Blik in de weekbladen Den Uyl heeft crisis wel gezien maar is antwoord erop schuldig gebleven deTijd HP De economie van de onbetaalde rekening volgens Hans van den Doel ELSEVIERS DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 "PvdA-partijraad morrend achter leider Den Uyl", luidde afgelopen maandag de kop in deze krant boven het bericht dat de socialis tische leider van de oppo sitie zich opnieuw verze kerd weet van het lijst trekkersschap van zijn partij. In vergelijking met vier jaar geleden bestaan er binnen de PvdA aan zienlijk meer weerstanden tegen de keus voor Den Uyl, die toen nog als leider van het gelijknamige ka binet de partijraadbijeen komst kon bijwonen. Hans van den Doel, oud kamerlid en nu hoogleraar in de economie aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam ty peerde de geslonken aan hang van de PvdA-voor- man een paar weken gele den treffend: "Ome Joop", is "Neef Joop" geworden. Tijdens de partijraadvergadering van vorige week zaterdag bleek het geschilpunt tussen Den Uyl en zijn achterban zich vooral te concentreren op het al dan niet formuleren van radicale stand punten in de defensieparagraaf van het nieuwe verkiezingspro gramma. Maar er zijn meer conflictpunten. Van den Doel snijdt een belangrijk falen aan in zijn jongste boek "De economie van de onbetaalde rekening". Zoals de titel al aangeeft gaat het hem vooral om de sociaal-eco nomische koers van de PvdA. Grofweg tekent zich binnen de PvdA op dat terrein het bekende driestromenland af. Er is de koers van de minderheid die loonoffers als onvermijdelijke prijs ziet voor het veiligstellen en eventueel uitbouwen van het stelsel van gemeenschapsvoorzieningen. Deze groep is zich bewust van de grenzen van een beleid dat op verkleining van de inkomensver schillen is gericht. Er is de directe tegenpool van deze op het oog gematigde koers, die globaal gezegd alles wil. Nivelle ren in inkomens, handhaven van koopkracht tot modaal (ƒ32.000), uitbreiding van de collectieve voorzieningen (meer door de overheid betaalde werkgelegen heid). De derde stroming en die is te her kennen in het stemgedrag van de meerderheid van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, eet van twee walletjes en laat zich door beide polen in het socialisti sche kamp inspireren. Driestromenland Zo'n driestromenland is geen en kele politiek partij vreemd, net zoals het altijd de middenstroom is die uiteindelijk koersbepalend blijkt te zijn. Wat Van den Doel met zijn analyse echter vooral wil aantonen is niet eens zo zeer die verscheidenheid van opvat tingen binnen de partij, waar ook hij lid van is, maar vooral het ge brek aan realiteitszin van de be- mm leidsmakers. Die realiteitszin ontbreekt niet alleen omdat een stilte valt als de vraag wordt ge steld wie en vooral hoe de reke ning van het voorgestane beleid moet worden betaald. En ook omdat naar de smaak van Van den Doel, te veel uit het oog wordt verloren dat geloofwaar digheid voor de kiezer alleen wordt bereikt als dat voorgestane beleid herkenbaar is. Ter illustratie van het ontbreken van die herkenbaarheid en van de schaduwzijden van de midden koers van de kamerfractie, be schrijft Van den Doel hoe tijdens de drie jaar oppositie tegen het zittende kabinet Van Agt, een voortdurend van identiteit wis selend weerwerk werd geleverd. Voortdurend werden andere plannen ingediend. "De kamerfractie van de grootste oppositiepartij komt elk half jaar met een totaal nieuw plan", zo schrijft hij, "waarvan de enige constante factor is dat het door de regering geraamde werklozen- aantal met slechts 25.000 wordt teruggebracht". Van den Doel geeft aan hoe Den Uyl najaar '79 de vakbeweging waarschuwde tegen een belastingverlaging om de koopkracht te handhaven en hoe, begin '80, de PvdA zelf een voorstel voor een soortgelijke belastingverlichting lanceerde. Joop tot neef Joop. Een driestromenland is voor een discussie binnen de partij wel licht een aardige gespreksbasis, maar uiteindelijk moet die dis cussie wel leiden tot een beleid van duidelijk keuzes, dat niet na een half jaar weer voor totaal nieuwe gezichtspunten wordt verlaten. Dat is globaal de bood schap van Van den Doel. "De economie van de onbetaalde rekening" geeft een overzicht van deze spanningsvelden, doet een reeks van aanbevelingen voor oplossingen en eindigt met een tweetal hoofdstukken over de politiek van Dries van Agt en die van zijn tegenhanger Joop den Uyl. Van den Dpel verwerpt in zijn be toog de in regeringskringen po pulaire opvating dat de proble men van de Nederlandse econo mie op zulke belangrijke punten door ontwikkelingen in het bui tenland worden beïnvloed dat Nederland daar zelf nooit slui tende oplossingen voor zou kun nen aandragen. Hij stelt daar twee belangrijke binnenlandse oorzaken tegenover die van de organisatie van de besluitvor ming in ons land en die van het "prisoners dilemma ren als die van het overleg. Ken merk van zo'n overlegdemocratie is volgens Van den Doel dat be slissingen over collectieve voor zieningen in het parlement wor den genomen, terwijl ovef het fi nancieren van die voorzieningen juist niet in het parlement, maar op de arbeidsmarkt wordt beslist. Economische groei, die een land simpel gezegd de ruimte geeft om meer uit te geven, wordt niet in belangrijke mate bereikt door het bestaan van die collectieve voor zieningen, maar wel door wat zich afspeelt in het bedrijfsleven. Om die reden doet zich het knel punt voor dat zonder een goede coördinatie van de besluiten in het parlement en in het be- drijsfleven "een economie van de onbetaalde rekening ontstaat" Door Ton van Brussel De overheid moet het uitgaven beleid afstemmen op de resulta ten in het bedrijfsleven. Gebeurt dat niet, dan ontstaat de situatie, zoals die zich nu in Nederland af tekent. Er is geen geld meer om de wensen van het parlement te financieren. Iedereen heeft de macht de baten van een voorzie ning zelf binnen te slépen en de lasten door te schuiven naar zijn buurman. Tweede knelpunt Dat brengt het tweede door Van den Doel aangegeven knelpunt in zicht, dat van het "prisoners dil- lemma".Neem als voorbeeld, zegt Van den Doel, twee gevan genen, die wachten op veroorde ling voor een misdaad die zij sa men hebben begaan. Er is sprake van een drietal alternatieven. Wordt er geen bewijs voor hun misdaad geleverd, dan worden beiden na een jaar voorarrest in vrijheid gesteld. Wordt het bewijs tegen één van de twee geleverd, dan komt de ander automatisch vrij, terwijl de zittenblijver levens lang krijgt. Wordt het bewijs te gen alle twee de gevangenen geleverd, dan krijgen beiden een straf van vijftien jaar. Beide gevangenen stellen zich het doel zo snel mogelijk vrij te ko men en dat kan alleen als de schuld van de ander wordt bewe zen. Omdat de één niet weet. wat de ander zal doen, is de kans groot dat beiden uit onderling wantrouwen verkeerd gokken en daarmee de kans op vrijspraak vrijwel uitsluiten. Het beleid van de een is niet op dat van de ander afgestemd Precies zoals het parlement en bedrijfsleven zich te weinig van elkaar aantrekken, niet zelden van uit het wantrou wen dat de één door de ander schade leidt. Het doortrekken van die lyn naar het bedrijfsleven laat zien, hoe investeringen nooit goed op de realiteit zijn geënt. Het ene bedrijf weet nooit wat de concurrent doet en gokt op een verhoging van het eigen aandeel. Dat gebeurt door investeringen. Dan is er het terugdringen van werkloosheid door arbeidstijd- i verkorting. Van den Doel geeft echter aan dat de winst aan werk door zo'n maatregel relatief klein is. De derde oplossing is die van verhoging van de overheidsuit gaven. En dat dan niet door het overheidspersoneel in omvang te laten toenemen. Maar door de be stedingen van de overheid (stad- vernieuwing, isoleren van huizen scholenbouw, zuiveringsinst allaties e.d.) te laten stijgen. Dat levert werk in bedrijven op en ook dat zorgt voor meer belas tinginkomsten en daarna de mo gelijkheid voor meer banen bij de overheid. Het is duidelijk dat een socialist als Van den Doel die laatste oplossing het meest sym pathiek voorkomt. Het nieuwe boek van Van den Doel, dat eigenlijk als een vervolg kan gelden op zijn twee jaar geleden verschenen "Het biefstuk-socia- lisme en de economie" verdient een brede belangstelling. Hij geeft een haarscherpe inventari satievan belangrijke knelpunten, behandelt opvattingen van de grote politieke partijen, maar licht de kritische analyse met name op het verwante PvdA-kamp. Het is door het scala van aangesneden problemen en het niet altijd vertaalde vakjar gon. minder toegankelijk dan het vorige maand verschenen "Gat in de hand van Nederland", waarin Flip de Kam en Frans Nypels ook de onbetaalde rekening van de verzorgingstaat bespreken. Daar staat tegenover dat Van den Doel een aanmerkelijk omvangrijker terrein bestrijkt dan zijn collega- schrijvers, die bovendien meer aandacht besteden aan de her kenning van de problemen, dan aan de oplossingen daarvan. Het andere bedrijf doet dat ook, maar daardoor ontstaat zoveel capaciteit om goederen te produ ceren, dat het aanbod niet meer in redelijke verhouding staat tot de vraag. Een van de twee bedrijven krijgt het moeilijk en zal mis schien zelfs moeten sluiten, met alle werklozen van dien. Bindende afspraken Zolang kortom op tal van terreinen bindende afspraken ontbreken en besluiten niet op elkaar wor den afgestemd, blijven oplossin gen uit. Of de overlegdemocratie, die volgde op de periode waarin alle besluiten in het bedrijfsleven werden genomen, moet zich naar het evenwicht van de volwassen heid ontwikkelen of de zaak moet worden teruggedraaid. De-vlees-noch-vis-fase bedreigt een gezonde economie.Op het terrein van de werkloosheidsbe strijding ontbreekt het volgens Van den Doel ook aan een fun damentele keuze voor één be paalde aanpak. Hij is er van over tuigd dat werkloosheid nog steeds in één regeringsperiode belangrijk kan teruggedrongen, als maar op één, in plaats van op verschillenden paarden wordt gewed. Dat kan via exportvergroting: ver laging van arbeidskosten en ver betering van de kwaliteit van het goederenpakket sorteert op korte termijn effect. Meer export, leidt niet alleen tot meer werk, maar ook tot meer belastingopbreng sten en een verbeterde belasting balans. Het boek blijkt slechts in het laatste hoofdstuk op twee gedachten te hinken. De koers van de PvdA-kamerfractie wordt door Van den Doel op belangrijke punten gekritiseerd, toch valt aan het einde van het boek Joop den Uyl veel lof ten deel. Hij is vol gens van den Doel de politieke econoom, die eerder dan Carter, Schmidt, Drees, Zijlstra of Ste- vers de ware aard van de econo mische crisis heeft ingezien". Uit de overige hoofdstukken van Van den Doel kan de lezer echter de conclusie trekken die de schrij ver achterwege laat Den Uyl heeft die crisis weliswaar gesig naleerd, maar is het antwoord er op schuldig gebleven. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. L/n VRIJ NEDERLAND Bibeb heeft deze week een inter view met Willem Aantjes. Hij is verbazingwekkend openhartig over zijn aftreden en de reden waarom hij weer terug wil in de politiek. "De schok was enorm. Ik had nooit gedacht dat ik op de ze wijze gepakt zou worden. Dat is een ernstige taxatiefout die me zwaar is opgebroken," aldus Aan tjes. Over zijn opnieuw verkies baar zijn: "Ik ben zevenenvijftig en om dan een heel nieuw vak te beginnen. Ik wil werkzaam zijn in mijn eigen vak, waaraan ik ont zettend gehecht ben." Volgens VN wil de Irakese presi dent Saddam Hoessein zich op werken tot de nieuwe Nasser. VN zegt verder over de oorlog tussen de beide oliestaten: "De kans dat de oorlog tussen Iran en Irak di rect ook internationale gevolgen krijgt is klein. Elke inmenging zou immers kunnën leiden tot verdere vernieling van de olie-in stallaties. En daarbij is het Wes ten niet gebaat. En als dit zich er niet mee bemoeit zal ook de Sowjetunie dat nalaten." Verder in VN een verslag van de bezetting van de Delftse kern reactor vorige week door de ac tiegroep Breek Atoomketen Ne derland, een groep die in principe geweldloos handelt. VN conclu deert met betrekking tot de toe komst: "Het is minder de vraag of de meerderheid van de actie voerders 'straks' tegen geweld is. Het is de vraag of zij dat principe in confrontatie met de politie we ten vol te houden." Hoofdredacteur Kuiper van de Tijd is erg somber over de toekomst, hij haalt het boek 'Vredesver- wachtingen' van de directeur van het Stockholmse vredesinstituut SIPRI aan en noemt de oorlog tussen Iran en Irak erg gevaarlijk. Vredesverwachtingen stelt: '.'Een conflict in bij voorbeeld een Der de Wereldgebied als de Perzische Golf kan beginnen als een con ventionele oorlog en dan escale ren tot een beperkte kernoorlog, waarbij de kleine landen hun ei gen atoomwapens gebruiken. Dat kan weer leiden tot een alge mene kernoorlog waar de grote mogendheden aan meedoen, vooral wanneer deze de conven tionele wapens voor het oor spronkelijke conflict hebben ge leverd." Zaterdag is het tien jaar geleden dat Janis Joplin stierf. Jim van Al phen schreef een verhaal over haar. Volgens hem was de positie van de vrouw in de popwereld niet zo sterk toen Janis beroemd was. "Anno 1980 is dat klimaat totaal veranderd: groepen als Blondie, The Shirts. The Motels, Sue Saad The Next en nog een waslijst van andere hebben lead zangeressen, maar Janis Joplin vervulde op dat vlak zeker een pioniersrol." Ook in de Tijd, in een uitgebreid uitneembaar dossier, de geschie denis van de KVP, die komend weekeinde als laatste onafhan kelijke partij van het CDA een eind aan haar bestaan maakt. hervormd nederland Hervormd Nederland zegt in het commentaar over Iran en Irak: "Volstrekt dwaas zijn de leidslie den die directe verantwoorde lijkheid dragen voor het treffen tussen Iran en Irak. Met vuur spelen in de buurt van een kruit schip kan niet anders worden ge karakteriseerd." Goudzwaard wordt in HN geïnter viewd over het afscheid van de ARP en overeen eventueel nieuw te stichten partij: "Ik heb niet de indruk dat de AR-richting uit het Nederlandse politieke leven is verdwenen. Zo relativeer ik toch het organisatorische einde", al dus Goudzwaard. Hij houdt nog een slag om de arm, wanneer het gaat om de nieuwe partij. Volgens hem zal de vraag of de werkgroep Niet bij brood alleen zal besluiten tot een nieu we partij pas worden beantwoord "als die gesprekken met de Ka merleden achter de rug zijn en zij de mogelijkheden hebben gehad hun gedachten kenbaar te ma ken. waaraan ze zich dan wel zouden willen binden." De Kinderboekenweek loopt als een rode draad door dit boeken nummer van HP. Over Iran-Irak lijkt HP het met VN eens te zijn, wat betreft Hoessein. Ook hier wordt hij afgeschilderd als een leider die ernaar streeft om poli- tie-agent te spelen in het gebied rond de Perzische Golf. Volgens Guus Kuijer, de meerma len bekroonde kinderboeken schrijver, worden de kinderen in Nederland helemaal verkeerd opgevoed. Ze worden niet in hun waarde gelaten. Volwassenen zouden jaloers zijn op het kin derlijke in hun relaties. "Aan kindersex zitten geen barre-con sequenties vast. Ze worden er niet zwanger van. ze hoeven niet naar de Bloemenhovekliniek. De kindertijd is bij uitstek de tijd voor onbezorgde sex. daar hoe ven we ons werkelijk niet mee te bemoeien. Maar we bemoeien ons er wel mee. we zijn bezorgd. We vinden het HEEL ENG." Kuijer zegt dat de kinderen de volwassenen de oorlog hebben verklaard. "Het voortdurend be keken en gecontroleerd worden levert een ongelooflijke woede en een ontzettende agressiviteit op. De ME-ers kunnen er over mee praten." Deze week ook in HP een aardig verhaal over familieleden van ge vangenen naar aanleiding van de oprichting van het Comité Rela ties van Gedetineerden vorige week op een congres in Utrecht. Mif.A7lNF. Elsevier hoeft in samenwerking met het NIPO een enquete onder de Amsterdamse bevolking ge houden. Het blad spreekt zelf van onthutsende resultaten. 95r'r van de ondervraagde Amsterdam mers vindt het beleid van het Amsterdamse gemeentebestuur matig of slecht. "Het is duidelijk: de Amsterdamse burgerij is het eeuwige gekrakeel en ruzies bin nen en tussen politieke partijen onderling over de hoofden van de brave kiezer heen beu. Zij is niet alleen uitgekeken op Polak: ken nelijk ook op het merendeel van wethouders en raadsleden," al dus EM. Elsevier wijdt een flink aantal pa gina's aan de oorlog rond de Per zische Golf. Er is zelfs een telefo nisch vraaggesprek met de Iraan- se president Bani-Sadr geweest. Evenals veel andere bladen heeft EM geen hoge pet op van Hoes sein en noemt hem "Saddam de Veroveraar". Verder in EM het bloedbad in Mun- chen. "Niemand durft het byna hardop te zeggen, maar het feit dat de aanslag vermoedelijk is gepleegd door extreem-rechts heeft zijn (Strauss' red.) toch al niet florissante positie in de verkiezingsstrijd verder doen verminderen." MARIJKE KOOL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19