Utrecht-Arges: de jongensdroom van Willy Carbo burc^n Karpov kijkt toe en glimlacht.. TWENTE VALT NOG BIJNA DOOR DE MAND Invaller forceert beslissing X X X X x X x X Celtic roemloos ten onder: 1-0 Vier goals Rep bij St. Etienne LilüJL?**' GSSSÉ X DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 PAGINA 15 GOTEBORG (GPD> - FC Twente heeft kennelijk weinig lering ge trokken uit het drama van Pa- nionios vorig jaar. Want hoe an ders valt het te verklaren dat de Enschedeèrs gisteravond nog bijna de boot ingingen tegen IFK Goteborg. dat uiteindelijk op 2-0 bleef steken, maar met wat meer overleg de 5-1-achter- stand, opgelopen in het eerste duel, vrij eenvoudig had kunnen overbruggen. FC Twente namelijk kwam er met uitzondering van enkele minuten na rust totaal niet aan te pas. Slechts dank zij enkele goede reddingen van doelman André van Gerven en een grote portie geluk, plaatste de formatie van oefenmeester Hennie Hollink zich ten slotte voor de tweede ronde van de strijd om de UEFA- Cup. Voor de Enschedeèrs is het echter te hopen, dat er morgen tijdens de loting in Zürich geen al te sterke tegenstander uit de koker wordt gehaald, want anders kan FC Twente het optreden op Eu ropees niveau ook dit seizoen wel weer snel vergeten. Gelukkig voor Hennie Hollink kan hij in de volgende ronde weer beschikken over voorstopper Niels Overweg, die nu nog ontbrak vanwege een schorsing en als gevolg daarvan behoorlijk werd gemist in de de fensie van FC Twente. Want met alle respect voor zijn vervanger Heini Otto moet toch worden op gemerkt. dat hij in samenwer king met Ab Gritter en Tjalling Dilling totaal geen greep had op het gevarieerde aanvalsspel van IFK Goteborg. Fouten Achteraf bezien mogen de Ensche deèrs gewoon de handen dichtk nijpen, dat IFK Goteborg in En schede een uiterst ongelukkige wedstrijd speelde. Want doordat de Zweden daar dus op een schier hopeloze 5-1-achterstand werden gezet, kon FC Twente zich tijdens de return diverse fouten veroor loven. En wie verwacht zou heb ben. dat die 5-1-voorsprong enigszins ontspannend zou wer ken op de instelling van de En schedeèrs kwam al snel bedrogen uit. Want reeds in de eerste mi nuut werden de Twentenaren op een 1-0-achterstand gezet toen Torbjoern Nilsson handig profi teerde van een communicaties toornis tussen Ab Gritter en Hei ni Otto. Beiden tastten volledig mis op een hoge inzet van middenvelder Glenn Stroemberg, gisteravond André van Gerven in het slecht bezette Nya Ullevi- stadion de absolute uitblinker bij IFK Goteborg. Diezelfde Glenn Stroemberg, die na het wegvallen van spitsspeler Dan Cornelius- son - hij raakte aan zijn strotte- hoofd geblesseerd in de 35e mi nuut en werd vervangen Glenn Schiller - naar de linkerkant ver huisde. kreeg vlak voor rust nog een schitterende kans om de thuisclub al op 2-0 te zetten. Tot twee keer toe raakte hij echter de lat boven de vergeefs graaien de André van Gerven, die op slag van rust nogmaals van geluk mocht spreken na een vrije trap van Glenn Stroemberg en een daarop volgende kopbal van vleugelverdediger Ruben Svens- Wankel Ook daarvoor reeds had deze Ru ben Svensson de wankele defen sie van FC Twente al een paar keer voor grote problemen ge steld. Na vijftien minuten spelen bijvoorbeeld moest doelman An dré van Gerven een uiterste krachtsinspanning leveren om een kopbal van Svensson uit de bovenhoek te plukken. Deze ge vaarlijke situatie voor het doel van FC Twente vloeide voort uit een vrije trap, toegekend door scheidsrechter Valeri Butenko na een overtreding van Heini Ot to ten opzichte van Torbjoern Nilsson. De voormalige PSVer, die dit keer inderdaad meer in de punt van de aanval verscheen, claimde halverwege de eerste helft zo te zien terecht een straf schop toen hij werd neergelegd door Ab Gritter. Scheidsrechter Valeri Butenko. die Aad Kila in de tweede helft op een gele kaart trakteerde wegens aanmerkingen op de leiding, be sliste evenwel anders tot groot ongenoegen van de paar duizend toeschouwers. Toonde de Rus zich voor rust echter nog uiterst clement voor de bezoekers, in de 23e minuut van de tweede helft moest hij doodeenvoudig wel naar de stip wijzen na een onbe suisde overtreding van Tjalling Dilling ten opzichte van Ruben Svensson. Doordat Torbjoern Nilsson vanaf elf meter vervol gens geen problemen kende en de stand op 2-0 bracht, leek het drama Panionios zich voor FC Twente alsnog te herhalen. Dat de Zweden in de turbulente slotfase niet minstens nog eens twee keer doeltroffen, dankte FC Twente voor een belangrijk deel aan André van Gerven. die zich ook vlak na de pauze al diverse keren had onderscheiden na in zetten van Tjorboern Nilsson. in valler Glenn Schiller en Glenn Stroeberg. UTRECHT (GPD) - In jongensdromen en stripverhalen komt het nog wel eens voor dat een invaller zichzelf tegen het einde van een voetbalwedstrijd promoveert tot held van 20.000 toeschouwers. Maar in werkelijkheid... De 21- jarige Utrechter Willy Carbo heeft vannacht geen rustig moment gehad. Honderden malen zag hij zichzelf de bui- tenspelval ontlopen en met een subtiele lob scoren. Het gebeurde werkelijk bij FC Utrecht, dat de marge tegen het Roemeense FC Arges Pitesti door Carbo's doelpunt vergrootte tot 2-0, zodat niemand zich na Gerard van der Lems openings doelpunt nog zorgen behoefde te maken. FC Utrecht kon zich na de 0-0 in Roemenië geen schoner debuut op Europees niveau wen- De stampvolle bak in Utrecht heeft zich moeten behelpen met een brok spanning. Fraai was het. tweede duel met de Roemenen allerminst, maar daar maalde niemand meer om toen John Carpenter de acteurs naar huis stuurde. Het grote doel was be reikt door een ploeg die zich in wezen geen moment zorgen be hoefde te maken. Arges heeft en kele spelers verkocht. Met name SPORTTOTO Dobrin bepaalde het gezicht van Arges en pad meestal een belang rijk aandeel in de afwerking. Zijn passes kenden Moiceanu en Sigmerean uit het hoofd, maar hun snelheid hebben ze tegen het uit defensief ingestelde en het thuis straf dekkende Utrecht niet tot wapen kunnen verheffen. Spiedend Toto 2 3 Ajax-Dynamo Austria-Aberdeen Basel-Brugge Nottingham-CSKA Feyenoord-Tampere Carl Zeiss-AS Roma Red Boys-AZ'67 Wolverhampton-PSV X Utrecht-Pitesti x Göteborg-FC Twente Anderlecht-Kaisersl. x Torino-RWDM Ongewild (ADVERTENTIE) Burda, de aktuele grote mode om zelf te maken Met alle raderpatronen en werk beschrijving. Aktueel in het oktober nummer: Kerstmis. moden zegd kon worden van Wim Flight die geen enkel respect had voor Baluta, die zijn positie later over deed aan sterspeler Miran Radu. Ook hij werd vakkundig inge pakt en toen Van der Lems enkel verder spelen tot een onverant woorde zaak maakte, begon Willy Carbo's stripverhaal negen minu- tey voor het einde. Na wat heen en weer gedraaf, bleek hij in de voorgaande 81 minuten heel wat te hebben geleerd. Riet veld en Van der Lem tippelden door te gretig spel een dozijn malen in de buitenspelval van Arges, de enige Roemeense ploeg die dat wapen met succes han teert, zoals uit drie analyses van trainer Han Berger gebleken. Gerard van der Lem snel langs zijn tegenstander. De voormalige Feyenoorder z bezorgen Zowel in Pitesti als in Utrecht klapte de val irritant vaak dicht. Carbo vond de enige methode bij een vrije trap van Joop Wildbret. Hij wasnog volledig op krachten, sprintte op tijd diep en voordat doelman Christian zich reali seerde dat de Ierse grensrechter O'Coony de vlag nu eens niet op stak, was hij al gepasseerd door Carbo's eerste aanraking met de bal: 2-0. Trainer Halagian was woedend. Juist op de twee meter lange doelman Christian had hij zijn hoop gevestigd. Hij verdween onmiddellijk de spelersbus in, terwijl Han Berger verkondigde: „Hun korte spel ligt ons niet, ter wijl we ons hebben laten verlei den tot agressief aanvallen. Maar ik ben wel blij dat we de winst hebben behaald door te profite ren van hun tactiek. Ze spelen achter op een lijn en je hoopt dat de buitenspelval een keer niet dichtklapt. Tweemaal trapten we er niet in, tweemaal was het raak". Libero Joop Wildbret wist zich een kwartier na rust al zeker van de tweede ronde. „We hebben geen kans weggegeven. Het enige waarover ik inzat, was of de jon gens hun zenuwen in bedwang zouden kunnen houden. Ons te gejaagde spel speelde Arges in de kaart, maar dat weten we nu voor de volgende keer'. Onder het spiedende oog van bondscoach Jan Zwartkruis kon doelman Hans van Breukelen zich bepalen tot het verijdelen van een actie van Baluta, voor het overige was het oprapen van te rugspeelballen geblazen en met verre trappen de spitsen in bewe ging zetten. Een taktiek die al evenmin veel succes had. omdat Rietveld door Christea in de tang werd genomen eri Adelaar zich allerminst happy voelt als hij zijn geliefkoosde stekkie achter de aanval moet inwisselen voor een puntpositie. Alles hing af van Wim van Hanegems passes en Gerard van der Lems individuele acties. De voormalige Feyenoorder had zich in Roemenië al in de kijker gespeeld en ook in Utrecht was hij het eerste slachtoffer. Het kostte Tulpan geel, maar die be reikte er wel mee dat FC Utrecht niet echt gevaarlijk werd voor het doel van Christian, die eenmaal assistentie van Christea nodig had om Rietvelds lob te neutrali- DEN HAAG (ANP) - De eerste ron de van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars heeft slechts twee flinke verras singen gekend. De uitschakeling van het eens zo roemruchte Celtic Glasgow door het internationaal totaal onbekende Politechnica Timisoara mag echter wel een enorme surprise genoemd wor den. De Schotten die in de eerste wedstrijd op eigen veld niet ver der kwamen dan een magere overwinning van 2-1, speelden in het Roemeense Timisoara ken nelijk op de 0-0. Maar dat brak hen op, want negen minuten voor tijd scoorde spits Paltinisan uit een van de schaarse uitvallen de voor de Roemenen beslist gou den treffer. Want hierdoor be reikten zij de tweede ronde en dat was veel meer dan was verwacht. Bepaald teleurstellend is het op treden van de Poolse vertegen woordiger Legia Warschau ge weest. In een hard duel trachtten de Polen de twee weken geleden achterstand van 3-1 tegen Sofia weg te werken. Maar tevergeefs woedde de storm die slechts in de 5o ste minuut een treffer - en dan nog wel uit een strafschop - ople verde. Sofia verdedigde echter bekwaam en de slechts 15.000 toeschouwers schreeuwden ver geefs hun kelen schor voor de tweede beslissende treffer van hun favorieten. West Ham United heeft een verlen ging nodig gehad tegen het Spaanse Castilla. In Spanje was het twee weken geleden 3-1 ge worden, een negatief resultaat voor de Londenaren. die op het veld van Sunderland zonder publiek van zich afbeten maar bij het eindsignaal dezelfde score hadden bereikt. In de noodzake lijk geworden verlenging kreeg daarna Cross een bevlieging. Hij had reeds een doelpunt op zijn naam geschreven, maar produ ceerde in de extra tijd nog eens twee doelpunten, waarvan er een van zeldzame schoonheid was. Het betekende tevens een over- wacht grote 5-1-overwinning en een ronde verder. Valencia moest in Monaco tegen de gelijknamige club een 2-0 achter stand wegwerken (Petit en Bar- beris scoorden voor de Monagas- ken), waardoor de zaken gelijk waren getrokken. Valencia pakte daarna wat energieker aan en Morena sloeg met een kopbal te rug (2-1). Maar opnieuw gloorde voor Monaco een kans toen Petit zijn tweede en het derde doel punt van Monaco liet aanteke nen. Maar vanaf dat moment be gon Kempes op toeren te komen en de ster van het wereldkam pioenschap 1978 leidde zijn ploeg naar een grote vorm. Hij scoorde zelf het tweede Valeneiadoel- punt, waarna Felman met nog een kwartier te spelen de ploeg op gelijke voet bracht. Dat was de genadeslag voor Monaco. Voor het overige waren de uitsla gen normaal en weinig schok kend. Het kaf is nu van het koren gescheiden, de tweede ronde zal ongetwijfeld nog meer duidelijk heid brengen. UEFA CUP DEN HAAG (ANP) - Behalve Not tingham Forest (EC I) overleef den gisteren nog twee Engelse ploegen de eerste ronde van de Europese bekerstrijd niet. In de UEFA-Cup werd Manchester United uitgeschakeld door Wid- zew Lodz en ging Wolverhamp ton voor de bijl tegen PSV. Ips wich Town, dat thuis met 7-0 van Aris Thessaloniki had gewonnen, het het in Griekenland afweten. De ploeg van Muhren en Thyssen verloor met 3-1. Wat dat aangaat deed St. Etienne. het team van Johnny Rep het een stuk beter. Uit tegen Kuopio Palloseura hadden Les Verts reeds met 7-0 gewonnen, op eigen veld kwam men tot dezelfde cij fers. Grote uitblinker was Jonny Rep. Hij scoorde vier doelpunten. FC Kóln won eveneens met grote cijfers van Akranes uit IJsland. Het werd 6-0, nadat de Keulena ren het uitduel reeds met 4-0 in hun voordeel hadden beslist. Hamburger SV kwam eveneens in de tweede ronde. Dank zij drie treffers van Hrubesch bleef HSV op gelijke hoogte met Serajevo dat telkens een voorsprong nam. Thuis wonnen de Duitsers eerder al met 4-2 zodat ook zij verder be keren. Twee Belgische ploegen, die na ma tige verrichtingen op eigen veld bij voorbaat tot de kanslozen werden gerekend haalden het toch. Standard Luik (thuis 1-1) verraste Steaua Boekarest in Roemenie met 1-2, nadat de club van Ernst Happel eerst een 0-2 voorsprong had genomen. Loke ren deed het misschien nog wel beter. Ook die ploeg was tegen Dynamo Moskou op eigen terrein niet voorbij de Russen gekomen (l-l).Totéen minuut voor tijd had Dynamo uitzicht op de tweede ronde, maar tot verbijstering van de 5000 toeschouwers scoorde Snelders toen de enige en beslis sende treffer. Anderlecht. de derde Belgische deelnemer, ging wel onderuit. En van die ploeg had men het juist niet verwacht, want de 0-1 ne derlaag bij Kaiserslautern bood perspectief. In een bijzonder spannend duel trok Anderlecht weliswaar met 3-2 aan het langste eind maar dat was niet genoeg om zich te kwalificeren Ook RWDM werd uitgeschakeld. Torino, de club van Van de Korput, zege vierde met 2-1. Het doelpunt van RWDM kwam op naam van de ex- Feyenoorder. Hij schoot in eigen doel. Het Tilburg-toernooi en z'n specifieke sfeer Een ongewilde wissel bracht FC Utrecht pas echt tot leven. Werk paard Gerard Tervoort tolde de laatste vijf minuten voor rust met een gekneusd jukbeen uit. Een botsing met doelman Christian noopte hem binnen te blijven. Jan van Staa nam de spitspositie over van Adelaar, die aan de zijde van Wim van Hanegem de zaken op het middenveld mocht leiden. Ineens was er dreiging aan beide vleugels, waardoor Van der Lem werd ontlast. Zijn dankbaarheid uitte hij door Van Staa voor een leeg doel te zetten. Het werd een flop, en eenzelfde lob onderging van Staa's pass toen Christian al was geklopt. De omzetting had mede tot gevolg dat Van der Lem niet al zijn ener gie behoefde te verbruiken en toen hij na een kwartier demar reerde werd stadion Galgen waard omgetoverd tot een waar gekkenhuis. Van der Lems schuiver betekende zoveel dat FC Utrecht de tweede ronde van de UEFA-Cup binnenstapte maar juist die bevrijdende goal werkte averechts. Het aantal fou tieve passes hoopte zich door de zenuwen op tot een beschamen de berg, van waaraf Joop Wild bret en Wim van Hanegem hoofdschuddend neerkeken. Zij bleven fier overeind, wat ook ge TILBURG - Hel Interpolis schaak toernooi 1980: al voor de vierde keer een confrontatie tussen een groot deel van de wereldschaak- top. Vooral tijdens de weekein den een smaakmaker van de eer ste orde voor het schaakminnend publiek. Een uur nadat de partij en een aanvang hebben genomen stroomt de demonstratiezaal, in het dagelijks leven de kantine van het Tilburgse verzekerings bedrijf, langzaam maar zeker vol. Trekpleisters zijn niet alleen de partijen, maai ook het dagelijkse commentaar dat dooreen bekend Nederlands topspeler op de ver richtingenvan zijn internationale collega's geleverd wordt. De commentator verduidelijkt aan de hand van analyses de gang van zaken voor de grote massa, wier kennis van het spel van bedui dend minder gehalte is. Discussies met eigenwijze betwe ters en sappige omlijstende anekdotes (vooral Jan Hein Don- ner en Lex Jongsma kunnen hierin tot grote hoogte groeien), zorgen ervoor dat niemand zich zal vervelen. Zonder deze entou rage zou de publieke opkomst stellig veel geringer zijn. In Rus land en Joegoslavië stromen de „aanbidders van de 64 velden" al in dromven toe op een kale zaal, waarin alleen de zetten op de monstratieborden worden weer gegeven. De Nederlandse scha ker is echter verwend en zou zon- Sfeer Een flink deel van hot toernooige- beuren gaat echter langs de toe schouwer heen. Niet alleen krijgt hij de spelers zelf met te zien (het interne tv-eircuit even daargela ten maar ook de specifu ke sfeer van het topschakerswereldje gaat geheel buiten hem om. Op twee plaatsen kan er goed sfeer ge proefd worden. Overdag is dat de perskamer. Deze is tijdens de ronden een en al bedrijvigheid. Met het aanwezige gemêleerde gezelschap kan gemakkelijk een Nederlands kampioensteam ge formeerd worden, met als meest dominante figuur gastgroot- meester Jan Hein Donner. Als een grijze eminentie groeit hij met de dag in zijn rol. Tijdens de ronde analyseert hij samen met collega-meesters gretig de partij en, daarbij af en toe kreten sla kend als „wat is dat nou?", of „dat kan niet". Na zessen roept Don ner iedereen tot de orde. om ver volgens het gebeuren van de dag ten behoeve van de pers van het nodige commentaar te voorzien. De rol lijkt geknipt voor Donner, die zijn eventuele devaluatie aan speelsterkte weet te compense ren met een grote dosis aan per sonality en achtergrondken- De 52-jarigeschaker-schrijver heeft eite i ide taak. Hij verklaart het heerlijk te vinden een heel tournooi mee te mogen maken, zonder daarbij zelf de psychische last te dragen van „het elke dag een partij t«- moeten spelen". Echt leuk wordt het als de inmid dels binnengerolde Bent Larsen zich met de beschouwingen van Donner gaat bemoeien. Hevige discussies tussen de beiden goed van de tongriem gesneden grootmeesters zijn het gevolg. Larsen is meestal de uiteindelijke winnaar, mede omdat de even eens geregeld aanwezige Jan Timman merendeels de visie van de Deen blijkt te delen. Gemak Zover zij geen afgebroken partij hebben zijn de Oostblokspelers het eerst per taxi naar het hun zo dierbare trefcentrum ..De Bos rand" vertrokken. In de tot „spe lershome" omgedoopte depen dance van dit Oisterwykse hotel voelen de grootmeesters zich op hun gemak. Hier proberen zij zich te ontspannen en inspiratie op te doen voor de volgende par tij. Vooral 's avonds ontwikkelt zich een rustieke gezelligheid. In de filmzaal worden oude best sellers gedraaid, waarvan vooral Lajos Portisch een groot fan is. De Hongaar trekt zich meestal voor noest analyseerwerk terug op zijn kamer, maar bn iedere film geeft hij acte de presence dan moet het schaken even wij ken Een spelletje zelfs staat borg voor andere ontspanning. Tafeltennis, sjoelbakken, backgammon kaartspelen, alles is mogelijk, terwijl ook het schaakbord niet ontbreekt. Ieder heeft daarbij zo zijn eigen voorkeur. Donner en Larser zyn fanate bridgers. Tal toont zijn genialiteit door in een moordend tempo schaak problemen op te lossen, Anders- aon«n Hort htcnineon riikto- rende fi nale om de eer van de bes te tafeltennisser. Tijdens de avonden voor een rust dag is de bar tot in de kleine uur tjes de uitgelezen plaats voor wat soepeler filosofeerwerk over het schaken en alles wat daar om heen hangt Barman Frans doet zijn werk geheel vrijwillig, want hij vindt het prachtig om als lid van de bescheiden Oisterwiikse schaakvereniging twee weken tussen de „grote jongens" te mo gen toeven Een toch om het schaken en hy weet dat hy daarin tic beste is RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15