Economische recessie bepaalt beeld van wintermode 1980-1981 Onduidelijkheid over noodzaak pistoolschot "Vaste zetel Europees Parlement is gewenst" VARIA LEIDEN - Hans Bruin en Selma Coolwijk verzorgden aan de vleugel het tweede woensdag avond-concert van K en O. Beide spelers ooit leerlingen van de pedagoog Piet Vincent (broer van Jo), zijn als docent aan het Swee- linck-conservatorium in Am sterdam verbonden. In techni sche vermogen doen ze niet voor elkaar onder, maar Hans Bruin leek toch wel iets spontaner in de voordracht. Hij had trouwens veel meer de kans zich te presen teren in het vier- en tweehandige spel. Selma was geen soliste, DEN HAAG (GPD) - De voorzitter van het Europees Parlement, mevrouw Simone Veil, heeft bij de Nederlandse regering gepleit voor één vaste zetel voor het Eu ropees Parlement. Mevrouw Veil, vroegere minister van volksge zondheid in Frankrijk, bracht een tweedaags officieel bezoek aan Nederland, dat zij gisteren af sloot. Dat het Europees Parlement beur telings in Straatsburg en Luxemburg vergadert, is me vrouw Veil een doorn in het oog. Okker kansloos tegen Mayer LEIDSCHENDAM - Voor Eddie Dibbs is de kans op het bereiken van de eindstrijd van het prof- tenniscircuit vrijwel verkeken. De Amerikaan ging gisteravond in de partij tegen zijn landgenoot John Sadri in Leidschendam met 4-6, 6-1, 5-7 ten onder. Met de strijd tegen Gene Mayer en Ilie Nastase in het vooruitzicht hoeft Dibbs zich niet al te veel illusies meer te maken. Althans, indien de Roemeen op hetzelfde niveau blijft acteren als maandag en dinsdag. Tom Okker was natuur lijk geen probleem voor de 29-ja- rige Amerikaan. Gene Mayer wandelde in de tweede partij over Okker heen. De Amerikaan won met 6-3 en 6-1. Hans zat in alle zes programma stukken voor aan het klavier. Eén ding was zeker, aan de samen werking van de twee haperde niets. In klank en begrip vorm den ze in drie gevallen een twee eenheid. De muziek, die ze maakten, ver langde geen ernstige gezichten, geen diepe bewogenheid. Alle stukken waren luchthartig van karakter; het ging de componis- ten-van-toen en ook de vertol kers- van-nü louter en alleen om het spel. Met de beste wil kon je er niets achter ontdekken. Zij wijst op de zware consequen ties daarvan, niet alleen voor de Europese parlementariërs, maar ook voor de ambtenaren van het parlement en hun papierwinkel, die zij telkenmale heen en weer moeten slepen. „De meesten voelen er niets voor een soort nomaden-parlementariër te zijn", verklaarde mevrouw Veil. De Frangaise wees er gisteren in Den Haag op dat zij geen enkele voorkeur heeft uitgesproken, niet voor Luxemburg en even min voor Straatsburg. Hoewel zij haar nationaliteit niet wil verloo chenen, zei mevrouw Veil zich niet te willen vastleggen op één vestigingsplaats. Immers, de huidige, omslachtige gang van zaken is al jaren een onderwerp van correspondentie tussen Pa rijs en Luxemburg. Mevrouw Veil: „De ministerraad moet maar beslissen. Wij als Europees Parlement kunnen dat niet". Een spoedig besluit zou haar echter zeer welkom zijn. DODEWAARD (GPD) - De vereni ging Milieudefensie verzorgt in het Betuwsc Dodewaard van 10 tot en met 20 oktober een inten sieve voorlichtingscampagne over energiebesparing verzorgd. Deze campagne, die 40.000 gul den kost, wordt gehouden in een tent in het centrum van het dorp. De actie, die de naam "Dode waard anders" draagt, is bedoeld Speels pianospel Voor rust waren het speelse varia ties, die echt muzikaal vertier ga ven. Schubert stond als eerste op het programma met een vroeg werk, een thema, op acht manie ren gevariëerd. Toch al echt Schubert, zij het in kiem, nog niet los van Mozartse technieken. Dan DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft dinsdag twee man nen uit Den Haag aangehouden, die ervan worden verdacht de 21- jarige vrouw J. van E., eveneens uit die stad, drie dagen in gijze ling te hebben gehouden. De VtTouw die vorige week donder dag de woning van één van de verdachten werd binnenge sleurd, zag kans in de nacht van zaterdag op zondag te ontsnap pen, aldus de politie gisteren. De bewoner van deze woning is de 24-jarige ex-vriend van de vrouw, AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. Von Meyenfeldt heeft de rechtbank in Amster dam verzocht de 33-jarige po litieagent Lambertus S. te ont slaan van rechtsvervolging. De Amsterdamse agent stond gis teren terecht wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, omdat hij op 3 februari vo rig jaar een 25-iarige jongeman in om een positieve bijdrage te leve ren aan de oplossing van het energieprobleem. 'Tot op heden is in Dodewaard al leen gewezen op de kwalijke kan ten van atoomenergie. Hier wil len wij wat tegenover stellen", al dus gisteren een woordvoerder van deze vereniging tijdens de presentatie van ae plannen in Dodewaard. Mozart zélf met "Tema con varia- zioni" op een menuetje van Jean Duport, die in Potsdam Friedrich Wilhelm II als kamermuziekdi recteur diende. De variaties, hoe dartel en virtuoos ook gemaakt, konden Duport niet vermurwen: hij vreesde Mozart als concur rent. De Landler met veranderingen, een postuum, dus later ontdekt opus van Schubert, vond ik minder oppervlakkig, meer verscheiden van klankkleur. Ook het tweede deel van het recital leefde in zorgeloze sfeer. Hans en Haagse vrouw enkele dagen gegijzeld die het niet kon verkroppen dat zij een halfjaar geleden hun ver- de borst schoot tijdens een hand gemeen op het Leidseplein. Vol gens mr. Von Meyenfeldt staat het echter vast, dat de agent daarbij uit noodweer heeft ge handeld. Lambertus S. had op de bewuste avond geen dienst. Hij was met een aantal collega's een avondje gaan "stappen" om de voltooiing van zijn opleiding te vieren. Rond 2 uur 's nachts belandde hij met twee collega's in een snackbar aan het Kleine Gartman Plant soen. Daar kreeg hij het aan de stok met een stuk of 16 "punks", die zonder duidelijke aanleiding een handgemeen probeerden uit te lokken. Een wanordelijke vechtpartij was het gevolg. Volgens agent S. zou een van de "punkers", de 25-jarige Frederik van B. daarbij plotseling een sti letto hebben getrokken. "Ik heb mij toen als politieman gelegiti meerd en hem gelast zijn wapen weg te gooien", aldus S. "De jon gen gehoorzaamde niet en nam de benen. Toen ik hem voor het Selma speelden een probleemlo ze sonate van Poulenc, alleen maar interessant om de lustige beweging en de nieuwe klankkleur. Maar Ravels "Jeux d'eau" (waterspelen), met z'n flit send buitelen en spatteren, door Hans virtuoos gespeeld, is toch mooier. De twee besloten met Bi- zets twaalf muzikaal geduide "Jeux d'enfants," van de schommel tot de galop. Nogal tijd-gebonden, maar, tenminste zoals zij het deden, nog best het aanhoren waard. JOHAN VAN WOLFSWINKEL houding had beëindigd. Tijdens de gijzeling dreigde hij haar neer te zullen steken als zij trachtte te ontkomen en beloofde haar vrij te laten wanneer zij hem weer de liefde zou verklaren. Vorige week donderdagmorgen in alle vroegte werd de vrouw door het tweetal aan haar haar in een auto getrokken, toen zij in de Transvaalbuurt over straat liep. De mannen brachten haar toen over naar de woning van de ex- vriend. City-theater had ingehaald draaide hij zich plotseling om en begon met het mes in mijn rich ting te steken. Nadat hij me aan mijn pink en voorhoofd had ge raakt heb ik hem in de borst ge schoten Ik heb niet op zijn benen gericht omdat ik bang was dat de kogel via de grond zou opsprin gen als ik zou missen". Wanneer hij precies zijn pistool had ge trokken en doorgeladen kon S. zich niet meer precies herinne- Het slachtoffer Frederik van B. gaf een totaal andere lezing. Volgens hem gedroeg de agent zich agres sief, op het hysterische af. "Plot seling trok hij een pistool en be gon het door te laden", aldus Van B. "Ik heb toen, om me te verde digen, dat mes tevoorschijn ge haald. Ik had geen idee dat hij van de politie was. Of hij zich heeft gelegitimeerd weet ik niet. Ik heb er in ieder geval niets van ge merkt". Uitspraak 15 oktober. Positieve campagne Dodewaard van vereniging Milieudefensie r Kilt voor de dochter, een plooirok voor moeder. De dochter draaat daar- verheen een jas van chintz, die met borg is gevoerd. De jas die op e plooirok wordt gedragen is van doorgestikte polyester/katoen en heeft, m geruite voering. (Collectie V en D). De doorgestikte jassen met sjaalkragen zijn er zowel voor vrouwen als (Collectie C en A.) •e wintermode '80-'81 wordt gekenmerkt door een wirwar van stijlen en silhouet ten. Zoveel soorten dat je eigenlijk niet kan praten van één wintermode. Prettig, omdat we eindelijk eens kunnen kiezen en niet meteen een totaal nieuwe gardero be aan moeten schaffen om er toch aardig en modieus uit te zien. I )eze winter mogen we zelfs weer oude kle- I ren van vroeger van zolder halen. Want de plooirokken van weleer, de twinsets, de kilts met grote veiligheidsspelden; ze ko men allemaal weer terug. Alleen, en dat is minder leuk, in meestal andere kleurstel lingen dan vroeger, fe zou de heren ontwerpers en industriëlen welwillend kunnen noemen tegenover de "zelfstandige" vrouw van vandaag om haar zo de vrije keus te laten. Helaas heeft het weinig met welwillendheid te maken, maar eerder met bittere noodzaak. Het presenteren van verschillende modestij len, het scheppen van een modesfeer waar alles 'mag' heeft eerder te maken met eco nomische recessie dan met andere zaken. Iedereen weet dat de koopkracht van de consument omlaag zal gaan. Dat betekent voor de mode-industrie dat het publiek niet meer onbeperkt zal kopen. Vaak zal Imen kiezen voor eenvoudige draagbare modellen, praktisch en functioneel. Het is allemaal wat rustiger deze winter. De rokken variëren van recht tot wijd, de schouders vallen rond, de taillelijn zakt soms wat naar beneden, de schoenen zijn plat en de gepresenteerde silhouetten zijn: de T-lijn, de A-lijn,de I-lijn, de H-lijn en de O-lijn, bijna alles. Rokken en jurken De roklengte varieert rondom de knie, maar enkellang en mini worden ook gepresen teerd. Dat laatste niet zoals in de jaren zes tig met hoge hakken, vleeskleurige pan ty's en een lapje stof rond de heupen. Sexy is de mini deze winter niet bedoeld, wel sportief. De mini-mode bestaat voorna melijk uit grote wollige warme truien met V-halskraag of rolkraag. De truien wor den vaak gecombineerd met wollen in de zelfde kleur en "Robin Hood"-achtige laarsjes. Introductie van deze truien is één van de belangrijkste zaken deze winter. Minstens zo belangrijk is de introductie van de "college"stijl. Als we ons in deze stijl gaan kleden, zullen we er allemaal uitzien als brave, onschuldige kostschoolmeisjes. Want de "college"-stijl, eens geïmpor teerd uit Engeland werd daar alleen ge bruikt als schooluniform. De "colle ge-stijl" geruite blazers, kniekousen en penny-shoes. Dit alles wordt afgemaakt met een alpinopet. Veel jurken zullen er niet te zien zijn deze winter. Wat het chique modegedeelte be treft zijn er charlestonjurken met een verlaagde taille dus en in ongewone kleurcombinaties. Daarnaast zijn er veeel gebreide pakjes. Ook zullen er wat jurken te zien zijn met tuniek of bijpassend vest van jersey of gebreide materialen ge maakt. Broeken en jassen Broeken zijn deze winter de belangrijkste dracht voor jonge meisjes. Ruim op de heup, strak in de taille en smal toelopend naar de enkel. Vaak vallen ze vrij kort, boven de enkel en worden gedragen met platte schoenen, ballerina's of pumps. De jassenmode '80-'81 krijgt er wat lengtes bij: driekwart, dat wil zeggen, op de helft van dijbeen en zevenachtste tot de helft van de kuit. de jassen zijn voornamelijk gemaakt van dikke gewatteerde stoffen en andere doorgestikte materialen. Daar naast wordt er veel gebruik gemaakt van kunstbont. Schoenen Bij de elegante jurken worden natuurlijk elegante schoenen gedragen. Maar geen hoge hakken, de hak is vrij laag, vaak driehoekig. De oude "queenie" komt weer terug. De elegante schoen is smal van leest en vaak van suède, lakleer of slangeleer. Bij de collegelook is de schoenenkeuze eenvoudig: platte collegeschoenen, die deze zomer ook al in het mode beeld te zien waren: penny'shoes. Bij de korte wollen mini-jurken worden "Robin Hood"-achtige laarsjes gedragen met om- slagrand, maar ook laarzen tot over de knie. Verder zijn er natuurlijk weer volop laarzen en pumps in de winkels te vinden, dan wel met vrij lage hakken. Materialen en kleuren Een keur aan materialen net zoals een keur aan modestijlen. Natuurlijke materialen en kunststoffen worden met elkaar ge combineerd. Een teken van verdraag zaamheid. De natuurlijke materialen zijn van zeer hoogstaande kwaliteiten zoals puur wol en leer. Naast plastic, glanzende en gewatteerde stoffen en zelfe rubber- mengsels. De kleuren verschillen niet zoveel met die van de zomer en vorig jaar winter. Veel zwart en grijs, pasteltinten, bordeaux en felle kleuren. Nieuw zijn wel de tinten blauw-grijs ofwel RAF-blauw genoemd (een echte crisiskleur) en bruin in allerlei gradaties. De "bruinen": van brique tot kastanjebruin en van zandkleur naar ca mel. Accessoires Hoeden zijn bijna uit het modebeeld ver dwenen, een enkele alpinopet en klassie ke herenhoed doen het nog aardig. Wel zijn er voor de koude winterdagen weer volop mutsen en lange warme dassen. Bij de sieraden is kunststof materiaal nog steeds de grote hit, edelmetalen laten ook weer van zich spreken. De kunststof glit- teraccesoires; oorbellen, armbanden, kammen, blijven aardig en vooral betaal baar. De goud-en zilverhandel probeert zich wat meer aan te passen bij het huidige modebeeld. De kettingen doen vrij zwaar aan, zijn vrij lang. De hangers groot en de oorbellen vaak enorm. Ook "mogen" ver schillende oorbellen in de oren gedragen worden: bijvoorbeeld in de ene oorlel een grote bal en in de andere een ring. LISETTE GOTTSCHALL Mantels in diverse lengtes met een gebreid uiterlijk (Collectie Lampe) De synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken is gis teravond gezwicht voor de aan drang van een groeiend aantal plaatselijke kerken om naast de psalmen ook gezangen aan vaardbaar te achten voor de kerkdienst. Men had er anderhalve dag voor nodig om tot een besluit te ko men. Vóór stemden 33 afgevaar digden en tegen 19. Allerlei beperkingen werden ech ter ingebouwd om te voorkomen dat onschriftuurlijke gezangen of te veel gezangen zouden worden binnengehaald. Een commissie uit de synode (deputaatschap) gaat nu proberen een liederen bundel samen te stellen. Het besluit van de synode betekent dat naast de psalmen en de be rijmde bijbelgedeelten (nieuw testamentische bijbelfragmen ten, zoals het Gebed des Heren) nu ook zogenaamde "vrije liede ren" - mits bijbels getoetst - een volwaardige plaats krijgen. Sinds 1968 hadden de christelijke gere formeerde synodes zich uitdruk kelijk tegen deze ontwikkeling uitgesproken, maar dat voor kwam niet dat steeds meer plaat selijke kerken het vrije lied in voerden. De synode besloot verder tot uit breiding van de eigen zending. Op een nieuw zendingsterrein in Zuid-Afrika bestaan mogelijk heden om deel te nemen aan het werk van de Free Reformed Church van Noord-Amerika. Hoogleraar. De synode van de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken (in Arnhem bijeen) heeft drs. H.M. Ohmann, hoogleraar aan de theologisch hogeschool van de Canadian Reformed Church in Hamilton (Ontario, Canada), benoemd tot hoogleraar in Kampen, in de vacature van prof. drs. H.J. Schilder, die met pensioen gaat. Drs. Ohmann, die vrijgemaakt predikant was in Zuidbroek. Hoek en Dokkum voordat hij in 1971 hoogleraar in Hamilton werd, zou oudtesta mentische vakken gaan doceren. Hij heeft de benoeming in beraad gehouden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zevenhuizen (ZH) J. Enderlé Oostwold (Oldambt); bedankt voor Blauwkapel-Groenekan en voor Ede P. Molenaar Groot- Ammers. Gereformeerde Kerken* beroepen te Muiderberg, in samenwerking met de hervormde gemeente, kandidaat A. Telleman aldaar; aangenomen naar Krabbendijke (Z.) kandidaat H.A. Speelman Amstelveen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Enschede- Zuidwest J.J. Poutsma Franeker, te Bergentheim J.M. Goedhart Zwolle. Afscheid. Dr. P Vriens heeft af scheid genomen als secretaris generaal van de Nederlandse rooms-katholieke kerkprovincie. Sinds 1972 bekleedde hij deze functie. Hij keert binnenkort, op eigen verzoek, terug naar het ba sispastoraat. Over de opvolging van pater Vriens zal de bisschoppenconfe rentie op haar volgende vergade ring een besluit nemen. Godsdienstvrijheid. De paus heeft de regeringen van de lan den die het Helsinki-akkoord on dertekenden per brief gewezen op het belang van de godsdienst vrijheid. "Het moet ieder worden toegestaan zich bij een kerk aan te sluiten en kerkdiensten bij te wonen", schrijft de paus. "Cate chisatie en bijzonder onderwijs moeten mogelijk zijn. Ook moet de kerk de vrijheid hebben haar eigen hiërarchie te benoemen en theologische seminaries te on derhouden". 'Gewetens- en godsdienstvrijheid versterkt de wereldvrede". Huwelijk en gezin. Op de bis schoppensynode in Rome vroeg bisschop Ernst van Breda de lei ding van zijn kerk, zich terug houdend op te stellen bij het ver kondigen van de morele leer over huwelijk en gezin. "De kerk", zei hij, "moet zich wel bindend uit spreken over de richting ervan, maar de verwerkelijking over gelaten aan de gehuwden".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11