dringen weer aan op vrije Perzische Golf De onverklaarde maar wel verklaarbare oorlog GOUD ZILVER Verdachten aanslag München vrijgelaten DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND Historische ivortels conflict Iran-Irak (Van onze correspondent IRienko Wilton) BEIROET - Het Iraaks-Iraanse dispuut over de grensrivier Shatt el Arab - aan leiding tot de oorlog tussen beide landen die nu zijn tweede week is ingegaan - is een erfenis uit het grijze verleden. Al eeuwen lang gaf de „grens" tussen wat nu het moderne Irak en Iran is aanlei ding tot spanningen tussen de Otto maanse sultans en de Perzische sjah's, zonder dat dit evenwel tot grote gewa pende conflicten leidde. Het eerste grensverdrag in de nieuwste ge schiedenis lussen ,Jrak" en Jran" was dat van Erzerum (31 mei 1847) waarbij werd overeengekomen de precieze grens laterte markeren. Daar is het in feite nooit van gekomen. Wel werd in 1913 en 1914 bij de zogenaamde protocollen van Constantinopel de grens bij Shatt el Arab voorlopig vastgesteld als lopende langs de zogenaamde ..Thalweg"dat is de lijn die de diepste punten van de wa terweg met elkaar verbindt. Maar in de praktijk kwam het erop neer dat Irak de feitelijke controle had over heel de Shatt el Arab. Irak werd in 1932 een soevereine staat. Omdat de kwestie Shatt el Arab ondui delijk bleef en Iran Irak's soevereiniteit over de rivier niet wenste te accepteren, deed Bagdad een beroep op de volkeren- WARSCHAU (AFP/AP) - In de bouwsector van Polen dreigt een algemene staking, nu de onder handelingen tussen vertegen woordigers van de bouwvakkers en de Poolse minister voor de bouw op niets zijn uitgelopen. De arbeiders willen een gemiddel de salarisverhoging van 1150 zlo- i ty's per maand, terwijl de minis- j ter, Edward Barszcz niet verder I wil gaan dan 550 zloty's. Op het kantoor van de onafhanke lijke vakbond MKZ in Gdansk waar dit gisteravond bekend werd gemaakt, zei een woord voerder dat Polen opnieuw voor algemene stakingen zou kunnen komen te staan, omdat de autori teiten volgens hem vertragings- taktieken toepassen bij het na komen van hun beloften inzake loonsverhogingen. De voor komende vrijdag aange- 1 kondigde "waarschuwingssta- king" van een uur is naar zijn zeggen te beschouwen als een be slissing die genomen is in een rustige sfeer. De onafhankelijke bond zegt de zaken op sommige plaatsen niet onder controle te hebben. Hier en daar is de MKZ opgetreden om onrustige arbei ders tot bedaren te brengen, die het werk dreigden neerteleggen. Gisterochtend heeft een groep "so lidaire" deskundigen op bouw- gebied de Poolse premier, het politbureau en de bouwminister per telegram gewaarschuwd voor de ernst van de situatie en met klem gepleit voor hervatting van de besprekingen in de bouwsec tor. Die besprekingen zijn nu na drie gespreksronden vastgelo pen. In de boodschap zeggen de met de onafhankelijke bond verbonden bouwdeskundigen dat zij in staat zijn een staking van bouwvak kers in Polen te voorkomen, mits een akkoord tot stand komt over de looneisen. De andere verlan gens zouden dan achteraf be sproken kunnen worden. Volgens de akkoorden van Gdansk van 31 augustus is de definitieve datum waarop de salarissen moe ten zijn verhoogd, gesteld op 30 september. Studenten In Polen begint deze week het aca demische' jaar, en onder de stu denten zijn al stemmen opgegaan die roepen om dezelfde mate van decentralisatie en democratise- ROME - Niet erg overzichtelijk gaan l ring als door de onafhankelijke Gedurende enkele uren raceten zij door c vakbeweging is verworven. Het afgelopen weekeinde werd in Gdansk, het centrum van de sta kingen langs de Oostzeekust, vergaderd door studentenverte genwoordigers uit heel Polen, die besloten tot oprichting van een onafhankelijke studentenbond als tegenhanger van de socialisti sche unie van Poolse studenten, waar ongeveer 70 percent van de 480.000 Poolse studenten toe be hoort. Hoewel nog niet alle details zijn uitgewerkt wordt de onafhanke lijke bond op dezelfde manier georganiseerd als de onafhanke lijke vakbeweging onder leiding van stakingsleider Lech Walesa. De studenten willen ondermeer dat faculteitshQofden voortaan door studenten worden gekozen, in plaats van door de minister van onderwijs te worden benoemd, en eisen instelling van studen tenraden bij het ministerie die in spraak krijgen in beleid, zoals dat voor de tweede wereldoorlog al gebruikelijk was. bond. Interessant is de Iraakse verdedi ging. destijds gevoerd door generaal Nu- ri (later Irak's sterke man" lot de om verwerping van de monarchie in 1958). Deze argumentatie geldt in feite voor 1980 nog steeds: ,Perzië heeft een kustlijn van bijna 2000 km met veel havens aan de golf en anker plaatsen. Bij Chor Musa. slechts 50 km van Shatt el Arabheeft Perzie een ge weldige diepzee-haven. Irak is het land van twee rivieren, de Tigris en de Euf- raat. Daar waar deze samenkomende Shatt al Arab, is Irak's enige uitweg naar de zee. De waterweg moet voortdu rend worden onderhouden voor de mo derne scheepvaarten Basra100 km va n de monding van de Shatt el Arab, is Irak's enige haven. Het is vanuit Irak's standpunt gezien, ongewenst dat een andere natie (Iran) zeggenschap heeft over de andere oever van de Shatt el Arab". "Eeuwig' In 1937 kwamen Iran en Irak. onder in vloed van de verslechterende internatio nale toestand, tot een nieuw grensver drag, dat ditmaal in het voordeel van Irak uitviel: Iran erkende de Iraakse soevereiniteit over heel de Shatt el Arab met uitzondering van een strook van 8 k m lev g te voor de Iraa nse haven Abadan (die ook, net zoals Basra, aan de rivier ligt). Bij deze strook werd weer de „Thalweg" als grens werd aangehou- Nu naar het jongste verleden. In 1969 her riep de sjah van Iran het verdrag van 1937Twee jaar later annexeerde hij de drie eilandjes aan het andere einde van de golf in de Straat van Hormoez, die tot de Verenigde Arabische Emiraten be hoorden. In '74 ging de sjah de Koerden in Noord-Irak onder leiding van Barza- ni in hun opstand tegen Bagdad steunen. De Koerdenoorlog was een ramp voor heel Irak. en in maart '75, tijdens de OP EC-conferentie in Algiers, kozen de Irakezen eieren voor hun geld. Irak's tweede man (nu president) Saddam Hoessein omhelsde de sjah en zij teken den een verdrag dat „alle conflicten tus sen beide landen voor eeuwig uit de weg ruimde". Het verdrag definieerde de Iraaks-Iraanse grens weer op basis van de protocollen van Constantinopel van 1913. dat wil zeggen de ..Thalweg" werd weer de grens.de Shatt al Arab werd „gesplitst" Voorts deed Irak territoriale concessies meer naar het noorden bij QasraShirin. Daarnaast werd overeengekomen dat Irak en Iran zouden afzien van het aanmoedigen van subversieve elemen ten op eikaars territorium"In gewoon Nederlands betekende dat. dat de sjah zijn steun aan de Barzani-koerden in Noord-Irak plotseling introk (en de Koerden-rebellie inderdaad binnen en kele weken in elkaar stortte) en dat Bag dad zijn claims op de Iraanse olie-pro vincie Choezistanaan de andere kant van de Shatt el Arab, in de ijskast zet- Onrust Choezistan wordt door de Arabieren Ara- bistan" genoemd, niet geheel ten onrech te. want de bevolking daar is in meer derheid van Arabische afkomstAl bijna 100 jaar hebben de Arabieren in Choezis tan blootgestaan aan een sterk "Iranize- ringsproces," hen werd voorgehouden dat zij Perzen, geen Arabieren waren, door de centrale regering in Tehe ran. Iran heeft zich stipt aan het verdrag van Algiers ('75) gehouden en wel tot de ral vandesjah ruim anderhalf jaar geleden Daarna verslechterde de Iraaks-Iraanse relatie snel. Niet verwonderlijk, want Chomeini's sjiitische revolutie deed grote onrust ontstaan bij de sjiieten in Zuid- Irak.die60 procentvande totale Iraakse bevolking uitmaken en die zich gedomi neerd voelen door de door soennitische moslims beheerste Baath-partij die in Irak de lakens uitdeelt. Daarnaast be gonnen de Koerden in Noord-Irak met Teherans aanmoediging zich weer te roeren terwijl Chomeini het leger op zijn eigen Iraanse Koerden afstuurde). Maar Irak voelde zich niet alleen door deze zaken door Iran bedreigd. Het grootste gevaar vormde, volgens Bagdad, de snelle desintegratie van Iran zelf. en het daardoor ontstane machtvacuum in de golf. Irak was al te graag bereid het gat te vullen met het argument dat bij chaos in West-Azié de supermogendheden bij de minste geringste aanleiding zouden intervenieren. Dat is ook gebeurd: Irak was tegen de gijzeling door Teheran van de Amerikaanse diplomaten omdat Washington dan geheid zou reageren,en de Russische inval in Afghanistan werd door Bagdad om dezelfde reden afge keurd. Irak keerde zich afgelopen voorjaar defi nitief tegen Iranhet eiste heel de Shatt el Arab op plus drie eilandjes bij Hormoez die Iran moest teruggeven aan Aboe Dhabi. Bijna twee weken geleden herriep de Iraakse president Saddam Hoessein heltin Iran's voordeel in 1975 afgesloten) grensverdrag vanAlgiersen 24 uur later begon de onverklaarde, maar wel dege lijk verklaarbare oorlog tussen Irak en Iran. (Van redactie buitenland) BAGDAD, JERUZALEM, NEW YORK - Amerika heeft opnieuw aangedrongen op het openhouden van de Perzische Golf voor de olietankers die het Westen van energie voorzien. Dat gebeurde gisteren in New York, waar de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Edmund Muskie in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties besprekingen voerde met collega's uit de Golfstaten en Pakistan. STEUN - Premier Menachem Be gin van Israël heeft gisteren op de radio onthuld dat Israël van 1965 tot 1975 "wapens, geld en militai re instructeurs" heeft geleverd aan de opstandige Koerden in hun strijd tegen Irak. De premier voegde eraan toe dat het Iraans-Iraakse conflict zijn land in het geheel niet blij stemt, "want wij zijn een volk dat oorlog haat". Speciaal team bestrijdt "halsmisdaad" NEW YORK (UPI) - Een spe ciaal team van 150 recher cheurs begint deze week in New York City met de be strijding van de hals over kop toegenomen diefstallen van voornamelijk gouden hals kettingen. De dieven gaan volgens een speciale methode te werk. Ze rukken de ketting eenvoudig van de hals van de vrouw. Soms zelfs wanneer zij het op een lopen hebben moeten zet ten voor de politie. In de maanden juli en augustus werden 1300 Newyorkse vrouwen van hun halskettin gen beroofd. De hoofdcommissaris van de politie van New York schrijft de toename van het aantal diefstallen van halskettingen toe aan de hoge prijs van het goud. Soms moeten vrouwen de diefstal zelfs met hun leven betalen. Dat is al twee keer gebeurd. De daders (meestal jonge jon gens) verkopen hun gestolen waar in allerlei winkels, die zich met het oog hierop juwe liersweegschalen hebben aangeschaft. Handelaars in tweedehands sieraden zetten in hun etalage het bordje "Wij stellen geen vragen". ADVERTENTIE Fonseca BIN 27 Part Vintage Character. Fruitig en vol vuur. Gerijpt op eikehout en gebotteld in de Lodges te Oporto. Wereldwijde reputatie Verknjgbaar bij 4 slijterij en wijnhandel. Import en Jisiribuiie DEIÖWC Telefoon 015-569324' ÏQj Tegelijk heeft Muskie ga ran ties gegeven dat hel conflict tussen Irak en I ran „nu en in de toekomst" niet zal leiden tot inzet van Amerikaanse troepen vanaf Amerikaanse militaire bases aan de rand van het oorlogsgebied: in Oman. maar ook in Kenia en Somalië. ADVERTENTIE Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u niet naar onze fabriek komen, dan kunt u edelmetalen voorwerpen per aangetekende post insturen. Wij bellen u dan over de waarde die wij per bank of giro aan u betalen. Nieuw is onze ver koop van kiló baartjes goud en zilver, zodat- u b.v. edelmetalen voorwerpen kunt inruilen tegen baartjes. r J?**** '"Tkth,, 1 1 i '1l6ue BONN - De na de bomaanslag op het Münchpner Oktoberfest voorlopig gearresteerde zes leden van de illegale rechts-extremisti- sche „Wehrsportgruppe Hoff mann" zijn gisteren weer vrijge laten. Onder hen is ook de leider van de groep, de 43-jarige grafi cus Karl-Heinz Hoffmann uit He- raldeberg. Volgens het openbaar ministerie in Karlsruhe staan de vrijgelatenen nog wel onder ver denking, maar was het belasten de materiaal niet voldoende om hen in voorarrest te houden. De Beierse minister van binnen landse zaken, Gerald Tandler, verklaarde dat de bomaanslag, waarbij 12 mensen werden ge dood en 215 voor een deel levens gevaarlijk werden gewond, naar alle waarschijnlijkheid het werk is geweest van een man. Dat de vermoedelijke dader, de 21-jarige geologiestudent Gundolf Kuhler, die bij de aanslag om het leven kwam, lid was van de beruchte Hoffmann-groep staat buiten twijfel. De Westduitse minister van justitie, Hans Jochen Vogel (SPD), heeft er de nadruk op gelegd dat „nie mand. ook niet degenen die het gevaar van het rechtse extre misme nooit hebben onderschat, aan de mogelijkheid van een der gelijke massamoordenaar heeft gedacht". De politicus zei verder dat bomaanslagen zoals in Mün chen en op het station van Bolog na in Italië tot nu toe niet door linkse radicalen zijn ge pleegd. Intussen heeft de oppositie haar aanvallen op de minister van binnenlandse zaken in Bonn. Gerhart Baum (FDP), voortgezet. Na kandidaat-kanselier Franz Josef Strauss heeft ook de minis ter-president van Nedersaksen, Ernst Albrecht, Baum verweten dat hij het terrorisme „niet ern stig genoeg heeft genomen". Ook zou Baum de veiligheidsdiensten „onzeker" hebben gemaakt. De minister heeft inmiddels gezegd dat Strauss kennelijk alles doet om de „macht in handen te krij gen". Politici van SPD en FDP hebben Baum nadrukkelijk ver dedigd en nog eens geeist dat met de doden van München geen ver kiezingsstrijd mag worden ge voerd. Eschel Rhoodie in beroep vrijgesproken BLOEMFONTEIN (AP) Het Zuidafrikaanse hof van appel, de hoogste rechtbank van het land, heeft gisteren de voormalige on derminister van voorlichting Eschel Rhoodie vrijgesproken. Rhoodie het brein achter een propagandacampagne om de we reld-opinie ten gunste van Zuid- Afrika te beïnvloeden ging in be roep tegen het vonnis dat hem wegens fraude was opgelegd. In oktober van hel vorige jaar werd Rhoodie tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. Irak heeft inmiddels positief gerea geerd op de oproep van de Vei ligheidsraad om tot een staakt- het-vuren te komen. Maar Bag dad heeft daaraan wel de voor waarde verbonden dat Iran ook ,ja" tegen dit voorstel moet zeg gen. UitTeheran, dat sinds de gij zelingsaffaire geen hoge hoed opheeft van de Veiligheidsraad, is echter geen enkele reactie ge komen. De Iraanse ambassadeur in Moskou zei dat Irak aan vier voorwaarden moet voldoen wil het tot een wapenstilstand ko men tussen beide landen: presi dent Saddam Hoessein moet af treden, het Iraakse leger moet zich onvoorwaardelijk overge ven. de Iraakse oliehaven Basra moet aan Iran worden overge dragen en de Koerden in Irak dienen zich per referendum uitte kunnen spreken over zelfstan digheid. Voorwaarden, die voor Bagdad on aanvaardbaar zijn. Dat geldt wat Teheran betreft evenzeer voor de Iraakse eisen, die aan de tot standkoming van een staakt-het- vuren zijn verbonden. Bagdad wil volledige controle over de Shatt el Arab-rivier, teruggave van drie eilandjes in de Straat van Hormoez (die indertijd door de overleden Sjah van Iran zijn geannexeerd) en garanties van niet-inmenging in Iraakse bin nenlandse aangelegenheden door Iran. Bemiddelingspogingen van ver schillende zij.den lijken voorals nog geen enkel resultaat op te le veren. Zo kreeg de Pakistaanse president Zia Oei Haq gisteren wel een warm welkom in Bagdad, maar duurde het geruime tijd voor hij door sterke man Saddam Hoessein werd ontvangen. Zia, die bemiddelt namens de mos limlanden. bezocht afgelopen weekeinde Teheran en de Jor daanse koning Hoessein, die openlijk de zijde van Irak heeft gekozen. Over de uitkomst van zijn gesprek ken hulde hij zich in nevelen. Datzelfde gold voor Yassir Ara fat, leider van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, die in Teheran lange gesprekken voer de met president Bani-Sadr. De Iraanse premier Ali Radjai stelde zich hard op tegenover de Arabi sche landen door gisteren met oorlogsverklaringen te dreigen wanneer „zij doorgaan met steunverlening aan Irak". Radjai reageerde daarmee op berichten dat Golfstaten havenfaciliteiten zouden verlenen voor de (kleine) Iraakse marine. Ook gisteren duurden de bombar dementen over en weer voort. De Iraakse olieraffinaderijen bij Basra en Fao waren opnieuw het doelwit van de Iraanse lucht macht, terwijl Iraakse bommen werpers de oliehavens Kharg en Abadan bombardeerden. Het Iraakse leger concentreert zich in de Iraanse provincie Choezestan op verovering van Dezful en pro vinciehoofdstad Ahvaz. In Dezful bevindt zich een pompstation dat onder meer Teheran van olie voorziet. Hoewel de Iraakse legerleiding en de media hoog opgeven van de successen die in de strijd tegen Iran worden behaald, lijkt er een stagnatie aan het front te zijn op getreden. Berichten daarover komen in de eerste plaats van de Israëlische militaire- en inlich tingendiensten, die de militaire ontwikkelingen nauwlettend volgen. Israëlische militaire deskundigen lieten gisteravond met veel sla gen om de arm doorschemeren dat Iran zich voorbereidt op een tegenoffensief. Dat zou moeten gebeuren door het openen van een tweede front in Noord-Irak, in Koerdengebied. De Iraanse PRIJSUITREIKING LEIDSCH DAGBLAD KNIPSELKRANT a.s. woensdag om 14.00 uur Stadhuisplein te Leiden Daarna expositie in het Waaggebouw m.m.v. Dierenpark Wassenaar LEIDSCH DAGBLAD-120 JAAR-50.000 ABONNEES luchtmacht zou van strategie veranderen en zich niet langer concentreren op uitschakeling van Iraaks olieindustrie, maar op het tegenhouden van de Iraakse grondtroepen. Dat is. aldus deze deskundigen, gisteren al gebeurd en met succes. Deze experts kwalificeren het op treden van het Iraakse leger tot dusver als buitengewoon pover, dat in strijd met de verwachtin gen vooraf. De balans na een week van gevechten is dat het Iraakse leger met 3 divisies lang zaam maar zeker oprukt langs een front van 500 km, maardatdit ten koste gaat van een enorme prijs, de vernietiging van de olieindustrie. De Iraakse land strijdkrachten zyn veel sterker dan die van Iran. maar in de lucht en vooral op zee heeft Iran de overhand, is hun mening. Zweden jaagt verbeten op onbekende duikboot STOCKHOLM (GPD) - De Zweed se autoriteiten maken al ruim twee weken jacht op een duik boot van wat wordt genoemd "een vreemde mogendheid". Met tientallen dieptebommen is geprobeerd de vreemde eend in de bijt aan de oppervlakte te brengen maar alle pogingen zijn tot dusver mislukt. Een jager, torpedoboten en helikopters zijn al twee weken met 500 man schappen in de weer om de duik boot te vangen maar zelfs identi ficatie van het vaartuig is onmo gelijk geweest, verklaarde een defensiewoordvoerder gisteren. "Wij beschouwen dit als de ernstig ste militaire provocatie sinds de Tweede Wereldoorlog", ver klaarde de Zweedse minister van defensie. Waarnemers in de Zweedse hoofd stad hebben de indruk dat het geduld van defensie op is en dat zal worden besloten de insluiper regelrecht te bombarderen. Hoge defensie-ambtenaren wilden niet ingaan op vragen over een moge lijk verband tussen de jaarlijkse debatten over verhoging van het defensiebudget en de rond die tijd frequent door het ministerie gesignaleerde buitenlandse on derzeeërs. Maar dat de hek- Zweedse defensie er binnen twee weken niet in slaagt een vreemde duikboot aan de oppervlakte te brengen of weg te jagen heeft in heel Zweden kritische commen taren opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9