Albeda: inzinking bouw van blijvend karakter Tekort aan treinen voor onderwij s-demonstratie 'Subsidies aan bedrijven sneller betalen' Kapitein die schip ramde spoorloos verdwenen kees noort HOUR Rijbewijs- reis naar Antillen lokt veel kritiek uit Bontopniveau. Bont van Van Egmond. JL Van Egmond ff Breestraat Bontmode DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 VLISSINGEN (GPD) - De Zweed se kapitein van de Panamese kustvaarder Arios die vorige week voor de haven van Terneu- zen het Belgische binnenvaart schip Isola ramde is er samen met twee machinisten vandoor ge gaan. Bij de aanvaring verdronk schipper A. Leclerc van de Isola. De Azios ligt nog steeds aan de ketting in de buitenhaven van Terneuzen. De rijkspolitie te wa ter vermoedt dat de kapitein en de twee opvarenden terug naar Zweden zijn gegaan. Kapitein Smith heeft in elk geval zijn persoonlijke bezittingen meegenomen. „Waarschijnlijk is het de man te veel geworden", zegt een woordvoerder van de RP te water over het motief van de vlucht. „Zijn schip is in beslag genomen en er liggen enkele claims op. Hij zal eieren voor zijn geld hebben gekozen". Direct na de aanvaring vorige week woensdag liet de Terneuzense gerechtelijke deurwaarder be slag op de Panamese kustvaarder leggen. De verzekeringsmaat schappij van de Belgische bin nenvaarder had een schadeclaim ingediend van 1,75 miljoen gul den. Een dag later kwam daar nog eens een claim van 1,25 miljoen bovenop van het ministerie van verkeer en waterstaat (Rijkswa terstaat). Dat geld is nodig voor de eventuele berging van de Iso la, die enkele seconden na de aanvaring in de Westerschelde verdween. De internationale transportfedera tie (ITF) in Rotterdam heeft zich inmiddels ontfermd over de vier overgebleven opvarenden van de Panamese kustvaarder. Volgens de ITF hebben de bemannings leden sinds hun aanmonstering in juli geen loon ontvangen. Ge vreesd wordt dat de gezagvoer der van het schip ook niet meer zal uitbetalen. Heroinehandel in Heerlen flinke slag toegebracht HEERLEN (GPD) - Opnieuw is de heroïnehandel in Heerlen gevoe lig geraakt. Na een uitgebreid re cherche-onderzoek, dat de Heerlense politie in samenwer king met de Regionale Verdo vende Middelen Groep verricht te, werd gisteren overgegaan tot een tiental arrestaties. De aange houden verdachten worden door de politie beschouwd als de voornaamste handelaren die de afgelopen maanden nabij het sta tion opereerden. Gedurende die periode van onderzoek werden 158 verdachten aangehou den. Het recherche-onderzoek nam vier weken in beslag. Gedurende deze periode wist de politie voldoende bewijsmateriaal te verzamelen om de tien verdachten aan te houden. Daaraan vooraf gingen 158 arrestaties: 77 Duitsers, 75 Nederlanders en zes Belgen. On der de aangehouden personen bevonden zich 26 vrouwen. Te vens werd volgens de politie een groot aantal strippen heroïne in beslag genomen. Het verzamelde bewijsmateriaal - mede verkregen uit de verklarin gen van de 158 aangehouden per sonen - maakte het mogelijk om de tien straatdealers gisteren aan te houden. Zij worden door de politie gekenschetst als figuren die de dienst uitmaakten bij het Heerlense station voor wat be treft de handel in verdovende middelen. Tijdens het onderzoek werden ook nog negen personen aangehou den wegens het plegen van ande re misdrijven zoals winkeldief stallen, diefstallen uit auto's, het stelen van een motorfiets en twee gewapende roofovervallen in Duitsland. Het onderzoek in de Heerlense zaak is nog niet afgesloten. De politie verwacht in de toekomst meer ar restaties onder meqr van grotere dealers. DEN HAAG (ANP) - De grieven van de onderwijsgevenden zijn zo algemeen en ernstig, dat ze hebben geleid tot een grote be langstelling voor de protestde monstratie van morgen. Al in een vroeg stadium moesten de spoorwegen laten weten voor de manifestatie in Den Haag veel te weinig treinen te hebben. De or ganisatoren zijn daarop andere wegen ingeslagen. Tienduizen den kleuterleidsters, onderwij zers en onderwijzeressen, leraren en leraressen worden met bussen naar de residentie gebracht. In to taal worden er volgens de laatste becijferingen 50.000 verwacht. Zij zullen op het Malieveld worden toegesproken door Wim Kok en Harm van derMeulen, de voorzit ters van respectievelijk de FNV en het CNV, en door Frans van Moorsel en Frans Roefs, voorzit ters van de organiserende instan ties: de Nederlandse Federatie van onderwijsvakorganisaties (NFO) en de organisatie van On afhankelijke Onderwij svakver- enigingen (OO). Nog niet eerder kwamen zo veel onderwijsge venden op één dag op tegen rege ringsplannen. In Utrecht werden in 1971 rond 30.000 demonstranten geteld. De NFO bracht in juni en oktober vorig jaar in Utrecht nog eens 15.000 en 10.000 mensen op de been. De leraren protesteerden o.a. in '75 en '77 in Den Bosch met telkens zo'n 10.000 mannen en vrouwen. In juni van dit jaar uitte de Algemene Bond van Onder wijzend personeel (ABOP) in Den Haag zijn grote ongenoegen over het regeringsbeleid. Daar aan namen meer dan tienduizend personen deel. Aanleidingen waren onder meer bezuinigingsplannen, acties voor beter onderwijs en werkgelegen heid. Ook voor morgen spelen deze zaken mee, maar wel wat op de achtergrond. Men loopt nu te hoop, omdat minister Pais van onderwijs en wetenschappen een salarisoffer eist alleen van on derwijsgevenden, voor een ge meenschapsvoorzieningen waarvoor iedereen behoort op te draaien. Het afwentelen van lasten op het personeel van het onderwijs vin den de leerkrachten in strijd met de redelijkheid en het fatsoen. Ze zien er ook een aantasting in van iets wezenlijks in hun rechtsposi tie. Hun salarissen zijn gekop peld aan die van de ambtenaren. Dat de bewindsman door ont koppeling 265 miljoen gulden wil bezuinigen, wordt volstrekt van de hand gewezen. Alle organisaties in het onderwijs zijn het er over eens, dat daar een stokje voor gestoken moet wor den. Ze zitten wat de strijdmid delen aangaat, niet op één spoor. Stiptheidsacties, werkonderbre king, staking, het opzeggen van niet-verplichte medewerking en het opschorten van overleg beho ren tot de actiemiddelen. Plaat selijk en regionaal wordt her en der ondanks verschillen wel sa mengewerkt. Morgen is in elk geval voor ieder een de grote actiedag. De spoor wegen kunnen maar drie extra treinen laten lopen: twee uit Am sterdam en één uit Groningen. Gebrek aan materieel en man kracht staat in de weg dat het spoor fneer mensen naar Den Haag brengt. De trein vertrekt uit Groningen "kort na het speel kwartier" om 11.22 uur en neemt nog demonstranten op in Assen. Amersfoort en Utrecht. De trei nen uit Amsterdam gaan na de middag, en stoppen onderweg alleen in Haarlem. 's Middags om drie uur wordt ie dereen op het Malieveld in Den Haag verwacht. Na de spreek beurten wandelt men met een omtrekkende beweging via de Herengracht. Kalvermarkt, Spui en Buitenhof naar het regerings centrum. Vanaf een podium op het Binnenhof krijgen de voorzit ters van de kamerfracties van CDA. D'66, PvdA en WD een pe titie. In optocht zullen de demon stranten vervolgens langs de kortste weg naar het Malieveld worden geleid. Behalve het salarisoffer en onder wijs als gemeenschapsvoorzie ning stellen de onderwijsvakor ganisaties met hun actie ook de werkgelegenheid en de kwaliteit van het onderwijs aan de orde. De werkloosheid in het onderwijs is hoog. Gebeurt er niets, dan neemt ze nog schrikbarend toe. Nu er mensen zijn, is het tijd om die in te zetten voor tal van on derwijsverbeteringen, waarom we al jaren zitten te springen, al dus de organisaties. DEN HAAG (GPD) - Het inzinken van de bouwnijverheid heeft een blijvend karakter. De werkgelegenheid, die in de laatste twee jaar is teruggelopen van 408.000 tot 380.000 manjaren, zal minstens tot 1985 op dit niveau blijven. Onderzoekers staan met gas maskers op de rug klaar tijdens af gravingen in de bungalowwijk Zwaluwhof in het Zuid-Hollandse plaatsje Stolwijk. Grondmonsters hebben aangetoond, dat daar in de grond aanzienlijke hoeveelheden tolueen en xyleen zitten. De grond die in '71 bouwrijp gemaakt werd was voorheen werkterrein van de fa. Wijnstekers, het bedrijf dat ook de sloten in Lekkerkerk heeft ge dempt. Volgens een woordvoerder kan er niet gesproken worden over vergiftigde grond door de aanwe zigheid van deze metalen. Het is echter wel schadelijk voor het mi lieu en met name voor de plantengroei Klacht over krakerszender AMSTERDAM(ANP) - De Am sterdamse technicus en ra diozendamateur A. Ooft (40) heeft gistermiddag bij de pro cureur-generaal in de hoofd stad een klacht ingediend over het niet-vervolgen van de personen die de illegale zender(s) in het kraakpand De Grote Keyser bedienen. Vol gens de technicus beschik ken de krakers over vijf zen ders, waaronder drie mobilo fooninstallaties. Oort dringt aan op vervolging van de ministers van justitie en binnenlandse zaken en van de staatssecretaris van ver keer en waterstaat, omdat zij naar zijn mening verant woordelijk zijn voor het be leid ten aanzien van de ille gale zenders. Dit beleid houdt in dat "de kleine illegale zen derpiraat wel - en volkomen terecht - aan vervolging bloot staat, maar niet de bedieners van de illegale zenders in de Groote Keyser", aldus de schriftelijke klacht. ADVERTENTIE Er zijn gordijnstoffen die het uitzicht vernieuwen i.p.v. ontnemen. In de kollekties van Kendix, Storck, Reysiger en Ploeg vindt u daar mooie voorbeelden van. rijnstraat 74, katwijk a/d rijn, tel. 01718-12798 LOOSDRECHT (GPD) - De VVD wil dat de overheid sneller de premies in het kader van de Wet Investrings Rekening (WIR) gaat uitbetalen. Volgens het kamerlid De Korte moeten bedrijven mo menteel al gemiddeld twee jaar wachten voordat zij de hen toe komende subisidies ontvangen. Dat betekent dat het effect van de WIR met ongeveer een kwart vermindert als gevolg van de ho ge rentestand van dit mo ment.- De Korte, die sprak tijdens een po litieke bijeenkomst in Loos- drecht, kondigde aan bij de ko mende debatten over de begro ting de regering om een snellere verrekening te vragen. Met deze maatregel zou het bedrijfsleven, dat geconfronteerd wordt met arbeidskosten van zo'n 97,5 pro cent, al een stuk geholpen zijn, zei hij. Daarnaast wil hij een snellere terugbetaling van de te hoog ge stelde aanslagen voor de Ven nootschapsbelasting. Het liberale kamerlid herhaalde hel bekende VVD-standpunt dat de extra aardgasopbrengsten onge- kort naar het bedrijfsleven moe ten toevloeien. Naast de f 1,! miljard, die daar nu al voor be stemd zijn, vindt De Korte dat da ook moet gelden voor het reste rende bedrag van f 700 miljoen. Dit tweede deel zal omstreeks 1982 beschikbaar komen. Ondertussen heeft ook minister Albeda (sociale zaken) laten we ten niet te willen tornen aan deze bestemming van de extra aard gasbaten. Uit een interview kon enkele weken geleden worden opgemaakt, dat hij het geld zou willen bestemmen voor arbeids plaatsenplannen. Na zijn terug keer uit Brazilië ontkende hij dit echter, en stelde zich onverkort achter de opvattingen van het kabinet. De Korte heeft overigens berekend, dat indien het kabinet de oor spronkelijke doelstellingen uit Bestek '81 gehaald had, zo'n 130.000 arbeidsplaatsen gescha pen kunnen worden. Naast te rugdringing van de arbeidskos ten tot 87,5 procent (nu 97,5 pro cent) had de voorgenomen mati ging van de collectieve sector en de lonen nog eens zo'n f20 mil jard opgeleverd. Uit andere berekeningen blijkt volgens De Korte dat het rijk in de eerste helft van dit jaar een kleine zeven procent te kort komt. Deze cijfers tonen aan dat het financieringstekort tot en met juli op 6,5 procent is gekomen. De Korte vraagt zich dan ook af of het kabinet niet in de knoop zal komen met haar streven dit te kort het komende jaar terug te dringen tot 5,25 procent. (ADVERTENTIE) -Piano's CHERNY 4*495".- 2.793.- SCHIMMEL WW.- 5.373.- RICH WEBER A*99T- 5.250- PLEYÈL J*4«0T- 5.895- GROTRIAN 24WJ- 9.995.- AUG FORSTER s^rtr.- 3.575.- ALEXANDER6 aarde van 5.395.- IRMBACH LAto- BECHNER J4rW.- 0.995- YAMAHA SJVHr- 3.425.- IN STA AT VAN NIEUW PETROF 4.w»r- 2.995.- ZIMMERMANN lAMr.- 3.100.- HEAGELE 9-MO:- 3.375.- BLUTHNER 13*990> 9.975.- ED SEILER tMt.- 5.300.- a MET RECHT 3014 GT ROnERDAM, WESTERSINGEL 42 TEL'(010) 36 35 00 Maand, dm zaterd. geopend, vrij. koopav. Levering/stemmen door geheel Nederland Minister Albeda (sociale zaken) zei dat gisteren tijdens een commis sievergadering van de Tweede Kamer over het afstemmen van het bouwbeleid op het arbeids marktbeleid. De oorzaak van de inzinking is vol gens minister Albeda de slechte economische omstandigheden. De inkomens gaan achteruit, waardoor men geen huizen kan kopen, de bedrijven investeren niet in nieuwbouw omdat hun rendementspositie te slecht is en de overheid kan ook niets doen omdat de schatkist leeg is. Omdat de terugval structureel is heeft het volgens de minister geen zin de bouw te stimuleren door aanvullende werken. Met een dergelijk beleid zou je alleen een vaste klantenkring van bou wers krijgen zonder dat de be drijfstak daarmee gebaat is, aldus de bewindsman. De kamerléden De Beer (WD) en Buikema (CDA) en De Hamer (PvdA) drongen tijdens de ver gadering aan op dergelijke aan vullende maatregelen mede om de sterk gestegen werkloosheid tegen te gaan. Volgens hen heeft juist op het terrein van de bouw de overheid een grote invloed omdat zij de grootste opdracht gever is en de kamerleden misten dan ook concrete voorstellen van de regering. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) ontkende dat de rege ring passief afwacht. Volgens hem heeft de regering verschei dene maatregelen genomen. De stadsvernieuwing, monumen tenzorg, verbetering van wo- ningwetwonin gen en academi sche ziekenhuizen hebben vol gens minister Beelaerts van Blokland extra geld gekregen van de regering, waarmee 470 miljoen gulden is gemoeid. Met deze maatregelen zijn omstreeks 10.000 manjaren extra werkgele genheid geschapen. Verder willen de bewindslieden niet gaan. De toestand van 's rijks financiën laat dal volgens hen niet toe. Binnen de moeilijke economische omstandigheden Ozon mogelijk middel tegen bepaalde vorm longkanker GRONINGEN (GPD) - Lage con centraties ozon belemmeren de groei van kankercellen van long, borst en baarmoeder. Tot die conclusie komen Amerikaanse onderzoekers van de Washington University School of Medicine in St. Louis in de staat Missouri. Zij onderzochten het effect van ozon (zuurstof met drie, in plaats van twee atomen per molecuul) op kweken van kankercellen in het laboratorium. „Wij verwach ten dat ozon, alleen, of in combi natie met radiotherapie of che motherapie. therapeutische waarde heeft voor patiënten met bepaalde vormen van longkan ker", schrijven zij in het Ameri kaanse wetenschappelijke tijd schrift Science, waarin zij over hun onderzoek rapporteren. van dit moment moeten dan nog meerdere prioriteiten gehand haafd worden, aldus Beelaerts van Blokland. Naast de overheid is het bedrijfsle ven een belangrijke opdrachtge ver in de bouw. Ook deze sector heeft de laatste tijd minder gein- vesteerd in nieuwbouw door de slechte economische positie. Volgens minister Beelaerts moet geprobeerd worden de winsten in het bedrijfsleven te herstellen om de bouwinvesteringen weer op peil te brengen. Arrestatie na mislukte overval in Amsterdam AMSTERDAM(ANP) - De Am sterdamse politie heeft gisteren de 32-jarige A.P. aangehouden na een overval op een drogisterij an nex giro-agentschap in de Anto ny Moddermanstraat in Amster dam-West. Hij wordt ervan ver dacht op de uitkijk te hebben ge staan terwijl een tweede man de 55-jarige drogist overviel. De op zet mislukte doordat de winkelier zich verweerde en diens vrouw een huishoudtrapje naar de niet gewapende overvaller gooide. Deze nam daarop de vlucht. De drogist werd gewond aan een achillespees. Hij trapte tijdens de vechtpartij door een glasplaat. EINDHOVEN-GOES (ANP) - Het Duitse reisbureau Explorer met een dependance in Goes organi seert zogenaamde nj bewjjsreizen naar de Nederlandse Antillen. Een eerste trip met elf deelne mers leverde overigens maar twee rijbewijzen op. De overigen negen kandidaten zakten op het examen dat, zo blijkt uit hun reacties, veel moeilijker was dan aanvankelijk werd veronder steld. Het idee om rijbewijsreizen te or ganiseren naar de Nederlandse Antillen werd enkele weken voor het eerst gelanceerd door de Eindhovense rijschoolhouder Piet Korenman. Een Antilliaans rijbewijs is, in tegenstelling tot een in Egypte behaald rijbewijs, in Nederland gemakkelijk inwis selbaar voor een Nederlands exemplaar. Korenman wilde de reis naar de Antillen organiseren maar zag daar uiteindelijk van af onder druk van onder meer de ANWB. Het plan werd met instelling van Korenman overgenomen door het reisbureau Explorer. Inmid dels distancieert Korenman zich van dit bureau omdat de organi satie van de reizen zijns inziens veel te wensen overlaat. Koren man wil zich de komende maan den zelf op de Antillen gaan over tuigen van de mogelijkheden die er zijn om daar snel een rijbewijs te halen. "Toen ik met het idee kwam hebben zich 600 mensen gemeld. Die bellen mij nu dage lijks met de vraag hoe het zit. Ik ga me nu ter plaatse oriënteren om die mensen te kunnen advise ren. Dan kunnen ze zelf uitmaken of zij er op eigen risico een reis naar de Antillen aan willen wa gen. Ik bemoei me verder niet met die organisatie", aldus Ko renman. Explorer daarentegen bemoeit zich wel met de organisatie van dit soort reizen en is inmiddels met elf mensen naar de Antillen ge weest. Aanvankelijk was het de bedoeling op St. Maarten examen te doen. "Daar was echter niets geregeld, hoewel Korenman, van wie wij de zaak overnamen, ge zegd had dat dat wel het geval was", zégt A. Schlagregen van Explorer. Drie kandidaten ver trokken onverrichterzake naar huis. De acht overgeblevenen gingen op eigen kosten door naar het eiland St. Eustatius waar uit eindelijk twee kandidaten voor het rijbewijs slaagden. Explorer berekende voor de trip afgezien van de extra kosten voor St. Eus tatius 3.450 gulden. Uit gesprekken met de deelnemers aan die eerste reis blijkt dat zij ernstig teleurgesteld zijn. Het ex amen is door het reisbureau een voudiger voorgesteld dan het in de praktijk was en bovendien bleken er vee) extra kosten te zijn waarover in Nederland niet was gerept, zo zeggen zij. Afgezien van de extra reis naar St. Eusta tius moesten de deelnemers aan die eerste reis ook geld op tafel leggen voor het nemen van en kele rijlessen ter plaatse en voor het huren van een auto. De deel nemers aan de trip voelden zich, zo zeggen zij, door Explorer vals voorgelicht. Het reisbureau gaat inmiddels ver der met het organiseren van der gelijke reizen. Volgens de heer Schlagregen staat voor 9 oktober een nieuwe trip op het program ma met vijf deelnemers. ADVERTENTIE Onze boni kolle kt ie is met grote zorg en i akmcntschap santen gesteld. En wordt in onze zaak voortreffelijk gepresenteerd. De moeite u aard om eens kennis r an te nemen. A Is u de modellen en fraaie bontsoorten Ih> wondert, zult u het beatnen: dat is bont op niveau. Breestraat 173 - Leiden - Telefoon 071 12333 7 eli'ih/cntax b i/mi nut Dtfluemcr Stichting Bontu Tutrbor

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7