Chemiewinkel: officieel en groeiende klandizie Maredorp wil buurthuis Overvaller Kopermolen: vijfjaar gevangenis Moeilijk in onderwijs in te passen Feest bij Prinses Ireneschool UL Groenoord: één derde buitenlands Comité: opslag dieselolie onaanvaardbaar DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 Lina Braake De Duitse film van Bernhard Sinkel uil 1974 Lina Bracike" wordt vanavond om 20.00 uur vertoond in het Leidse K&O-gebouw. Inlich tingen en plaats bespreken kan via de telefoonnummers 141200 en 141141. De kassa gaat vanavond om 19.30 uur open Robijnzicht In verband met het vijfjarig be staan van het bejaardente huis Robijnzicht is er een feestprogramma opgesteld voor de bewoners. Ter opluis tering van de feestelijkheden zullen onder andere Sempre Avanti, het Nederlands Ma rionettentheater en de mu ziekvereniging Nieuw Leven een bezoek aan het bejaar dencentrum brengen. Tekenfilms Speciaal voor kinderen ver toont K&O iedere woensdag middag kinderfilms in de Kapelzaal van het K&O-ge bouw. Woensdag zal vanaf 1430 uur een programma worden vertoond, waaronder films met Bugs Bunny. Tea house mouse en Popeye. De kassa gaatom 14.00uuropen. Bordspel De Leidse Go Klub start don derdag weer met een cursus in het oud-oosterse bordspel. De eerste avond wordt besteed aan de spelregels en de ge schiedenis van het spel. De to tale cursus beslaat zes lessen. Aanvang steeds om 20.00 uur in het Leids Vrijetijds Cen- Stats In het Jongerencentrum Stats is donderdagmiddag vanaj 1530 uur een informatiemid dag over wat je moet doen als je van school afkomt. Leo Duindam van hei arbeidsbu reau is aanwezig om allerlei vragen te beantwoorden. Stats is aan de Haarlemmer straat 73 in Leiden. Macramé Het Dienstencentrum Z.-O.. Du Rieustraat 4. begint donder dagvan 14.00 tot 16.00 uur een macramé-cursus. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Opgeven kan 's avonds tussen 18.00 en 19.00 uur via de telefoon nummers 133753 of 130304. Filmochtend Woensdag houden Femke en het Volkshuis weer de maande lijkse filmochtend voor vrou wen. De film "Gelijke kansen" slaat op het programma. Na de koffie om half tien begint de film on tien uur in het Vólkshuis. Apothekersdijk 33. LEIDEN - In de wijk Maredorp is behoefte aan een eigen ruimte voor allerlei aktiviteiten. De buurtvereniging kan nu be schikken over ruimte in het Volkshuis, maar alleen als de be staande aktiviteiten dat toelaten. Ook het Volkshuis wil een zelf standig buurthuis voor Mare dorp. Zo is het "initiatief buurt huis" geboren. De stichting Wel zijn (de voormalige Welzijnsraad) gaat adviseren bij het opzetten van een buurtonderzoek. Aange toond moet worden of de behoef te aan een buurthuis werkelijk leeft en zo ja, aan welke eisen het buurthuis moet voldoen. De buurtvereniging geeft verder als wens te kennen dat de gemeente zich strakker aan de afspraken over erfpacht (grondverhuur i.p.v. verkoop) houdt. Er zou een actief beleid moeten worden ge voerd om het erfpachtgebied in Maredorp te vergroten. De speelplaats, destijds niet vol tooid, moet maar eens worden verbeterd. Bovendien zijn behal ve achter de Haarlemmerstraat nog elders speelplaatsen nodig. De vereniging wil graag snelle uit voering van de nieuwbouwplan- nen in de Camp en van de bouw van woningwetwoningen bij de Voor het vijfde jaar in successie zetten de wijk- en buurt comité's hun wensen op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wensen en zal het boekwerk je aan de gemeente overhandigen. Wethouders, raadsle den en ambtenaren kunnen er al dan niet hun voordeel mee doen. Alle buurten komen ook in deze krant aan bod. Vandaag is het de beurt aan Maredorp en Groenoord. Hekkensteeg. Nog steeds heeft Maredorp last van foutparkeer- ders. De buurtvereniging blijft dan ook vragen om goede con trole. Maredorp suggereert de gemeente te onderzoeken of het mogelijk is via werklozenprojec- ten controleurs aan te stellen. Tenminste 200 auto's van winkel personeel vergroten de parkeer druk op de wijk. Voor hun auto's zou de gemeente parkeerterrei nen moeten aanwijzen buiten de (binnen)stad op plaatsen die an dere wijken niet benadelen. De straten naar de binnenstad moe ten volgens de buurtvereniging alleen voor bewoners toeganke lijk zijn. Alleen zij zouden over dag een ontheffing voor de blau we zone moeten krijgen - niet de De buurtvereniging vraagt de ge meente om op zaterdagen en koopavonden busjes te laten rij den tussen de parkeerterreinen en de binnenstad. Het hardrijden met name op de Cityring (Peli kaanstraat) zou ondervangen moeten worden door stoplichten in te stellen volgens het rode-golf systeem en De parkeerdruk in Maredorp in Maredorp is groot... tenminste 200 auto's van Haarlemmer straat-winkeliers vergroten die druk nog eens. LEIDEN - De lijst met het aantal vragen dat in de periode 1978 - 1979 bij de chemiewinkel is binnengekomen be wijst dat steeds meer mensen de weg naar deze instantie weten te vinden. Dit blijkt uit het jaarverslag van de "winkel". Ditmaal geen dik verslag, maar volgens de schrijvers betekent dat niet dat de winkel minder projecten uitvoert. "Integendeel. Wij hebben ons in de loop van ons driejarig bestaan zo bekend ge maakt dat het bestaansrecht niet meer uitvoerig uit de doeken hoeft te worden gedaan" Desondanks, voor alle duidelijk heid: vijf jaar geleden werd het idee geopperd om tot de oprich ting van een chemiewinkel te komen. De eerste uitwerking daarvan vond plaats in de vorm Aparte buurtwerkergevraagd LEIDEN - Naast de wijk Noord be staat ook Groenoord voor een groot deel (ongeveer één derde van de bewoners) uit buitenlan ders. In "wensen vragen" ver zoekt de buurtvereniging dan ook om een aparte buurtwerker voor de buitenlanders. Hun aan wezigheid levert volgens de ver eniging niet zoveel problemen op, dank zij de goede contacten onderling. Het is belangrijk, zo stelt zij in het vragenlijstje aan de .gemeente, dat gezamenlijke akti viteiten worden georganiseerd "zodat het wederzijds respekt behouden blijft". Het probleem van de tweede generatie, de kin deren van de gastarbeiders, komt steeds meer naar voren. Het zijn conflicten die voortkomen uit het leven in/tussen twee werelden. De buurt heeft ook behoefte aan vertalers, b.v. bij het invullen van - voor Nederlanders al ingewik kelde - formulieren. Op het verlanglijstje staat ook een renovatiewinkel in de wijk. De afsluiting van de brug tussen de Haarlemmerweg en de Korte Ma re zou worden toegejuicht. Door die afsluiting zou het verkeer op de Haarlemmerweg aanzienlijk afnemen. Een oplossing vraagt het buurtcomité ook voor de problemen die ontstaan bij het laden en lossen van Nettorama aan de kant van de Hansenstraat. Voorts heeft de buurt vaak her haalde, maar nog niet vervulde wensen over de verkeersveilig heid: een oversteek over de Haarlemmerweg bij de fiets- en voetgangerstunnel en bij de krui sing met de Willem de Zwijger laan; verkeersremmende maat regelen op deze weg aan beide kanten van de Willem de Zwij gerlaan. Het buurtcomité en een aantal ouders vragen tenslotte om een goede afsluiting van het terrein van de vuilverbranding bij de Gabriël Metzustraat. Kin deren kunnen het terrein zo op lopen en staan daardoor aan ge vaar bloot. van een project, met als doel: "het bevorderen van wetenschapsbe oefening in dienst van onderlig gende groepen". Tot zover de achtergrond. Belangrijk voor de chemiewinkel was in de periode '78 - '79 de op richting van de universitaire we tenschapswinkel. "Omdat beide groepen dezelfde doelen nastre ven is er logischerwijs vanaf het begin een intensieve samenwer king geweest". Geïsoleerd Een ander punt betreft de positie van de chemiewinkel binnen de studierichting scheikunde van de universiteit. "Het chemiewin- kelwerk past moeilijk in het on derwijspakket van de chemies tudie. Maar wij blijven het van es sentieel belang vinden dat che- miewinkelwerk niet wordt gei- soleerd van onderzoek zoals dat op de universiteit gebeurt. Daar om zullen we studenten en staf ook blijven confronteren met vraagstellingen die te maken hebben met "chemie in de maat schappij", aldus de rapporteurs. Voorlopig hebben we al een suc ces geboekt", vertelt woordvoer der Peter Kerklaan. "We zijn na melijk officieel erkend. Moelijk te verteren blijft echter onze op vatting dat studenten die bij willen werken dateigenlyk DEN HAAG/LEIDEN - De 42-jari- ge J. van W. uit Nieuwerkerk aan den IJssel is vanochtend door de Haagse rechtbank tot vijfjaar ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank acht het bewezen dat Van W. op 7 maart van dit jaar heeft deelgenomen aan een over val op een PTT-beambte in het winkelcentrum De Kopermolen in de Leidse Merenwijk. Daarbij werd 95.000 gulden buitgemaakt. Verder wordt aangenomen dat Van W. lid was van een bende antiek- dieven die de afgelopen jaren in de Randstad vele malen heeft toegeslagen. Van W. heeft dit laatste, evenals de overval op de PTT-beambte, overigens ont kend. Tegen twee andere deelnemers aan deze overval werden eerder dit jaar straffen van vijf en driejaar uitgesproken. De officier van jus titie eiste twee weken geleden te gen Van W. zes jaar. LEIDEN - Jongerenvereniging Augustinus heeft morgenavond een bijeenkomst over het gebruik van soft drugs op het programma staan. Dr. Gunning en Wim van Leeuwen geven hun visie daarop; verder wordt een videofilm ver toond. Aanvang acht uur, Ra penburg 24. U ff i" V LEIDEN - De 30-jarige Prines Ireneschool viert deze week feest. Gisteren werd er in het schoolgebouw de Van Vollenhovenkade een talentenjacht en een modeshow gehouden. Vanavond houdt de school "open huis" voor ouders en leerlingen. problemen met laden en losser kader van hun studie moeten kunnen doen. Daarover zal onge twijfeld nog uitgebreid moeten worden gediscussieerd". Volgens de woordvoerder is de sa menwerking tussen Leidse bur gers en de winkel over 't alge meen vrij goed. "Een goed voor beeld is de vraag van het buurt comité Groenoord. Naar aanlei ding van een aanvraag voor een hinderwetvergunning van de Groenoordhallen vooreen desin- fectiegebouw stelde het buurt comité Groenoord ons vragen over het desinfectiemiddel Ha- lamid. Gezamenlijk -onderzoek van buurtcomité en chemiewin kel bracht aan het licht dat het Hoogheemraadschap Rijnland niet op de hoogte bleek te zijn van de voorgenomen lozing op het riool. Tijdens de hoorzitting bleek de directeur van de Groen- hoordhallen direct overtuigd en zegde toe het middel niet te zul len gebruiken". Gemeentehuis sluit eerder LEIDEN - De afdeling Bevolking en Burgelijke stand. Kas en Kre dietbank en de Informatiebalie in de hal van het Stadhuis, zullen op donderdagavond 2 oktober eer der dan gewoonlijk sluiten. De openingstijden zijn deze keer: 17.30 tot 18.45 uur. Verwacht wordt dat er vanwege de feeste lijkheden (laptoe) op die avond weinig klanten voor het stadhuis zullen zijn. Tengevolge van de optocht zal het stadhuis ook minder goed bereikbaar zijn. LEIDEN - Het buurtcomité Groenoord vindt opslag van die selolie in de gashouders aan de Maresingel volstrekt onaan vaardbaar. Het comité vraagt de gemeenteraad zich duidelijk uit te spreken over de wenselijkheid of onwenselijkheid van de olie ons opslag, het "Wij vragen ons af of het in deze tijd nog verantwoord i gieproducerende centrale met bijbehorene olietanks midden tussen woonwijken te situeren" schrijft het comité in een brief aan de gemeenteraad. Het comité pleit ervoor een alternatief ter rein te zoeken buiten of aan de rand van de gemeente. Het stree- kenergiebedrijf Rijnland heeftop 23 juni aan B en W vergunning gevraagd voor de olie-opslag. De olie zou mettertijd dienst doen als brandstof voor de opwekkings centrales van stroom aan de Ma resingel. De olie-opslagplannen doorkrui sende gesprekken van het buurt comité met de gemeente over het verbeteringsplan voor de wijk en daaraan gekoppeld het nieuw te maken bestemmingsplan, meent het buurtcomité. Bovendien "is er geen garantie te geven dat de olie-opslag geen gevaar oplevert voor de wijk, ook al is de olie niet zo gevaarlijk als bijvoorbeeld benzine. Gevaar is er volgens het comité weldegelijk: bijvoorbeeld gevaren bij overslag na het trans port en uitstoot van zwaveldioxi de door de centrale. Ook al zouden de risico's eigenlijk vrij gering zijn dan nog kweekt het mogelijke gevaar onrust on der de bewoners met dito span ning. "Wij zien liever dat op dit terrein aan de Maresingel dat nu een barrière vormt tussen Groenoord en Noorderkwartier groen wordt aangelegd en wo ningen worden gebouwd. Dat doorbreekt het isolement van Groenooj'd naar Noorderkwar tier toe". LEIDEN - Het nieuwe hoofd van de Leidse politie, burgemeester Goekoop, heeft in die functie gisteren zijn eerste officiële daad verricht. Hij nam vijf nieuwe leden van het Leidse politie korps de eed af.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4