Bewoners Zuid-West tegen verbreding van Brahmslaan ieuwe pistolen -eidse politie Huisvesting jongeren rigoreus aanpakken 'jTen koste van oversteekplaats Leidse stadsrubriek Andere routes bussen op en rond 3 oktober H NSDAG 30 SEPTEMBER 1980 REIDEN - Bewoners uit de omgeving van de Brahmslaan (Zuid-West) zijn kwaad over het feit dat de gemeente Leiden de straat wil verbreden ten koste van de "veilige" oversteek plaats (een ophoging) op de Brahmslaan. "Voor de vele schoolgaande kinderen en bejaarden ontstaat een levensgevaarlijke situatie", vinden zij. Met hun handtekenin genactie (80 handtekeningen) hebben zij inmiddels wel bereikt dat er volgende week dinsdagavond een tweede inspraakavond wordt gehouden. laadsleden teleurgesteld LEIDEN - Nog dit jaar zal een be gin worden gemaakt met de her bewapening van de Nederlandse politie-agent. De verouderde FN-pistolen zullen worden ver vangen door de zogenaamde Wal- ther P5 pistolen. Het Leidse poli tiekorps krijgt nog dit jaar 44 nieuwe pistolen. Volgend jaar komen daar nog eens 57 nieuwe exemplaren bij. De aanschafkos ten van de nieuwe vuistvuurwa pens (900 gulden per stuk) komen voor rekening van de gemeenten. Voor het inleveren van de oude pistolen geeft het ministerie van binnenlandse zaken een vergoe- Jaar cel LEIDEN - De 21-jarige Leidenaar P.P. is vanochtend door de Haag se rechtbank tot één jaar gevan genisstraf veroordeeld. Dat is een half jaar minder dan de officier van justitie had geéist. P. heeft een aantal inbraken achter de rug, evenals diefstallen van en uit auto's. Zijn compagnon in een aantal ge vallen was de 18-jarige C.T. uit Alphen aan den Rijn die vanoch tend tot een halfjaar gevangenis straf werd veroordeeld, waarvan 21 weken voorwaardelijk. Bo vendien moet hij een boete van 2000 gulden betalen. Dat is over eenkomstig de eis van de officier. ding van 50 of 100 gulden, afhan kelijk van het ingeleverde type. Een en ander betekent dat de herbewapening van de politie de gemeente Leiden dit jaar een be drag van ruim 35.000 gulden kost. Binnenkort zal de gemeenteraad moeten beslissen of zij akkoord gaat met het verstrekken van die 35.000 gulden. Door negatief te beslissen kan zij de herbewape ning niet tegenhouden, hooguit vertragen. De herbewapening is een zaak van het ministerie van binnenlandse zaken waar de ge meentes weinig invloed op kun nen uitoefenen. Een groot aantal raadsleden liet op de gisteravond gehouden com missievergadering voor politie zaken weten daar nogal teleurge steld over te zijn. Enige raadsle den lieten blijken bepaald geen voorstanders te zijn van het uit rusten van politie-agenten met modernere wapens. Men vreesde dat dit zou kunnen leiden tot sneller gebruik van het dienstpi stool. Plaatsvervangend politiecommis saris Mostert was evenwel een andere mening toegedaan: "Als je een goed wapen in je zak hebt wil dat niet zeggen datje 'm eer der voor de dag haalt. Integen deel. Je laat 'm langer zitten om- datje weet watje een wapen hebt waar je op kunt vertrouwen.". "Wij begrijpen dat de gemeente Leiden een hindervrije afwikke ling van het busverkeer wil heb ben", schrijven de verontruste bewoners in een brief aan de ge meente. "Maar het is verbijste rend te constateren dat de ge meente de verkeersveiligheids- maatregelen, die werden geno men op aandrang van een bewo- nersgroep, weer te niet doet zon der doeltreffende, vervangende maatregelen te treffen". Racebaan Volgens de bewoners wordt de weg, als de twee volledig door- Met spandoeken hebben de bewoners uit Zuid-West hun ongenoegen duidelijk gemaakt gaande geasfalteerde rijstroken klaar zijn. een levensgevaarlijke rijbaan. "Niet alleen de veiligheid van overstekende voetgangers komt in het gedrang, maar ook die van de automobilisten en an dere rijweggebruikers. Het aantal en de ernst van de zeer regelmatig voorkomende aanrijdingen op de Apollolaan - Brahmslaan zal on getwijfeld worden vergroot". Om met een jeugdige buurtbewo ner te spreken: "Nu gebeuren er hier in de buurt al vaak ongeluk ken, maar dat wordt vast nog er ger. Ik zie de auto's hier al met een kleregang doorheen scheu ren. 't Wordt een racebaan". Echt democratisch is het besluit tot vernieuwing volgens-de buurt bewoners ook niet genomen. "Overleg is er alleen geweest met bewoners van de Brahmslaan zelf. Wij zijn niet uitgenodigd zo dat we niet tijdig konden reage ren. Daar komt bij dat de mensen die wel van de plannen op de hoogte waren zich niet hebben kunnen voorstellen dat u bij de reconstructiewerkzaamheden tevens de oversteekmogelijkhe- den zou verwilderen". Een gemeentewoordvoerder plaatst hierbij de kanttekening dat volgens hem de zaken tijdens de eerste inspraakavond wel de gelijk zorgvuldig zijn doorge sproken. "Natuurlijk was niet ie dereen uit de omgeving aanwe zig, maar als je zo gaat redeneren moet je iedereen uit Zuid-West uitnodigen. En dan kun je de Groenoordhallen wel huren. Ik hoop overigens dat de zaak vol gende week wordt afgehandeld, want anders worden we gedwon gen het werk stil te leggen. En dat is een kostbare zaak". LCC breidt werk terrein uit LEIDEN - Het bestuur van het Leids City Centrum, een organi satie van winkeliers, heeft beslo ten dat alle winkeliers in de bin nenstad (binnen de singels) zich in de toekomst moeten kunnen aansluiten bij het Centrum. De belangrijkste reden voor deze koerswijziging, die tijdens de komende jaarvergadering op 14 oktober nader wordt toegelicht: het Leids City Centrum heeft tien jaar lang voornamelijk de belan gen van de winkeliers in de Haarlemmerstraat en Breestraat behartigd. Een bundeling van krachten is vol gens de organisatie nu noodza kelijk. omdat "de herstelwerk zaamheden van de Leidse bin nenstad momenteel zo ver zgn gevorderd dat het centrum in de zeer nabije toekomst meer over eenkomsten vertoont met een bouwterrein dan met een winkel centrum. Als wij met name den ken aan de afsluiting van de Breestraat, dan zal het duidelijk zijn, dat de binnenstad en winke liers in de komende tijd nog slechter bereikbaar zullen zijn. Juist in zo n periode zal het LCC moeten waken voor de belangen van haar leden en zich moeten in zetten voor de economische be langen van de binnenstad". Overleg met winkeliers of winke liersverenigingen buiten het LCC-gebied is er OVCligH niet. "Het bestuur stelt zich op het standpunt dat zü zich voor "die buitenstaanders" eerst als echte belangenvereniging zal moeten waarmaken. Wij moeten worden geaccepteerd door onze activiteiten". LEIDEN - De wethouders volkhuisvesting en ruimte lijke ordening uit o.m. Leiden de grote vier steden, Delft en Maastricht hebben de ministeries van volkshuisvesting/ruimtelijke ordening, financiën en sociale zaken in een brief met klem verzocht om op korte termijn met geld over de brug te komen voor de één-en tweepersoonshuishoudens. Het rijk besteedt volgens hen veel te weinig aandacht aan deze groep. "Wij moeten helaas constateren dat de onvrede bij de jongeren - wellicht terecht - hand over hand toe neemt en wij zijn van mening dat, willen we erger voorkomen, het huisvestingsprobleem voor deze groep rigoreus moet worden aangepakt. De mede werking van de rijksoverheid in deze is onvoldoende om deze problemen het hoofd te bieden", aldus de wethouders. De wethouders zijn bang dat door het uiblijven van structurele verbeteringen de projecten voor één- en tweepersoonshuishoudens niet meer van de grond zullen komen. Bovendien vinden zij dat de subsi diemaatregel die in stadsvernieuwingsgebieden geldt voor woningwetwoningen ook voor de huis vesting van alleenstaanden van kracht moet worden. (De maatregel houdt een extra korting van 0,75% op het huurprijspercentage in.) Ook de Individuele Huursubsidie valt onvoordelig uit voor jongeren, zo oordelen de wethouders. "Wij vra gen ons af welke motieven aan deze discriminatie ten' grondslag liggen. Wij verzoeken u dan ook de huur subsidie-regeling gelijk te schakelen voor alle bur gers van Nederland, ongeacht leeftijd en burgelijke staat". Wat betreft de afhandeling van aanvragen merxen zij op dat het tempo waarin dat gebeurt uitermate traag is. "Een snellere en meer doorzichtige afhandelings procedure is dringend gewenst. Ook de afrekening vindt in een vertraagd tempo plaats. Bovendien zou in de leegstandswet een vergoedingsregel ing voor de vorderingskosten moeten worden opgenomen. En ook voor de kosten, verbonden aan het wijzigen van bestemmingsplannen zou een regeling moeten wor den getroffen. Dit, omdat de kosten soms nogal hoog zijn". door René van der Velden Jaap Visse Bus-strop Morgen is het zover. Geen en keltjes, retourtjes of ritten- kaarten meer in de bus. Vanaf 1 oktober "kom je heel het land door" met de nationale strippenkaart. Die kaart kost 5.35 en is alleen verkrijgbaar in de voorverkoop bij adres sen zoals de sigarenwinkel, het postkantoor, de RABO, de Spar, SRV of Spoorwegen. De buspassagier die vergeten is de kaart in de voorverkoop te halen kan in de bus alleen nog maar de zes- of tien-strip penkaart kopen voor achter eenvolgens 2.85 en 4.75. Dui delijk duurder dus dan de vijftien-strippenkaart in de voorverkoop. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de nationale strippenkaart ingevoerd om de bus- en tramtarieven in heel het land gelijk te scha kelen. De passagier kan met de strippenkaart in de hand heel het land door zonder overstapproblemen. Volgens het ministerie zouden de bus sen voortaan gesmeerder gaan lopen omdat de chauf feurs minder tijd kwijt zijn aan kaartjesverkoop en het teruggeven van wisselgeld. Wat wil je nog meer... Toch wordt de strippenkaart al de nationale stroppenkaart ge noemd. Passagiers klagen bij ons over het achteruitgaan van de ser vice omdat zij eerst de strip penkaart op de voorverkoop adressen moeten halen. Bo vendien voelen zij zich uitge kleed door de strippenkaart. "Het wordt allemaal veel duurder". In feite is de strippenkaart soms een stuk goedkoper. Elke "stadsrit" in Leiden of van Leiderdorp naar Oegstgeest kost "slechts" 71 cent omdat deze plaatsen in één zone vallen. Dat is 36 cent goedko per dan de enkeltjes (inclusief de 7 procent prijsverhoging) vanaf 1 oktober zouden kos ten. Als er nog enkeltjes wa ren tenminste... Maar bij rei- Sterbus: vrijwilligers genoeg. De sterbus rijdt weer. Twee weken terug schreven we dat deze bus, die gehandicapte en bejaarde passagiers ver voert, noodgedwongen in de garage moest blijven omdat er geen chauffeur was. Inmiddels hebben zich meer dan vijftien vrijwilligers Sterbus gemeld die bereid zijn om regelmatig achter het stuur van het personenbusje plaats te nemen. Zodoende heeft de stichting Sterbus gisteren haar werkzaamhe den kunnen hervatten. De bus rijdt tussen negen uur 's ochtends en vijf uur 's mid dags. Op bestelling. Gistermiddag kwamen de vijf tien vrijwilligers een kijkje nemen in het onderkomen van de stichting aan de Hooglandse Kerkgracht. De sterbus werd geïnspecteerd en er werd geoefend met het in- en uithelpen van rol stoelpatiënten. zen over langere trajecten kan de strippenkaart en het nieu we "sterabonnement" een stuk duurder uitvallen. De buschauffeurs die morgen de hele heisa van de strippen kaart "mogen" ondergaan staan bepaaid niet unaniem te juichen. Met een berg pape rassen zijn zij wijs (of onwijs) gemaakt met de overschake ling naar het strippenkaart systeem. "Als ons van tevoren was gevraagd wat wij van het nieuwe systeem vinden dan was het niet zonder slag of stoot ingevoerd". De buschauffeurs die wij spra ken in hun kantine op het Sta tionsplein zijn pessimistisch over het "experiment". Toch laten zij het vrij gelaten over hun heen komen. "We zien wel". Een NZH-chauffeur. "Verve lend is dat wij het contact met de klanten kwijtraken omdat wij geen enkeltjes en retour tjes meer mogen verkopen. Wij worden een rijdende ro bot. Dat wordt nog erger als overal in de bus stempelau tomaten geplaatst worden". Geldverslindend vindt hij de operatie van het ministerie van verkeer "Onze lonen worden bevroren. Wij moeten inleveren zeggen ze. Maar in tussen worden er hopen geld over de balk gegooid. Daar klopt iets niet. De invoering van het nieuwe systeem kost 100 miljoen gulden. Alleen de reclame is al goed voor 5 mil joen. Er komen twee stem pelautomaten in de bus; van 18.000 gulden het stuk. Voor dat geld kunnen ze op z'n minst goede stoelen kopen". Dat de bussen voortaan minder vertraging zouden oplopen geloven de chauffeurs niet. De vertraging zit 'm niet zo zeer in het verkopen van de kaartjes als wel in het au toverkeer op de weg. "Een vrije busbaan van een miljoen gulden voor het station is prachtig maar wat heb je er aan als er voortdurend auto's half op de weg geparkeerd Een chauffeur van West-Ne derland bromt dat het strip- pensysteem het zwartrijden in de hand werkt. "De klanten geven twee zones op en rijden er vijf. Dat is niet te controle ren. Met die stempelautoma ten krijg je het zwartrijden na tuurlijk helemaal...". Over een "echt goede oplos sing" zijn deze chauffeurs van de NZH en West-Nederland het roerend eens: Iedereen betaalt openbaar vervoer- belasting en rijdt gratis met de bus. "Dan ben je van heel het gedonder met kaartjes en zwartrijden af. Dan bevorder je het openbaar vervoer te genover de auto. Ja, Van Agt en Wiegel betalen dan ook openbaar vervoerbelasting, ook al hebben zij een auto met chauffeur". "Over enkele weken weten we niet beter" schreeuwen de reclames voor de strippen kaart intussen. De buschauf feurs: "Over een tijdje weten we wel beter. Dit wordt een grandioze flop". LEIDEN - Voorzichtig lopen, dat was geboden op een ran de galerijen van de flats aan de Jan Luykenlaan. De ellende begon gistermiddag om streeks vijf uur toen in een van de woningen de riolering knapte en het rioolwater door de gootsteen omhoog kwam. Om te voorkomen dat alles onderliep wa ren de bewoners genoodzaakt het water naar buiten te gooien De gemeentelijke nooldienst maakte de galerij later weer schoon. HAAGWEG WEER OPEN LEIDEN - De Noord-Zuid-Hollandse vervoer maatschap pij, West Nederland en Centraal Nederland zullen in ver band met de 3 Oktoberfeesten een aantal maatregelen ten aanzien van hun busdiensten nemen. Van vandaag tot en met zaterdag 4 oktober zai lijn 43, komende van Wassenaar, rijden tot en van Lei den Station. De halten tussen Leiden Station en St. Jonsstceg komen te vervallen. De lijnen 2/12/13 van Centraal Ne derland rijden via Lage Rijndijk 2/12 - Sumatrastraat 2/12 - Wil lem de Zwijgerlaan 2 12/13 - Oegstgeesterweg 2/12/13 - Sta- Lon2/12/13. De Pnnsessekade en de Nieuwe Beestenmarkt worden van don derdag 2 oktober tot en met za terdag 4 oktober afgesloten. Als alternatieve route zal dan ko mend vanuit de Breestraat via het Noordeinde en Morsweg/singel naar het Stationsplein worden gereden Op donderdag 2 oktober van 18.00 uur tot 21.30 uur en op vrydag 3 oktober - de gehele dag - zal een groot gedeelte van de binnenstad worden afgesloten. Er wordt dan vanaf de Korevaarstraat via de singelrouteen Morskwartier naar het Station gereden. Men dient dan ook met mogelijke vertra gingen rekening te houden Eveneens zal op vrijdag 3 oktober vanaf 8.00 uur tot 16.00 uur de Burggravenlaan worden afgeslo ten De dan te volgen route is Sit- terlaan - Lorentzkade, Kanaal- weg - Hoge Rijndijk. De halten Moddermanstraat/ Burggraven- laan en Hoge Rijndijk/ Burggra venlaan komen dan te vervallen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3