Wassenaar krijg? jachthaven aan watering "We kunnen nu veel meer doen om monumenten te Voortbestaan oude molen in Benthuizen twijfelachtig Ue/efee agenda] Wassenaars meisje spoorloos verdwenen DINSDAG 30 SEPTEMBER 11 BENTHUIZEN - Nog dit jaar moet bekend zijn of het opknappen van molen "de Haas" in Benthui zen tot de mogelijkheden be hoort. Wanneer dit niet het geval is dan is de enige oplossing om hieruit consequenties te trekken en de molen van de monumen tenlijst af te laten voeren en tot afbraak over te gaan. Dit delen burgemeester en wethouders van Benthuizen mee over de monu mentale molen in de Dorpsstraat. Het voortbestaan van de molen wordt twijfelachtig, omdat de to tale restauratie meer dan 800.000 gulden moet gaan kosten. Het gaat bij dit bedrag uitsluitend om het opknappen van de romp en de kap. Het aanbrengen van de wieken en een omloop zal nog eens 240.000 gulden extra kosten. Besprekingen tussen de gemeente en Gedeputeerde Staten (het da gelijks bestuur van de provincie) hebben aangetoond dat daar de bereidheid aanwezig is een deel van de restauratiekosten te sub sidiëren, mits ook het rijk op dat punt een positief standpunt in neemt. Het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk, waar de rijksdienst voor Monu mentenzorg onder valt, heeft op dit moment echter niet de mid delen om tot subsidiëring over te gaan. De gemeente heeft getracht om eventuele subsidie voorgefi- nacierd te krijgen door het zoge naamde Rabo-molenfonds Dit fonds wil dit echter pas doen als Monumentenzorg toezegt uitein delijk toch met een subsidie te komen. Over een dergelijke toe zegging zijn inmiddels wel con tacten, maar een definitieve uit spraak is nog niet gedaan. Inmiddels heeft een inwoner van Benthuizen, de gemeente ge vraagd of hij de woning naast de molen zou kunnen kopen. Hij wil dan wel ook de molen huren en bij volledige restauratie optreden als molenaar. Hij is bereid daar toe de nodige cursussen te vol gen. De gemeente staat daar niet afwijzend tegenover maar stelt zelf wel als voorwaarde dat een eventuele verkoop van de wo ning door hem uitsluitend met Molen De Haas in de Dorpsstraat in Benthuizen verkeert in een er barmelijke toestand. Het is nog de vraag of geld beschikbaar is voor een opknapbeurt. Anders wordt de molen gesloopt. toestemming van de gemeente kan geschieden en dat dan de band met de molen nadrukkelijk aanwezig blijft. Eventueel uitbreiding kabelnet Leiderdorp Wenselijk is, het pakket televi sieprogramma's van de Leider- dorpse kabel uit te breiden. Burgerleden na verlaten Leiderdorpse commissie: LEIDERDORP - "Nu 'we ons ontslag als lid van de monumentencommissie hebben aangeboden, kun nen we in feite veel meer doen om monumentale panden te behouden. We blijven als vijf burgerle den bij elkaar, zij het dan als actiegroep". "Door toedoen van de voorzitter, wethouder Meerburg, burge meester en wethouders is de Mo numentencommissie als advies college van B W systematisch nutteloos gemaakt. In het belang van de panden die nog te redden zijn gaan we nu maar verder als actiegroep. Dan worden onze ar gumenten tegen de sloop van monumenten misschien wel be ter beluisterd". Woorden opgete kend uit de mond van Beatrijs Hustinx die samen met Peter Binnenkade, Paul van der Vliet, Andre Martin en Ed Ten Hooven het vertrouwen heeft opgezegd in het monumentenbeleid dat de gemeente Leiderdorp voert. Vol gens hen is er zelfs sprake van helemaal geen beleid. Vandaar dat de vijf burgerleden vorige week opstapten uit de raads commissie voor monumenten zorg. Ed ten HoovenPeter BinnenkadeAndré Martin, De monumentencommissie werd volgens de teleurgestelde bur gerleden alleen maar gebruikt als dekmantel. Aan de buitenkant leek het alsof wel degelijk elk monument in de speciale com missie werd besproken. Paul meent echter dat er van het te gendeel sprake is. "We zijn ge woon lastig omdat we adviseren op basis van monumentenzorg. En dat is veelal strijdig met de adviezen die de commissie ruim telijke ordening geeft. Maar we worden niet eens meer gevraagd om advies wanneer de gemeente tot sloop overgaat. Neem nou de huizen in de Hoofdstraat 86.88 en 90. Wij krijgen alleen de eerste twee huizen op de vergaderagen da, terwijl we uit de krant moeten vernemen dat ook wordt gesloopt". "We hebben indertijd een lijst op gesteld van beeldbepalende pan den langs de Oude Rijn. De hui zen voldeden aan de eisen die de rijksdienst voor deze kwalificatie stelt. Maar nee, het college schrapt gewoon de woningen die eigendom van de gemeente zelf zijn. Er zou daarvoor in de plaats een bouwkundig onderzoek ko men naar de kwaliteit van de wo ningen. Nu worden enkele pan den van monumentale waarde zomaar gesloopt, zonder dat wij er van weten", zegt Paul, die evenals de andere leden vindt dat er informatie is achtergehouden. Zij ervaarden hun lidmaatschap van de monumentencommissie als een frustrerende bezigheid, vooral omdat er niets wezenlijks van hen werd gevraagd om ad vies over te geven. "Blunderen" noemt Paul het niet betrekken van de commissie in de besluiten die het Leiderdorpse college maakt. Als plaatsvervangend hoofd van de dienst monumentenzorg in Den Haag heeft hij al heel wat buiten kansjes voorbij zien gaan aan Leiderdorp. Volgens hem ont breekt het aan interesse van ge meentezijde om zich in te zetten voor de eigen monumentale pan den. André maakt als bouwkundige ernstig bezwaar tegen de plotse linge afbraak van de panden in de Hoofdstraat 134 en 136. Evenals Paul is hij van mening dat de haast waarmee werd 'gesloopt meer gebaseerd was op een to neelvoorstelling dan op de wer kelijke noodzaak ervan. Peter Binnenkade noemt het be houd van de twee panden aan de Kerklaan zuiver toeval. Zoals be kend heeft de plaatselijke stoe- lenmatteren meubelrestaurateur Jan Bodijn de huizen gekocht. Hij zal deze in eigen beheer op knappen om er zijn nieuwe werkplaats in te vestigen. 't Is dat het oude raadhuis niet werd afgebroken voor de nieuwe win kelvestiging. Anders waren de kerklaanhuisjes eveneens tegen de vlakte gegaan. Tegen ons ad vies in. Wij kijken naar de mo numentale waarde en dan blijkt dat we meer als tegenstander worden beschouwd van de ge meente dan als adviescollege. We willen niet meewerken aan de verloedering en de sloopwoede van de gemeente. Neem nou die bruidsluier die het monumentale pand aan de Bruggestraat al bijna heeft overwoekerd. Je zegt het keer op keer in een vergadering, maar er gebeurt niets. Het is maar een van de voorbeelden van de ongeïnteresseerdheid van de kant van de gemeente" zegt Pe ter, die evenals Ed ten Hooven keer op keer bot ving op zijn vra gen over de stand van zaken rond diverse slooppanden. Vanmor gen werd bekend dat de ontslag aanvrage van de ourgerleden is geaccepteerd door burgemeester en wethouders van Leiderdorp. Men zal zich echter nog beraden over de gevolgen die dit zal heb ben. Als een van de alternatieven denkt de gemeente aan de beslis singsbevoegdheid over te heve len naar de raadscommissie ruimtelijke ordening en openba re werken. Een nieuwe commis sie monumentenzorg zien de ex- leden echter niet komen. "Want daar zouden dan burgers in ko men te zitten die de gemeente wel kan inpakken. Dat is bij ons niet gelukt en het mag er ook nooit van komen", aldus een van de ac tievoerders. ROEL ZAADNOORDIJK moeten verdwijnen Hij bevestig de de wens van mevrouw Van der Veen (WD), dat bij wijze van overgangstermijn een aantal kleine vaartuigen voorlopig nog in de oude haven kan blijven lig gen. Het ligplaatstarief van de jachthaven zou voor de eigenaars wel eens veel te hoog kunnen zijn. Waarnemer Om althans in de beginjaren de CONTROLE vanuit de gemeente een goede grondslag te geven, zal een waarnemer of een bestuurs lid namens het gemeentebestuur optreden binnen de Stichting Jachthaven Accommodatie. De raadsleden ontvangen onder meer een exemplaar van de statu ten en kunnen elk jaar inzage Bouw motel De gedachten van de beheerscom missie Centrale Antenne Inrich ting gaan uit naar een toevoeging ineens van 2 of 3 programma's, namelijk België Frans, België Nederlands 1 en een Engels net. Een eventuele uitbreiding zal te vens een tariefsverhoging met zich meebrengen. WASSENAAR - Na twaalf jaar voorbereiding is het dan zover. Wassenaar krijgt binnen afzienbare tijd een jachthaven aan de Zijlwatering, met een lig- plaatscapciteit van onge veer 140 boten. De gemeente zal garant staan voor een lening van f900.000,- waar mee de haven kan worden aan gelegd en ingericht. De raads commissie voor Onderwijs, Cul tuur, Recreatie had met deze plannen weinig moeite. Wethouder Dijkstal (VVD) zei te verwachten dat in principe alle boten en bootjes in Wassenaar een ligplaats zullen kiezen in de nieuwe haven. Naar zijn zeggen bestaat er in de regio een grote belangstelling voor een ligplaats, maar statutair zal worden vast gelegd dat Wassenaarders voor rang krijgen. De jachtwerf Moree zal overeenkomstig de woning- bouwbestemming voor dat stuk grond te gelegener tijd moeten verdwijnen. In de lucht Speelman (CDA), Greep (PvdA) en vooral mevrouw Van der Heiden (Werkend Wassenaar) vonden de schatting van het aantal beno digde ligplaatsen wel wat in de lucht hangen. Inmiddels is de in komenspositie van veel mensen er niet beter op geworden, zodat het de vraag is of de al jaren gele den opgestelde prognose nog wel waarde heeft. Anderzijds zou datzelfde argument kunnen betekenen, dat mensen zonder eigen vervoer nu in toe nemende mate belangstelling hebben voor een ligplaats vlak bij huis en niet by de Zuid-Holland- De bewoners waren se plassen. Wethouder Dijkstal verklaarde het eerder genoemde aantal uit de noodzaak van een sluitende op zet. Hij had voldoende vertrou wen dat de haven zou volkomen, omdat er zeer veel boten ver spreid in Wassenaar liggen die volgens een nieuwe regeling krijgen in de financiële stukM van de stichting. De grond wordt in erfpacht ruim f 40.000,- per jaar. De vf" houder verwacht dat de klei hoeveelheid booteigenaren j staat zal zijn alle financiële laslL te dragen. "De plannen van de Van Woesj groep voor een onderkomen vl| naast de nieuwe jachthaven n deren nu ook de afrondingsfase aldus Dijkstal. Er zal nog en overleg nodig zijn over een q stal, die ongeveer 500.000 zal gai_ kosten. De jeugdgroep zal n\ haar boten van de nieuwe havfr uitstekend gebruik kunnen nf ken. in Voorschoten dinsdag kan gewoon doorgaan VOORSCHOTEN - De bouw van het motel aan de Veurseweg in Voorschoten gaat gewoon door. Het bezwaar van omwonenden tegen de bouw van het motel is door de Kroon afgewezen. beroep ge gaan tegen plannen van eigenaar Van der Valk van het restaurant De Gouden Leeuw om naast zijn restaurent een motel te bouwen. Zij vreesden onder meer ver keersoverlast en een enorme parkeeroverlast. Hun huizen- zouden door het motel bovendien in waarde dalen. Leiden - woe 15.15 vergadering vori ring commissie 't Spoortje - Bernhardkade 40 - disci siebijeenkomst van het comité Vroi en Werk, 20.00 uur. Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, vo» lichtingavond ver. Centraal Wonen. Aula Rijnlands lyceum voor buitenschools gebruik De aula van het Rijnlands lyceum staat in principe ter beschikking voor buitenschools gebruik. Het schoolbestuur heeft op verzoek van wethouder Dijkstal tot deze baanbrekende toezegging beslo ten. Tegen een door de overheid vastgesteld tarief kunnen groe pen van maximaal 500 personen behoudens de lesdagen van deze ruimte gebruik maken. De leden van de commissie onderwijs, cultuur en recreatie, prezen wethouder Dijkstal voor dit succes, en spraken de verwachting uit dat het Adelbert College nu spoe dig zou volgen. Er is daar meer parkeergelegenheid. WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft een uitgebreide speuractie op touw gezet naar het elfjarige meisje Edith Cristina Post. Dit Wassenaarse meisje wordt namelijk sinds half drie gistermiddag vermist; zoekacties hebben tot nu toe niets opgele verd. Edith werd het laatst gezien op haar school aan de Burman- laan in Wassenaar. Ze zou in een lokaal op de benedenverdieping iets halen, maar kwam daarvan niet terug. Haar jas liet ze in de school achter. De Wassenaarse politie staat voor een raadsel, omdat elke aanwijzing naar de verblijfplaats van Edith ont breekt. Een rechercheursteam stelt op dit moment een uitge breid onderzoek in en in de om geving van de school zijn vragen formulieren verspreid. De politie verzoekt bovendien een ieder die het meisje na gistermiddag half drie heeft gezien, zich met de po litie in verbinding te stellen. De elfjarige Edith Cristina Bost Edith Cristina Post 1.50 meter lang, heeft een fors postuur, bol gezicht en lang blond haar. Zij draagt een licht beige broek, donkerblauwe trui met witte randen en witte schoe- film. Femke/Volkshuis - woe informal vrouwenaktiviteiten van 10 tot 12 uui Sleutelbloem 2 - Gespreksavond Bal) gemeenschap, 20.00 uur. JAL - Caeciliastraat 67, ma, din, do, vij open van 16. tot 22 uur. Algemene Reclasserings Ver. - Rijij burgerweg 167, voor hulp en informal- aan meerdeijarigen (vanaf 18 jaar), d) door problemen in konflict zijn of drq gen te komen met politie en/of ji Bereikbaar op werkdagen van 9 uur. K&O - duitse film Lina Braake v Bernhard Sinkel.Breehuys, in Schoolsteeg, Werklozen Advies trum, woe van 10 tot 12 uur. raadhuis, commissie onderwijs Scheppingskerk - kapelzaal, v geestlaan, CDA-vergadering prof Goudzwaard, 20.00 u Wassenaar - raadhuis, co nische diensten, 19.30 uu: woensdag Leiden - Stadhuis - commissie finari cien, 19.00 uur; commissie onderwij 20.00 uur; commissie migranten don 9.1 K&O - kinderfilms. 14.30 uur. Jongerencentrum Stats - informatii middag wat je moet doen als je va school af komt (met al of niet een diplo - tentoonstelling christelij onderwijs 100 jaar. in school aan Heren weg; school Herenweg, reünie christi lijke school, 20.00 uur. Raadhuis - commissie maatschappelj ke voorzieningen, 19.30 uur. DONDERDAG Leiden - LVt, Breestraat 6, Leid: GO-club start cursus oud-oosters Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewe 33, Voorschoten, spreekuur voor inval den, 19 tot 20 uur, tel: 01717-3309. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk gracht 32, vrfj advies, 19.30-21.30 Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang schoolsteeg, Werklo zen Avies Centrum, vrij van 14 tot 16 uur Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, oper middag kaarten, sjoelen, andere spel letjes van 14 tot 16 uur. Werkgroep Dienstweigeren - Troef Noordeinde 2a, van 20-21.30 uu 140866. - Voorschoten - Circus Holiday. Leiderdorp - gemeentehuis, staatsse cretaris opent tentoonstelling 'ouder! worden in Nederland', 16.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en Zondagdienst dei apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 26 septembej tot zaterdag 4 oktober 's morgens 8 uur! door Apotheek Beker, Lijtweg Oegst geest, Apotheek v. Breest Smallenbura Leiderdorp, Apotheek Voorschoten tt Voorschoten. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604, tel ter zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. ongeveer zondheidscentrum, Berkenkade, Lei r derdorp, tel. 410131, spreekuur m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, ■v.d. Waalslaan, tel. 4641. /armond - I. Zanting, Buddenborg- -jraat 7, HiUegom, tel. 02520-29060. lEIDSCH DAGBLAD dagblad voor leiden en omstreken LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen incassokosten. Kwartaalabonnement 146,30 per post 1 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2