Karpov stevent recht op zege af in Tilburg Controverse tussen KDC en RDC laait weer op De Engel belangrijke titelkandidaat toorzitter iisserBoys: n gewoon Timman deelt met Andersson John Sadri vervangt geblesseerde Tanner Ravensbergen in Rotterdam tweede iNSDAG 30 SEPTEMBER 1980 SPORT 11 llSSE (GPD) - Tijdens de tweede ■hoorzitting over een eventuele Ffusie tussen Sportclub Lisse en 'Lisser Boys, gisteravond in de lula van de Chr. Mavo in Lisse. ïeeft het oproer nauwelijks ge draaid. Een eerste conclusie zou derhalve kunnen zijn, dat over /eertien dagen, wanneer beide :lubs hun leden bijeenroepen, de ;amensmelting een feit wordt. iar zo eenvoudig ligt het allemaal liet. Er zal bij beide verenigingen een tweederde meerderheid ge laaid moeten worden en „dat is", )m met de woorden van Lisser Boys-voorzitter Wim de Wit te preken, „ontzettend veel". De iraeses van de club, die uitslui- :end op zaterdag voetbalt, was bovendien bang dat een groot aantal leden niet naar de hearing was gekomen en straks bij de le ienvergadering alleen maar ,nee" komt zeggen. :t was de tweede keer in korte tijd dat Sportclub Lisse en Lisser Boys hun leden informeerden. Nu gebeurde dat gezamenlijk, zo'n twee w^ken geleden vond dat gescheiden plaats. Zowel toen als nu kwamen er natuurlijk wat emoties los. Aan een fusie tussen twee verenigingen kleven nu eenmaal voor- maar ook na delen. Tot die laatste groep beho ren verlies van sfeer en eigen identiteit. Maar de voordelen, die daar in dit geval tegenover staan, zijn vele malen groter. basis van de fusiegedachte schuilt namelijk in de nieuw- bouwplannen op het complex aan de Spekkelaan. Er zijn twee plannen. Het eerste behelst twee clubhuizen en twee groepen kleedkamers. Het tweede eèn ge zamenlijke kantine en kleedac commodatie met daarbij een jeugdhonk en een sportzaal, waarin onder meer zaalvoetbal gespeeld kan worden. at de oppositie gisteren vrij rustig bleef was voor een belangrijk deel te danken aan Lisser Boys voorzitter De Wit. Hij ontpopte zich tot een geweldig redenaar, waaraan zijn ervaring als raadslid in Noord wijk niet vreemd is. Met een werkelijk prima verhaal pro beerde hij de ongeveer 140 aan wezigen duidelijk te maken, dat de fusie nu gewoon moet. „Ik kan", aldus De Wit. „mijn argu menten in twee woorden samen vatten: Jeugd en Toekomst. En op dit moment is het open doel zo (dichtbij, dat we deze kans niet mogen missen. Als we dat toch doen, moeten we naar de straf bank, want dan hebben we elkaar ook nog eens onderuitge haald". p financieel gebied kreeg De Wit 'uitstekende aanvulling van zijn Sportclub-collega Wim Rands- dorp, die de pecunia van beide plannen op een rijtje had gezet. Het tweede plan is per jaar voor de nieuwe club wat duurder dan het eerste voor beide bestaande verenigingen zou zijn. Dat ver schil in exploitatie zou echter on der meer goed gemaakt kunnen worden door een beperkte ver huur van de sporthal. De KNVB. afdeling Leiden, wil op voorhand al twee avonden huren voor zaal voetbal, al is die hal er straks na tuurlijk in de eerste plaats voor de eigen club. an positieve argumenten kregen de leden van de beide clubs giste ren een tas vol mee naar huis. De argumenten tegen - De Wit noemde ook die eerlijk op - pas sen in een luciferdoosje. JAN VAN DER NAT KATWIJK - De controverse tussen de Rijnsburgse en Katwijkse dammers, die tijdens de afgelopen vergadering van de Leidse dambond leek gesust, laaide gis teravond toch weer op. Nota bene in de ontmoetingsruimte van een kerk in Katwijk wilde KDC-speler Frans de Jonge op het nog (slechts) smeulende vuurtje olie gooien. De Jonge, geweerd uit het bestuur van de Leidse dambond. wilde onrust zaaien door van te voren te melden, dat zijn club het reserveteam zou laten spelen tegen RDC. De bedoeling was, dat dan toch het échte eerste achttal zou opdraven. Zijn clubgenoten vonden het evenwel raad zaam daarvan af te zien. Desondanks werd RDC, dat met 11-5 de ontmoeting in de Leidse hoofdklasse verloor, toch nog op een aantal surprises getracteerd. Titelkandidaat KDC had in eerste instan tie door gegeven dat Cees Varkevisser en Gijs Wiel aan de hoogste twee borden zouden verschijnen. „Ik had me hele maal op Varkevisser ingesteld", vertelde RDC-teamcaptain Cees van de Bosch naderhand. „Ik vond het leuk eens tegen hem te spelen". Varkevisser kwam ech ter niet. Van de Bosch, voormalige spe ler van KDC: „De tijdklok liep al zeker drie tot vier minuten, totdat Joop Bur gerhout, die aanvankelijk niet zou spe len, kwam aanlopen en tegenover mij ging zitten. Daar had ik flink de pest overin, want van hem had ik nog nooit gewonnen". Precies hetzelfde voorval geschiedde bij RDC-speler Albert Huisman. Hij zou te gen Gijs Wiel uitkomen, maar speelde uiteindelijk tegen de tot voor gister avond voor RDC onbekende Azzimul- lah. Van de Bosch ween „Albert en ik hebben toen beiden daar protest tegen aangetekend bij wedstrijdleider Spie renburg. Ik dacht, wat zij kunnen, kan ik ook. Ik zal ze ook eens opnaaien". Na afloop van het emotierijke duel hield Huisman, die vorig jaar onenigheid had met De Jonge, in eerste instantie aan het protest vast. Een lid van de Leidse dam bond, Ton Noort, wist hem echter op an dere gedachte te brengen. „Want KDC staat, volgens mij, in zijn recht". Dit laatste tot groot genoegen van de rebel binnen de Leidse damwereld, Frans de Jonge. „Een kwestie van de reglementen goed bestuderen dan kun je zo'n geintje flikken", vertelde hij vol trots. „Net zoals mee te delen dat Cees Varkevisser (be horend tot de nationale top) meedoet. We weten echter dat hij op maandag- en donderdagavond nooit kan spelen. De tactiek is dan te melden dat hij toch meedoet". De Jonge, die zelf remise overeen kwam met Rinus Kromhout (LDDB-bestuurs- lid Ton Noort: „In het kader van de ver zoening is dat een mooie uitslag") vroeg zich vervolgens verbaast af, waarom hij aan het begin van de partij geen hand kreeg van zijn directe tegenstander. „Ik had er totaal geen behoefte aan om dat te doen", verduidelijkte Kromhout. „Ik had het ook niet gedaan bij Joop Bur gerhout. Hem ken ik al elf jaar, maar hij heeft mijn vertrouwen gekwetst in een interview in een krant en op de laatste LDDB-vergadering. Ik laat mij niet zo te kijk zetten. De Jonge en Burgerhout moeten hun goede wil nu eindelijk maar eens tonen met daden. Met woorden gaat dat niet meer. Daar trap ik niet meer in". RDC trapte echter wel in de 'grap' van KDC. Het verhinderde aanvoerder Cees van de Bosch niet om als enige Rijns burger na afloop nog een biertje te drin ken bij de rivaal. „Ach je moet het als een lolletje blijven zien", relativeerde hij zijn hobby. De gedetailleerde uitslag: Burger- hout-Van de Bosch 1—1, Azzimul- lah-Huisman 1-1, Passchier-Zwaan 1-1, Vermin-Kooloos 2-0, Zwetsloot-Ceder hout 2-0, De Jonge-Kromhout 1-1, Vro- lijk-Schijff 1-1 en Van Beelen-Van Eg- mond 2-0. HERMAN POOS De partij is nog maar net begon nen of Spasski (r) kijkt al heel zuinigKarpov daarentegen lijkt zeker van zijn zaak. Hij zou ook winnen. Op de achtergrond Jan Timman. (Van onze schaakmedewerker) TILBURG - Anatoli Karpov is druk doende het derde Interpolisschaaktoernooi geheel naar zijn hand te zetten. De nederlaag tegen Larsen in de derde ronde mocht dan een kink in de kabel geweest zijn, daarna is de wereldkampioen er met dubbele energie tegenaan gegaan, en punt op punt gaan scoren. ENSCHEDE (GPD) - Nog voordat het proftennistoernooi van Schweize Roffel en Frans Steur gisteren in Enschede was begon nen, hadden de organisatoren al aanzienlijke problemen. Roscoe Tanner kampt met een oogont steking en mag van de arts niet in het strijdperk treden. Tanner had de reisbescheiden al op zak om van San Francisco de overtocht naar Nederland te maken, maar blijft nu dus thuis. Na naarstig speurwerk van Roffel kwam hij in de pauze van het programma in Enschede met John Sadri als vervanger van Tanner op de proppen. Sadri, die twee plaatsen hoger staat genoteerd op de ATP- lijst (16) dan de man uit Tennes see, arriveert vandaag in Gronin gen, waar de tweede reeks partij en van het profcircuit wordt ge houden. Enschedese publiek op zijn hand met zijn grappen en grollen en was zeer mild in zijn oordeel in geval een lijnrechter in de fout ging. Bovendien was hij tegen de Nederlander knap op dreef. Hij won de eerste set met enige moei te (5-7), liet de tweede aan Okker (6-3), maar gaf zijn opponent in de derde set weinig kans: 1-6. In de openingspartij van het toer nooi tussen Victor Pecci en de Amerikaan Eddie Dibbs trok de Paraguayaan de strijd verrassend naar zich toe. Pecci, die dit jaar nauwelijks iets behoorlijks heeft gepresteerd, troefde Dibbs met 6-4, 4-6 en 6-1 af. Omdat Yannick Noah, die als re serve voor het toernooi stond ge noteerd, met een te hoge bloed druk op vakantie is gestuurd, moest Roffel op de valreep op zoek naar een nieuwe man. De keuze bestond uit Solomon, Ra mirez, Sadri of Panatta. Laatst genoemde was niet interessant voor Roffel, „omdat er te weinig Italianen vertoeven in Nederland die van tennis houden". Solomon en Ramirez zijn weliswaar be kender bij het publiek dan Sadri, maar hebben de laatste tijd min der gepresteerd. Het deelne mersveld bestaat nu uit Gene Mayer, Eddie Dibbs, Jojin Sadri, Victor Pecci, Ilie Nastase en Tom Okker. Het toernooi telt dus één speler meer in vergelijking met het evenement van vorig jaar. Eerste plaats bridgedames VALKENBURG (ANP) - Gisteren was een bijzonder goede dag voor de Nederlandse bridgeteams tij dens de Olympiade in Valken burg. De heren wonnen in de vierde en vijfde ronde van sterke teams als Portugal (17-3) en Tai wan (16-4). Zij bereikten de ze vende positie, met een kleine achterstand op nummer twee, België. Bij de dames verscheen Nederland zelfs met Ierland aan het hoofd van de ranglijst. Eerst werd het sterke Verenigde Staten verdien stelijk op een gelijke stand (10-10) gehouden, in de vierde ronde be haalden de dames de maximale score tegen Finland. Partij: Wit A. Karpov (Sovjet Unie) Zwart B. Spasski (Sowjet Unie) 1. E2-e4 c7-c5. 2. Pgl-f3 e7-e6. 3. d2-d4 c5xd4. 4. Pf3xd4 Pg8-f6, 5. Pbl-c3 d7-d6, 6. g2-g4 h7-h6, 7. h2-h4 Pb8-c6, 8. Thl-gl d6-d5. y. Lfl-b5 Lc8-d7. 10. e4xd5 Pfl3xd5. 11. Pc3xd5 e6xd5. 12. Lcl-e3 Lf8-e7.13. Ddl-d2 Le7xh4. 14. 0-0-0 Lh4- f6.15. Pd4-f5 Ld7xf5, 16. g4xf5 a7-a6. 17. Lb5xc6b7xc6,18. Le3-c5. Ta8-b8. 19. b2- b4 Tb8-b8, 19. b2-b4 Tb8-b5. 20 Tgl- el+ Ke8-d7, 21. e2-c4 Tb5xc5, 22. b4xc5 Lf6-g5, 23. f2-f4 Dd8-f6. 24. c4xd5 Df6- a 1EB 2 26. Kc2-d3 Da2x- d2+, 27. Tdlxd2 Lg5xf4 28. Td2-a2 c6xd5, 29. Ta2xa6 h6-h5, 30. Kd3-d4 H5- h4, 31. Kd4xd5 Th8-b8, 32. 15-f6 G7xfl5 33. Ta6xf6 Lf4-g3, 34 mxf7+ Kd7-d8. 35. Tf7-f8+, Zwart geeft het op. Uitslagen Zevende ronde: Karpov (Sow) - Andersson (Zwe) 1-0. Negende ronde: Tal (Sow) - Ribli (Hon Va-Va, Larsen (Den) - Portisch (Hon) 0-1 Karpov (Sow) - Spasski (Sow) 1-0, Sosonko (Ned) - Hort(Tsj) V2-V2, Timman (Ned)-Anders son (Zwe) Va-'/a, Huebner (Wdl) - Kava- lek (Vst) 1-0. Stand. Karpov 6'/a, Portisch 6, Timman 5'/ï, Spasski 4V2. Hort 4'/a. Sosonko 4V=. Tal 4'/ï, Ribli 4, Larsen 3l/2 en 1 afg., Huebner 3Va, Andersson 3 en 1 afg., Kavalek 3 VOETBAL - Malmö-trainer Bobby Houghton is benoemd tot mana ger van de Engelse tweede divi sieclub Bristol City. VOETBAL - De veelvoudige Chi leense kampioen Colo Colo wordt met opheffing bedreigd. De club heeft een schuld van bij na een miljoen gulden. In de negende ronde ging Boris Spasski voor de bijl. Deze is met al een nederlaag tegen Tal op zak nu definitief uit de kop van het klassement weggevallen. Karpov daarentegen staat er goed voor. Hij won 's avonds zijn afgebroken partij uit de zevende ronde van Ulf Andersson en staat daarmee een half punt voor op Lajos Por tisch die in tweede zitting Bent Larsen overrompelde. Al tijdens de openingsfase trok Karpov tegen Spasski zijn tru cendoos open. In de Schevenin- ger variant uit het Siciliaans ver- rastte de fervente postzegelver zamelaar namelijk vriend en vij and door op de zesde zet met een scherpe g2-g4 voor de dag te ko men. Direct daarop gooide hij er met h2-h4 nog een flink schepje bovenop. Karpov, normaal een positiespeler pur sang, ging daarmee volledig op de tactische toer. Spasski wachtte een tijdje met het nemen van de pion op h4, maar hapte op de 13e zet metlxh4 toch toe. Waarschijnlijk ten on rechte, want de in Parijs wonen de Rus kwam in de proble men. Met 18. Lc5 verhinderde Karpov de zwarte rokade, waardoor Spasski genoopt was met de manoeuvre Tb8-Tb5 tegenkansen op de da mevleugel te zoeken. Tgel schaak hielp de zwarte rokade vervolgens definitief om zeep. Het kwaliteitsoffer Txc5 op de 21 ste zet was gedwongen voor zwart. Met Lg5 trachtte Spasski zijn opponent hierna uit de tent te lokken. Na f2-f4 en Df6 moet de oud-we reldkampioen erop gegokt heb ben dat Karpov het stuk met Fxg5 zou nemen, waarna hij zelf dan, na eerst enkele noodzakelij ke damesschaakjes gegeven te hebben, met h6xg5 zou volgen. Karpov volgde echter met 24. c4xd5 waarop Spasski met de bekende gegraven kuil kwam te zitten: de vrijpion op c6 was voor Karpov het dodelijke wapen om de val van zijn landgenoot te be zegelen: 1-0. Jan Timman zag zijn opmars ge stuit door zijn oude secondant Ulf Andersson. Timman mocht zich lange tijd over een licht voordeel verheugen, wat echter door het nauwgezette verdedi gingswerk van de Zweed niet voldoende was om een winstpo ging te wagen: remise alzo. Bent Larsen stelde nijvere pogin gen in het werk om L^jos Por tisch van zijn troon te stoten. Overtuigd als hij was van de zwakte van de dubbelpion waar over Portisch beschikte begon de als een sneltrein spelende Deen aan uitgebreid laveerwerk. Lar sen had tijdens dit toernooi al eerder getoond op deze markt goed thuis te zijn. maar bereikte ditmaal toch niet veel. Immers, Portisch gaf geen krimp. Tijdens de tijdnoodfase verslikte de Hongaar zich echter door ten onrechte een pion op te schuiven. Dit gaf Larsen de kans om de stelling open te breken en een goed staand eindspel te bewerk stelligen. Met de Deen weet men echter nooit waar men aan toe is. In tweede zitting begon Larsen veel te geforceerd op winst te spelen. De gevolgen waren desa streus: een vrijpion van zwart viel plots niet meer te stoppen: 0-1. Ribli speelde gisteren de sterren van de hemel, met Tal als lijdend voorwerp. Het was een partij vol optische bedriegelijkheden, want herhaalde malen zag het er naar uit dat Tal de man met het beste spel was. In feite domi neerde Ribli echter gedurende de hele partij. Wel kreeg de man uit Riga in de beginfase de kans om remise door zetherhaling af te dwingen, maar Tal zou Tal niet zijn als hij hier op in was ge gaan. De „tovenaar uit Riga" scherpte de positie verder aan door Ribli een pionoffer voor te schotelen, iets dat zeer ten faveure van de Hon gaar uitpakte. Ribli haalde met een kwaliteitsoffer namelijk ver nietigend uit. De optisch goede positie van Tal verbleekte hier door volledig. Ribli kon al spoe dig een paar pionnen snoepen, en won ten slotte ook de kwaliteit weer terug. Een vrijpion gaf Tal na afbreken echter toch de kans verzet te bieden. Dat verweer was dusdanig taai dat Ribli er in de loop van de tweede zitting geen gat meer inzag en in een punten- deling berustte. Hubner kreeg tegen Kavalek een ideale kans om zijn gebroken mo reel op te vijzelen. Enkele lauwe zetten van de ex-Tsjech gaven de kandidaat-wereldkampioen de kans een vernietigend kwaliti- teitsoffer te lanceren. Al snel moest de zwartspeler dit klei nood teruggeven, zonder dat diens positie daar iets wijzer van werd. Het duurde dan ook niet lang voordat de Westduitser met een fraaie slotzet dameverlies en daarmee de opgave van Kavalek bewerkstelligde. Met Sosonko en Hort wil het maar niet vlotten. Nu beide vredestich ters tegenover elkaar kwamen te zitten viel er met dit treffen voor de bookmakers geen droog brood te verdienen: het kon gewoon niet anders dan remise wor den. RUUD DOBBELAAR De aantrekkelijkste partij van gis teravond was die tussen Okker en Nastase. De Roemeen, die zich tijdens zijn laatste toernooien- reeks in Amerika schijnt te heb ben misdragen, had al snel het WIELRENNEN - Roger de Vlae- minck en Rudy Pevenage zullen niet deelnemen aan het Europees kampioenschap achter dernies dat vrijdag in Ahoy wordt verre den. Zij worden vervangen door hun landgenoten De Meyer en De Wolf. Grote nederlaag Cleijn Duin jooooooooooooooosooooeoooooooooaj VRIJDAG 3 OKTOBER ESTAFETTE-RACE WATERFIETSEN achter het Stadhuis Teams bestaande uit vier personen kunnen zich ter plaatse aanmelden. Presentatie: Hans Versnel Leidsch Dagblad -120 jaar - 50.000 abonnees boooooocoooooooooooooc LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van De Engel maakte gister avond in de wedstrijd tegen VI duidelijk een belangrijke kandi daat voor de titel te zijn. De Lisser ploeg behaalde tegen de kam pioen van vorig jaar een verdien stelijke 3-3 deling. In de Leidse hoofdklasse lijkt Vd Plas dit jaar hoge ogen te gaan gooien. De ver sterkte Katwijkse formatie klop te nieuwkomer BAX (4-1). EKL Boys zorgde voor een verrassing door de tweede promovendus, ROTTERDAM - Bij de eerste competitiewedstrijd short-track op de Rot terdamse Ton Menkenbaan ging de zege o^ de 500 meter naar de Noot dorper Menno Boelsma. De bronzen medaille-winnaar van Milaan maakte in de 2e serie een tijd van 511 sec. en was daarmee 0.5 sec. sneller dan Arie Ravensbergen (Voorschoten). Broer Ger Boelsma werd derde in 51.7 sec. De ploeg van Indoor Hardrij Club Leiden werd winnaar van de finale 3000 meter met aflossing. De tijd van de "Leidenaars" was 5.09.1 sec. Overige uitslagen: 500 meter B-klassc: 1. Aad v.d. Marei (Delft) 55,1: B-klasse: Wim Borst 56.6 (Hoogmade). Dames: 1000 meter 1. Paulien Heemskerk 2.05.5; 500 meter 1. Paulien Heemskerk 62.0 sec. VI - De Engel 3-3 De thuisploeg toonde zich het meest aanvallend. De Engel ver dedigde geconcentreerd en bleef loeren op een counter-mogelijk heid. De ploeg had daarmee suc ces. In de 7de minuut al speelde Jos Faas Frans van der Laan aan. die Arie Riedfjk en keeper Hans Sint Nicolaas op het verkeerde been zette om vervolgens de 0-1 in te schieten. Het duurde tot de 17de minuut eer VI iets terug kon doen: uit een pass van Piet de Vries maakte Frans Bouman ge lijk: 1-1. Hierna was het hoofdzakelijk aan de voortreffelijk keepende Wim van Harskamp te danken, dat VI niet al snel op voorsprong kwam, hoewel Arie Ried ijk via een schot op de paal dicht bij 2-1 was. Na dat Frans van der Laan eerst ook nog het houtwerk raakte, maakte Theo Godyla er drie minuten voor de pauze 1-2 van. Opnieuw Frans Bouman vond na vijf mi nuten spelen in de tweede helft het net voor VI: 2-2. Via een uit val bracht Jack van Ruiten de Lissenaars op voorsprong: 2-3 De Engel kreeg hierna een golf van Rotterdamse aanvallen te verwerken. De ploeg leek over eind te blijven maar moest drie minuten voor tijd toch toestaan dat Arie Riedijk zéér fraai 3-3 scoorde. Leidse Hoofdklasse Vd Plas-BAX 4-1 Binnen 15 minuten besliste de thuisploeg in feite de strijd. Via Martin van der Plas. Jan Hoge- woning en Ron van der Kolk reik te de ploeg naar een 3-0 voor sprong. BAX kwam hierna, met Loek van Kesteren als uitblinker, goed terug. Doelman Gijs Guyt evenwel stond tegendoelpunten in de weg. Na tien minuten 111 de tweede helft kwam de Voorhout- se ploeg via Ruigrok toch tot sco ren: 8-1. Martin van der Plu kreeg hierna voor de Katwijkers nog goede kansen, maar de voet baller miste de noodzakelijke scherpte, die de goed spelende Peter Hogewoning vijf minuten voor tijd wel bezat: 4-1. Cleijn Duin - EKL Boys 2-9 Een verrassende overwinning van EKL. dat weer in volle oorlogs sterkte. d.w.z. niet Ronald van der Pot en Jan Pijnakker »n de ploeg, aantrad. Ronald van dei Pot speelde weereen belangrijke rol bij de 'Boys'. De EKU-speler nam maar liefst vier doelpunten voor zijn rekening. Tot de rust kon Cleijn Duin het allemaal nog goed volgen. Via Arnold Boers kwam de ploeg zelfs op voor sprong. Ronald van der Pot en Ben de Roo bogen deze stand nog voor de rust om in een 1-2 voor sprong in het voordeel van EKL. Na de pauze bracht Wim Guyt 2 zijn ploeg al snel op gelijke hoog te, maar hierna kwam de oppo nent pas goed los. Via Van der Pot (nog drie maal). Wim de Roo (2x), Jan Pijnakker en Gijs Collé liep het team uit tot 2-9, Verdere uitslagen mter-regionale competitie De Rozet-Huug van Es 6-5; Rott. stud-Ccverbo 0-4. FRED SEGAAR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25