Jan Zwartkruis door clubs "teruggefloten" VRIJ-UIT Doping in betaalde voetbal: niet zo verbazend Rentree Kist VACLAV JEZEK ZET KLOK DERTIG JAAR ACHTERUIT llNSDAG 30 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 23 Ruim een week geleden heeft de AZ-ach terspeler Hugo Ho- venkamp toegegeven wel eens doping te hebben gebruikt. Afgelopen zaterdag zei de ex-semi-prof Charly Bosveld meer dan eens opwekkende middelen tot zich te hebben genomen en hij verbond daaraan de mededeling dat in zijn tijd het gebruik van doping vrij algemeen was in het betaalde voetbal. Menigeen staat daarvan te kij ken, zo merk ik. Maar waar om nu eigenlijk? Wie denkt dat doping iets is dat voornamelijk bij wielrenners voorkomt en af en toe bij ren paardenheeft een wel zeer simpele en beperkte kijk op de zaak. In de wielrennerij wordtzeker vergeleken bij andere takken van sport, vrij intensief op dóping gecontroleerd en dan komt er het een en ander aan het licht. Bij het voetballen wordt dat niet gedaan (men doet alleen wat steekproeven voor een later te publiceren ra pport) en daa rom hoor je er ook niets over. Maar om daaruit de conclusie te trek ken dat doping "dus" op de voetbalvelden niet voorkomt, is volstrekt onjuist. De belangen in het betaalde voetbal zijn vaak groot, van spelers ivordt soms in kort tijdsbestek veel gevergd (competitie, Europa-Cup- ivedstrijd en weer competitie in één week) en de vereiste fit heid en energie zullen er niet altijd zijn. Je kunt op je vin gers natellen dat er dan wel eens pilletjes voor de pep aan te pas komen. Of denkt men soms dat voetballers "betere" mensen zijn dan wielren ners? In de discussie over doping hoor je nogal eens zeggen dat het controleren niet zo veel uit haalt, omdat de onderzoekers toch steeds een stap achterlig gen op de gifmengers. Een an- dere redenering is dat goeden en minder goeden slikken en dat het voor de uitslag dus toch niets uitmaakt. Weer an deren vinden dat dopingge- bruik iemands persoonlijke zaak is. daar moet je je ge woon niet mee bemoeien. Met geen van de drie stellingen ben ik hei eens. Eén Tom Simpson was genoeg. Voogden Het weekblad Vrij Nederland had vorige week een inter view met het PvdA-twee- de-kamerlid Joop Voogd. Hij is bijna 64, heeft er zeventien jaar in de Kamer opzitten en zal na de verkiezingen vol gend jaar niet meer op het Binnenhof terugkeren. Behalve met politiek en kunst heeft Voogd zich zijn hele le ven met sport bezig gehouden Op zijn zestiende jaar stond hij al als doel man in het eerste van Haarlem. Hij heeft Kick Smit in zijn glorietijd nog meegemaakt. Dertig jaar lang bleef Voogd voetballen, nu nog speelt hij cricket. Aan het slot van het interview in VN legt hij uit JOOP VOOGD wat sport voor hem heeft bete kend: "Ik heb er ontzettend veel aan te danken. Je leert je neerleggen bij verlies.je leert tot het einde toe doorzetten en je leert de verkeerde beslissingen van de scheidsrechter slikken. Dat kwam mij in de politiek goed van pas". Onlangs, in de Voetbalkrant, heb ik er mijn twijfel over uit gesproken of er van sport ooit. ook in de goeie ouwe tijd. ivel opvoedende waarde is uitge gaan. Jongens-boekenschrij- vers d la J.B. Schuil konden die mooie boodschap wel creë ren, maar wat bleef daar door eengenomen in de prak tijk nou heel van? Behandel uw tegenstander met respect. gehoorzaam de scheidsrechter, accepteer uw verlies op correcte wijze. Ach-la-me-nou-niet-lachen Aan een integer man als Voogd merk je dan plotseling weer dat sport een invloed ten goe de heeft, ja, zijn vruchten in het gewone leven afwerpt. Ik kan hier nu wel roepen dat Voogd de uitzondering is die de regel bevestigt, maar laat ik nu één keer niet zuur doen en mij van harte verheugen dat er nog Voogden zijn. Slikken Het is niet iedereen gegeven be slissingen van de scheidsrech ter zo maar te slikken. De LDWS-speler Ger Nagtegeller heeft er wel zeer grote moeite mee. Tijdens LENS-LDWS, zo las ik gisteraiiond in het ver slag, werd hij door arbiter Van de Bulk opgeschreven. Hij had het daar "zichtbaar moeilijk mee, want bij de eer ste de beste 'normale' overtre ding tegen hem eiste hij dat ook die boosdoener zou wor den bestraft. Van de Bulk wilde daar niets van weten, waarna Nagtegeller in tra nen uitbarstte" Nu heeft iedereen zijn eigen manier om in het veld span ningen af te reageren. De meesten gaan schelden, som migen beperken zich tot woest kijken, geknarsetand of weg werpgebaren, een enkeling wil slaan. Van huilen had ik, althans in dit soort gevallennog niet ge hoord,maar dat blijkt dusook tot de mogelijkheden te beho- Er is niets op tegen, natuurlijk. De arbiter zal er minder last van hebben dan van slaan oj schelden. Vroeger leerde je dat een vent niet ging huilen als het eens tegenzat, maar met dat sprookje hebben de psycholo gen al lang afgerekendEmo ties moeten juist geloond worden, anders hopen ze zich maar op. Wie weet wordt het een nieuwe trend. Nou, dan kan er nog wat worden af geweend tussen middenstip en cornervlag Ach. als men jong is heeft men tranen zonder verdriet, ais men oud is verdriet zonder tranen, zei mijn vroegere le raar Nederlands als hij proefwerken met tweeën en drieën uitdeelde. Ik vrees dat het nergens op slaat maar ik vind het zo'n mooi slot. Caesar Zeer benieuwd ben ik wat de Kon. Ned. Voetbal Bond nu gaat doen met de hoofdklasser Caesar. U weet wel, dat is de Limburgse amateurclub die enkele maanden terug voor de microfoon van de Regionale Omroep Zuid wat al te royaal sprak over betalingen aan spelers en vervolgens door een onderzoekcommissie van de bond werd gevraagd met de financiële bescheiden op tafel te komen. Dat lukte Caesar niet zo best, wajit over kanti ne-en reclamegelden ging een speciaal comité waarover de club zei geen zeggenschap te hebben. Over de treurige kwaliteit van die smoes heb ben we hel vorige week al uit gebreid gehad. Toen de KNVB de duimschroe ven iets aandraaide en de eer ste drie teams van Caesar een speelverbod oplegde, kwam uit het Limburgse land zonder enige schaamte de medede ling dat het comité de bewuste gegevens had vernietigd. Altijd al gedacht dal Limbur gers geen bewaarders waren. De KNVB reageerde met gepas te ernst en zorgelijkheid, maar tussen de regels door las ik ook wat van opluchting. Zo van: waar niks meer is. valt - godlof - ook niks meer te be wijzen. Dit is natuurlijk heel lelijk gedacht, ik erken dat grif. Maar ik ben er nu een maal niet ten volle van over tuigd dat de KNVB echt het deksel van de beerput wil lich ten. Uitgesproken gek vond ik ook dat na die mededeling over de vernietigde gegevens het speelverbod van Caesar werd opgeheven Als je bij nadering van de in komstenbelasting de fik in je papieren zet. kom je er zéker niet zo gemakkelijk vanaf. Nu is het mogelijk dat er aan het eind van het onderzoek in Limburg (want het gaat om meer dan Caesar alleeneen rapport op tafel komt dat tot stevige straffen zal leiden.Het kan. Geloven doe ik het niet. Het zal wel uitdraaien op een stevige uitbrander, geschre ven door een keurige KNVB-jurist, op prachtig bondsbu reau-pa pier. Het bestuur van Caesar zal met die brief wel weg weten naar dat vlotte, speciale comité en we weten dan allemaal wat er razendsnel met dat papier gaat gebeuren. In het bronsgroen eikenhout worden de lucifers waar schijnlijk nu al klaar gelegd. ASC Het ASC-bestuur is. zo vernam ik vorige week, danig van aanzien veranderd. Maar liefst zes man trad af. Er zal toch geen paleisrevolutie in de waardige roodzwarte gelede ren hebben gewoed De nieuwe voorzitter, D. Filip- po, meldt dat de nieuwe ploeg "ambitieus" is, dat de interne organisatie moet worden aangepakt, het accommoda- lieprobleem bij de horens ge vat en als dat is gebeurd kan de club op een hoger plan gaan spelen. Nou. nou, als je dat zo hoort, lijkt het waratje wel of hel een echte club gaat worden. Fihppo meldt ook dat het be stuur krachtig is. omdat het jong is, "en dat is. denk ik nog nooit bij ASC gebeurd". De jeugd aan de macht bij de "good-old", als dat maar goed gaat. Terugkeer routiniers geeist De voorzitters van de betaalde voetbalclubs sloegen gisteren met de vuist op tafel. Zij eisten de terugkeer van de routiniers inOranje. Klaas Molenaar (tweede van links) opperde aanvankelijk Zwartkruis lelaan uit testuren. Zover kwani het niet. Geheel links ajax-preases Ton Harmsen UTRECHT (GPD) - Bondscoach Jan Zwartkruis heeft zijn ambitieuze plannen om met een verjongd Nederlands elf tal de kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om het I wereldkampioenschap voetbal te spelen, moeten opge ven. clubs hun spelers vaker at te staan voor oefenwedstrijden van Oranje. De clubs zijn hiertoe in principe bereid, als daarvoor binnen het programma nog ruim te is. Zwartkruis zal in overleg met competitieleider Jan Huij- bregts naar data zoeken voor ex tra wedstrijden. In de praktijk zal daarvan overi gens maar weinig terechtmen. De eerstvolgende kwalificatiewed strijd wordt op 19 november te gen België gespeeld. Het pro gramma zit tot die datum al he lemaal vol. Alleen wanneer de KNVB bereid is het competitie- of bekerprogramma te wijzigen, ontstaat er ruimte voor een extra oefenwedstrijd. DIEFERDANGE (GPD) - AZ'67 begint vanavond in de return tegen Red Boys in Luxemburg voor de eerste ronde van de UEFA-Cup met Kees Kist in de basis. Hier door zal back Richard van der Meer zijn plaats voorlopig kwijtraken in de Noordhol- landse formatie, die momen teel zo succesvol draait in de eredivisie. Op welke plaats Kist komt te staan, was gis teravond overigens nog niet bekend. Hoewel AZ-trainer Kessler geen opstelling wil prijsgeven neemt men in het AZ-kamp zonder meer aan, dat in het gewijzigde AZ-team midvel- der Peter Arntz rechtsback wordt, waardoor Kees Kist naar het middenveld kan op schuiven. Welzl en Tol blijven dan de succesvolle spitsen van het team. dat het 4-4-2- systeem blijft hanteren. George Kessler. „Met deze tac tiek heb ik erg veel succes. AZ is momenteel de beste club van Nederland. We voelen ons ijzersterk." De clubs in het betaald voetbal die spelers voor het Nederlands elftal leveren, hebben de bondscoach teruggefloten. Tijdens een bij- eenkomst in Utrecht hebben de I clubs de terugkeer geëist van de routihiers die Zwartkruis na het debacle van het Europees kam pioenschap in Italië aan de kant had gezet. De bondscoach heeft j met pijn in het hart aan die eis gehoor gegeven. la de afgang in Italië liet Zwart kruis weten met een veijongd elf tal te wülen beginnen aan de I voorbereidingen op het WK- toernooi in 1982 in Spanje. Voor Ide routiniers, die in Italië zo dui delijk door de mand waren ge vallen, zou geen plaats meer zijn. j Zwartkruis voegde de daad bij I het woord en koos voor de eerste kwalificatiewedstrijd tegen Ier land nadrukkelijk voor de jeugd. Maar ook dat werd een debacle en na de nederlaag tegen de Ieren werd de al enige tijd sluimerende kritiek op het beleid van Zwart kruis openlijk geuit. De bonds coach weigerde echter zijn plan nen te veranderen. Vertrek Vooral van de kant van AZ'67 moest de bondscoach het ontgel den. De Alkmaarse ploeg eiste het vertrek van Jan Zwartkruis. Het beleid van de bondscoach stond gisteren in Utrecht dan ook ter discussie. Niet alleen van de kant van AZ'67 was er kritiek; ook de andere Oranjeleveran ciers zetten vraagtekens achter de plannen van de bondscoach. Arie Lighthart, voorzitter van AZ'67: „Voor de clubs in het be taald voetbal tellen alleen de prestaties. Voor ons is er maar één doel: het Nederlands elftal moet deelnemen aan het WK- toernooi in Spanje. Er is geen tijd om te experimenteren. De eerste wedstrijd is al verloren ge gaan". Jan Zwartkruis bezweek gister avond onder die druk. „Met pijn in het hart ben ik akkoord gegaan met het verzoek van de clubs weer een beroep op de routiniers te doen", legde de bondscoach uit. Maar van ganser harte was het zeker niet. Zwartkruis: „Ik heb de kritiek altijd onredelijk gevonden. Ik vind het verlies in Ierland met een jong elftal nog altijd minder pijnlijk dan de af gang in Italië met de routi- Krol Het terugvallen op routiniers zal zo spoedig mogelijk worden verwe zenlijkt Het is de bedoeling, dat de oude kern al voor de vriend schappelijke wedstrijd tegen West-Duitsland op 11 oktober tot de selectie behoort. Of ook Ruud Krol hierbij zal zijn, is nog een vraag. Napoli moet Krol in ieder geval op 12 oktober opstellen in de wedstrijd tegen New York Cosmos. Dat is contractueel met de Amerikanen overeengeko men. De KNVB ziet echter wel mogelijkheden om Krol een dag eerder in Eindhoven tegen West- Duitsland te laten aantreden. Zwartkruis kreeg voor de inwilli ging van de clubeisen overigens maar weinig terug. Hij vroeg de ROTTERDAM (GPD) - Vaclav Jezek heeft de klok in Rotterdam een dertigtal jaren achteruit gezet. Op zijn gezag lijkt Feyenoord terugge keerd naar de tijden dat Nederlandse clubs internationaal tegen elke tegenstander opkeken. Alsof er in al die decennia niets is veranderd, zo kondigde de Tsjechische trainer gisteren aan dat zijn ploeg van middag in trainingskamp zal gaan voor het tweede Europa-Cup-II- treffen met lives Tampere. Finse amateurs, die nota bene met een 3-1-achterstand aan de return in Rotterdam beginnen, maar die - en Jezek wilde dat nog maar eens benadrukken - „bepaald niet onder schat mogen worden". Jan Poortvliet weer hersteld EINDHOVEN (GPD) - Na een afwezigheid van enkele weken zal Jan Poortvliet morgenavond in de tweede wedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers zijn rentree maken in het elftal van PSV. Poortvliet, die vlak voor de interlandwedstrijd tegen Ierland een spierscheuring in de enkel opliep, was dit weekeinde al inzetbaar voor de wedstrijd tegen FC Twen te, maar de Zeeuw werd - evenals trouwens Willy van der Kuylen - met het oog op de UEFA-Cupwedstrijd tegen de Engelsen nog niet opge steld. Rene van de Kerkhof en Paul Posthuma maken de reis naar Wolverhamp ton niet mee. Van de Kerkhof, die aanvankelijk zijn come-back zater dagavond tegen Feyenoord had willen maken, zal nog minimaal twee weken rust moeten houden. super-voorzichtige coach bepaalde dan ook dat de reservering die al vóór de loting van de eerste ronde was gedaan, gestand zou worden gedaan. Met vijftien spelers ver trekt hij vandaag naar Bosschen- hoofd bij Etten-Leur, waar de dinsdagavond en de woensdag zullen worden doorgebracht. ,,Er was wel tijd genoeg om die reser vering af te zeggen", zo moti veerde Jezek zijn beslissing, „maar voor alle zekerheid gaan we toch maar". Dat besluit is in de uitgedunde spelersgroep op bijna meewaïigè wijze ontvangen. Weliswaar moet Feyenoord in het tweede deel van het Europese dubbelspel nogal wat belangrijke krachten missen, dat mag toch geen enkele handi cap zijn tegen een stel liefheb bers. Al kunnen die dan nog zo hard lopen en zijn ze conditioneel net zo goed als Jezek wil doen geloven. "Onbegrijpelijk" Aanvoerder Rné Notten sprak dan ook het „onbegrijpelijk" uit over het beleggen van de korte trip. Hij snapte er werkelijk niets van. „Als je dan toch gaat. doe het dan voor de uitwedstrijd bij PSV. Dan staat er tenminste nog iets op het spel en krijg je misschien een kick in zo'n trainingskamp. Maar dat we gaan voor zo'n partijtje van woensdag vind ik onbegrij pelijk. Daar zie ik echt het nut niet van in" Jezek ziet dat dus wel. Hij benadert de klus tegen lives, die niet meer TENNIS - Louk Sanders heeft gis teren in de eerste ronde van het internationale toernooi in Madrid in twee sets verloren van de Chi leen Gildemeister. WIELRENNEN - De nationale kampioen op de weg bij de ama teurs, Jack van der Meer, zal het komend seizoen als prof uitko men voor HB. JUDO - Tijdens een toernooi in Amsterdam heeft de jeugd van sportschool Luiten tien medail les gewonnen. Bob Hamaker pakte in de categorie tot 70 kg. de eerste plaats. dan een routinezaak zou mogen zijn, als een uiterst serieus gebeu ren. De Tsjech onderstreept het met opmerkingen als: „We moe ten ons rehabiliteren voor de mindere prestaties van de laatste weken" en .„we moeten het publiek nu eens niet teleurstel len". Optimisme In alle optimisme wordt verwacht dat het duel nog zo'n 20.000 kij kers naar de Kuip zal lokken. Die klanten zullen dan een sterk uit gedunde basisformatie van Feyenoord mogen aanschouwen. Behalve Petur Petursson (hij wordt vandaag geopereerd) en Jan Peters (nog maar pas uit het gips) zal ook Luud Balkestein ontbreken. De voorstopper heeft zelf verzocht uit het elftal te wor den gelaten. In plaats daarvan wil hij de eerstkomende drie oefen duels van het c-team meema ken. Onverantwoord „Om mijn nog niet geheel genezen enkel niet te forceren en om weer wat wedstrijdritme op te doen", aldus Balkestein. „Want op die ene uitwedstrijd in Finland na heb ik door die blessure en door die schorsing bijna twee maan den niet meer kunnen spelen. En ik vind het onverantwoord om nu al weer echt te beginnen. Pas te- gen Excel siorop 19 oktober tkril ik er weer bij zijn". Alleen in het geval dat de en kelblessure van Van Til nog niet geheel is geheeld, zal Balkestein door Jezek worden opgeroepen. De Tsjechische oefenmeester wil overigens Bouwens als centrum spits proberen in het duel tegen de Finnen, die hij als echte tegen standers blijft benaderen Notten berustend en typerend: „Hy speelt nou eenmaal altijd op ze ker. of we nu tegen Liverpool of tegen lives in. ••ten oethal- len". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23