"Nog een jaar Am laufenden Band en ik was dood gevallen" ubliek "Ben ik verkonden, dan ga ik niet naar de dokter, uit angst dat ik op de voorpagina kom" Predikant voor verpleeghuis Van Wijckerslooth 'Profi' RudiCarrell even terug DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 21 Van Wijckerslooth. De her vormde gemeente in Oegstgeest heeft van de classicale (regionale) vergadering van deze kerk toe stemming gekregen, mevrouw C. H. Visch-Tonsbeek te beroepen tot predikant voor de protestant se patiënten in het verpleeghuis Van Wijckerslooth. Mevrouw Visch oefent dit pastoraat al uit sinds vorige winter. Zij zal op zondag 2 november in het Ge- meentecentrum te Oegstgeest tot predikant worden bevestigd. Hoogleraar. Bij de faculteit van de godgeleerdheid aan de Leidse universiteit wordt per 1 januari aanstaande een nieuwe hoogle- raarspost gevestigd, namelijk in de christelijke ethiek. Per 1 september volgend jaar zal bij deze faculteit een vacature ont staan door het emeritaat van prof. dr. H. Berkhof. De opvolger van prof. Berkhof zal de dogmatiek als hoofdvak gaan doceren. Voor beide functies stond in het laatste nummer van het blad "Woord en Dienst" een adverten tie. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Meeden-Om- melanderwijk (Gr.) Ph. J. Leen- mans Wedde, te Stolwijk J. J. W. Mouthaan Nunspeet, te Rotter dam-Zuid H. J. Oudhof Den Bosch, te Zeist J. Folkersma Hui- zum (Fr.); aangenomen naar Vroomshoop H. P. Swets Mus- selkanaal, naar Staphorst (deel gemeente) J. J. Winckel Nieuwe- roord-Noordschescnut, naar Ginneken als predikant voor bij zondere werkzaamheden (deel werk) kandidaat F. V. Rookma- ker (leraar) Breda; alsnog aange nomen naar Waddinxveen (vaca- ture-Verwelius) J. Maasland Barneveld; bedankt voor Voor schoten H. M. Boogert Almelo. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Rijsoord A. C. Mooy Gouda, naar Hollum (Ameland) kandidaat J. W. Breukelaar Ne- derhorst den Berg. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Wets- inge-Sauwerd (Gr.) kandidaat J. J. Dronkers Hengelo, die hiermee bedankte voor onder andere Katwijk-Valkenburg. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Utrecht-Noord J. Oosterbroek Opperdoes. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoogvliet en voor Middelburg-centrum D. Hak kenberg Lisse. voor Elburg M. C. Tanis Sliedrecht, voor Gouda en voor Rotterdam-West W. Schreuder Goes. Bezoek. Een delegatie van de Presbyteriaanse Kerk van Ghana (Afrika) brengt nu een bezoek aan de Hervormde Kerk in ons land. In de regio's Dokkum en Assen stellen de deelnemers zich op de hoogte van het kerkelijke leven hier. Synodevoorzitter ds. Roos vroeg hun bij de officiële verwel koming, het Nederlandse kerke lijke leven kritisch door te lich ten. "In dit deel van de wereld hebben wij grote moeite, de men sen met het evangelie te berei ken". Er verblijven ook Ghanese delega ties in Schotland, Oostenrijk, Zwitserland en West-Duitsland. Een delegatie van de Javaanse Christelijke Kerken bezoekt de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Behalve met zending en werelddiakonaat staan ontmoe tingen met de synode in Lunte- ren. een regionale synode en een aantal plaatselijke kerken op het programma. Omdat in de gedach- tenwisseling onder meer de sa menwerking hervormd-gerefor meerd aan de orde zal komen, worden ook enkele Samen op Weg-gemeenten bezocht. Voor het eerst zal de gereformeerde synode gebruik maken van een vertaalcabine. De Indonesische delegatie kan de vergadering dan in de eigen taal volgen. Restauratie. Het rijk heeft toe stemming gegeven om de restau ratie van de Grote Kerk in Woer den te beginnen. De kosten zijn begroot op ongeveer tien miljoen gulden. Lubbers slaat Belg Coopman gebroken neus ROTTERDAM (ANP) - Rudi Lub bers lijkt het in Ahoy dan toch nog te gaan maken. Tijdens het internationale boksgala kreeg hij gisteren voor aanvang van zijn partij met de Belg Jean Pierre Coopman een ovationeel applaus terwijl hij tot nu toe in Rotterdam meestal met gefluit werd begroet. Maar men schijnt in Ahoy onder hand in de gaten te krijgen dat het Lubbers gemeend is met zijn co me-back. Gisteren leverde de Amsterdamse bokser daar trou wens nog eens het bewijs van. De "Leeuw van Vlaanderen" werd in de hoofdpartij vier ronden lang door Lubbers met harde slagen bestookt. De kans om het karwei af te maken kreeg de 34-jarige Lubbers niet. De nngarts consta teerde bij zijn even oude tegen stander een gebroken neus. De Nederlandse zwaargewicht ver volgt op 17 oktober zijn therapie- hij ging weer boksen op advies van zijn psychiater - in Belgrado waar hij uitkomt tegen Popovic. Alex Blanchard bleef ook in zijn dertiende profpartij ongeslagen. De Amsterdammer boekte een puntenoverwinning op de Ja- maicaan Patrick McKenzie. Erg overtuigend was het niet wat Blanchard liet zien. Hij wist geen raad met de leunende McKenzie d ie de volle acht ronden overeind bleef. In de laatste twee ronden kreeg Blanchard het conditioneel zelfs nog moeilijk al was zijn pun- tenvoorsprong inmiddels zo groot dat hem weinig meer kon gebeuren. ADVERTENTIE ,door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik bert in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-344941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook Rudi Carrell heeft een zwak voor toi letten. Hij is een heel verre neef van de Duitse Kess- ler-tweeling. In z'n pubertijd jatte hij in Parijs melkflessen en zijn polshorloge draagt hij rechts. Het zijn zomaar vier ont boezemingen van de per soon Carrell, die zijn te rug te vinden in z'n boek „M'n Fiets Terug", dat zo juist in ons land het licht zag en tot nog toe over wegend afkrakende re censies mocht ontvangen. Ter promotie van dat boek (en ter voorberei ding van z'n VARA-show) verbleef Carrell (45) enige dagen in ons land en sprak met vertegen woordigers van de pers. Een mooie gelegenheid om 'Der Rudi' één van die vernieti gende kritieken voor te hou den. De conclusie ervan luid de dat hij „M'n Fiets Terug" beter niet had kunnen schrij ven, omdat het boek hem vol komen zou ontluisteren. Car rell toont zich na lezing nogal teleurgesteld. „Ik had eigen lijk niks anders verwacht. Waarom anders denk je dat ik zestien jaar geleden naar Duitsland ben gegaan? Dat eeuwige gezeik hier! Ik vind het boek heel origineel. Maar hier beginnen ze altijd maar weer te krabben!" Dof Waarmee Carrell („Ik ben een Profi") niet wil verkondigen dat hij louter daarom destijds voor onze oosterburen is gaan werken. „In West-Duitsland gebeurde veel meer. Neder land was half ingeslapen en in Duitsland had men alles op gebouwd, maar het amuse ment was men vergeten. Dat fascineerde me." Anno 1980 fascineert hem dat allang niet meer, „want", con stateert hij, „op de Duitse tv merkje nu hetzelfde als op de Nederlandse. Ik bedoel die fantasieloosheid, die bureau cratie en geldverslinding. Maar vooral die fantasieloos heid." Carrell is tot de conclusie ge komen dat in het televisiebe drijf de problemen onoplos baar zijn geworden en de creativiteit dof is geslagen. Nieuwe ideeën zijn er niet of komen (opzettelijk) niet aan de oppervlakte. „Waar vind je vandaag de dag nog zulke krankzinnigen, die bereid zijn tegen een vast salaris zeven tien uur per dag in hun uppie aan een show te werken? Ze zijn er niet meer...." "Gib mir mein Fahrrad wieder". Rudi Carrell poseert i wordt zoveel flauwekul geschreven, dat ik het beter vond r, Lou van Burg „Ik ben uitgekeken, ja. Maar mag ik asjeblieft na twintig jaar? Als ik nog een jaar met 'Am laufenden Band' zou zijn doorgegaan, was ik dood om gevallen. Dat loopt ook als een rode draad door m'n boek heen. Ik begon zowaar te denken dat ik dood ging. En toen wist ik genoeg: kappen!" De druk om steeds maar weer met nieuwe spelletjes voor de dag te komen werd te groot. De spanning van de recht streekse uitzendingen ook. Daarbij kwam nog eens dat Carrell er weinig voor voelde om op eenzelfde weinig hu mane manier geloosd te wor den, als de Duitse tv-bazen destijds met „Onkel" Lou van Burg hadden gedaan. „In Duitsland ben je of goed of slecht", weet Rudi. En: „Een heleboel Duitsers zit het dwars dat ik gezegd heb: „Ik stop". Dat zijn ze daar niet gewend. Nu zeggen ze ook: "Hij heeft genoeg verdiend. Maar dat is het niet natuurlijk. Leg ze maar eens uit dat van de 100 spel-ideetjes, er uit eindelijk 99 in de prullen mand belanden. Dat begrij pen ze niet." Bildzeitung „Daarom wil ik nu een speel film gaan doen. Of een büh- neshow, die een jaar loopt, om maar zo min mogelijk ideeën te hoeven leveren. Die ene show voor de VARA, daarin treed ik voornamelijk op als liedjeszanger. Zonder publiek en niet rechtstreeks. Geen spanning dus. Geen Russisch roulette en poker oor de fotograaf met fiets. "Over mij 'en mijn gezin 'n eigen flauwekul op te schrijven" zoals mijn live tv-shows voor mij waren." „Gewoon performer te zijn. Dat hoop ik in de toekomst te gaan doen", zegt Rudi. Weg wil hij uit het felle schijnwer- perslicht („Met een verkoud heid ga ik niet eens naar de dokter, uit angst dat ik op de voorpagina kom"). Carrell verlangt terug naar het rusti ge leven van vroeger. „Je ver tegenwoordigt dat aardige volk, wat helemaal niet zo aardig blijkt te zijn", staat er gens in z'n boek. Vandaar ook de titel „M'n Fiets Terug." In West-Duitsland. zegt Carrell, is z'n boek („Gib mir mein Fahrrad wieder") erbarmelijk slecht ontvangen. „Bildzei tung had tevoren grote delen van het boek gepubliceerd." Flauwekul Carrell („Als er geen boule vardpers was geweest, zou ik nu nog tv-shows hebben ge maakt") wil dus vertellen dat hij uitgerekend met z'n groot ste vijand in zee is gegaan. Rudi duwt deze woorden let terlijk van zich af: „Ik niet. M'n uitgever. Bildzeitung wilde 275.000 mark op tafel leggen. En daarvan kreeg ik zo'n twee ton in m'n poten..." „En ach, het waarom ervan....en van zo'n boek ook.... Over mij en m'n gezir wordt zoveel flauwekul geschreven, dat ik het beter vond m'n eigen flauwekul te schrijven. En een Duitse uitgever zat maar aan m'n kop te zeuren. Zei dat het commercieel heel interes sant was. Hij wist wel een ghostwriter voor me, zei-ie. Een hele goede journalist, die het dan zou moeten schrijven. Maar toen dacht ik: Ik ben be sodemieterd. Ik heb m'n hele leven alles zelf gedaan. Heb nooit dankjewel hoeven zeg gen, dus nu ook niet. Ik schrijf het zelf. In een jaar tijds was het klaar." Mies Bouwman „M'n fiets terug" werd zijn diep tepunt, schreef een recensent. „Ach", haalt Carrell („Ik ben een heel gevoelige jongen") een beetje moegestreden z'n schouders op. Dan fel: „Je kunt me overal op pakken, behalve op m'n shows. Daar om is het voor mij ook niet te geloven dat er nu weer in de krant staat, dat ik met m'n shows zou hebben gejat..." Carrell bedoelt de touwtrekaf faire tussen Mies Bouwman en Radio Bremen, die onlangs in Mies' voordeel is beklon ken. Radio Bremen zal haar nu 90.000 gulden betalen, omdat deze omroep haar „Eén van de Acht-formule" voor „Am laufenden Band" heeft gebruikt. „Volgens mij krijgt Mies drie ton", zegt Carrell. „Want die negentig mille zijn alleen voor de uitzendingen in 1977. Als ze slim is. maakt ze ook aan spraak op 1978 en 1979 en zit ze aan de drie ton. Nou, is dat lekker! Zoveel geluk wil ik ook wel een keer in m'n leven hebben." Kroeg „Dankzij mij vangt Mies elk jaar een smak geld. Maar een vriendelijk woord of een kaartje met Kerstmis kan er bij haar niet af', zegt Rudi. Bitterheid klinkt er gek ge noeg niet in deze woorden. Carrell heeft de laatste jaren kennelijk zo veel onbegrip op z'n dak gekregen, dat hij zich er niet langer druk ora kan maken. In plaats daarvan haalt Carrell wederom z'n schouders op. En illustreert „Zit ik in de kroeg te kijken naar Neder land - West-Duitsland. Maakt Nederland een doelpunt, spring ik op en juich ik. Maakt vervolgens Duitsland een doelpunt. Kom ik ook uit m'n stoel. Juich ik net zo hard. Het gevolg is dat ik prompt de kroeg wordt uitgezet. Begrijp

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21