ideaal ski-oord, sjgrra Nevada heeft de boot gemist maar toch... Top Tien van de wintersport DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 PAGINA 19 Skiën in de Sierra Neva da. Een prachtig ski-gebied, maar de accommodatie schiet tekort. Af SIERRA NEVADA (GPD) - Gemiddeld 250 da gen zon per jaar, brede, ruige boomloze pistes en de aangename Costa del Sol naast de deur. Maar ook: een onregelmatige loop van de ski liften, ondeugdelijk (huur)skimateriaal, vaak slechte service en nog duur ook. Ziehier in vo gelvlucht de Spaanse Sierra Nevada, het meest zuidelijk gelegen skigebied van Europa. Alle factoren lijken aanwezig om het gebied dat hoog boven het Alhambra van Granada uittornt, tot een van de mees- ideale skigebieden uit te bouwen. Sneeuw van oktober tot aan mei en veel zon en sportieve afdalingsmogelijk heden. Voor velen is het een droom om nota bene in de maand april de strandstoel in Torremolinos binnen twee uur te verruilen voor de lig stoel in Solynieve (zon- sneeuw), het op 2100 meter gelegen wintersportoord in de Sierra Nevada. De Sierra Nevada heeft de boot gemist in een poging de gun stige ligging en klimaat volle dig uit te te buiten. Te laat is het gebied uit de startblokken gekomen. En juist op het moment dat de laatste hand aan de wintersportcarrousel móest worden gelegd, werd ook Spanje getroffen door de verslechterde economische en financiële situatie in de wereld. De financiële problemen waren vorig sei zoen zo groot, dat er zelfs een moment sprake van is ge weest dat het skicircus geheel stil zou worden gelegd. De re den was dat de skilifteigena ren extra geld wilden van de provincie Granada teneinde een acceptabele exploitatie van de liften mogelijk te ma ken. Het is duidelijk dat de Sierra Nevada het gezien de ligging (met de auto is het 12 uur rij den vanaf Barcelona) vooral van de Spanjaarden moet hebben. Toch scharen zich onder de half miljoen toeris ten die het gebied elk seizoen trekt, steeds meer mensen uit andere landen. Ook het be zoek van Nederlanders aan de Sierra Nevada neemt toe. Zon En wanneer men zich afvraagt waarom bijvoorbeeld een Nederlander voor deze Spaanse sneeuw kiest, is het antwoord van een Amster damse kroegbaas overduide lijk: „Ik ben nog nooit op win tersport geweest. Ik heb geen zin om kou te lijden. In dit deel van Spanje weet je van te voren datje op zon kunt reke nen. 's Zomers zit ik altijd in Torremolinos. Vanuit de Sierra Nevada zitje er binnen twee en een half uur. En in maart of april kun je in je na kie aan het strand zitten". Zeker voor de groep „bruine koppies-halers" is de Sierra Nevada een paradijs. En de Spanjaarden beweren dat hun bruin intenser is dan het bruin dat men in de Alpen landen opdoet. Voor de skiërs zijn de mogelijkheden matig tot redelijk te noemen. Be langrijk is in elk geval om niet te veel te letten op de recla meboodschap die verkondigt dat in de Sierra Nevada van november tot mei kan wor den geskied. In maart is het niet ongebruikelijk dat uw skiplezier tot 50 procent wordt gereduceerd omdat veel pistes de benodigde sneeuw missen. In maart is de kans groot dat de cabinelift u naar beneden moet brengen. Het dal richting hotels en ap partementen is dan gesloten gebied. En dat is jammer omdat hier mee een bijzonder aardige af daling vanaf de 3470 meter hoge Veleta naar het dorp (2100 meter) onmogelijk is geworden. De pistes die dan overblijven voeren van de Veleta naar Borreguiles op 2645 meter. Rond dit laatste station, met een groot zelfbe dieningsrestaurant, liggen vier sleepliften en een stoel- tjeslift. Echt moeilijke pistes kent het gebied niet veel. Aan pistes voor beginners is ge dacht. Op het lager gelegen skigebied zijn nog eens zes skiliften. Gering Terwijl de alpineskiërs met een tekort aan sneeuw altijd wel uit de voeten kunnen, zijn de mogelijkheden voor de lang laufers zeer gering om er op uit te trekken. De enige grote loipe (het spoor voor langlau fers) die de Sierra Nevada rijk is valt in een sneeuwarme winter al snel uit. Het is overi gens mogelijk om op zeer be scheiden schaal te langlaufen op vijf minuten autorijden van het centrum van Solynie ve. Dat kan dan rond Penones S. Francisco (2550 meter). Dit heuvelachtig terrein is bij zonder geschikt voor kleine 'Z.'-'U DEN HAAG (GPD) Het Franse Les Trois Vallées is de meest sportieve wintersportplaats in de Alpen. Op de tweede plaats volgt St. Moritz en derde is het Italiaanse Breuil-CerviniaDe klassering is opgesteld door het Duitse tijdschrift Capital. Bij de beoordeling der plaatsen is gekeken naar sportieve waarde (aantal kilometers pistes), de liftcapaciteit en de sneeuwze- kerheid. Deze drie maatstaven worden gehonoreerd met maximaal resp. 40. 30 en 30 punten. Les Trois Vallees en St. Moritz halen de volle 100 pun ten. Vier plaatsen scoren 95 punten: Breuil-Cervinia, La Plagne (F), Solden (O) en Val d'Isère-Lac de Tignes (F). Zes oorden halen 90 puntenDat zijn: FlaineF.Grödner Tal I Ischgl-Samnaun (O-Zw.), Laax (Zw.). Obergürgl (O) en Ober- tauern (O). Verder volgen nog: Isola 2000 (F)Lech (O), Les Arcs (F), Les Deux Alpes (F), St. An ton (O), Bad Scuol (Zw.) en Cor tina d'Ampezzo (I). Bekende plaatsen die laag sco ren zijn Kitzbiihel (O) met 35 punten, Zeil am Zee (O) 50 pun ten en Saas Fee (Zw.) met 60 punten. Bij het onderzoek is ook gekeken naar de prijzen van de lift- abonnementenDie prijzen zijn gebaseerd op de vorige winter. De verwachting is dat de prij zen m Oostenrijk, Frankrijk en Italië dit jaar tussen de 3 en 8 procent hoger zullen liggen. Zwitserland blijft bijna op het zelfde prijsniveau. In het meeste sportieve dorp, Les Trois Vallées, kost een abonne ment voor twee weken 325 gul den. In het Italiaanse Livigno (70 punten in de waarderings tabel) slechts 210 gulden. Het Franse Chamonix komt met 435 gulden als duurste uit de bus. kinderen. Met sleetjes of ge zeten op stukken plastic glij den de kinderen naar bende den. Wanneer men besluit naar de Sierra Nevada te gaan, is het raadzaam om bij het Spaanse Verkeersbureau te Den Haag (070-465900) eerst even naar de sneeuwtoestand te infor meren. En duidelijk vragen of de berg Prado Llano, waarop zich het wintersportoord So lynieve bevindt, sneeuw heeft. Bij onvoldoende sneeuw kan de vakantiepret danig worden getemperd. Een vergelijking met de winter sport in de Alpenlanden is niet eerlijk. In landen als Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk heeft het massa- wintertoerisme de winter sportplaatsen verder doen ontwikkelen. En de natuur- Belangrijkste adressen en telefoonnummers Duits Reis-Informatiebureau; Spui 24, 1012 XA Amsterdam (020-241293). Frans Verkeersbureau; Prin sengracht 670, Amsterdam (020-247534). Nationaal Italiaans Verkeers bureau; Stadhouderskade 103, 1073 AW Amsterdam (020-733268). Nationaal Joegoslavisch Ver keersbureau; Vijzelstraat 4, 1017 HK Amsterdam (020-220483). Noors Nationaal Verkeersbu reau; Leidsestraat 74, 1017 PD Amsterdam (020-222545). Oostenrijks Toeristenver keersbureau; Singel 464, 1017 AW Amsterdam (020-255933). Nationaal Zwitsers Verkeers bureau; Koningsplein 11, 1000 HA Amsterdam (020-222033). Nederlandse Ski Vereniging; Prins Mauritslaan 37, 2582 LL Den Haag (070-544000). Sneeuwbericbtendienst ANWB (Verkeers Informatie Dienst) 070-264455 (dag en nacht). lijke omgeving in die landen leende zich ook om boeren dorpen tot wintersportcentra om te bouwen. In de Sierra Nevada moet alles op een re latief klein stukje grondge bied plaatsvinden. Maar niet alleen op het punt van de skimogelijkheden verliest dit stuk Spanje het van de Al penlanden. Ook de totale ser viceverlening is veel minder. En dan te bedenken dat de prijzen minimaal op gelijk ni veau liggen, maar vaak zelfs hoger. Een ski-abonnement voor zes dagen kost het lieve sommetje van ruim 150 gul den. Ter vergelijking: een abonnement in het (dure) Zwitserse Arosa kost in het hoogseizoen 225 gulden voor vijftien dagen. Voor zes dagen skischool betaalt men in So lynieve 105 gulden. Skihuur f 12,50 per dag. De relatief la ge prijzen voor eten en drin ken maken echter alles goed. Lichtvaardig De eerste indruk is dat de Spanjaarden de veiligheids controle op skimateriaal veel te lichtvaardig opvatten. Al lereerst spreekt de winkelier vaak alleen Spaans waardoor het voor velen moeilijk is om aan te geven wat voor soort ski's men nodig heeft. Vooral voor de beginner is dat sto rend. De ervaren skiër laat zich namelijk niet zo snel met verkeerd spul wegsturen. De ski's die worden uitgehuurd zijn vaak oud en behoeven nodig onderhoud. Typerend voor de onverschilligheid waarmee skimateriaal wordt uitgegeven is dat een winke lier in de sporfihop bij de ka- MUIHACCN m PSAOO CLANO 2.t00m De piste in Borreguiles belbaan een klant met ski- stokken wegstuurt die zeker twintig centimeter te kort zijn. Wintersport in Spanje kan ook betekenen dat vrij noncha lant met aangegeven vertrek tijden van vervoersmiddelen (liften, bussen) wordt omge sprongen. Het is voorgeko men dat de grote kabelcabine die de mensen naar het ski plateau bij Borreguiles moet brengen in drie dagen tijd ook drie keer op andere tijden in werking werd gesteld. Eén keer was de harde wind er de oorzaak van dat later werd ge start. Op de vraag of het wel meer hard waaide in Solynie ve zei de cabinebaas: „Nee, vrijwel nooit". Zijn secreta resse later „Hetisjammerdat het hier zo vaak waait" Wachttijden De wachttijden bij de skiliften zijn over het algemeen niet erg lang. Alleen in de week einden is het raadzaam vroeg aanwezig te zijn. Rond tien uur in de morgen kan in de drukste periode een wacht tijd van meer dan een uur normaal zijn. Eenmaal boven gekomen verspreidt de me nigte zich al snel en kunnen de liften de grote drukte goed verwerken. De prijzen van het eten en drin ken zijn in Spanje zeer rede lijk. In elk geval 20 procent goedkoper dan in landen als Oostenrijken Zwitserland. In de bars (met muziek) worden wel fikse prijzen bereken a maar dat gebeurt in alle vakantielanden. Arke-reizen is de enige Neder landse touroperator die rei zen verzorgt naar de Sierra Nevada. Voor net onder de duizend gulden kan een vijf- tiendaagse reis worden ge boekt. In deze prijs zit de vliegreis naar Malaga en de overnachtingen in een zeer goed hotel. Een reis met de eigen auto wordt erg duur. Zeker wanneer de Franse en Spaanse tolwegen worden aangehouden. Voor de vele Nederlandse overwinteraars die in de omgeving van Mala ga en Torremolinos vertoeven en hun auto bij zich hebben, is de rit naar de Sierra Nevada een niet te vermoeiend uit stapje. De maatschappij Iberbus onderhoudt vanuit Nederland een busdienst op Granada. De kosten voor een retour bedragen 390 gulden. De logiesprijzen in Solynieva variëren van 30 tot 130 gulden per nacht. Wandelingen Het is eoed er op te wijzen dat de après-skiers in de Sierra Nevada snel zijn uitgekeken. Binnen vijf minuten heeft men alle winkels gezien. Het vertier moet gezocht worden in de barretjes of eethuisjes die in ruime mate aanwezig zijn. Aan de andere kant no digt de Sierra Nevada, meer dan ergens anders, uit tot het maken van wandelingen. Een uitstapje naar Granada (een uur met de bus) moet in elk geval in het vakantiepro gramma worden opgenomen. En wanneer het een dag heel erg zou sneeuwen, kan nog al tijd de milde Middellandse Zee worden opgezocht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19