GENOEGEN? SKIËN EEN 99:i Goedkope wintersport voor jongeren nog steeds mogelijk 1980 EXTRA PAGINA 15 Door Annemiek Ruygrok Suizen van een besneeuwde helling: met de juiste spierbeheersing en de gepaste arrogante nonchalance. Een onbereikbaar doel De ellende begint tegen woordig al eind augustus. Nog maar net bekomen van de meestal natte zo mer, dringen de reisagen ten ons alweer be sneeuwde bergen op. Het ski-seizoen staat voor de deur en liever vandaag dan morgen moet er wor den geboekt voor een "heerlijke, ontspannen sneeuwvakantie". In die periode bekruipt me een vlinderachtig gevoel in de maag streek, dat vaak in verband staat met examenvrees. Als een spookbeeld doemt de winter- vakantie op: ski's moeten uit de kast gehaald en gerepareerd, kle ding nagekeken en zonodig op nieuw aangeschaft, sneeuwket tingen gecontroleerd, maar voor al: er moet worden besproken. Zo snel mogelijk, want' als zoete broodjes vliegen de wintervakan- 1 ties de deur uit. Besprekingen met mede-vakan- I tievierders lopen uit tot diep in de I nacht. Want waar moet dat heen? I Naar dat knusse Oostenrijkse J plaatsje, waar de hellingen niet hoger zijn dan 1500 meter? Of naar dat moderne Franse winter sportoord waar de hoogste top tot in de hemel reikt en waar zelfs zomers nog te skiën valt? De een wil sneeuwzekerheid, voor de ander is slechts het aantal zonuren belangrijk. Maar altijd wordt er wel een compromis ge vonden, dat iedereen aanstaat. Na maanden van voorbereidingen en 'voorgenieten' is dan eindelijk de dag gekomen dat de reis naar het sneeuwrijke zuiden wordt aangevangen. De reis gaat, wat ons betreft, altijd per auto en altijd over de Duitse Autobahn. Naarmate Karlsruhe nadert wordt de indruk dat we niet de enige gekken zijn groter. Bepakt en bezakt strompelt de wintersportkaravaan over de saaie weg. Caravans bungelen achter zwaar bepakte auto's. Ze zijn zo volgeladen dat ze bijna een achterwaartse koprol maken. Zes paar skies op het dak, daartus senin nog 'n paar koffers, jenge lende kinderen, een slapende vrouw en een chauffeur die niet al te helder meer uit z'n ogen kijkt. Sauerkraut Een waar genoegen langs die ver maledijde Autobahn zijn de Raststatte, waar de vermoeide reiziger zich kan laven aan een kleverige Sauerkraut mit vettige Bratwürst of een snotterige Strammermax. De bediening is navenant het voedsel: weinig uitnodigend. Wie het ongeluk heeft naar het toi let te moeten, kan helemaal zijn lol wel op. Meestal is het wel dui delijk waar men moet zijn: de stank wijst de weg. Onze Ooster buren hebben tevens de leuke gewoonte ontwikkeld om geld automaten aan het slot te beves tigen: zonder inworp van een 10- of 20-Pfennig-munt gaat de deur niet open. En wie heeft aan het begin van de vakantie al genoeg kleingeld op zak om de sanitaire behoeften van een heel gezin te lenigen? Na deze verpozing wordt de reis voortgezet en na uren rijden komt men op de plaats van be stemming aan. Niet dat de uitge putte autorijder dan van een wel verdiende rust kan genieten. Want wie het maximale profijt van zijn vakantiedagen wil heb ben, snelt meteen naar het plaat selijke WV-kantoor om een lift- kaart te bemachtigen, een les- abonnement te kopen en kaartjes te halen van het 'gebied' Meestal zijn honderd anderen je al voor, zodat het wachten is gebla zen in een lange file. Na deze ellende kan men eindelijk naar hotel of appartement om de boel uit te pakken, een hapje te eten en zich naar bed te begeven. Eerste lessen Half uitgerust staan de enthousias ten de volgende dag, in het holst van de nacht naar vakantiebe grippen, klaar op de piste om de eerste lessen te volgen. In sommige landen heeft de plaat selijke skischool, een verzame ling mensen met een wel zeer sa distische inslag, de leuke ge woonte om het verzamelde volk eerst te laten 'voorskiën'. Een soort selectie, waarbij de zenu wen hoog oplopen en de ruzies niet van de lucht zijn De meeste skiërs willen namelijk in een zo hoog mogelijke klas ko men en daarin ook vrouw, vriend en vriendin stoppen. Kleine of grote drama's verpesten zo'n eer ste skidag nog voordat de les is aangevangen. De rijkste fantasie schiet tekort om te bedenken wat zich allemaal op zo'n ski-helling afspeelt. De meest verwrongen houdingen wekken de indruk dat er een fy siotherapeut aan te pas moet ko men om dat allemaal weer recht te trekken. De angstige blik in veler ogen, doet vermoeden dat het hier niet om een genoegen, maar om een strafkamp gaat. Er moeten grote angsten worden overwonnen voor men van de hellingen suist. Nooit, nooit zal men een Franz Klammer worden. Want de plattelander heeft, op enkele uitzonderingen na, nu eenmaal geen bergbenen. Ronduit lachwekkend is degene die op een glooiende helling valt en met overeind kan komen. Een kribbige skileraar hijst het slachtoffer op, dat vervolgens van de zenuwen opnieuw tegen de vlakte slaat. Bedrogen Wie nog in het beeld van de goed lachse, razend-knappe, gebruin de skileraar gelooft, komt meest al eveneens bedrogen uit. Vaak zijn het boeren uit de omgeving, die er in de winter een dikke bo terham bijverdienen met die stomme skiërs de meest elemen taire oefeningen bij te brengen. Een schamper lachje staat op hun gezicht bij het zien van de hope loze capriolen van de beginne ling. Maar zoals aan alles komt ook aan zo'n eerste ellende-dag een ein de. 's Avonds, wanneer de liften sluiten en de meeste skiërs heel huids naar beneden zijn geko men. breekt het leukste moment van de dag aan. Opgelucht haalt eenieder adem: de tijd van ont spanning is aangebroken. De pijnlijke spieren worden ge strekt. de moede voeten omhoog gelegd, de verzengende dorst gelest. Met de après-ski is het overigens heel vreemd gesteld. Want naar mate de bodem van de borrelfles in zicht komt worden de sterke verhalen des te gemakkelijker opgedist. Wat dat betreft hoeven niet alleen de sportvissers zich te schamen voor hun beroemde vis serslatijn. De skiër spreekt ook zijn overdreven taaltje. Vergeten is de angst, de vernede rende valpartij, het gestuntel bij de stoeltjeslift en het meewarig gelach van ski-leraar en klasge noten. De stuntelaar wordt een held, zoals er geen tweede is en zijn toehoorders zijn graag bereid hem te geloven. Het zelfvertrou wen groeit naarmate de verhalen sterker worden. Maar de volgende morgen is er de kater, letterlijk en figuurlijk. Met een spijker in het hoofd wordt de tocht weer gemaakt naar de ver zamelplaats. waar een grijnzende skileraar zijn slachtoffers staat op te wachten. "Meteen maar om hoog, nee niet naar het tussensta tion, maar naar het bergstation" Hoog dus, te hoog voor velen, die meteen afhaken. Zij besparen zich een vernederende afgang op de steile stukken door pardoes weer de lift naar beneden te ne men. Vreugdevol De laatste dag van de vakantie is een vreugdevolle dag: de skies kunnen weer worden ingepakt, een laatste wandelingetje wordt gemaakt langs de hellingen. Maar eigenlijk behoren die aJ tot een andere wereld. Daar zijn de skiërs, hier degenen die het een jaar lang voor gezien zullen hou den. De motor wordt gestart en de tocht naar Nederland, waar het onge twijfeld regent en koud is, vangt aan. Nederland, zo vlak als een dubbeltje, waar geen berg hoger dan 300 meter is te bekennen, waar de enige lift in een fiatge bouw zit en waar je weer met bei de benen op de grond komt te staan. En dat is het nou juist: zodra je die vaste Nederlandse grond weer onder de voeten hebt, steekt het heimwee naar de zon en de be sneeuwde bergen de kop op. Ei genlijk was het allemaal zo erg nog niet. Integendeel, het was heerlijk om, hoe stuntelig ook, van die berg af te skiën. Het was zalig om 's middags op een ter rasje in het zonnetje van de lunch te genieten. Het was leuk om elke dag een stapje dichter te komen bij het doel, dat nooit wordt be reikt: als een held op de skies van een berg af te suizen. Met precies de goede spierbeheersing, met die arrogante nonchalance die goede skiërs eigen is. Het was za lig om na het skiën een heel heet bad te nemen en 's avonds in de prikkelende berglucht naar een gezellig restaurantje te wandelen. Nee, eenmaal terug in Nederland, kan ik haast niet wachten tot het weer augustus is. ADVERTENTIE ALS JE ECHT GOED WILT LEREN SKIËN Kom dan naar de ski-piste l "DE MEERBERG" in Hoofddorp Uewieuteg de umdeligtte ut Hedetland SKI-PAS I VDI.M.wi 10.90 9.50 8.45 7.25 5.00 4.40 ski pas SLECHTS f25: ski-piste"DE MEERBERG" Arnolduspaik 10 Hoofddorp Bel voor prospectus (02S03) 101 3H of Inog beter) kom even langs' LEIDEN - De reisgidsen met win tersportvakanties tonen het haarscherp aan. Ook deze be drijfstak verwacht harde klap pen. Driehonderdduizend Ne derlanders togen vorig jaar naar de sneeuw. Hoeveel dat er dit jaar zullen zijn. is nog onduidelijk, maar zeker is wel dat het record van vorig jaar bij lange niet zal worden gehaald. Weliswaar ge niet een wintersportvakantie in brede lagen van de bevolking po pulariteit, maar wordt er op het loonzakje beknibbeld, dan heeft dat dramatische gevolgen voor de (tweede) vakantie. Het vliegtuig blijkt voor de winter sportvakantie al helemaal te hebben afgedaan. Echt populair is het vliegen in dit seizoen trou wens nooit geweest. Vliegvelden liggen vaak te ver verwijderd van de ski-pistes en dat heeft lange bustochten naar de plaats van be stemming tot gevolg. Maar de 'belangrijkste oorzaak voor der- verminderde belangstelling is natuurlijk toch de prijs. Dat alles wil niet zeggen dat een wintersportvakantie voor bij voorbeeld jongeren met een minder gevulde beurs, niet meer haalbaar is. Vrijwel alle bestaan de reisorganisaties bieden jonge renreizen aan. Daarnaast is er een drietal organisaties dat zich spe ciaal op jongeren richt. Het Ne derlands Bureau Buitenlandse Studentenbetrekkingen (NBBS), de Nederlandse Jeugdherberg Centrale(NJHC) en Transalpino. Voordelen Tussen NBBS en Transalpino zijn stevige banden, in die zin dat treinreizen bij de NBBS via het goedkope Transalpino-ticket worden uitgevoerd. Die voorde len zijn er bij de NBBS niet alleen voor studenten, maar voor alle jongeren. Jongeren die goedkoop willen win tersporten is het dit jaar nog eens extra gemakkelijk gemaakt, door een samenwerkingsverband tus sen NBBS en de NJHC.Door die combinatie is het vrij simpel ge worden om een arrangement te maken van een goedkope trein reis en een goedkoop verblijf in talloze wintersportgebieden. Voor al die mensen die bij een jeugdherberg nog steeds denken aan boederij waar je tegen de di rectie vader en moeder moet zeg gen en waar bij het krieken van de ochtend onder het zingen van volksliederen de vlag wordt ge hesen, even het volgende: jeugd herbergen anno 1980 voldoen volstrekt niet aan het beeld dat in dit hardnekkige vooroordeel wordt opgeroepen. Ze bieden een ideaal onderdak voor jongeren tot en met 28 jaar (de leeftijds grens kan variëren. In sommige landen worden ook ouderen toe gelaten). hun wereldreis voor een ski-vakantie onderbreken. Je bent verzekerd van een goede en schone slaapplaats. Hetzelfde geldt voor sanitair en desgewenst de maaltijd. Het is er degelijk en goedkoop. Van corvee is meestal geen sprake, wel is er elke avond een vaste sluitingstijd. Maar de ware skiër zal daar geen hinder van ondervinden. Die kiest meestal toch vroeg het bed. Een lidmaatschap van de Neder landse Jeugdherberg Centrale kost ƒ17,50 per jaar. Op alle VW-kantoren en ook bij de NBBS is inschrijving mogelijk. Vaak is daar ook wel een lijst met alle jeugdherbergen in Europa voor handen. Deze kan ook wor den aangevraagd bij de NJHC Prof. Tulpplein 4, 1018 GX Am sterdam, tel. 020-264433. Jeugdherbergen zijn er in vrijwel alle belangrijke wintersportge bieden in Oostenrijk, Zwitser land en Italië. Een week skiën (zeven nachten) inclusief over nachting, ontbijt en een ski- of langlaufuiterusting is er al vanaf vijfhonderd gulden. Goedkoper wordt het natuurlijk als met ei gen vervoer wordt gereisd. De NBBS heeft samen met de NJHC een folder uitgegeven waarin alle reismogelijkheden vermeld staan. De organisatie is boven dien aangesloten bij de ANVR en de reizen vallen zodoende ook onder het waarborgfonds. TON VAN BRUSSEL Ook voor de vaak kleine beurs van de jongere is een wintersportvakantie betaalbaar

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15