Weinig verandering in de herenmode Yeteranenziekte goed te bestrijden met antibiotica Hulp Nederland landbouw China SIMONE VEIL IN NEDERLAND Polisario ontvoert Spaanse vissers Trendsignalement New-wave t-shirt DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 13 LEIDEN - Aan de zg. Legionairs ziekte, oftewel veteranenziekte kleeft niets geheimzinnigs. Vol gens de Leidse internist P.L. Meenhorst is het onzin om elke longontsteking na te kijken op Legionairsziekte. De ziekte kwam in de belangstel ling, toen vorige week zeven be jaarden uit een verpleegtehuis in Enschede plotseling overleden. Veteranenziekte zou de oorzaak zijn, maar inmiddels is gebleken dat dat vermoeden ongegrond was. Veteranenziekte. ofwel Legionairs ziekte, ontleent zijn naam aan een aanvankelijk onbegrepen epi demie van longontsteking (Le gionairs disease) onder oudstrij ders, die deel hadden genomen aan een reünie te Philadelphia in juli 1976. Van de ruim 40Ö0 aan wezigen werden er 210 ziek, waarvan er 147 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen en er 29 overleden. Aangezien men niet de verwekker van deze ziekte kende kon er ook geen sprake zijn van een gerichte behande ling. Bij toeval - men was op zoek naar het varkensinfluenza-virus - kwam men er achter dat het bij deze ziekte gewoon om een bac terie ging. Echter een bacterie, die niet zoals andere bacteriën op allerlei voedingsbodems te kwe ken is. Internist Meenhorst is van mening dat dit een doorbraak is geweest in het anders kijken naar onbe grepen aandoeningen. De bacte rie kreeg officieel de naam Le gionella pneumophila (klein longminnend leger). Bedreigend voor de mensheid, was de bacterie toen niet meer. Ge neesmiddelen en met name de antibiotica (erythromycine, ri- fampicine) deden hun werk uit stekend. De ziekte was overwon nen. Het ziektebeeld van een besmet ting met Legionella pneumophila varieert van geen klachten - im mers lang niet alle besmettingen met bacteriën leiden tot ziekte - tot een levensbedreigende long ontsteking. Aan de longontste king gaan vaak klachten vooral van spierpijn, hoofdpijn, buik pijn of diarree, en een droge hoest. In het begin van de ziekte is deze niet te onderscheiden van andere bacteriële of virale long ontstekingen. Door het isoleren van de bacterie, via wat opge hoest slijm, kan men na drie uur vaststellen dat men met deze ziekte te maken heeft. Achteraf kan het door het aantonen van antistoffen tegen Legionella pneumophila. fn water 3e bacterie is inmiddels gekweekt uit meerdere oppervlakte wate ren, bodemmonsters en water van koelinstallaties. Kortom: het is een bacterie, die wijd verspreid in de natuur voorkomt, ook bui ten de Verenigde Staten. Uit de meeste Europese landen zijn ge vallen van veteranenziekte ge meld. Uit zowel patiëntenmate riaal als, in sommige gevallen, hun omgeving kon de bacterie worden geïsoleerd. Ook in Ne derland is dit gelukt Waarom mensen ziek worden door een be smetting met deze bacterie is on bekend. Een combinatie van fac toren lijkt hiervoor verantwoor delijk te zijn. Oudere leeftijd, een verminderde weerstand, overma tig roken en alcoholgebruik zijn factoren waardoor men een ver hoogd risico loopt om bij een be smetting met deze bacterie ook ziek te worden. Het is in ieder geval duidelijk dat de bacterie heel moeilijk te vangen is, als hij eenmaal ergens rond waart. Meenhorst vertelt daar over het volgende verhaal: "Een ziekenhuis in Los Angeles dat pas twee en een halfjaar bestaat, heeft nu al met het 196ste gevai van Veteranenziekte te maken. De patiënten lopen de ziekte op tijdens de opname. Alles is nage keken van koelinstallatie tot ope- ratiekamerapparatuur. Ver schillende bronnen zijn inmid dels opgespoord, maar het blijkt nog niet afdoende te zijn. Steeds steekt de bacterie weer ergens de kop op. Men probeert nu met het tijdelijk sluiten van afdelingen er van af te komen. Benidorm Infecties met Legionella komen zowel in epidemische als spora dische vormen voor. Tot op he den zyn meer dan twintig epide- mieen van veteranenziekte in de Verenigde Staten vastgesteld. De kleine epidemie in Benidorm staat nu al in dc belangstelling. Kleine epidemietjes zyn ook in Engeland vastgesteld. In Neder land is nog niets bekend. Wel is de ziekte bij ongeveer veertig pa- tiénten. door het aantonen van antistoffen, geconstateerd In ternist Meenhorst denkt dat we door de betere technieken in een nieuwe fase zyn gekomen. Hy is evenals zyn collega prof. dr R. vun Furth. ervan overtuigd dat er in de toekomst meer onbekende bacteriën worden gevonden. Met name op darm-flora gebied staat ons nog wel wat te wachten, aldus Meenhorst Op 22 oktober komen infectie-specialisten van over de hele wereld naar Leiden om hun kennis en erv aring over de Vete ranenziekte uit te wisselen. DEN HAAG (GPD) - Nederland gaat met China samen werken bij twee landbouwprojecten. Minister Braks (landbouw en visserij) heeft dat gisteren in Den Haag gezegd na terugkomst van een reis door China en Thai land. De twee projecten zijn gericht op graslandverbetenng in twee van China's noordelijke provincies, en op het tot uitvoering brengen van een kassenproject, eveneens in Noord-China Minister Braks heeft daarbij toegezegd dat van Nederlandse zijde de nodige technologische kennis, training en zaden voor proeven zullen worden ingebracht. Tussen de minister en zijn Chinese gastheren is verder afgesproken dat de twee landen volgend jaar elk twee missies zullen sturen. Deze missies zullen zich ener zijds bezighouden met onder wijs, onderzoek, voorlichting, en anderzijds landontwikkel ing, bosbouw en watermanage ment. Bovendien heeft minister Braks het voornemen, volgend jaar een lanbouwattaché in Peking te sta tioneren. In de loop van het vol gende jaar zal verder een ten toonstelling, speciaal gericht op de bevordering van de verkoop van onze landbouwtechniek, in China worden georgani seerd. De Nederlandse inspanningen zullen vooral gericht zijn op die provincies in China, die naar kli maat en omstandigheden op ons eigen land gelijken. De minister verwacht overigens niet, dat uit deze activiteiten spoedig grote commerciële contracten zullen voortkomen. In de eerste plaats heeft China nog een lange weg te gaan, alvorens dat land zich dergelijke contrac ten zal kunnen veroorloven. Daarbij komt dan nog, dat ons land op de Chinese markt moei lijk met landen als Japan kan concurreren, vanwege het hier heersende kostenniveau. Niettemin heeft minister Braks in China grote waardering onder vonden voor de Nederlandse kennis op het gebied van de landbouw. Dat bleek wel, zo zei hij, uit het feit dat bij de onderte kening van de overeenkomst over de twee landbouwprojecten de Chinese vice-premier Wan-Li aanwezig was. Het belang van de landbouw voor China is groot, aldus de minister. Tachtig procent van de mensen daar is afhankelijk van de land bouw, en dat terwijl niet meer dan 12 procent van het woonge bied geschikt is voor de uitoefe ning van de landbouw. DEN HAAG-Mevrouw Simone Veil. voorzitter van het Europees Parlementis gisteren in Nederland gearriveerd voor een bezoek van enkele dagen. Links op de foto minister Van der Klaauw en rechts staatsecretaris Van der Mei. Mevrouw Veil sprak gisteren haar ongenoegen uit over het minimale contact tussen EG-parlement en de raad van ministers. Bovendien toonde zij zich teleurgesteld over de invloeddie het Europese Parlement kan uitoefenen op de nationale parlementen. Een oplossing hiervoor zou kunnen zijn alle organen van de EG in één zetel, een Europese hoofdstad, samen te brengen. (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Het Frente Poli sario heeft zondagnacht voor de kust ten noorden van Dahkla 16 van de 17 bemanningsleden van het Spaanse vissersschip „Costa de Terra Nova" ontvoerd. De machinist, die zich tijdens de aanval van de Saharaanse bevrij dingsbeweging in het vaartuig wist te verbergen, maakte de ka ping gisterochtend via de boor- dradio bekend. Volgens welin gelichte bronnen te Agadir is de Marokkaanse luchtvacht een uit gebreide speuractie begonnen om te voorkomen dat de Spaanse vissers naar de vluchtelingen kampen van het Frente Pohsano in het Algerijnse Tinduf worden overgebracht. Dc autoriteiten te Madrid vrezen dat het Polisario eveneens de achtkoppige bemanning heeft ontvoerd van het Spaanse vis sersscheepje „Santa", dat sinds gistermiddag in de Saharaanse kustwateren wordt vermist. Het kabinet-Suarez heeft gisteren de kaping van de Spaanse vissers door het Frente Polisario scherp veroordeeld. In een communique deelde het ministerie van bui tenlandse zaken mee dat de rege ring niet zal ingaan op de eisen van organisaties, die proberen met het kapen van burgers een politiek doel te bereiken. Met de ontvoering van de bemannings leden van het schip „Costa de Terra Nova" bedraagt het aantal Spaanse vissers, dat op het ogenblik door het Frente Polisa rio wordt vastgehouden 31. De Saharaanse bevrijdingsbewe ging kaapte op 28 mei van dit jaar t - n ui T; 111 sersschip ..Galgomar", dat voor de kust tot zinken werd ge bracht Jaar cel en halve ton boete voor accijnsfraude ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft vandaag de 49-jange econoom Bram P. wegens aanzienlijke accijnsfrau de tot een gevangenisstraf van één jaar veroordeeld. De man moet daarnaast een boete van 50.000 gulden betalen. Indien hy daaraan niet voldoet krygt hy nog eens zes maanden gevange nisstraf. De officier van justitie had ook een jaar geeist, maar daarnaast een aanzienlyk hogere boete: een kwart mihoen gulden P. exporteerde zogenaamd whisky naar Itahe. maar verkocht de drank in werkelijkheid tegen concurrerende pryzen aan Ne derlandse drankgroothandels. Op die manier ontdook hij onge veer vier miljoen gulden aan ac cijns. P. moet vandaag voor de Rotterdamse rechtbank terecht staan voor grootscheepse fraude met melkpoeder. Het komende winterseizoen zal de herenmode voor wat betreft het silhouet weinig veranderingen met zich meebrengen. De al enige jaren gevolgde weg naar een nieuw-klassieke belijning, blijkt nog voldoende mogelijkheden in zich te dragen om er ook dit jaar op voort te kunnen borduren. De meeste ontwerpers hebben het gevoel dat het nog te vroeg is om met iets geheel nieuws te komen. Dit gevoel wordt grotendeels be paald door de consument: in dit geval dus de man. De ervaring leert dat de man minder flexibel is dan de vrouw als het gaat om het opvolgen van nieuwe mode trends. De modemakers hebben desondanks niet stilgezeten. Ze hebben zich vooral beziggehou den met verbetering van kwali teit. een goede coupe en een uit gebalanceerd kleurenschema. Deze drie uitgangspunten wor den ingegeven door de behoefte van de man aan dergelijke pro- dukten, die het mogelijk maken om een kledingstuk langer dan een seizoen te dragen. De nieuw-klassiekestyl is inmid dels ook doorgedrongen tot de Nederlandse boetieks, echter met een eigen interpretatie, o.m. door gebruik van onverwachte kleurencombinaties. Maar ook hier geldt kwaliteit als eerste ver eiste. Daarnaast hebben de boe tieks vaak een tegenpool van de nieuw-klassieke stijl in hun col lecties opgenomen, bijvoorbeeld de Amerikaanse sport-look of de New-Wavestijl. Dit is zeer op merkelijk want het geeft een mo gelijkheid tot onbeperkt door- combineren tot een totaal nieuw onverwachts modebeeld dat je zelf kan bepalen. Italië I\vee belangrijke Italiaanse ont werpers waar de confectie van wordt afgeleid, zijn Gianni Ver sace en Giorgio Armani, waarvan Versace ongetwijfeld de meest sensationele collecties op zijn naam heeft staan. Kenmerkend voor zijn nieuw-klassieke collec tie is het toepassen van de zgn. egg-line. Voor de colberts houdt dit in: het creëren van ruimte in de schouders en het wegnemen van overwijdte in de heupen. Voor de broeken ontstaat door toepassing van deze belijning het zgn. baggy-model; de welbeken de wijde jeans, die al enkele sei zoenen terug een grote doorbraak in ons land heeft gemaakt, het geen grotendeels te danken is aan zijn comfortabele pasvorm. De bonnetterie uit de collectie is he lemaal af. Het zijn pastel-getinte (bijvoorbeeld geel en rose) truien met jaquard-dessineringen als ijssterren en sneeuwvlokken die het een winters gezicht geven. De stoffen zijn zachte alpaca en kashmierwol. Wat ook 'n belang rijk deel uitmaakt van de collec tie zijn de leren jassen, die alle maal tussengevoerd zijn en veel vuldig doorgestikt: soms met asymmetrische bewegingen. De collectie van Armani is meer af gestemd op de confectie van de modieuze standaard-man. Ar mani heeft meer experimenten toegepast op het technische vlak. Zijn colberts vertonen een slank silhouet met een normale schou derlijn; vrij brede revers en op vallend laag geplaatste spiegels, d.w.z.: diep doorlopende kragen. Grappig is dat de composè-pak- ken, waarvan de panta'ons ande re dessins hebben dan de col berts, toch een geheel vormen. Wat de kleur betreft is grijs toch wel het meest kenmerkend. Een collectie die een stabiele indruk achterlaat en daardoor juist veel kans heeft om by een groot publiek aan te slaan. Parijs De Parijse benadering van de he renmode is veel meer gericht op vernieuwingen; twee exponen ten hiervan zyn Thierry Mugier en Jeff Sayre. Mugier. die een aantal jaren geleden nog uitslui tend voor vrouwen werkte, heeft zijn mannencollectie compleet Op de tekening links ee n voorbeeld uit de collectie van de Italiaan Gianni Versace. De trui met ingebreide ronde pas wordt gedragen op een suede rijbroek. Rechts een ontwerp van de Fransman Jeff Sayre. Het jack sluit a-syme trisch en wordt gedragen op een grof geruite broek. De sjaal is i n dezelfde ruit als de broek. van zijn vrouwencollectie afge leid. Het silhouet blijft bij de door hem zelf ingevoerde brede schouders en taille-accenten. Doordat hij veelvuldig wattine in zijn ont werpen verwerkt, ontstaat er een soort body-building-effect. Heel oewust heeft Mugier ook geko zen voor synthetische stoffen en metallic kleuren, zoals goud en zilver, gecombineerd met oranje, bruin en beige. Mugier is zeer vindingrijk en experimenteel met vormen, maar is daardoor alleen geschikt voor een kleine doelgroep. Zelfs de avant-garde groep mannen staat er sceptisch tegenover. De confectie-collectie van Jeff Say re heeft een duidelijk meer nieuw-klassieke stijl. Colberts van gekleurde Harris-tweed en flannels in klassiek Engelse of Ierse stijl, voorzien van een rui me, comfortabele belyning met ronde, licht verbrede schouders. Typerend zijn zijn knickerboc kers. gecombineerd met de wel bekende kabeltruien. Naast deze klassieke sfeer brengt Sayre sportieve modellen, die hij laat uitvoeren in gecoate materialen, zoals chintz. Nederland Hoe heeft Nederland de mannen mode vertaald? Om hiervan een indruk te krijgen, hebben wij ge sproken met inkopers en stylis ten van een groot warenhuis en twee boetieks. De stylisten van de Bijenkorf oriënteren zich op wereldwijd niveau en hebben zich dit jaar geconcentreerd op de vanuit Italië en Parijs voorge schreven nieuw-klassieke styl met sportieve elementen vanuit Amerika. Dit wordt bevestigd door inkoper-adviseur Ton van der Horst, die al menig jaartje meedraait m het Nederlandse modewereldje en ook dit jaar medeverantwoordelijk is voor de herencollectie. De flannel pan talons en soepele colberts in grys- en bruinachtige tinten zullen dan ook volop te zien zyn in de rekken van het warenhuis. Een verras sing in de collectie zijn de mooi doorgestikte, terragekleurde le ren jassen, die enigszins doen denken aan die van Versace. Zeer sportief van uiterlijk, maar door hun functionaliteit ook geschikt voor de wat oudere man. Veel kansen geeft Ton de Engelse gaatjesschoenen, een primeur voor de Bijenkorf, die een alter natiefkan bieden voor de college schoenen. Jan de Vries verzorgt grotendeels de boetiekcollectie „Number One" van de Bijenkorf, die een Amerikaanse indruk geeft en waarin geen plaats is voor band- plooibroeken en colberts. Wat het volgens Jan deze winter helemaal gaat maken is het alou de originele Levi's jeans-type: het rechte model dat kort op de en kels gedragen hoort te worden zodat de sokken - in uni- of ruit- dessins - de aandacht krygen ze verdienen. Boven de jeans' wordt meestal het klassieke but- tondown-model overhemd ge dragen, dat een eigentijds tintje krijgt door in het dessin een af wijkend gekleurd streepje te verwerken. Wie daar een colbert over wil dra gen, zal dus naar de herenmode- afdeling moeten. Ook in de Number-Onecollectie doorge stikte jassen; van glanzende ma terialen zoals chintz en rubberis- hed cotton. Omdat ook De Vries weinig silhouetverandering kan constateren, nemen de accessoi res bij hem een belangrijke plaats in. Frans Ancoré stylist van Mac Maggie en Peek ie Cloppen- burg kiest voor lagen-over-el- kaarmode. Gebreide polo's over elkaar heen met daar liefst nog een bijpassend gekleurd sweat shirt onder. Een ideaal beeld voor de man die er deze winter warmpjes bij wil lopen en die bo vendien nog het nodige kleurge voel bezit om er een passend ge heel van te maken Wat prima by dit idee aansluit zijn de knielangc Ierse tweedjassen. De college-sfeer van de Salty Dog wordt gecreeerd door middel van merendeels tweedehands kleren, dievry streng van uiterlykzynen meestal afkomstig uit Amerika. De degelijkheid ervan is dermate aat ze ondanks hun ouderdom nog vele seizoenen meekunnen. Bovendien hebben ze exclusivi teit als voordeel Buiten deze klassieke styl zal de New Wave by Salty Dog helemaal doorbre ken. waarbij zwart de kleur gaat bepalen, vaak gecombineerd met gifgroen en orarye, die de agres sieve styl nog eens benadrukken. FERRY SCHOEN EN JERRY KROONBERGS De punkbeweging, die in 1977 tot een hoogtepunt kwam, zette zich af tegen de geves tigde normen. Dit kwam tot uiting in de muziek, die een reactie was op de van gecom pliceerde arrangementen voorziene soft-rock Ook de wijze waarop de punks er uit zagen duidde op een ongenoegen met de cleane, vlotte modekleertjes. De punk is nu zo goed als dood; ze dient echter nog steeds als voorbeeld door veel nieuwe groepen, die weliswaar min der agressief zyn dan de punks maar dezelfde simpel heid in hun muziek leggen. Dit soort muziek wordt aan geduid met de term New Wa ve. De kleding van de meeste New Wave-groepen is eveneens minder agressief; is wel dui- delyk alternatief en leent zich daardoor voor een nieuwe modetrend. Ze kan omschre- ven worden als dreigend m tegenstelling tot dc sportmo- de, die een veel opener indruk achterlaat Een onmisbaar kledingstuk by veel New Wave aanhangers is het T-shirt, dat voorzien wordt van foto-pnnts van idolen of van kunstzinnig aandoende prints. Er wordt gebruik gemaakt van op ab stracte kunst geinspireerde prints (art T-shirts) en van soms spontaan geschreven kreten of schuttingwoorden In het grote aanbod van de be drukte T-shirts, heeft de Salty Dog ook een speciale sene in zyn rekken hangen. Het zyn door een Amerikaanse schil der met de hand bedrukte T- shirts. voorzien van agressie ve vormen en schreeuwende kleuren, waarvan by sommi gen enkele lettertypes of half afgemaakte lichaamsdelen te herkennen zyn. De meningen over dit resultaat lopen uiteen van schitterend tot zeer af- gryselyk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13