"Bollenstreek-station voor NS is hard nodig Kaag knapt molens en dijken op "Extra aardgasbaten naar bedrijfsleven -DHESB33I- Werkgroep ontvangt veel positieve reacties Fietser en bromfietser aangereden Katwijk organiseert discussie bevolking over kernenergie Lissese boerenschuur brandt af au 1 BOLLENSTREEK - "Er blijkt in de Bollenstreek een ster ke behoefte aan de bouw van een NS-station". Die conclusie trekt de pas opgerichte werkgroep "Bollen streekstation" na de vele positieve reacties die zij heeft ontvangen op het plan een en ander nog eens nader te bestuderen. De Sassenheimers Louis Salman en Bob Viveen (deel uitmakend van de werkgroep) waren al ge ruime tijd van mening dat onvol doende was gekeken naar de mo gelijkheden om ook in de bollen streek een station in de Schip- hollijn te bouwen. Enkele maan den geleden staken zij de koppen bij elkaar mede met de bedoeling Huurprijs van volkstuinen veel te laag ALKEMADE - De huurprijs voor volkstuintjes in Alke made is veel te laag. Dat vindt WD-raadslid P. van Aken- Rens. Zij pleitte gisteren tij dens de raadsvergadering voor een verhoging tot onge veer een gulden per vierkante meter. Op tafel lag een voor stel om de prijs volgend jaar op te trekken van dertien naar zeventien cent per vierkante meter. En daar blijft het voorlopig ook bij. Want zowel wethouder N.J. Verhaar als diens collega H. van Duijkeren vonden de door Van Aken voorgestelde verhoging wat al te gek. Ver haar zei zich ook tegen een verhoging tot vijftig cent te zullen verzetten. Van Duijkeren zegde wel toe de prijzen nog eens tegen het licht van de kosten te zullen houden. Een verhoging tot kostprijs zal evenwel zeker niet worden doorgevoerd, want Van Duijkeren zei ook het sociale aspect mee te laten wegen. te peilen hoe hun ideeën elders in de streek leefden. Thans stellen zij vast dat de wens voor de bouw van een nieuw NS- station bij vele bollenstreekbe woners inderdaad sterk leeft en dat een nadere uitwerking van de reeds bestaande ideeën om tot de bouw van een station te komen kans van slagen heeft. Met name de diverse politieke par tijen in de verschillende gemeen ten blijken volgens Salman gein- teresserd te zijn in de plannen van de werkgroep. "Zij hebben ons in vele gevallen steun toege zegd", zo vertelt hij. Naast de ge meenten in de streek, zijn door de werkgroep inmiddels ook con tacten gelegd met de Nederland se Spoorwegen, de provincie en het ministerie van verkeer en wa terstaat. Ook deze instanties zou- SASSENHEIM - Omdat zij ver moedelijk het rode licht negeer den zijn een fietser en een brom fietster gistermiddag in Sassen heim licht gewond geraakt nadat zij werden aangereden door een auto. De fietser G.Q uit Sassenheim en de bromfietster mej. T uit Leider dorp reden op het fietspad langs de Hoofdstraat in de richting Sassenheim. Bij het kruispunt Noord werden beiden geschept door een auto die bestuurd werd door de 28-jarige F. de G. uit Den Haag. Mej. T. moest met waar schijnlijk een beenbreuk worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. den in eerste instantie niet direct afwijzend hebben gereageerd, zo blijkt uit de woorden van Sal man. Rapport Het is de bedoeling van de werk groep alle materiaal dat moet uitwijzen dat een station in de Bollenstreek geen overbodige luxe is, wordt verzameld en neer gelegd in een rapport. Dat rap port wordt daarop verstuurd naar alle betrokken instanties. Aan de voorwaarden om tot de aanleg van een station te komen wordt in de Bollenstreek vol daan, meent Salman. "Er moeten 1500 mensen per dag in- of uit stappen. Dat aantal halen wij ge makkelijk als wij afgaan op de reacties. Veel mensen werken in Amsterdam - voor hen komt een station als geroepen", stelt Sal man. De Warmonderdam nabij Sassen heim is de enige plek aan de Schiphollijn in de Bollenstreek die in aanmerking komt voor de bouw van een station, aldus de werkgroep. "Maar wel een ideale plek", vindt Salman. "De War monderdam is met het openbaar vervoer vanuit Noordwijk, War mond, Noordwijkerhout. Sas senheim en Voorhout met hier en daar een kleine wijziging een voudig te bereiken". Ook Oegstgeest wordt door Salman in dat rijtje genoemd. "Wij heb ben nogal wat brieven van men sen uit Oegstgeest ontvangen die liever met hun auto naar de War monderdam rijden dan naar Lei den. In Sassenheim zou namelijk een groot parkeerterrein kunnen worden aangelegd. In Leiden ontbreekt die ruimte". Salman spreekt dan ook steeds over de aanleg van een PR-station (par- keer-reis-station). Ik- De Schiphollijn in Sassenheim nabij de Warmonderdamwaar het station zou kunnen komen. Mennenweg "Kosten zouden 'nauwelijks' zijn verbonden aan de aanleg van een nieuw station", verklaart Sal man. "Een klein gebouwtje is voldoende. Vlak in de buurt ligt een braak liggend terrein, ge schikt voor parkeerruimte. Een fietspad langs de lijn ligt er reeds. Nee, ik zie niet direct een kosten- probl^em". In een eerder stadium werd ook de Mennenweg in Sassenheim ge noemd als toekomstig plaats waar een station zou kunnen worden gebouwd. Die plek is echter volgens Salman niet goed bereikbaar. Bovendien ontbreekt daar volgens hem voldoende ruimte voor de aanleg van een parkeerterein. De ooit door de NS gedane uit spraak dat moet worden voor komen dat de treinen die van de Schiphollijn gebruik gaan maken geen verdere vertraging oplopen (waardoor een derde station naast Nieuw Vennep en Hoofd dorp uit den boze zou zijn), wordt door Salman van de hand gewe zen. "Nu moeten de treinen in Leiden steeds vjjf minuten wach ten omdat er nog onvoldoende banen zijn. Nou, dan wachten ze toch even in Sassenheim. Grootscheepse activiteit sinds bundeling polders KATWIJK - Er komt in Katwijk een stuurgroep die de zogenaam de "brede maatschappelijk dis cussie" over kernenergie moet gaan stimuleren. Een aantal or ganisaties, waaronder verschil lende politieke partijen, zal in de stuurgroep zitting nemen. Dat is gisteravond besloten tijdens een bijeenkomst die was georgani seerd door de afdeling Katwijk/ Valkenburg van de Partij van de Arbeid. Voor de bijeenkomst waren verte genwoordigers uitgenodigd van alle politieke partijen, wijkver- enigingen, jeugdsociëteiten en vrouwenorganisaties die in Kat wijk actief zijn. Vertegenwoordi gers van de PPR, de VVD, D'66, de PvdA, de Vredeswerkgroep en de Plattelandsvrouwen (in totaal tien organisaties) woonden de vergadering bij. De Staatkundig gereformeerde partij en het ge meentebestuur van Katwijk vonden de bijeenkomst overbo dig. Doel van de bijeenkomst was te onderzoeken of het zin heeft een dergelijke stuurgroep in het le ven te roepen. Zo n stuurgroep zal met de bevolking moeten gaan praten over het al dan niet toepassen van kernenergie. Het is de bedoeling dat daarna een rap port wordt gepubliceerd. Het is nodig dat vóór eind 1981 de 'kwestie kernenergie' met de be volking is doorgesproken en een standpunt is bepaald. Begin 1982 moeten de leden van de Eerste en Tweede Kamer een besluit voor de toekomst nemen. Volgens D. Parlevliet (WD) is het nog te vroeg om nu al te praten over een vorm voor de discussie met de bevolking. "Wij weten ei genlijk nog te weinig van het on derwerp af en hebben geen des kundige op het gebied van kern energie. PvdA-voorzitter H. van den Bent echter meent dat nu al moet worden begonnen met het treffen van voorbereidingen: "Dan kunnen we direct insprin gen wanneer dat nodig is". De organisaties gaan binnenkort elk afzonderlijk met hun leden praten over de instelling van een stuurgroep. Ook zullen zij een af gevaardigde kiezen die in de groep zitting zal nemen. De opgeknapte molen van de Tuinder- of Kogjespoldergebouwd in 1809 moet deze molen nog steeds zorgen voor de bemaling van zo'n drie hectare polderland temidden van de Kagerplassen. Molenaar Jan van Hameren moet hel op het eiland doen zonder gas, licht en (leiding) water ALKEMADE - Sinds de bundeling van polders tot waterschappen, twee jaar geleden, is het gebied rond de Kagerplassen het toneel van een grootscheepse opknap beurt. Achterstallig onderhoud aan molens, gemalen, maar vooral dijken en kaden heeft tot nu toe al een dikke drie miljoen gulden gevergd. In de komende jaren zal er nog eens zo'n ander half miljoen moeten worden uitgetrokken voor noodzakelij ke verbeteringen. Dank zij stevige bijdragen van de provincie en, wat betreft het res taureren van molens van ge meenten en rijk, heeft het water schap "De Oude Veenen" stevig kunnen aanpoten. En dat was nodig ook, want er viel nogal wat schade in te halen. Met een oppervlakte van 66 hectare is bijvoorbeeld de Aderpolder nooit in staat geweest de noodza kelijke verhoging van de kaden te bekostigen, want dat zou de kos ten voor de paar ingelanden brengen op zo'n 14.000 gulden per hectare. Het waterschap, dat nu het beheer voert over alles bij elkaar ongeveer 8000 hectare aan polderlandschap, kan die last (890.000 gulden) wël tillen - waarpiee meteen de reden van de twee jaar geleden doorgevoerde polderconcentratie is gegeven. Omdat het waterschap "De Oude Veenen", zetelend in de gemeen te Alkemade, de resterende op- knapwerkzaamheden in een wat langzamer tempo zal moeten uit voeren - het is afgelopen met de forse financiële steun van de pro vincie - werd gisteren even stil gestaan bij wat er in de afgelopen twee jaar is gebeurd en in de ko mende vier of vijf jaar nog moet gebeuren. Zo n 25 bestuurders van water schap, provincie en gemeenten werden voor de gelegenheid op een rondvaartboot geladen voor een tochtje over de Kagerplassen en langs de polderdijken. Gede puteerde J. Noorland mocht het geheel een officieel tintje geven door twee gerestaureerde molens in bedrijf te zetten: de molen indt Lisserpoelpolder. een zeventien de eeuwse bovenkruier die voor 35.000 gulden in het nieuw is ge stoken en inmiddels de taak van een gemaal weer kan overnemen, en de molen van de Tuinder- of Ko&jespolder die een eiland van bijna dertig hectare moet droog- houden. Ophogen In totaal is "De Oude Veenen" be zig met het verhogen van 27 ki lometer dijk tegen de prijs van pakweg 200 gulden per meter. En dat betreft dan alleen de kaden of dijken van de polders die grenzerl aan de Kagerplassen. Binnen het gebied van "De Oude Veenen" bevindt zich nog eens 23 kilome ter te lage boezemdijk. Volgens de reglementen moeten de dijken langs boezemwater op een hoog te van tenminste tien centimeter boven NAP worden gebracht: de meeste dijken zitten daar twintig tot veertig centimeter onder en moeten dus soms een halve meter worden opgehoogd. Het onderhoud aan molens is min der kostbaar. Het waterschap heeft er negen in beheer, waarvan er nu vier zijn opgeknapt. Op het programma staat nog de restau ratie van c^e molen in de Laker- polder, waarvoor vijftig mille zal worden uitgetrokken. Potverteren Uiteindelijk moet dit alles worden betaald door de ingelanden van het waterschap. Niet voor niets zijn de polderlasten twee jaar ge leden in sommige gevallen meer dan verdubbeld, hetgeen trou wens mede te wijten is aan het potverteren, waaraan de voor malige polders zich in hun nada gen bezondigden. De ingelanden van "De Oude Veenenmoeten momenteel jaarlijks 72 gulden per hectare ophoesten aan water schapsbelasting. Zij vooral moe ten het ophogen van de kaden bekostigen. In waterscnap "De Aarlanden". dat met name een financiële kluif heeft aan wegenonderhoud. be taalt men evenwel meen onge veer 110 gulden per hectare. De ingelanden van de Haarlemmer meer, die hun bijdrage voorna melijk zien verdwijnen naar het onderhoud van de Ringvaart en zijn dijken, betalen nog eens drie tientjes meer. Goedkoop in het gebied rond Al phen en Leiden is het relatief voor de ingelanden van water schap "De Gouwelanden", dat in Boskoop zetelt. De belasting ligt daar op 69 gulden per hectare in 1980. Overigens liggen de belas tingtarieven per ingeland anders Voor gebouwen geldt een hoger tarief dan voor grond; de ge noemde bedragen zijn de grond slag voor de berekende tarieven. Smit-Kroes noemt "maar één mogelijkheid" in Noordwijk NOORDWIJK - De 1.3 mil jard aan extra aardgasba ten dienen te worden be steed aan het bedrijfsle ven. Het geven van een afwijkende bestemming Onderwijzers uit Lisse staken niet LISSE - Onderwijskrachten aan Lissese scholen nemen morgen geen deel aan de sta kingsbijeenkomst in Delft. In een open brief verklaren de onderwijskrachten dat er le gio redenen zijn aan te voe ren waarom zij wel zouden kunnen deelnemen aan de staking. Doorslaggevende reden niet deel te nemen is dat de Lissese onderwijs krachten ouders en kinderen niet de dupe willen laten worden. Daarom trekken vele onder wijzers alleen 's middags naar Den Haag om de bijeen komst op het Malieveld bij te wonen. Met uitzondering van de mavo-docenten, die woensdagmiddag moeten lesgeven. aan deze gelden betekent voor de VVD een breek punt. Staatssecretaris drs. Nelie Smit- Kroes liet daarover od de gisteren gehouden openbare debat-avond van de "Vrouwen in de WD" in het Noordwijkse Zinger Hotel geen misverstand bestaan. "Een. andere bestemming is niet accep tabel voor één van de partners in dit kabinet", verklaarde zij. Ingaande op het kabinetsbeleid stelde staatssecretaris Smit- Kroes dat er een keuze moet wor den gemaakt tussen maatregelen die op korte termijn het econo misch beeld verbeteren of maat regelen die op korte termijn wei nig zichtbare resultaten hebben, maar die wel de fundamenten leggen voor een goede ontwikke ling van de werkgelegenheid en een herstel van de concurrentie positie. De VVD en het kabinet kiezen voor de fundamentele aanpak. "Vanmiddag sprak Wim Kok in Den Bosch over de miljarden-no ta van dit kabinet", aldus drs. Smit-Kroes. "Ook hij beseft dat het grootste probleem waarvoor kabinet, partijen, vakbeweging en individuen staan net behoud van de werkgelegenheid en de strijd tegen de werkloosheid is. Ook hij beseft, dat dit offers kost en vooral zijn achterban is zich dat terdege bewust". De probleemstelling is dezelfde en bepaalde andere uitlatingen be horen nu eenmaai bij de functie, meende mevrouw Sit-Kroes. "Hebt u in de laatste twintig jaar wel eens een goed woord gehoord over de Troonrede en de Miljoe nennota? Ik nog nooit" Verlengstuk De bewindsvrouwe verklaarde be wondering te hebben voor de moed van Wim Kok en Arie Groeneveld om te zeggen hoe de zaken er voor staan en zij daagde de vakbondsleiders uit nu ook de moed te hebben om te zeggen dat de kleur van het kabinet niet be langrijk is om met elkaar aan de tafel te gaan zitten. "Ik vind dat het FNV niet aan de lijn van de PvdA moet lopen, ook al zint de politieke kleur van dit kabinet sommige FNV-ers niet. Men moet niet op de voorhand zeggen dat discussie niet moge lijk is. Als men die kant opgaat, worden vakbonden een verleng stuk van politieke partijen", be toogde de spreekster. Geen telefoon Zolang mevrouw Smit-Kroes staatssecretaris van verkeer en waterstaat is krijgen krakers geen telefoon. "Ik weiger daaraan mee te werken", zei zij. "Iemand moet kunnen aantonen, dat hij of zij op dat adres met recht en titel verblijft. Zo niet, dan geen tele foon. Niet dan over mijn politieke ltjk. LISSE - Een boerenschuur aan de Tweede Poellaan te Lisse is gis termiddag geheel uitgebrand. De dieren, kalveren en kippen, die in het benendengedeelte van de schuur waren ondergebracht, konden worden gered. Op de bovenverdieping lag hooi opgeslagen. Over de oorzaak van de brand kon de Lissese politie vanmorgen nog niets mededelen. Ook de hoogte van het schadebe drag is nog niet bekend. De Lissese brandweer was vrij snel na de melding ter plaatse. Tot half negen gisteravond is de brand weer bezig geweest met nablus sen. "Als men de voorrechten van de samenleving wil genieten, dient men zich te houden aan de ge dragsregels van die samenleving. Over de kwestie van de telefoon aansluitingen bij krakers zijn in de Kamer inmiddels vragen ge steld. Ik hoef over die antwoor den niet lang na te denken". Op haar rede volgde een levendige discussie. Een van de zaken, die de aanwezigen aan de orde stel den betrof het WD-standpunt inzake abortus. De vragensteller maakte gewag van 20.000 moor den per jaar en een na-abortus syndroom bij vrouwen, die deze behandeling ondergaan. "De WD zegt niet dat abortus moet", aldus mevrouw Smit- Kroes. Nu deze behandeling nog steeds illegaal gebeurt en nog steeds mensen in geestelijke nood verkeren, hebben we als samenleving naar een oplossing te zoeken. Men komt er niet door het verbieden van abortus-kli nieken, meende zij. Als verheu gend feit signaleerde mevrouw Smit-Kroes een terugloop in de belangstelling voor de klinieken. Ook het financieel economisch beleid kwam in het debat uitge breid aan de orde Men heeft te weinig notie wat financieringsU kort inhoudt, meende de spreek ster. "We willen de volgende club niet confronteren met een enor me schuldenlast. De WD beoogt het bedrijfsleven meer lucht te geven. Nu moet de koers bepaald worden maar het is waaanzin te veronderstellen, dat hiervan in één jaar al resultaten te zien zou den zyn. Staatssecretaris Smit-Kroes in Noordwijk. "Telefoon voor kra kers'' Niet dan over mijn politieke lijk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11