Straat van Hormoez moet open Strauss maakt program bekend Nieuw Turks regime zet strakke economische politiek voort Inwoners Maine voor kernenergie Verpakte waarschuwing VS aan Irak en Iran: KOOPGIDS Walesa laat vrije vakbond inschrijven i KOOPGIDS Bemiddeling Arafat niet kansloos DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 Senaat VS akkoord met levering uranium aan India WASHINGTON (AFP/Reuter) - De regering-Carter kan overgaan tot de verkoop van 38 ton ver rijkt uranium aan India. Dat is de betekenis van de stemming in de Senaat, die gisteren met 48 stemmen voor en 46 tegen deze transactie goedkeurde. De uitslag van de stemming is een belangrijke overwinning voor de zittende president. Vorige week stemde het Huis van Af gevaardigden in de verhouding drie tegen een tegen de levering van uranium aan Nieuw Delhi. Alleen een afwijzing van beide kamers van het Congres had de regering ervan kunnen afhou- BUITENLAND den de transactie aan te gaan. WASHINGTON (DPA) - In het eerste referendum over kern energie in de Verenigde Sta ten, hebben de inwoners van de noordoostelijke staat Mai ne zich gisteren uitgesproken voor voortzetting van het ge bruik van de kerncentrale Maine Yankee. De gouverneur van Maine, Jo seph Brennan, was erg blij met de voorlopige uitslag waaruit bleek dat ruim 211.000 burgers voor en ruim 147.000 tegen waren. Het referendum in Maine werd vooral in zakenkringen met spanning gevolgd. want Amerikaanse zakenlieden die zich hadden verenigd in een "comité tot redding van Mai ne Yankee" hadden meer dan anderhalf miljoen gulden uitgegeven voor een reclame campagne voor het gebruik van atoomenergie. De centrale voorziet in ongeveer een derde van de stroom be hoefte van de Amerikaanse staat. ANKARA - In Ankara werd een dezer da gen het 20-jarig bestaan gevierd van de staatsplanningorganisatie, een schep ping van de oficieren die in mei 1960 de macht hadden gegrepen. Het principe van geplande economie is ook. als reac tie op de chaotische politiek van de toen ten val gebrachte Menderes opgenomen in de in 1960 ontworpen grondwet, die echter op haar beurt door de nu optre dende generaals-junta is afgeschaft. De viering van gisteren had stellig de be doeling, te laten zien dat zowel het prin cipe als de organisatie van staatsplan- ning gehandhaafd blijft. Zij moest nog wat anders bewijzen: dat de economische lijn van de nu ten val ge brachte regering-Demirel zal worden voortgezet en dat die lijn tot nu toe reeds successen heeft afgeworpen. Dit moest blijken uit toespraken van de nieuwe premier, ex-admiraal Ulusu en vice- premier Ozal, verantwoordelijk voor het economisch beleid, dat hij ook reeds on der Demirel coördineerde. Van hen zijn de ingrijpende maatregelen die in fe bruari werden doorgevoerd en die een omwenteling teweeg brachten in de staatshuishouding. Ulusu zei dat de aanvullende maatregelen, die onder de vorige regering nog niet wa ren toegepast, nu spoedig in werking zullen treden. Hij doelde vermoedelijk vooral op de voorgenomen ingrijpende belastinghervorming die op verzet in het. nu ontbonden, parlement stuitte. Zo'n hervorming, die niet meer langer uitgaat van het principe 'pak het geld waar je het het gemakkelijkst kan krij gen'. maar van 'pak het van wie het kan betalen' was een van de punten die bo venaan op de verlanglijst van het Inter nationale Monetaire Fonds stonden, dat Turkije dit jaar reeds een record-lening van 1,65 miljard dollar over drie jaar heeft verstrekt. Ozal zelf gaf een rooskleurig beeld van het tot nu toe bereikte en van de naaste toe komst. Er was een enorme toename van bankdeposito's (182 miljard lire in zeven maanden, de Turkse lire is 2,5 cent) na de gewaagde vrjlating van de rentevoet Een record van 1,8 miljard dollar aan geldzendingen van arbeiders in het bui tenland tekende zich voor dit jaar af. Het recente beëindigen van de stakingen (met als beloning 70 procent loonsver hoging) zou de schatkist 150 a 200 mil joen dollar opbrengen. De industriële produktiviteit (sterk gezakt) zou weer toenemen. En, zeker het belangrijkste: de inflatie, die in februari na de maatregelen nog de pan leek uit te rijzen, was de afgelopen zomer tot 2 procent per maand ingedamd. Schaarste aan produkten, afgezien van sigaretten, is er bijna niet meer. Alleen ouders van schoolgaande kinderen ne men het zekere voor hei onzekere voor schoolboeken, tenzij zij 'an het schoolseizoen in de boekhandel willen de aanschaf vai bij de aanvang lange rijen voc gaan staan. In het militaire vakantie-etablissement waar hij is ondergebracht - met als buurman de voormalige oppositieleider Ecevit - heeft oud-premier Demirel alle reden zich enigszins te verkneukelen. De militaire regering doet niet anders dan hem, bijna rechtstreeks, de volle eer te geven voor zijn economische beleid en zijn keus van Ozal als economisch dicta tor. Maar ook zijn buurman Ecevit heeft in ze kere zin reden tot voldoening. Zou hij nu door de pers worden geïnterviewd - het geen dan ook streng is verboden - dan zou hij zeker zeggen dat zijn voorspel ling is uitgekomen. Hij hamerde sinds februari op het feit dat weliswaar de produkten in de winkels terugkwamen, maar twee of driemaal zo duur; dat de koopkracht zozeer was afgenomen dat de gewone man ze niet meer kon kopen (als voorbeeld werd meestal vlees ge noemd). Het drukke beleid dat Demirel en Ozal voerden was volgens hem afgestemd op de reeds in Chili toegepaste theorieen van de econoom Milton Friedmann en zou op den duur de uitroeping van een 'militaire dictatuur naar Zuidameri kaans voorbeeld' behoeven om ermee door te kunnen gaan, zo zei hij. Ecevit noemde Chili enige malen, maar hij vertroebelde zijn stelling door bij andere gelegenheden te gewagen van het 'mo del' Indonesië (waar een half miljoen communisten werden vermoord) en bij weer anderen van de parallel met het Duitsland van voor en tijdens de macht sovername door Hitier. De generaals zouden, als ze nu met Ecevit in discussie gingen, natuurlijk zeggen dat hun be wind geen gelijkenissen vertoont met een van boven genoemde dictatu- Maar Ecevit zou waarschijnlijk antwoor den dat wat niet is, nog kan komen en misschien zou hij aankomen met nog een vierde parallel: de Argentijnse dicta tuur van Videla, aanvankelijk in binnen- en buitenland toegejuicht als 'enig over gebleven oplossing', maar die toch al gauw, vooral ten gevolge van de veel vuldige verdwijning, op haar wijze be rucht werd, ook al werd de terreur en de inflatie teruggebracht. (Van c correspondent) WASHINGTON - President Carter en minister van bui- tenlandse zaken Muskie hebben gisteren gezegd, dat de Straat van Hormoez open moet blijven voor olietankers. Volgens Carter is dat ,,van overwegend belang". Zijn mi nister van buitenlandse zaken Edmund Muskie voegde er na beraad in Washington te New York aan toe dat de VS overleg plegen met hun bondgenoten om de Straat van Hormoez open te houden. Volgens Carter zullen de VS zich echter niet met de oorlog tussen Irak en Iran bemoeien. Carter (ADVERTENTIE) BADKAMEKERTRICHTING Rijk geïllustreerd. Boordevol tips, ontwerpen, ideeën voor richting en verbouwing van w droom badkamer. 3rijs-en leveranciersinfor- matie. Subsidies. Overal verkrijgbaar. 04 pagina's f 4J5' Andere Welke-koopgidsen: Keukens, Slaapkamers, Tuin, Openhaarden. CV/lsolatie, Camera's, Hifi-Stereo. Elektr. orgels, Hobby gereedschap, Vloeren, Accres Uitgevers. Telefoon 02940-18181 verbond aan deze verklaring een oproep tot andere naties om zich evenmin met de strijd in te la ten. Muskie was gisteren teruggeroe pen naar de Amerikaanse hoofd stad voor een vergadering van de nationale veiligheidsraad met het oog op de oorlog in het Midden- Oosten en de consequenties die dit voor de energievoorziening van het Westen kan hebben. Muskie was in New York voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Na zijn terug keer in New York verklaarde Muskie dat de VS allereerst een staakt-het-vuren tot stand willen brengen. Het is duidelijk dat Amerika zich ernstige zorgen maakt over de schaal waarop de strijd zich dreigt te ontwikkelen. Muskie sprak met zijn Franse ambtge noot Jean Francois Poncet tij dens de lunch. De Fransman op zijn beurt, onthulde dat de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland het erover eens zijn dat een onbelemmerde door voer van olie door de Straat van Hormoez, een strategische fles- sehals tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan, een vitaal belang betekent. Ernstig (Van c correspondent Anton Koene) WENEN - Onder daverend applaus van meer dan tweeduizend Poolse arbeiders ging de populaire stakingsleider Lech Wale sa, op wie zij uren hadden gewacht, van de Lenin-scheepswerf in Gdansk gisteren het paleis van justitie in Warschau binnen om het eerse onafhankelijke vrije vakverbond bij de rechter lijke instanties te laten registreren. Dat de onafhankelijke vrije vakbonden zich onder één naam en met één statuut hebben laten registreren, was in feite tegen de bedoelingen van Walesa, die van meet af aan heeft gepleit voor een gedecentraliseerde vakorganisatie. Het besluitom toch als een eenheid op te treden is vorige week in Gdansk genomen na uitvoerige discussies tussen delegaties van 35 onafhankelijke vrije vakbonden. De meerderheid was van oordeel dat als alle onafhankelijke vrije vakbon den zich ook onafhankelijk zouden laten, registreren, het zou kunnen uitlopen op een gevaarlijke chaos, omdat de plaatselijke rechtbanken zouden kunnen weigeren de verschillende kleinere en zwakkere vak bonden te registreren, wat onherroepelijk tot nieuwe stakingen zou hebben geleid. De registratie van de nieuwe vakbonden verloopt niet zonder moeilijkhe den. Dinsdag weigerde de rechtbank in Warschau de registratie van een bond uit Katowice op formele en technische gronden. Pas na urenlang beraad tussen vakbondsleiders en de Pools autoriteiten werd tenslotte een compromis gevonden. (ADVERTENTIE) KEUKENINRICHTING Rijk geïllustreerd. Volop tips, ontwerpen, ideeën voor in richting en verbouwing van uw droomkeuken. Produktinfor- matie. Subsidies en kosten. Overal verkrijgbaar. 132 pagina's t 4^ Undere Welke-koopgidsen: Badkamers. Slaapkamers, 'loeren, Hobby gereedschap, Camera s, Hifi-Stereo, Elektr. orgels. Openhaarden, Muskie zei voorts, dat de VS niet in de positie zijn om in de Perzische Golf alleen op te treden, ter be scherming van de westelijke oliebelangen. Hij meent dat de voorkeur moet worden gegeven aan een optreden via internatio nale organisaties zoals de VN. Niettemin sprak hij van een si tuatie met ..ernstige consequen ties" hoewel de informatie waar over de Amerikanen beschikken niet wijst op Iraanse pogingen om het verkeer van deolievloot te belemmeren. Carter waarschuwde gisteren dat k Iraanse krijgsgevangenen in het gebied dat door Irak op 1 een blokkade van de olie-export van andere landen aan de Perzi sche Golf via de Straat van Hor moez een ernstige bedreiging zou vormen van het economisch wel zijn van alle landen. „Vrijheid van doorvaart", zei Carter, „is van overwegend belang voor de ge hele internationale gemeen schap. Het is noodzakelijk dat de vrije doorgang van schepen van en naar de Perzische Golf niet wordt aangetast". verd veroverd. Waarschuwing Je Amerikaanse verklaringen kunnen worden uitgelegd als een zorgvuldig verpakte waarschu wing: het Westen zal ingrijpen als de Straat van Hormoez niet open blijft. Met die waarschuwing willen de VS bereiken dat Irak en Iran zich matigen in hun oorlog voering, terwijl vanuit Washing ton terzelfder tijd boodschappen zijn verzonden waarin wordt ontkend dast de VS de strijd aanwakkeren. De VS hebben noch met Iran noch met Irak di plomatieke betrekkingen van be tekenis. Washington echter poogt bijvoor beeld via Saoedi-Arabie, druk uit te oefenen op Irak om de strgd binnen de perken te houden. Ter zelfder tijd hoopt men in Ameri ka dat Iran. vechtend vanuit een sterk verzwakte militaire positie. Amerikaanse welwillendheid zal willen 'aanschaffen' door het vrijlaten van de gegijzelden. Iran kan wel reserve-onderdelen ko pen voor Amerikaans wapentuig, op de vrije markt, maar moet daarvoor dan veel meer betalen dan bij aanschaf in Amerika. De oorlog, zo voorspellen Ameri kaanse politieke waarnemers, zal Iran militair vleugellam maken, en zonder medewerking van de VS zal het zich niet kunnen her stellen. EG De negen EG-landen hebben in een gezamenlijke, te New York opge stelde verklaring opgeroepen tot een staakt-het-vuren tussen Iran en Irak, onder het uitspreken van hun bezorgdheid over de oor logshandelingen en het onder strepen van de noodzaak verdere inmenging van andere landen te vermijden. In de verklaring wordt het belang van de interna tionale gemeenschap bij het handhaven van de vrije doorvaart van en naar de Perzische Golf be klemtoond. BEIROET - Van alle Arabische lei ders heeft PLO-leider Jasser Ara fat de meeste kans op succes bij zijn bemiddeling tussen de elkaar op leven en dood bestrijdende landen Irak en Iran. Waarmee niet is gezegd dat de Palestijnse leider meteen met tastbare resul taten uit Irak en Iran zal terugke ren. Gisteren is de PLO-leider in het diepste geheim naar de Iraak- se hoofdstad Bagdad gereisd en verwacht wordt dat hij vandaag naar de Iraanse hoofdstad Tehe ran gaat. Al een week lang proberen lagere Palestijnse afgevaardigden van Arafat zowel in Irak als Iran - tot nu toe zonder succes - de mach thebbers daar te overtuigen dat het militair uitvechten van hun geschillen niets oplost en „Israël en de Amerikanen alleen maar in de kaart speelt". Gevoelig Voor dit argument toonden Irak en Iran zich in het verleden altijd erg gevoelig, nu evenwel lijkt de wens om de oorlog te winnen sterker. Daarnaast wordt de mis sie van Arafat bemoeilijkt door een aantal voorvallen uit het ver leden tussen de PLO en Irak res pectievelijk Iran, die nog steeds niet zijn uitgewerkt. Om te beginnen zijn de hartelijke relaties tussen de PLO (het gaat eigenlijk om El Fatah, de grootste guerrilla-organisatie binnen de PLO) en Irak van vrij recente da tum. Voor 1978 steunde Bagdad splintergroepen die zich van Fa tah hadden afgescheiden. Dit leidde destijds over de gehele we reld tot moordaanslagen over en weer uitgevoerd door Fatah en anti-Fatah. de laatsten gesteund door Iraakse diplomatieke mis- Ook de relatie tussen Bagdads hui dige grote tegenspeler ajatollah Chomeini en Arafat is ook niet meer wat die is geweest. Cho- meini's revolutie werd destijds door de PLO als een zeer welko me ontwikkeling gezien, omdat de Palestijnen de val van de sjah op de eerste plaats als een gewel dig strategisch verlies zagen voor 'vijand nummer 1' van de Pale stijnen, Amerika. Chomeini werd Arafats bondgenoot tegen het 'zionisme en Amerikaans impe rialisme'. Maar daar bleef het bij. De PLO verschilt wezenlijk met Chomei ni van mening over de doelein den van een volksrevolutie: in Iran kent men nu een 'islamiti sche' revolutie, terwijl de PLO - onder wier leiders zich relatief veel christenen bevinden - vecht voor een democratische staat in Palestina, waar moslims, joden en christenen gelijke rechten zullen hebben. Gijzelaars Bovendien heeft Arafat het Cho meini nooit vergeven dat de aja tollah in november vorig jaar PLO-bemiddeling om de Ameri kaanse gijzelaars vrij te krijgen, van de hand wees. en daarmee de PLO de unieke kans ontnam om met haar diplomatieke offensief in het Westen tot in het Witte Huis zelf door te dringen. Ondanks al deze problemen uit het verleden, is Arafat een van de weinige politieke figuren in het Midden-Oosten die een goed ge hoor heeft, zowel in Bagdad als in Teheran. Andere Arabische lei ders zijn niet in deze positie, om dat ze of als Arabieren door Iran worden gewantrouwd, of op slechte voet staan met Bagdad of - en dat is de jongste ontwikke ling - zich in Iraks ogen te 'neu traal' hebben opgesteld bij de huidige Iraaks-Iraanse oor log. Accres Uitgevt n 02940-18181- BONN (DPA) - Franz-Josef Strauss, de kandidaat voor het West- duitse kanseliersschap van de CDU/CSU, heeft gisteren een regeringsprogramma-voor-honderd-dagen gepresenteerd, dat bij een overwinning op 5 oktober moet worden uitgevoerd. Op een persconferentie in de West- duitse hoofdstad Bonn bena drukte de Beierse minister-pre sident dat hij zijn streven naar een vertrouwensrelatie met Was hington krachtdadig en vastbe sloten wil doorvoeren en de "ver traagde ommekeer" in de Duitse politiek onmiddellijk van start wil laten gaan. Strauss' eerste bezoek geldt Ame rika en de kandidaat voor het kanseliersschap wil dat de ver houding tussen Bonn en Was hington weer zo sterk wordt als onder Konrad Adenauer. "Wij zullen het Atlantisch bondge nootschap weer zo geloofwaardig maken en zo geschikt voor zijn taak dat de burgers beseffen dat CDU en CSU een vrede in vrij heid garanderen", aldus Strauss in Bonn. Hij maakte duidelijk dat zijn be noeming tot eerste man voor het kanseliersschap vaststaat, on geacht de uitslag van de verkie zingen op 5 oktober. Voor de ver kiezingen van 1984 staat het de CDU en de CSU vrij om te bepa len wie dan kanselier moet wor den, zo zei Strauss. In het regeringsprogramma van Strauss wordt de minister-presi dent van de bondsstaat Slees- wijk-Holstein, Gerhard Stolten- berg, die vice-kanselicr onder Strauss zou moeten worden, nu rst genoemd als minis ter v De oppositieleider kondigde aan dat een regering onder zijn lei ding de kas zou opmaken om de burgers zonder verder uitstel het juiste beeld van de staatsfinan ciën te geven. Vermindering van de overheids inmenging en een beperking van de overheidsschuld zijn pro grammapunten voor de lange termiin Belangrijke voornemens op bin nenlands terrein zijn onder meer een voortzetting van de belas tinghervormingen, het veilig stellen van de energievoorzie ning, betaling van een moeder schapsvergoeding, regeling van de dienstweigering volgens de voorstellen van de CDU/CSU die eerder in de Bondsdag werden afgewezen, een grotere inspan ning ten aanzien van de binnen landse veiligheid en een vereen voudiging van de asielprocedu- Strauss kondigde op de persconfe rentie aan dat bij de toetsingscon ferentie in Madrid in november zijn regering voornemens is op te treden als verdediger van de mensenrechten van alle Duitsers. Voordat ontmoetingen met leiders van het Oostblok plaatsvinden, zoals in Oost-Berlijn, moet vol gens Strauss in voorbesprekin gen duidelijk geworden zijn dat zulke ontmoetingen ook verbete ringen tot gevolg hebben. Strauss is overigens van plan inge val hij de nederlaag lijdt, met de christen-democratische unie (CDU) te breken en zijn Beierse christelijk-sociale unie (CSU) tot een nationale partij te maken. Dit meldt deze week het blad "Der Spiegel". Volgens het blad blijkt dit uit e appo de de CSU, Edmund Stoi- ber, waarvan "Der Spiegel" een kopie in handen zou hebben ge kregen. Stoiber noemde het be richt direct "volslagen onzin" en een "grof verzinsel van de poli tieke tegenstander". Volgens alle opiniepeilingen gaat Strauss een nederlaag tegemoet, al stijgt de christen-democrati sche aanhang naarmate de ver kiezingsdag naderbij komt. In het verleden heeft Strauss her haaldelijk met een breuk met de grotere CDU en een uitbreiding van de activiteit van zijn CSU tot de gehele Bondsrepubliek ge dreigd. Dat gebeurde o.a. na de verkiezingsnederlaag van 1976. Vorig jaar werd een opnieuw dreigende breuk afgewend door dat de christen-democraten toen de omstreden Strauss tot hun ge zamenlijke kandidaat voor het bondskanseliersschap aanwe- Tnde rkiez Strauss-betogers waren, ondanks een gerechtelijk verbod, in de binnenstad van Bremen samen gekomen Volgens ooggetuigen vlogen tij dens de onlusten tomaten, eieren en flessen in het rond. Naar mel dingen van de brandweer zijn er verscheidt ne gewonden gevallen en moesten enkele mensen voor behandeling naar het ziekenhuis. Volgens de politie is het echter "slechts hier en daar tot een handgemeen gekomen"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9