Verkiezingen VS: voetangels en klemmen Een dunne draad om de wereld aan op te hangen EISEV1ERS VRIJ NEDERLAND Rudi Carrell, de komiek die zoveel succes boekt met z'n tv-optre- dens in Duitsland, komt uitge breid aan het woord in VN. "Op zaterdagavond keken zesentwin tig miljoen Duitsers naar mijn show, zestien jaar lang. En dan keken ook nog Zwitserland, Oos tenrijk, half België, half Neder land en de hele DDR. In de DDR kan ik niet op straat lopen, daar ben ik populairder dan waar ook. Minstens één keer in de week denk ik: Niet gek he, voor een boerenlul uit Alkmaar". Over Willem Ruis, die het ook bij onze oosterburen probeert te maken, zegt Carrell: "Praat te veel. Hij is brutaal maar hij zal het niet redden. Het heeft met mijn vak niets te maken". Pvd A-Tweede Kamerlid Joop Voogd stopt er na de verkiezin gen van volgend jaar mee. Hij doet zijn werk als volksverte genwoordiger al sinds 1963. Hij zegt nooit ambitie te hebben ge had om minister of staatssecreta ris te worden. "Ik ben geen be stuurder, daarvan ben ik diep overtuigd hoewel ik niet precies kan aangeven waarom niet. Ik ben een begeleider en een beplei ter. Je moet van jezelf weten waar je grenzen liggen. Ik heb heel wat mensen in de politiek kapot zien gaan als minister, staatssecretaris of wethouder". VN brengt een uitgebreide repor tage over het al weer bijna ach terhaalde onderwerp 'Polen' ter wijl een artikeltje over Frits Bom opnieuw duidelijk maakt dat de beste vrienden van VARA's om budsman bepaald niet bij dit weekblad zitten. Het omslagarti kel. handelend over de Indus triebond FNV, leest tamelijk moeizaam. Voorts aandacht voor de Westduitse verkiezingsstrijd en in de kleurbijlage het relaas van 'zestig dagen filmmaken'. Hendrik Algra uit Friesland, de nu 84-jarige vooraanstaande AR- P'er, treurt niet over het aan staande verdwijnen van zijn par tij. Zaterdag heft de ARP zich op om op te gaan in het CDA. "Ik heb teveel historisch besef om me te verzetten tegen een ontwikkeling die ik onvermijdelijk vind en zelfs gewenst. Ik neem met spijt afscheid, maar ik trek geen ge zicht alsof ik naar een begrafenis ga". Algra was trouwens in het verleden al voorstander van samenwer king tussen christelijke partijen, zij het dat hij toen vooral dacht aan een fusie tussen ARP en CHU. Algra: "Meteen na, de tweede wereldoorlog pleitte ik daar al voor. Maar ja, de CHU wilde niet. De freule was tegen samenwerking en Kikkert ook. De leiders van onze partij bleven almaar liefdesverklaringen afge ven, maar op een gegeven mo ment heb ik gezegd: jongens, daar moeten jullie mee ophou den, want als een vrijer steeds te rugkeert naar een meisje dat niets van hem wil weten dan steekt zij op het laatst alleen maar haar tong uit". Mient Jan Faber, de secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, is één van de felste pleitbezorgers voor een kernwapenloos Neder land binnen de NAVO. "Het stra tegisch belang van Nederland is zo groot dat ze ons er echt niet uitgooien als we onze kernwa- pentaak eraan geven. Het IKV beseft dat ons land zijn verplich tingen behoort na te komen. Het zijn je bondgenoten maar ze zijn geleidelijk een weg opgegaan waarvan je zegt: dat kan niet, kernwapens, nee. Je kunt het vergelijken met een echtpaar dat aan de drank is geraakt. De vrouw zegt: nou stop ik ermee, dit gaat me tever. Maar ze blijft bij haar man om hem óók van de drank af te helpen". Evenals de andere opiniebladen besteedt De Tijd aandacht aan het 'verschijnsel-Strauss'. H.P.'s Aly Knol ging in West- Duitsland op verkiezingstournee met Willy Brandt. Overal waar hij komt wacht hem een groots ont haal. "Men houdt van Brandt. Men wil hem niet alleen horen spreken, maar ook aanraaken, de hand drukken". Het wordt de SPD vooral door de jonge kiezers verweten, dat de partij niet met grote vernieuwingen komt. Maar Brandt houdt zijn toehoorders voor "dat niet alle tijden geschikt zijn voor grote vernieuwingen, soms zijn er perioden, waarin het behoud van het bereikte op de eerste plaats moet komen" Brandt zegt immuun te zijn ge worden voor de scheldpartijen van zijn tegenstander Strauss. De kern van het partijprogram is doorvaren op de oude koers. Verder staat de ontspanningspo- litiek nog steeds centraal. Een zeer lezenswaardig artikel in H.P. handelt over de herleving van het Amsterdamse studen tencorps. Toen op 20 augustus de inschrijving geopend werd, stond een aantal eerstejaars al tweeëneenhalf uur in de rij. De belangstelling voor de Amster damse corps is overweldigend. "Het corps hoort weer gewoon bij het studentenleven. Als je van buiten de stad komt is het een gemakkelijke manier om vrien den te maken". Het corps is over zijn dieptepunt heen. De roerige jaren zëstig hadden het uitge hold. Penny-shoes en plooirok ken hebben plaats gemaakt voor veel turquoise, wijde broeken en witte sportschoenen Ontgroe nen heet nu kennismaken en foe- ten heten nullen. Senaatslid Har- rie van Dooren vindt "de terug keer van de blazer" onzin. "Ie dereen ziet er tegenwoordig toch veel netter uit? "Een medicijnen student uit Vught heeft in de collegezaal nog niemand gezien, die in het corps zou passen. "Ze verzorgen zichzelf niet. Als je die dikke truien ziet dan weet je het al. Ze dragen geen merkschoe- Ton van Dijk schrijft over de han del en wandel van Joop van den Ende, Neerlands grootste amu- sements-magnaat. jTjHHhervormd JgOncderland Marinus Ruppert, vice-voorzitter van de Raad van State gaat met pensioen. In het omslagartikel van Hervormd Nederland vertelt hij over zijn leven en denkbeel den. Ruppert gelooft niet in zijn droomcarrière van tuinders knecht tot onderkoning. Hij ge looft alleen in "de baas boven, in godsbesturing". Hij ziet de vrij heidsbedreiging vooral van de kant van de Sowjet-Unie komen. "Daar zijn alle middelen tegen geoorloofd, ook massavernieti ging". Hij noemt het "dom in 't kwadraat" om te zeggen dat het middel (atoomwapens) erger is dan de kwaal (Sowjet-heer- schappij). Sinds zijn vice-voor- zittersschap van de Raad van Sta te heeft hij niet meer aan partij politiek gedaan. Binnenkort verschijnt het zoge naamde Windwerkboek van de hand van Chris Westra en Her man Tossijn. Het is allemaal be gonnen met een poging de weige raars van de Kalkarheffing aan energie te helpen. Inmiddels zijn de bezigheden van het tweetal uitgegroeid tot een serieuse serie besprekingen gestaafd door uit gebreide onderzoeken op dit ter rein. Een voorbeeld: een kleine windmolen in Den Helder kan nu al veel goedkoper stoom leveren dan het elektriciteitsbedrijf. We stra en Tossijn zijn van mening, dat allereerst de mogelijkheden van windenergie serieus geno men moeten worden. "Tot nu toe doet de overheid er hoegenaamd niets aan. Er moet een speciaal wind-energie-instituut komen, een soort TNO alleen voor wind energie. Ons Windwerkboek is een poging de discussie die er be slist moet komen, gefundeerd te laten plaatsvinden". Verder in HN een gesprek met de ex-gebedsgenezer Marjoe Gort- peren het bewijs, dat we nog lang niet uitgesproken zijn over de schrijfster Virginia Woolf, blij kens een artikel van Jos Borre over "de onvergetelijke literatuur van Virginia Woolf'. MAGAZINE Ook EM wijdt veel aandacht aan de verkiezingsstrijd in de Bondsre publiek, "die in teken staat van wederzijdse verkettering, laster campagnes en blinde haat". Voor de inwoners van Beieren is Franz Josef Strauss de steun en toe verlaat, de slagerszoon uit Mun- chen, die de taal van het volk spreekt en van leer trekt tegen de koele arrogantie van Helmut Schmidt. Hij verklaart al bulde rend geen engel te zijn maar ook geen duivel. Hij weet wat oorlog betekent. En hij hecht er, zo zegt hij, de grootste waarde aan dat zijn kinderen en kindskinderen in vrijheid en stabiele vrede kun nen leven. Daarom is hij van me ning dat de discussie 'kolen of kernenergie' in strijd is met de realiteit. "Het is hetzelfde als je zegt: wil je met je hart of met je longen leven Naar aanleiding van een door de Nederlandse Sociologische en Antropologische vereniging georganiseerd congres over Le ven en Dood heeft drs. Van Tillo voor Elsevier een artikel ge schreven over "De nieuwe open heid over de dood". Conclusie van het congres is dat het sterven vroeger een publieke aangele genheid was maar door de jaren heen steeds meer een privé-zaak is geworden. Begravenissen vin den in besloten kring plaats. Er is geen officiële rouwpenode meer, waarbij de gemeenschap de na bestaanden helpt over het verlies heen te komen. Tegenover het meer privé worden van de dood staat "het meer bespreekbaar zijn van het thema als zodanig". Ook hebben we te maken met twee nieuwe vormen van sterven. Abortus en euthanasie. Hierin speelt de publieke discussie een grote rol. ANNELOES TIMMERIJE BERT PAAUW WASHINGTON - Als het straks 4 november is ge weest, hebben de Ameri kanen een nieuwe presi dent gekozen. En de vrije wereld, waar Nederland bij hoort, heeft een nieu we leider. Die leider is meer een factor van macht dan van kwaliteit. Die omstandigheid vloeit voort uit een politieke constellatie, waarin de werkelijkheidszin ge biedt tot aanvaarding van dit gegeven. Europa, althans vele Europeanen, lijden al decennia onder hun onmacht om te stemmen voor een Ame rikaanse president, wiens denken en daden ook de Europese toekomst voor een groot deel bepa len. Europa, en Nederland, „staan erbij en kijken er naar", maar het is duide lijk waar de broodjes worden gesmeerd, hoe zoet die in de nationale parlementen binnen het raam van een vazallenpo- litiek ook worden voor gebakken. Want Neder land, welke combinatie van vaderlandse politie ke partijen er dan ook aan het bewind mag zijn, heeft geen keus. Het speelt een beetje „gewe ten", het laat zich niet in alle opzichten de wet voorschrijven, maar op de hoogten waar de ade laar wiekt, is het gebrul van de muis nauwelijks hoorbaar. Zodoende: wat is dat voor een systeem, waaraan de vrije wereld zijn leiders moet ontlenen. Wat zijn het voor Amerikanen, die straks gaan stemmen. Zijn die Amerikanen zich bewust van het volmacht dat aan macht een ver antwoordelijkheid op legt voor andermans wel zijn. De statistieken, de cijferlijsten van het Ame rikaans politiek gedrag liggen vast. Maar wat zal er in dit jaar 1980 gebeu ren. De bejaarde Ronald Reagan tegenover Jimmy Carter, een president die niemand meer zegt te wil len. En hoe zit het met John B. Anderson, de on afhankelijke. Denkend mens en menigte, om van de massapsycholoog Baschwitz te lenen, staan soms ver van elkaar af. Ronald Reagan (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Januari 1789: op de zevende dag van die maand kiest een gezelschap heren van goe de stand en van behoorlij ke opvoeding, de eerste president van de Verenig de Staten. Zij waren aan gewezen als vertegen woordigers van hun staten en konden min of meer hun gang gaan, naar eigen goeddunken en vol ver trouwen gadegeslagen door de kiezers. Eerst op 6 april van dat jaar telde John Langdon, de eerste doch tijdelijke voorzitter van de Senaat, de stem men. Het werd George Washington, met 69 stem men, en John Adams, die 34 stemmen kreeg, werd vice-president. Vandaag de dag gaat het anders: de presidentskandidaat kiest zijn vice-president, maar het college van kiesmannen bestaat nog steeds. Amerikaanse presidents verkiezingen op 4 november? De juridische werkelijkheid eist een correctie: Amerika kiest op 4 no vember kiesmannen, die - per staat - hun stemmen zullen uit brengen op de kandjdaat die in de staat de meeste stemmen kreeg. Degene die 270 stemmen krijgt, heeft gewonnen. Maar het kan best zijn dat hij minder dan de helft vertegenwoordigt van de uitgebrachte stemmen. En het is tamelijk zeker dat niet meer dan 50 tot 60 procent van de kiesge rechtigden zich naar de stemm- machines begeeft. Kortom: er zijn situaties denkbaar waarin op de trappen van het Capitol een man wordt ingehuldigd, die min der dan de helft van de helft van de potentiële stemmen krijgt, of te wel 25 procent of minder. En dat is een dunne draad om de we reld aan op te hangen. Ttyee gegevens zijn in dit gebeuren, dat in Peking even nauwkeurig wordt gevolgd als te Waddinx- veen om maar een buitenplaats te noemen, van doorslaggevend belang. A: de VS hebben een Jimmy Carter tweepartijensysteem, ook al zijn er in de periferie politieke groe peringen van andere, meer ideo logisch getinte aard. B: de kandi daten functioneren volgens het gegeven dat de winnaar per staat alle stemmen van de kiesmannen uit die staat krijgt. „The winner takes all" is niet alleen maar een gegeven in Las Vegas kenne lijk. Kansloos De VS kennen dus geen proportio nele vertegenwoordiging en dit alleen al maakt bijvoorbeeld het ondernemen van de onafhanke lijke kandidaat John B. Ander son tamelijk kansloos. Zelfs al zou hij zeg maar een vijfde van het totale aantal stemmen krij gen, dan garandeert hem dat geenszins een vijfde van het aan tal stemmen in het kiescollege. Integendeel: het is denkbaar dat hij in dat college zelfs geen enkele stem verdient. Anderson moet staten winnen om mee te tellen in de extreme en onwaarschijnlijke situatie dat geen der kandidaten een meerderheid (van 270) ver werft in het kiescollege. Daarna beslist het Huis van Afgevaar digden. En zo'n beslissing is een hoofdstuk apart. Het eenvoudige feit dat het volgens het Amerikaanse systeem geen zin heeft om zoveel mogelijk stemmen te verzamelen op het to taal van de kiezers, maar veeleer om stemmen te verwerven in sta ten waar de uitslag niet vaststaat, beperkt de verkiezingsstrijd tot staten waar de uitslag onzeker is. En aangezien elke stap van iedere kandidaat van begin tot eind per visuele of geschreven publiciteit wordt gevolgd, vertonen de kan didaten zich zo nu en dan in sta ten waar zijn aanhang zorgt voor het applaus dat anderen in ande re staten via de media van zijn unieke betekenis moet overtui gen. En ook al verschijnen de kandida ten om plaatselijk de moed erin te houden eveneens, doch minder frequent in de staten waar zij zullen verliezen, de reisschema's verraden de coördinaten van de slagvelden: Texas, Florida, de in dustriestaten en het noordoos ten, het middenwesten. De opi niepeilers snellen stad en land af - hun cijfers zijn bakens in moei lijk vaarwater, doch van zeer be trekkelijke betekenis. Het maakt niet uit of Carter voorligt - in doorsnee - dan Reagan. Het gaat om de vraag waar hij voorligt en waar niet. Momentum John Sears, die door Reagan als campagneleider werd ontslagen, zegt „Een opiniepeiling uitleg gen, is net zoiets als uit een foto van een trein zijn snelheid aflei den. Campagnes worden gewon nen door wat „het momentum" wordt genoemd. Het is een ver trouwen dat een kandidaat op zijn aanhangers overbrengt en dat vervolgens zich verspreidt onder twijfelaars en dat de niet vastbesloten medestanders van de opponent kan doen omzwaai en". „Reagan moet dat momen tum (die meeslepende vaart) midden oktober hebben, of het slaat over naar Carter als zittende president. Als Reagan dat mo mentum niet kan grijpen, zullen de mensen ophouden zich te ver zetten tegen het idee van nog vier jaar Carter en zich daarbij neer leggen". Het college van kiesmannen is vandaag de dag in veel opzichten, schijnbaar een formaliteit ge worden. Het is een gezelschap dat nooit bijeenkomt - in de staten worden hun stemmen verzameld - ze worden in Washington, in de cember geteld. Van de meer dan 1.000 kiesmannen die in de loop der historie werden gekozen, hebben er slechts 8 ooit voor een andere kandidaat gestemd dan de verkiezingsuitslag in hun staat voorschreef. Desondanks heeft dit college, zonder enige recht streekse invloed op de gebeurte nissen uit te oefenen, een belang rijke en democratische functie: het voorkomt dat, zoals bij een systeem van „de meeste stem men tellen", de kandidaten zich vooral werpen op de dichtstbe volkte staten en de kiezers in dunbevolkte gebieden, vanwege hun geringe betekenis, in de kou laten staan. Buffer Het kiescollege fungeert ook als een buffer tegen een „had-je-me- maar" of, meer algemeen, kandi daten die zich voor korte tijd, op grond van beperkte belangen, in de belangstelling van de kiezers hebben gedrongen. Het presi dentschap was, vonden de uit vinders van de Amerikaanse grondwet, eigenlijk een gevaar lijk instituut, voor een land dat Verovert zojuist een Britse koning had verslagen en nu de macht, al thans de uitvoerende, in handen ging leggen van een staatshoofd dat zich als een potentiële koning zou kunnen opwerpen. In die da gen waren de kiesmannen mach tig: bij hen lag uiteindelijk de keuze, die hen op grond van een gedegen reputatie als wijze en eerbare mannen werd toever trouwd. Die macht verdween met de opkomst van de politieke par tijen. Opiniepeilingen signaleren een flinke meerderheid onder de kie zers vóór opheffing van het kies college, maar terzelfdertijd is er weinig druk in de richting van di recte verkiezingen. En de politie ke partijen willen het in elk geval laten voor wat het is uit wel be grepen eigen belang. Vanwege wat hier heet „derde partijen", vanwege mannen als John An derson. A AD VAN DEN BERG Hoofdstraat 86 - Noordwijk aan Zee - Tel. 01719-12705 St. Jeroensweg 10 - Noordwijk-Binnen - Tel. 01719-12994 Noordwijk aan Zee/Noordwijk-Binnen Kun je niet omheen! Een jonge schoen van eerlijk leer. Herken je aan de rode stip. Nu met een unieke gratis poster. jnGa maar kijken bij:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19