Kijk je in de natuur Dit schrijf ik in de krant Je leert toch maar om werkloze te worden" Jantje en zijn moeder Maak een bladafdruk krOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 Overal om je heen hoor je datje zuinig moet zijn op de natuur. Iedereen is daar zo langza merhand min of meer van overtuigd. Diezelfde natuur is niet alleen van belang voor het voortbestaan van de mensheid, maar ook heel boeiend om eens van dichtbij te bekijken. Vanaf vandaag zal De Klepperdoos elke week een heel klein stukje na tuur bespreken. Gewoon, omdat het zo aardig is om naar te kijken. De Eik Omdat je ergens moet beginnen in de wir war van bomen en planten hebben we de eik uit gekozen, omdat dit een vrij bekende boomsoort is. De eik zelf is ook weer onderver deeld in talloze variaties, maat- degene die hier in Lei den het meest voorkomt is de zomereik. Herkenbaar aan dit blad. Zijn groeiwijze is te herkenn- nen aan lange grillige takken, die in de breedte groeien. De vruchten van deze boom - de eikels - hebben lange stelen. Daar kun je zulke mooie pijpjes van maken. De bladeren zijn voor elke boom heel belangrijk. Het bladersap bevat een groene kleurstof die chlorofyl heet. Doormiddel van die kleurstof wordt het voedsel voor de boom gemaakt. In de herfst verdwijnt de kleurstof en de bladeren verkleuren. Bij de eik zien we dat ze geel tot bruin worden. Op het laatst worden ze zó zwak, dat ze bij een briesje meteen afvallen. Eiken kan je vinden in de Leidse Hout, de Hortus en in Het Plantsoen. Op^croLd vh-l b.| rnet cfoOfirj olc Larue. «Q* dc snuiflceuer Dieren die van eikebladeren leven zijn galwespen en snuitkevers. De galwespen leggen hun eieren in het eikeblad. Er ontstaat dan een zogenaamd galappeltjeAls je zo'n galappeltje opensnijdt vind je daarin een wit larf je. Als je wilt zien hoe zo'n galwesp zich ontwikkelt kun je een blad met een appeltje in een potje (buiten) bewaren, 's Winters komt de galwesp dan naar buiten. Een ander diertje dat je op het eikeblad aantreft is de snuitkever. Die kun je herkennen aan een stukje opgerold blad aan de voor kant. Daarin heeft de vróuwtjeskever een ei gelegddat na ver loop van tijd ook weer uitkomt. Redactie: Marijke Kool en An- neloes Timmerije Bijdragen van: Henk v.d. Post, Margot Blonk. Frenk Driessen en de leerlingen van de vierde klas van de Beatrixschool in Leiden. Reacties opsturen naar. Klep perdoos, postbus 54, 2300 AB Leiden. We hebben de vierde klas van de Prinses Beatrixschool de vraag gesteld. "Als je iets in de krant mag schrijven, wat zou je dan schrijven De arme Mensen en Kinderen. De arme Mensen hoefen niet arm te zijn. Dat komt omdat wij vliegtui gen kopen en als we dat niet doen dan kan dat geld voor de arme kin deren en mensen worden verdeeld. Als dat geld wel wordt verdeeld dan hoeven ze geen honger te lijden. En het komt ook door de auto's. En het komt ook door de mensen want die vervuilen zee en daardoor kunnen die daar geen vis vangen. Het komt ook door de fabrieken. Daardoor is het drinkwater te vies. Rosita haar zusje Mijn zusje heeft twee weken in het ziekenhuis gelegen vóórhaar heup. Hester Kambier, 10 jaar en Rosita Dam, 9 jaar. Het verkeer! Kindermishandeling, wat is dat. Kindermishandeling is ja daar leiden de kinderen aan niet alle kinderen hoor. Maar daar moeten we iets aan doen, maar hoe dat is mijn vraag. Jantje Holand is dit. Een ge- broke been. De moeder is een manieak. (zonder naam) De kop van het schooljaar is er af. En met die eerste weken is de spanning van vlak na de vakantie ook verdwenen. Je nieuwe schrif ten zijn alweer beklad, terwijl je je nog zo had voorgenomen om dit jaar de boel netjes te behandelen en ze hebben je gum ook al weer kwijtgemaakt. Zo blij als jein augustus misschien was. dat je eindelijk weer naar school kon. Zo erg baal je nu al weer. Altijd maar weer die rot- schoolü Nooit eens lekker een dagje vrij. Waarom moet je altijd maar naai school, vraagje je af. Wat heeft dat nou voor nut? Dat is voor later, voor je toekomst, ik hoor het de mees ters en juffen al zeggen. Jullie ook? Werken Later ga je werken en om te werken moetje leren. Maar hoe kan je nou altijd aan later denken als je bij voorbeeld zin hebt om te voetbal len. Dat gaat bar moeilijk in de klas. Misschien hoef je voor jouw lieve- lingsberoep wel helemaal niet te rekenen. Als je piloot wilt worden is het natuurlijk wat anders, dan is er nog een lange weg te gaan. Maar moet een boer kunnen rekenen als hij de koeien melkt? Of een cir cusartiest of een stewardess? Universiteit De laatste jaren gaan steeds meer mensen langer naar school. De uni versiteiten worden druk bezocht en het aantal mensen met een titel (doctorandus ofzo), die de universi teit dus hebben afgemaakt, groeit elk jaar enorm. Maar veel mensen kunnen niet het werk vinden, waar ze voor hebben geleerd. Er zijn een heleboel kleu terleidsters, die op een kantoor werken-en helemaal niet op een kleuterschool. En wat dacht je van de mensen, die helemaal geen baantje hebben? De cijfers liegen er niet om. Vorige maand waren er meer dan een kwart miljoen werklozen in Ne derland en het zit er niet in dat dat aantal voorlopig daalt. Het zijn natuurlijk niet alleen de mensen die lang op school hebben gezeten, die werkloos worden. Ook onder de zogenaamde ongeschool de arbeidskrachten zijn er een hoop die geen werk meer kunnen vin den. Je hoort wel eens iemand zeg gen: "Waarom zou je naar school gaan, je leert toch voor werkloze" Derde wereld Dat is niet helemaal waar, je leert voor een heleboel dingen, in de ontwikkelingslanden gaat het vaak zo slecht, omdat maar heel weinig mensen naar school zijn geweest en bij voorbeeld niet of nauwelijks kunnen lezen. In die landen is het belangrijk dat er veel scholen wor den gebouwd. Ook al is het nuttig om naar school te gaan, het is heel begrijpelijk, dat je dat niet elke dag inziet. Daar komt nog bij, dat het soms echt stom is op school. Daarom, we her halen het nog maar eens een keer. Heb je wat te klagen over school, heeft de meester je gepest of is er iets anders datje kwijt wilt zeg het. Misschien kan er dan wat aan ge daan worden. In elk geval kan je met je grieven bij de Klepperdoos terecht. Want als je niet uitkijkt kan je toch nog altijd overreden worden. Als je bij de bushalte staat moetje niet te dicht bij de straat gaan staan want dan kan je overreden worden. En dan kan je wel eens naar het zie kenhuis moeten. Maar dat is meest al altijd dat je naar het ziekenhuis wordt gebracht. Monique en Sabine. De mensen in het verkeer moeten iets rustiger rijden want anders ge beuren er ongelukken. De mensen die overlopen op een zeebrapad daar moeten de auto's voor stop pen. Maar je moet toch altijd uitkij ken als je over een zeebrapad loopt. Dierenmishandeling Ik ben tegen dieren mishandeling. Zo als dolfijnenjacht in japan. En walvissenjacht in japan en in rus land en jongen zeehondjesjacht. Ik vind dat dieren mishandeling. Zu- len wij die mensen een bijl in hun hooft slaan en dan eens kijken wat hun zegen en een pijl in hun lijf schieten zulen hun ook wel au ze gen. Ik weet niet hoe u er over denkt. Ik vind het dieren mishan deling. De blinden De blinden moeten een hond bij het oversteken hebben. En ook een blinden stok. Er zijn ook voetgan gerslichten. En als het rood is gaat het heel hard tikken. En als het groen is gaat het heel langzaam tik ken. En als de blinden een hond wil hebben moeten de honden eerst naar school toe. En dan als ze het heel goed kunnen krijgen ze een baas. En als de blinden vragen of je wil helpen dan moetje het doen, Ze horen alles heel erg goed. En ze krijgen een*ander handschrift. De mensen maken gaatjes in het blad. En de blinden voelen de gaatjes. De blinden hebben een teugel om hun middel. Isabel Oerlemans. De zeehonden en wal- vissenvangst Zeehonden worden gebruikt om bontjassen van te maken. Maar dat doen ze alleen maar om geld te krij gen. de manier waarop ze gedood worden is ook niet normaal (met een knuppel). Er is ook een be scherming tegen die jagers die heet greenpeace. Die zitten op dit mo ment in rusland. Daar zijn ze bezig met de walvissen. Die worden voor allemaal nutteloze dingen gebruikt zoals makeup. Die walvissen heb ben geen schijn van kans fmet die electronika van tegenwoordig. Want die harpoen zoekt automa tisch zijn doel. Het Verkeer De mensen in de auto's rijden veel te hard. Daardoor krijgen de men sen ongelukken. Dan moet de zie ken auto komen en dat kost geld. Als je een gerboken arm of been moetje maar weer geld uitje por- tomonee. Moet je betalen voor het gyps. En zo worden de mensen arm. En komt er hongersnood en gaan de mense dood. Heel veel mensen willen dat het nog zoals vroeger was in de 14e eeuw. Dat alles nog ou- werwets was. Maar nu gaat het veel slechter op de wereld. Saskia Terhorst, 9 jaar. Tussen alle afgevallen bladeren in de herfst is er best een mooie te vinden om een bladafdruk van te maken. Je gaat als volgt te werk: Meng twee kopjes gewone bloem met één kopje water en twee eet lepels slaolie. Hier maak je een bal van. Met een deegrol uitrollen tot je een dikke plak overhoudt. Het blad er voorzichtig opdruk ken en zachtjes met de deegrol er over heen. Het blad eraf halen en de plak in de oven stoppen. Laat het geheel twee uur in de oven staan bij een temperatuur van 120 graden celcius. Van links naar rechts: 1. krant voor kinderen 10. rivier in Duitsland 11. jongensnaam 12. iets datje op je hoofd draagt 13. een ander woord voor teer is 15. een ander woord voor dal is....(alleen de middelste letter verandert) 16. afkorting van het woord eminentie 17. het bijbelboek van de Mohammedanen heet 19. op. aan, onder, in en boven zijn voorzetsels. Welk voorzetsel moetje hier invullen 20. Zwarte Pieten hebben altijd een zak met pepernoten en eenby zich 21. ik, jij, hij, zij, jullie, men en wij zijn voornaamwoorden. Welk voor naamwoord moet hier worden ingevuld 23. Als je een....aflegt, dan beloof je onder alle omstandigheden iets wel of juist iets niet te doen. 24. als iemand je uischeldt dan word je soms boos. Je voelt je dan in je ....aangetast. 25. van een brandende sigaret blijft niets anders over dan. 27. de verleden tijd van het werkwoord rijden is 29. het ministerie van binnenlandse zaken wordt kortweg ook welge noemd (dat is een afkorting van de woorden binnenlandse zaken) 30. welk lichaamsdeel zit vlak bij de lever....? 32. een ander woord voor plezier is.. 33. een maand van het jaar 34. een ander woord voor loven 36. een persoon die niet meer in leven is. is een. 37. het grote meer bij Naarden heet het. Van boven naar beneden: 1. de hoofdstad van Denemarken is.... 2. een ander woord voor hetzelfde is....? 3. als je veel vis wilt vangen kun je beter eengebruiken 4. de afkorting van doctor is 5. om een schip te besturen heb je niet alleen een stuurrad nodig, maar ook een 6. deel van een mast 7. de voornaam van een bekende Nederlandse schaatser. 8. jij wilt wel voetballen, maar ik heb geën zin. Ik wil dus ....voetballen 9. op de televisie komen programma's waarin vaak het nieuws van het journaal uitvoeriger wordt verteld. Bij de ene omroep heet dat Aktua t.v., bij de andere omroep Brandpunt. Welke naam moet hier worden ingevuld....? 13. een hond met veel krullen heet een.... 14. een beest met twee bulten op zijn rug heet een.... 17. een plein bij een school noemt men ook wel een.... 18. een ander woord voor nee is... 20. een muzieknoot 22. de afkorting van nummer is... 26. naam van een vrouw uit de oudheid 28. iemand die niet meer in leven is, is een 29. een verzoekschrift noemt men ook wel een.... 31. een meisjesnaam 33. je moeder noemt je ook wel kortweg 35. de afkorting van niet roken is. 36. de afkorting van Duitse Mark is...

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 57