Inschrij factie bij bureau huisvesting comité LW.W. door Pleidooi voor parkeerpasjes Ravage in noodgebouw Ere-doctoraat voor dr. J. J. van Rood IGB: snel met bouw beginnen L Raadsleden voetballen tegen de universiteit Fikse boete fietser in Haarlemmerstraat Kern bewapening Op 27 september wordt in Delft een grote manifestatie tegen de kernbewapening georga niseerd. Ook vanuit Leiden zal met een deputatie aan de demonstratie worden deelge nomen. Kaarten zijn voor f8.50 verkrijgbaar op Bree- straat 8. Verdere informatie bij Cees Volwater, Breestraat 121a, tel. 071-121106. Kinderfilms Run wild, run free" is de titel van de kinderfilm die morgen vanaf half drie in het K& O-gebouw ajan de Oude Vest 45 wordt vertoond. Het ver haal gaat over een tienjarige jongen die niet kan praten en bevriend raakt met een ge pensioneerde kolonel. De ko lonel bezit een paard dat een belangrijke rol in het verhaal speelt. De toegangsprijs be draagt drie gulden, inclusief een bekertje ranja. Franse film Het nieuwe filmseizoen van K& O gaat vanavond beginnen met de Franse film "Cet ob- scur objet du désir" van Louis Bunuel en Jean Claude Ca- riere uit 1977. De film die ver toond wordt in de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45, gaat over een oudere, gefortuneerde man die verliefd wordt op zijn 18-jarige dienstbode. De voorstelling begint om acht VAR A-vergadering De afdeling Rijn- en Bollen streek van de VARA houdt vanavond de jaarlijkse le denvergadering in het "Wie- nerwald" aan de Steenstraat 2. Herman van Wijk, omroep- secretaris bij de VARA, zal op deze bijeenkomst spreken over de actuele situatie bij de VA RA. De oud-vice-voorzitter van het district K. de Moor zal een inzicht geven over het rei len en zeilen van de omroep in de provincie Zuid-Holland. Psychologie Vanavond wordt in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een le zing gehouden in de serie Psy chologie in het nieuwe tijd perk. De inleiding wordt ge houden door Ria Exel van a New Age-beweging onder de titel "De zeven psychologische typen in relatie tot de zeven energieën. Aanvang 20 uur. Vredesweek In het kader van de Vredesweek worden deze week de volgende activiteiten gehouden. Van daag is er een discussieavond van.de Doopsgezinden in de Lokhorstkerk. Morgen is er een open avond met forum in Oegstgeest en een politiek café in Leiderdorp. Op 25 septem ber wordt een video-avond in Verbum Dei aan het Plantage gehouden met de film "Ru mours of the war". Zaterdag tenslotte wordt er op het Stad huisplein va n 10 tot 16 uur een kleine manifestatie gehouden met muziek en cabaret. LEIDEN - Voor het vijfde jaar in successie zetten de wijk- comité's, buurt- en wijkver- enigingen hun wensen over de wijk op papier. Het overleg wijkorgaan bun delt deze wensen en vragen om het boekwerkje binnen kort aan de gemeente te overhandigen. Wethouders, raadsleden en ambtenaren gaan zich dan over de knel punten, vragen, wensen en eisen buigen. Alle buurten komen ook in de krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan het Pieters- en Academiewijk. LEIDEN - De Vereniging Pieters-, Akademiewijk en Levendaal- West blijft bij haar stokpaardje: het experiment met een parkeer- pasjesregeling voor bewoners en bedrijven. Tegelijkertijd zouden boetes voor foutparkeren fors moeten wor den verhoogd. Laden en lossen in de bmnen- stadswijk zou aan vaste tijden moeten worden gebonden. De vereniging is nog immer voor stander van een 'overslagplaats', waar goederen uit grote vracht wagens overgeladen worden in kleine, wendbare wagens. De kleine wagens moeten dan de goederen naar hun bestemming in de wijk rijden. Het Leids City Centrum, de winkeliersvereni ging is hier een tegenstander van. De vereniging wil een aparte maximum-snelheid van twintig a dertig kilometer per uur voor de binnenstad. Ze wil daardoor met name de overlast van autobussen terugschroeven. Als kanttekeningen bij het be stemmingsplan merkt de wijk- vereniging o.m. op dat restau rants beslist niet het karakter van café moeten krijgen. Daarom wil de vereniging maximaal acht res- Plannen tot het omzetten van bars in privé-sociëteiten schieten bij de vereniging ook in het verkeer de keelgat vanwege de overlast in de nacht. Ook vindt men dat de gemeente uitbreiding van de daghoreca op de Varkenmarkt moet tegengaan. Tenslotte wil de vereniging duide lijkheid hebben van de gemeente over het aangeven van schade als gevolg van het heien op het Ra penburg. De gemeente heeft zelf foto's laten maken van de panden aan het Rapenburg. Wanneer uit die foto's blijkt dat door het heien scheuren in de huizen zijn ont staan dan kan men reclameren. Wanneer scheuren pas na een jaar ontstaan is het volgens de vereni ging moeilijker om te bewijzen dat het heien de oorzaak ervan is. De vereniging wil dat de gemeen te één en ander tijdig onderzoekt. Een nieuwe walmuur langs het Rapenburg, maar scheuren in de woningen door het heien. Leids woonspektakel op Stadhuisplein LEIDEN - Door middel van een inschrijfactie wil het Komité Iedereen Wil Wo nen, een overkoepelende organisatie van zo'n vijf tig Leidse groeperingen, bureau huisvesting ervan overtuigen dat iedere woningzoekende in Lei den zich moeten kunnen laten inschrijven en dat de toewijzingsnormen voor woningen moeten worden verruimd. "Te weinig mensen kunnen bij huisvesting aankloppen. Als je studeert of in Leiden naar school gaat kun je het wel helemaal ver geten", aldus een woordvoerder van het comité op een gistermid dag gehouden persconferentie. De opzet van de actie, die loopt tot 1 november zoveel mogelijk Lei- denaars krijgen via het comité een formulier waarop vragen LEIDEN - Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Rijksuniversiteit Limburg is een ere-doctoraat toegekend aan de Leidse hoogleraar dr. J.J. van Rood. Dr. Van Rood is verbonden aan de afdeling Inwendige Geneeskunde van de medische faculteit van de Leidse universiteit. Hij heeft baanbrekend verricht op het gebied van de immunohae- matologie, met name ten aan zien van het herkennen van weefselantigenen. Weefselan- tigenen maken het mogelijk dat cellen en weefsels door Van Rood kreeg de onderschei ding niet alleen vanwege zijn wetenschappelijk werk, maar ook omdat men in zijn werk de mogelijkheid herkent om fundamenteel wetenschap pelijk onderzoek te verrich ten in een situatie die nauw verbonden is met patiënten behandeling. De andere ere-doctoraten gaan naar prof. dr. Brian Abel-Smith, prof. dr. J R. Evans en dr. J.G.H. Tans. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - De Internationale Ge- wapendbeton-Bouw B.V. uit Breda moet voor 1 juni 1981 be ginnen met de bouw van 24 wo ningen en winkels op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg in Leiden. Onder die voorwaarde ging de Leidse gemeenteraad gister avond akkoord met de uitgifte in erfpacht van een stuk grond aan de Morssingel. De raad nam ook een motie aan van de raadsleden Glaubitz (D'66), Kessen (PvdA), en Van Oosten (PPR) waarin staat dat twaalf van de nieuw te bouwen woningen in de premie huursector en de andere twaalf in de vrije (dure) huursector moeten worden gebouwd. Volgens het plan van de bouwer, Internationale Gewapenpendbe- ton-Bouw B.V. uit Breda, zouden alleen dure koopwoningen (pre mie- en vrije sector) moeten wor den gebouwd. Een meerderheid van de raad vreest, gezien de hui dige malaise op de markt voor koopwoningen, dat dit zal leiden tot leegstand. Het omzetten van premiekoop- en vrije sector in premiehuur en vrije huursector zou er toe moeten leiden dat de woningen eerder worden be woond, aldus een meerderheid van de raad. Een motie van de VVD-raadsleden Van Duijn en Kuijers, en van hetj CDA-raadslid Bleijie om slechts winkels met een baliefunctie toe1 te staan op de hoek Morssingel/ Stationsweg haalde het niet. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) wilde alleen akkoord gaan met een voorstel van Glau bitz om een voorkeur uit de spre ken voor winkels met een balie functie. De WD-er Van Duijn noemde dat "een half-zacht voorstel dat in strijd is met het structuurplan voor de binnen stad waarin staat dat er een con centratie van winkels moet ko men in het stadscentrum". De motie van WD en CDA werd echter door een ruime raads- meerderheid verworpen. meente en dat open gaten in de binnenstad zoals het Schutters veld niet mogen worden bestemd voor kantoren waar nauwelijks vraag naar is". Over deze nieuwe actie zei hij: "Wat we verwachten? We hopen nu een betere onderhandelingsposi tie met de gemeente te scheppen. In het verleden verliepen onze contacten niet altijd even soe pel". H. Castelein LEIDEN - Morgen en overmorgen viert de Leidse Universitaire Sportraad het zilveren jubileum. Ter gelegenheid daarvan wordt een groot aantal sportactiviteiten ontplooid. Hoogtepunten vor men een 25-uurs volleybaltoer nooi dat donderdagavond om acht uur begint en een voetbal wedstrijd tussen universiteits raadsleden en gemeenteraadsle den op het universitaire sportter rein aan de wassenaarseweg 74 (aanvang vrijdag om 17 uur). Na de voetbalwedstrijd is er een basketbaldemonstratie door PI Leiden. Verder is er morgen een fak kel-Leeuwenhoekloop over 5 en 10 kilometer en een volley bal-disco-drive die de hele nacht in het sportcentrum wordt ge houden. staan als: "Ik wil mij als woning zoekende laten inschrijven, om dat ik een opleiding volg in Lei den". En: "Ik wil mij laten in schrijven omdat ik werkzoekend ben". Het comité, dat er voor zorgt dat de ingevulde formulieren bij de ge meente terecht komen, hoopt met deze actie duidelijkheid te kunnen verschaffen over de wer kelijke huisvestingsnood in Lei den. Tussenstand De tussenstand zal op 11 oktober worden bekend gemaakt. Op die datum vindt namelijk op het Stadhuisplein het Leids Woon spektakel plaats. Een gebeurte nis die is bedoeld als demonstra tieve afsluiting van het Leidse Jaar van het Wonen. (Aan het programma wordt nog gewerkt, maar vast staat dat er een natio naal bekende band zal optreden alsmede een acrobatengroep. Dat er sprekers zijn spreekt natuur lijk voor zich). Inmiddels heeft het comité, besef fend dat inschrijving op zichzelf natuurlijk onvoldoende is om de woningnood op te lossen, ook weer een eisenpakket op tafel gelegd. "Bouwen Nu!", is ons motto", zo r-»SuaU' r> i i. verduidelijkte een woordvoerder h*e,r 21J" gistermiddag. "Een groot deel van de woningnood in Leiden kan worden opgelost door de ruimte die Leiden nog heeft, te benutten voor kwalitatief goede en betaalbare woningbouw. Con crete punten: wij vinden onder meer dat het nieuwbouwbe- stemmingsgebied de Leeuwen hoek niet langer een strijdperk mag zijn voor universiteit en ge- veertig jaar se t bij Sanders LEIDEN - Leidenaar H.J.M. Cas telein is in verband met zijn veer tigjarig dienstjubileum bij de Koninklijke Sanders Fabrieken koninklijk onderscheiden. Uit handen van commissaris Ch. Boeree kreeg de heer Castelein de ere-medaille in goud verbon den aan de orde van Oranje Na bij Sanders als vertegenwoor diger. Later werd hij hoofdverte genwoordiger en verkoopleider. Sinds 1975 is hij adjunct-direc teur van de zeepfabriek Het Kla verblad welk bedrijf sinds de ja ren zestig deel uitmaakt van de Sanders-groep. In deze kwaliteit heeft hij de dagelijkse leiding van een van de weinig zeepfabrieken die ons land nog rijk is. Slippertje LEIDEN - Fietsers en brom fietsers op het wandelgebied de Haarlemmerstraat kunnen op fikse boetes rekenen van de kantonrechter als de poli tie hen betrapt heeft. Officier van justitie Tan eiste gisteren 50 gulden tegen zo'n betrapte fietser. "Je gaat maar naast de fiets lopen of je rijdt een blokje om. Fietsers en bromfietsers op de Haarlemmerstraat zijn erg vervelend voor voetgangers. Het is nu eenmaal wandelge bied. Ik hoop dat de boete een gevoelige les is", aldus de of ficier. Zij eiste bovendien 75 gulden boete omdat de fietser aan: vankelijk een valse naam had opgegeven om bekeuring te ontlopen. De fietser vond de boetes al te gortig: "Het was puur wille keur van de politie. Terwijl ze mij stonden te bekeuren fiets te een ander doodleuk langs Volgens het politierapport had een man in Noordwijk indruk willen maken op de meisjes bij hem achterin de auto. Daarom zou hij zijn auto van links naar rechts slippend over de weg hebben geleid. Voor de kantonrechter vertelde de man een heel ander ver haal. "Ik keek naar een auto die met de lichten knipperde, waarschijnlijk om me te waarschuwen voor een poli- tie-controle. Terwijl ik op die auto lette had ik m'n auto iets naar links gestuurd. Dat her was ook niet glad". Zij eiste 50 gulden boete. De rechter meende echter dat het alle maal niet zo'n vaart gelopen had en veroordeelde de man tot 20 gulden. Blaarkop ons heen". Kantonrechter Sprey gaf echter nog een hogere boete dan de eis van de officier. Onder het toeziend oog van prinses Juliana veroordeelde hij de fietser tot twee keer 75 gulden boete. stelde ik door weer naar rechts te sturen. Het was meer een stuurfout dan een slippar tij". De officier was bepaald niet overtuigd door het verhaal van de man. "U hoefde ner gens voor uit te wijken en het Een boer werd veroordeeld we gens het mishandelen van een roodblaarstier op de vee markt. De rechter liet foto's zien van een stier met het rechteroog vol bloed. De verdediging van de boer maakte het er niet beter op voor hem: "Op de foto lijkt het veel erger dan het was. Als de stier een rode kop had ge had was het niet opgevallen. Bij zo'n witte kop zie je alles. De stier was wat weerbarstig. Het was niet mijn bedoeling om de stier met mijn stok blind te slaan maar om 'm te laten lopen". Zowel rechter als officier von den een strenge straf op z'n plaats: 500 gulden waarvan 300 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar "als een stok achter de deur" voor als de boer het weer in zijn hoofd zou halen een stier lukraak te slaan. LEIDEN - De hernieuwde Leidse hengelkampioenschappen zijn een groot succes geworden voor de viscolleges van Zuid-West. Het tweede team behaalde het korpskampioenschap, terwijl het eerste met slechts negen visjes minder beslag legde op de twee de plaats. Op de laatste wed strijddag werd het nog een bij zonder spannende aangelegen heid omdat het tweede team niet meer dan 43 visjes naar de wal bracht(totaal 257 stuks), terwijl het eerste team het veel beter deed: 68 stuks (totaal 248). Dat resultaat was voldoende om Ons Genoegen (totaal 234 stuks) van de tweede plaats te verdrij ven. De stand na vier competitie- dager/ was verder: 4. DVS 1 203 stuks, 5. DVS 2 183 stuks, 6. Al phen 1 179 stuks, 7. DW 149 stuks, 8. De Meerval 144 stuks, 9. Alphen 2 143 stuks, 10. HSV 133 stuks, 11. De Brasem 101 stuks, 12. DSB 50 stuks. In het persoonlijk klassement ging J. Sinteur van DVS 2 met de hoogste eer strijken. In de Vliet ving hij tijdens de wedstrijd 32 visjes. Genoeg om H. moenen van Zuid-West 1 en W. Moenen van 1 Zuid-West 2 achter zich te laten. Zij vingen respectievelijk 67 en 63 visjes. Koploper tot de laatste dag E. Odijk van Ons Genoegen viel sterk terug. Staand v .l.n .r .1 .Mazurel,JBoef. R. de Bezemer,Gv.d. Laan, zittend v.l.n.r. J. Sinteur (pers. kamp.), W. Moenen en A. Ruis. Op de voor grond H. Tennissen. De grootste voorn, een exemplaar van 29 centimeter, werd gevan gen door D. Hogeveen van Al phen 2, terwijl P. Al bias van Ons Genoegen met een brasem van 44.2 centimeter de prijs voor de grootste vis in de wacht sleepte. De organisatoren van het Leidse Hengel Competitie zijn van plan van de competitie weer een jaar lijks terugkerend evenement te maken. Vernielingen Lorentzschool LEIDEN - Een ontzettende ravage vonden de leerkrachten van de openbare Lorentzschool aan de Lorentzkade gistermorgen in hun pas nieuwe noodgebouw. De nooddeur is opengebroken. Een groot aantal ruiten ligt aan dig gelen. Spiegels zijn van de wan den gehaald en op de grond kapot gegooid. Het zachtboard plafond werd vernield. De brandslang is uitgerold. Afvoerpijpen zijn van de wastafels gerukt. Het noodlokaal was nog niet in ge bruik. Het stond er pas vier da gen. De schade wordt geraamd op tus sen de acht- en de tienduizend gulden. De daders zijn nog niet bekend hoewel er vermoedens in een be paalde richting zijn. Eveneens in het weekeinde zijn in de protestants-christelijke kleu terschool "Zonnebloem" aan de Asserstraat vijf grote ruiten met stoeptegels ingegooid. Het scha debedrag is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4