LEIDSCH DAGBLAD Conflict Iran-Irak verscherpt Uitstel Leidse bouwfraudezaak flfi Meubelfabriek Sfir Oistervvijk De inruilwaarde van uw auto is zojuist fors gestegen! [ÜLl Het Motorhuis vandaag in Geen fout berekeningen f Radio-Bagdad: "Gegijzelden vrij" Irak valt Iran binnen Iran valt Bagdad aan Iran sluit Straat van Hormoez voor Irak af toonaangevend in eiken ONTVOERING EINDIGDE IN KATWIJK Conflict SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis (JINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36276 lirecteur G Koopman oofdredacteur AAM Schuurmans ld| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe! 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon JERUZALEM (DPA) - Iran zou, volgens radio-Bagdad, de Amerikaanse gegijzelden hebben vrijgelaten. Dit be richt werd vanmorgen in Is raël opgevangen. In diploma tieke kringen wordt de in houd van het bericht hoogst onwaarschijnlijk geacht. Ook in Beiroet is de melding van Bagdad gehoord. In een kort commentaar merkte de Iraakse radio op dat dit ge baar een bewijs is dat Cho- meini "aan de kant van de Amerikanen staat". Tevens werd vanmorgen in Is raël radio-Teheran opgevan gen die de Verenigde Staten ervan beschuldigde Irak te gebruiken en anti-Chomeini- elementen aan te moedigen. Radio-Teheran beschuldigde ook de "Amerikaanse schur ken en hun handlanger, de schurk Haddam Hoessein (de president van Irak, - red.), van pogingen het moreel van de Iraanse strijders te verzwak ken". In Washington liet het ministe rie van buitenlandse zaken weten geen informatie te hebben die het bericht van radio-Bagdad bevestigt. Saoedi-Arabiê BRIVES - Deze ravage ontstond bij het Franse plaatsje Brives toen een vrachtwagen, een trekker met oplegger en een personenauto fron taal in botsing kwamen. Bij het ongeluk kwamen zes i om het leven. KOFFIESHOP NAPOLEON Steenstraat 13 Geopend v.a. 8 uur 's morge Zondag v.a. 12 uur I LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft de behandeling van de I Leidse bouwfraudezaak {ot na der orde uitgesteld. De zaak rondom het Leidse bedrijf Lemij blijkt nog ingewikkelder te zijn dan aanvankelijk gedacht werd. De raadslieden van de verdachten J. van L. F. R. en W van den B. hebben onmiddellijke invrij- heidsstelling van hun cliënten gevraagd. De verdachten zitten al ruim een halfjaar vast in afwach ting van hun berechting. De normale termijn is drie maanden. De beslissing van de rechter op het verzoek tot invrijheidsstel- ling was vanmiddag bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Uit de zitting van de rechtbank vanmorgen bleek dat allerlei ge gevens nog los moeten komen. Zo zit Leidenaar A. van D. nog steeds op Mallorca en is de Rot terdammer W. S. nog op vrije voe ten. Beiden worden verdacht van valsheid in geschrifte in verband met de Lemij-zaak. De raadslieden maakten kenbaar 40 getuigen te willen horen onder wie de leider van het vooronder zoek de Leidse hoofdinspecteur Mostert. Zij uitten kritiek op het vooronderzoek. De ambtsedige processen-verbaal zouden on juiste dingen bevatten. Zo zou den de verdachten de woorden in de mond geleed zijn. Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Middagtempera- tuur rond 18 graden. Matige zuidwes tenwind. Zon op: 7.27 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 19.59 uur; onder: 7.00 uur. Hoogwater te Katwijk om ij.?* en 16.05 uur, laagwater te Katwijk om 12.36 uur. ("1 Rijdt u in een van de top-5 merken? opel Dan is het nu een gouden moment om bij Het Motorhuis overeen Opel te komen praten. Wantl oktober start onzegroteoccasionshowendaar V^/* willen we uw auto graag bij hebben. Er opei, valt nu te praten, te handelen, af te dingen ekortom: te profiteren. Bij aankoop van een Ascona bijvoorbeeld, opel geven we voor bepaalde merken grif 2000,- méér dan de gangbare inruilprijs! Maar voor alle Opeis en inruilwagens van alle merken geldt: QPEL met Het Motorhuis valt nu meer te regelen dan met uw eigen dealer! Rij maar eens snel bij ons binnen. ib vdi i dut: 11 iel Kt;i i ytfiui: opel hOjnn* rit>ytOO&fe. rfna*mne>+Je> \**>l wa±VQOr.doeSL! vondellaan 80, Leiden,Tel. 071-76 9313. JERUZALEM/B AHREIN/BAGDAD/TEHERAN (UPI/ AFP/Reuter/DPA) - Het conflict tussen Irak en Iran heeft zich vanmorgen verscherpt, nadat de Iraanse luchtmacht aanvallen had uitgevoerd op het grondge bied van Irak en Iran de belangrijke zeeroute, de Straat van Hormoez had gesloten. Irak heeft meegedeeld dat zijn landstrijdkrachten vanochtend vroeg Iran zijn binnengegaan "om belangrijke posities" in te nemen. "Onze landstrijdkrachten gingen om drie uur deze ochtend 23 sep tember 1980 naar de toegewezen doelen teneinde controle te krij gen over vitale \posities binnen Iran, teneinde de ruggegraat van de racistische regering in Tehe ran te breken, haar trots te vernie tigen en haar er toe te dwingen het nieuwe voldongen feit te aan vaarden en de soevereiniteit van Irak over zijn land en water te eerbiedigen." Aldus de verkla ring uit Irak. Iraakse diplomaten in Ankara zei den dat de Irakese troepen 10 ki lometer Iraans gebied waren binnengedrongen. De grond troepen werden gesteund door tanks en vliegtuigen. De troepen willen de controle over de Iraanse steden Abadan en Chorramsjar aan de waterweg van Shatt al Arab krijgen die de Iraanse olie rijke provincie Khouzestan scheidt van Iraks eigen olievel den, aldus de Irakese diploma ten. Volgens hen zijn de Irakese troepen niet van plan de grote olieraffinaderijen in het gebied aan te vallen of te vernietigen. Iran verklaarde vandaag zijn helft van de Perzische Golf tot oor logsgebied en gaf koopvaardij schepen opdracht daar weg te blijven of in elk geval de vlag van het land van herkomst te en nauwgezet te voldoen verzoeken van de Iraanse i in overeenstemming met de re gels van het internationale recht. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Zonder geweld is vannacht in Katwijk een eind gekomen aan de ontvoering van een 30-jarige vrouw van een bankdirecteur uit Am sterdam. De ontvoerder, de 29-jarige R.M. zonder vaste woning of verblijfplaats, is door de politie in de badplaats gearresteerd. Zowel de ont voerder als de vrouw van de bankdirecteur zijn in Bang kok (Thailand) geboren. De ontvoering vond gister avond plaats in de woning van de vrouw in de Bijlmer meer. Zij had een vriend op bezoek toen M. de woning binnendrong en hen onder bedreiging dwong plaats te nemen in een auto. M. had de auto geleend van zijn neef, een 29-jarige Katwijker, om wat ritjes in Nederland te ma ken. De echtgenoot van de ontvoer de vrouw was op het moment van de ontvoering niet thuis. De rit van de ontvoerder ging via Gouda naar Katwijk. Bij Gouda werd de vriend van de vrouw uit de auto gezet. De opsporingsactie waarbij de Katwijkse politie nauw sa menwerkte met de politie in Amsterdam concentreerde zich rondom de woning van de neef van de ontvoerder in de Katwijkse wijk Cleyn Duin. Om kwart voor drie vannacht trof de politie in de woning de ontvoerde vrouw totaal overstuur aan. Zij had bij de ontvoering een dik oog opgelopen. Over het motief van de dader kon vanmorgen nog niets met zekerheid worden gezegd, vermoedelijk was er een be paalde liefdesrelatie in het spel. aldus de Amsterdamse politie. Radio Bagdad in Irak maakte van ochtend bekend dat Iraanse vliegtuigen zes vliegvelden in Irak hebben aangevallen. Vol gens de radio waren ook burger doelen in Bagdad, Nineveh, Bas- ra en Nassariah gebombardeerd. Er is melding gemaakt van 50 do den en 20 gewonden. Reacties De buitenlandse reacties blijven voorlopig nog vrij neutraal. De Russische kranten hebben geen partij gekozen in het conflict en hebben vandaag de standpunten van de twee partijen weergege- Het Chinese persbureau Nieuw China nam zonder commentaar een gedeelte van de Irakese be richtgeving over, waarin werd gesproken over een racistisch re gime in Iran. Daarnaast publi ceerde het persbureau reacties van andere landen op de gevech ten tussen Irak en Iran, met name een officiële Egyptische verkla ring waarin wordt benadrukt dat Cairo geen partij kan trekken voor het ene broederland tegen het andere. President Carter heeft in Los An geles gezegd dat de VS zich afzij dig zullen houden in dit conflict en sprak de hoop uit dat dit grensgeschil op vreedzame wijze kan worden bijgelegd. Later sprak Carter de hoop uit dat dit conflict Iran ertoe zou bewegen de sinds 4 november in Iran ge gijzelde Amerikanen vrij te laten. 26 PAGINA'S De psycholoog Frans Den kers vervult bij het Amster damse politiekorps een soort van ombudsmanfunctie. In de rubriek Publiek vertelt hij welke gevoelens er onder de Amsterdamse politie functionarissen leven: "De agent kan z'n emoties niet kwijt". PAGINA 17 Orgel Hooglandse Kerk ge restaureerd PAGINA 5 Tierende thuiswerkkoning uit rechtzaal verwijderd PAGINA 7 Oostduitse spoorwegpolitie ontruimt seinhuizen PAGINA 9 Pim van Dord sluit voetbal loopbaan af PAGINA 13 Kompleetbouw over bouw sporthal Noordwijkerhout (Van een onzer verslaggevers) Meer nieuws op NOORDWIJKERHOUT - Direc teur G.M.G. Koppert van het ar chitectenbureau en bouwbedrijf Kompleetbouw b.v. uit Leerdam ontkent dat bij het berekenen van de kosten van dè evenementen hal in Noordwijkerhout fouten zijn gemaakt. "Het is zeker niet zo dat wij een te optimistische ra ming van de kosten hebben ge maakt. De kostprijs is gestegen als gevolg van de hogere bouw prijzen en een uitbreiding van de hal. Kompleetbouw is vorig jaar uitge gaan van een prijs van vier mil joen gulden voor de bouw van een sobere sporthal met recrea tieruimten. Omdat de hal ge schikt moet zijn voor meer doel einden dan alleen sport, moeten duurdere voorzieningen in de hal worden aangebracht", aldus Koppert. "De uitspraken van wethouder P. Heemskerk van de gemeente Noordwijkerhout laat ik voor zijn rekening. In de politiek weet je nooit hoe politici bepaalde zaken tegenover hun achterban of me debestuurders verantwoorden", zo voegt de ondernemer eraan toe. Koppert meent trouwens dat Kompleetbouw de evenemen tenhal enkele tonnen goedkoper kan bouwen dan bouwbedrijf Noorlander uit Leiderdorp, dat het complex aan de Maandagse Wetering bouwt voor een bedrag van 5,4 miljoen gulden. i der streekpa- gina's. Het belangrijkste ele ment in het huidige conflict tussen Irak en Iran is de vraag hoe de twee supermach ten, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, zich gaan op stellen. Geen van beide kan zich veroorloven om politieke en militaire avonturen in dit ge bied op de hals te halen. Hoewel op dit ogenblik de strijdende partijen erop uit lijken te zijn hun eeuwige strijd om de grensgebie den alleen maar te slechten, kan hun oorlog gemakkelijk uitlopen op een omvangrijk conflict. Beide landen kampen met ontevre den minderheden die met een scheef oog naar de buurlanden kijken. Irak is, terecht, bang voor het overslaan van Chomeini's re volutie naar de sjiitische bevolking in het land. Terwijl Iran te kampen heeft met soenitische mindertie- den die hun heil bij Irak zouden kunnen zoeken. Het gevaar bestaat dat beide landen misbruik maken van de ontevre denheid van deze minderheden, waardoor het conflict veelomvat tend wordt. De strategische ligging van beide landen met betrekking tot de olie toevoer naar het Westen, houdt eveneens een groot gevaar in. Het is maar de vraag hoe lang Cho- meini het kan volhouden tegen de Irakese overmacht. De conditie van zijn leger is op het ogenblik weinig florissant. Maar Chomeini heeft nog altijd de 52 Amerikaanse gegijzelden als lokaas achter de hand. En politiek bedrijven houdt een grote mate van opportunisme in. De verleiding voor de Verenigde Staten om, in ruil voor vrijlating van de gegijzelden, militaire hulp aan Chomeini te verstrekken, kan daarom erg groot zijn. Toch zouden de VS zich, wanneer zij op deze mogelijke ruilhandel zouden ingaan, daarmee zelf in de vingers snijden. Gevolg zou namelijk zijn dat Iran een blokka de van de Straat van Hormoez veel langer kan volhouden dan nu het geval is. Aan de andere kant kan ook de Sowjet-Unie zich moeilijk ver oorloven om Irak de helpende hand te reiken. De vriendschap tussen deze twee landen is de laatste tijd al danig bekoeld. En ook al is de Irakese vice-premier naar Moskou gereisd om steun te verkrijgen, Moskou zit nog steeds met Afghanistan in zijn maag. Een feit dat zeker zal meespelen in het Kremlin om zich niet opnieuw in een avontuur te storten. Anderzijds is ook voor Moskou de verleiding zeer groot een over heersende rol te spelen in het Perzische-Golfgebied. Vandaar dat terughoudendheid voor Moskou zeker is geboden aangezien de VS die heerschap pij in het Golfgebied niet kunnen en niet zullen dulden En hoewel noch de VS noch de Sowjet-Unie op dit moment een confrontatie met de ander kan aangaan, is hun belang in dit ge bied groot genoeg om een derge lijk risico te nemen. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Irak en Iran zouden er goed aan doen die kat niet tot het uiterste te tergen. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: p Don ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1