Ondernemers willen één m iljard meer "Bemanning op schepen kan worden gehalveerd "Positie kernenergie komt ernstig in gevaar OGEM handelde niet in strijd met loonpauze II i» kort zakelijk Onderhandelingen over arbeidsconflict Schelde DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 rTTTTT Rode cijfers Door het verslechterende econo mische klimaat bevinden zich op dit moment al 11 (vorig jaar 8) kranten in de rode cijfers. Dit wij zen recente gegevens uit van de bedrijfs vergelijkende enquête van De Nederlandse Dagblad pers (NDP), de krantenuitgevers in ons land. Deze weinig rooskleurige resulta ten zijn het gevolg van teruglo pende advertentie-inkomsten. Daarnaast kampen de kranten met flink stijgende papier- enan- dere kosten. Cao Het Cao-overleg tussen de Ver- voersbonden FNV en de directie van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit Internationale heeft gister avond nog geen concrete resulta ten opgeleverd. Het overleg wordt donderdag 2 oktober voortgezet. De directie van Smit zal dan wel met nader uitgewerk te voorstellen voor de herstructu rering van de lonen komen. Acties De ontslagen slachtploeg van het vleesbedrijf "U-vlees" in Holten heeft gistermiddag op een verga dering besloten af te zien van verdere harde acties tegen de weigering van de directie van het bedrijf een minimum-garantie loon te geven. De 35 man tellende slachtploeg, die vorige week vrij dag na een kort geding de bezet ting in de stallen van het bedrijf moesten opheffen, zal volgens een woordvoerder van de Voe dingsbond FNV in de loop van de week bekijken wat nog rest als protest tegen het directiebeleid. Directeur Udema heeft de slach ters verteld dat zij op enkelen ha bij "U-vlees" in vaste dienst kun nen komen. De slachters hebben gisteren dit aanbod nog eens van de hand gewezen. "Als in de loop van de week blijkt dat er toch mensen zijn die van gedachten veranderen, dan is dat vanzelf sprekend hun goed recht. Wij zullen dan als bond ook voor be geleiding voor hen zorgen", aldus een woordvoerder van de Voe dingsbond. Uitstel Eurostroom BV in Schaesberg, waar ongeveer 150 mensen wer ken gaat uitstel van betaling vra gen. Dat hebben directie en commissarissen van het bedrijf, gespecialiseerd in installatie werkzaamheden in de industriële sfeer en utiliteitssector, gister middag meegedeeld. Het minder worden van de bedrij vigheid in Zuid-Limburg in de loop van de jaren zeventig was volgens directie en commissaris sen aanleiding om regionale spreiding na te streven en nieuwe projecten in de elektronica-sfeer te gaan ontwikkelen. "De aan loopkosten voor deze verbreding van activiteiten zijn echter groter gebleken dan de onderneming kon dragen, terwijl geleidelijk ook de rentelasten het rendement hebben uitgehold. Hierdoor zijn liquiditeitsmoeilijkheden ont staan", aldus de leiding van Eu rostroom. Windmolen De KEMA in Arnhem, het onder zoeksinstituut van de Neder landse elektriciteitsbedrijven, gaat voor het eerst zelf een proef nemen met een windmolen. Het bouwsel komt waarschijnlijk te staan aan de Rijnoever in de buurt van het elektriciteitsmu seum Elektrum. De KEMA wil' volgens een woord voerder met het experiment vooral nagaan in hoeverre de windmolen stroom kan leveren aan het openbare elektriciteits net. Er wordt daarom samenge werkt met het Arnhemse ener giebedrijf Gewab. De geleverde stroom zal hoofdzakelijk via het Gewab-net terecht komen bij de gebouwen op het terrein van de KEMA, waar ruim duizend men sen werken. Het is niet bekend hoe groot de windmolen wordt. De KEMA be kijkt momenteel welk type mo len het beste kan worden ge bruikt. Toekomstbeeld Schip 80 ROTTERDAM (GPD) - Moder ne koopvaardijschepen die de Nederlandse werven de ko mende jaren zullen bouwen, kunnen varen met een gehal veerde bemanning. In plaats van een gemiddelde beman ning van 28 officieren en ge zellen, zal er straks nog werk zijn voor in totaal zestien man. Met de ontwikkeling van sterk geautomatiseerde schepen, die door de op drachtgever „op maat" kun nen worden besteld, probeert Nederland de opgelopen ma ritieme achterstand enigszins weg te werken. - Deze conclusie mag worden ge trokken na de presentatie van de plannen van de project groep Schip '80 van het Ne derlands Maritiem Instituut te Rotterdam, gistermiddag in de Maasstad. Volgens pro jectleider kolonel ter zee M. G. Bubbers gaat het om een breedopgezet onderzoek, waarbij reders en scheeps bouwers „bij elkaar in de keuken kijken" om te komen tot efficiëntere schepen. De studie richt zich voor een groot deel op zeer technische onderwerpen; er moet vol gens Bubbers duidelijkheid komen in de .jungle van de automatisering", waarbij al leen de installateur nog weet hoe bepaalde systemen wer ken. Het getal van zestien beman ningsleden is slecht gevallen bij de Federatie van Werkne mersorganisaties in de Zee vaart (FWZ). Secretaris J. Gerritse is van mening dat deze kwestie niet thuishoort in de projectgroep Schip '80, maar in het Overkoepelend Rationaliserings Overleg (ORO), waarin overheid, re ders en vakorganisaties over bemanningsaantallen op sterk geautomatiseerde 55 schepen praten. De FWZ doet wel mee aan Schip '80, maar alleen met de opzet om tot een modern schip te komen, dat de concurrentie aan kan met andere vloten. Het gaat bij de projectgroep om het ontwerpen van schepen, die op maat naar de wensen van de opdrachtgever worden gem'aakt. Door vergaande au tomatisering toe te passen, kan de bemanning bijna wor den gehalveerd, maar FWZ- secretaris Gerritse heeft zo zijn bedenkingen: „Er is een aantal experimenten gaande, waarbij schepen met 22 man wel het verst gaan. Er is geen enkele aanwijzing dat het nog met minder mankracht kan". In Schip '80 werken tal van Ne derlandse bedrijven, binnen en buiten de maritieme sec tor, samen. Volgend jaar moet het project klaar zijn. Directeur Internationale Atoomorganisatie: WENEN - Met een büna tradi tionele aanval van directeur- generaal dr. Sigvard Eklund op de tegenstanders van atoomenergie, is gisteren in Wenen de 24 ste Algemene Vergadering van de Interna tionale Atoomorganisatie (IAEA) begonnen. Dr. Eklund had het bijzonder begrepen op degenen die waarschuwen tegen het groeiende gebruik van atoomenergie. Hij had hevige kritiek op de landen, met na me de Verenigde Staten, die de bouw van atoomkracht- centrales hebben terugge schroefd. Een aantal mensen in de geïn dustrialiseerde landen schij nen volgens directeur-gene raal Eklund te denken dat er een zekere graad van mate riële verzadiging is bereikt. Deze opvattingen, die zich door de welgestelde lagen van de geïndustrialiseerde maat schappij hebben verspreid en die zijn uitgegroeid tot actie groepen met een vaak niet te verwaarlozen politieke in vloed, beschreef hij als aan stekelijk. Degenen die hebben opgeroe pen om de plannen voor de bouw van atoomenergiecen trales te schrappen, moeten er volgens hem aan denken dat twee of drie miljard mensen in de wereld amper te eten hebben, laat staan een rede lijke levensstandaard heb ben. Niettemin moest dr. Eklund toegeven, dat de OECD-lan- den hun nucleaire projecten met 30 procent hebben ver minderd. Universiteiten in de Verenigde Staten, West- Duitsland en Zweden hebben volgens berichten uit die lan den hun professoraten in nucleaire wetenschappen bij andere leerstoelen onderge bracht vanwege de vermin derde belangstelling bij een deel van de studenten, die het gevoel hebben dat er een da lende markt is voor nucleaire beroepen. Eklund waarschuwde voor een verkeerd veiligheidsgevoel, omdat olie nog betrekkelijk goedkoop is en zonne-energie en andere alternatieve ener giebronnen een oplossing lij ken te bieden, die dat op lan gere termijn niet zouden zijn. KNO V vraagt regering om lastenverlichting EINDHOVEN (GPD) - Als de regering het komende jaar twee miljard extra zal besteden aan lastenverlichting, dan zal de werkloosheid in 1981 al afnemen met 1000 LELYSTAD - De opgravingswerkzaamheden aan een scheepswrak i eeuw in Lelystad verlopen voorspoedig. Volgens deskundigen kan exemplaar. Veel van de inventaris is nog intact en overgebracht naar meer munten uit 1619 gevonden. in een zeevarend vrachtschip uit de 17e i spreken van een bijzonder zeldzaam Ketelhaven. Er zijn onder man. Dit zei KNOV-voorzitter Wouter Perquin gisteravond op een re gionale bijeenkomst van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond in Eindhoven. Twee miljard extra lastenverlich ting in plaats van de door de rege ring voorgestelde één miljard, en een loonmatiging van 2 procent, betekenen dat de inkomens voor modaal wat minder ver hoeven te dalen. In de plannen van de regering zul len de modale inkomens er in 1981 ongeveer 1,5 procent op ach teruit gaan. Wanneer het voorstel van het KNOV zou worden ge realiseerd, betekent dit voor Jan Modaal dat hij er slechts onge veer 1 procent op achteruit gaat, .gaan, met positieve gevolgen voor de koopkracht, die van we- zensbelang is voor het midden- en kleinbedrijf. Het KNOV wil een en ander finan cieren door het financieringste kort bij de overheid voor het ko mende jaar tijdelijk wat op te schroeven van 5,25 tot 5,85 pro cent. Ter financiering zou tevens kunnen dienen een gedeelte van de 600 miljoen die minister Albe- da heeft uitgetrokken voor de ar beidsmarkt. Verder bestaat de mogelijkheid voor de overheid een aantal extra ombuigingen te realiseren. Wouter Perquin zei dat minister Albeda (sociale zaken) is verzocht de oude regeling „stimulering vakopleiding schoolverlaters" met terugwerkende kracht in ere te herstellen. Deze regeling, die jarenlang van kracht is geweest, heeft alleen al in het vorige jaar zo'n 21.000 schoolverlaters een baan bezorgd. Het blijkt dat werkgevers met name in de bouw, horeca, detailhandel en technische installatiebedrijven die schoolverlaters in dienst hebben genomen zonder subsi die, deze jongeren die in hun proeftijd zitten, dreigen te ont slaan. DEN HAAG (GPD) - OGEM han delde niet in strijd met het Loon- VLISSINGEN - De onderhande lingen tussen de directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde en de werknemersorga nisaties over het nu al een week Overigens werd het verzoek van De Schelde-directie in een brief aan het personeel, om gisteren het werk te hervatten, van de hand gewezen. slepende arbeidsconflict bij de Districtsbestuurder Bijvank deel- Vlissingse werf beginnen Voorzitter Arie Groenevelt var Industriebond FNV kwam i morgen naar De Schelde orr stakers bij deze werf ervan te zekeren, dat naast de Industrie bond FNV ook het hoofdbestuur van de FNV achter hun eisen staat. Die mededeling deed dis trictsbestuurder Henk Bijvank gisteren aan de stakers die zich bij de hoofdpoort hadden verza meld. de nog mee dat de stakingskas niet zal worden geopend, omdat de verantwoordelijkheid voor de de staking naar zijn oordeel bij de m- directie ligt. de De directie van De Schelde wenste er- gisteren geen commentaar te ge ven op de ontwikkelingen. De stakersgroep, zo langzamerhand uitgegroeid tot ongeveer 2000 mensen, werd gisteren versterkt door de komst van stakers van de werf Scheldepoort Vlissingen- Oost st en van Schelde-Baal in Middelburg. pauzebesluit door ex-topman Udink een gouden handdruk van twee miljoen gulden te geven bij diens ontslag. Dit schrijft minis ter Albeda (sociale zaken) in ant woord op schriftelijke vragen van het GPV-kamerlid Verbrugh. Wel acht( de bewindsman de af vloeiingsregeling „buitenge woon gunstig". Albeda deelt de Kamer mee dat de eenmalige uitkering aan Udink „afgeleid is" van het salaris dat hij zou hebben ontvangen, indien hij tot zijn pensionering bij OGEM in dienst zou zijn geble ven. Verdere mededelingen wil de minister niet doen, in verband met de bescherming van de per soonlijke levenssfeer van de voormalige minister. De uitkering kan volgens minister Albeda niet worden aangemerkt als loon of als arbeidsvoorwaarde in de ruimste zin van het woord. Vandaar dat het loonpauzebe- sluit niet van toepassing kan zijn op de gouden handdruk. Daar naast wijst de minister erop dat hem geen middelen ten dienst staan de uitkering, nu die een maal is uitgereikt, aan te tas ten. Volgens de minister is het wel zo dat de betrokkenen zich bij het vaststellen van het bedrag te weinig rekenschap hebben gege ven van de noodzaak tot loonma tiging. "Juist moeten in relatie met het beginsel dat de sterkste schouders ook de zwaarste lasten moeten dragen, zou dit ook in de inhoud van individuele overeen komsten van deze aard zijn weer slag vinden," aldus minister Al beda. Goudprijs stijgt LONDEN (Reuter) - De Lon- dense goudprijs is gisteren gestegen tot 719,50 dollar per ounce (31,1 gram). Hiermee bereikte de prijs het hoogste peil van de afgelopen acht maanden, in verband met de vijandelijkheden tussen Iran en Irak. Vergeleken met het slot van vrijdag is de goudprijs met ongeveer 32 dollar gestegen. In Zürich eindigde de goudhandel gis teren 33 dollar hoger dan vrijdag. "Korting op jeugdloon kost overheid geld" UTRECHT (ANP) - De korting op de jeugdlonen die het kabinet voor 1981 in het vooruitzicht heeft gesteld als bijdrage in de bezuinigingen kost de overheid volgens de werkende jongeren organisatie NW-jc alleen maar geld. NW-jongerencontact heeft berekend dat de verlaging van de minimumjeugdlonen met ge middeld 15 procent de schatkist niets aan bezuinigingen oplevert, maar daarentegen de overheid een strop van zo'n 140 miljoen gulden gaat opleveren. De berekening van de NW-jc is gebaseerd op het gegeven, dat la gere lonen ook minder belasting voor het rijk en minder premies voor de sociale fondsen beteke nen. Dat kost deze instanties zo'n 225 miljoen per jaar, terwijl daar entegen over 115 miljoen gulden staat aan besparingen (30 miljoen door de koppeling met de uitke ringen en 85 miljoen door de koppeling met de wedde van de soldaten). De werkgevers hoeven door de voorgestelde korting zo'n 450 miljoen gulden minder aan loon uit te betalen en ruim 100 miljoen minder af te dragen aan de sociale fondsen. VEEMARKT LEIDEN: Di. 23 9 '80 Weekaanvoer 6156, dinsdag 4262, Slach- trunderen 200, Gebruiksvee 334, Gras kalveren 50, Nuchtere kalveren 1565, Veulens/pony's 31, Varkens 957, Biggen 27, Schapen of lammeren 936, Bokken of geiten 162. Prijsnoteringen slachtrunderen: als gis teren, Slachtvarkens: Extra kwaliteit 1.75 tot 2.00 per kg. levend gewicht, Slachtzeugen van 2.28 tot 2.58 per kg. levend gewicht. Melk- en kalfkoeien van 17.50 tot 29.75 per stuk, Varekoeien van 12.00 tot 22.50 per stuk, Pinken van 11.50 tot 18.00 per stuk. Graskalveren van 5.00 tot 10.00 per stuk, Nuchtere kalveren voor rood van 3.50 tot 5.00 per stuk, Fok of mesterij zwart van 2.25 tot 4.00 per stuk, Biggen van 93.50 tot 97.50 per stuk, Schapen van 1.40 tot 1.75 per stuk, Lammeren van 1.50 tot 1.80 per stuk, Veulens/pony's van 2.00 tot 7.00 per stuk, Geiten van 20 tot 75 per stuk, Fok schaap met 1 lam van 85 tot 2.05 per stuk. Toelichtingen: Slachtrunderen: Aan voer matig, Handel: rustig. Pnjzea als gisteren. Kalf- en melkkoeien matig, ma tig, stabiel, Varekoeien matig, matig, stabiel, Vaarzen en pinken matig, matig, stabiel, Graskalveren matig, matig, sta biel, Nuchtere klaveren redelijk, matig, iets lager, Paarden/pony's redelijk, re delijk, stabiel, Varkens dubbel, redelijk, iets hoger. Lopers en biggen matig, re delijk, iets hoger. Schapen en lammeren dubbel, redelijk, stabiel. Geiten ruim, flauw, iets lager. 58,00 57.60 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 273,00 273,00 113,00e 120,00e Ër 123.00 126,00 192,00 193.00 AMSTERDAM (anp) - De halfjaar cijfers van het Ahold-Concern zijn vandaag op de beurs met opluchting ontvangen. Gister middag hield men zijn hart nog vast en zakte de koers uiteinde lijk een ryksdaalder tot 64,50, GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19