Politie oneens met tolerant beleid Polak KRITISCHE WD KEURT PLAN PAIS AF Naturisme groeit onstuimig Ten aanzien van krakers Nederlanders, komdeze week naar uw woninginrichter $\erö; "PvdA niet in voor middenkoerskabinet BEJAARDE VROUWIN UTRECHT VERMOORD 24tAn27september Nederlanders, Hou meer van je Thuis MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 ALMELO (GPD) - Er zullen stren ge straffen worden geëist tegen de relschoppers die dit week einde zijn gearresteerd tijdens ernstige ongeregeldheden in de Almelose wijk Kerkelanden. Zij zullen waarschijnlijk al begin volgende week voor de rechter worden gehaald. Tot gister avond laat waren er twaalf ar restanten; verwacht werd dat hun aantal nog zal groeien. Het was gisteravond op een enkele straatbrand na betrekkelijk rustig na de gevechten die voor al zaterdagavond en -nacht he vige vormen aannamen. De on rust in de wijk begon in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen een tiental dronken wijkbewo ners huisraad in brand stak. In eerste instantie zeiden ze het te doen uit protest tegen de weige ring van de gemeentelijke reini gingsdienst het grootvuil op te halen. Later kwam daar ook het argument bij dat de renovatie van de woningen in de wijk snel ler uitgevoerd zou moeten wor den. Tot drie keer toe kwam de Mobiele Eenheid in de wijk in actie, waarbij de ME'ers met stenen en bierflesjes werden bekogeld. Waren het vrijdagnacht vrijwel uitsluitend buurtbewoners, een groep die was uitgegroeid tot ongeveer twintig man, zater dagnacht waren er veel onrust stokers uit andere wijken van de stad, die op de rellen afkwamen. Trottoirtegels en putdeksels werden op straat gegooid. Zeker vijf auto's werden in brand ge stoken, waaronder een aantal geparkeerde wagens van buurt bewoners. De Mobiele Eenheid bleef tot gisterochtend half vijf paraat, maar had opdracht ge kregen alleen de brandweer en de takelwagens te bescher- Een onderonsje tussen twee VVD-kopstukken tijraad van de liberalen in Amersfoort. Links vit partijvoorzitter Korthals Altes terdag tijdens de par- premier Wiegel, rechts AMERSFOORT (GPD) - De WD vindt dat partijgenoot minister Pais afmoet zien van zijn plannen om op de salarissen van onder wijzers f265 miljoen te bezuini gen. De WD-partijraad heeft za terdag in Amersfoort geëist dat het ontbrekende bedrag op ande re posten van de onderwijsbegro ting "gevonden zal moeten wor den. De partijraad toonde zich in het al gemeen hoogst ontevreden over het beleid van de fractie en de ministers. Het verzet concen treerde zich met name tegen de sociaal-economische plannen van het kabinet. Alleen een harde ingreep in de lonen kan volgens de VVD de economische problemen oplossen. Het best kan dat gebeuren door een alge mene loonmatiging. Daarbij heeft een verlaging van het jaar lijkse vakantiegeld van acnt naar zes procent de voorkeur. Het verzet van de partij tegen de plannen van minister Pais is ge baseerd op de vrees dat daarmee de bestaande koppeling tussen de salarissen van de onderwijzers en die van de overige groepen ambtenaren verbroken zou wor den. Een dergelijke ontwikkeling wordt door de partijraad niet aanvaardbaar geacht. De opstelling van de partijraad leidde tot een felle discussie met het partijbestuur. Uiteindelijk kon deze voorkomen dat een mo tie, waarin de voorstellen van de bewindsman afgewezen werden, in stemming kwam. Maar voor het zover was had fractieleider Rietkerk moeten toezeggen dat de «fractie, met de onderwijs commissie van de partij, op zoek zal gaan naar alternatieve bezui nigingen. Ook vice-prerpier Wiegel, die in de zaal aanwezig was, gaf met hand gebaren te kennen dat er een eind - hoe dan ook - aan de discussie diende te komen. In zijn slottoe spraak benadrukte hij nog eens dat van „ontkoppeling"' geen sprake was. Veeleer ging het om een nieuwe „koppeling op af stand" tussen beide groepen, zei hy. Het beleid van minister Pais noem de hij moedig. Deze had durven kiezen voor het behoud van de werkgelegenheid, ook als dat ge paard ging met loonsverlagingen. Net als Rietkerk voor hem, ver klaarde ook Wiegel zich bereid te zoeken naar alternatieve bespa ringen. Daarmee zou kunnen worden voorkomen dat de sala rissen van de onderwijzers gekort moeten worden. Wiegel zal overigens bij de komen de verkiezingen opnieuw de par tij leiden. Voorzitter Korthals Al tes deelde dit mee, nadat was komen vast te staan dat van de ruim 600 WD-afdelingen, die tot nu toe hun voorkeur voor een lijsttrekker hebben uitgespro ken, slechts drie een andere naam dan die van Wiegel genoemd hadden. Ondanks deze voorkeur bij de par tij voor de huidige leider, bestaat er binnen de WD toch grote on vrede met het door hem en de an dere bewindslieden gevoerde beleid. Zelf is hij ook niet meer boven alle kritiek verheven, zoals dat nog slechts enkele jaren gele den wel het geval was. Dit bleek onder meer doordat enkele .dis sidenten" wilden voorkomen dat hij het woord zou voeren. De groep kreeg voor deze opstelling zelfs nog wat applaus. AMSTERDAM, DEN HAAG (GPD) - De Amsterdamse po litie is het niet eens met het beleid dat burgemeester Polak ten ozichte van de kraakbeweging voert. De politie kwam tot deze stellingname nadat in het souter rain van het gekraakte pand 'De Groote Keyser' aan de Keizersgracht zaterdag door de krakers een informatiecen trum was geopend. Dat ging gepaard met een „kraak-v^r- zetmanifestatie, die zaterdag de hele middag en avond duurde. Op de Keizersgracht waren kramen ingericht, waar evenals in het souterrain bezoekers informatie konden krijgen over de kraakbeweging, het onderwerp stadsver nieuwing en speculatie, en ook over de ontruiming van gekraakte panden. De politie arresteerde twaalf mensen. Drie jeugdigen werden in de loop van gisteravond in vrijheid gesteld. Hun aandeel in de rellen bleek gering. De overi gen zullen vandaag of morgen worden voorgeleid aan de offï- De aanklacht tegen de verdachten luidt: openlijke geweldpleging. Daarnaast zullen enkelen zich ook moeten verantwoorden voor het gooien van stenen naar de politie en vernielingen. De maximumstraf die volgens het Wetboek van Strafrecht hier voor kan worden opgelegd, is zes jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Hoofdofficier van justitie mr. Gonsalves zegt dat per geval zal worden bekeken welke straf wordt geëist. Volgens hem is het zeker dat er een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf wordt gevorderd, waarbij hij eerder in maanden dan in weken denkt. Gonsalves heeft de indruk dat verschillende personen die bij de rellen van het afgelopen weekeinde waren betrokken, ook in het verleden in de Alme lose binnenstad voor ernstige problemen hebben gezorgd. De politie had van burgemeester Polak opdracht gekregen de ui terste tolerantie in acht te nemen Kamervragen over kraak- manifestatie DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerleden Jacobse en Nijpels (WD) hebben de ministers De Ruiter (justitie) en Wiegel (bin nenlandse zaken) gisteren vragen gesteld over het niet optreden van de Amsterdamse politie bij overtredingen zaterdag tijdens de kraakverzetmanifestatie in en rond het Amsterdamse kraak pand "De Groote Keyser". Zij vragen de bewindslieden onder meer hoe zij denken over de aan wijzingen van de burgemeester bij overtredingen tolerant te zijn en over het daaruit voortvloeien de optreden van de politie. Beide liberalen delen de mening van de politie dat door de opdracht van de burgemeester een toenemen de mate van rechtsongelijkheid wordt geschapen. Zijn de minis ters het daarmee eens?, zo wordt gevraagd. ADVERTENTIE bij de manifestatie, om ongere geldheden te voorkomen. Dat is een aantal politiemensen in het verkeerde keelgat geschoten. De krakers hadden namelijk geen vergunning aangevraagd voor het plaatsen van kramen, waar zij ook tweedehandskleding en bier verkochten. Ook was zaterdag de zender 'De Vrije Keyser' weer in de lucht. Veel politiemensen kunnen het niet verkroppen dat tegen deze overtredingen niet mocht worden opgetreden. Het personeel van het Amsterdam se politiedistrict Lijnbaans gracht, waartoe ook de Keizers gracht behoort, heeft een verkla ring uitgegeven, waarin wordt geconstateerd dat De Groote Keyser door „het bevoegd gezag" is aangewezen als „vrijplaats waar de geldende rechtsorde niet behoeft te worden gehandhaafd" De politiemensen vinden deze rechtsongelijkheid in hun dis- VECHTPARTIJ - Dc 24-jarige mevr. M. Visser-Van Loon uit Eindhoven is zaterdagavond bij een vechtpartij in haar woon plaats doodgestoken. Haar 45-ja- rige vader en 27-jarige zwager werden zwaargewond. De politie heeft twee verdachten (20 en 23 jaar) afkomstig uit Eindhoven aangehouden. De vechtpartij be gon toen de verdachten zich las tig gedroegen in een café aan de Wattstraat. Nadat ze door de ei genaar buiten waren gezet, ont stond er een vechtpartij tussen de twee en een aantal cafébezoekers waarbij één van de verdachten met een mes om zich heen stak. trict onaanvaardbaar. Zij beslo ten dan ook dat tijdens de mani festatie in het hele district op de zelfde tolerante manier tegen overtredingen van de politiever ordeningen zou worden opgetre den. Dit betekende dat zaterdag in het betrokken politiedistrict alleen het hoogst noodzakelijke werd gedaan. Er werden geen processen-verbaal opge maakt. Het personeel van de overige vijf Amsterdamse politiedistricten betuigde zaterdag zijn instem ming met de verklaring die door hun collega's van de Lijnbaans gracht was uitgegeven. Waarne mend hoofdcommissaris Van Steenbergen deelde mee dat hij de verklaring en de instemming daarmee aan burgemeester Polak had overgebracht. De commissa ris vond wel dat de gevoelens van onvrede onder het politieperso neel beter via het georganiseerd overleg naar buiten gebracht hadden kunnen worden. Burgemeester Polak heeft in een reactie op de verklaring van de politiemensen gezegd het uitge ven ervan te betreuren. Volgens Polak is de beleidslijn zeker niet, dat in de buurt van De Grootse Keyser alles zal worden getole reerd. Als de politiemensen dat beleid ter discussie willen stellen, moeten ze dat echter via de nor male overlegkanalen doen, aldus de burgemeester. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) vindt dat er snel een einde dient te komen aan de situatie rond het gekraakte pand De Groote Keyser in Amsterdam. „Dit kan toch eigenlijk niet lan ger", zei hij gisteren voor de AVRO-radio over de problemen tussen de Amsterdamse politie en het gemeentebestuur van de hoofdstad in verband met het niet optreden tegen de „markt" die zaterdag rond het kraakpand werd georganiseerd. Wiegel wees erop dat de politie ambtenaren dienen te gehoorza men aan de opdrachten van het gemeentebestuur. Hij vond wel dat er zaterdag sprake was van een situatie van rechtsongelijk heid. „Het belangrijkste is dat de oorzaak van dit alles, De Groote Keyser, wordt aangepakt." aldus Wiegel. ROTTERDAM - De voormalige president van SurinameFerrier. is zaterdag per schip in ons land aangekomen voor een vakantie van enkele maandenFerrier ontkent, dat zijn verblijf in Nederland ook maar iets met de verwikkelingen in Suriname heeft te maken. De oud-president en zijn echtgenote werden in Rotterdam begroet door hun twee dochters en een afgevaardigde van de Nederlandse regering. DEN HAAG (GPD) - Max van den Berg. de voorzitter van de PvdA, ziet volgend jaar liever een kabi net van PvdA. D'66. PPR en PSP dat kan rekenen op een brede steun van onder meer vakbewe ging en allerlei maatschappelijke organisaties, dan een kabinet met het CDA dat met die groeperin gen overhoop ligt. De PvdA-voorzitter zei zaterdag in VARA's Rooie Haan alleen met het CDA te willen samenwerken als dat bereid is zijn huidige koers radicaal te veranderen en zich in te zetten voor een progressief beleid. „De PvdA is niet in voor een middenkoerskabinet", aldus Van den Berg. Maar hij voegde er aan toe dat de PvdA „het CDA niet het plezier zal doen van een anti-CDA-mo- tie". CDA-voorzitter prof. Piet Steenkamp concludeerde in het zelfde programma echter dat de PvdA kennelijk kiest voor de PSP boven het CDA. „Ik heb dat genoteerd en ik zal het onze kie zers voorleggen", reageerde hij prompt. Steenkamp zei voor volgend jaar te hopen op een zo breed mogelijke nieuwe coalitie. Hij noemde de 77 zetels waarop het huidige kabinet steunt te weinig. ..-ce, dat lijkt er al heel wat meer op". Hij zei voorts te hopen dat het kabinet- Van Agt zijn rit zal afmaken tot 26 mei volgend jaar, de dag van de verkiezingen. Voorzitter Henk Zeevalking van D'66 liet weten persoonlijk een regering waarin CDA. WD en D'66 meedoen af te wijzen. Hij sprak waardering uit voor de duidelijke keuze van de PvdA voor samenwerking met D'66. Hij zei te hopen dat ook het congres van de Democraten duidelijk zal kiezen voor een kabinet van PvdA, CDA en D'66. WD-voorzitter mr. Frits Korthals Altes zei de voorkeur te geven aan een kabinet van CDA, WD en D'66, maar kwam ook weer met het oude WD-idee voor een „nationaal kabinet". Als het in ons land zo slecht blijft gaan is het goed verder te kijken, meen de hij. UTRECHT (ANP) - In Utrecht is zaterdagavond een 79-jarige vrouw vermoord. Volgens een woordvoerder van de politie werd de vrouw om kwart over negen 's avonds door een ver zorgster in haar bejaardenwo ning dood aangetroffen. De poli tie zegt dat er sprake is van een "brute moord", maar zij wil nog geen verdere details geven omdat een deel van de familie van de vrouw nog niet is ingelicht. Er is een speciaal rechercheteam in het leven geroepen dat met een onderzoek begonnen is. Alternatieve geneeskunde nog niet in ziekenfonds AMSTERDAM (GPD) - De grote fracties in de Tweede Kamer voelen niet voor snelle opname van alternatieve geneeswijzen als acupunctuur, homeopathie en de Moerman-methode in het zieken fondspakket. Dat is gebleken op een manifestatie van de Ekologi- sche Beweging zaterdag in Am sterdam. Hoewel parlementariërs als me vrouw Andela-Baur (CDA), me vrouw Verkerk-Terpstra (WD) en Toussaint (PvdA) wel sympa thie voor de uitgangspunten van de alternatieve geneeswijzen toonden, wilden ze geen van drieën zover gaan deze genees wijzen nu al te erkennen. Eerst moet meer onderzoek naar de doelmatigheid van bijvoorbeeld de Moerman-methode worden gedaan. De woordvoerster van de Ekologi- sche Beweging, mevrouw Elsa Vleer, zei te vinden dat de alter natieve geneeswijzen wèl nu al in het ziekenfondspakket moeten worden opgenomen. De Ekologi- sche Beweging wil een radicale ommekeer in de gezondheids zorg, waarbij dan het accent moet liggen op preventie (door gezond te leven) in plaats van op het ge nezen van ziekte. Zij hekelde in scherpe bewoordin gen de in de Miljoenennota aan gekondigde bezuinigingen op volksgezondheid. „Velen vinden het handhaven van de koop kracht belangrijker dan het handhaven van de lichaams kracht". Naturistencongres maakt zich zorgen over opvang van leden in de toekomst Uw meubelzaak adviseert u graag NIJKERK (GPD) - De Internatio nale Federatie van Naturisten verenigingen (IFN), waarbij 25 verenigingen uit 23 landen zijn aangesloten, ziet als een van haar grootste toekomstproblemen het opvangen van het steeds groter wordend aantal mensen dat ge bruik maakt van naaktcampings en naakstranden. Tijdens het dit weekeinde in Nijkerk gehouden internationaal congres waren vragen over deze opvang en het signaleren van het verschil in mentaliteit tussen de traditionele naturisten en de nieuwkomers een van de belangrijkste discus siepunten. Volgens IFN-voorzitter Frans Mollaert (die overigens aan het eind van het congres wordt opge volgd door de Engelsman Alan McCombe) is internationaal ge zien de belangstelling voor de naaktrecreatie en het naturisme erg snel toegenomen. Soms in die mate, dat de bestaande naturis tenverenigingen ledenstops moesten instellen, deels omdat er onvoldoende accommodaties als campingterreinen en stranden zijn. Volgens de oud-voorzitter van de Nederlandse naturistenfederatie, P. Schoonderwoerd, heeft die groeiende belangstelling voor de ongeklede recreatie de Neder landse federatie al in de proble men gebracht. „Enige jaren gele den stimuleerden wij zelf het in richten van openbare naakt stranden. Maar nu blijkt dat wij de uiteindelijke gevolgen daar van niet kunnen dragen", aldus Schoonderwoerd. Hij doelt daarmee op het feit dat steeds meer mensen die op een naakt strand zijn geweest, lid willen worden van een naturistenver eniging om zo gebruik te kunnen maken van de vele (inter-)natio- nale besloten terreinen. Deze toeloop, met als consequentie de roep om meer terreinen, kunnen de verenigingen echter moeilijk verwerken. Binnen het IFN bestaat verschil van mening over de vraag hoe die toeloop op te vangen. Sommige verenigingen willen zich meer openstellen voor de nieuwko mers, andere willen zich juist meer afsluiten uit vrees dat de oorspronkelijke doelstellingen van het naturisme in gevaar ko men. Ook dit aspect kwam tij dens het congres aan de orde. Het naturisme omvat meer dan alleen maar blootlopen. In feite wil deze levensstijl de band tussen mens en natuur herstellen. Volgens Mollaert zal het echtei geen probleem geven de verschillende opvattingen binnen het naturis me te verenigen. „Nu gaan ook vegetariërs, niet-vegetariers, al coholgebruikers en zij die geen druppel drinken met elkaar om", aldus de scheidende IFN-voorzit- In de diverse landen zullen de natu ristenverenigingen grotere druk op de onderscheiden overheden uitoefenen teneinde meer terrei nen te kunnen krijgen. Maar de verenigingen erkennen tegelij kertijd dat zo n groei niet in strijd mag zijn met het beschermen van milieu en natuur. Volgens Schoonderwoerd staat de meer derheid van de Tweede Kamer in ons land neutraal of positief te genover het naturisme maar wil len lagere overheden nog wel eens dwarsliggen. Niettemin is ons land, relatief gezien, qua openbare naaktterreinen het best voorzien van West-Europa Een voorbeeld daarvan is het 30 hectare grote openbare natuns- tenterrein Flevo Natuur - het grootste van Nederland en qua accommodatie en mogelijkheden een van de grootste openbare na- turistenterreinen van West-Eu ropa - waar dit weekend het in ternationale congres van de natu ristenverenigingen werd gehou den. Het terrein, dat in juli 1978 officieel werd geop.-rvl, vergde tot op heden een investering van een slordige 12 miljoen gulden. Als het complex uiteindelijk ge reed is - er worden nog ongeveer 70 vakantiebungalows gebouwd - zal in totaal ongeveer 17 miljoen in Flevo Natuur geïnvesteerd zijn. De directie verwacht vol gend jaar voor het eerst financieel quitte te spelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7