Onrust in het onderwijs verbouwt Tijdelijke verkoop morsstraat2a actief in I vrije tijd I Meer kwaliteit op folkfestival ROOSBslOHIEK y f 'Lustrumconcours speeltuin "Leidato telt ruim 66.000 bezoekers Pais' plannen schieten leraren in verkeerde keelgat Meer parkeerruimte bij Oostvliet JAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 Bij "Zuiderkwartier" 24 pelotons actief ,EIDEN - Zeker 500 majorettes r J hebben zaterdagmiddag hun bes- H te beentje voor gezet tijdens het I vijfde majorettenconcours dat werd gehouden op het zonover- i goten speelterrein aan de Anje lierstraat. Maar liefst 24 majorettenpelotons, uit Leiden maar ook uit andere plaatsen, maakten zaterdagoch tend hun opwachting bij de speeltuinvereniging "Zuider kwartier" die het concours orga niseerde. Het mooie weer zorgde er voor dat de parmantige dan spasjes door veel belangstellen den op de voet werden gevolgd. Het eerste lustrum van het majoret tenconcours werd zaterdagmid dag met grote tevredenheid afge sloten. "We gaan volgend jaar ze ker door met dit evenement", al dus de heer W. F. Taffijn, secreta ris van de speeltuinvereniging Zuiderkwartier. De eerste prijs in de A-afdeling, de Groenoordhallenbokaal, werd dit jaar in de wacht gesleept door The Queens uit Alkmaar. De tweede prijs ging naar De Toe komst uit Leiden en de derde prijs was voor The Kooigirls, eveneens uit Leiden. Miss Majo rette werd Albertine Roobeek van The Queens met op de twee de plaats Jolanda Filippo van De Toekomst. In de B-afdeling ging de Zuider- kwartierbeker, voor de tweede maal, naar The Splendids uit Alkmaar. Tweede werden De Andora's uit Leiden en de derde plaats was voor De Toekomst. Hoofdmaitre werd Richard Roe- lofse van The Splendids, de enige jongen die aan het concours deelnam. In de C-afdeling ging de Van der Pluimbeker voor de tweede maal naar The Kooigirls uit Leiden. Tweede in deze afdeling werden De Caravella's uit Katwijk en de derde plaats ging dit jaar naar The Little Stars uit Leiden. Miss Majorette werd Bianca de Boer van The Kooigirls. Alle deelnemende groepen kregen als herinnering een standaard en alle 500 meisjes gingen boven dien met een vaantje naar huis. Het optreden van de groepen tijdens het lustrumconcours werd begunstigd door fraai LEIDEN - De negentiende Leidato is gistermiddag succesvol afge sloten. De grootse huishoud beurs trok dit jaar in totaal zo'n 66.000 bezoekers en dat is een paar duizend meer dan vorig jaar. De vele belangstelling was reden tot grote tevredenheid bij het organisatiecomité en bij de standhouders. Volgens Jan van Zijp, lid van het organisatieco mité, zijn er goede zaken ge daan: "Er is zeker meer verkocht dan vorig jaar, ondanks de eco nomische malaise. Hoe dat kan moet je mij niet vragen", aldus Van Zijp. "Maar we zijn zeer te vreden". Het Oostenrijkse Tirol, dat dit jaar als een rode draad door de Leidato liep, is goed aangesla gen bij het publiek. Van Zijp: "De mensen hebben het erg leuk gevonden. Er bestond veel be langstelling voor de jodelaars, blaaskapellen en dansgroepen" Ook de bekende televisie-in diaan Kluk Kluk was gisteren voor de tweede maal aanwezig en bezorgde de allerkleinste be zoekers van de Leidato weer volop plezier. Veel belangstelling trokken gis termiddag de modeshows waar in ondermeer enkele fraaie crea ties werden getoond van de be faamde modeontwerpster Fong Leng. Behalve deze peperdure ontwerpen werd er ook eenvou diger en betaalbare mode ge showd voor het Leidse publiek. De negentiende Leidato, die giste ren zijn laatste dag kende, trok in totaal 66.717 bezoekers. "Maar daar komen nog vrijkaar ten en speciale kaarten bij", al dus Van Zijp. "Het totaal komt daardoor op zo'n 70.000 bezoe kers. Zaterdag en zondag kwa men ongeveer 11.000 mensen naar de Leidse Groenoordhallen en dat is met het mooie weer van de laatste dagen zeker een mee valler". Gisteravond werd alweer druk ge timmerd, afgebroken, gesjouwd en gerend. In mum van tijd zijn de standhouders weer vertrok ken, een grote rommel achterla tend. "In 1981 zal er zeker weer een Leidato zijn", meent Van Zijp. "Van de 140 standhouders heeft meer dan de helft alweer ingeschreven voor volgend jaar". LEIDEN - District 33 is op dit moment druk aan het ver gaderen in restaurant "Wienerwald". Wat beroert deze Leidse leden van het Nederlands Ge nootschap van Leraren (NGL) om op een zonnige ach termiddag te vergaderen over onderwerpen als Pais, onderwijs en staking'. Er is onrust, grote onrust in het onderwijs. Er zijn plannen van het kabinet om op on derwijs extra te bezuinigen. De leden zijn met deze voornemens niet eens. Ten huize van voorzitter Waayers, enkele dagen voor de districtver gadering, is een deel van het be stuur bijeen om de programma punten door te nemen. Al gauw komen ze op het onderwerp be zuinigingen in het onderwijs. Als staatsburger willen ze best mee dragen, maar op rechtvaardige i der Spek, Theo Waayers LEIDEN - Aan de Vlietweg, in de omgeving van het volkstuinen complex Oostvliet, zal een par keerterrein worden aangelegd voor ongeveer 200 auto's. Wethouder Tesselaar deelde dit za terdag mee tijdens een receptie ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de volkstuin vereniging Oostvliet. De heer G. Beurse, secretaris van Oostvliet, noemde de mededeling van de wethouder "een geschenk uit de hemel" omdat de turnvereniging momenteel onvoldoende eigen parkeerruimte heeft. De tuingroep Oostvliet beschikt over 245 tuintjes terwijl maar 45 parkeerplaatsen in de nabijheid beschikbaar zijn. Veel auto's worden daarom, als het druk is, aan de Vlietweg geparkeerd. In de afgelopen jaren heeft dit her haaldelijk geleid tot klachten van bewoners van de Vlietweg omdat hun huizen en bedrijven, met name bij goed weer, onbereik baar of zeer moeilijk bereikbaar waren voor politie of brandweer. De turnvereniging Oostvliet be stond zaterdag vijftien jaar. Ter gelegenheid daarvan was er 's ochtends een feestelijke receptie in het clubhuis aan cïe Vlietweg. Het bestuur van Oostvliet nam daar vele gelukwensen in ont vangst. Muziekkorps "De Burcht" voerden met een majo- rettenpeloton een feestelijke show op. 's Avonds werd de mijl paal gevierd met een groot feest in het Antonius Clubhuis. Minister Pais zal ongeveer 600 mil joen gulden op zijn begroting moeten bezuinigen. De minister wil deze bezuinigingen vooral verhalen op de salarissen van de onderwijsgevenden. Alle secto ren, van kleuter- tot universitair onderwijs, zullen daaraan hun steentje moeten bijdragen. Waayers komt na een snelle be rekening op een achteruitgang in salaris van gemiddeld 2% als de plannen van de minister werke lijkheid worden. "Kijk", zegt Waayers: "Wij worden als onderwijsgevenden op deze manier drie keer gepakt. Eerst als Nederlands staatsburger in het kader van de Landelijke loon maatregel, vervolgens als ambte naar via extra kortingen op de trend en nu dreigen we opnieuw - als aparte groep - in te moeten leveren ten behoeve van de be zuinigingen" Onaanvaardbaar John Renbourn Band hoogtepunt LEIDEN - Kwantitatief wat min der, maar kwalitatief beslist beter dan vorig jaar, presenteerde de Stichting Leids Folkfestival za terdagmiddag en -avond alweer voor de zesde maal het Leids Folkfestival in een voor de gele genheid zeer stemmig door de Leidse Plantsoenendienst aan geklede Leidse Stadsgehoorzaal. ADVERTENTIE Leiden-tel. 071-120375 Het van half drie 's middags tot twaalf uur 's avonds durende fes tival kende zowel tijdens het offi ciële programma als tijdens de open podiamanifestaties enkele opmerkelijke hoogtepunten. De John Renbourn Band met o.a. Bert Jansch en Jaqui McShee ex- Pentangle) betekende zaterdag avond in de grote zaal zo'n hoog tepunt. De gitaarbeheersing van Renbourn in folksfeer laat zich in Nederland in een andere muzikale traditie slechts vergelijken met Harry Sacksioni. Een ander hoogtepunt was Derrol Adams, die tijdens Europese tournees zijn sporen verdiende met o.a. Rambling Jack Elliot. Naast het overweldigende optre den van Iain Mackintosh ('s mid dags in de grote zaal), bewees hij zijn niveau 's avonds in dezelfde zaal met Hamish Imlach. die 's middags al in de foyer op de eer ste etage te bewonderen was. Be halve Nick Seeger was het bo vendien de in Texas geboren Lu cy Steymei, die onlangs een prijs in het Gouden Orpheus Festival in het Bulgaarse Burgas weg sleepte, die met o.a. 'Emma', 'Ain't it time', Benny' (van 'Gift to a stranger') en Jany (Paul Parish) het enthousiaste publiek in zowel 'de bar (op de begane grond) als in de foyer (op de eerste verdieping) aan zich wist te verplichten. Maar los van dit professionele ge deelte. met o.a. de niet onver dienstelijk spelende groepen 'Wolverlei', 'Penmanck' en de 'Bluegrass Clodhoppers' trokken ook de banjoworkshop en de workshop volksdansen de nodi ge aandacht in de bar van de Stadsgehoorzaal. Een Spaanse i de vele groepen in actie tijdens het folkfestival Wals, een Utrechtse Schotse, een Terschellinger Schotse en de 'Hakke Toone' werden olv Frans Tromp en leden van de Utrechtse dansgroep 'Pieremechochel' door vele tientallen bezoekers van het Leidse Folksfestival meegedanst. Tijdens het open podium in de bar vielen o.a. op Jerry Gout met 'Jerrycan', Fons Stam Marja van Ham, met traditionele Schot se doedelzakmuziek deel uitma kend van de groep 'Merlin en Fred Rohde, die vooral met de ei gen compositie 'Station Named Desire' en vervolgens met het overbekende 'Mary Lou' en "Jes se James' een aandachtig luiste rend gehoor voor zich wist. De in de voorverkoop o.m. via deze krant, uitgezette driehonderd kaarten, werden tijdens het de gehele dag durende festival met enige honderdtallen vermeer derd. Uit het begeleidend programma boekje blijkt welke (Leidse) or ganisaties zich al dan niet belan geloos voor het welslagen van dit zesde Leidse Folkfestival hebben ingezet. Het bestuur van de Stichting Leids Folkfestival, be staande uit Kees Ouwejan, Ber nard Klèikamp. Cor de Boer. Jelle de Lange, Pieter Rosielle en Kees Kelderman, bijgestaan door Yvonne Jacobs en Rob van Eijck. kan op een geslaagd festival te rugzien. BERT KOEKEBAKKER Gouden speld J. de Hoed LEIDEN - Aan het eind van de dienst gistermorgen in de Hoog landse kerk onderscheidde kerk voogd F. Heijnen de heer J. van Hoed. die zijn gouden jubileum als vrijwilliger vierde, met de gouden speld van de landelijke Vereniging van Kerkvoogdijen. Daar was ook een oorkonde bij. Na de dienst gingen velen naar het Hooglandse Huys om Den Hoed met zijn uitzonderlijke ju bileum geluk te het Rijnlands lyceum, kan zich daar verschrikkelijk over opwin den. Onaanvaardbaar noemt hij de plannen. "Het komt er op neer dat wij behoud van de kwaliteit van onderwijs zelf moeten gaan betalen. Dat zou even onzinning zijn, als de aanschaffing van een brandweerauto bekostigen uit de salarissen van de brandweerlie den. En dan die oneigenlijke argumen ten van de minister voor zijn plan", gaat hij verder. "Pais zegt namelijk, onderwijs moet kiezen tussen een stapje terug doen of werkgelegenheid. Wij zouden dus moeten inleveren om de werkgelegenheid te behouden. Dat ruikt naar chantage. Daar komt nog bij dat het geld wat Pais 'verdient' terugkeert naar alge mene middelen en niet naar on derwijs. Dus geen enkele werklo ze is ermee geholpen" De straat op "Als de minister dit plan doorzet gaan wij ervoor de straat op 1 ok tober", zegt bestuurslid Van Burden. Tot nu toe heeft het NGL zich altijd verre gehouden van dit drukmiddel. Maar deze plannen is ze duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Waayers: "Pais overlegt ook niet met de bonden. Niemand was op de hoogte gesteld, terwijl er maandelijks met hem rond de ta fel wordt gezeten. Een zeer onge lijkwaardige positie. Werkelijk overleg is er niet!" De drie heren voelen zich duidelijk gepakt. Het leraarschap is leuk op z'n tijdZe betreuren het dat nog veel mensen met een ka rikatuur van de leraar rondlopen. Ze schetsen het imago: "Feest vierend volkje met veel vrije uren, lange vakanties en allemaal leerlingen die met open mond uren achtereen keurig luisteren naar wat de "meester" allemaal te zeggen heeft". Vakantie nodig Dat is goed over", zegt leraar Van der Spek. "Hoe vaak wij niet an de ouders te horen krijgen 'ik ben blij dat u onze zoon onder uw hoede heeft, wij weten er geen raad meer mee'De vakanties hebben we hard nodig, al was het alleen maar om alle examens, proefwerken na te kijken". Herman van Burden, leraar wis kunde aan het Bonaventura Col lege, vult aan: "Van mijn colle ga's haalt er zelden eentje de 65. Er is een grote slijtage. We kun nen ook niet zomaar zeggen we zijn ziek. De verantwoordelijk heid weegt zwaar". Waayers: En dan die spanningen op school. Minister Pais zegt wel dat de ambtenaar in een gelukki ge positie verkeert omdat zijn baan niet op de tocht staat, in het onderwijs vallen ze bij bosjes". Eigenlijk hebben de bestuursleden helemaal geen zin om zielig te doen. maar door die bezuini gingsplannen ioelen aè ikh ge woon genoodzaakt om het eens buiten te brengen. Eigenlijk is dit de druppel die de emmer doet overlopen, want er is nog veel meer waar het NGL boos over is: daarom de staking op 1 oktober. Leerling de dupe? Van der Spek: "Ik weiger gijzelaar te worden van de leerlinge. Het onderwijs gaat niet maanden plat, slechts een dag. Wij doen het geen van allen graag. Het is ons laatste redmiddel, anders blijft Pais met ons spelen". Femke In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 gaat van avond de ontmoetingsruimte voor vróuwen "Femke" weer open. Voor deze avond is de vrouwencabaretgroep "Tjea- ter Sjans" uitgenodigd. Ove rigens zal de vrouwensoos voortaan niet meer op maan dagavond maar op woens dagavond zijn geopend. Voor nadere informatie tel. 071-149180. Mannenkafé Het "Mannenkafé" aan de Cae- ciliastraat 18 is vanavond vanaf half negen geopend. Winterkledingbeurs De Vereniging van Huisvrou wen en de Unie van Vrijwilli gers organiseren morgen en woensdag de Leidse Win terkledingbeurs in het pand van het voormalige marine complex aan het Noordeinde 2a. Morgen kunnen de kle ding, tassen, schoenen, laar zen en schaatsen worden in geleverd van 10 tot 16 uur. De verkoop begint morgenavond om zeven uur. Verder worden de goederen woensdag van 10 tot 1330 uur verkocht. Bij de beurs zijn 50 vrijwilligsters ingeschakeld. Kooilaan In buurthuis 't Spoortje belegt de gemeente vandaag een in formatieavond. Besproken wordt de herinrichting van de Kooilaan. Van gemeentewege zijn onder meer de volgende voorstellen gedaan: de aan sluiting van de Kooilaan op de Herensingel wordt minder scherp. Bovendien komen er fietssuggestiestroken die aan sluiten op vrijliggende fiets paden. De rijbaan van de Kooilaan wordt geasfalteerd en versmald tot 6.50 meter. Bovendien wordt het een voorrangswegDe aanslui ting op de Willem de Zwij gerlaan en de tunnel komen later aan bod. De avond be gint om acht uur. Nieuwe cursus Het Onderwijsinstituut MEAB met vestigingen in Katwijk, Leiden en Roelof arendsveen organiseert een nieuwe cursus "Ondernemersopleiding voor ijzerwaren en gereedschap pen". Het diploma geeft toe gang tot de gehele detailhan del. De nieuwe cursus houdt verband met de nieuwe vesti gingswet die op 1 augustus van kracht is geworden. Hengelsport (1) HSV 'De Sportvrienden" hield een wedstrijd in deOudeRijn. De uitslag iras: 1W. Schouten 48 stuks (3590 gram), 2. Chr. Schouten 27 stuks 2050 gram),3.R.Honsbeek 20 stuks (1740 gram),4. K.Schouten 29 stuks1700 gram), 5.C.Schou ten sr. 20 stuks 1570 gram). 6. J. Janssen 20 stuks (1420 gram). 7. E. Mooibroek 17 stuks (1040 gram). 8. A. Ho- gervorst 5 stuks (300 gram), 9. Hen. Schouten 5 stuks (250 gram). 10. John Schouten jr. 5 stuks (250 gram). Hengelsport (2) "De Ruisvoom" viste de vierde wedstrijd in Roelofarends- veen. De uitslag was: 1. S. Dubbeldeman 39 stuks (2480 gram), 2 J. Nieuwenburg 22 stuks (1480 gram), 3.B. Hoog duin 19stuks( 1340 gram),4.J v.d. Berg 8 stuks 2440 gram 5. Th. v. Daalen 12 stuks 1680 gram), 6. W. Wecnink 16 stuks 1170 gram 7J lirniiu cr lt] stuks (1100 gram). 8. Th. Vos kuil 12 stuks! 1300 gram), 9. A. Smteur 12 stuks '700 gram). 10. W. Oostveen 10 stuks (730 gram) Hengelsport (3) "De Gulden Voorn" viste een wedstrijd met wisselend suc ces. De uitslag: 1 W. Lardee 15 stuks (7000 gram). 2. H. v. Al phen jr. 13 stuks (5220 gram), 3. S. de Bruijn 14 stuks (4500 gram). 4. M. Hoogkamer 7 stuks (2570 gram), 5 H. v. Al phen 7 stuks (2020 gram). 6. B Velthuijzen 3 stuks 11960 gram), 7. F. Smit 6 stuks (1440 gram),8. G. Kleijn 2 stuks(940 gram), 9. T. v.d. Meer 3 stuks (700 gram), 10. G. Harland 1 stuks (350 gram).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3