Kerkdeur blijft gesloten voor 200 vrede-fietsers Weidse agenda Gehandicaptensoos voorziet in regionale behoefte Gemeentebestuur Noordwij kerhout wil petitie niet aannemen Buurt wil opknapbeurt brug STAD EN RAND MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980; NOORD WIJK - Twee incidenten ontsierden zaterdag de fietstocht voor de vrede (tegen de bewapeningswedloop) in de kust- en bollenstreek: de dienst in de hervormde Grote Kerk in Noordwijk-Binnen kon niet doorgaan, om dat de deur aan de binnenkant was vergrendeld. De onge veer tweehonderd fietsers werden even later gastvrij in de katholieke Sint Jeroenskerk ontvangen Het tweede voorval speelde zich af vóór het gemeentehuis in Noordwijkerhout. Hier lieten burgemeester en wethouders het volledig afweten. Zij wilden géén petitie in ontvangst nemen. Om tóch wat ludieks te doen, lieten de 'vredesfietsers' duiven los. hebben opgesloten", vermoedt ds. Jansen. "Dat kan haast niet anders. Want de zoon van de kos ter vertelde me, dat hij het niet was geweest die de deur aan de binnenkant heeft afgegrendeld. Ja, ik heb natuurlijk wel een vermoeden wie dit heeft gedaan. gekomen. ke... 'Bakkie' uit auto gestolen LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is uit een auto die ge parkeerd stond in de Appelstraat een 27 MC-zender gestolen. Een raampje van de auto werd open gebroken. De zender had een waarde van 500 gulden. Een 21-jarige Leidenaar is zater dagmiddag op de Hoogstraat zijn portemonnee kwijtgeraakt. De portemonnee werd gerold uitzijn colbertjasje. Er zat 200 gulden in. Wandelend meisje (5) aangereden op fietspad ZOETERWOUDE - Een vijfjarig meisje uit Leiderdorp moest za terdagavond om kwart voor ze ven na tegen een brommer te zijn opgelopen met snijwonden in het gezicht naar het AZL in Leiden worden vervoerd. Het ongeluk ontstond toen het meisje, dat samen met haar moe der en zusje op de Hoge Rijndijk richting Meerburgkerk liep te wandelen, het fietspad opliep en werd geraakt door het stuur van een brommer. Na behandeling kon zij het ziekenhuis weer verla ten. Politie gaat toezien op parkeerverbod Berlicumstraat OEGSTGEEST - Fietsers die zich in de Berlicumstraat niet houden aan het parkeerverbod aldaar kunnen ervan verzekerd zijn dat ze vanaf morgen op de bon wor den geslingerd. Vanochtend bleef het nog by een waarschu wing. "In de Berlicumstraat is een fiets- talling", aldus een woordvoerder van de politie, "maar teveel men sen zetten hun fiets niet in de stalling. Wij gaan nu optreden Opgesloten omdat onder andere de buren be- gonnen te klagen". gebruik van he het best voor Maar de kerkvoogdij heeft nooit iets gehoord. Ja, een dagen gele den, toen las ze in een krant dat er een dienst zou worden gehouden. Natuurlijk, ik vind het jammer dat dit is gebeurd. Het was alle maal niet nodig geweest". Maar die naam noem ik liever Marbus beweert dat niet de kerk- niet. Ik zie de ogen van de pastoor van de Sint Jeroenskerk nog voor me. De man was sprakeloos. Hij vroeg zich af hoe men dit had durven doen. Voor hem was het geen enkel punt: de pastoor gooide direct de deuren open toen we met ons probleem bij hem aankwamen. Nee", mompelt ds. Jansen, "dat ze dit hebben durven doen, dat had ik voor on mogelijk gehouden" Pas op de dag van de tocht kreeg de groep in Noordwijkerhout be richt van burgemeester en wet houders. Zij vonden het niet noodzakelijk te komen. Het vraagstuk over de bewapenings- oi i wedloop zou de lokale overheid slecht geregeld niet aangaan, maar de landelij In alle andere dorpen, Rijnsburg, Katwijk, Noordwyk en Voor hout, stond de deur van het raad huis wagenwijd open. Hier wer den de fietsers voor de vrede wél binnengelaten en konden ze hun zegje doen. Keelgat Het incident bij de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen is vooal ds. Jansen, de vaste predikant van het godshuis die op zaterdag middag een korte dienst zou lei den, in het verkeerde keelgat ge schoten. "M'n dochtertje, dat ik bij me had", reageert hij emotio neel, "zei papa, mag jij hier nu niet naar binnen "Ik heb al die mensen excuus aan geboden. Zeker, ik heb er even aan gedacht dat dit zou kunnen gebeuren. Maar dit vond ik zo duivels dat ik het direct uit m'n hoofd heb gezet. Die kerk is pas met drie miljoen gulden aan ge meenschapsgeld gerestaureerd en dat er dan kerkvoogden zijn die zoiets durven doen. Ik vind dit onvoorstelbaar erg. Heus hoor, dit ging mij door merg en been", zucht de predikant. Volgens ds. Jansen is er uitvoerig over gepraat of er nu wél of géén dienst op die bewuste zaterdag in de kerk mocht worden gehou den. De kerkeraad in Noordwijk- Binnen had er geen moeite mee, aldus de predikant. Na veel vij ven en zessen weigerde uiteinde lijk de kerkvoogdij de toegang. Marbus, één van de kerkvoogden die de Grote Kerk heeft, zegt dat het beslist geen onwil is geweest dat die tweehonderd fietsers voor de kerk moesten blijven staan. "Als er bij ons een duidelijk ver zoek zou zijn gekomen voor het voogdij uitmaakt wat voor dienst er in de kerk wordt gehouden. "Dat doet de kerkeraad. Als hij ermee akkoord gaat, dan heeft de voogdij maar te zorgen dat het wordt uitgevoerd. Maar als er bij de kerkeraad geen verzoek komt, blijft die kerk vanzelfsprekend gesloten. Voorlopig houd ik het op een verveledende samenloop van omstandigheden" Wél verzoek Ds. Jansen zegt nogmaals met klem dat er wel degelijk een verzoek is gedaan om zaterdag een dienst in de kerk te houden. "De kerke raad had er totaal geen moeite mee. Hij noemde het zelfs te zot als zoiets zou worden geweigerd. De kerkvoogdij heeft botweg nee ZOETERWOUDE - De eerste officiële daad van burgemeester Houdi jk in Zoeterwoude bestond gistermiddag uit het loslaten van duiven als opening van de vredesduiven werden losgelaten bij de Christus Dienaarkerk in het dorp, waar zich gisteren en de komende dagen allerlei activiteiten op het gebied van het vredesvraag stuk afspelen. Zo zal woensdagavond oud-minister Trip in deze kerk spreken over dit onderwerp. De vredesweek ging gisteren ook van start in Leiderdorp, waar in de Menswording aan het Heelblaadjespad een vredesdienst en later een discussie over het vredesvraagstuk werd gehouden. VOORSCHOTEN - In Voorscho ten werden in de nacht van zater dag op zondag op diverse plaat sen drie Fiatjes gestolen. Een is er inmiddels teruggevonden. Nade re bijzonderheden wist de politie nog niet te melden. Opnieuw drie maanden geëist tegen dienst weigeraar DEN HAAG - De officier van justi tie bij het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag in hoger be roep bevestiging van het vonnis geëist tegen de 27-jarige dienst weigeraar Albert G. uit Oegst- geest. De rechtbank veroordeel de de dienstweigeraar tot drie maanden gevangenisstraf omdat hij de laatste vijf en een halve iW-coa maand van zijn vervangende uórS Oegstgeestenaar promoveert m godgeleerdheid dienstplicht weigerde, uit protest tegen het slechte tewerkstel lingsbeleid. Het gerechtshof zal op 3 oktober uitspraak doen. KAMPEN/OEGSTGEEST - Drs. M. Dijkstra uit Oegstgeest pro moveert 26 september aan de Calvijn Academie, verbonden met de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken in Kampen, tot doctor in de godge leerdheid op het proefschrift "Gods voorstelling, predikatieve expressie van zelfopenbaring in oud-oosterse teksten en deute- J ro-jesaja". de manier waarop vervangende faciliteit komen. De bewoners de Van Goyenbrug Eerst vond zij het niet goed dat er in het gebouw een boterham zou worden gegeten. Toen de fietsers dit achterwege zouden laten, be sloot zij toch de deur niet open te doen voor dit doel. 'Iemand moet zichzelf in de kerk LEIDEN - De meeste bewoners uit de omgeving van Aanleiding voor deze actie van de bewoners is het pl; de Jan van Goyenbrug, willen dat deze brug wordt gerestaureerd. Vandaag werd dan ook een verzoek schrift gestuurd aan burgemeester en wethouders van Leiden, waarin de wens van de bewoners duide lijk wordt gemaakt. Het verzoekschrift ging verge zeld van een lijst met 192 handtekeningen, en wordt ondersteund door de buurtverenigingen Tuinstad/ Staalwijk en Vreewijk. de gemeente om de Jan van Goyenbrug eventu eel af te sluiten. De brug zou namelijk in een zeer slechte staat verkeren. Wel wordt van gemeentewege gedacht aan een vervangende faliciteit, maar de be woners zijn er niet van overtuigd dat hiervoor ook werkelijk geld ter beschikking komt. Bovendien wil de buurt veel liever dat de brug wordt gerestaureerd. Felle brand in hooiberg BENTHUIZEN - De hooiberg van een boer aan de Noordpolder te Benthuizen is in de nacht van za terdag op zondag geheel afge brand. Voorbijgangers meldden de brand 's nachts om half twee. De politie sluit brandstichting niet uit. Tot kwart over zeven 's morgens was de brandweer uit Benthuizen bezig met het bluswerk. Boven dien moest het bouwwerk wor den afgebroken om de kans dat er weer brand zou uitbreken te voorkomen. Het houtwerk werd in de wei gestort. Verzoek van de politie uit Hazers- woude: willen de voorbijgangers die de brand doorgaven zich bij de post Hazerswoude melden. De God zichzelf voorstelt mensen, wat alles te maken heeft met de wijze waarop de mens zich God voorstelt. Promotor is pro fessor doctor J. L. Koole, REFE RENT is professor doctor J. C. de Moor. promovendus was weten schappelijk assistent van zijn promotor, is predikant van de ge reformeerde kerk in Slootdorp en gaat zoals eerder gemeld werken in Egypte. Hij is benoemd tot do cent aan het evangelisch theolo gisch seminarie van de evange lisch koptische kerk in Cairo. OEGSTGEEST - De gehan dicaptensoos in Oegst geest voldoet aan een gro te behoefte. Dat kan wor den opgemaakt uit de be langstelling voor deze ac tiviteiten-bijeenkomsten die in Oegstgeest, één keer per maand wordt gehou den, en waar elke keer zo'n vijftig gehandicapten uit deze regio op af komen. Intussen floreren ook de gehandi- capten-soosdagen in de gemeen ten Leiderdorp, Leiden (in de Merenwijk en het Morskwartier) en Rijnsburg De uiteindelijk in Oegstgeest terecht gekomen soos, die vrijdag haar vijfjarig be staan vierde, komt oorspronke lijk voort uit een initiatief van de heer Bonda en mevrouw Mulder. Beiden oriënteerden zich in de be gindagen van hun plannen bij de "Koord-studio", aan de Oude Rijn in Leiden, waar al werd ge werkt met een soos-avond voor gehandicapten. Vandaar kwa men beiden ook in Leidschen- dam terecht, waar een dagsoos was Hun ideeën werden daarop snel werkelijkheid en in de "Koord" kon men de eerste twee jaar één keer per maand terecht. Nauwelijks toereikend Na verloop van tijd werd de belang stelling voor de soos echter zo groot, dat de ruimte in de "Koord- studio" nauwelijks nog toerei kend bleek. Verder was het ge bouw brandgevaarlijk en de Ou de Rijn was eigenlijk te smal om de gehandicapten op een redelij ke manier te kunnen afzetten voor de studio. Men slaagde er na twee jaar in ruim te te krijgen in het gemeentecen trum aan de Lijtweg in Oegst geest. Tegelijkertijd werd een stichtingsvorm aangenomen, omdat men op deze manier beter dacht naar buiten te kunnen tre den. De stichting-sociëteit voor lichamelijk gehandicapten voor Oegstgeest en omgeving werd daarmee een feit. De stichting stelt zich tot doel de betrekkingen van gehandicapten onderling te bevorderen. Daarbij richt men zich met name op het ontwikkelen en stimuleren van allerlei activiteiten, "die gericht zijn op integratie van de gehandi capten in de samenleving." Drempel Met de komst van de stichting ont stonden door de grote belang stelling soos-dagen in het Mors kwartier, in de Merenwijk, in Leiderdorp en in Rijnsburg. In Leiderdorp is men nu ongeveer anderhalfjaar bezig, in het Mors kwartier en in Rijnsburg één jaar. Tot de activiteiten op de maande lijkse soos-dag behoren onder andere dia- en filmvoorstellingen en diverse demonstraties (zoals glasblazen, en houtbewerken). In de middaguren staan meestal het onderlinge gesprek en spelletjes centraal. Een dag per jaar wordt een uitstapje georganiseerd. De deelnemers aan de gehandicap tensoos betalen zelf een vergoe ding voor drankjes. Verder wordt het geheel financieel onder steund door giften. De stichting wordt overkoepeld door een da gelijks- en een hoofdbestuur. Twaalf chauffeurs brengen en halen de gehandicapten en onge veer 25 medewerkers begeleiden de soos-dag. Maandelijks komen ongeveer 50 vaste deelnemers met name uit Leiden en Oegstgeest, maar ook uit Valkenburg, Katwijk en Was- "We kunnen wel zeggen dat we duidelijk in een behoefte voor zien. Hoe groot die behoefte is, valt natuurlijk moeilijk te zeggen. Er zijn natuurlijk nog veel ge handicapten in deze regio die het verschijnsel soos nog niet ken nen. Vaak moeten de gehandi capte medemensen ook een drempel overwinnen", aldus me vrouw De Vroedt uit Oegstgeest, die penningmeester is van de stichting. "Als ze een keer hier zijn geweest dan komen ze zeker terug. Het is plëzierig voor de mensen om te zien dat ze als ge handicapte niet alleen staan." Wat de hulp van de vrijwilligers be treft geeft mevrouw De Vroedt aan dat er momenteel voldoende is. Naast huisvrouwen zetten zich gepensioneerde mannen in voor het begeleiden van de gehandi capten. Vrijdag hebben de deelnemers aan de soos samen met hun helpers in Oegstgeest met een diner en een cabaret-avond het eerste lustrum gevierd. Het cabaret werd ver zorgd door de Haagse amuse- ments-vereniging voor bejaarden en zieken "Op Eigen Kracht". MAANDAG' Leiden - Wienerwald - Steenstraat, bij eenkomst CDA, 20.00 uur Middelweg 28 - Spiritisch Genootschap raad, 19.30 u Stadhuis - Gemeenteraad, 19.30 uur Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur Femke Volkshuis - vrouwensoos 20.00 - 23.00 uur, tel 149180 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama- Voorschoten - Dorpskerk - or gel-beiaardconcert, 20.00 uur Leiderdorp - Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan, kinderkledingbeurs, in leveren kleding 19.30-21.30 uur Apotheken Een volle zaal in het gemeentecentrum c van de gehandicaptensoos. Deze drukte maandelijkse soos-dagen. De avond- en nacht-, zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen 19 tot 26 sept. door apotheek "Leiden Zuid-West", Brahmslaan 20, tel.; 763131, apotheek Beker, Lijtweg 4 Oegstgeest, tel.: 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel.: ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel.: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis Lijtweg 7, tel.- 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - L. Alders, Lindenhofstraat 20, Noordwijk, tel.: 01719-17143. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post f 254,10 Losse nummers f 0,65. S.J. de Groot (geestelijk Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2