Trijfel Pjjgl Verleden herleeft bij oude Haagse Comedie DE ZILVEREN GIRAF 'Hamlet': ongehoord mooi I MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 Het was een mooi, heel bevredi gend moment voor me toen Henk de By van de VARA me op de receptie in het Okura Hotel ter gelegenheid van de uitreiking van de Televizier- ring 1980 aan Martine Bijl het grote nieuws vertelde dat Opnamevan Werktheater de Prix Italia had gekregen. De hoogste televisieprijs die de wereld te vergeven heeft, de eerste keer dat een Neder lands programma deze Prix Italia won! Was ik even blij dat ik, na een jaar of drie ver stek te hebben laten gaan, weer een keer naar de jure ring van de Zilveren Nipkow- schijf was gegaan, want ik mag, met alle valse beschei denheid die in me is toch rus tig stellen dat deze prijs van de televisiecritici (nu schrap ik toch maar even een paar regels) deze tv-film, die ik als de volmaakste, de ontroe rendste schepping voor de Nederlandse televisie be schouw. Er was zelfs één tv- criticus ik zal zijn naam niet noemen), die mijn argument dat deze film mij zowel tot tranen van het lachen als van het huilen had bewogen, ver wierp met de mededeling dat de film hem niks gedaan had, en dat zoiets ook geen crite rium was, omdat hij ook geen film ging bekronen waarin een hertje door een leeuw werd opgegeten alleen omdat hem dat zo aan het hart ging. Juist zulke emoties diende je uit te bannen bij het beoorde len van een tv-programma, het ging om de vormgeving niet om wat zo'n programma je eventueel deed... Martine Bijl En het aardige was dat ik het winnen van de Prix Italia hoorde tijdens de receptie van Martine Bijl als winnares van de Televizierringde televi sieprijs die door het publiek, althans de lezers van Televi- zier, wordt toegekend. Ook dat geeft hoop. Ik beschouw haar schaarse televisiepro gramma's als hoogtepunten van het Nederlandse televi sieamusement, en heb nooit begrepen waarom zij in een krant als de Volkskrant en een tJ BH Doer Nico weekblad als Propria Cures jarenlang moest fungeren als Hollands grootste truttebol. Toegegeven, ze is nooit een Nina Hagen geweest, en haar liedjes waren niet bedoeld om door Freek de Jonge of Jaap van de Merwe te worden ge zongen. maar ze is altijd in telligent geweest en heeft al tijd haar eigen weg gevolgd. Ik heb zelfs wel eens gedacht dat haar symboolwaarde als Hollands Truttebol te wijten was aan het feit dat haar kri- tikasters haar onbewust kwalijk namen dat zij, met haar kwaliteiten, niet als een der hunnen wilde functione ren. Liesbeth List heeft iets dergelijks te verduren ge had. Kan kan Er waren vier sprekers in hel Okura Hotel. Karei Prior, Rein van Rooy (hoofdredac teur van Televizier), Willem Duys, en Martine Bijl zelf. Karei Prior legde uit waarom deze veertiende Televizier ring (mét diamantje!) weer in het Okura Hotel werd uitge reikt, nadat de dertiende vo rig jaar aan Jos Brink werd uitgereikt in het AVRO-ge- bouw op de Keizersgracht in Amsterdam. Toen reikte Wim Kan de ring namelijk uit, en die wilde dat onder geen be ding doen in het Japanse Okura Hotel, omdat hij, zoals we weten, nog steeds gegronde redenen heeft een hekel te heb ben aan de Japanse keizer in het .bijzonder, en de Japan ners in het algemeen. Sinds dien werd het AVRO-gebouw 'de kleine Keyser' genoemd, zei een woordspeelse Prior, die even later de AVRO-voor- zitter Keizer 'de grote Keizer noemde, en ook nog opmerkte dat Wim Kan de enige was geweest die had kunnen be dingen dat de Televizierring niet in het Okura Hotel werd uitgereikt, zodat opnieuw de Amsterdamse slagzin met be trekking tot ringen werd waargemaakt: „Wat Kan kan, kan Kan alleen"... Stijlvol En toen kwam Willem Duys, die begon met Karei Prior te cor rigeren: Wim Kan had de Te levizierring niet vorig jaar gewonnen, maar in 1977! Had weer even maar half geluis terd. Prior begaf zich naar de microfoon en zei zoiets, maar Duys hield vol dat hij Prior toch duidelijk had horen zeg gen: „Wat Kan kan, kan Kan alleen", kortom: pijnlijke slonzigheid bij open doek. Maar daarna sprak Duys nog een kwartier lang voor de vuist weg over Martientjes verleden en heden, zodat je toch dacht: die man kan waarlijk lullen als de volks redenaar en minderbroede robservant Joannes Brugman (1399-1473)! En het aardigste van de bijeenkomst was nog, dat de dankrede van Martine Bijl, ironisch, stijlvol (dat 'stijlvol', dat is het wat haar altijd kwalijk genomen is door haar critici!), met gevoel voor humor en timing uitge sproken, de beste toespraak van de vier was. Zo hoort het ook. De bruid hoort de r, japon te dragen, de i de beste speech uit te spreken. Haar mooiste liedje vind ik dat over de boerin die op win- tervakantie gaat en maar zit te piekeren over de koeien. Volmaakte tekst. De laatste keer dat ik het, in de auto, hoorde, heb ik de auto in het hart van Amsterdam gepar keerd om er geen woord van te missen. Geen wonder dus dat de afgelopen vrijdag, met de Televizierring voor Martine Biji en de Prix Italia voor 'Opname', een (ik kan ook woordspelen) Goede Vrijdag LEIDEN - Ongehoord mooi, zo'n Hamlet zonder woorden zoals slechts het Poolse pantomimetheater van Henryk Tomaszewski die kan vertolken. Welke theatermiddelen Tomas zewski, die een wantrou wen jegens elk gesproken woord koestert, aangrijpt om belangstelling te wek ken voor een dergelijk stuk heeft een stampvolle Leidse Schouwburg za terdagavond kunnen erva ren. Niet het woord maar uitsluitend de beweging spreekt voor de Poolse theatervernieuwer een taal. En die taal, overduidelijk als zij met behulp van het meest pure ex pressiemiddel, namelijk die van het menselijk lichaam, wordt gemaakt, is bepaald niet onver staanbaar. Integendeel, ze wordt door iedereen begrepen. Weet Tomaszewski elk woord op het toneel uit te bannen, hij schuwt elk ander middel ter on dersteuning van zijn bewegings taal, die een fascineren.de men geling is van mime en aan de dans verwante bewegingstechniek niet. Marek Olesky als Hamlet De kostumering, de belichting en de muzikale zetting maken elk optreden van Tomaszewski's theatergroep tot een indrukwek kend spektakel. Met, alle gevaren van dien, want wordt de lijn, die Tomaszewski volgt, net even te ver doorgetrokken dan wordt dramatiek al gauw pathetiek en sensiviteit sentimentaliteit. Het juiste evenwicht te vinden tussen het kleine en het brede gebaar, dat is immers de kunst. Hoewel de groep van Tomaszewski soms op de rand van al deze uiter sten lijkt te balanceren, beheerst zij de kunst tot in de perfectie. De spanning, die zij tijdens een uit puttend lange voorstelling als de ze Hamlet weet op te bouwen en vooral ook weet vast te houden, is zonder meer subliem. En de op ijzeren zelfdiscipline gebaseerde bewegingstechniek, die het ge zelschap zich in de loop der jaren eigen heeft weten te maken, kan eveneens alleen maar worden omschreven als weergaloos knap. De uit een groot aantal scènes op gebouwde voorstelling lijkt bijna uitsluitend uit hoogtepunten te bestaan. Onverbiddelijk hoogte punt zal echter voor menigeen de begrafenis-scène zijn geweest met het gevecht tussen Hamlet en Laertes om het (levenloze) li chaam van Ophelia. De zeer zware rol van de door ver driet en vertwijfeling gekwelde Hamlet werd bijna ov^rdrama- tisch, maar niettemin briljant vertolkt door Marek Oleksy, die van Hamiets moeder op "ko ninklijk' ingetogen wijze door Urszula Hasiej, die van Ophelia wel gevoelig, maar in de waan zinscène toch niet geheel over tuigend, door Lucyna Stankie- wicz en die van de koning, die al het onheil aanricht, met overtui ging door Jerzy Reterski. Het Poolse gezelschap kreeg van het publiek, dat de voorstelling ademloos volgde, terecht een langdurig, ovationeel applaus. Terecht omdat men een voorstel ling van een dergelijke klasse maar zelden ziet tegenwoordig. PIETER C. ROSIER Dankzij Julian Mitchell's Midzomer DEN HAAG - "Midzomer" van Julian Mitchell is op gezet als een ouderwets conversatiestuk rond Sir Noel Cunliffe, hoogleraar in de archeologie, die zijn laatste levensjaren door brengt op een buiten dicht in de buurt van de ruïne van Stonehenge. De on herroepelijke nadering van de dood brengt hem er toe een onderzoek in te stellen naar zijn functione ren als mens en daartoe nodigt hij bij de nadering van midzomer enkele gas ten uit: een oude geliefde die niet met hem maar wel met vele anderen ge trouwd is geweest, een succesvolle lievelingsstu dent uit vroeger jaren, zijn opvolger in Oxford met diens vrouw, en zijn hui dige lievelingsstudent. Het gezelschap wordt gecomple teerd door de onvermijdelijke bediende en een ongenode gaste: een jonge "rooie" advocate die met de hele gevestigde orde, maar vooral met Sir Noel in on min leeft en alles in het werk stelt om diens oude dag te verstoren. De gespreksonderwerpen die uiteindelijk de waarheid aan het licht moeten brengen zijn - in willekeurige volgorde - de waar de van het menselijk contact, de waarde van wetenschappelijk onderzoek en de al dan niet on derdrukte homofiele geaardheid van Sir Noel. Het verplichte dis cussiemiddel is de gevatheid en de nadruk die hierop wordt ge legd roept de vraag op of het zui ver toeval is dat de naam van de hoofdpersoon zoveel lijkt op die van sir Noel Coward. Het verlan gen van Mitchell om in dit stuk scherp en humoristisch te zijn lijkt een obsessie, hij laat zijn fi guren er zelfs over praten, maar hij roept hierdoor wel het gevaar van luistermoeheid op, en dat is iets waar men Noel Coward nooit van kon beschuldigen. Voor Mit chell werd het echter bittere noodzaak. Zijn dialogen blijven uiteenzettingen, praten over het verleden zonder dat het navrante effect ontstaat dat een Anouilh wist te bereiken in "Reiziger zon der bagage". Op een aantal pun ten is zijn plot daarbij akelig voorspelbaar. Natuurlijk ontstaat er een enorme breuk met het verleden, natuurlijk blijkt dat Sir Noel geleefd heeft achter een fa cade van illusies maar dat achter de meedogenloze sarcast toch een hart van goud schuilgaat, en natuurlijk blijken in het slottafe reel juist de oude baas en zijn jonge opponente elkaar te vin den. Een dergelijk stuk, dat staat of valt met een flitsende en sub tiele behandeling van de dialo gen, was een kolfje naar de hand van het oude Haagse-Comedie- ensemble en het zal de liefheb bers van degelijk ouderwets to neel genoegen doen dat onder re gie van Jo Dua nu een voorstel ling tot stand is gekomen die de oude tijden doet herleven. Paul Steenbergen, najaren weer terug bij zijn oude gezelschap, is een perfecte Sir Noel: cynisch, bik kelhard en toch op een geloof waardige manier tot in het diepst van zijn ziel kwetsbaar. Niet minder scherp waren de karakte riseringen van Ellen Vogel (de jeugdvriendin), Eric van Ingen (de oude-leerling), Carl van der Plas (een opportunistische le vensgenieter) en Anne-Marie Heyligers (diens bikkelharde echtgenote). De jongere genera tie kwam met ontwapenend con trast tot leven dankzij Eddy Brugman en Anne-Wil Blankers, en Sacco van der Made wist de gedienstige Jones op knappe wij ze van de achtergrond naar het centrum te schuiven. Het dekor van Hans Christiaan was precies wat het zijn moest: een stemmige achtergrond voor een stuk waarin de dialogen belangrijker waren dan handeling en situe ring. PAUL KORENHOF Agenda CAMERA Once upon a time in the west, da. 20.00 uur, 12 jaar. Kindermatinee: Oom Ferdinand en de toverdrank, za. zo. en wo. 14.30 uur. Nachtvoorstelling: Easy rider, vr. en za. 23.30 uur. 16 jaar. LIDO 1: The black hole, dag. 19.00 en 21.15 uur. za. en zo. 14.30 uur, zo. ook 16.45 uur. a.l. LIDO 2: Caligula- dag. 14.30 en 20.00 uur. LID0 3: Lastrada, da. 19.00 en 21.15 uur, do, vr.. ma en di. ook 14.30 uur. 16 jaar. Kindermatinee: Superster Goofy, za, zo "1 di 14.30 i Kindermatinee: Jungle book, za, zo en wo. 14.30 uur zo. ook 16.45 uur. TRIANON: Zombies, dag. 14.30,19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur i: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Rome Split Stockhom Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tunis half bew. motregen licht bew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. half bew. half bew. geheel bew. half bew. half bew. onbew. geheel bew. licht bew. REX: Onverzadigde driften, da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. 16 jaar. Nachtvoorstelling: Exotische capriolen: Alphense bioscopen: EURO 1: Zombies, dag. 18.45 en 21.00 uur, do. vr., ma. en di. 13.45 uur. zo. 16.15, 18.45 en 21.00 uur. 16 jaar. Kindermatinee: Pedro's wonderbaarlij ke reis. za. zo. en wo. 13.45 uur Nachtvoorstelling: Firepower, za. 00.15 EURO 2: The big red one, da. 13.30,18.30 en 21.15 uur, zo. 13.30, 16.00, 18.30 en 21.15 uur. 12 jaar. Nachtvoorstelling: Een kooi met rare vogels, za. 23.30 uur. 18 jaar. Nachtvoorstelling: Caligula, za. 23.30 EURO 4: Bronco Billy, dag. 14.00, 19.00 en 21.30 uur, zo. 14.00, 16.30. 19.00 en 21.30 uur. a.l. Nachtvoorstelling: Gulzige liefde, Gul zige liefde, za. 00.15 uur. Bioscoop Voorschoten: The fog, vr. en za. 19.00 en 21.15 uur. zo 16.00 en 18.15 uur, wo. 20.15 uur. 16 jaar Cul-de-sac, zo. en ma. 20.45 uur. di. 20.15 uur. 16 jaar. Kindermatinee: Billy Turf, za. 14.00 en 16.00 uur, zo. 14.00 uur, wo. 14.15 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum: blessu respreekuur: Elisabethziekenhuis, Lei derdorp, 's maandags Van 19.30-20.30 Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13 30-14 15 en 18.30-19 30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- ÏOI(020-175000) jQucf^l lieuius 22 september 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De Russische politie, nog altijd op zoek naar den pleger van den aanslag op de keizerlijke fami lie in het winterpaleis te St.-Pe tersburg, heeft een belangrijke arrestatie verricht. Voor onge veer vier weken verscheen aan een der stations van genoemde stad een schamel gekleed man, die een handkoffer droeg. Deze koffer gaf hij aj' aan het baga gedepot, waarvoor hij den em ployé een roebel drinkgeld gaf. Dit viel den man ook, die het vervolgens meldde aan een poli- tie-agent in het stal ion, waarop die den eigenaar van den koffer in hechtenis nam. Dat bleek een goede vangst, want de koffer bevatte tal van ontplofbare stof fen, verboden geschriften, proclamaties enz. Tot voor veer tien dagen weigerde de arres tant elke verklaring. Toen bleek hij opeens bereid tot een volledi ge bekentenis hij noemde de voornaamste aanvoerders der nihilisten, onthulde de organi satie der sa menzweerders, haar aard en de geldmiddelen waar over beschikt kon worden, als mede zeer uitvoerige bijzonder heden over den aanslag in het winterpaleis en den leider van de misdaad, die zich nu reeds geruimen tijd in handen der politie bevindt. Na deze beken tenis hing hij zich m zijn cel op. met achterlating van een brief, waarin hij als reden voor den zelfmoord het verraad zijner partij opgaf. VtjftiQ jaar geleden: - Dezer dagen werd de kassier van de Fransch-Oostaziatische Handelmaatschappij te Parijs gekneveld in zijn bureau voor de geopende brandkast gevon den. Er bleek een aanzienlijk bedrag uit de kas te zijn ver dwenen. Een onderzoek bracht echter al spoedig aan het licht, dat men met een truc van den kassier zelf te doen had. De man had door hem gepleegde ver duisteringen willen verbergen. Bij het wedden op de renbaan had Inj ruim JOU OOÓfTOnCS >'rr- speeld. welk bedrag nog ver dubbelde toen hij zich naar Monte Carlo begaf ineen poging doorliet roulettespel zijn verlies te dekken. De kassier legde <d spoedig nadat de politie hem het vuur ival nader aan de schee- nen legde een volledige bekente nis af. MU PP RguR Atft5gf>UM"gN I MOOI0 CO,UF»skjon u u egt-rf Ngrzo zon ONZIN), PiNBA, WIE UJIU gK NU Wgó VAN' AU PgZg igKgN. W-wAf- i&«r iKSgN 6 gscgipi ik zgi -toch au bat AANHgT (MATEfSW AL rooo dAAie /AJ ACTIE- FRED BASSET 365Ï De belevenissen van Jommeke Oef!... mijn voeten zijn omzeggens afgesleten Ik ben zo dood als een pier j kom nou. ked waabom /oaidot hier dicht by de grond "N zoveel interessante luchtjes -n 7yn. Ja... dat kan ik aannemen! Gj hebt heel de tijd op de ezel gezeten Waar gij van spreekt! Ik voel me nog zo fris als een vis

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23