Larsen wijst Karpov terecht Tegenbetoging in Zurich blijft uit "Nederlaag wereldkampioen FREEDOM VOOROP IN ZEILRACE Florez tart wielerlogica AZC ontmoet Antwerpen en Novaki in EC Sowjet-Unie erkent bewind in Bolivia BjjHaaghuishoh Een vurehouten magazijnstelling voor uwhi-fi Nieuw bestuur VPRO Witte Singel was niet bereikbaar Sol Lesser overleden NDAG 22 SEPTEMBER 1980 er ie TILBURG - Bent Larsen wreef gisteren de Rus Anatoli Karpov onder de neus, dat ook een wereldkampioen zich geen zwakke dagen mag veroorloven. Simpel, maar ui terst doeltreffend strafte de Deen in de derde ronde van het Interpolisschaaktoernooi in Tilburg de fouten van Karpov af, waardoor hij de partij in een riante stelling kon afbreken. In tweede zitting wikkelde Larsen af naar de voor de hand liggende winst, die hem verzekerde van de (koppositie. In gezelschap van Portisch en Spasski voert hij met twee punten het deelnemersveld aan. Alle aandacht ging gisteren uit naar de partij Karpov-Larsen. De Deen, die per definitie geen ang sten kent, had ook voor de we reldkampioen weinig ontzag. En, naar later bleek, volkomen te recht. Na vijf zetten koos hij met Pb8-d7 voor een Russische ver dediging, met daaraan gekoppeld het van oudsher bekende pionof fer. Maar op de elfde zet toverde hij Karpov met zijn Lb4 een nieuwtje voor. Met die zet voor kwam hij dat de witte dame hel sterke veld a5 niet meer kon be strijken. Immers, op c3 volgt het krachtige f6. Nu de platgetreden theoretische paden waren verlaten, voelde Karpov zich niet langer op zijn gemak. De Rus gaf daarvan blijk, toen hij aan zijn twintigste zet toe was. Zonder enige reden gaf hij met zijn d4-d5 de door Larsen geofferde pion terug, waar f4-f5 veel meer voor de hand had gele- Rus nog een pion afsnoepte. Daarna maakte de Deen het zich moeilijker dan nodig was. Hij overzag op de 36ste zet de moge lijkheid om met Txf5 torenruil af te dwingen. Inplaats daarvan koos hij voor Lxf5, waarmee hij Karpov de kans bood om zich wat langer te verweren. De rustperiode tussen eerste en tweede zitting had Larsen echter goed benut. Op een ontspannen manier speelde hij kat-en-muis met zijn tegenstander. Een drie tal vrijpionnen stonden borg voor zijn winst. Toen de tijd rijp was voor om de partij andermaal af te breken, drukte Larsen met en kele krachtzetten door. Boris Spasski had een gemakkelijk dagje tegen Andersson. In een Scheveningen-variant overzag de Zweed pionverlies. Spasski rook zijn kans, pikte de pion in en posteerde zijn stukken op strate gische posities. Na 31 zetten gaf Andersson zich gewonnen, gen. De blunder van de wereld- Het Hongaarse onderonsje tussen ook niet overliep van strijdlust kwam ook hier een remise tot stand. Tal had die kleurloze score ook zaterdag bereikt tegen Jan Timman, al moet gezegd dat hij de Nederlander toen nog de no dige problemen voorschotelde. Maar op behoedzame wijze hield Timman Tal op afstand. De tweede ronde had trouwens toch een tam karakter. Goed, Karpov kreeg tegen Ribli zijn re vanche voor de nederlaag, die hij tijdens het IBM-toernooi opliep. Maar voor het overige vierden de remisepartijen hoogtij. Vooral in de partijen Kavalek-Spasski en Hübner-Hort werd het toppunt van anti-strijdlust bereikt. De he ren hadden lak aan de organisatie en het publiek en besloten tot or dinaire salonremises. SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT NEWPORT (ANP) - In de strijd om de America Cup, Ameri- ka's vermaarde zeilwedstrijd waaraan vanwege de enorme kosten alleen nog maar mil jonairs kunnen deelnemen, is de stand na drie van de zeven wedstrijden 2-1 in het voor deel van de Amerikanen. Het jacht Freedom, dat eerder al de eerste race over 23.4 zee mijl won. zegevierde gisteren ook in de derde race. Cup houder/schipper Dennis Conner bleef de Australia 53 seconden voor. Zaterdag was het jacht van Jim Hardy de Freedom op zijn beurt 28 se conden te snel af. Het was de kleinste marge in de 110 jaar oude geschiedenis van de America Cup. Eerder lag dat record op 48 seconden, geves tigd in de tweede race van de editie in 1962. Het jacht Australia won zaterdag de tweede race van de strijd om de America Cup. Hier actie in volle zee. Uitslagen kampioen verleidde Genna So- sonko in de perskamer tot de cy nische opmerking "Deze partij zal vermoedelijk niet in het Rus sische schaakblad '64 worden af gedrukt". De witte stelling was na de mis kleun van Karpov rijp voor af braak. Larsen prefereerde even wel een lichte afruil, waarin hij de Portisch en Ribli mondde al spoedig in een vredesakkoord uit, terwijl ook de Nederlanders Sosonko en Timman elkaar wei gerden te bijten. Michael Tal heeft zich tot nu toe erg koest gehouden. Gisteren trof hij een ideale sparringpartner in de Westduitser Robert Hübner, die meer tegen zijn slaap dan tegen de Rus vocht. En aangezien Tal De uitslagen van de tweede ronde: Ribli (Hon)-Karpov (Sow) 0-1, Larsen (Den)-Sosonko (Ned) V2-V2, Timman (Ned)-Tal (Sow) V1-V2, Hübner (WDl)-Hort (Tsj) V1-V2. Kavalek (VS)-Spasski (Sow) V2-V2, Andersson (ZweHPortisch (Hon) V2-V2. Afgebroken partij eerste ronde: Spasski (Sow)-Hüb- ner (WD1) V2-V2. Derde ronde: Portisch (HonHRibli (Hon) V2-V2, Spass ki (Sow}-Andersson (Zwe) 1-0, Hort (Tsj)-Kavalek (VS) V2-V2, Tal (Sow}-Hübner (WD1) V2-V2, Sosonko (Ned)-Timman (Ned) V2-V2, Karpov (Sow>-Larsen (Den) 0-1. De stand na de derde ronde: 1. Portisch (Hon), Spasski (Sow) en Lar sen (Den) 2 pnt; 4. Hort (Tsj), Tal (Sow), Sosonko (Ned), Timman (Ned), Karpov (Sow) en Hübner (WD1) P/2 pnt; 10. AN- dersson (Zwe), Kavalek (VS) en Ribli (Hon) 1 pnt. Partij Wit Karpov Zwart Larsen 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6,3. d2-d4 Pf6xe4, 4. Lfl-d3 d7-d5, 5. Pf3xe5 Pb8-d7, 6. Ddl-e2 Pd7xe5. 7. Ld3xe4 d5xe4. 8. De2xe4 Lc8-e6, 9. De4xe5 Dd8-d7,10.0-00-0-0,11. Lcl-e3 Lf8-b4, 12. Pbl-c3 f7-f6, 13. De5-g3 Lb4xc3, 14 b2xc3 h7-h5, 15. h2-h4 g7-g5. 16. f2-f3 Td8-g8, 17. Tfl-f2 Dd7-c6, 18. Le3-d2 g5-g4. 19. f3-f4 Le6-c4. 20. d4-d5 Lc4xd5, 21. f4-f5 Tg8-e8, 22. a2-a3 Te8-e4, 23. Tal-el Th8-e8, 24. Telxe4 Te8xe4, 25. Kgl-h2 Dc6-c5, 26. Ld2-f4 Te4-el, 27. Lf4-d2 Tel-al, 28. Dg3-e3 Dc5-d6, 29. Tf2-f4 b7-b6, 30. c3-c4 Ld5xc4, 31. De3-d4 Lc4-b5. 32. Tf4xd4 Lc4-b5, 33. Ld2-h6 Talxa3, 34. Lh6-g7 Lb5-d7, 35. Td4-f4 Ta3-a5, 36. Lg7xf4 Ta3-a5, 37. c2-c3 Lf5-e6, 38. Kh2-g3 Ta5-d5, 39. Tf4-e4 Kc8-d7, 40. Lf6-e5 Td5-d2, 41. Kg3-f4 Td2xg2, 42. Kf4-g5 Tg2-c2, 43. Kg5xh5 g4-g3, 44. Le5xg3 Tc2xc3, 45. Lg3-e5 Tc3-c4, 46. Te4-e3 Le6-d5, 47. Te3-a3, 47Kd7-e6, 48. Le5-g3 Ke6-f5, 49. Kh5-h6 a7-a5, 50. Kh6-g7 Kf5-g4, 51. Kg7-f6 a5-a4, 52. Ta3-e3 Ld5-f3. 53. Lg3-el Tc4-cl, 54. Te3-e7 Kg4-h3, 55. Lel-d2 Tcl-c4, 56 Te7-e3 Kh3-g2, 57. Ld2-el Tc4-cl. 58. Lel-d2 Tcl-dl, 59. Ld2-c3 c7-c5, 60. Te3-e7 b6-b5, 61. Lc3-e5 a4-a3, 62. Te7-h7 b5-b4,63. h4-h5 b4-b3,64. h5-h6 b3-b2, 65. Th7-g7 Kg2-f2, 66. Le5-g3 Kf2-e3. Wit geeft het op. DIVONNES LES BAINS (ANP) - De wonderen zijn de wielerwe- reld nog niet uit. Tegen alle fiets- logica in heeft Alfonso Florez uit Columbia gisteren de Ronde van de Toekomst gewonnen. Van te voren stond min of meer al vast, dat een renner uit de Sowjet-Unie de belangrijkste etappewedstrijd voor amateurs zou winnen. De Russen bezetten in alle klasse menten de eerste plaats. De berg- trui kwam om de schouders van Galaletdinov, Barinov won het puntenklassement en de gehele Russische ploeg eindigde met grote voorsprong als eerste in het ploegenklassement. De leiders trui bleef echter om de schouders van Alfonso Florez. In de vijfde etappe, van St. Tri vier sur Moignans naar Divonnes les Bains, legde de 26-jarige Florez de basis voor zijn sensationele triomf. Ondanks talloze aanval len van de Russische renners wist hij het gele tricot tot het einde te behouden. Het was de eerste keer dat een Zuidamerikaanse wielrenner een ronde in Europa won. Profcou reur Leo van Vliet heeft in Dron- ten zijn clubgenoten van West- land Wil Vooruit dusdanig weten te inspireren, dat de Naaldwijkse club de nationale clubtitel won. Met een gemiddelde snelheid van ruim 48,5 kilometer per uur sjeesde de Westlandse club door het Flevoland. Rondom Dronten, dat voor de veertiende keer de na tionale clubkampioenschappen organiseerde. Van Vliet, die dit jaar geen etappe zege in de Tour boekte, maar met een zeer behoorlijke erelijst op zak, wist zijn "amateurs" tot een uiterste krachtsinspanning aan te sporen. Daarmee streefde de Westlandse ploeg het homogene team van Theo Middelkamp uit Goes, dat lange tijd de lijst aan voerde, voorbij. Karei Teeuwen had hem al getipt- Bas Langeveld was in zijn eigen woonplaats niet te kloppen en kwam in de amateurwielerronde van Lisse zegevierend over de meet. Op het snelle parkoers inde Poelpolder duurde het tot 12 rondes voor het eind eer de be slissing viel. Zes man ontsnapten uit het peloton, met daaronder Langeveld. Het peloton werd in een mum van tijd gedubbeld, waarna Langeveld alleen het ha- zepad koos om de toch sterk be zette koers met een korte solo winnend af te sluiten. De spurt van de kopgroep werd gewonnen door Ger Slot uit Alkmaar. Adrie Vermeulen (Amsterdam) was in een tweede achtervolgende groep de snelste. De eerste tien luidden als volgt 1. Langeveld (80 km in 1 uur 52 min.); 2. Slot: 3. Henk de Vries; 4. Cor Schuur man; 5. P. Hogervorst; 6. P. Hoe nes; 7. Vermeulen; 8. Harren; 9. Snijders; 10. Touissant. STRAATSBURG (AFP/ANP) - De Nederlandse kampioen water polo, De Robben uit Hilversum, komt in het toernooi om de Euro pa Cup 1 uit tegen CN uit Barce lona, TS Istanboel, Polytechnic uit Londen en OSLF Odense (Den). De Robben dat met deze teams in de B-groep speelt, mag het toernooi dat van 24 tot en met 26 oktober wordt gespeeld, orga niseren. Bekerhouder AZC Al phen speelt ook voor eigen publiek. Naar Alphen komen: Scaldis Antwerpen en Novaki uit Tsjechoslowakije. ZURICH (GPD) - De Zwitserse stad Zürich heeft een vreedzaam weekeinde achter de rug. De verwachte ongeregeldheden tus sen jongeren en aanhangers van een onlangs opgericht Comité voor Recht en Orde zijn uitgeble ven. Een protestmars van jonge ren, waaraan zaterdagmiddag naar schatting van politie en or ganisatoren achtduizend jonge ren deelnamen, verliep zonder incidenten. Zaterdagavond, na de demonstra tieve tocht, kwam de politie nog wel even in actie tegen enkele jongeren in de omgeving van het onlangs door de gemeente Zürich gesloten Autonome jeugdcen trum (AJZ). Enkele betogers gooiden stenen in de richting van een politiewagen, waarna de poli tie de groep met traangas uiteen dreef. Het overgrote deel van de demonstranten maakte dit enige incident van de dag niet mee. Zij bleven in een nabijgelegen park om daar te luisteren naar toe spraken en muziek. In tegenstelling tot vorige demon straties in Zürich was zaterdag de politie niet nadrukkelijk aanwe zig. De jongeren wandelden door het winkelcentrum van de stad naar het stadhuis, waar enkele sprekers nogmaals de eisen van de jongeren formuleerden. In de eerste plaats willen zij herope ning van hun Autonome Jeugd centrum. Het gemeentebestuur liet het centrum twee weken ge- leden sluiten nadat er drughan delaren en zogenaamde 'kleine' misdadigers waren aangetroffen. rLA PAZ(UPI) - De Sowjet-Unie t heeft zaterdag de nieuwe militai- re regering van Bolivia diploma- tieke erkenning verleend en aan- t gekondigd dat zij haar banden met dit land zal versterken. is het negentiende land geworden dat het twee maanden t oude bewind van generaal Luis Lichaam vrouw uit water gehaald LEIDEN - Politie, brandweer en Eerste Hulp hebben vanochtend om acht uur het stoffelijk over- schot van een bejaarde vrouw uit 1 het Rijn en Schiekanaal gehaald. Volgens een arts lag zij mogelijk al 24 uur in het water. De politie heeft de indentiteit van de vrouw inmiddels kunnen vaststellen. Het gaat om een 80- jarige vrouw uit het bejaardente- huis Roomburg. De politie stelt j een onderzoek in naar' de dood- 1 soorzaak. Een man die vanochtend zijn hond uitliet op de Roomburgerweg had de vrouw op het water zien drijven. Garcia Meza heeft erkend. Garcia Meza schoof op 17 juli in een staatsgreep het bewind van pre sident Lidia Gueiler terzijde. De Verenigde Staten en Bolivia's partners in het andespact - Co lumbia, Equador. Peru en Vene zuela - hebben de staatsgreep veroordeeld en het militaire be wind niet erkend. De meeste van de negentien landen die dat wel hebben gedaan, wor den geregeerd door rechtse mili taire regimes. De katholieke kerk heeft Garcia Meza's bewind in augustus be schuldigd van schending van de mensenrechten. BOSANSKI (ANP) - Nederland heeft zich dit weekeinde in Bo- sanski als enig niet Oosteuropees land geplaatst voor de eindronde van het toernooi om de Europese basketbaltitel. De Nederlandse dames wonnen het sleutelduel tegen Roemenie met 71-53. Een dag later boekten de dames ook nog een zege op Finland: 72-55. Grote favoriet voor de titel is de Sowjet-Unie. Een andere eis is dat mensen die bij vorige betogingen in Zürich zijn aangehouden worden vrijge sproken van rechtsvervolging. Het feit dat de jongeren weigeren leiders aan te wijzen, maakt het overleg van de gemeente met hen moeilijker. Dat het Autonome Jeugdcentrum, dat nu met prik keldraad omgeven is, op den duur weer open zal gaan, is wel te verwachten. Vrijdagavond sprak een delegatie van het gemeente bestuur onder leiding van bur gemeester Widmer met verte genwoordigers van jongerenor ganisaties over de AJZ-kwestie. Enkele van deze jongerenorgani saties zijn in principe bereid de leiding van het centrum op zich te nemen. Structureel Het is echter niet aan te nemen dat de golf van demonstraties in Zwitserland na de heropening van het jongerencentrum in Zü rich plotseling op zal houden. Het is duidelijk dat de onvrede onder de jongeren structurele vormen heeft aangenomen, en niet alleen in Zürich. Zaterdag waren er ook betogingen in de Zwitserse ste den Bern, Bazel en Zug. De eisen variëerden van meer rechten voor buitenlanders en meer be taalbare woonruimte, tot het le galiseren van soft-drugs. V ier doden bij aanslag in Baskenland ADVERTENTIE BREST (AFP/DPA) - De 35-jarige Fransman Gerard d'Aboville heeft als eerste mens ter wereld de Atlantische Oceaan tussen de V.S. en Europa met een kano roeiend overgestoken, zo is za terdag in Parijs vernomen, d' Aboville bereikte kort voor zeven uur in de avond het eiland Oues- sant bij de kust van Bretagne, na dat hij 73 dagen over de 5.200 km had geroeid. Het Rijnlands Christelijk Man nenkoor hield zaterdagmiddag ter afsluiting van de festiviteiten rond het tweede lustrum een receptie in de Korte Vlietschool. Velen maak ten van de gelegenheid gebruik het koor te feliciteren en met bloem stukken of geschenkbonnen te ver rassen. Op de foto biedt de bedrijfs leider van de stadsgehoorzaalde heer J. Harland (rechts) mede na mens de gemeente Leiden zijn ge lukwensen aan Uw kostbare stereo- installatie is zo n mooie en veilige opstelling waard. Snel en gemakkelijk ontworpen en gemonteerd uit elementen van een professioneel stelling- j systeem Uitgebreid onderdelen- programma, met o.a. platen-en cassettekasten Ij en ladenblokken Kom het eens bekijken in onze toonzaal Levering binnen 3 dagen Vraag de gratis brochure en voorraadlijst Bel of schrijf naar Haaghuiahof Leiden Herenstraat 39.071-121141 open ma t/mvr 8 30-12 30.13 30 AMSTERDAM (ANP) - De VPRO heeft een nieuw bestuur. Na acht uur vergaderen en rond veertig stemmingen kwam er zaterdag middag een einde aan de be stuurscrisis binnen deze omroep, die was ontstaan toen begin juni van dit jaar meer dan de helft van de zittende bestuursleden het voor gezien hielden. De nieuwe voorzitter van de VPRO is de Heemsteedse wethouder Michel Jager. Hij versloeg nu met klein verschil (32-28 stemmen) medekandidaat Bob Beets, die sinds juni als waarnemend voor zitter was opgetreden. Als nieuwe bestuursleden werden vervolgens na een uitputtende reeks stemmingen aangewezen Rie Bruns-Been (Hilversum), Coco Snoek (Amsterdam), An neke Vroege (Utrecht), Godfried van Benthem van den Berg (Den Haag), Harold Block (Veenen- daal), John Froger (Delft), Maks Lerou (Den Haag), Cees Midden dorp (Amsterdam), Matthijs Nijk (Maassluis) en Herman Polak (Castricum). Van hen had alleen Matthijs Nijk zitting in het oude bestuur. Willem Ravelli (88) overleden LAREN (ANP) - In Laren is zondagmorgen op 88-jarige leeftijd de zanger Willem Ra velli overleden. Ravelli gebo ren in Den Haag, was aanvan kelijk operazanger, maar kreeg later bekendheid als oratoriumzanger. Zo was hij een bekend vertolker van de Christuspartij in Bach's Ma- thauspassion. Willem Ravelli heeft gedoceerd aan de con servatoria van Den Haag en Antwerpen. BILBACHAFP/DPA) - Vier Spaan se politiemannen zijn zaterdag gedood toen zij zaten te eten in de eetgelegenheid Arrieta in Mar- quina bij Bilbao en overvallers met machinegeweren op de groep begonnen te schieten. Ooggetuigen zeiden dat er drie overvallers waren. Het aantal vermoorden dit jaar in Spanje is hiermee tot 95 gestegen, van wie 41 politiemannen of mili tairen. LEIDEN - Een stukje loeiden was vandaag volledig van de buitenwereld afgesloten ten gevolge van reconstructie en herbestralingswerkzaamhe- den. Dat gold voor een deel van de Witte Singel en omgeving. Het Noordeinde was afgesloten in verband met de aanleg van een nieuwe riolering. De Haagweg was ter hoogte van de spoonvegovergang in de richting van Rijnzichtbrug en Potgieterlaan afgesloten in verband met asfalteringswerkzaamhedenBovendien wasopde Witte Singel ter hoog te van de Groenhovenstraat een bord geplaatst, dat-doorgaand verkeer afleidde in de richting van de Rijn-en Schiekade. Dat leverde met name voor het vrachtverkeer vanochtend grote problemen op. Bij een van de manoevres in de bocht raakte een vrachtauto een daar geparkeerd staande auto. die flink werd beschadigd. HOLLYWOBD (UPI) - Sol Lesser. Oscar-winnaar, filmpionier en een van de mannen die Holly wood groot maakten, is op negen tigjarige leeftijd overleden. Hij was mede-oprichter van de filmmaatschappij First National Pictures die later werd overge nomen door Warner Bros. Hij produceerde meer dan honderd films, waaronder 19 Tarzan-pro- dukties. Hij boekte groot succes met de ver filming van Oliver Twist, een do cumentaire over de Kontiki- expeditie en maakte als eerste filmproducent gebruik van kin deren in sterrollen. OVERSTROMINGEN Overstro mingen in het gebied de "Haut- Loire" in het zuiden van Frank rijk, hebben in de nacht van za terdag op zondag vijf mensen het leven gekost. Twee personen worden vermist en 13 mensen raakten licht gewond. De over stromingen werden veroorzaakt door hevige regenval. Er is aan zienlijke schade aangericht. Motorrijder slipt LEIDEN - Een 25-jarige motorrij der uit Rozenburg slipte zater dagmiddag op de afslag naar Zoe- terwoude van de rijksweg Den Haag-Amsterdam. Aan zijn val in de scherpe bocht hield de motor rijder schaafwonden en kneuzin gen over. De man is voor nader onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21