Gans: "Er was geen twijfel mogelij li Limburgs Caesar woedend over voe tb al verb od' PSV blijft kwakkelen... IPSWICH ONGENAAKBAAR IN ENGELAND Omstreden penalty zorgt voor woelig slot bij NAC-Twente Cosmos pakt titel in YS via winst op Fort Lauderdale MAANDAG 22 SEPTEMBER 1 SPORT SPORT BEEK (GPD) - De operette achtige vertoning die de grootste Nederlandse sport bond, de KNVB, afgelopen week heeft opgevoerd rond hoofdklasser Caesar, is uit gemond in een bizarre finale. Zaterdagmorgen ontving de secretaris van Caesar, de heer Piet Bakker, een telegram waarin gemeld stond dat het eerste, tweede en derde elftal van de club niet mochten spelen. Piet Bakken „Op grond van de mededelingen die de leden van de onderzoekscommissie ons vrijdagavond deden, wa ren wij vrij optimistisch. Vrijdagnacht vernamen wij echter nog dat het speelver bod waarschijnlijk toch ge handhaafd zou blijven. Een motivering kregen wij niet". Caesar werd - in het kader van het onderzoek naar de beta lingen in het amateurvoetbal - gevraagd om de nodige be scheiden te overleggen aan de onderzoekers, verenigd in de z.g. commissie-Martens. Cae sar voldeed aan dat verzoek. De commissie wenste echter ook inzage in gegevens be trekking hebbend op op brengsten uit kantine, recla me en kienavonden. Een ver zoek waaraan Caesar niet voldeed. Secretaris Piet Bakker: „Bij Caesar berusten geen finan ciële gegevens over deze za ken. Een actiecomité beheert de kantine. Dat comité staat buiten de vereniging. Van daar dat wij niet in staat zijn om gegevens daarover te ver strekken". Voorzitter Nijsten: „Die comité s maken alleen geld over aan Caesar. Wij kunnen die mensen niet ver plicht stellen de boeken te openen voor de KNVB. Wij hebben de commissieleden brieven laten zien, waarin wij hebben gevraagd wel mede werking te verlenen. De be heerders weigerden dat ech ter. Wij staan momenteel machteloos. Wij trekken er wel lering, uit en zullen de zaak reorganiseren". Omdat Caesar niet voldeed aan het verzoek, ontving de ver eniging dinsdag een schrijven van de KNVB waarin gesteld werd dat een speelverbod zou worden opgelegd als Caesar de gegevens niet zou overleg gen. Op verzoek van de club werd dit verbod opgeschort tot na de vrijdag jl gehouden vergadering van de onder zoekcommissie. .Tijdens dat onderzoek kwamen (uiter aard) geen nieuwe gegevens op de proppen. De algemeen secretaris amateurvoetbal, Joop Wagenaar, ging zater dagmorgen alsnog over tot een speelverbod. Wagenaar: „Op grond van de reglementen hebben wij ook recht op controle en inzicht in de boekhouding over de op brengsten uit kantine, recla me en kienavonden. Aange zien Caesar weigerde aan het verzoek van de commissie te voldoen, zagen wij ons ge noodzaakt de club tot nader bericht te schorsen". Jo van Marle, voorzitter van de sectie amateurvoetbal: „Wij zullen op zo kort mogelijke termijn tot een oplossing KNVB hakt met de botte bijl moeten komen. Ik hoop dat Caesar de gegevens alsnog verstrekt. Alle zaken die be trekking hebben op de kanti ne staan op naam van de rechtspersoon Caesar. Op grond daarvan zal Caesar de gegegevens ter inzage moeten geven. Het lijkt inderdaad formeel wat wij doen. Vergeet echter niet dat niet de KN VB- bestuurders, maar de clubs de reglementen maken. Wij zijn er om te zorgen dat er de hand aan wordt gehouden. Wij zullen een dezer dagen bekij ken hoe verder moet worden gehandeld. Momenteel kan ik geen zinnig antwoord geven op de vraag hoe lang de schorsing van Caesar zal du- Albert Nijsten, de veelgeplaag de voorzitter van Caesar: „Dat speelverbod lost uiteraard niets op. Wij kunnen komen de week de stukken niet overhandigen. Dat zou kun nen betekenen dat de KNVB de schorsing aanhoudt en dat wij volgende week weer niet mogen spelen. In dat geval zullen wij ons beraden over gerechtelijke stappen. Naar mijn mening staan wij juri disch sterk. Persoonlijk hoop ik uiteraard dat het niet zover komt. Als volwassen mensen moeten wij toch in onderling overleg een oplossing vinden voor het probleem" Hoe de zaak ook afloopt, een feit is dat in de Beekse gemeen schap de gemoederen verhit zijn. Trainer Bor Beckers: „Voor onze spelers is het ui teraard een fikse slag. De me dedeling dat het speelverbod ondanks alles gehandhaafd bleef, kwam voor hen als een donderslag bij heldere he mel". De Limburgse amateurclubs hebben Caesar vooralsnog in de kou laten staan. Zaterdag avond deed Caesar-voorzitter Albert Nijsten via de ROZ een oproep aan de Limburgse hoofdklassers om zich soli dair te verklaren met Caesar. Zijn oproep, „geen hoofd klassevoetbal in Limburg", werd niet gevolgd. De meeste clubs hadden de oproep niet gehoord of vonden de tijd spanne voor het nemen van een beslissing te kort. Nijsten, die met de overige Caesar-be stuursleden de derby EHC- Limburgia bijwoonde: „Ik had gehoopt dat de andere clubs niet zouden spelen. Enerzijds ben ik wel teleurge steld dat de verenigingen niet gereageerd hebben op mijn oproep. Aan de andere kant kan ik hun houding wel be grijpen. Zij zullen voorzich tigheid in acht moeten ne men. Toch komt er iets los in Limburg. Ik heb vele reacties gehad. Een aantal Limburgse clubs wil een actie gaan voe- Het ligt inderdaad in de bedoe ling van een aantal clubs (niet alleen hoofdklassers) om deze week bijeen te komen tenein de de toestand rond Caesar te bespreken. De uitsluiting van de Beekse hoofdklasser heeft binnen de Limburgse voetbalwereld de nodige deining veroorzaakt. Caesar en de beslissing van de KNVB groeiden uit tot het gespreksonderwerp van gis teren. Oud-voorzitter Jan Schilp van EHC: „Het is een afschuwelijke zaak. De regen tenmentaliteit van de KNVB komt duidelijk naar voren. Ik vraag mij af welk belang de bond bij een dergelijke be slissing kan hebben. Caesar is veroordeeld zonder opgaaf van redenen. Dit is geen ei gentijdse rechtspraak. Ik ge loof dan ook dat EHC best be reid is om Caesar te steunen als die club daarom vraagt". I.imburgia-voorzitter Raets drukt zich genuanceerder uit: „De KNVB zou een dergelijke beslissing alleen maar mogen meedelen via een aangete kend. met redenen omkleed schrijven. Ook wij zijn - in dien nodig - niet ongenegen om Caesar te steunen. Dan moeten wij wel eerst alle ach tergronden weten". Manager Peet Zuiddam van Limburgia: „Persoonlijk zeg ik: eigenlijk zouden wij tegen EHC niet hebben moeten spelen. De KNVB wil in dit vage en verwarrende onder zoek kennelijk alleen Lim burg pakken. Jo van Marle speelt met vuur. Hij is kandi daat voor de binnenkort va cante functie van bondsvoor zitter. Nou, ik denk dat deze affaire hem in Limburg de nodige stemmen zal kos ten". SVN-voorzitter Hein Steinen: „De KNVB hakt met de botte bijl. Het lijkt op een heksen jacht, wat toch niet in de be doeling lag van de voorzitter van district Zuid II. De KNVB zoekt mijns inziens gewoon een zondaar. Trou wens, zij houden geen reke ning met de mentaliteitsve randering binnen de maat schappij. Wij werken met reglementen uit de oertijd. De KNVB meet bovendien met twee maten. Als wij een speler een paar voetbalschoenen geven moeten wij hem een bruikleenverklaring laten te kenen opdat hij niet de reglementen overtreedt. Een speler echter die uitkomt voor het Nederlands ama teurelftal krijgt elke keer gra tis een paar schoenen..." BREDA - NAC heeft zijn eerste woelige voetbalavond in het nieuwe seizoen achter de rug. Een dubieuze beslissing van de zwak leidende scheidsrechter Peter Gans was de aanleiding tot een tumultueus slot, waardoor FC Twente pas ruim twee uur na de wedstrijd onder politiebegelei ding uit Breda kon vertrekken. In een duel tussen De Schepper en Halvar Thoresen zag Gans in de laatste minuut van de wedstrijd een straf schop. Jaap Bos, die van tevoren FC Twente op fraaie wijze naast NAC had gebracht, hielp de Overijsselse club na dit cadeautje van Gans aan de onverdiende overwin ning. li Voor de NAC-aanhang was dit re den om na afloop van de wed strijd met stenen en bierglazen in de richting van de kleedkamers te gooien. Ook de spelersbus van FC Twente moest het in het ru moer ontgelden. Twee ruiten van de bus werden vernield, waar door de Enschedese ploeg met ruim twee uur vertraging in een reservebus aan de thuisreis kon beginnen. Peter Gans vertrok nog later uit Breda, in een over valwagen. De Bredase politie, die na de wedstrijd in de binnenstad nog diverse charges moest uit voeren, had de wagen van de ar biter al een eindje richting Noordwijk gebracht. Pas op de grote weg kon de ongelukkige arbiter „overstappen" en in zijn eigen wagen de weg naar huis vervolgen. „Er was voor mij geen twijfel mo gelijk", aldus Gans. „Als ik ook maar een fractie van een seconde aan mezelf had getwijfeld, dan zou ik die strafschop niet gege ven hebben. Maar ik heb duide lijk gezien dat Thoresen in het strafschopgebied werd vastge houden. Als je dan fluit, moet je consequent handelen. In dit ge val betekent dat dus dat de bal op de stip moest. Als je dan ziet wat voor taferelen zo'n beslissing na afloop teweeg brengt, dan vraag je je wel eens af waar je mee bezig bent. Het is de tweede keer in mijn carrière dat ik op deze ma nier een voetbalveld moet verla ten". De Schepper „Ik heb Thoresen niet geraakt. Het was een nor maal mannelijk duel, schouder tegen schouder. Als dat tegen woordig niet meer mag, kunnen we beter ophouden'. En 'slachtof fer' Hallvar Thoresen: „Ik werd even vastgehouden, maar ik stond er wel van te kijken dat de bal op de stip kwam. Er zijn maar weinig scheidsrechters die in de laatste minuut voor een dergelij ke overtreding de bezoekende club een strafschop zullen geven. In het kader van zijn optreden besliste hij ook hier conse quent". Of FC Twente zo ook geredeneerd zou hebben wanneer Gans de strafschop niet gegeven had, valt te betwijfelen, want eigenlijk wa ren de Enschedeërs helemaal niet te spreken over het optreden van Peter Gans. die al gele kaarten had uitgedeeld aan Martin Jol, Heini Otto (zijn derde) en Niels Overweg. Trainer Hollink: „Dat Overweg geel kreeg was terecht, maar die andere twee kaarten wa ren ronduit een lachertje". De eerste 45 minuten was het duel nauwelijk het aankijken waard. NAC, met Ton Sprangers in de spits voor de geblesseerde Ton Smits, schiep zich weinig kansen en gaf FC Twente op het midden veld teveel ruimte. De ook niet best spelende formatie van Hen- nie Hcllink profiteerde er nau welijks van. „We zijn niet zonder angst naar Breda gekomen", aldus Hollink. „De laatste vijf jaar hebben we hier geen punt meer gehaald. Bo vendien is het een traditie dat we altijd even vastzitten na een Eu ropa-Cupduel". Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat FC Twente voor de derde maal binnen zeven dagen met de volle winst naar huis zou gaan, want vlak na rust was NAC via een prima doelpunt van Martin Vreysen op voorsprong geko men. Halverwege de tweede helft had Wannie van Gilst mogelijk het tumult in de slotfase kunnen voorkomen. Hij ging alleen op doelman Van Gerven af, maar slaagde er niet in NAC op 2-0 te zetten. Het was de laatste kans voor NAC, dat zich na de gelijk maker van Jaap Bos tevreden toonde met een punt. „Maar dat is er weer niet van geko men", aldus NAC-trainer Jo Jan sen. „Over de manier waarop zullen we het maar niet meer hebben. Ik word er wel goed be roerd van als je ziet dat we in de de laatste minuut drie punten laatste twee thuiswedstrijden in hebben verspeeld". WASHINGTON (ANP) - New York Cosmos heeft het voet balkampioenschap van de Noordamerikaanse profliga gewonnen. In de eindstrijd werd Fort Lauderdale Stri kers, de club van Cor van der Hart, met 3-0 verslagen. Alle doelpunten vielen na rust. Franz Beckenbauer, die terug keert naar West-Duitsland had zich geen beter afscheid kunnen wensen, de 51.000 toeschouwers echter wel een betere wedstrijd. In het broeiend warme John F Ken- nedy-stadion van Washington werd stilstaand voetbal be dreven. Het omlijstende pro gramma met muziekkorpsen was eigenlijk veel aantrekke lijker dan het voetbal. De doel verdedigers Van Beveren (Lauderdale) en Birkenmaier bleven drie kwartier vrijwel buiten de strijd. Kort voor rust werden de voor uitzichten voor Fort Lauder dale ronduit somber doordat "beertje" Gerd Müller met een spierblessure het veld moest verlaten. Koos Was- lander kwam in zijn plaats. Ook hij kon de rust in de door Beckenbauer ("ik zal mijn conditie moeten verbeteren voor ik in Hamburg begin") georganiseerde verdediging niet verstoren. Enkele minuten na rust opende de Paraguayaan Julio Cesar Romero de score en in de laat ste twintig minuten bracht Giorgio Chinaglia de eind stand op 3-0. De vroegere Ita liaanse international bracht daardoor zijn aantal doelpun ten in het Amerikaanse sei zoen op 34. Hij werd gisteren tevens uitgeroepen tot de op vallendste speler van de competitie. EINDHOVEN (GPD) - Het blijft kwakkelen met PSV. In de zesde competitiewedstrijd van dit sei zoen, thuis tegen MW, werd op nieuw één punt verspeeld, waar door de positie van de Eindhove- naren op de eredivisieranglijst nauwelijks werd verbeterd. Evenals in het Europa-Cuptref- fen met Wolverhampton Wande rers domineerde PSV vrijwel de gehele 90 minuten tegen MW, maar bij de afwerking van de of fensieve acties waren de Braban ders allerminst gelukkig. De eer ste de beste aanval leverde via Willy van de Kerkhof al na 24 se conden een doelpunt op, maar PSV bleef na die uitermate vroe ge treffer erg kwestbaar tegen het slim spelende MW. Thijs Libregts: „Als je. binnen een halve minuut op 1-0 staat, dan mag je toch verwachten dat de ploeg meer ontspannen gaat spelen. Het. tegendeel gebeurde echter. MW komt op 1-1 en op 1-2 en dan moet er weer veel te veel risico worden genomen om tenminste één punt te pakken." Libregts wilde er overigens niet al te lang bij stil staan dat zijn elftal danig verzwakt aan de start moest komen. Naast Postuma, Poortvliet, Cristiansen en René van de Kerkhof kon Libregts za terdagavond ook niet beschikken over Willy van der Kuylen (teenblessure) en Teddy May- bank (hoofdpijn). Libregts kan dat excuus ook nauwelijks aan wenden, omdat PSV nu eenmaal met voetballers als Willy Janssen, Ton Smolders, Erwin Koeman en Jung Moo Huh wisselspelers tot zijn beschikking heeft die in ie der ander elftal onmiddellijk in pasbaar zouden zijn. Die PSV-jongeren evenwel bleken tegen het sluwe MW te weinig inventiviteit te ontplooien om het de Limburgers erg lastig te ma ken. Weliswaar leek PSV in de eerste tien minuten de tegen stander volledig op te zullen rol len, toen Van de Kerkhof scoor de, Koster maar net voorlangs schoot en Koeman tegen de paal kanjerde, maar merkwaardig ge noeg begonnen de Eindhovena- ren na dat bombardement weer hevig aan zichzelf te twijfe len. Toch kwamen de Limburgers, die het counterend PSV soms erg lastig maakten, op een goedkope manier aan de gelijkmaker. In de 22ste minuut verslikte Ernie Brandts zich op een knullige ma nier in een voorzet van Van Bommel, waarna Schapendonk van dichtbij de bal achter Does burg kon deponeren: 1-1.,.Na die gelijkmaker zijn we uitstekend teruggekomen", oordeelde Leo Steegman achteraf. „We konden Schapendonk voorin wat uit de wind houden, zodat hij op de werkelijk gevaarlijke momenten steeds ter plekke was". Dat uit de wind houden van Scha pendonk leverde in feite de tweede MW-treffer op. Op het moment, 65ste minuut, dat Dijk stra een dieptepass losliet op Adam, had Stevens alleen maar oog voor Schapendonk, zodat hij te laat arriveerde om de geheel vrijstaande MW-linkerspits af te stoppen: 1-2. Libregts: „En met een zit je dan weer volop in de problemen. Inplaats van in de wachtkamer te kunnen blijven zitten, moesten de handen nu uit de mouwen worden gestoken". Hetgeen PSV niet alleen een enorm veldoverwicht opleverde, omdat MW het middenveld volledig prijs gaf, maar boven dien twee gele kaarten (Stevens en Wildschut), nadat Colombain eerder al op een dergelijke ma nier was bestraft na neerleggen van Koster. Het pressie-voetbal van PSV plus het gegeven dat Steegman voor Muhren („erg kwetsbare been spieren") en Van Bommel („vol ledig opgebrand") Jean Maas en een niet geheel fitte Soren Busk als wisselspelers in moest zetten, maakte dat MW in de laatste 20 minuten nauwelijks over de ei gen speelhelft kwam. Omdat PSV de creativiteit'miste om de MW-afweer uiteen te splijten, kon alleen een frommeldoelpunt de Eindhovenaren nog aan een gelijkspel helpen. Hetgeen dan ook gebeurde. Acht minuten voor tijd caramboleerde de bal uit een voorzet van Van Kraay via het lichaam van Willy Janssen (PSV) en Nout Janssen (MW) achter Gerards: 2-2. Menotti stopt na WK Spanje BUENOS AIRES (AFP/ANP) - Ce- sar Menotti, de trainer-coach van de nationale voetbalploeg van Argentinië, stopt na het eind- toernooi om de wereldtitel dat in 1982 in Spanje wordt gehouden. Menotti zei dit na afloop van de wedstrijd Chili-Argentinië in Santiago. Menotti kreeg veel kri tiek na het gelijkspel (2-2). Menotti: "Ik denk dat er geen trai ner in de wereld te vinden is die een elftal op drie wereldkam pioenschappen kan voorberei den. Dat is de werkelijke reden dat ik opstap, want die kritiek doet me weinig". LONDEN (ANP) - Ipswich Town, de club van Muhren en Thijssen, is in de zevende ronde van de Engelse league de ongenaakbare topclub gebleven. Door de overwinning met 2-0 in de thuiswedstrijd tegen Coventry City en het gelijke spel van Southampton en Liverpool, groeide de voorsprong van Ipswich tot drie punten op Notting ham Forest en Southampton en tot vier op het drietal Liverpool, Aston Villa, Everton. Wolverhampton Wanderers dat de eerste wedstrijd bij PSV verloor in het toer nooi om de UEFA-cup. bleef in de lea gue opnieuw met lege handen. In Bir mingham werd met 1-2 verloren van Aston Villa.' Het duel in Ipswich werd beslist door de Schotse international John Wark, die vier van Ipswich' vijf doelpunten had gemaakt tegen Aris Saloniki. Wark scoorde twaalf minuten na rust en voegde er zes minuten later een tweede treffer aan toe, die de wedstrijd beslis te. De belangrijkste wedstrijd van het weekeinde was de krachtrheting tus sen Southampton en kampioen Liver pool, waarbij Keegan voor het eerst weer speelde tegen de club waar hij naam heeft gemaakt. Keegan was één van de vijf spelers die een waarschu wing kreeg in de fanatieke ontmoeting. Liverpool opende de score door Sou ness, maar Southampton kwam terug door treffers van Nicholl en Boyer. Neal miste vervolgens een strafschop voor de bezoekers, maar Fairclough redde toch nog het gelijke spel voor Liverpool. Nottingham Forest was wreed voor staartploeg Leicester City. 5-0. De po gingen van Forest om wat van zijn re putatie te herstellen na de nederlaag bij CSKA Sofia (0-1) slaagden overigens pas in het laatste kwartier van de wed strijd. Toen vielen vier doelpunten. Crystal Palace. dat vorig seizoen aan vankelijk in de top meedraaide, bleef nummer laatst door een nederlaag van 0-5 bij Everion. Een half uur bleef Crystal Palace in de pas met de ploeg uit Liverpool. Toen scoorde Bob Latchford zijn eerste treffer. Hij voeg de er nog twee aan toe, Gidman en Eas- toe completeerden het vijftal. Bundesliga Met Roda JC's Kees Bregman heeft Ar- minia Bielefeld zaterdag zijn eerste overwinning van dit seizoen in de Bundesliga behaald. Bekerhouder Fortuna Düsseldorf werd in Bielefeld met 3-0 verslagen. Bregman toonde zich in de verdediging van Bielefeld een uiterst waardevolle kracht. Hij bracht rust in de verdediging, die in de voorgaande zes wedstrijden negentien keer werd gepasseerd. Met Eilenfeldt (twee doelpunten) was hij de beste man bij Arminia, dat van de laatste naar de zestiende plaats opschoof. De strijd tussen kampioen Bayern Mün- chen en runner-up Hamburger SV gaat door. Beide ploegen wonnen zaterdag met 2-1. Bayern bij Stuttgart, HSV met veel moeite in eigen stadion tegen nummer laatst Ürdingen. Bayern en HSV ontmoeten elkaar zaterdag in Miinchen, het Olympia-stadion is nu al volledig uitverkocht en Bayern maakt een recette van twee miljoen gulden. MSV Duisburg is niet meer ongeslagen. Op eigen veld werd met 3-4 verloren van FC Köln, dat een achterstand van 0-1 bij rust omzette in een voorspr- wong van 4-1 en tenslotte toch nog in gevaar kwam (4-3). België Anderlecht heeft op de vijfde speeldag van de Belgische voetbalcompetitie zijn eerste punt ingeleverd. In het Astridpark eindigde het toptreffen met Standard Luik in een onbeslist: 1-1. Zowel Anderlecht als Standard werd er niets slechter van, want de concur rentie verloor. RWD Molenbeek werd geklopt door Beerschot, dat daarmee de eerste punten binnenhaalde. Ber- chem verloor van Ciub Brugge dat ontketend leek na het vertrek van trai ner Grijzenhout en Cerkel Brugge werd over de knie genomen door Lo keren: 5-0

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14