AZ: "Bedankt Barry" Paniekingreep kost Excelsior punt tegen bang Ajax ZEGE CADEAUTJE VOOR FEYENOORD Profclubs Rotterdam 'werken' nu samen Duel Ajax-Groningen wordt niet verzet Topscorers Alkmaarders profiteren van vreemde Sparta-tactiek Scorebord MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 ROTTERDAM - Op initiatief van de besturen van de gezamenlijke Rotterdamse eredivisievereni gingen Feyenoord, Sparta en Ex celsior zijn twee werkcommissies in het leven geroepen. De eerste heeft tot taak de mogelijkheden te onderzoeken te komen tot op richting van een Rotterdamse voetbalschool. De tweede zal zich bezig houden met het opstellen van een gecombineerd promotie- en publiciteitsbeleid. De commissie voetbalschool be staat uit zes leden: Sonneveld en Hendriks (namens Sparta), Dijk en Stephan (namens Feyenoord) en Roggeveen en Doijee (namens Excelsior). De pr-commissie telt negen leden: Sonneveld, Rovers en Van Buuren (namens Sparta), Dijk, Stephan en Nolles (namens Feyenoord) en Roggeveen, Leyt en Van Veldhuyzen (namens Ex celsior). Woordvoerder voor bei de commissies is Peter Stephan, de manager van Feyenoord. ROTTERDAM (GPD) - Ajax is boos op competitieleider Jan Huijbregts aangezien deze geen toestemming geeft om de wed strijd tegen FC Groningen al ko mende woensdag te laten ver spelen. Eind vorige week ver- i w»i,i/A7\ m zochten de Amsterdammers de 2! Ent'enmodaï'S KNVB om het due. Ajax Gro- 3. Petursson (Feyenoord) 5 ningen, dat vooi volgende week 4. Rohde (Twente), Hazelhekke (Wage- zondag is vastgesteld, te verv: ningen), Nygaard (AZ), Molenaar (Ajax), gen. Ajax was zelfs bereid Nanninga (Roda); Nijssen (Excelsior); vanwege het werkverlet var Houtman (Groningen); Schapendonk semiprofs van FC Groningen (MW), Loggie (Sparta)4 financiële regeling te treffen. ROTTERDAM - Onnodig lieten Hans Dorjee en diens assistent Rob Jacobs de paniek over Excelsior regeren, nadat Makkie Nijssen in zijn eentje het natuurlijke standsverschil met Ajax onder de grasmat van Woudestein had weggestopt. Om het hardst schreeuwde het Rotterdamse trainersduo zeventien minuten voor tijd de als voorstopper begonnen aanvaller Joop van Daele terug naar de verdedigingslinie; vóór alles moest de verkregen nivellering in tact blijven. Met opgestoken been breekt Makkie Nijsen van Excelsior door de linies van Ajax. John Steen Ziegler ziet de bal langs zich suisen, maar een Rotterdamse goal zou deze actie niet opleveren. Nijssen zou later wèl voor twee Excelsior-treffers zorgen. De verhuizingsopdracht aan Van Daele, die Dorjee en Jacobs door hun plotselinge hang naar ze kerheid was ingegeven, pakte De landskampioen wilde het duel vervroegen, omdat op de zater dag ervoor een viertal spelers, Lerby, Arnesen, Jensen en Ziegler, moet uitkomen in het WK-kwalificatieduel Joegoslavië - De nemarken. Ajax is bang voor blessures en vindt het spelen van twee wedstrijden per etmaal te veel van het goede. Huijbregts gaf Ajax echter nul op het rekest met de mededeling, dat hij com petitievervalsing niet in de hand wil werken. evenwel foutief uit. Met een knullige mistrap zette de nau welijks van zijn offensieve expeditie bekomen Excelsior- aankoop de deur voor Ajax naar een te ruim uitgevallen 2-4 triomf wijdopen. Met een katterig gevoel keek Hans Doijee naderhand terug op die fa tale 73ste minuut. In eerste in stantie probeerde hij zijn beoor delingsfout goed te praten ("Het lag niet in de bedoeling om Van Daele permanent terug te halen; alleen bij corners moest hij naar achteren"), daarna moest de oe- fenmeester érkennen dat de rou tinier zich in het eerste half uur van de tweede helft nooit voor ei gen veste had gemeld. "Maar wat wil je", sprak Doijee zijn woor den tegen, "we hadden een ge lijkspel binnen bereik. Ons of fensief was weggeëbd en Ajax bleef komen. Ik móést Van Daele wel terughalen". De verklaring klonk weinig aan nemelijk, nu Excelsior tot die 73ste minuut, waarin de paniek bij Dorjee en Jacobs onverbid delijk toesloeg. Ajax met net zo veel bravoure tegepnoet was ge treden als voor de pauze. Al had den Kees Zwamborn (in de 25ste minuut) en Martin van Geel (29ste minuut op aangeven van Frank Arnesen) hun ploegmaten naar een voordelige 0-2 pauze stand gelaveerd, de Amster dammers waren zichtbaar geïm poneerd geraakt door de met veel ondernemingslust geladen aan- valsacties van de Rotterdam mers. "Ondanks die voorsprong ROTTERDAM - Barry Hughes verdedigde zich al netzo chaotisch als Sparta. Wel scoorde de trainer van de Rotterdamse armoe-ploeg in zijn nababbel een paar punten, maar het antwoord op de beslissende vraag bevatte zóveel tegenstrijdigheden dat hij er direct mee om de oren kon worden geslagen. Lang nadat het niet eens imponerende AZ '67 stevig had uitgehaald en het eens zo deftige Kasteel het aanzien had gegeven van een ordinaire schiettent (3-7), kon Hughes nóg niet duidelijk maken waarom hij zijn team dat vreemde systeem had laten spelen. Zonder ausputzer aantreden tegen de Alkmaarse koploper, die draait als nooit tevoren, is voor elke andere eredivisieformatie al levensgevaarlijk, laat staan voor een verzameling spelers die al leen maar bij elkaar lijken te ho ren omdat ze toevallig dezelfde voetbalkledij dragen. Voor hen staat het weglaten van de correc tiemogelijkheid gelijk aan het te kenen van het doodvonnis. Voor al als zulke trage figuren als Ro- 'binson en in mindere mate Ste vens als enige twee verdedigers in de mandekking worden ge duwd op zulke beweeglijke spit sen als Welzl (juist zeer sterk in de één tegen één situatie) en de puur snelle Tol. EREDIVISIE Roda JC-Willem II1-1; NAC-FC Twen te 1-2; Go Ahead Eagles-FC Utrecht 2-1; FC Den Haag-PEC/Zwolle 2-3; PSV-MW 2-2, FC Groningen-NEC 2-0; Sparta-AZ'67 3-7; Wageningcn-Feye- noord 0-1 en Excelsior-Ajax 2-4. AZ'67 Twente Ajax Feyenoord MVV Roda JC Willem II PEC/Zw Groning. Utrecht NEC PSV Wagen. Excels. Den Haag G.A. Eagles NAC Sparta 6 6 6 4 1 1 9 20-13 6 4 11 9 12- 5 6 3 2 1 8 10- 8 6 3 12 7 15-10 6 3 12 7 10- 8 10-10 7- 9 7- 9 8- 9 11-15 8-16 7-17 5-13 7-20 0 5 6 3 2 1 8 11- EERSTE DIVISIE Fortuna Sittard-Telstar 5-2; Volen- dam-FC VVV 5-3; De Graafschap-SVV 1-0; Haarlem-Veendam 4-0; FC Am sterdam-Heerenveen 1-0; DS'79-Eind- hoven 3-2; Cambuur-FC Den Bosch 2-3 en Vlaardingen-Vitesse 1-3. Vitesse 6 4 2 0 10 15- 7 Haarlem 6 4 11 9 13- 4 Heerenv 6 2 4 0 8 12- 6 DS'79 Volendam Graafsch Den Bosch Heracles Telstar Fortuna S Amsterdam Eindhoven Veendam Vl'dingen Helmond Sp SW Cambuur 5- 7 10-12 9- 8 6- 7 Dat is toch gewoon vragen om een pak slaag? AZ-coach Kessler vond van wel. Hij verpakte het "Bedankt Bar- ry"in de nette zinnen die hij altijd uitspreekt en zei "Het werd ons organisatorisch zéér gemakkelijk gemaakt". Hughes zelf vond dus van niet en bleef dat nog conse quent volhouden óók. Hoewel hij ook zelf terecht constateerde dat zijn los zand-formatie op kardi nale punten zelfs de minimale kracht mist ("Wij hebben Suur- bier en Advocaat dringend nodig, anders gaan we op weg naar zelfmoord"), wenste hij zijn op drachten gisteren niet aan die realiteit aan te passen. Hij vond ook niet dat hem enige blaam trof. "Want ik zit zestien jaar in het vak en ik heb nog nooit met 7-3 verloren. Dus je kunt niet zeggen dat Hughes opeens krankzinnig is geworden. Nee, het ligt gewoon aan de kwaliteit van het elftal en daarmee is het goed mis. Ik wilde deze wedstrijd gewoon winnen en probeerde met dat systeem een voorsprong af te dwingen. Als dat was gelukt had ik Van Gaal willen terugha len naar de libero-plek. Dat deed ik nu toch ook, vlak voor rust?. Trouwens, dat het niet aan het systeem heeft gelegen, werd wel bewezen. We kwamen toch maar op 3-3. Dat de verdediging daar na weer zo lek werd als een mandje door persoonlijke fouten, is mijn schuld niet. Of denk je soms dat ik de spelers opdracht geeft om hun man zo maar te la ten lopen". Dat zal wel niet, nee, maar feit blijft intussen wel dat Sparta zulke fouten al vanaf het begin van de competitie zeer opzichtig maakt en dat Hughes dat natuurlijk als geen ander moet weten. Daaraan moetje het systeem aanpassen en je moet het risico dan niet nog eens gaan vergroten door een speelwijze te dicteren waarin het gevaar op individuele "vergis singen" nog dreigender wordt. Trouwens, ook Hughes' verwij zing naar de 3-3 was louter geba seerd op het resultaat van dat moment en allerminst op het spel dat daartoe had geleid. Want als AZ ook maar een greintje meer koelbloedigheid en wat minder arrogantie had getoond, zou bij de rust als de Alkmaarse "zeven" van de einduitslag op het bord hebben gestaan. En dat zou dan wél voornamelijk een gevolg zijn geweest van het falende systeem. Immers, na de 0-1 als gevolg van persoonlijke fouten (de mandekkers Robinson en Stevens botsten als "B 3 pu pillen" op elkaar, waarvan Welzl kon profiteren), werd vooral de Spartaanse tactiek ontkracht. Tol en Welzi hoefden eigenlijk nau welijks te versnellen om uit de dekking te raken en holden dan ook met de regelmaat van ae klok op doelman Berends af. En het is dat die doelman de kritiek van de laatste weken weerlegde, anders waren Sparta de goals werkelijk om de oren gevlogenNu kon den alleen Welzl en Peters hun keus nog bepalen uit de voorraad mogelijkheden van de eerste rondgang. Sparta zelf kon niet uit offensieve acties, maar alleen uit "dode" si tuaties scoren. Loggie kopte knap de 1-2 in na een vrije trap van Bert Jansen; de weer opge lapte Geels curvde een vrije trap naar 2-3, na hands van Spelbos. Kessler: "Zo gemakkelijk als Sparta het ons aanvankelijk maakte, zo moeilijk maakten wij het onszelf. Gewoon, omdat we de kansen lieten liggen en de mo tivatie wegebde". Waarmee de trainer eigenlijk wilde zeggen dat AZ bij 1-3 weer veel te arrogant en hautain werd en daarvoor terecht de rekening kreeg gepresenteerd. In de vorm van de gelijkmaker zelfs, die vlak na de pauze weer op naam van Geels kwam. De 3-3 leek van Sparta even een echt elftal (met inmiddels een echte libero) te maken, omdat de tegenstander kortstondig van de kook was. Hughes: "In die fase verwachtte ik ook dat de vonk zou overslaan en dat het over-mijn-lijk-werk zou komen". Zijn hoop hield pre cies zeventien minuten stand. Toen mocht Hovenkamp onge hinderd doorgaan en kon de in het centrum vrijgelaten Welzl het Rotterdamse kaartenhuis de be slissende zet geven. Tol, Peters en nogmaals Welzl onderstreep ten daarna de verloedering van de Hughes-voetballers die in de slotfase het toeschouwersaantal van 5500 met elf leken te willen opvoeren. AZ, met Weysters en Van de Dun- gen voor Arntz en Jonker, had volledig vrij spel. Het was bijna gênant te zien hoe het Spangen team in die periode werd overlo pen, met een invaller (René v.d. Gijp voor de leeggespeelde Blind) die niets goed deed en zelfs nog geintjes ging lopen ma ken. Beter hadden de verhoudin gen in de Rotterdamse groep niet kunnen worden getekend. Te genover de grappenmakers, die het allemaal weinig kan schelen, staan maar een paar echt serieuze jongen, die zich leegknokken te gen beter weten in. Hughes ("die problemen heb ik geerfd): "En met die knapen, zoals Geels, Blind, Jansen, heb ik echt mede lijden. Die kunnen alleen maar opfleuren als we er spelers bij krijgen. En ik beloof je ook dat we omhoog gaan op de ranglijst zo dra Suurbier en Advocaat toe stemming krijgen om te komen. Dan kunnen ze wel praten over uitgebluste voetballers, maar ik zegje dat dit dan in elk geval niet meer zal gebeuren. Dit was na tuurlijk puur belachelijk". In alle opzichten. PAUL DE TOMBE WAGENINGEN (GPD) - Feye noord vatte in Wageningen het dringende verzoek van de overheid om zuinig met ener gie te zijn wel wat al te letter lijk op. De formatie van Jezek deed op de .Berg" geen stap te veel en wenste alleen dan eni ge inspanning te tonenwan neer dat nadrukkelijk was geboden. De uiteindelijke overwinning (1-0) van de Maasstedelingen was dan ook niet zozeer het gevolg van ei gen dadendrangals wel van een cadeautje van de tegen stander. De ige treffer viel pal voor rust. Tollenaar werkte een voorzet van Vermeulen onfor tuinlijk over de eigen doellijn Sneu voor Wageningen. dat echter niet over de klasse be schikt om hel de Rotterdam mers erg moeilijk te maken. De twee doelrijpe kansen die het in de eerste helft kreeg, waren een direct gevolg van de blunders van Joop Hiele. Eerst stompte hij het leer pre cies voor de voeten va n Hazel hekke. die op zijn beurt zo vriendelijk was niet meteen de pantoffel onder de bal te plaatsen en al solerend het leer inleverde. Kort daarop tastte de nationale doelman volledig mis op een voorzet van Van Vijfeyken. Nielsen kon vervolgens Ha zelhekke ternauwernood van een triomftocht afhouden. Het waren de enige noemens waardige wapenfeiten van de thuisclub. Feyenoord. met voor het eerst Budding in de basis (hij speelde verdienste lijk) was heer en meester op het middenveld, maar liet de afronding aan de tegenstan der over. Met name Petursson acteerde als een beginneling tot groot ongenoegen van Jezek. die hem halverwege de tweede helft terecht naar de kant haalde. ,X>e druk die op Pe tursson wordt uitgeoefend is erg groot. Hij kan zich daar met overheen zetten", verde digde de oefenmeester zijn pupil. Feyenoord. dat juichend de kleedkamer opzocht, vond die 1-0 blijkbaar prachtig en wenste na de hervatting geen tempo meer te maken. Aan vankelijk deden Van Deinsen en Vermeulen op links nog wel enkele aardige dingen maar toen dat geen rendement op leverde. beperkte de ploeg zich hoofdzakelijk tot tikwerk op het middenveld. Toch had Petursson 20 minuten na de thee de zaak definitief kunnen beslissen, toen hij vanaf de middellijn alleen op Sui^ee afstormde. Handig om speelde hij de Wageuingse goalie, maar zijn te zachte in zet werd door Braam op de doellijn gekeerd. Wageningen mocht daarna komen, maar bleef i n offensieve daden in gebreke. Het enige gevaar ging uil van Van Vijfeykenmaar zijn me- despitsen McDonald en Ha zelhekke waren op de beslis- nde r i geer vel den of wegen te bekennen. Toen de thuisclub in de slotfa se alles wat maar benen had naar de voorste gelederen stuurde, kreeg Feyenoord alle gelegenheid ook zelf aan de pruduklie deel te nemen. Schoten ran Not ten en Wijn stekers spattim echter af op de leefde bij ons in de rust geen moment het idee dat we Excel sior met een nulletje of vier zou den opknappen; de angst voor een tegengoal zat er bij mijn jon gens goed in", vertolkte trainer Leo Beenhakker later het ontzag van Ajax voor Excelsior. Dat respect had de thuisclub al vroeg afgedwongen. Onder aan voering van allesregelaar Frans Struis zweepte Excelsior zichzelf op naar een bovennormaal pres tatieniveau. Ton Pattinama ver plichtte Arnesen aan zich, terwijl Sóren Lerby zich als achterste punt van de middenvelddriehoek veelvuldig moest beperken tot puinruimen. Wat nodig was, nu de beweeglijke Excelsior-punt- speler Dick Ernst zich maar al te vaak als een plaaggeest voor Kees Zwamborn presenteerde en Makkie Nijssen diens opponent Peter Boeve nogal eens te slim af Chaotisch "We lieten Excelsior te veel ko men", hekelde Leo Beenhakker zijn spelers. "Voor het doel van Schrijvers ontstonden daardoor nogal wat chaotische toestan den". En inderdaad, Ajax-goalie Piet Schrijvers kreeg meer werk op te knappen dan hem lief was. Na 10 minuten had de oud-inter national de Surinaamse midden velder André Wasiman al van scoren af moeten houden en ver volgens mocht hij opgelucht ademhalen, nadat Nijssen onder een scherpe voorzet van Struis had doorgekopt. Ook later ont sprong Schrijvers nog een aantal malen de dans, toen eerst Dick Ernst (na 34 minuten) zich door de Ajax-defensie slingerde en 120 seconden later, toen Joop van Daele zich na een 40-meterpass van Struis overgaf aan een op voorhand kansloze schietpoging, waar een simpele knik met het hoofd hem ongetwijfeld meer soelaas had geboden. Op dat moment hadden Zwam born en Van Geel Ajax overigens al van de 0-2 voorsprong verze kerd. Met dat vroege succes ty peerden de Amsterdammers hun grotere trefzekerheid, of zoals Rob Jacobs het na afloop uit drukte; "Waar wij misten, schoot Ajax de ballen er wel in". En met die verklaring zat de assis tent-trainer van Excelsior niet ver naast de waarheid. Want voordat de eminente Rotterdam se doelman René Vermunt zich tweemaal liet verslaan, had hij slechts een gevat antwoord be hoeven te vinden op een fraaie af standsknal van Arnesen, een doorbraak van Van Geel en had de portier één keer de hulp in moeten roepen van Wasiman na een inzet van de weinig impone rende Keje Molenaar. Jubel Excelsior achtte zich ondanks die schier onoverbrugbare achter stand terecht niet verslagen; de benoeming van voorstopper Van Daele tot centrumspits duidde daar ten overvloede op. En al bleef de waarde van Van Daele door zijn gebrek aan bewegings tempo beperkt, van achteruit legde Frans Struis met haarzui- vere passes de basis voor pinnige aanvalsoperaties. Na 9 minuten kregen de Dorjee-volgelingen de eerste beloning voor hun onbe vangen houding aangereikt, toen Dick Ernst met een trekbal Mak kie Nijssen vond, die beheerst 1-2 liet afroepen. Die laatste kroonde zich even later andermaal tot middelpunt van Rotterdamse ju bel, toen hij na een vrije schop (Wijnberg had Piasmans onder uit gehaald) met een knappe be weging Steen Ziegler ontweek en vervolgen» voor nivellering zorgde door Schrijvers met een krom schot te kyk te zetten. Rekening Ajax bundelde na die gelijkma ker de krachten. Wiggemansen werd in het veld gebracht voor de onopvallende Kieft en het Rot terdamse doel werd het mikpunt van Jensen (voorlangs) en Arne sen (2x). Het paniekerige tweetal Doriee Jacobs /ag /n li door die ontwikkeling genoodzaakt Van Daele terug te halen naar de de fensie en kreeg meteen de reke ning voor de onnodige angst ge presenteerd. Door Van Daele zelf, die een voorzet van Lerby als een beginneling voor de voeten van Steen Ziegler liet ploffen Met die 2-3 werd het weggemoffelde standsverschil tussen Excelsior en Ajax weer zichtbaar gemaakt. Martin van Geel benadrukte dat in de slotfase, toen hij een voorzet van Jensen omboog tot de geflat teerde 2-4 GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13