"Overheid saboteert Poolse vakbonden" Blanke stad nu in zwarte handen Uitvoering stakerseisen België zal atoomraketten installeren PLO wil recruten werven IRAK: IRAN IS OP ONZE OLIE UIT Albanië: gecontroleerde gastvrijheid PRIMEUR IN GESCHIEDENIS VOLGENS DISSIDENTEN IN WARSCHAU Eerste doodvonnis na coup in Turkije Nederlands schip redt 50 boot vluchtelingen Nieuwe processen Russische dissidenten ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c correspondent) JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren de voornamelijk door blanken be woonde stad Mafeking aan de re gering van het zwarte thuisland Bophuthatswana overgedragen. Een primeur in de geschiedenis van Zuid-Afrika, te meer omdat Mafeking als een historisch mo nument wordt beschouwd in de strijd van Boeren- en Engelse kolonisten tegen de oorspronke lijke bevolking. Mafeking krijgt nu weer de oude naam Mafikeng, zoals deTswana- stam de stad al decennia lang noemde. Oorspronkelijk woonde in dit gebied de Debarolong- stam, daarna beschouwden de Engelsen Mafeking als een be langrijk steunpunt in hun kolo- niale politiek bij de verovering van Brits-Beetsjoeanaland (thans Botswana) en Rhodesië (thans Zimbabwe Tijdens de Boerenoorlog van 1899 tot 1903 werd de stad - die toen niet meer dan 1200 inwoners tel de - meer dan 200 dagen door Britse vrijwilligers, koloniale troepen en een soort volksmilitie verdedigd. Zij allen stonden on der bevel van Lord Baden-Po- bloeiend economisch centrum geworden, omdat talrijke zwarte mensen hier werkten en vooral hun geld besteedden. De feestelijke ceremonie in Mafe king werd gisteren bijgewoond door Zuid-Afrika's minister-pre sident Pik Botha, de minister van- buitenlandse zaken P. W. Botha en de minister van samenwer king en ontwikkeling Piet Koornhof. De thuislandleider president Lucas Mangope, die na de onafhankelijkheid van zijn land met de bouw van een eigen hoofdstad met de naam Mmaba- tho op slechts enkele kilometers afstand van Mafeking was be gonnen, nam thans de sleutels van de blanke stad aan. De meeste blanke bewoners had den zich van tevoren akkoord verklaard met deze verandering. Slechts weinige blanken hebben Mafeking verlaten. Het Afrikaanstalige dagblad „Beeld" in Johannesburg kwam gisteren met een sensationeel politiek bericht, waarin gezegd wordt dat de Zuidafrikaanse re gering van plan is om gemeen schappelijke nationaliteit en een Zuidafrikaans paspoort aan alle inwoners - ongeacht hun ras of kleur - te verstrekken. De poli tieke redacteur van het blad, Freek Swart, zegt dat volgens zijn bron in gezaghebbende kringen van de nationale partij op de eer ste plaats alle blanken, Indiërs, kleurlingen en Chinezen in een gemeenschappelijk parlament zullen worden opgenomen en dat het van de voorstellen van de ge plande presidents ra ad zal afhan gen hoe de verdere ontwikkeling in Zuid-Afrika zal verlopen. WARSCHAU (Reuter) - Dissidenten in Warschau hebben gisteren meegedeeld dat de overkoe pelende vakbondscommissie in de Oostzeeha vens geklaagd heeft over het saboteren van de onafhankelijke bonden door de autoriteiten en dat mensen die er lid van willen worden aan intimidatie blootstaan. Tenzij beperking devies wordt WARSCHAU (AFP) - In Gdansk zijn gisteren arbei ders en directie van de Lenin- scheepswerf - enige weken geleden nog het hart van de stakingsgolf in Polen - om de tafel gaan zitten om te praten over de uitvoering van eisen van de stakers. Ook zullen zij de mogelijkheden onderzoe ken voor het inlopen van de achterstand in produktie die is ontstaan door de staking. Dit heeft het Poolse persbu reau PAP gemeld. Op de bijeenkomst is een pro gramma gepresenteerd dat vaststelt hoeveel er per maand geproduceerd moet worden om de produktiever- liezen in te halen PAP meldt verder dat op de bij eenkomsten besloten is dat alle werknemers van salaris verhogingen zullen profite ren volgens een plan dat re kening houdt met het werk dat iemand verricht. Boven dien is bepaald dat het nood zakelijk is dat de laagste in komens in dit verband een voorkeursbehandeling krij gen. De verklaring, verspreid door de commissie voor zelfverdediging KOR, zegt het niet eens te zijn met officiële beweringen dat „an ti-sociale elementen" proberen in de onafhankelijke bonden te in filtreren en door het veroorzaken van arbeidsonrust zouden trach ten het communistische sys- teeem in Polen te vernietigen. De overkoepelende commissie weet daar niets van, „wat we wel weten is dat een groep oude, in discre- diet geraakte vakbondsleiders tracht de ontwikkeling tegen te houden door middel van leugens en provocaties", aldus de verkla ring. Minstens drie miljoen arbeiders zouden tot dusver lid van onaf hankelijke bonden zijn gewor den. In geheel Opper-Silezië staakte gis teren het openbare vervoer. De chauffeurs eisen verhoging van het uurloon met 50 zloty en toe kenning van een vrije zaterdag. Het treinverkeer in het gebied liep normaal. In het overige Polen schijnt de arbeidsonrust weg te ebben. De eerste secretaris van de com munistische partij te Katowice en lid van het politburo, Zdzislaw Grudziew, heeft ontslag ge- well, die daarvoor later in de Brit se adelstand werd verheven en die vooral bekend werd als op richter van de padvindersorgani satie (boy-scouts). Mafeking telt thans ongeveer 6000 inwoners en wordt vooral be schouwd als kruispunt voor de spoorwegverbindingen naar Botswana, Zimbabwe en zelfs Zambia en Zaire. De laatste tijd was het kwijnende stadje een vraagd en gekregen, aldus de Poolse televisie. Hij wordt opge volgd door Andrzej Zabinski. De Silezische stakers hadden het af treden van Grudziew geëist. De Poolse vice-premier, Mieczys- law Jagielski, heeft gisteravond voor de televisie een bewogen oproep tot matiging gedaan om de spanning in Polen weg te laten vloeien. Jagielski, de voornaam ste onderhandelaar met de sta kers in Gdansk, betreurde „het zakken van het rendement en de discipline" in de bedrijven op een tijdstip waarop de economische toestand moeilijk is. Hij betreur de het ook dat er nog wordt ge staakt en dat de stakers met „on werkelijke" eisen komen. Hij herhaalde met klem dat de „overeenkomsten van Gdansk" volledig zullen worden uitge voerd en geëerbiedigd en dat die voor alle Poolse arbeiders gelden. Jagielski zei diep ongerust te zijn over de toestand in Polen. Om de beloften na te kunnen komen heeft de regering wel tijd nodig om „ingrijpende economische hervormingen" door te voeren, aldus de vice-premier. ANKARA (Reuter/UPI/AFP) - De eerste terroristen die terecht stonden na de militaire coup in Turkije zijn gisteren schuldig be vonden aan de moord op een le- gerkapitein en een burger. Eén man werd ter dood veroordeeld en een andere kreeg elf jaar ge vangenisstraf voor de eerste ter roristische akties na de militaire machtsovername. De veroordelingen van beide man nen hadden plaats na slechts een zitting van het militair gerechts hof in de zuidelijke industriestad Adana. De snelle veroordelingen van de rechtbank en de zware straffen - de beide mannen had den zelf de dodelijke schoten niet afgevuurd - wijzen volgens waarnemers erop dat het de nieuwe machthebbers ernst is met hun strijd tegen het terro- PARIJS - Premier Margaret Thatcher van Engeland en presi dent Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk zijn het er over eens dat pas waarborgen voor de werkgele genheid geschapen kunnen worden als de inflatie bedwongen is. That cher zei dit gisteren in Parijs na afloop van de jaarlijkse topconfe rentie tussen de twee landen. Volgens de Britse premier voeren Engeland en Frankrijk in grote trekken hetzelfde economische be leid. Er wordt gezorgd voor een vas te positie van de munt.de geldvoor- ziening wordt krap gehouden en de inflatie wordt krachtig bestreden. Beide regeringen hebben het over heidstoezicht op de prijzen opgehe ven, zij het in verschillend tempo. Thatcher deelde mee dat Engeland alle nog niet van kracht geworden bepalingen uit het verdrag van toe treding tot de Europese Gemeen schap volledig en op het afgespro ken tijdstip zal uitvoeren. Dat be treft onder meer de Britse bijdrage aan de begroting van de Euro- markt. het schapevleesakkoord en het visserijbeleid. Arrestatie in Somoza-moordzaak ASUNCION (AFP) - De poliüe van Asuncion, de hoofdstad van Pa raguay, heeft een vrouw, Silvia Hodges, gearresteerd. Ze wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij de moord op de ex-dictator van Nicaragua, Anastasio Somo- za afgelopen woensdag. Aanvankelijk verklaarde de politie van Paraguay dat zij lid was van het practisch uitgeroeide Argen tijnse revolutionaire volksleger (ERP). De jonge vrouw maakte deel uit van een groep van zes personen die de aanslag op So- moza zou hebben beraamd. Eén van de andere leden van deze groep, de Argentijn Hugo Irurzin is gisterochtend door de Para- guayaanse politie doodgescho ten. (Van onze correspondent) BRUSSEL - België zal 48 Cruise- raketten met kernkoppen op zijn grondgebied installeren tenzij onderhandelingen over beper king van de kernbewapening in Europa succes opleveren. Dan zal België met een kleiner aantal vol staan of zelfs van plaatsing af- Wanneer de beslissing over de plaatsing zal worden genomen zal afhangen van het verloop van de onderhandelingen. Dit com promis is de Belgische regering gisteren overeengekomen. De kans is groot dat België pas in 1983 zal besluiten of de Cruise raketten met hun atoomladingen op Belgisch grondgebied zullen worden geplaatst. Eerder zullen deze wapens immers niet be schikbaar komen. Het valt niet aan te nemen dat de onderhan delingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie over beperking van de kernbewapening in Europa voor 1083 veel resultaat zullen opleveren. Zoals bekend start het inleidend overleg tussen Was hington en Moskou op 15 okto ber. In Amerikaanse kring wordt verwacht dat de onderhandelin gen wel vijfjaar kunnen duren. Het besluit om in West-Europa 572 Cruise- en Pershing-raketten op te stellen als antwoord op de in stallatie in de Sowjet-Unie van SS-2P-raketten (met drie atoom koppen) werd 12 december vorig jaar door de NAVO-landen ge nomen. België zou evenals Ne derland 48 Cruise-raketten op zijn grondgebied moeten opstel len. Op aandringen van de Vlaamse socialisten maakte Bel- gie destijds een voorbehoud, na zes maanden zou bekeken wor den of België definitief met deze installatie kan instemmen, af hankelijk van contacten met Moskou over beperking van de kernwapens in Europa. Deze termijn van zes maanden werd later verlengd. Het Belgisch compromis betekent dat Neder land voorlopig niet alleen staat met zijn voorbehoud inzake de plaatsing van de Cruise-raketten op eigen bodem. Minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) sprak deze week de hoop uit dat België zich bij het Neder landse standpunt zou aansluiten. Dat is dus niet helemaal gebeurd. Belgie bekijkt het probleem voortaan elke zes maanden en Den Haag moet eind volgend jaar definitief beslissen. FEZ (AP) - De Palestijnse bevrij dingsorganisatie heeft gisteren het recht opgeeist om in alle Is lamitische landen bureau's te mogen openen voor de aanwer ving van guerrillastrijders, als voorbereiding op een heilige oorlog tegen Israël. Farouk Khadoumi. de "minister" van buitenlandse zaken van de PLO, heeft een voorstel hiertoe voorgelegd aan de vergadering van Islamitische ministers van buitenlandse zaken in de Marok kaanse stad Fez, die belegd is als antwoord op de inlijving van oost-Jeruzalem bij Israël. Khadoumi hield de ministers voor dat elk Islamitisch land de "heili ge plicht" heeft om de PLO alle faciliteiten te bieden voor de be vrijding van Jeruzalem. De gastheer van de conferentie, koning Hassan van Marokko, riep de Islamitische landen in zijn openingstoespraak op mee te doen aan een "Jihad" om de Ara bische zeggenschap over de Al Aksa-moskee in Jeruzalem, het op twee na grootste heiligdom van de Islam te herstellen. Een Jihad kan varieren van diplo matieke. politieke en economi sche druk op Israël, tot "psycho logische intimidatie" van dat land. aldus de Marokkaanse vorst. Maar regelrechte militaire actie tegen Israël "is niet uitge sloten". AMSTERDAM (ANP) - Een schip van de KNSM-groep in Amster dam heeft in de Zuidchinese zee vijftig bootvluchtelingen aan boord genomen. Het schip, de Happy Hunter van KNSM's dochtermaatschappij Mammoet Shipping Company, was onder weg naar Tsu in Japan. De vluchtelingen zullen door de Happy Hunter naar verwachting volgende week dinsdag in de Fi lippijnse hoofdstad Manilla een land worden gezet. Het Neder landse ministerie van buiten landse zaken heeft de namen van de vluchtelingen. 42 Vietname- zen en acht Chinezen, inmiddels al doorgeseind naar de Neder landse ambassade. De vluchte lingen kunnen, als zij dat wensen, in Nederland worden opgeno- MOSKOU (AFP) - Drie dissidenten moeten volgende week in Mos kou terecht staan. Dat heeft Ele na Bonner, de vrouw van de dis sidente Sacharow, aangekon digd. Maandag begint het proces tegen Lev Regelson, lid van een onofficieel orthodox seminarie' en tegen Watsjeslav Bakhmin, de oprichter van een werkgroep die zich verzet tegen het gebruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden. Woensdag moet Va- leri Abramkin, medewerker van het blad 'Poisku' (onderzoek) te rechtstaan. Mevrou w Bonner zei ook te hebben gehoord dat een medewerker van een ondergrondse Lutherse kro niek deze week is veroordeeld in Vilna, in Litauen.' Maar ze be schikte niet over bijzonderheden omdat telefonisch contact met bekenden in Vilna onmogelijk was gemaakt. TEHERAN (AFP) - Irak wil zich meester maken van de oliereserves in de Iraanse provincie Khoezestan om de belangen van de VS te dienen. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend premier, Fakhedine Hijazi, tijdens het gebed in Teheran verklaard. Achter Irak verschuilen zich de VS, Engeland, de reactionaire Islamiti sche regeringen en het internationale communisme, zo meende hij. Hij riep zijn gehoor van enkele duizenden op zich klaar te maken om het imperialisme en het internationale communisme een slag toe te brengen die zijn weerga in de geschiedenis niet kent. Khoezestan heeft een gemeenschappelijke grens met Irak van 350 kilome ter. Het is ëén van de belangrijkste strategische en economische gebie den ter wereld. Het ligt aan de noordkust van de Perzische golf en heeft naar schatting een reserve aan olie van 68 miljard vaten en bezit onge veer 9.500 miljard kubieke meter gas. Deze provincie, die volgens de autoriteiten in Teheran bedreigd wordt door Iraakse troepen, heeft de grootste olieraffinaderij ter wereld, ten minste wat capaciteit betreft. Hier ligt ook de belangrijkste handelsha ven van Iran: Khorramcharr. De 65.000 vierkante kilometer grote provincie telt ruim 2 miljoen inwo ners. 60 Procent van de Khoezestanen is van oorsprong Soenniet en dit heeft vaak problemen gegeven met de Sjiieten, die in Iran de meerder heid vormen. Verleden jaar kwam het in Abadan en Khorramchar tot ernstige inciden ten tussen de "Chomeini-comités" en de "Arabische comités". Met na me op de olie-installaties is een reeks van aanslagen gepleegd. Toen al beschuldigden de autoriteiten in Teheran Irak van opruiing. (Door Jan Preenen) •TIRANA - Ajax heeft dinsdag en woensdag als Europacup-tegen stander van Dinamo Tirana, voor wat verstrooiing gezorgd in het door de communistische partij PPSH geprogrammeerde leven van de Albanezen. Tijdens de training inspireerde het 10.000 het naar de vrijheidsstrijder Qe- mal Stafa genoemde stadion te klimmen. De fans van Dynamo kozen voor die merkwaardige manier van binnenkomen omdat de toegangsdeuren alleen wer den geopend voor spelers, bege leiders en journalisten. In hun en thousiasme en bewondering wa ren ze echter niet tegen te houden door de militairen, die tot het vas te interieur van elke straat en elke stad behoren. Als Westeuropeaan zou je je daar aan kunnen ergeren. Maar wie zich realiseert dat deze staat, in geklemd tussen Joegoslavië en Griekenland, vele jaren lang be zet is geweest door Grieken, Ro meinen, Byzantijnen, Turken, Italianen en Duitsers die op de elfde november 1944 door het na tionale bevrijdingsleger werden verwijderd, kijkt toch met andere ogen naar het overduidelijke mi litaire etiket van deze maat schappij. Het marxistisch-leni- nistische Albanië heeft sinds de afloop van de Tweede-Wereld oorlog de bewaking van de Alba nese onafhankelijkheid geen moment laten verslappen, al worden de bezoekers wel steeds soepeler behandeld. Toen Ajax zich tien jaar geleden in Albanië moest melden voor het spelen van een wedstrijd in Eu- ropa-Cupverband tegen Nendori Tirana voelde het zich verplaatst in een wereld van onbegrip en wantrouwen waar bakkebaar den, baarden en lang haar taboe waren en fotograferen vrijwel uit den boze was. Dinsdag zag het er aanvankelijk naar uit dat Ajax en de pers (elf journalisten en een fotograaf) op herhaling zouden gaan. Nadat het chartervliegtuig op de luchthaven van Tirana was ge land, werd het gezelschap in de aankomsthal twee formulieren voorgelegd met een uiterst cu rieuze vragenlijst. Niet alleen werd rekening gehouden met de mogelijkheid dat je explosieven bij je had, maar ook dat drugs, een televisieset en een wasma chine uit het decadente Westen waren meegesleept. Alsof je van. plan was om dit laatste restje sta linisme in de wereld nu eindelijk eens door de centrifuge van het kapitalisme te halen. Na een uur in de wachtkamer te hebben gezeten maakte bureau cratie echter plaats voor vriende lijkheid en hoefde slechts een ge deelte van de koffers en tassen te worden geopend. Gecontroleer de gastvrijheid waarvoor tolken en journalisten van het nationale persbureau ATA borg staan. Zoals Ilir Zeneli, die op de pers is gezet en „bereid" om hen dag en nacht van dienst te zijn. Hij doet moeilijk als een van hen zijn ei gen weg wil gaan, wijst op het belang van het collectief, maar accepteert een individuele exur- sie tenslotte wel. Wie wil fotogra feren kan dat doen. Er is echter een belangrijke spelregel. Als het om mensen gaat, moet aan de desbetreffende personen toe stemming worden gevraagd. In het geval van twee meisjes die even uitrusten nadat zij met hun bezems de schone straten nog schoner hebben geveegd, is dat geen probleem, ook al weigeren zij gniffelend om mee te wer ken. Moeilijker ligt het als de massa be zit neemt van de brede Helden van de Staat-straat om zich in het spoor van de Ajax-bus naar het stadion te begeven. Aangezien het onbegonnen werk is om ieder afzonderlijk te raadplegen, brengt een ANP-fotograaf zijn toestel zonder vooroverleg in schietpositie. Nog voordat hij tot actie kan overgaan brengt een militair hem met niet mis te ver staan gebrul van dat idee af. Voor het overige wordt niet al te moei lijk gedaan. Zelfs niet als een dag later enige journalisten op een terrasje op het vrijwel verlaten strand aan de Adriatische Zee, zich van alle kleren, met uitzon dering van de onderbroek, ont doen. Veel meer ontspanning dan het strandleven lijkt Albanië zo op het eerste oog niet te bieden te hebben. Van uitgaansleven is niet of nauwelijks sprake. Disco theken en dancings zijn onbe kende begrippen. Daar staat ech ter tegenover dat je in de door 200.000 mensen bevolkte hoofd stad Tirana niet constant wordt bedwelmd door uitlaatgas sen. Auto's zijn alleen voorbehouden aan degene die kunnen aantonen dat zij niet buiten dit vervoer middel kunnen. Slechts een klein percentage verplaatst zich der halve per auto. De rest loopt of bust, zodat de agenten op het door de laat-middeleeuwse ver zetsstrijder Skanderberg con stant in de gaten gehouden Skanderbergplein, het gemotori seerde verkeer staan te regelen dat er vaak niet is. De consequen tie is dat de Albanezen hun land als een groot woonerf beschou wen, waar voetgangers en auto mobilisten gelijke rechten heb ben. Andere voordelen van het systeem zijn: het gratis onderwijs, de ge zondheidszorg die kosteloos is, de lage huren, het goedkope openbare vervoer en het vrijwel volledig ontbreken van loonbe lasting. Zeneli: „Ik heb maar ëën keer in mijn leven belasting be taald. Ik was toen nog vrijgezel Het geld was bestemd voor ge zinnen met vier of vijf kinderen, van wie de ouders meer onkosten hadden'. Hoewel Albanië de naam heeft gei- soleerd te zijn van de rest van de wereld (in 1961 brak het met de Sowjet-Unie en in 1978 met Chi na). kunnen al die faciliteiten worden aangeboden omdat het land meer oog krijgt voor het toe risme en ook steeds meer gaat exporteren. Over dat toerisme waarvoor voorlopig alleen gelijk gezinden in aanmerking lijken te komen, zegt Eduard Kurtezi, een leraar Engels: „We willen de mensen laten zien wat er veran derd is, zodat zij hun kennis van Albanië niet langer aan oude, vergeelde boeken behoeven te ontlenen". Bij de export gaat het onder meer om koper, olie, chroomerts, ta bak. huiden, wol en elektriciteit. Albanië stelt zich anno 1980 open voor „iedereen", met uitzonde ring van landen als Zuid-Afrika, Indonesië, Chili, de Verenigde Staten en Rusland. Aan de ontwikkeling van Albanië werkt de meerderheid van de 2,6 miljoen inwoners mee Kinderen die tot hun veertiende leerplich tig zijn werken, evenals de vrou wen, vijftien dagen vrijwillig op het land. De mannen twintig da gen. Grote borden met leuzen van de 7X-jarige partijleider Enver Hoxha („We moeten via socialis me en discipline de beoogde pro duktie voor 1980 met z'n allen halen", zo staat in het voetbalsta dion te lezen) herinneren de men- sen eraan dat zij zich voor het land moeten inzetten. Een vreemde zaak voor de wester ling die overwerk vaak vertaalt met zwart werk. Een normale procedure in Albanië. En dat terwijl er nog sprake is van een zesdaagde werkweek (achl uur per dag) en voor vakantie nog geen tijd is. Wie zich niet voor zijn land wil inzetten, loopt het risico dat zijn naam in het openbaar wordt gepubliceerd, met als toe voeging: werkweigeraar Zeneli: „Voordat dat gebeurt zijn er al heel wat andere manieren uitge probeerd. Het is niet zo dat zo n iemand meteen aan de schand paal wordt genageld Er wordt eerst wel degelijk met hem of haar gesproken, gediscus sieerd". Vooral de duur betaalde profs van Ajax hebben dat als onwerkelijk ervaren. Voor hen hoefde Alba nië met zijn maximum-inkom en van 900 lek per maand (ongeveer f 3W5; een maaltijd hoeft dan ook niet meer dan negen gulden te kosten) dan ook bepaald niet. Een feit is echter dat Albanië de armoe en de corruptie (vooral onderkoning Zog. die in 1946 met zijn monarchie plaats mgest ma ken voor de Volksrepubliek der Skipetaren) uit de wereld heeft geholpen. Analfabetisme is al vele jaren voltooid verleden tijd, de gemiddelde leeftijd, in 1038 39 jaar, is opgelopen tot 68 jaar. waarbij moet worden bedacht dat de dood van vele jonge Albane zen in de oorlog daartoe heeft bij gedragen. Zeneli: „We zijn op de goede weg. Vóar de oorlog kwa men nog veel gevallen van mala ria voor. Dank zij de gratis ge zondheidszorg is daar helemaal geen sprake meer van" De rijkdom ligt daarentegen ook niet voor het opscheppen. Ezels en schapen duiken even vaak op als de bunkers en de kazematten waarmee het landschap royaal is gestoffeerd. Gevangenissen en strafkampen blijven echter aan het oog onttrokken Volgens Amnesty International zouden er twee strafkampen zijn, al heeft deze organisatie nooit het defini tieve bewijs kunnen leveren. Ze neli: „Strafkampen hebben we niet, wel gevangenissen, maar die vindt je toch overal. Het is een utopie om te denken dat je ge vangenissen niet nodig hebt en dat iedereen het met het systeem

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9