Noodfonds: noodzaak Hoogovens: werktijdverkorting voor 2800 man Staking bij RSV breidt zich uit Boete voor bedrijf met te weinig WAO-ers CDA moet kiezen voor ander beleid U-Ylees na kort geding ontruimd ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 IJMUIDEN (GPD) - - De aanvraag tot werktijdverkorting voor 2800 werknemers die Hoogovens maandag bij het ministerie van sociale zaken zal indienen komt voor de vakbonden en de onder nemingsraad van dit bedrijf al lerminst als een verrassing. Al ge ruime tijd was duidelijk dat Hoogovens dit jaar slecht in de orders zit en personeel naar huis zal moeten sturen. Dat gebeurde de afgelopen weken overigens al op bescheiden schaal. Hoogovens gaf werkne mers regelmatig vrijaf (het zoge naamde werkverlof) met behoud van loon. De financiële gevolgen van een dergelijke ingreep ko men geheel voor rekening van de werkgever. Anders is het met de nu ophanden zijnde werktijdverkorting. Tij dens deze periode van zes weken worden de lonen voor 20 procent door Hoogovens betaald terwijl de overheid 80 procent voor haar rekening neemt. Vandaar dat er in dit geval een vergunning bij sociale zaken moest worden aan gevraagd. Malaise FNV-districtsbestuurder Henk Krul: „Het komt beslist niet als een donderslag bij heldere he mel, Hoogovens heeft te lijden onder de algehele malaise in de De FNV-bestuurder, die zitting heeft in het zogenoemde raadge vend comité van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS), is allerminst te spreken over de handelwijze van een aantal staalbedrijven in Eu ropa. „EG-commissaris Etienne Davignon probeert een sanering tot stand te brengen in de hoop daarmee een eind aan de terug gang te maken. Ik vind het een droevige zaak te moeten consta teren dat er nog steeds afspraken, die er op dit punt gemaakt zijn, geschonden worden. Op 23 okto ber komt het raadgevend comité in een extra vergadering bijeen en hopelijk wordt er dan over het saneringsplan overeenstemming bereikt", aldus Krul. Tijdens deze vergadering zal voor de laatste maal getracht worden een produktiebeperking voor Europa van 13 procent te realise ren. Krul sluit het niet uit dat door de tegenwerking van onder meer de Italianen ook de Duitsers op den duur hun eigen gang zul len gaan met alle negatieve ge volgen van dien voor de toch al niet zo bijster hoge staalprijzen. Geen buitenlanders Als gevolg van het sterk teruggelo pen aantal orders ziet Hoogovens voorlopig af van het werven van personeel in het buitenland. De werving in Engeland die juist re delijk begon te lopen, is gestopt en ook van het aantrekken van vijfhonderd Joegoslaven zal voorlopig geen sprake zijn. Een woordvoerder van het staalbe drijf liet overigens weten dat de aanvraag tot werving van deze groep niet van de baan is. Hoogovens hoopt nog steeds in wat gunstiger tijden de Joegoslaven naar IJmuiden te kunnen halen. Of die gunstige tijden snel zullen aanbreken is echter zeer de vraag. Het staalbedrijf, dat maar liefst 75 procent van haar produkten ex porteert, ondervindt vooral de negatieve gevolgen van de terug gang in de Amerikaanse en Eu ropese auto-industrie aan den lij ve. Werd er in 1979 nog ruim 600.000 ton staal naar de VS geëxporteerd, dit jaar zal de ex port door het inzakken van de Amerikaanse automarkt niet bo ven de 250.000 ton komen. Ook de teruggang in de bouwnij verheid in Nederland komt Hoogovens op een verminderde afzet van betonstaal te staan. Het dikke plaatstaal, dat veelvuldig in de scheepsbouw gebruikt wordt, verkoopt eveneens slecht. Alleen de blikproduktie verloopt op het moment redelijk ALMELO (ANP) - De stal van het Holtense vleesbedrijf U-vlees is gisteravond ontruimd, nadat sta kers deze sinds donderdagoch tend bezet hielden. De ontrui ming vond plaats twee uur nadat het kort geding, waarin ontrui ming werd geëist, was beëindigd. De president van de Almelose rechtbank, mr. Van den Biesen, kwam tot dit besluit nadat het overleg tussen directie en de 35 stakers was mislukt. De directie besloot gisteren aan het einde van de middag een geding aan te spannen toen bleek dat de slachters weigerden om de bezet ting vóór vijf uur op te heffen. Bij wijze van compromis hadden de 110 werkwillige werknemers geëist dat de stakers akkoord gingen met de mogelijkheid dat ze als werknemer bij U-vlees kunnen solliciteren. De slacht- ploeg echter wil dat ze collectief weer in dienst komt, zoals het ge val was tot 5 september, toen hun contract werd verbroken. Aan leiding voor het conflict is de garantie die de slachters willen voor een minimum-vergoeding per week Doe-het-zelf vernietiging PTT-dienst DEN HAAG (GPD) - De kerngroep van de gezamenlijke dienstcom missies van de Centrale PTT-di- rectie verwerpt het uitvoerings plan voor de spreiding, zoals de centrale directie het op 25 augus tus en 5 september bekend heeft gemaakt. De kerngroep is van oordeel dat de politieke sprei dingsopdracht „verworden is tot een doe-het-zelfvernietiging op afdelingsniveau'. De kerngroep zegt dat de publika- tie van het uitvoeringsplan van de directeur-generaal geen eind heeft gemaakt aan zijn vrees, dat onder invloed van de spreiding veel medewerkers ontslag ne men, terwijl de werving van nieuw personeel erdoor wordt bemoeilijkt. Omdat, aldus de kerngroep, zowel de sociale, de bedrijfsorganisatie als de financiële uitvoerbaarheid van dit plan geenszins vast staan, moeten de betrokken PTT'ers bedenken dat de realiteitswaarde van dit uitvoeringsplan gering is. In Utrecht weer vier gifvondsten UTRECHT (GPD) - De gemeente Utrecht kampt met steeds meer ernstige bodemverontreinigin gen. Vrijdag zijn vier nieuwe problemen aan het licht geko- - een grote hoeveelheid dieselga- solie is de grond ingelopen op het terrein van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf Utrecht aan de Europalaan; - ook op het Vaaltterrein zijn nieu we gifvondsten gedaan: op een peilpunt is een ernstige veront reiniging met lood en zink aange toond; - bovendien blijkt grond uit het Vaaltterrein, die vermoedelijk vervuild is, gebruikt te zijn voor een schooltuin, voor de ophoping van een park en voor de geluids wal langs rijksweg 28; - op het ENA-Sterterrein aan de Zonstraat, waar achttien huizen gebouwd moeten worden, is naf- taleen aangetroffen. Vermoed wordt, dat er ook benzeen, to lueen en xylenen in de grond zit ten, afkomstig van de asfaltfa- briek die daar heeft gestaan. Bij de garage van het GVU is de afgelopen jaren dieselgasolie in de grond geraakt door een lek in het riool. Als gevolg daarvan is van alle op slagtanks de uitwendige be schermlaag aangetast, maar de tanks blijken wel dicht te zijn gebleven. De gemeente onderzoekt oorzaken en gevolgen nog nader en kan nog niet zeggen hoe duur de schoonmaak wordt. Ook onrust in Waterweggebied VLISSINGEN - De staking bij de Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissingen heeft zich vrijdag uitgebreid tot het RSV-bedrijf Scheldebouw in Middelburg. Daar verklaarden ongeveer 130 produktiemedewerkers zich solidair met de eisen van hun collega's in Vlissingen en werd het werk neergelegd. Scheldebouw is het derde RSV-be drijf op Walcheren waar de pro- duktie stil ligt. De staking bij werf De Schelde zelf leverde vrij dag weinig nieuwe gezichtspun ten op. De stakende oroduktie- medewerkers brachten hun tijd door in de kantine of met het wandelen over het werfterrein. Actieleider Herbert Sepers zei vrij- DEN HAAG (GPD) - Kinderen van Tweede Kamerleden hebben gistermiddag in de voetsporen van hun ouders mogen treden. De kinderen debatteerden over het verlagen van de kiesgerechtigde leeftijd tot 16 jaar. Voorafgaande aan het kinderdebat demon streerden kinderen van de Haag se scholengemeenschap Johan de Witt tegen de voorgenomen verla ging. Het debat was tot in de puntjes georganiseerd. Zelfs de interrup ties verliepen volgens schema. De kinderen deden precies hun ou ders na: bij het begin van de ver gadering waren alle bankjes be zet met druk pratende en lezende kamerleden (foto). Na de „rege ling der werkzaamheden" stroomde de Kamer weer gedeel telijk leeg en lazen de woordvoer ders van de vijf partijen hun speeches voor. De regering werd vertegenwoordigd door twee mi nisters. Het hele gebeuren is door de AVRO georganiseerd ten bate van Uni cef. Zondag 28 september wordt het op de televisie uitgezon den. RAAD.VAN STATE - De regering gaat niet in op de suggestie (van PvdA en D'66) om koningin Bea trix niet langer voorzitter van de Raad van State te laten zijn. Er is- naar het oordeel van de regering - onvoldoende aanleiding om wij ziging te brengen in de bestaande situatie en om.de huidige bepa lingen te schrappen. 55 55 GRONINGEN (GPD) - „Samenwerking met het CDA in een nieuwe regering zal alleen mogelijk zijn als het CDA kiest voor een duidelijk ander beleid". Met deze woorden besloot PvdA-leider Den Uyl vanochtend in Groningen een redevoering waarin hij scherpe kritiek uitte op Troonrede en Miljoenennota. Het was de eerste keer dat Den Uyl weer voorwaarden stelde aan het CDA als toekomstig coalitie partner, sinds de presentatie van de verkiezingsstrategie van zijn partij. Bij die gelegenheid, twee weken geleden, werd de deur naar nieuwe regeringssamen werking met het CDA open ge houden. Er zou een open gesprek moeten komen, zonder voor waarden vooraf. Den Uyl stelde in zijn redevoe ring vast dat het kabinet een aan tal knopen nog steeds niet heeft doorgehakt. „Het kabinet is in verwarring. Er valt geen touw meer aan vast te knopen", zei hij naar aanleiding van de tegen strijdige verhalen van verschil lende bewindslieden over de be steding van de extra aardgasop brengsten en over een mogelijke loonmaatregel in het geval werk gevers en werknemers niet vrij willig zullen matigen. Wanneer het kabinet de rit uitzit, zal ook 1981 een verloren jaar zijn voor gezondmaking van de eco nomie en herstel van de werkge legenheid, betoogde de politiek leider van de PvdA. Hij verweet het kabinet-Van Agt, dat het de werkloosheid niet te lijf gaat. Desastreus „Onbegrijpelijk" noemde Den Uyl het, dat het kabinet bij een nul-groei van de economie de de fensie-uitgaven toch laat toene men. Daarmee levert het volgens hem een bijdrage aan „de levens gevaarlijke tendens, die zich in meer landen aftekent, om een uitweg uit de werkloosheid te zoeken door verhoging van de bewapeningsuitgaven". Voor de economisch zwakke re gio's in het land is het kabinets- belei d volgens Den Uyl desa streus. Van de doelstellingen van het regionaal beleid (het weg werken van achterstand) komt naar zijn mening niets terecht. Met name in Groningen is de toe stand slecht. Den Uyl eiste spe ciale maatregelen voor het Noor den, nu blijkt dat de werkloos heid daar enorm blijft stijgen, nu in het vooruitzicht gestelde ar beidsplaatsen als gevolg van de aanlanding van Algerijns gas op de tocht staan en nu met de spreiding van rijksdiensten nau welijks voortgang wordt ge maakt. Den Uyl zei dit vanochtend in Groningen op een partijbijeen komst ter gelegenheid van „Rode Zaterdag". Traditiegetrouw be spreken kopstukken van de PvdA op de zaterdag na Prinsjes dag de Troonrede en Miljoenen nota. dagmiddag dat „de mensen nog steeds goed gemotiveerd zijn en dat we gewoon doorgaan totdat we ons doel hebben bereikt". De directie van de Koninlijke Maatschappij De Schelde heeft het personeel in een brief een aantal voorstellen gedaan en de werknemers opgeroepen maan dag weer aan het werk te gaan „mede om de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen". Sta kingsleider Sepers wees die op roep vrijdagavond zonder meer van de hand. Hij verwacht dat de staking maandag gewoon door gaat. FNV solidair De Industriebond FNV heeft vrij dag officieel besloten zich achter de staking bij De Schelde te stel len. Een woordvoerster van het hoofdkantoor deelde viijdag- middag mee dat - tegen de ge woonte in - nog niet is besloten de stakingskassen te openen om dat daarmee de eis van de stakers, namelijk dat RSV de gestaakte dagen doorbetaalt, doorkruist wordt. „Voor RSV zou het wat al te gemakkelijk worden om deze eis af te wijzen als er nu stakings uitkeringen gegeven zouden worden", aldus de Industriebond FNV. Er in inmiddels ook onrust ontstaan in het Nieuwe Water weggebied. Indien de staking de komende da gen zal overslaan, dan is het zeer waarschijnlijk dat dit zal gebeu ren bij Wilton Feijenoord en de RDM, die beide eveneens tot het RSV-concern behoren. Het is onwaarschijnlijk dat ook de grote werf van RSV in Rozenburg plat gaat. omdat daar al grote ont slagen zijn gevallen en men op dit moment nog bezig is 230 man naar elders te verplaatsen. DOORN (GPD) - Bedrijven die zich proberen te onttrekken aan de binnenkort van kracht wordende maatregel om meer wao'ers of gehandicapten in dienst te nemen, zullen met een forse boete worden be straft. In een eind volgende maand te verwachten wetsontwerp zal de bepaling voorkomen dat werkgevers tenminste 5 pro cent van het personeel uit wao'ers, invaliden of gehan dicapten moeten laten be staan. In de bestaande wet is dat percentage vastgesteld op 2 procent. Op naleving hier van bestaat echter nauwelijks enige controle. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken verklaarde vrij dagmiddag op een congres in Doorn over gehandicapten en de arbeidsmarkt dat de zaken in de nieuwe regeling anders zullen worden aangepakt. „Bedrijven die de 5 procent niet halen, zal een heffing worden opgelegd", zo zei hij. In welke vorm is nog onder werp van discussie binnen het kabinet, maar De Graaf zei het meest te voelen voor het Duitse voorbeeld waar een bedrijf per maand 100 D- mark boete moet betalen voor elke niet of te weinig in dienst zijnde invalide of gehandi capte. Overigens zal in de nieuwe wet werkgevers een financiële te gemoetkoming worden gege ven voor aanpassingen die nodig zijn om gehandicapten in het bedrijf op te ne- Naast een nieuwe wettelijke re geling voor de plaatsing van gehandicapten zullen andere maatregelen van kracht wor den, die het in dienst nemen en houden van gehandicap ten bevorderen. De Graaf noemde in dit verband de in voorbereiding zijnde wet op de verplichte vacaturemel- ding. Voorts zullen werkge vers, meer dan nu het geval is, uitgerangeerde werknemers op een andere plek binnen het bedrijf passend werk moeten bieden. Gewonden bij steekpartijen AMSTERDAM - Twee Amster dammers zijn afgelopen nacht bij twee steekpartijen in de hoofd stad gewond geraakt. En niet nader geïdentificeerde taxichauffeur werd vrijdagavond bij het Sarphatipark door een on bekende man in de kin gestoken. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis. De tweede steekpartij deed zich voor om kwart voor drie in een café aan de Cornelis Trooststraat De 40-jarige eigenaaar. W.B. werd in de onderbuik gestoken door een onbekende, aan wie hij had geweigerd een vuurtje te geven, aldus de politie. Het slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen. De dader is met een auto ontko- Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koombrugsteeg 2. Telefoon 071 - 143171. Deze bijdrage is geschreven door Kees Walle, sociaal raadsman voor de stadsver nieuwing bij de Stichting Wel zijn. De komende tijd zal hij nog enkele malen zijn mede werking aan deze rubriek ver lenen. Sinds 1975 wordt in veel Ueidse buurten en wijken druk gere noveerd. De woningen krij gen een grondige opknap beurt en gaan weer voorjaren Voor de zittende bewoners is de renovatie al even ingrijpend. Meestal moet men tweemaal verhuizen: eerst naar de wis selwoning en daarna weer te rug naar het gerenoveerde huis. Ook komt het nogal eens voor dat men van de gelegen heid gebruik maakt om defi nitief naar een andere buurt te vertrekken. Maar altijd gaan de renovatie en de daarmee samenhangende verhuizingen met hoge kos ten gepaard. En dan: er moet nieuwe vloerbedekking wor den aangeschaft en meestal blijken de oude gordijnen ook niet meer te passen. Of de tij dens de renovatie vertrapte tuin moet opnieuw worden geplant. Hoewel veel bewoners met be hulp van familieleden hun 'overtocht' zelf regelen en daarmee veel geld besparen, zien andere mensen zich om- uiteenlopende redenen ge noodzaakt om een dure ver huizer in te schakelen. Bij de laatste kategorie denken we aan alleenstaande, bejaarde of invalide bewoners. Wan neer de kinderen ver weg wo nen en er zijn geen hulpvaar dige vrienden voorhanden, dan moet je wel een verhuis bedrijf bellen. Maar een ver huizing heen en terug kost wél zo'n twaalf tot veertien honderd gulden... Gelukkig is het zo, dat de be woners in stadsvernieu wingsgebieden een zg. reno vatiepremie ontvangen. Die premie bedraagt f3000-, maar is sinds januari 1975 nooit meer verhoogd. Veel bewoners klagen dan ook over de naar hun mening te lage renovatiepremie.wie geeft ze ongelijk: met f3000,- doe je tegenwoordig niet zo veel meer. Trouwens, de voormalige Welzijnsraad (te genwoordig de Stichting Welzijn) dacht er in 1976 al zo over. Uit een in dat jaar ge houden onderzoek blijkt dat de bewoners toen al - uit ei gen zak - voor twee a driedui zend gulden moesten bijspij keren. Inmiddels zijn we vier jaar verder en nog altijd is de renovatiepremie niet ver hoogd, terwijl de kosten met sprongen omhoog zijn ge gaan. Ook in andere steden is de on tevredenheid groot, maar tot dusver heeft de regering geen gehoor gegeven aan verzoe ken om de renovatiepremie te verhogen. Er is dan ook on langs een landelijke actie ge start om te bereiken dat de premie tot f 5000,- wordt op getrokken. Nu is het gelukkig niet zodat alleen het ja-of-nee van de regering doorslaggevend is. In Stadskanaal, Dordrecht, Eindhoven, Nijmegen en Wa- geningen legt de gemeente er zelf f500 - bij, in Tiel zelfs is er veel vraag n die de pas gerenoveerde wo ning schoonmaken. Kortom, in Leiden bestaat een tekort aan daadwerkelijke hulp voor bewoners die door ouderdom of invaliditeit afhankelijk zijn van anderen -zeker voor en tijdens de renovatie van hun woning. Regeling f 1000,-. In het Brabantse Ois- terwijk worden de verhuizin gen apart door de gemeente betaald en in Delft krijgen bewoners die langer dan ne gen maanden in een wissel- woning verblijven f 1000,- ex tra. Misschien dat deze gang van zaken elders de Leidse gemeenteraad op een goed idee brengt. Temeer omdat het College van B. en W. er graag op hamert dat het aan de stadsvernieuwing in Lei den de grootst mogelijke voorrang geeft. Pogingen Nu wil het geval dat er al ver schillende pogingen zijn on dernomen om de vergoedin gen bij renovatie te verhogen. Wij noemden al het onder zoek van de Welzijnsraad in 1976. Een ander voorbeeld is de po ging van de Stichting Welzijn Leiden en enkele andere hulpverlenende instellingen om een soort "noodfonds voor verhuis- en schoon maakkosten" in het leven te roepen. Dat zit zo: omstreeks 1977 stel de het ministerie van volks huisvesting geld beschikbaar om mensen in dienst te ne men die de bewoners in reno vatiebuurten zouden gaan begeleiden. Voor dit doel werd per te renoveren woning f 500,- beschikbaar gesteld. De bedoeling was dat deze funktionarissen ("kontakt- personen") in dienst kwamen bij de Nationale Woningraad (NWR: een overkoepelende organisatie van woning- bouwkorporaties). De NWR zou haar kontaktpersonen vervolgens "uitlenen" aan de verschillende woningbouw- verengingen. In Leiden was men niet zo en thousiast over dit idee omdat er in onze stad al genoeg hulpverlenende instanties zijn die voor en tijdens de re novatie bemiddelend optre den en de bewoners advise ren. Wél bestaat er nog altijd een grote behoefte aan men sen die "hun handen laten wapperen". Mensen, die hel pen bij het in- en uitpakken en de verhuizing regelen. Ook Na veel praten werd een af spraak gemaakt. De NWR-kontaktpersonen zou den wel in Leiden komen werken, maar van het be schikbare geld zou f 125,- per woning in een fonds worden gestort waaruit verhuis- en schoonmaakkosten betaald konden worden. In januari 1979 werd aan de Welzijns raad gevraagd om een rege ling te ontwerpen, zodat dui delijk zou zijn welke bewo ners wel en niet voor een ex tra uitkering en/of voorschot uit het fonds in aanmerking zouden komen. Met behulp en advies van andere hulp verlenende instanties (de GG en GD, de Sociale Dienst, de Stichting Gezinsverzorging, het Dienstencentrum en en kele buurthuis medewerkers) kwam al spoedig een uitge werkt voorstel tot stand. Het wachten was nog slechts op de goedkeuring van de ver schillende Leidse woning bouwverenigingen, georga niseerd in de plaatselijke Fe deratie". Maar het Federatiebestuur keurde de voorgestelde rege ling af. Naar haar mening was het ontwerp te ingewikkeld. Bovendien bleek dat er tus sen enkele woningbouwver enigingen en de NWR me ningsverschillen waren ont staan over de NWR-contact- personen die naar het gevoel van sommige woningbouw- besturen te zelfstandig optra den. Voor de NWR-kontakt personen was dit reden om hun werkzaamheden bij de Leidse woningstichting te beëindigen. Op grond daar van voelde de NWR er ook weinig voor om de afspraak over de totstandkoming van het "noodfonds" na te komen en kon het Leidse Federatie bestuur bovendien nog zeg gen: dus is er geen geld. Natuurlijk liggen die menings verschillen iets ingewikkel der dan wij het hier samen vatten. Maar wél moet wor den vastgesteld dat honder den bejaarden en invalide bewoners in Leiden de dupe dreigen te worden van een toch ook weer niet zo heel belangrijke ruzie tussen een aantal heren. Op deze manier gebeurt er al twee jaar niets, terwijl de financiële middelen voor een goede steunregeling in principe aanwezig zijn. inmiddels heeft de Stichting Welzijn een brief over deze gang van zaken geschreven en naar het stadhuis ge stuurd. Naar het zich laat aan zien wordt deze brief eind september in de Raadscom missie Volkshuisvesting be handeld. Voor veel mensen in Leiden is het te hopen dat het "nood fonds voor verhuis- en schoonmaakhulp" er na een uitspraak van dt- Raadscom missie ook werkelijk komt. Beter laat dan nooit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7