Grote behoefte aan nieren voor transplantatie Laat ons nog maar zitten in de kazerne Bouw nieuwe Jelgersma kliniek gaat 8.5 miljoen golden kosten Wachtlijst met 2700patiënten Haagweg kwartier is tegen de ahob's Rijnzichtbrug dicht LEZERS SCHRIJVEN Het plaatsen van brieven van lexers betekent niet dat de ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - Het tekort aan nieren, die beschikbaar zijn voor trans plantatie, blijft een van onze grootste problemen. Het aantal patiënten dat op de wachtlijst staat voor een niertransplantatie bedraagt op het ogenblik bijna 2700 en neemt nog steeds toe. De gemiddelde wachttijd vt>or een transplantatie ligt nu al boven de vierentwintig maanden. Zes jaar geleden was het nog zestien maanden. Die cijfers noemde de directeur van het in Leiden gevestigde Euro transplant, drs. B. Cohen vanoch tend bij de opening van het jaar lijkse Eurotransplant-congres in het Gorlaeuslaboratorium. Euro transplant is een internationale organisatie voor de uitwisseling van organen ten behoeve van transplantatie. Verheugender zijn de cijfers over het aantal transplantaties dat kon woorden uitgevoerd. Waren het er in 1978 ruim 900, het vorig jaar steeg het met 22 procent tot bo ven de 1100. De cijfers over de eerste zes maanden van dit jaar geven opnieuw een stijging te zien(585 tegenover 520 in het eer ste halfjaar van 1979). Meer donoren Drs. Cohen benadrukte vanoch tend dat alles in het werk moet worden gesteld om het aantal do noren uit te breiden. In ons land hebben op het ogenblik 670.000 mensen een codicil getekend, waarin zij verklaren na hun dood afstand te willen doen van diver se bruikbare organen. Opvallend daarbij is dat veel meer vrouwen dan mannen zo'n codicil bij zich dragen. Onder de 670.000 codicil- dragers zijn 410.000 vrouwen en 260.000 mannen. Een duideljke verklaring voor dat feit heeft men niet. Waarschijn lijk komt het doordat vrouwen met kinderen vaker plaatsen be zoeken waar donorkaarten lig gen, zoals in de wachtkamer van de dokter of bij de drogist. Uit een nationaal onderzoek dat in juni werd verricht bleek dat slechts zes procent van de onder vraagden in het bezit was van een donorkaart. Bovendien bleek dat het voornamelijk de jongere Ne derlanders zijn die een codicil hebben getekend. En dat terwijl in de periode tussen 1978 en 1980 niet minder dan twee miljoen do norkaarten zijn uitgegeven. Potentieel Opvallend was ook dat onder de bevolking nog een groot poten tieel aan donors aanwezig is. Zo bleek ruim een derde van de geënqueteerden, dat nog geen codicil had getekend, wel bereid organen af te staan. Bijna 27 pro cent wilde daar niets van weten. Dat publiciteitscampagnes een belangrijke rol spelen bij de be schikbaarheid van transplan- tieorganen is volgens drs. Cohen de afgelopen jaren bewezen. Zo leidde een donorcampagne in de Nederlandse dag- en weekbla den er in 1973 toe dat het aantal nierdonoren steeg met 40 pro cent. Een nieuwe stijging deed zich in ons land voor toen in 1975 een financiële regeling voor de kosten werd getroffen met de ziektekostenverzekeraars en zie kenfondsen. Op het ogenblik schommelt het aantal nieren dat beschikbaar komt voor trans plantatie tussen de 180 en 200 per jaar. Sprekend over de nieuwe ontwik kelingen op transplantatiegebied noemde drs. Cohen de lever- transplanties in Groningen en het Duitse Hannover. Verder was Eurotransplant betrokken bij een aantal harttransplantaties met Nederlandse donorharten in En geland. Een vrij nieuwe ontwik keling is ook de gecombineerde transplantatie van nier en pan- creasklier bij diabetische patiën ten. Tenslotte noemde hij de transplantatie van hoornvlies waarvoor sinds 1976 een goede samenwerking bestaat tussen Eurotransplant en oogheelkun dige afdelingen van Nederlandse ziekenhuizen, in het bijzonder in Leiden. Muziekverenigingen: LEIDEN - "Laat ons nog drie jaar in de Morspoortkazerne blijven, en zoek intussen naar een blij vend onderkomen". Dat is het al ternatief dat de drie muziekver enigingen aandragen die eind dit jaar de kazerne moeten verlaten. Zoals bekend moet de kazerne plaats maken voor woningbouw. De instellingen die nu van de ka zerne gebruik maken is nieuwe huisvesting aangeboden in de Barbaraschool aan het Levendaal in Leiden. De drie muziekverenigingen. "Concordia" "Nieuw Leven" en "De Burcht", zien echter niet zo veel brood in deze gedwongen verhuizing. De huur gaat name lijk met twintig procent omhoog en bovendien zullen zij met een veel kleinere behuizing genoegen moeten nemen. Tijdens een ver gadering met het overkoepelend orgaan "Muziek en Show" heb ben de muziekverenigingen een lijst opgesteld van hun bezwaren tegen de vervangende huisves ting in de Barbaraschool. Deze huisvesting zal overigens ook weer van beperkte duur zijn. In 1984 moet de school weer worden ontruimd. Bovenaan de "zwarte" lijst staat de beperkte ruimte in de Barbaraschool. Elke muziek vereniging krijgt twee lokalen; een vijfde van de oppervlakte die ze nu in de Morspoortkazerne tot hun beschikking hebben. De verenigingen vrezen dat een te kleine repeteerruimte tot ge- hoorstoornissen leidt, terwijl het aanbrengen van isolatie hen te duur wordt voor een periode van drie jaar. Verder missen de ver enigingen in de Barbaraschool een vergaderruimte of een ruimte waar instrumenten of uniformen in kunnen worden opgeborgen. Voor de majorettes is er al hele maal geen plaats in de school. Als er al extra ruimte gevonden zou kunnen worden, dan zou die on betaalbaar zijn. Bovendien is er in de Barbaraschool geen gele genheid vooreen kantine, dus de inkomsten van de verenigingen zullen omlaag gaan. Al met al ga randeren de verenigingen dat zy bij een verhuizing naar het Le vendaal zeker in ernstige finan ciële moeilijkheden komen. De enige mogelijkheid zien de mu ziekverenigingen nog in een lan ger verblijf in de Morspoortka zerne. "De gemeente moet de ka zerne nog maar een drietal jaren laten staan. Tegen die tijd kun nen we dan misschien eindelijk eens definitieve huisvesting vin den. Twéé verhuizingen binnen de driejaar gaat ons beslist niet in de koude kleren zitten. Finan cieel staan we dan met onze rug tegen de muur". LEIDEN - Voor het vijfde jaar in successie zetten de wijk- comité's, buurt- en wijkver- enigingen hun wensen over de wijk op papier. Het overleg wijkorganen (on derdeel van de Stichting Welzijn) bundelt deze wen sen en vragen om het boek werkje binnenkort aan de gemeente te overhandigen. Wethouders, raadsleden en ambtenaren gaan zich dan over de knelpunten, vragen, wensen en eisen buigen. Alle buurten komen ook in de krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan het Haagwegkwartier. De Da Costastraal. Nu de straat van drempels i klachten over trillingen in de huizen... LEIDEN - De bewoners van het Haagwegkwartier zijn - nog steeds - tegen de AHOB's bij de spoorwegovergangen Haagweg en Morsweg. De noodoplossing, tunnels, nemen de bezwaren niet weg. De bewoners willen geen van beide alternatieven. Dat schrijven medewerkers van het buurthuis aan de Ten Katestraat in 'wensen vragen'. Een buurt- comié heeft de wijk (nog) niet. Het buurthuis hoopt het ontstaan van zo'n comité te kunnen be vorderen. Het heeft echter geen tijd om naast het cultureel werk veel aan buurtwerk te doen. Volgens de medewerkers van het buurthuis vinden de bezoekers het ideëel als de wijk beslissings bevoegdheid kan krijgen over typisch wijkgebonden zaken. Een actief buurtcomité zou dan de meningsvorm vari de bewo ners kunnen stimuleren. Blijkens een enquête in de wijk zijn de bewoners van de Da Costastraat verdeeld over de straatverbete ring. Nu de straat van drempels is voorzien regent het klachten over de trillingen in de huizen. Ook in het niet-gerenoveerde deel van de straat willen de bewoners de straat zien opgeknapt (reparatie van kuilen). Het kruispunt kneppelhoutstraat moet, zo leert de uitslag van de enquete, worden verbeterd. Ge zien van de Boshuizerkade lijkt deze straat op een uitrit. Op de Boshuizerkade zelf is er volgens de bewoners te weinig perkeer- ruimte. De rijstrook is te smal; bussen moeten over de stoepen rijden. Auto's brengen er fietsers in het nauw. Verder ondervindt men overlast van het autoverkeer bij de voetbalvelden. Oprit wordt geasfalteerd LEIDEN - De Rijnzichtbrug (tus sen Haagweg en Morsweg) is tus sen maandagochtend en woens dagmiddag voor alle verkeer, be halve voetgangers, gesloten. De oprit van de brug wordt, evenals het stukje Haagweg tusen de Potgieterlaan en de spoorweg overgang. geasfalteerd. Dit werk, het sluitstuk van de asfaltering van de Haagweg. begint maan dagochtend om zeven uur en zal woensdagmiddag om ongeveer vijf uur zijn voltooid. Het verkeer zal door middel van borden wor den omgeleid. LEIDEN - Over enkele maanden zal de eerste paal de grond ingaan voor een nieuwe accommodatie voor 72 patiënten van Jelgers makliniek. De staatssecretaris van volksgezondheid en milieu hygiëne, mevrouw Veder-Smit, heeft het Leids gemeentebestuur laten weten dat zij akkoord gaat met de bouw van een nieuwe kli niek. Met de nieuwbouw is het forse bedrag gemoeid van 8,5 miljoen gulden. De Jelgersmakliniek, onderdeel van de psychiatrische inrichting Endegeest, verkeert al vele jaren in zeer slechte staat. Over de re novatie van het bestaande ge bouw wordt al even zovele jaren onderhandeld. Echter zonder re sultaat. De renovatieplannen stuitte tot drie keer toe af op de te hoge kosten. Bovendien ligt het in de bedoeling dat de kliniek ter- zijnertijd zal worden onderge bracht in het nieuwe Academisch Ziekenhuis. Het wachten daarop wordt niet langer verantwoord geacht. Tijdens een toelichting op de nieuwbouwplannen zei wethouder Schoute, gistermid dag, dat de Jelgersmakliniek, zo- er nu uitziet, één van de allerslechtste klinieken van Ne derland is. Schoute noemde de huidige toestand "onhoudbaar" en "ten hemel schreiend". De wethouder toonde zich zeer in genomen met het besluit van de staatsecretaris dat nu eindelijk met de nieuwbouw kan worden begonnen. Het ministerie heeft bovendien ingestemd met het maken van een renovatieplan voor het hoofdgebouw van de kliniek. De nieuwbouw voor de Jelgers makliniek wordt zeer modern van opzet. Het gebouw bestaat voornamelijk uit één bouwlaag (een klein gedeelte bestaat uit twee bouwlagen). De capaciteit van de kliniek zal worden terug gebracht van 90 naar 72 plaatsen. Er komen geen grote zalen meer, maar verschillende kleine pavil joens zodat de patiënten in een huiselijke gemeenschap kunnen worden ondergebracht. In het plan is ook een opname- en ob servatie-afdeling opgenomen die in het oude gebouw niet aanwe zig is. De nieuwbouw is dus in de eerste plaats bedoeld voor de huisves ting van de patiënten. Er is slechts een beperkte stafruimte aan het gebouw verbonden. De staf van de kliniek blijft in het oude gebouw gehuisvest. Het ligt in de bedoeling dat het huidige hoofdgebouw, aansluitend op de nieuwbouw, wordt gerenoveerd. Het ontwerp voor de nieuwbouw is gemaakt door het architectenbu reau Van Oerle Schrama B.V. Wethouder Schoute zei te hopen dat begin volgend jaar de eerste paal de grond in gaat. De nieuw bouw zal ongeveer één jaar in be slag nemen zodat de nieuwe Jel gersmakliniek begin 1982 in ge bruik kan worden genomen. i redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewëge worden ingekort. Concert Het is tegenwoordig geen onver deeld genoegen om dagelijks de krant te lezen. De kolommen zijn bijna uitsluitend gevuld met be richten over onvrede, onder drukking, geweld, honger, vluch telingen, kindersterfte, ellende, etc. Met name ook in deze rubriek ko men als regel brieven van lezers voor met negatieve geluiden - helaas soms terecht - waardoor de argeloze lezer de indruk zou kunnen krijgen dat er in de hui dige samenleving niets goeds meer is en het oog niet meer is gericht op het gemeenschapellijk welzijn, maar uitsluitend op het persoonlijk belang. De overheid, gezagsdragers, openbare dien sten en in het bijzonder de politie moeten het nogal eens ontgelden. De trouwe lezers van deze rubriek zal het ongetwijfeld een genoe gen zijn eens een ander geluid te vernemen, een betuiging van hulde, dank en grote waardering. Het Rijnlands Christelijk Man nenkoor herdacht onlangs zijn tienjarig bestaan. Ter gelegen heid van dit jubileum gaf dit voortreffelijke koor met orke strale begeleiding een feestcon- cert in de feestelijk versierde en tot de laatste plaats bezette grote zaal van de Stadsgehoorzaal in Leiden. Ik wil hier niet ingaan op het muzi kale genot en de muzikale presta ties van die avond. Anderen - meer bevoegde personen - heb ben dat reeds eerder in lovende woorden gedaan. Dat concert is deze week herhaald. De feestcommissie van het koor was op de gelukkige gedachte gekomen om voor deze avond minder-validen uit rust- en ver pleeghuizen in Leiden en omge ving uit te nodigen. Resultaat: wederom een geheel gevulde Stadsgehoorzaal met dankbare en blije toehoorders. Het is dui delijk dat het organiseren van een dergelijke avond veel voorberei ding en medewerking vereist. Denk alleen maar aan het vervoer en de verzorging van de gasten. Dank zij de uitnemende medewer king en steun van het Rode Kruis, dr brandweer en in het bijzonder de Leidse politie is alles voortref felijk verlopen. Ik meen dat dit ook wel eens mag worden ge zegd. Het was grandioos en daar voor veel dank, waardering en hulde. Mevrouw Van 't Hoff Lammenschansplein 7 LEIDEN Scholen (8) Waarschijnlijk heeft de heer Van Dam bij het aanvaarden van zijn functie als wethouder van on derwijs met een opgelucht gevoel zijn geschiedenisboek in de vuil nisbak laten verdwijnen. Jam mer, want daarin staat alles over het gelijk schakelen in 1920 van openbaar en bijzonder onderwijs, (dr. De Visser). Bij de voorgenomen beslissing van de wethouder valt erg op dat al leen het bijzonder onderwijs de dupe wordt. Zou dit de wens van de ouders zijn? Is het ook demo cratisch? Met het verdwijnen van een aantal scholen zal de toekom stige grootte van de klassen zeker op het maximum aantal leerlin gen per klas komen. Hoe is dat mogelijk, als iedereen altijd voor stander is geweest van kleinere klassen? Bevordert dit soms de goede kwaliteit? Hoe bepaalt de heer Van Dam dat door samen voeging van scholen er misschien geen leerkrachten wegvallen? De manier waarop de heer Van Dam de gelijkschakeling van openbaar en bijzonder onderwijs toch zal handhaven, zullen wij en velen met ons van zeer nabij blij ven volgen en "vervolgen". Oudercommissie Hooglandsche Kerkgrachtschool LEIDEN Scholen (9) Wethouder Van Dam heeft ouders en leerkrachten van tien kleuter scholen en vier lagere scholen opgeschrikt met zijn overvaltac- tiek van vrijdag 13 september jl. door met opheffing te dreigen. Aangezien niet hij, maar de mi nister van onderwijs beslissings bevoegdheid heeft, moeten wij aannemen dat het zijn bedoeling is geweest ouders in onzekerheid te brengen over het voortbestaan van deze scholen. Het is duidelijk dat ouders al bij voorbaat deze scholen zullen gaan mijden. Waarom zou hij anders niet rustig vooroverleg met de betrokkenen hebben gevoerd of hen meer tijd voor democratische inspraak hebben gegund? De wethouder speelt een politiek spelletje, dat de toets van behoorlijk bestuur niet kan doorstaan. Hij is ook zo onverstandig zich uit drukkelijk tegen bijzondere scholen te richten, waardoor hij op gespannen voet komt met de geest van de grondwet vrijheid van onderwijs. De argumenten die de wethouder aanvoert, zijn niet erg sterk. Eerdere (discussie) nota's, waaraan hij zijn criteria ontleent, zijn dan ook allerwege bekritiseerd. Zijn suggestie dat kleinere scholen geen goed on derwijs zouden garanderen, raakt kant noch wal en is gebaseerd op omstreden onderwijskundige opvattingen. Het opdringen van vormen van sa menwerking die door het bijzon der onderwijs al in een eerder stadium zijn afgewezen, is autori tair en ondemocratisch. Boven dien doorkruist hij hiermee waarschijnlijk ongewild het lan delijk beleid voor de integratie kleuteronderwijs-lager onder wijs. Wethouder Van Dam zou er beter aan doen te erkennen dat hij zich heeft laten leiden door financiële en politieke overwegingen. Door deze manier van optreden maakt de nieuwe wethouder van on derwijs in administratief beroep weinig kans. Ouders en oudercommissie kleuterschool De eerste stap Morsweg 114 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3