Geschiedenis van China Voortbestaan hangt af van het klimaat m Peking en Hongkong Het verschil tussen China en Taiwan Wereldwijd onderzoek op gang gebracht T ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 EXTRA PAGINA 31 In het onmetelijk grote land China wonen meer dan één miljard mensen. Al die mensen praten Chinees, maar er zijn een paar soorten Chinees. De taal, waardoor veel mensen met elkaar kunnen praten heet het Mandarijn Chinees. De landbouwprodukten zijn: rijst, tarwe, aardappelen, thee, soja en katoen. Verder is er veeteelt en industrie. De hoofdstad is Peking. Eeuwen en eeuwen is China een keizerrijk geweest. De bevolking was arm en er was veel corruptie. Dat wil zeggen, dat belangrijke mensen om geld te verdie nen logen en bedrogen. De meeste mensen waren boer en op het platteland had je rijke landeigenaren die voor heel veel geld een stukje land aan een arme boerenfamilie verpachtten. Toen er vanuit Europa belangstel ling voor China ontstond ging het steeds slechter met de keizer. In 1912 trad de keizer af. Hierna heeft het lang gerommeld in Chi na. Er ontstond een strijd tussen aanhangers van de Communisten en aanhangers van de Kwo Min Tang, een grote landelijke partij. De communisten wonnen uit eindelijk en in 1949 werd de Chi nese Volksrepubliek gesticht. De leider van de communisten was Mao Tse Toeng. Er veranderde veel in China. De landbouw werd erg belangrijk, maar ook de in dustrie werd opgezet. Jaren was het toen erg rustig, maar in 1966 was er de zogenaamde Culturele revolutie. Toen werden er nog meer dingen veranderd en de ideeën van Mao werden, verza meld in het Rode Boekje, massaal onder de bevolking verspreid. Tot zijn dood in september 1978 hield Mao de teugels stevig in handen, maar daarna is zijn in vloed snel verminderd. Toen Mao dood was, werd hij opge volgd door Hua Guofeng. Eerst leek het dat het in China zou blij ven zoals het was, toen Mao nog leefde. Maar langzamerhand werden er mensen machtiger, die dat onder Mao helemaal niet waren. Een Deng Xiao ping. Deze heeft veel invloed uit geoefend in het China na Mao. Er werden zelfs banden aange knoopt met de Verenigde Staten. Gevolg is, datje nu in China coca cola en kauwgum kunt kopen. Maar dat is natuurlijk niet het eni ge. De Verenigde Staten en China werken op een heleboel gebieden Dat doen ze, omdat ze bang zijn voor de grote invloed van de Sowjet-Unie. Dat is de buurman van China. "Samen zijn we sterk", moeten ze hebben ge dacht. En nu zijn ze vrienden, terwijl ze dat eerst niet waren. Zo gaat dat in de politiek. Deng Xiaoping is nu de machtigste man in China. De invloed van Hua Guofeng is wat minder ge worden. Hij is trouwens pas op gevolgd door' een jongere man, verhouding met anderen is Zhao Zhao Ziyang. Nou ja jong: hij is al jong. in de zestig. Maar in een groot En wat hij gaat doen, wat er nu mis- land als China, met zoveel men- schien weer verandert in dat gro- sen, duurt het heel lang voor je te land, dat moeten we nog maar een belangrijke positie krijgt. In even afwachten. De hoofdstad van communis tisch China is Peking. De stad ligt in het noorden van het land en grenst aan Mongolië. Veel mensen denken dat Hongkong de hoofdstad van China is. Maar het is een kroopkolonie van Engeland. Een kroonkolonie is een ge bied buiten Engeland, wat veroverd is en sinds die tijd ook onder Engeland valt. Hongkong is sinds 1842 een Engelse kroonkolonie. Als je met vakantie naar Hongkong zou willen gaan dan kan dat heel gemakkelijk. De rest var China is veel moeilijker te be reiken. Je moet dan een gangsbewijs (visum) aai gen. De Chinese regering vindt het niet prettig om vreemdelingen binnen te la ten, omdat ze het land willen houden zoals het nu is. Taiwan is een groot eiland voor de Chinese kust. Vroe ger heette het Formosa. Taiwan is een onderdeel van nationalistisch China. Van 1945tot 1974 isTsjang Kai Sjek president van he eiland geweest. Na zijn dood is hij opgevolgd door zijn zoon Tsjang Tsjing Kwo. Wat is nu precies het verschil tussen communistisch China en nationalistisch Taiwan? Zoals je wel zult begrijpen ligt dat in het verschil tussen communis me en nationalisme. Communisme betekent: alle goederen zijn gemeen schappelijk eigendom. Je kunt dus bijvoorbeeld geen grond kopen, want die behoort aan de staat. En het huis waarin je woont kan nooit je persoonlijk eigendom worden. Dat klinkt allemaal mooi, maar in de praktijk mankeert er nog wel eens wat aan. In communistische landen kun je niet alles zeggen wat je zou willen, je mag nier zomaar het land uit. Nationalisme is wanneer je je eigen land veel beter vindt dan dat van een ander. Bovendien zijn ze in Taiwan kapitalistisch, dat wil zeggen: iedereen kan zo veel mogelijk zijn eigen gang gaan en de regering bemoeit zich zo weinig mogelijk met wat je verdient en hoe je het verdient. Dat betekent vaak grote ver schillen: erg rijke r De volksrepubliek China heeft een indrukwekkende geschiedenis achter zich. De oudste resten van een menselijk lichaam die zijn gevonden in het gebied, dat nu China heet komen uit de jaren 600.000 tot 500.000 voor Christus, diLs vóór het jaar 'nul'. Dat is lang geleden. Die mens zag er dan ook niet uit, zoals wij eruit zien. Hij was aapachtig met een grote plat te schedel. Deze aapmens met het grote hoofd wordt Pekingmens genoemd. De Chinezen hielden zich al vroeg bezig met allerlei kunstvormen, bij voorbeeld gedichten maken en vazen be schilder en. Zij hadden in vergelijking met de mensen die in Noord-Europa woonden in die tijd een hoge beschaving. Er zijn in China hele oude, mooie vazen aevonden. Die vazen waren op zo'n manier gemaakt dat je kon zien, dat ae mensen er erg veel verstand van hadden. Omdat vrouwen volgens Chinese begrippen kleine voetjes moesten hebben werden de voeten van meisjes afgebonden, zodat ze bij na niet verder groeiden. Dat ge beurde alleen bij de rijke vrou wen, want de arbeidersvrouwen moesten werken en dat ging zo moeilijk als je bijna niet kon lo pen. Tegenwoordig wordt dat niet meer gedaan, maar er zijn nog steeds oude vrouwtjes, die heel moeilijk lopen, omdat hun voeten verminkt zijn. Fietsen Dat we in Nederland veel fietsen weten jullie ongetwijfeld. Maar in China wordt nog veel meer ge fietst. De wegen zijn daar overvol door de vele fietsenHet is er bijna onmogelijk om met een auto tus sen al die krioelende fietsers te rijdenDe verkeersregels zijn dan ook aangepast. Fietsers gaan in veel gevallen voor de auto's. Hipr «ta»t dp Klpnnprrinnc t i-l'9 Hier staat de Klepperdoos ge schreven in Chinese karakters. In China hebben ze niet zoals bij ons een alfabet van 26 let ters. Er zijn veel meer tekens. Hiernaast staan de namen van de redactie van de Klepper doos. Marijke Kool en onder, als laatste Anneloes Timme- rije. Bijdragen: de heer Han, Sinologisch Inst. Leiden en Annemiek Ruygrok. UTRECHT (GPD) - Kankeren op het weer - dat zal overal ter wereld wel gebeuren, hoewel het niet erg veel uit haalt. We zouden beter kunnen mopperen op het klimaat, want dat kan de mensheid wèl beïnvloeden klimaat is het algemene weer type dat hoort bij een bepaald gebied op de aardbol: het weer zelf is hoe dat van dag tot dag heerst. Het klimaat is het samenstel van wezenlijke in vloeden, het weer de wisse lende storingen daarin. Ons KNMI bemoeit zich niet met het klimaat, maar met het „Het grootste wetenschappelij ke samenwerkingsproject van de eeuw", noemde de Utrechtse astronoom en ruimtevaartdeskundige prof. dr. C. de Jager vorige week een wereldwijd onderzoek naar het klimaat. Honderd- vijftig geleerden uit 70 landen maakten voor dat onderzoek vorige week afspraken op een conferentie in Amster dam. De Jagen „We willen beter be grijpen hoe klimaten worden beinvloed, daar bestaan nog veel fundamentele onduide lijkheden over. Toch is het klimaat van groot belang voor het voortbestaan van de mens. Een van de belangrijke onderwerpen is onderzoek naar de gevolgen van kool zuurgas in de dampkring. Heel simpel verteld zit het probleem zo in elkaar de mensheid veroorzaakt steeds meer koolzuurgas, C02, om dat we steeds meer verbran den. Dat koolzuurgas in de dampkring veroorzaakt een soort broeikaseffect. De warmte van buiten kan er wel door, maar de warmte vanaf de aarde kan niet weg. De temperatuur op en rond de aarde stijgt dus, en dat kan het hele klimaatsysteem beïnvloeden Voor de tropen heeft het geen directe gevol gen, maar wel bijvoorbeeld voor de gematigde streken en vooral voor de poolkappen. Die zouden kunnen afsmel ten, en dan krijg je het be ruchte verhaal over de stij gende wereldzeeën". „Dat koolzuur wordt in een evenwichtssituatie door de begroeiing op aarde weer omgezet in zuurstof, maar helaas neemt de natuurlijke begroeiing af. Het oppervlak te woud op aarde neemt wer kelijk angstaanjagend af. In plaats daarvan krijgen we meer woestijnen. Die gekapte wouden worden o.a. opge stookt, en we raken dus steeds verder uit balans. Neemt het poolijs af, dan daalt de terugkaatsing van de zonnewarmte, en blijft er dus opnieuw meer warmte han gen. Het een grijpt in het an der, de effecten hebben de neiging elkaar te versterken". De Jager beaamt dat in grote lijnen allang vaststaat dat „het roofbouw plegen op de aarde" letterlijk levensge vaarlijk is. „Het onderzoek naar de gevolgen van dat C02-effect heeft daarom haast. Er moet een waar schuwende werking van uit gaan. Het is wel bekend, maar nog niet bekend genoeg, en het is ook nog niet afdoende bewezen". Heeft hij als wetenschapper nog huup uai ue geieeruen ui öiaat zullen zijn de gevaren te ke ren? Zo langzamerhand heeft het publiek de indruk, zacht gezegd, dat de wetenschap zelf allerlei ellende uitvindt, en er veel te laat achter komt wat de gevolgen daarvan zijn. De Jager ontkent het niet: „Maar als jeials wetenschap per gevaren ziet, moet je die onderzoeken en melden. Ik overschat de invloed daarvan inderdaad niet: pas als de tijd rijp is voor bepaalde ideeën en ingrepen, gebeurt er wat. Maar meestal is het dan al te laat, ja". „Ik ben dan ook niet erg opge wekt van die conferentie vo rige week thuisgekomen. De problemen zijn ingewikkeld. Maar ik ben nu eenmaal een optimist, dus... Wat interes sant is aan zo'n gezelschap van natuur- en levensweten schappers is de ervaring, dat alle onderzoek met elkaar samenhangt, datje elkaar no dig hebt voor resultaten. Maar ook, dat de ene oplossing of opvatting strijdig is met een andere". Voor elke oplossing een probleem vinden - dat is een verwijt aan zeurpieten, maar tevens een voortreffelijke ei genschap voor wetenschap pers? De Jagen „Natuurlijk. Een mooi voorbeeld: op het con gres vorige week kwam ook het energieprobleem aan de orde. Een Braziliaan vertelde hoe daar alcohol wordt ge stookt uit suikerriet, en welke geweldige vooruitzichten dat biedt om het energietekort te lijf te gaan. Maar onderzoe kers van andere terreinen, de landbouw bijvoorbeeld, vre zen datje daar zulke grote ge bieden voor moet bebouwen met suikerriet, dat de voed selvoorziening voor de steeds groeiende bevolking in het gedrang komt. En nog een stapje verden dan moet er weer meer tropisch woud ge kapt worden, en dat is dus slecht voor de balans van het koolzuurgas. Tegelijk levert dat suikerriet alcohol op die verbrand wordt, en dus juist meer koolzuurgas de damp kring in stoot". Ga er maar aan staan! De Jagen „We gaan nu pas goed begrijpen, wat de mensheid aan het aanrichten is. Dat kappen van wouden, het ver vuilen met koolzuurgas - dat is roofbouw op de aarde ple gen. Essentieel is het inzicht, dat we de toestand op de we reld en de evenwichten kli matologisch veranderen door de schaal waarop onze pro cessen plaatsgrijpen. Een halve eeuw geleden was dat nog niet zo, toen ging alles kleinschaliger. Als we door gaan in het huidige tempo, zijn de tropische regenwou den over 30 a 40 jaar verdwe nen. We moeten de gevolgen daarvan duidelijk ma ken". Een ander interessant onder zoek waartoe vorige week is besloten, betreft het speuren naa' de bewegingen van de aardkorst. De Jager tekent een aardbol op het bord, laat van binnenuit twee pijlen naar boven wijzen die vlak onder de oppervlakte naar links en rechts uitbui gen: „De massa welt van bin nenuit heel langzaam op. Dat verklaart dat de continenten, de opperlaag, soms wel vijf miljard jaar oud zijri, de oce aanbodem echter maar 200 Door JosGoos miljoen jaar. De buitenste schollen, de continenten, drijven heel langzaam van el kaar af'. Hij wijst dan op de pijlen, die aangeven dat de massa weer heel langzaam terugwentelt naar het binnenste van de aarde: „Misschien zijn dat ge schikte plaatsen om kernaf val in te begraven, dan ver dwijnt het in de diepte en komt pas honderden miljoe nen jaren later boven, uitge werkt. Maar er wordt ook ge opperd, dat juist diè dié op de aardkorst te instabiel zijn". Een andere werkgroep is op het congres opgezadeld met de taak over twee jaar een rap port af te scheiden over het probleem van het kernafval. De Jager „Dat is zo'n om streden kwestie, dat het nodig is dat volstrekt onafhankelij ke mensen dat uitzoeken - vor voor die volstrekte onafhan kelijkheid bestaat. Ik hoop het! Wetenschappelijk is het een enorm moeilijke opgave, want als je wil weten of en hoe radioactief afval in de ocea nen of in de continenten op geborgen kan worden, moet je heel veel weten over het gedrag van de lagen. En daar weten we te weinig van. Toch zal dit rapport duidelijk moe ten uitspreken wat verant woord is en wat niet, anders is het niet overtuigend. Hope lijk lukt dat, het is een grote uitdaging". Klimaat, energievoorziening, kernafval - het is maar een greep uit de projecten die het congres heeft vastge steld. Eens per vier jaar komt deze club bijeen, en vormt dan de International Council of Prof C. de Jager: Jioofbouw plegen op de aarde is letterlijk levensgevaarlijk. Daarom heeft dat wereldwijde onderzoek grote haast. Er moet een waarschuwende werking van uitgaan" Scientific Unions (ICSU). De ze internationale raad van we tenschappelijke unies over koepelt achttien internatio nale unies van vakgenoten en 70 nationale wetenschappe lijke academies. De ICSU, waarvan prof. De Ja ger tot vorige week president was, snijdt grote projecten voor onderzoek aan en pro beert die dan onder te bren gen bij de honderden institu ten van de leden. Weten schapsbeleid dus, zodat er meer samenhang komt in het werk van de duizenden we tenschappers over de gehele wereld. Of dat tot heil van de mensheid zal strekken, zoals het mooi heet, De Jager hoopt het. In elk geval helpt kankeren op het weer minder, zoals ge zegd. gezegd

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31