Mijlpaal verbouwing van gebouw Cortona Weidse agenda 5SXX D'66 neemt afscheid van Bert Oosterman Moddermanprijs gaat naar jurist mr. C. Kelk Eerste paal voor 112 appartementen Josephine van Gasteren articuleert te sterk Ademloos mooi spelend RPh-orkest ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - In het Anthonius clubhuis heeft de ledenvergadering van D'66 gisteravond afscheid genomen van Bert Oosterman, die na tien jaar de Leidse gemeenteraad heeft verlaten. "Vermoedelijk een van de weinige partijgenoten in het land die zo lang in een dergelijk orgaan zitting heeft gehad", aldus fractievoorzitter Hans Glaubitz in zijn afscheidswoord. Oosterman kwam in 1970 in de gemeenteraad. In 1974 werd hij voor de toenmalige combinatie van PPR en D'66 wethouder voor maatschappe lijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. Oosterman werd gisteravond, ook door afdelingsvoorzitter Pieter van der Heiden geprezen vanwege zijn verdiensten voor de stad. Het uitstel van de bebouwing van de Stevenshofpolder waardoor het herstel van de binnenstad alle aandacht kon krijgen en de restauratie van het Burcht en Van de Heidecomplex zag Oosterman als belangrijke hoogtepunten in zijn loopbaan. LEIDEN - De tweejaarlijkse Mod dermanprijs is dit jaar toegekend aan mr. C. Kelk voor zijn proef schrift "Recht voor gedetineer den". De prijs zal hem volgende week vrijdagochtend worden ZOETERWOUDE - In Zoeter- woude beginnen morgenmiddag in het kader van de vredesweek allerlei activiteiten die zich uit strekken tot en met woensdag. Burgemeester Houdijk zal de vre desweek morgenmiddag bij de Christus Dienaarkerk openen. Vier dagen kan men daar terecht voor het verkrijgen van infor matie bij negen Zoeterwoudse organisaties. Woensdagavond is als afsluiting van het hele gebeuren een bij eenkomst in de kerk met als spreker oud-minister Trip. uitgereikt in het Academiege bouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg. De prijs die bestaat uit een door beeldhouwer F. Letterie ontwor pen bronzen penning, werd in 1968 voor het eerst uitgereikt aan prof. mr. A.A.G. Peters. Wie in aanmerking komt voor de prijs wordt bepaald door het be stuur van de prof. A.E.J. Mod dermanstichting. Deze stichting is aan de Leidse rechtenfaculteit verbonden en richt zich op de bevordering van het onderzoek op het gebied van de strafrecht- wetenschappen. Mr. C. Kelk verdedigde het be kroonde proefschrift vorig jaar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, De toekenning van de prijs zal worden gemotiveerd door prof. mr. W.H. Nagel. ZOETERWOUDE - Onder zeer grote publieke belangstel ling heeft gisteravond de eerste van twee veiling avonden waarvan de op brengst bestemd is voor de Zoeterwoudse missionaris sen, plaatsgevonden. De twee veilingavonden ma ken deel uit van een actie week, georganiseerd door de werkgroep "Missie en Ont- willeling", waarin verschil lende aktiviteiten worden georganiseerd om uit Zoe- terwoude afkomstige mis- Zoeterwoudse veiling trekt veel publiek sionarissen finacieel te steu- Veel publiek was naar "Ons Huis" gekomen om zeer ver schillende zaken de hamer te zien passeren. In een volge pakte zaal werd veelvuldig, en hoog geboden. Dat hierbij het eigen voordeel op de ach tergrond gedrongen werd, blijkt wel uit de prijzen die er bijv. voor etenswaren ge boden werden. Om de hoek, bij de kruidenier, zou me ningeen tientallen guldens goedkoper uitgeweest zijn. Vanavond vind de tweede ron de van de veiling plaats. Bui ten de al eerder genoemde etenswaren, zullen er dan ook weer vele andere zaken aan bod komen. LEIDEN - In Koppelstein, het gebied in het Morskwartier dat grenst aan de Hoge Morsweg, is gisteren de eerste paal de grond in gegaan voor de bouw van 112 appartementen voor jongeren. De appartementen worden gebouwd in opdracht van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren en de Stichting Leidse Studentenhuisves ting. In het gebied Koppelstein worden ook 204 premie-koopwoningen gebouwd door de Stichting Onder Eigen Dak. Deze woningen zijn be stemd voor gezinnen. De bouw van de U2 appartementen is gistermiddag officieel van start gegaan met het slaan van de eerste paal door de oud-voorzitter van het bestuur van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, mr. J. H. A. Linskens. De totale bouw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De appartementen worden gebouwd door het aannemersbedrijf Du Prie uit Leiden. Wijziging in directie van Diaconessehuis LEIDEN - Drs. C. P. Leijte (36) is per 1 oktober benoemd tot direc teur bedrijfsvoering van het Dia- conessenhuis. Hij is sinds 1975 adjunct-directeur financieel- economische zaken bij dit zie kenhuis, waar hij in 1971 als di rectiemedewerker in dienst trad. Het is de tweede wijziging in de di- rectietop van het Diaconessen- huis. Bekend was al dat dr. M. P. Hennink per 1 oktober directeur patiëntenzorg wordt. Op dezelfde datum treedt mr. J. W. Filippo af als algemeen directeur. Hij is sinds 1960 directeur van het aan de Houtlaan 'gevestigde zieken huis; hij blijft aan het Diacones- senhuis verbonden als directeur bouwzaken en als adviseur van het bestuur. Opvangcentrum alleenstaande ouders helft groter LEIDEN - Bij de verbouwing van Cortona, het opvang- en begeleidingscentrum voor alleenstaande ouders met hun kinderen, is gisteren het hoogste punt bereikt. Deze mijl paal werd aan de Haagweg in Leiden gevierd met een hapje en een drankje onder de op het hoogste punt gehe sen vlag. De verbouwing, die nodig was vanwege de slechte staat van het gebouw en omdat het niet meer aan de normen van de tegen woordige hulpverlening kon vol doen, begon in april van dit jaar. Gehoopt wordt dat voor de win ter het buitenwerk is voltooid. Het binnenwerk moet dan, als alles volgens plan verloopt, in april 1981 gereed zijn. Het gebouw van Cortona zal na de verbouwing, waarvan de kosten al tot meer dan twee miljoen gul den zijn gestegen, de helft groter zijn. Die ruimte wordt gewonnen door een nieuwe vleugel aan de rechterkant en door het plaatsen van een verdieping op de linker vleugel. Daarmee zal het gebouw in plaats van 23, nu 31 kamers gaan tellen. Die kamers zijn dan te vinden op de eerste en tweede verdieping; de begane grond wordt in beslag genomen door een woonkamer, eetkamer, keu ken en ruimte voor de staf. Al met al wordt Cortona een uniek pand. De kamers moeten name lijk zijn berekend op gezinnen van verschillende grootte, die er slechts tijdelijk zijn gehuisvest. De oplossing is gevonden in een zogenaamde "variabele bewo ning". Zo zijn de kamers van ver schillende grootte en worden er veel binnendoorverbindingen aangebracht. Door bovendien te werken met verwijderbare wan den, kunnen de appartementen naar believen groter of kleiner worden gemaakt. Ze bieden dan ruimte aan zowel een moeder met baby als aan grotere gezinnen. tgebreid. Gisteren werd een mijlpaal in deze klus OEGSTGEESTILEIDEN - Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest heeft de heer HJ.de Vlaming gistermiddag in het Sylviuslaboratorium in Leiden de versierselen behorend bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau overhandigd. O eg stg eestenaar HJ. de Vlaming is adjunct-beheerder voor de admini stratie en financiële zaken van de pré-klinische laboratoria van de facul teit der geneeskunde in Leiden. Hij kreeg de onderscheiding omdat hij 40 jaar in rijksdienst is. In 1940 trad de oud-Hagenaar in Den Haag in d ienst bij het ministerie van financiën. Hij doorliep in de daaropvolgende jaren diverse rijksdiensten bij verschillende ministeries. In 1967 kwam hij terecht bij het Sylviuslabo ratorium. Het is al eerder opgemerkt dat het muziekleven in onze stad nog steeds groeiende is, getuige de overvolle Stadsgehoorzaal bij het openingsconcert van dit seizoen van K. en O. Het zou interessant zijn om na te gaan wat gisteravond de trek pleister is geweest: het Rotter dams Philharmonisch Orkest met diregent David Zinman (hier zeer geliefd), of de solist Wolf gang Schneiderhan, die hier al meer is geweest? Of had het pro gramma een meer dan gewone aantrekkingskracht? Het enige dat enigszins afweek van het jaarlijks weerkerende program ma-menu was de Suite nr. 1 in C van J.S. Bach, waarschijnlijk door velen met grote verwach tingen verwelkomd. Toch was het dit openingsbod dat in ver houding tot het overige, niet ge heel heeft bevredigd. Het was een exacte, academische uitvoering, die fantasieloos overkwam. Er waren te weinig dynamische te genstellingen, eigenlijk een uit voering die we in onze tijd te "ou derwets" gaan vinden. De enigen die muzikaal het meest opvielen waren de drie houtblazers (fluit, hobo en klarinet). Maur.alles wat daarna kwam: het Vioolconcert van Mozart in D, K.V. 218, en de "Vierde" van Tsjaikowski, kreeg én naar uit voering, én naar inhoud het volle pond. De opvatting van solist Wolfgang Schneiderhan en van dirigent David Zinman was iden tiek. Elke muzikale beweging van het solo-instrument vond zijn weerklank in het orkest. Dat Zinman zijn mensen elke keer weer weet te inspireren tot een dergelijk levendig en vreugdevol musiceren, is het geheim van de "groten", want Zinman is een di rigent van formaat. Zoals ook Wolfgang Schneiderhan nóg steeds imponeert in visie en uit voering. Maar het hoogtepunt werd de "Vierde" van Tsjaikowski. Een bewogen interpretatie, door drenkt van melancholie, met een ademloos mooi spelend orkest. Zinman heeft zich vooral gehoed voor een te dikke en overdadige orkestklank. Hij liet de weelderi ge kleurschakeringen mooi uit komen. Overigens zou men zich ook bij deze uitvoering kunnen voorstellen dat de componist een weinig vreugdevol, en een gepij nigd mens is geweest. EEP RIJNDERS LEIDEN - Gisteravond deed zich in een vrijwel symbolisch bezette Leidse Schouwburg het intrige rend fenomeen voor, dat een vol gens vele zeer begenadigd actrice zich verbaal verstrikte in een zeer oorspronkelijk toneelgegeven. Het betrof hier de in Amstelveen woonachtige Josephine van Gas teren die, onder regie van Pu- bliektheaterregiseur Ton Lutz, zich gedeelten van Grete Weil's 'Ans Ende Der Welt' ('B-Sagen') eigen had gemaakt. Wanneer men een liefhebber is van het surplus, het bombasitische en het te sterk aangezette, dan zal 'Niet Geloofd, Wel Gedaan' een prach tige theateravond betekend heb ben. Zoekt de theaterbezoeker het echter in de subtiliteit, het understatement, het 'vermoeden' tussen de tekstregels door, dan vervreemd je je al snel van de in cidenteel zeer hoogdravende tek stinterpretatie van J osephine van Gasteren. Over de repertoirekeuze kunnen beide groepen theaterbezoekers het snel eens zijn. Het deels auto biografische in 'Niet Geloofd, Wel Gedaan', dat de in 1935 voor het groeiend nazisme naar Am sterdam vluchtende Grete Weil welhaast heeft gecultiveerd, dwingt onontkoombaar bewon dering af. De als een soort deus ex machina werkende ontmoeting van een Duitse jodin, die na af loop van de oorlog in Mexico een Duitser ontmoet, die haar leven zeer nadrukkelijk bepaald heeft, is huiveringwekkend genoeg. Alle beelden uit de oorlog komen fragmentarisch in hun gesprek terug, waarbij vooral de Duitse jodin, die haar echtgenoot in het concentratiekamp Mauthausen heeft verloren, een lijdende rol lijkt te spelen. Er zijn ogenblik ken in de solotoneelmanifestatie van de actrice Josephine van Gasteren, waarop zij naar onge kende'artistieke hoogten wordt gevoerd. Maar overheersend in haar rolvoering is toch wel de soms wat pijnlijk nadrukkelijke .articulatie, waardoor een gedeci deerdheid ontstaat, die juist deze Duitse jodin in deze dialoog vol strekt vreemd moet zijn geweest. De lijnen, die zij uitzet naar een even pijnlijk als ontluisterend verleden, dienen de Duitser, die zij hiervoor ter verantwoording roept, volledig plat te walsen. In zijn reacties is van die dubbele omkeerbaarheid evenwel niets terug te vinden. Men zou dit in een wat ongemakkelijke gedach- tensprong regisseur Ton Lutz kunnen verwijten, die dan blijk baar in de marge niet corrigerend genoeg zou zijn opgetreden. Eer lijker en logischer lijkt het dit gemis aan zeggingskracht volle dig terug te voeren op de te sterk aangezette declamatiekunst van actrice Josephine van Gasteren. BERT KOEKEBAKKER Jubileum dominee Van Loenen LEIDERDORP - Dominee G. van Loenen, gereformeerd predikant in Leiderdorp, heeft gisteravond in deze gemeente met een recep tie zijn zilveren jubileum als pre dikant gevierd. In de Schep- pingskerk werd hem in verband Kooklessen met natuurvoeding LEIDEN - In het vegetarisch eethuisje Peuleschil, dat begin okto ber in een nieuwe vorm een heropening verwacht, begint op 6 oktober een wekelijkse serie van zes kooklessen met natuurvoe ding. De serie bestaat uit een inleidende lezing, gevolgd door vijf avond en waarop macro-biotische kooklessen zullen worden gegeven. Het geheel wordt georganiseerd in samenwerking met de stich ting Oost West Centrum in Amsterdam, waarvan medewerkers gedurende de maand oktober over het hele land verspreid lezin gen en kooklessen zullen geven. Dit alles onder het motto "Okto ber '80, maand van het voorkomen van ziekten in Europa". De avonden beginnen om 20.00 uur en eindigen omstreeks 22.30 uur. De data zijn 6, 13, 20 en 27 oktober en 3 en 10 november. Opgeven kan op Breestraat 19 in Leiden (tel: 130983). met zijn 25-jarige "diensttijd" door de kerkeraad deze receptie aangeboden. Van Loenen begon zijn werk als predikant op 18 sep tember 1955 in de gereformeerde kerk in Moerdijk. LEIDERDORP - De Unie van Vrijwilligers in Leiderdorp or ganiseert maandag, dinsdag en woensdag een beurs van win- terkleding, schoenen en laarzen voor kinderen van 1 tot en met 14 jaar. Verder kunnen winter sportartikelen worden aange boden voor kinderen en volwas- De beurs wordt gehouden in de hal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Kleren kan men inleveren op maandag van 19.30 uur tot 21.30 uur en dinsdag van 9.00 uur tot 11.00 uur. De verkoop vindt plaats op dinsdag van 19.00 uur tot 21.00 uur en woensdag van 10.00 uur tot 12.30 ZATERDAG Leiden - Tuincomplex Oostvliet- recep tie, 20.00 i Anjelierstic Zuiderkwartier 10.30 i Stadsgehoorzaal - Leids Volksfestival, majorettenconcours straat, Antiekmarkt, 9.30 - 17.00 u Benthuizen - Dorpsstraat opening Leiderdorp - Zijlkwartier - Van der Marckstraat, toneelstuk Toverlei, 20.15 Wassenaar - Natuurwandeling door de Horsten in Wassenaar, 10.00 uur, aan melden K&O Oude Vest 45, tel. 141141 tussen ZONDAG Leiden - Middelweg 19c - kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur Leiderdorp Heelblaa'djespad - Vredesdienst plus discussie Menswording, 18.30 uur MAANDAG Leiden - Wienerwald - Steenstraat, bij eenkomst CDA, 20.00 uur Middelweg 28 - Spiritisch Genootschap Leiden le Binnenvestgracht 33 - Universiteits raad, 19.30 uur Stadhuis - Gemeenteraad, 19.30 uur Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur Femke Volkshuis - vrouwensoos 20.00 - 23.00 uur, tel 149180 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20.00 uur Benthuizen - Raadsvergadering, 20.00 Voorschoten - Dorpskerk - or gel-beiaardconcert, 20.00 uur Leiderdorp - Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan, kinderkledingbeurs, in leveren kleding 19.30 - 21.30 uur Artsen Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk; zaterdag: J. Rus, Middelstegracht 131, tel: 132500. Zondag: S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard; za terdag W. de Bruijne, de Laat de Kan terstraat 32, tel: 126866. Zondag: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel: west: Zaterdag: H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel: 121334. Zondag: A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420.Voor de praktijk van de dokto ren Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door Y. Groenveld, Brikkenwal 19, tel.: 133834. Spreek uur zaterdag-zondag 11-11.30 uur. Leiderdorp - Dr. O. Du Ry v. Beest Hol le, Dr. M.P. Hennink, Vlaskamp 16. tel.: 891100. Spreekuur zaterdag en zondag 12.30-13 uur. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel.: 150394. Voorschoten - Vrijdag 23.00 tot zaterdag 23.00 uur. B. v. Beusekom, Beres- teynlaan 2, tel.: 2520. Zat. 23.00 tot zond. 23.00 uur J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel.: 2356. Warmond/Voorhout - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01710-10030. Wassenaar - Noord, H.W. Plink, Prin- senweg 44a, tel.: 12075. Zuid - J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. Apotheken De avond- en nacht-, zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen 19 tot 26 sept. door apotheek "Leiden Zuid-West", Brahmslaan 20, tel.; 763131, apotheek Beker, Lijtweg 4 Oegstgeest, tel. 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel.. ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoetcrwoude - Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel.: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis Lijtweg 7, tel.: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - L. Alders, Lindenhofstraat 20, Noordwijk, tel.: 01719-17143. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling Helder, Roest,: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Merenwijk, tel.: 071-146686. LEIDEN - In de nacht van donder dag op vrijdag is bij een muziek handel aan de Nieuwe Rijn een dwarsfluit ter waarde van 3100 gulden en een picolofluit met een waarde van 760 gulden gestolen. De nachtelijke bezoekers verschaf ten zich toegang tot de winkel door een etalageruit in te slaan. Bij de inbraak werd voor zeker 7000 gulden schade aangericht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging v 18.00-19.30 uu Zaterdag van Voor betaling van abonnementsgelden 3 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254,10 s f 0,65. A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel economie) P.J. de Tombe (sp P C. Rosier (radio televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320^ Ch. Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude. Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2