~KüTO Chrysler krabbelt overeind 'K-car komt er aan... Hart Nibbrig eri Greeve bouwt voor vijf miljoen hoofdkantoor in Warmond samengesteld door Koos Post ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 EXTRA PAGINA 23 Mitsubishi-importeur Hart Nibbrig en Greeve gaat op de grens van Warmond en Sas- senheim een dikke vijf mil joen gulden investeren in een nieuw hoofdkantoor. Het bedrijf moet wel. Om twee redenen. In de eerste plaats barst het door de snel oplo pende verkopen uit het hui dige jasje. Bovendien dave ren aanstonds de treinen van de Schiphollijn op enkele meters langs het gebouw, waardoor werken in de kan toren van nu schier onmoge lijk wordt. Het is wonderlijk hard gegaan met H.N.G. Nog maar vijf ge leden zat het bedrijf van de ene dag op de andere zonder automerk toen Audi over ging naar Pon in Amersfoort. Een van de commissarissen duikelde echter in Japan een merk met een uiterst moei lijke naam op. Alle krachten werden gebun deld en met uiterste voort varendheid werd getracht autorijdend Nederland met Mitsubishi bekend te maken. Het gelukte dankzij de kreet "de gestaalde perfectie". Bovendien bleken de Japan ners uiterst willig om ge wenste verbeteringen aan de wagens aan te brengen. Wie de modellen van vijfjaar ge leden naast die van vandaag de dag zet zal alleen nog de naam herkennen. De oubol lige karretjes van toen zijn aantrekkelijke automobie len geworden, leuk van vormgeving, compleet van uitrusting en kwalitatief goed genoeg om met de Eu ropese merken te kunnen concurreren. Bij de laatste notering stond Mitsubishi ai op de tiende plaats van de Nederlandse ranglijst. Ondanks de in to taal teruglopende autover kopen had Hart Nibbrig en Greeve in augustus al even veel Mitsubishi's verkocht als in het hele vorige jaar! Men denkt 1980 te kunnen af sluiten met een verkoop van 22.000 personenauto's en een duizend bedrijfswagens. En dan te bedenken dat men met Audi nooit de 8.000 heeft ge haald... Het bedrijf heeft nogal moeten boksen met de Spoorwegen. Eerst zou de Schiphollijn om het gebouw heen lopen. Ten slotte werden de rails nog net tussen HNG en de rijks weg geperst. Dat zorgt na tuurlijk wel voor geluids overlast. Bovendien heeft HNG het niet gemakkelijk door zijn situe ring. Voor een deel op Sas- senheims, voor een deel op Warmonds grondgebied. De oude kantoren staan in Sas- senheim, het nieuwe kan toorgebouw zal verrijzen aan de andere kant van de sloot - die de grens tussen de gemeenten vormt-en zal dus onder Warmond vallen. Het wordt een door "huisar chitect" M.C.Clay ontwor pen vier verdiepingen hoog gebouw - nergens hoger dan tien meter - met een lengte van 64 meter en een breedte van 27 meter. In totaal krijgt het een nuttig vloeropper vlak van 2100 vierkante me ter. Tegen het einde van dit jaar moet de eerste paal de grond in. Men rekent op een bouw tijd van ongeveer vijftien maanden, zodat begin 1982 de kantoren kunnen worden betrokken. In het gebouw zal ook het be drijfsrestaurant komen. Verder speciale ruimten voor de computers, die in steeds groter getale de werk zaamheden van het groeien de importeurschap begelei den en voor de dealers. En natuurlijk zal men de show room in het nieuwe gebouw onderbrengen. Een tunnel verbindt het nieuwe gebouw met het oude gedeelte van het bedrijf. Bovenop de kan toren komt een daktuin. "De K-car komt er aan". Dat kan men overal zien en horen in en rond om de Amerikaanse stad Detroit. Op affiches en enorme lichtreclames. Maar ook op televisie, in kranten en op de radio. Noem maar op. Het is de Chrysler die Nederland als Dodge Aries tijdens de RAI in februari kan leren kennen. Dan wordt hij door CDP-Import hier geïntroduceerd. Maar hij is in de eerste plaats bestemd om in Amerika te gaan con curreren met de zogenaamde "X-car" van General Motors. De wagens worden leverbaar in twee- en vier- deurs uitvoeringen. Met de nieuw ontwik kelde 22 liter motor uit eigen huis of met de 2,6 liter krachtbron van Mitsubishi. Beide vier cilinders (met vermogens van res pectievelijk 84 en 92 pk) zijn uitgerust met een vier-versnellingsbalc of een automaat. Verder heeft Chrysler als enige fabrikant in Amerika een stationwagon die net als de andere modellen op de voorwielen wordt aangedreven. De wagens zijn naar Europese begrippen nog behoorlijk groot al zit je achterin niet erg ruim. Uiterlijk zijn ze niet opvallend. Voor al de tweedeurs biedt maar een matige aan blik. De aardigste uitvoering is de vier- deurs met een gebroken witte kleur. Het interieur van de K-car ziet er verzorgd uit. Op tal van plaatsen is er echter onlo gisch beknibbeld op afmetingen. De hoe- denplank is bijvoorbeeld niet breder dan vijf centimeter. Achterin zitten twee piepkleine asbakjes. En ook het handschoe nenkastje is zeer bescheiden van afmeting. Een korte testrit op Amerikaanse wegen liet een gunstige indruk achter: een zeer be trouwbare. gemakkelijk te bedienen en prettig stille wagen. Goed zicht rondom me de door de grote binnenspiegel en de twee van binnen uit te verstellen buitenspiegels. De wagen stuurt gemakkelijk (bekrachtiging is wel extra) en de vering is typisch Ameri kaans, derhalve te zacht voor Europese be grippen. Voor onze markt wordt het veersys- teem dan ook wat stugger gemaakt. Bij 90 kilometer per uur constant (dat is de maximum snelheid in de Verenigde Stalen) is het benzineverbruik één op dertien. Dat gunstige cijfer komt voor een groot deel door de compactheid van de auto (4.47 lang en 1.74 breed) en het aanzienlijk lagere ge wicht dan voorheen: slechts 1200 kilo. De verschillende versies van de K-car komen met hun prijs onder die van de X-car an General Motors. Als gevolg daarvan moeten de prijzen van de Dodge Omni en Plymouth Horizon omlaag. Om genoeg prijsverschil met de K-car te krijgen. Die prijsverlaging is ook mogelijk omdat Chrysler nu meer kan produceren door een motorencontract met Talbot. Door die scherpe prijzen komt de Dodge Omni nu vrijwel zeker ook naar Nederland. De nieuwe K-car heeft maar weinig onder houd nodig. Gemiddeld drieënhalf uur ge durende de eerste 80.000 kilometer. Maar wel om de 10.000 kilometer olie verversen. Om de motor goed te laten lopen is er de meest geavanceerde computertechniek van de ja ren tachtig ingestopt. Een hele trits sensors, thermostaten, drukmeters, detectors en an dere geraffineerde "speurneuzen" geven in formaties aan een zogenaamde "black- box". Het centrale zenuwstelsel als het ware. En dat verwerkt dié gegevens en zendt daarop orders uit om de benzine-lucht-ver- houding volmaakt te houden, bougies en Uitlaatgassen te controleren en nog meer van dergelijke klusjes te laten verrichten. Schijfremmen kunnen door doe-het-zelvers simpel worden vervangen door twee pennen weg te halen. Kortom: betrouwbaar en laag in onderhoudskosten. Dat moet de Ameri kaanse markt zeer aanspreken. Want daar wordt veelal net zo lang doorgereden totdat men een vreemd geluid hoort of tot het mo ment dat de wagen eenvoudig dienst wei gert. Een onderzoek van Shell wees uit uit dat in Amerika van de honderd chauffeurs de helft met een kwart te weinig olie reed. Meer dan de helft had de gebruiksaanwijzing niet of nauwelijks gelezen. Eén op de tien had die zelfs nooit aangeraakt... Het succes van de K-car ijlt de officiële intro ductiedatum van 2 oktober al vooruit. Eige naars van wagenparken - de z.g. fleetow- ners - konden in totaal niet meer dan 45.000 stuks bestellen. Anders waren er voor de Amerikaanse dealers niet genoeg over. Begin volgend jaar verschijnt de Dodge Aries op de Nederlandse markt. De jongste impor teur van Nederland maar tevens grootste Chrysler-importev.r van Europa hoopt in de daarop volgende maanden van 1981 er en kele honderden te kunnen slijten. Een maquette toont het kantoorgebouw van Hart Nibbrig en Greeve zoals het langs het viaduct in de weg Warmond - Sassenheim zal verrijzen. Lee A. Jacocca het het beste om wereldv/ijd samen te werken. Niemand is groot genoeg om het allemaal in zijn eentje af te kunnen. We hebben van Japan gezien hoe ver je het kan schoppen als je samenwerkt. Dat moet hier in Amerika ook. Net als in Eu ropa". Voorbeelden van die samen werking: elektronika van de fabrieken in Huntsville gaat naar Peugeot. Die op zijn beurt weer dieselmotoren le vert aan Chrysler. Verder le vert Mitsubishi voor de K-car de 2.6 liter "fluistermotor" met balansassen. Dauch - die van de Amerikaan se tak van het Volkswa gen-concern komt - meent dat de arbeidsmentaliteit in Amerika langzaam aan het veranderen is. "Je moet 's avonds in de spiegel durven kijken om te zeggen: ik heb gewerkt. Dat is beter dan door een slappe houding werkloos te zijn. En een nieuwe presi dent zal niet lang kunnen blijven als hij niet aan drie belangrijke woorden denkt banen, banen, banen...". Voor het gemak gaat Dauch er aan voorbij dat ruim een kwart miljoen werklozen in de auto-industrie niet alle maal door hun eigen schuld de hand moeten ophouden! Leuzen Maar hoe dan ook, Chrysler moet ten koste van veel gel delijke steun een betrouwba re automobiel zien te maken die het in de "zuinigheidsra ce" goed doet. Voor dat doel wordt er nog een vijfde fa briek in Mexico uit de grond gestampt om eind volgend jaar in totaal 1,3 miljoen wa gens te kunnen produceren. Dat moet door de 75.000 werk nemers worden gedaan. Overal in de fabrieken kan je leuzen tegenkomen. "Be dankt Amerika... nu is het on ze beurt". Of: "We kunnen het maken" en "Ik koop wat ik bouw". Als het enthousiasme er niet is dan wordt het er door de jon ge Dauch en zijn staf wel in gepompt. Hij heeft in elk ge val bereikt dat men nu voor ligt op het produktieschema. Voorheen lag Chrysler altijd achter en dat is niet zo best als men een goede concurrentie positie wil heroveren. Üiteraard is er fors geïnvesteerd in automatische produktie. Computers sturen vele robots feilloos om een snelle pro duktie te garanderen. De techniek is daarvan zo uitge kiend dat volgens presi dent-directeur Lee A. Iacocca zelfs Japanners komen kijken hoe ze dat doen. Dat geluid hoorden we echter ook in Engeland waar ze een hyper-moderne fabriek uit de grond hebben gestampt. De Japanners willen kennelijk niet achterblijven. Uit het rood Terug naar Amerika, waar de investeringen hun uitwer king op de verliesrekening van Chrysler niet hebben ge mist. In het tweede kwartaal van dit jaar was er nog een verlies van 540 miljoen dollar maar in het derde kwartaal wordt dat tot de helft terug gebracht. Daugh zegt tegen het einde van het jaar uit de rode cijfers te zijn en winst te maken. Hoeveel? "Dat zal lig gen tussen één en 250 miljoen dollar...". Dat het verlies drastisch kon worden beperkt komt voor namelijk door het niet zo sterk dalen van de autover kopen ten opzichte van vorig jaar. In het eerste halfjaar werden er zo'n 200.000 auto's Door Siem Leeuwenkamp "Wat is er aan de hand?" "Oh, ik ben een Neder landsejournalist die de nieuwe wagen wil zien". "Nou, ik kan je verzeke ren dat het een ver draaid goede is". Dat soort korte dialoog jes zeggen soms meer dan een pittige pers conferentie. Lopend in een gigantisch grote fabriek f van Chrysler kwamen deze uitspraken van een nieuwsgierige man in overall onvervalst en thousiast ovei Het boeltje is door de hoogste baas Lee A. Iacocca aardig opgezweept. En met de steun van de Amerikaanse rege ring wil Chrysler dit jaar nog uit de rode cijfers raken. Met die financiële steun van twee miljard dollar en an derhalf miljard dollar garantielening moet deze autogigant de problemen van hoge rente, voorthollen de inflatie, snel groeiende Japanse export en andere economische kwellingen te boven zien te komen. Ook bij dit bedrijf hangt - net als bij British Leyland in En geland - veel zo niet alles af van het nieuwe produkt. Bij Leyland de Mini Metro, bij Chrysler de K-car die als Plymouth Reliant en Dodge Aries op de markt komt. Een andere opvallende gelijke nis die in Detroit naar voren kwam was de noodzaak tot samenwerking. Wil de auto-industrie in Europa het redden dan moeten ze on derdelen en produktie meer op elkaar afstemmen. Voorrang Chrysler-directeur Richard E. Dauch (pas 37 jaar oud en vijf maanden in dienst bij Chrys ler) gaat zelfs nog verder. "De export moet in Amerika voor rang krijgen en economisch is Een kijkje in de Chrysler-fabriek in Detroit (Jefferson). Tot nu toe liet men in de auto-industrie de carrosserie om de motor "vallen Chrysler heeft dal omgedraaid. Motor en ixiorwielaandrijving worden in de boven hangende carrosserie getild. minder verkocht dan in 1979. Verder is er flink gesnoeid in het aantal staffunctionaris sen, zijn produktieplannen opgegeven die niet direct noodzakelijk waren en ande re projecten met hoge kosten opgeschort of afgelast. Voorbeeld De reeds genoemde Lee A. Ia cocca - de topman van Chrysler - heeft een voor beeld gesteld: zijn jaarsalaris is teruggebracht tot zegge en schrijve één dollar netto. De afspraak was, toen hij Ford kwaad was weggelopen, een baan bij Chrysler op basis van "no cure no pay" (geen succes geen geld). Medelijden is echter niet nodig. Want bij zijn vertrek van Ford kreeg hij meer dan een mil joen dollar mee. En als het hem inderdaad lukt Chrysler uit het diepe dal te halen dan wachten hem nog honderd duizenden dollars. Hij be hoeft zich derhalve niet te be perken tot een eenvoudige hamburger... Diezelfde Iacocco (door zijn ouders Lido genoemd) was overigens 32 jaar in dienst van Ford. Daar ging hij weg om dat men zijn plannen niet ac cepteerde. En wat bij Ford niet mocht kon bij Chrysler wel: sterke rationalisering, minder personeel en het uit brengen van een compacte voorwielaangedreven mid denklasser. Vandaar dat hij best bij het be gin van de K-car-produktie kon zeggen: "Dit is K-dag voor Chrysler, D-dag voor Detroit en een nieuwe dag voor Amerika". Want buiten de zeer moderne en doelmati ge manier van autoproduktie is de K-car voor Amerikaanse begrippen ongekend zuinig. De toekomst van Chrysler hangt voor een groot deel af van het succes van deze zoge naamde K-car. De eerste ces ten van Amerikaanse auto journalisten geven goede hoop. Van "dit is wat Amerika nodig heeft" tot "een wagen die boven onze verwachtin gen uitgaat". Goed verkocht De leiding van het concern is bezield. En... er wordt in elk geval goed verkocht. Dat kunnen de grootste twee - Ford en General Motors - net niet zeggen. De eerste Ameri kaanse kleine, zuinige en mo derne auto Dodge Omni (Ho rizon) sleepte het concern door de eerste helft van 1980. Een verdergaande samen werking met anderen is voor Chrysler de enige weg om verder uit de perikelen te ko men. Kennelijk ziet ook Ford nu in dat dit nood zakelijk is om te overle ven. Eerst wilde Ford niets weten van Toyota. Maar nu wordt er gesproken over een gezamenlijke produktie van 600.000 auto's in de Verenigde Staten. Dat is driemaal meer dan Toyo ta in mei van dit jaar voorstel de. Toen zei Ford hooghartig neen: "Toyota heeft techno logisch niets meer dan wij". Dat kan waar zijn maar met een verlies van rondom 2,3 miljard dollar dit jaar moetje toch niet denken het alleen af te kunnen. Als men bij Chrysler zegt dat de Amerikaanse automobielin dustrie is begonnen met een herindustrialisering, dan is dat juist. Jammer alleen dat het geld voor die broodnodige investeringen niet veel eerder is vrijgemaakt...

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23