Vorstelijke ontvangst voor Joop Doderer in Las Vegas 'Dit was gewoon geweldig' EXTRA ATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 Het Riviera-hotel in het hartje van Las Vegas flinks). Niet minder dan 3500 kamers, 'gekoelde', telt het gigantische onderkomen. 'Room' 875 was de kamer waar Joop Dode rer een dag of tien bivakkeerde. CAAG - Voor zoon David was alleen het cadeautje maar interessant. De rest kon hem gestolen worden. Of z'n pa nu wél of géén succes in Las Vegas had, maakte hém niets wijzer. Als 'ie maar een souvenir had meegenomen, dan was het goed. Vader Joop stond nog op de trap van het vliegtuig toen het joch al van verre riep: "En wat heb je voor me meege bracht Js een échte vorst is Joop Doderer in hét Ameri kaanse uitgaanscentrum Las Vegas begroet. Met loeiende sirenes begeleid den twee politiewagen en vier motoragenten de sta tige Rolls Royce door het drukke verkeer in de stad die 360.000 inwoners her bergt. Op weg,naar het ho tel met niet minder dan 3500 kamers. Achterin die statige Rolls, dik in het pluche, een glimlachende Joop Doderer, de 'vorst' van het Kaag-eiland. Bij het hotel werden zijn blik ken verbaasd. In levens grote letters stond er te le zen: 'Welcome King Joop'. Joderer kon z'n ogen niet geloven. Maar de hulde was wel degelijk voor de Nederlandse acteur die in Las Vegas als 'Koning Joop' van het eiland Kaag was gelanceerd. Weten de Amerikanen veel dat het om een piepklein stukje grond middenin de Ka- gerplassen gaat? 'ortuin 'e vorst komt in de show naar Amerika om er achter de gokta fels een fortuin te verdienen. Het pakt echter allemaal heel anders uit; de koning verliest z'n hele hebben en houden. Zelfs een krediet draait hij er in enkele ogenblikken door. Als ober pro beert de koning het geld terug te I verdienen, maar dat mislukt. Dan j belandt hij op straat en trekt Las Vegas door als een ware zwerver. Op zijn tocht leert hij het uit- gaanscentrum kennen. Doderer ontmoet sterren als Jerry Lewis, Roberta Flack, Aretha Franklin, j Tony Bennett en vele anderen. "Dit was gewoon geweldig", rea- I geert een vermoeide acteur in zijn 1 woning op het Kaag-eiland waar I hij samen met zijn vrouw Esther, zoon David (6) en dochter Barba ra (P/2) woont. "Ik had wel een stunt verwacht, maar dit, nee, te gek was het. Politiewagens met gillende sirenes maak je er alleen maar mee bij serieuze toestan den. Maar voor mij wilden ze wel één keer een uitzondering ma ken." Doderer denkt dat zo'n ontvangst alleen maar in Amerika kan. De rit in de Rolls Royce en al die eer, de acteur raakt er niet over uitge praat. Steeds opnieuw schieten hem, als 'ie 's avonds rustig thuis in een luie stoel zit, voorvallen te binnen. En 'stoort' Joop z'n vrouw met één of ander zot ver haal. Onbegrensd "Ze zeggen wel eens dat Amerika het land met onbegrensde moge lijkheden is, nou, ik heb het mee gemaakt. Het is ongelooflijk wat ze daar voor elkaar kunnen bok sen", lacht Joop. "Ik heb me wel eens afgevraagd hoe ze dat alle maal in hemelsnaam voor elkaar kunnen krijgen. En zeker als je naar Nederland kijkt. Daar is ont zettend veel nodig voor je iets in kannen en kruiken hebt. In Ame rika doen ze het gewoon. Het loopt veel soepeler." Het maken van de televisieshows (in het Frans, Duits, Engels en vanzelfsprekend Nederlands) was tot in details verzorgd. Acht maanden voor de reis naar Ame rika begon, zijn op het Kaag-ei land de puntjes op de i gezet. De Amerikanen gingen niet over één 'Vorst Joop' geniet met volle teugen van het heerlijke zonnetje. Tussen de opnamen door zag hij kans om ook iets van de omgeving te bekijken. nacht ijs maar vlogen eerst over om poolshoogte te nemen. Pas toen zij in de gaten hadden dat alles goed in elkaar zat, werden de handtekeningen onder het veertien pagina's tellende con tract gezet. Wat Joop wél tegenviel in de stad, in het hartje van de Nevada- woestijn, was de temperatuur. Als de cameraploeg in zwem broek en met een koel glas bier in de hand opnamen maakte, stond Doderer in een mooi 'pakkie'. Gekkigheid te verkopen bij een hitte van 42 graden "Dan weet je echt niet wat je over komt. Zoiets had ik nog niet eer der meegemaakt. Ik geloof dat ik per dag wel drie liter vocht kwij traakte. Zo had je je verschoond, of je dreef al weer. Vreselijk. Ja, dan wasje gewoon blij als je weer in de 'gekoelde' wagen kon stap pen." Té strak Moeite had Joop Doderer nogal eens met de, in zijn ogen, té strakke schema's waarmee de Amerikanen werkten. Alles moest op de minuut worden ge regeld. "Dat zijn wij in Nederland helemaal niet gewend", laat hij weten. "Een voorbeeld van een werkdag? Je kwam om zeven uur je bed uit, een uur later at je en om half negen besprak je de plannen voor die dag en dan ging je fil men. Tot de zon onder ging. En dan moest ik de aankondigingen in vier talen nog doen. Om half elf kapten we ermee. Maar dan wa ren we stuk voor stuk doodop. Gelukkig was er air-conditioning in de kamers. Kon je wat afkoe len...." Doderer zou aanvankelijk de tele visieshows maar in drie talen doen. Frans zou hij laten vallen. Op het allerlaatste moment be sloot hij tóch voor Frankrijk op namen te maken. Omdat Charles Aznavour en Michel Legrand ook in Las Vegas optreden. "Ja", gniffelt de acteur, "erg ge makkelijk was dat zeker niet. "Maar", laat hij er direct op vol gen, "Het was wél de moeite waard. We mochten zelfs in het casino filmen. Dat is nog nooit vertoond. Zelfs het personeel achter de goktafels mocht in beeld komen. We hoefden niet voor stands-in te zorgen. Te gek hoor." Tros Het is zo goed als zeker dat de Tros de Doderer-shows zal uitzenden. Bovendien zijn er met een Duitse omroep contacten en heeft Zwit serland al laten weten geïnteres seerd te zijn. Frankrijk, denkt Doderer, zal geen punt zijn. Om dat twee bekende artiesten uit dit land in één van de veertien shows te bewonderen zullen zijn. De shows zijn goed ontvangen. Voor Doderer staat dit nu wel vast. Dat heeft hij ook wel een beetje te danken aan de acteurs en actrices met wie hij in Las Ve gas heeft gewerkt. "Weet je wat me bijzonder opviel? Dat die grootheden van het witte doek zo verschrikkelijk collegiaal en vriendelijk zijn. Ze lopen niet naast hun schoenen. Als ze in de gaten hadden dat ik nerveus was, dan probeerden ze me op allerlei manieren op m'n gemak te stel len. Buitengewoon was dat. Ei genlijk verwacht je van zulke mensen, dat ze hun neus ophalen voor een acteur uit een kikker landje als het onze. Maar nee hoor. Ze stoten je niet van je voet stuk. Natuurlijk, ze weten best dat ze de 'grootsten' zijh. Merken laten ze dat in geen geval. En dat vind ik zo fantastisch." Heerlijke tijd Ondanks dat het pezen geblazen was, spreekt Joop Doderer over een 'heerlijke tijd' die hij voor geen goud had willen missen. De acteur steekt het niet onder stoe len of banken toch wel een beetje trots te zijn dat juist hij werd uit gekozen om de shows voor Euro pa te komen presenteren. De grote producer Soares was 'ver rukt' van Joop acteertalent. "Die man", lacht Doderer, "kreeg een soort appelflauwte toen 'ie me bezig zag achter een goktafel. Constant riep 'ie: Geweldig. Ja, dat geeft je toch wel een kick hoor." In die zelfde goktent stapte een mi serabel klein mannetje, met een hoed tot op de oren, naar Joop toe 'Koningin' Tracy Vacarro was speciaal naar Las Vegas gehaald om de 'koning van het Kaag-eiland' te begroeten. Het 18-jarige fotomodel werd na Bo Derrek als Amerikaans mooiste gekozen. en schudde hem minutenlang ae hand. Het was een filmproducer. Of Doderer zo gauw mogelijk contact met hem wilde zoeken. De man wil een film met de ko miek gaan opnemen. Toen de producer wegliep frommelde hij de Nederlandse acteur een kaar tje in de hand. "Ja, met hem moeten we in elk ge val gaan praten. Er zijn trouwens meer mogelijkheden om de hoek komen kijken. We gaan so-wie- so door op het 'koningsverhaal'. Dit is zo aangeslagen, er moet een vervolg op komen. Het is de be doeling dat de 'vorst van het Kaag-eiland' de elf Nederlandse provincies bezoekt. We maken er een special van. En daarmee gaan we terug naar Amerika. Vooral het spefieke van ons land zal daarin worden belicht. Ik loop er als een 'rode draad' tussendoor met wat grappen", aldus de ac teur. Geen klokken Wonderlijke dingen heeft Joop Doderer in Las Vegas meege maakt. Zo heeft hij in die grote stad geen klok kunnen ontdek ken. "Die hebben ze er volgens mij niet. Soms moesten we schat ten hoe laat het was als je geen horloge droeg. Begrijpelijk, want dag en nacht gaat het leven er door. Tijd kennen ze niet. Je weet er niks. ook geen dag. Zelfs een telexbericht krijg je er niet uiL. Eén keer heeft hij zich de ogen uit gewreven. Toen 'ie een bezoekje bracht aan één van de vele casi no's. Een man zat achter een gok tafel met twintigduizend dollar voor zich. Nog geen twintig mi nuten later was hij blut. "Dat is onbegrijpelijk. Zandvoort en Valkenburg stellen dan niks voor." Geld is het magische woord in Las Vegas. Ook voor een oud vrouw tje dat met drie emmers vol dol lars achter een paar fruitautoma ten zat te spelen. Luttele minuten later was het bekeken en verliet de vrouw, volkomen berooid, de goktent. Jarig Joop heeft zijn verjaardag in het vliegtuig gevierd toen 'ie naar huis vloog. Boven de Noordpool, waar het op dat moment 58 gra den onder nul was, haalde de ge zagvoerder een koele fles cham pagne tevoorschijn. Maar ik heb eerst zeker een kwartier naar die schitterende gletschers beneden me zitten kijken voor ik een slok nam. Prachtig, zo mooi is dat. Weet je. door dat tijdsverschil met Amerika, ben ik voor het eerst in m'n leven 33 uur jarig ge weest Rechts: één van de vele gokpaleizen die er in hét uitgaanscentrum van Amerika zijn te vinden. Binnenkort is Frank Sinatra eigenaar van dit complex. Voor het lieve sommetje van 300.000.000 dollar

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21