LEIDSCH mDAGBLAD r Dodelijke tampons in VS VVD woedend over plan besteding aardgasgeld Vernietigend rapport over Iran-politiek VS JF Wernink beton in geldzorgen Ramp met atoomraket Albeda mag geld niet aan werkgelegenheid uitgeven Prix Italia voor "Opname' SKIELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis i ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36274 Bureau Witte Singe! 1 Directeur G Koopman - Rr« i P,Hpn ssr RV£rans dagblad voor leiden en omstreken v» JT ÏS3L WASHINGTON - Duizend mensen in een dunbevolkt gebied van de Amerikaanse staat Arkansas zijn gister nacht in allerijl geëvacueerd na een ontploffing van brand stof van een atoomraket. Ruim twintig luchtmachtmi litairen, die bezig waren een kort tevoren ontdekt lek in de brandstoftank voor de eerste trap van de raket te dichten, raakten gewond. Onder de burgerbevolking zijn geen slachtoffers gevallen. Geen radioactiviteit De raket was uitgerust met een zware kernkop, maar volgens het Pentagon is er geen radio activiteit vrijgekomen en be stond er ook geen kans dat dit nog zou gebeuren. President Carter heeft een on middellijk onderzoek gelast naar de toedracht van het on geval en inspectie bevolen van de 53 andere silo's waarin Titan-raketten, het oudste van Amerika's strategische wapens, paraat worden ge houden. Carter zei dat de Ti tan-raketten op den duur zullen worden vervangen in het kader van de kernwapen ontwikkeling. Volgens woordvoerders van het Pentagon heeft een tèchnicus bij onderhoudswerk een Straatterreur in Almelo ALMELO - In de Almelose wijk "de Kerkelanden" hebben zich vannacht ernstige rellen voorge daan. De Almelose politie spreekt van complete straatter reur. Jongelui staken auto's en meubilair in brand, bewerkten politiewagens met ijzeren staven en gooiden met stenen de ruiten in van leegstaande huizen. Dit meestal onder invloed van sterke drank, zo meent de politie. Toen vannacht bleek dat gewone agenten de rellenschoppers niet de baas konden, werden in over leg met de hoofdofficier van justi tie in het arrondissement Almelo, mr. Gonsalves en burgemeeste Schneider van Almelo, drie pelo tons van de mobiele eenheid in gezet. Er zijn zes arrestaties verricht. On der hen is een 23-jarige Almeloër die met een auto door het vuur n ongeveer 17-jarige met stenen gooide, r bekend zijn er tot nu toe geen gewonden gevallen. Te gen zes uur vanmorgen werd het rustig. jongen dit Voor z Zonnige perioden Vandaag af en toe bewolking en perio den met zon. Later op de dag en van avond zijn er regen- of onweersbuien te verwachten. De temperaturen kunnen oplopen tot 19 graden aan zee en 25 gra den in het oosten van het land. Er zal een matige wind waaien. 21 SEPTEMBER Zon op: 7.22 uur; onder: 19.39 uur. Maan op: 18.26 uur; onder: 2.59 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.06 en 13.38 uur; laagwater om 9.11 en 21.43 uur. 22 SEPTEMBER Zon op: 7.24 uur; onder: 19.36 uur. Maan op: 19.01 uur; onder: 4.15 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.15 en 14.40 uur; laagwater om 10.31 en 22.51 uur. hier op archieffoto schroefdop met een gewicht van zo'n 1300 gram laten val len. Het werktuig raakte de brandstoftank en maakte daarin een gat. Vanwege de giftige dampen die eruit ont snapten werden eerst omwo nenden in de onmiddellijke omgeving tot vertrek aange spoord. Enige tijd na het ongeval wer den de giftige dampen pas opgemerkt en een technicus nam onmiddellijk de voorge schreven noodmaatregelen, waarbij de silo onder water wordt gezet. Na de explosie, die een paddes toel van gas en rook boven de silo deed opstijgen, aan de onderzijde roodgekleurd door de bulderende vlam men, werd een groter gebied ontruimd in verband met de windrichting. Vijf uur na het ongeval mochten bewoners van verder weg dan acht ki lometer weer naar huis terug keren. Brandwonden De gewonde militairen hadden brandwonden en ademha lingsmoeilijkheden vanwege het giftige gas. Vier van hen liggen nog in een militair hospitaal, vanwege hun brandwonden van de eerste en tweede graad. Hun toe stand wordt bevredigend ge noemd. De luchtvaartautoriteiten heb ben het luchtruim met een straal van 25 kilometer rond de silo voor gesloten ver klaard. Een woordvoerder zei dat er veel giftige dampen in de atmosfeer zijn vrijgeko men en dat men bovendien een toevlucht van grote drommen vliegende nieuws gierigen wilde vermijden, die het luchtverkeer in de war zouden kunnen brengen. De ontploffing deed de grond in wijde omtrek schudden en volgens ooggetuigen werd het zo helder als bij daglicht. De onderhoudsploeg was al om half acht 's avonds aan het werk gegaan om het lek te dichten. Een honderdtal bur gers werd toen in een straal van anderhalve kilometer geëvacueeerd. (Van onze verslaggever) LEIDEN - De tampon is ter discussie komen te staan nu in de Verenigde Staten zo'n 25 sterfgevallen in ver band worden gebracht met het ge bruik van inwendig verband. Volgens functionarissen van de Amerikaanse gezondheidsdienst blijkt uit een onderzoek dat tampons in het algemeen, maar met name het merk Rely, te maken hebben met een - soms dodelijke - ziekte. De fabrikanten Procter and Gambel van het in opspraak geraakt0 tam- ponmerk hebben de produktie inmiddels ge staakt. Het merk is in Nederland overigens niet verkrijgbaar. Bij de ziekte ten gevolge van een vergiftiging soms een shocktoestand op. De ziekte vindt zijn oorsprong bij een organisme in de vagina en concentreert zich om of in de tampon. Ter wijl de ziekteverwekker zich vermenigvuldigt geeft het een gifstof af dat door het bloed wordt opgenomen. Dit veroorzaakt de shocktoestand die kenbaar wordt door een snelle daling van de bloeddruk. Parfum Inmiddels is de Canadese regering een onder zoek begonnen naar het merk Rely maar ook naar met drie andere tamponmerken: Playtex, Tampax en Carefree. Van Rely (letterlijke ver taling: betrouwbaar) is bekend dat de tampons met parfum of deodorant worden bewerkt. Evenmin als het geruchtmakende merk is Ca refree (althans in tamponvorm) in Nederland verkrijgbaar. Playtex, geen gewone tampon, maar soort bekertje, is hier wel kort in de han del geweest, ongeveer vijf jaar geleden. Het merk verdween omdat de verkoop ervan geen succes was. Het ministerie van volksgezondheid is overi gens (nog) niet van plan om bepaalde tampon- merken uit de handel te nemen. Het wil eerst de officiële onderzoeksrapporten uit Amerika af wachten. De importeur van Tampax kon nog geen com mentaar leveren. Alle medewerkers zouden zich momenteel "in het buitenland" bevinden. DEN HAAG (GPD) Het is voor de VVD „onaanvaardbaar" dat door het kabinet de toegezegde steun aan het be drijfsleven wordt verminderd. Deze steun zou door de regering uit de extra aardgasinkomsten van 1,3 miljard worden gefinancierd. Dit zei VVD-fractievoorzitter Riet kerk tijdens de vergadering van de vanmiddag gehouden partijraad te Amersfoort. Met deze uitspraak reageert hij op het plan van minister Albeda (so ciale zaken) die in een interview met de FNV-vakbondskrant niet uitsloot dat een deel van de extra aardgasinkomsten zouden wor den gebruikt voor het bevorde ren van de werkgelegenheid. De fractievoorzitter had ook gister avond tijdens de uitzending van de WD voor de radio al een der gelijke waarschuwing aan het CDA laten horen. Hij verklaarde het niet aanvaardbaar te vinden wanneer bij de algemene be schouwingen door andere partij en zou worden getornd aan de lastenverlichting en tegemoet komingen aan het bedrijfsleven. Volgens Rietkerk zijn de maatre gelen die in de miljoenennota worden aangekondigd eigenlijk toch al niet genoeg. Weigering Premier Van Agt heeft op zijn we kelijkse persconferentie gewei gerd een duidelijke voorkeur uit te spreken over de bestemming van de extra aardgasbaten. Daarmee kiest hij een middenpo sitie tussen minister Albeda (so ciale zaken) en minister Van der Stee (financiën) en de WD-be- windslieden. De CD A-kamerfractie is het op haar beurt met minister Albeda eens, dat de extra aardgasgelden voor al moeten worden gebruikt voor het scheppen van arbeidsplaat sen. Zo vindt fractieleider Lub bers dat de besteding van het ex tra aardgasgeld onderwerp moet vormen van de komende ge sprekken met werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid. Van Agt wil de opvatting van mi nister Albeda, zoals bleek uit het interview met de FNV-Vak- bondskrant, niet zonder meer steunen. Volgens hem was er ook geen sprake van een tegenstel ling tussen de verklaring van Al beda en die van het gehele kabi net, zoals naar voren is gekomen in de begroting en de daarop vol gende brief aan de Stichting van de Arbeid. ijn CDA-collega Lubbers: wel of geen geld, v Oppositieleider Den Uyl heeft vanochtend op een bij eenkomst in Groningen weer felle kritiek geleverd op het CDA. "Samenwerking met het CDA is alleen maar mo gelijk", aldus Den Uyl, "Als deze partij kiest voor een duidelijk ander beleid dan nu", daarmee verwijzend naar zijn kritiek op de door het CDA gunstig ontvangen Troonrede en Miljoenenno ta. PAGINA 7 "Overheid saboteert Poolse Vakbonden" PAGINA 9 Larsen gokt maar komt niet verder dan remise in Til- burgs schaaktoernooi PAGINA 11 Wie volgt, na het debacle van tour-operator Christof- fel Reizen? PAGINA 19 Chrysler krabbelt met K-car overeind PAGINA 23 Kinderboeken vol racisme PAGINA 25 PPR-kamerlid Leo Jansen is bang dat de acties tegen kernenergie uit de hand gaan lopen PAGINA 27 "Droomkoning", de nieuwe roman van Maarten 't Hart is een meesterlijk boek PAGINA 29 In de Klepperdoos: "De ge schiedenis van China" PAGINA 31 HILVERSUM (GPD) - Het Werk- teater en de VARA hebben in het Italiaanse Riva del Garda met hun produktie „Opname" de Prix Italia voor televisiespelen ge- „Opname", dat in april van dit jaar door de VARA op de televisie werd gebracht, kreeg vorige maand al de Nipkowschijf, de prijs van de Nederlandse televi siekritiek. Het is de eerste keer dat een Nederlandse drama-in zending een Prix Italia Wint. Drie jaar geleden, in 1977, scheelde het Driessen v. Duyn b.v. In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 123313 niet veel. Toen kreeg een andere produktie, waaraan het Werktea- ter had meegéwerkt, „Toestan den", de prijs van de Italiaanse omroep. In hetzelfde jaar kreeg de NOS-radio een Prix Italia voor een documentaire an Bob Us- hi. „Opname" vertelt het verhaal van een eenvoudige tuinder, Kwek- kert de Waal (gespeeld door Hel- mert Woudenberg), die denkt voor een routineonderzoek naar het ziekenhuis te gaan, maar on middellijk wordt opgenomen, omdat hij kanker heeft. De VARA heeft gisteren besloten „Opname" vanavond te herhalen wegens de bekroning met de Prix Italia. De aangekondigde speel film „Les granges brulees" met onder meer Simone Signoret komt daardoor te vervallen. „Op name" begint vanavond om 21.25 uur op Nederland 2. NEDERLANDERS MET HASJ AANGEHOUDEN IN SPANJE VALENCIA, (AP) - De Spaanse politie heeft gisteren 500 kilo hasjies in beslag genomen en acht mensen gearresteerd, onder wie twee Nederlanders en twee Westduitsers. De hasjies werden aangetroffen in een aantal auto's in ver schillende plaatsen in Spanje. De totale waarde van de vangst wordt geschat Vol gens ruim 3.6 miljoen gulden, volgens de politie waren de twee Nederlanders, Willem van G. en Pietertjemaria van E. in Castello aangehouden. OCCASION SHOW Auto Groenheyde Herenweg 21Noordwijk, 01719-14535. Off. Mazda dealer LEIDEN, AMSTERDAM - De bouw- en projectontwikkelingsmaat schappij Vandervliet-Wernik Vandervliet-Wernink zo snel mogelijk surseance van betaling aanvragen. Het bedrijf, met in Leiden een vestiging Betonindustrie Wernink aan de Morsweg, verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. De terugval bij de verkoop van - voor eigen rekening - gebouwde woningen heeft tot die financiële problemen de aanzet gegeven. De bankiers is verzocht om een lening te geven zodat het bedrijf even vooruit kan. Het concern moet volgens de directie financiëel en econo misch worden doorgelicht, in overleg met de te benomen bewindsvoer ders. Hangende dit beraad valt volgens de directie niet te ontkomen aan een stagnatie bij de bouwprojecten. Wel wordt gestreefd naar voortzet ting van de produktie bij de betonfabrieken. Bij de Leidse vestiging werken 120 mensen, inclusief de administratie-af deling. Een woordvoerder van Betonindustrie Wernink kon nog niet meedelen of, en zo ja, Hoeveel werknemers er moeten worden ontslagen In totaal werken bij Vandervliet-Wernink ongeveer 570 r (Van c correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in opdracht van president Car ter een rapport samengesteld over de betrekkingen tussen Iran en de VS in de laatste veertig jaar. Volgens zegs lieden zou dit document, dat Carter aanvankelijk als witboek openbaar wilde maken, ook het beleid van de huidige regering in een ongunstig daglicht stellen. Van publikatie is daarom thans geen sprake meer, zegt het dagblad de Washington Post, die het belang van het rapport vergelijkt met dat van de zogenaamde „Pentagon papers", v was vastgelegd hoe het Amerikaans beleid in Vietnam gepaard was gegaan met bedrog van naar buiten toe. Woordvoerders van buitenlandse zaken echter zeggen dat het rapport wel kritiek op het beleid bevat, maar niet valt te vergelijken met de publikatie van de Pentagon papers, die een massaal verzet tegen het Vietnam-beleid ont ketenden. Waar de Washington Post spreekt van een rapport met 60.000 pagina's overheids documenten, heeft het ministerie het over 500 pagina's, waarin het overzicht van het beleid vanaf de eerste rechtstreekse Amerikaanse bemoeienis met Iran ligt verval. Het ministerie van buitenlandse zaken noemt het werkstuk „een inventaris en meer niet". Volgens de Washingtoc Post zou het zulke ge voelige gegevens bevatten dat publikatie opschudding teweeg zou brengen. De krant zegt uit diverse bronnen te hebben vernomen dat openbaarmaking van de docu menten iedere president sedert Franklin Roo sevelt tot een voorwerp van kritiek zou maken. Een van de zegslieden zou hebben verklaard: „Als Iran wil dat Amerika schuld toegeeft, is dit niet wat het hebben moet. Het zou Iran buiten gewoon woedend maken". Het rapport bevat geen explosief materiaal, zegt de krant, maar het bevestigt officieel een VS-houding die in het verleden nooit werd toe gegeven en zelfs werd ontkend. Er zouden slechts twee kopieën van hét rapport bestaan. Een daarvan is in handen van Brzezinski, Car ters adviseur voor nationale veiligheid. Het tweede exemplaar wordt bewaard op een plok waar slechts twee functionarissen van buiten landse zaken er bij kunnen. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats. Gironr.: Svp bon ingevuld m een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1