Debutant LSGf'Het wordt moeilijk in de hoofdklasse" Creativiteit is weg 'Tijgers' sterk in bekerstrijd De valsspeler wordt bevoordeeld "Geldschieters maken de dienst uit in de ijshockey wereld" VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 13 Bij Ajax-PSV (5-2) stelde ik, in een verloren openblikje, het volgende eredivisie-elftal samen. In het doel Hans Galjé. Rechtsachter Wim Meutstege. Ausputzer Steen Ziegler. Voorstopper Pim Dord. Linksachter Erwin Koeman. Rechtsmidden Jan Poortvliet, middenmidden Dick Schoenaker, linksmidden Edo Ophof. Rechts buiten Tscheu-la Ling, midvoor Paul Postuma en linksbuiten Re- né van de Kerkhof. Volgens mij een aardige midden moter, die goed in de eredivisie zou kunnen meedraaien. Samen- Edo Ophof gesteld dus uit spelers die niet konden aantreden bij Ajax-PSV, omdat ze geblesseerd of geschorst waren, of omdat ze niet goed ge noeg bevonden werden. Je zou opnieuw een aardig representa tief elftal kunnen opstellen van de spelers die, om soortgelijke rede nen, niet in de eerste ronde voor de verschillende Europacups konden meespelen. Stel zelf het beste elftal samen uit Piet Wijn berg, Tscheu La Ling, Wim Meut stege, Pim van Dord, Piet Ham berg, René van de Kerkhof, Wil lem van Hanegem, Paul Postu ma, Jan Poortvliet, Kees Kist, Henk van Rijnsoever. Niels Overweg, Jan Peters, Petur Pe- tursson en Hans Galjé dan maar Er moet toch iets mis zijn in ons be taalde voetbal, als zoveel spelers door blessures (want daaraan zijn de meeste absenties te dan ken) verstek moeten laten gaan. Die blessures moeten bovendien van nogal ernstige aard zijn, want de huis-, tuin- en keu kenblessures waar de gemiddelde voetballer reglematig mee te ma ken krijgt, worden door de HH. doktoren en hun apparatuur doorgaans snel weggewerkt. Dat lukt hun des te beter, omdat de betaalde voetballers toch de tijd aan zichzelf hebbenen dus dage lijks in de gelegenheid zijn zich uitvoerig te laten behandelen en oefenthrapieën te volgen. Boven dien hoeven ze niet op een cent te kijken. Desondanks moest afge lopen woensdag zeg maar een heel elftal thuisblijven, in plaats van deel te nemen aan de Euro pacup. Ik vind dat hoogst tegen natuurlijk, >en geen reclame voor de gedachie dat sport gezond Herinnert u zich de wedstrijd Ier- land-Nederland nog, of heeft u el ke gedachte daaraan uit uw ge heugen verbannen? Kunt u zich de Deense scheidsrechter Soren- sen herinnerenHij floot niet slecht, ik heb hem geen bokken zien schieten, maar er was één ding waardoor ik hem toch een slechte scheidsrechter vond, en waarom ik heel veel andere scheidsrechters die net zo reage ren als hij slechte scheidsrechters vind. Herinnert u zich dat Dick Schoenaker moest uitvallen, na dat hij op het middenveld in bot sing was gekomen met een Ier? Sorensen liet rustig doorspelen, ondanks de protesten van aan voerder Jan Peters. Herinnert u zich hoe Simon Tahamata bij een passeeractie aan de zijlijn on deruit geschopt werd? Hij kreeg een vrije trap mee (Schoenaker kreeg een vrije trap tegen, na de tackle waarbij hij zich blesseer de). Sorensen verordonneerde dat Tahamata buiten de lijnen moest worden verzorgd, en Nederland mocht de vrije trap nemen. Natuurlijk was Sorensen aller minst de eerste die zo op blessures reageert, ik herinner me dat de Oostduitse scheidsrechter Rudi Glockner, die ik altijd (en ik niet alleen) als een van de betere scheidsrechters ter wereld heb be schouwd, in een Europa-Cup wedstrijd van Barcelona een geblesseerde Barcelona-speler rustig liet liggen en het spel liet doorgaanondanks het alarm dat JohanCruijff meteen sloeg. Minu tenlang bleef Asensi (want die was het) onverzorgd op het veld liggen, wat ik nogal stronteigen wijs vond van Glockner, vooral met de ervaring met Nico Rijn- ders in het achterhoofd. Asensi bleek dan ook zwaargewond en moest per brancard van het veld gedragen worden. Ook Dick Schoenaker moest zich laten ver vangen, Tahamata kon weer worden opgelapt. Maar laten we diens geval nu even onder de loep nemen. Hij probeert een Ierse te genstander te passerenDie trapt hem nogal bruut onderuit. Ne derland krijgt een vrije schop mee, maar inmiddels is de door braak verijdeld. Bovendien is Tahamata bij die overtreding gewond geraakt. Dat is op zich zelf al onaangenaam genoeg, hij kan misschien wel opgelapt wor den (dat moet je op zo'n moment nog maar afwachten), maar kan hij ook voor 100 procent verder spelen? Of kan hij een bepaalde passeerbeweging nu niet meer maken, kan hij onvoldoende af zetten voor een sprintduel met zijn bewaker? Dat is maar hele maal de vraag. En wat doet de scheidsrechter dan om het spel te laten doorgaan? Hij verwijst de verzorger met Taha mata buiten de zij lijn, Nederland moet maar met 10 man verder spelen tot Tahamata weer opge lapt is! Nederland mag zijn vrije schop in de buurt van het Ierse doel nemen, maar MET EEN AANVALLER MINDER! Sterker nog: met een gehalveerde aanval, want Tahamata en Van Mierlo waren de enige spitsen. Eerst on derbreken de Ieren dus al op on geoorloofde wijze een Nederland se aanval, en daarna worden ze ook nog in de gelegenheid gesteld de daaruit resulterende vrije schop met één speler méér te pa re- ren! Dat is toch van de gekken! De valsspeler wordt bevoordeeld, zijn slachtoffer wordt bena deeld. Nu weet ik ook wel waarom dat ge beurt, er zijn spelers die een bles sure simuleren om tijd te rekken, of de aanvalscadans van de te genpartij te breken, maar zo goed als je van een scheidsrechter mag verwachten dat hij een scherp oog heeft voor buitenspelsituaties en onbehoorlijke tackles, zo goed mag je ook van hem verwachten dat hij echte en onechte blessures van elkaar kan onderscheidenen in geval van twijfel geen risico neemt. Alles beter dan dat de ge dupeerde partij nog eens extra de dupe wordt! NICO SCHEEPMAKER Dick Schoenaker LEIDEN - Het Leidse teamschaakwezen beleeft op het moment gouden tijden. Voor het eerst sinds tien jaar tre den er weer twee tientallen in de landelijke hoofdklasse aan. Philidor 1 draait, met een korte onderbreking twee jaar terug, al lange tijd mee in dit "schakerswahalla". Voorzitter Assen haall uit LSG 1, de overtuigende kampioen uit de eerste klasse B, debuteert dit seizoen. Tien jaar geleden wist de ploeg ook de hoofdklasse te bereiken, maar moest toen direct weer een stapje terug doen. Van daag treden beide teams aan voor de eerste ronde. Philidor kan de competitie hoopvol tegemoet zien. Het team dat vorig jaar al aardig uit de voeten kwam, zag zich nog danig versterkt. L ex Jongsma keerde het uit de hoofdklasse gedegradeerde VHS de rug toe om bij Philidor op ni veau te kunnen blijven spelen. RAG de Graaff toonde vorig jaar aan na zijn Engelse avontuur weer helemaal terug te zijn en maakt nu zijn come-back in het eerste. Ook open Nederlands kampioen Hans Kuyf maakte na zijn successen van de afgelopen tijd een overstapje van het twee de naar het eerste. Theo Piket en Herman van Halderen moeten nu genoegen nemen met een plaats in het tweede, terwijl Peter Wak ker gestopt is met schaken. 'Playing-captain' ("Die dubbele functie bevalt mij uitstekend en levert ook geen problemen op") Joop Piket ziet het helemaal zit ten: "We hebben niet alleen ver sterking gekregen, maar ook een aantal spelers uit de vaste kern heeft zich duidelijk verbeterd. Jonge krachten als Peter Gelpkè en Rinie Kuyf gaan nog met sprongen vooruit, terwijl een ge deelte van de 'oudjes' in een veel betere vorm steekt dan een aantal jaren terug. Zonder nu overdre ven optimistisch te willen zijn vind ik een derde of vierde plaats toch haalbaar. Erg belangrijk daarbij is je start. Gaat het de eer ste rondes goed, dan kan het ei genlijk niet meer stuk. Daarom is het ook jammer dat we meteen zo'n sterke opponent als Desisco treffen. Wat het degradatiespook betreft zie ik grote problemen weggelegd voor MEMO en LSG". Philidor is overigens tegen Desis co al op een 9-1 achterstand ge komen omdat Rinie Kuyf tijdens het vooruitgespeelde duel met Robbie Hartoch in remiseachti- AMSTERDAM, ROTTER DAM (ANP) - Amstel Tij gers heeft de aanspraak op de Europese honkbalbe ker nog eens benadrukt door de tweede Neder landse deelnemer Neptu- nus gisteren in een bloe deloos treffen met 12-3 achter zich te laten. In Rot terdam kwam Rimini tot de eerste winst ten koste van het Zweedse Leksand ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.30 uur LDWS-Blauw Zwart LDWS-terrein sportpark "De Vliet" ge positie een stuk weggaf en daardoor verloor. Bij LSG 1 veranderde er weinig. Slechts Leonard Verburg en de aan een wielercarriére schavende Ruud Dobbelaar moesten plaatsmaken voor de talentvolle Erik Oosterom en de in de interne competitie doorgebroken Tjaco Ossewaarde. Een aanbod van HMC topscorer Peter Boll om als gastspeler het eerste te verster ken werd door de LSG leiding af geslagen. 'Enfant terrible' Henk Smout wenste wel een rentree in de hoofdmacht van LSG te ma ken, maar stelde daarvoor te hoge eisen. Smout zag deze niet inge willigd en bedankte als lid van de vereniging. Coach Nico Bosman is realistisch genoeg om in te zien dat het geen gemakkelijk seizoen gaat wor den: "Het wordt gewoon erg moeilijk, vooral voor de topbor- den. We zullen proberen vrijuit te spelen en dan maar hopen het beste ervan te maken. Wellicht dat we munt kunnen slaan uit ons collectief en het feit dat we ons tijdens de voorbesprekingen ter dege op de opponenten zullen voorbereiden. Reël bekeken zijn wij echter met MEMO de voor naamste degradatiekandidaat, Sosonko bezorgt LSG geen last" en won met dezelfde cij fers. Het duel van de twee Nederlandse topclubs in Amsterdam in het toernooi om de Europese honk balbeker was weinig verheffend. De Nederlandse kampioen start te met het "opzienbarende" op treden van Ed Kruis op de heuvel en Neptunus leek daar gretig ge bruik van te gaan maken. Na twee innings was de stand reeds 3-0 voor de Rotterdamse formatie door honkslagen van Gerard Blacquiere, Harry van den Berg en Rav Hodge. Daarna vond ook de Amerikaanse coach van Am- stel Tijgers, Harvey Shapiro het welletjes en stuurde ijlings Charles Urbanus naar de heuvel. Urbanus slaagde erin het Rotter damse "geweld" verder in te to men, maar schitterde daarna veel meer aan slag. De Tijgers hadden de achterstand in de tweede slag- beurt teruggebracht tot 1-3 door een geflatteerde drie-honk-slag van Harm Horeman. waaraan de hoewel ik het BSG en wellicht Philidor/Leiden ook niet gemak kelijk zie krijgen. Met het vorig jaar nog verder versterkte CVI/' utrecht hebben we een zware te genstander. Gelukkig hebben we van Sosonko geen last, want die speelt in het Interpolistoernooi" De drie Leidse tweedeklassers zijn wederom bij elkaar ingedeeld en wel in 2C. Huizenhoog favoriet is hier het Bredase De Variant 1, een betaalde ploeg waarvan de sponsor een aantal erkende hoofdklassekrachten heeft inge huurd. Ton Kohlbeck, captain van Phili dor 2, ziet het echter toch nog niet zo somber in: "We hebben een goede ploeg met Marcel en Je roen Piket als talentvolle debu tanten. De kop met Van Halde ren, Theo Piket en Berg mag er ook zijn. Mijn ervaring is dat het met drie Piketten in één team niet meer stuk kan. De Variant kan zijn borst dan ook nat maken" Variant- teamleider Aberkrom ziet evenwel geen problemen: "Wij nemen alleen de beste speler uit een familie, dan heb je sowie so een betere ploeg". Het tiental van Voorschoten is praktisch ongewijzigd. Aan de staart kwam slechts routinier Houweling sr. in de plaats van Thierry. Vaste kracht Fred Brouwer vreest dat het net zo'n gekke competitie kan gaan wor den als de vorige. "De Variant even daargelaten, heb je best kans dat er tussen de nummer twee en de voorlaatste nauwe lijks verschil in puntentotaal zit. Ik hoop dat we ditmaal beter van start zullen gaan, want anders wordt het zwaar". Jan Chaudron, de teamleider van LSG 2, ziet net als Brouwer bui ten de Variant weinig krachts verschillen. "Wellicht dat Moer- wijk en Philidor 2 nog iets boven de rest uitsteken. Het zal in elk geval spannend worden. On danks het verlies van Smout zie ik met Dobbelaar en Verburg ge noeg gewicht in de top van mijn team. Verdere nieuwkomers zijn Roel Piket, Taal en Barendse". Voorschoten neemt het vandaag op tegen debutant Krimpen a/d Ijs- sel, Philidor 2 bezoekt Charlois 2, terwijl LSG 2 bij Overschie op bezoek gaat. Rotterdamse verrevelder Hodge sterk meewerkte, maar in de der de innings sloegen de Amster dammers meedogenloos toe. Een klap van Bob Bels werd door Hodge slecht beoordeeld, waar door de Amstelman op het eerste kussen kwam. Eddie Tromp, de Neptunus-werper, gaf Wedman een vrije loop en een klap van Ar nold Smith betekende dat de honken vol liepen. Dan Urbanus in het slagperk. De gevaarlijke Amsterdamse slagman kreeg tweemaal een slag aan zijn broek en stond nagenoeg verloren. Maar toen maakte Tromp de gro te fout door hem opnieuw een rechte bal te geven. Urbanus faalde nieten ranselde de bal over het hekwerk voor een homerun: 6-3. 'neptunus is deze klap niet meer te boven gekomen, moest in de zes de en zevende innings nog eens drie runs accepteren, waarmee de eindstand van 12-3 werd bereikt. De stand: 1Amstel Tijgers 2-4,2. Parma 2-3, 3. Rimini 3-3, 4. Neptunus 2-2, 5. Leksand 3-0. GRONINGEN - "De ijshockeys- ponsors in Amsterdam en Hee renveen bepalen het beleid van de Nederlandse ijshockey Bond. De heren Terpstra en Feenstra hebben zo'n grote invloed op het bondsbestuur dat zij het voor het zeggen hebben. Dat is een absurde situatie, waardoor we vlak voor de start van de compe titie in een chaotische wereld terecht zijn gekomen. Het ge beuren is een commerciële zaak geworden. Hoe meer sponsors, des te meer teams in de eerste divisie en dus meer inkomsten". Beschuldigende taal uit de mond van Pieter Langendijk, voorzit ter van Aquatherm-Assen, dat dit jaar voor het eerst in de eer ste divisie uitkomt. Hij hekelt de houding van het bondsbe stuur, kort nadat ernstige conflicten tussen zijn club en de NIJB na veel overleg uit de we reld zijn gepraat. Het Asser ijshockeybestuur be sloot zelfs een paar maanden ge leden om met de verenigingsac tiviteiten te stoppen omdat de problemen met de bond tot een onwerkbare situatie leidden. De IJHC-Assen zal volgens het bondsbestuur nog een schuld moeten vereffenen van de des tijds opgeheven club Triantha. Ook werd de naam van het eer- De Leidenaars, die de titel vorig jaar op een haartje misten, zagen Wim Oppelaar weliswaar ver trekken naar Van Rooyen, maar wisten dat verlies te compense- 4 an door Sjoerd Boot (van MJBS) in huis te halen. Bax werd het af gelopen jaar tamelijk gemakke lijk kampioen van de eerste klas se. Voor het Voorhoutse team staat in het komende seizoen handhaven voorop. Sjaak van Leeuwen vertrok bij Bax, maar de ploeg legde wel beslag op Fred Arroyo en Henk van der Berg. Het team bestaat verder uit Cor van Steijn, John van Dijk, Loek van Kesteren, Piet Ruygrok, Aad van Kampen en Kees van de Lans. Op John van Dijk na (die bij Noordwijk speelt) komen alle andere spelers uit voor de vierde klasser Foreholte. "Van Duuren koestert bepaald geen kampioensaspiraties", zegt Wally Gallert. "We proberen er gewoon weer een gezellig jaar van te maken en misschien kun nen we iets hoger eindigen dan vorig jaar. De komst van coach Bert Jansen was voor ons in elk geval erg belangrijk. Hij geeft goede aanwijzingen en de jon gens nemen gemakkelijk iets van hem aan. We zijn erg blij, dat hij ons ook het komend jaar blijft begeleiden", aldus Wally Gallert, die zijn tweede jaar in gaat bij Van Duuren. De ploeg raakte Steef Pattiapon kwijt (hij vertrok naar Koosjardin). Daartegenover staat echter de komst van Ben Schuchard. Van der Pot EKL Boys kan weer beschikken over Ronald van der Pot, die in het meest recente seizoen wegens een slepende knieblessure prak tisch alle wedstrijden moest mis sen. Topscorer Pim van der Meer (naar derde klasser Hanepoel) en George Moesman (naar Koosjar din) vertrokken. Nieuwe gezich ten bij de Katwijkse ploeg zijn: Bennie de Roo van Van der Leek en Krijn Dekker. Cleijn Duin, de tweede promoven dus, kan als outsider worden be schouwd. Het team degradeerde twee jaar geleden, maar had slechts één jaar nodig om weer op het hoogste niveau terug te ke- Oegstgeest lijkt geen makkelijk jaar tegemoet te gaan. De ploeg zag de gebroeders Jan en Peter Hogewoning (Vd Plas) en Ron van der Kolk vertrekken. "En ste team (Aquatherm-Assen) niet geaccepteerd, omdat de Drentse sponsor een kortdurige overeenkomst zou hebben geslo ten. Na een door Assen gewonnen kort geding en een goedmakertje van de bond (interland Nederland- DDR in de Triantha-hal op 1 no vember) neemt Langendijk om trent de ijshockeyverhoudingen in Nederland geen blad voor de mond, waardoor hij een nieuwe controverse met de bondsvoor zitter Schweers op de koop toe neemt. daarmee is een belangrijk deel van de creativiteit verdwenen", stelt routinier Dick van der Meij. "Ron van der Kolk was altijd de spelbepaler en vormde een be langrijk punt in de verbindings lijn. Ik denk dat de resultaten mi nimaal zullen zijn", aldus Van der Meij. Daan Vreeke, Vries Schadé van Doorn, Chris Boland en Peter Anes zijn de nieuwe mensen. Het Sassenheimse MJBS startte vorig jaar niet al te best, kwam er daarna steeds beter jn en eindig de in de süb-top. UDO-trainer Leo Holl, Cor Vreugdenhil (van Glasbergen) en keeper Cees van der Wiel kwamen, terwijl Sjoerd Boot, Gert van der Luyt, en Barry Lumoindong vertrokken. Dat Van Gerven weer tegen de de gradatie zal moeten vechten is niet moeilijk te voorspellen. Vooral nu Jack van Ruiten, Gert van der Valk en Frank van der Zanden hun heil elders gingen zoeken, lijken de Lissenaars het opnieuw niet makkelijk te zullen krijgen. Jan van Duin, Cees van Mechelen, Martin Meiland en Wim Bouckaert nemen de open gevallen plaatsen in. Piet Hoogervorst, vorig jaar mede topscorer van de hoofdklasse, zal het komende jaar niet meer de kleuren van het Sassenheimse Landwer verdedigen. De voet baller gaat lager spelen. Keeper Co Berrevoets wordt de vervan ger van Paul van der Zwaan, die een meniscus-operatie moet on dergaan. Nieuw bij de Sassen heimse ploeg zijn Ruud van der Voort en René van der Krogt. Het zaalvoetbalteam van Van der Plas lijkt dit jaar met de gebroe- Basketbalsters goed op dreef BOSSANSKI BROD (ANP) - Het Nederlands dames-basketbal team heeft gisteravond de eerste wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Europees kampioenschap in het Joegosla vische Bossanski Brod tegen Frankrijk in winst omgezet. Na een ruststand van 37-31 werd de uitslag 53-49. In dezelfde groep won Roemenië met 79-64 van Finland. Nederland heeft nu een goede kans om de eindronden te bereiken. "Schweers gaat zijn eigen gan getje en de andere bestuursle den zijn slappelingen. De klei nere clubs houden hun mond dicht, omdat ze anders niet door de heren Terpstra en Feenstra worden uitgenodigd voor een toernooitje. Het vorig jaar zouden de drie hooggeplaatste clubs in de eer ste divisie een internationaal toernooi afwerken. Dat waren dus Amsterdam, Heerenveen en Groningen. De beide sponsors wilden niet dat Groningen mee deed en dus moest GIJS afhaken. Daarvoor in de plaats kwam een bondsteam", aldus Langendijk. Dat de wedstrijdleiding een week voor de start van de competitie nog niet weet welke clubs al dan niet in de eerste divisie uitko men, is volgens de Asser voorzit ter ook een rechtstreeks gevolg van de invloeden van sponsors in het Nederlandse ijshockeyge- beuren: "Het bondsbestuur geeft nu tot het laatste moment de sponsors de gelegenheid om bij een of andere club aan of af te haken. De bond heeft er alle belang bij dat ze aanhaken, want dat betekent extra inkomsten. Het een en an der is in elk geval een belemme ring om bijvoorbeeld in mei de definitieve inschrijvingen af te ronden. Er zou gewerkt kunnen worden met een verplichte stor ting van een geldbedrag, dat een waarborg kan inhouden voor deelname aan de competitie. Ie dereen weet dan waar hij aan toe is." Volgens Langendijk kan er in de huidige situatie ook niet gericht worden gewerkt aan de verkoop van seizoenkaarten, omdat het aantal thuiswedstrijden zomaar kan worden gewijzigd als er clubs op het laatste moment bij komen of afvallen. Oegstgeest-speler Van derMeij verwacht magere resultaten LEIDEN - Terwijl de Leidse zaalvoetbalteams, die zijn in gedeeld in de interregionale afdeling, al weer enkele duels achter de rug hebben, moet het voor de ploegen uit de Leidse hoofdklasse allemaal nog gaan beginnen. De ko mende week wordt de eerste serie competitiewedstrijden gespeeld. Het duel tussen de teams van nieuwkomer Bax uit Voorhout en De Taverne, dat woensdagavond in de Leidse Groenoordhal wordt gespeeld, lijkt de interes santste uit die reeks. Na een jaar van afwezigheid zal Ronald van der Pot in het komende seizoen weer in actie komen voor zijn ploeg EKL-Boys. van der Plas zal in elk geval weer garant staan voor de nodige tref fers. FRED SEGAAR ders Hogewoning in de ploeg ho ge ogen te kunnen gooien. De be gon in het verleden telkens sterk, om daarna terug te vallen. Martin ADVERTENTIE eersteklaseersteklaseersteklaseersteklaseer- "Twee gespeeld en drie punten, geen slecht begin denk ik. Zondag krijgen wij HION op bezoek. Voor Leiden een vrij onbekende club. Alleen daarom al zou je moeten komen. Tot zondagmiddag half drie op het LUGDUNUM -complex. Ik ben er ook. Tot ziens I" JAN VERVER Aangeboden door: v. d. Leek b.v., vloerenbedrijf, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13