IJSHOCKEYERS SLEPEN NIJB VOOR RECHTER Lajos Portisch terug op zegepad Grijzenhout ontslagen bij Club Brugge Remises troef in openingsronde Tilburgs schaaktoernooi Sparta, wij zijn het zat PARTIJ Florez vast in zadel Midlotto ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 11 BRUGGE (ANP)- Han Grijzenhoutde Nederlandse trainer van de Belgische voetbalkampioen Club Brugge is gisteren uit zijn func tie ontheven. De Belg Raymond Mertens volgt Grijzenhout op. Als reden voor zijn ontslag moeten de uiterst povere resultaten van de laatste weken worden gezien. Onlangs verloor Club Brugge voor de Belgische competitie op eigen veld met 1-7 van aartsrivaal Standard Luik. Ook de start in het Europacup 1-toernooi was verre van voortva rend. Afgelopen woensdag leed Club Brugge,ook op eigen terrein, een 0-1 nederlaag tegen de middelmatige Zwitserse kampioen Bazel. Controverse De controverse tussen Spaans Baskenland en regeringscentrum Madrid heeft mede geleid tot het ontslag van trainer Helmut Senekowitsch. De Oostenrijker werd de schuld in de schoenen geschoven van de smadelijke 1-7 nederlaag, die Athleiico de Bil bao op de tweede speeldag van de Spaanse eerste divisie leed tegen landskampioen Real Madrid. Reden voor de clubleiding de trainer na twee wedstrijden op non- actief te zetten. Noodgreep John Bond, de manager van de Engelse eerste divisieclub Norwich City, heeft een noodgreep gedaan om het geweld op de tribunes tegen te gaan. Bond stelde gisteren voor supporters van bezoe kende clubs niet meer in het Norwich-stadion toe te latenHet is de laatste van een serie getroffen maatregelen door voetbal-officials in Engeland om de gewelddadigheden in de stadions te weren. Van Geen ln Den Haag is gisteren Jan van Geen overleden. Van Geen bereikte de leeftijd van 57 jaar. Kort na de oorlog maakte Jan van Geen furore als spits van Scheveningen. Hij was ook één van de eerste Nederlandse voetbalavonturiers in Frankrijk. Van Geen speelde als prof bij Nantes en was ook midvoor in het Nederlands profelf tal, dal in 1953 in Parijs Frankrijk met 2-1 versloeg in de legenda rische watersnoodwedstrijdTerug in Nederland speelde Van Geen nog jaren voor Holland Sport. ■k Han Grijzenhout LEEUWARDEN (GPD) - „Het begint me zo langzamer hand te duizelen". Met deze woorden maakte mr. R. G. Holtz, vice-president van de Leeuwarder arrondisse mentsrechtbank gistermorgen aan de advocaten van de Groninger ijshockeystichting Snickers, de Stichtse IJs- hockeyclub Utrecht en sponsor Bioform duidelijk dat voor hem de affaire rond de dissidente Groninger Cana dese ijshockeyers ondoorzichtig begon te worden. De he ren juristen strooiden met sponsornamen en wapperden met spelerscontracten. De wirwar van argumenten werd ten slotte vergroot door de aan kondiging van de gedaagde ad vocaten dat de Canadese ijshoc keyers volgende week vermoede lijk een kort geding aanspannen tegen de Nederlandse ijshockey- bond om de weigering van hun overschrijving naar Utrecht on gedaan te maken. De Bioform- woordvoerder dreigde verder met een rechtszaak om de stichting Snickers te laten ontbinden, om dat de Groningers door het eisen van „transfergelden" als stich ting winsten zouden beogen. De zaak is als volgt verlopen: de Groninger ijshockeystichting spande een kort geding aan tegen de Utrechtse stichting en zijn sponsor Bioform. De eis: de oud- GlJS-spelers Pluimers, Vangog, Van Onlangs Sproxton en Reds- haw mogen niet langer in Utrecht trainen en spelen. Gebeurt dat wel, dan moet Utrecht 25 mille schadevergoeding betalen voor elke overtreding. Door het kort geding heen speelde op de ach tergrond mee, dat de NIJB don derdag besloot dat de drie Ne derlandse Canadese internatio nals Pluimers, Rick Vangog en Rob van Onlangs op grond van de huishoudelijke reglementen van de bond geen goedkeuring krij gen om naar Utrecht te verhui- Los van de bondsreglementen be toogde Stickers' advocaat mr. W. K. F. Hangelbroek, dat alle vijf spelers gebonden zijn aan hun contractuele verplichtingen ten opzichte van de Groninger IJs hockey Stichting. Hangelbroek: „De spelers is al in februari te kennen gegeven dat gewoon vastgehouden wordt aan het Al Pluimers driejarige contract dat indertijd met ze is afgesloten". TILBURG (ANP) - Ook in de sterkst bezette schaaktoernooien, waarin de grootmeesters eikaars dame- en loperproblemen door en door kennen, wordt de eerste ronde vaak besteed aan het aftasten van de krachten. Zo ook bij de openingsronde van het vierde internationale schaaktoernooi in Tilburg. Een nederlaag in de eerste ronde kan hard aankomen en de gehele wed strijd bederven. Vooral bij Larsen zijn de resultaten in het begin over het algemeen kenmerkend voor zijn verdere prestaties. Als het in de eerste paar ronden goed met hem gaat, kan hij de sterkste toernooien winnen, maar als het tegen zit wordt het van kwaad tot erger. Tegen Tal verdedigde Bent Larsen zich met de Caro-Kannverdedi- ging. Bij de meeste spelers zou dit een teken van vredelievendheid zijn, maar niet bij Larsen. Hij ge bruikt deze opening om met 1 zwart op winst te spelen. Larsen koos een variant, die hem eerder dit jaar in het IBM-toernooi wei nig succes had opgeleverd, maar waar hij het vertrouwen nog niet in had verloren. Toch kreeg ook nu Tal met wit enig voordeel in een stelling waarin Larsen weinig kon ondernemen en Tal enige uitzichten had op een konings- aanval. Tal liet waarschijnlijk ten onrechte een afwikkeling toe naar een eindspel meKier torens waarin weinig te beleven was. Bent Larsen begon dit eindspel, optimistisch als hij is, onmiddel- 99 ROTTERDAM (ANP) - Een werkgroep-Spangen, waar in een aantal supporters van Sparta zich heeft gebundeld, gaat morgen actie voeren voor het begin van de wed strijd Sparta - AZ '67. Onder het motto „Sparta wij zijn het zat" zal dit gebeuren door strooibiljetten uit te reiken. De groep is verontwaardigd over de matte houding van sommige spelers en ergert zich bovendien aan uitspra ken van trainer Barry Hug hes. De trainer wordt verwe ten dat hij zich laatdunkend uitlaat over de toeschou wers, die in te kleine aantal len opkomen en dat hij van tijd tot tijd zijn spelers in op spraak brengt. In het strooibiljet krijgt ook het bestuur een veeg uit de pan. Kritiek wordt uitgeoe fend op de pogingen Suur- bier en Advocaat aan te trekken. De groep wil deze "uitgebluste" vroegere ve detten niet, maar verlangt andere, jonge en eerzuchtige spelers, die de faam van Sparta zullen kunnen her stellen. De andere remises hadden minder om het lijf. Sosonko en Karpov waren het eerste klaar. Tegen de wereldkampioen is Sosonko met wit al vaak uitstekend uit de ope ning gekomen, maar veel succes heeft hem dat in het verleden nog niet opgeleverd. Deze keer ble ken de ambities van Sosonko be scheiden. Vanuit de Catalaanse opening, die hij kent als geen an der, wikkelde hij snel af. Naar een geheel symmetrische stelling zonder spanningen. Remise na 17 zetten. Hort-Timman liet zich in het begin aardig aanzien. Timman bracht na de opening, een Pircverdedi- ging, pionoffer, dat hort niet aan nam. Hierna had Timman geen moeilijkheden meer. Misschien had hij zelfs een minimaal over wicht, maar daar was niets mee te doen. Met fijne tactische middelen kwam Hübner onder opoffering van een pion tot een koningsaan- val die beslissende kracht leek te hebben. Waarschijnlijk liet Hüb ner zijn tegenstander in de laatste fase voor het afbreken onnodig ontglippen. De partij werd afge broken in een eindspelstelling met dames en lopers die Hübner nog steeds goede winstkansen biedt, maaT toch niet geheel dui delijk is. Ook na de tweede zitting werd de partij weer afgebroken. De uitslagen; Andersson (Zwe>- Ribli (Hon) Portisch (Hon)- Kavalek (Vst) 1-0; Spasski (Sow>- Hubner (Wdl) afg.; Hort (Tsj.)-Timman (Ned.) 1l2-1li; Tal (Sow)-Larsen (Den) to-'ü; So sonko (Ned)-Karpov (Sow.) i Rustig aftasten was ook in de partij Hort-Timman het parool. De heren bereikten dan ook e de openingsronde van het Tilburgse schaaktoernooi. Diepzinnig Andersson en Ribli speelden het tegenwoordig zo populaire.drie rijen- of egelsysteem. Geen van beide spelers kon een plan be denken en na wat heen en weer schuiven van de stukken werd een snelle remise overeengeko men. Anderssons diepzinnige stijl komt tegenwoordig vooral met zwart tot zijn recht, als hij wel gedwongen wordt om sterk te spelen. De partij tussen Portisch en Kavalek, die Portisch na 26 zetten won, was wel een spekta kelstuk, maar van een voor dit gezelschap wel heel treurig ni veau. Kavalek heeft een jaar lang niet gespeeld en dat was wel te merken. Met zwart nam hij in een Engelse opening met een breed centrum grote verplichtingen op zich die hem al snel te veel wer den. Na zeven zetten was hij al in grote moeilijkheden, na twaalf zetten was het duidelijk dat hij ging verliezen. Portisch had de keus tussen verschillende winstmogelijkheden en koos een rustige die Kavalek geheel kans loos liet. Leuk voor Portisch. die nu na meer dan twintig partijen voor het eerst weer eens gewon nen heeft. De mooiste partij van de dag was die tussen Spasski en Hübner. bescheiden op en kreeg al snel een stelling waarin alleen Hübner uitzichten op lange termijn had. Wit: Portisch (Hongarije); zwart: Kavlaek (VS). Wit, zwart 1. Pgl-f3 Pg8-f6,2. g2-g3 c7-c5,3. Lfl-g2 Pb8-c6, 4. 0-0 e7-e5, 5. c2-c4 d7-d5, 6. Ddl-a4 Lf8-d6, 7. Pf3-g5 LKc8-d7, 8. c4xd5 Pc6-b4, 9. Da4-dl Pf6cd5, 10. d2-d4 Ld7-c6, 11. a2-a3 Pb4- a6, 12. Ddl-b3 Ld6-e7, 13. d4xe5 Le7xg5, 14. Lclx95 Dd8xg5, 15. Lg2xd5 Lc6xd5, 16. Db3xd5 0-0, 17. Pbl-c3 Dg5-e7, 18. Pc3-e4 b7-b6, 19. f2-f4 Ta8-d8, 20. Pe4-d6 Pa6- c7,21. Dd5-b3 Pc7-e6,22. e2-e3 td8xd6, 23. e5xd6 De7xd6, 24. Tal-dl Dd6-c6, 25. Db3-d5 Dc6-b5, 26. f4-f5. Zwart geeft het op. Joeri Barinov, win naar van de Vredeskoers en de bronzen medaille op de Olympische Spelen in Moskou, heeft gisteren zijn tweede achtereenvol gende etappeoverwinning behaald in de Ronde van de Toekomst. Barinov ontsnapte tien kilometer voor het einde van de 117 kilometer lange etappe uit het peloton, dat zich met de bergetappes van zater dag in het vooruitzicht, niet bovenmatig inspande. Vandaar ook dat vier Ne derlanders zich bij de eer ste twintig in Saint-Julien- en Genevois konden klas seren. De tiende etappe was er een zonder veel hoogtepunten. De Sowjets lanceerden halverwege wel een offensiefje op de leidende positie van de Columbiaan Florez. maar er zat te weinig kracht achter de demarrages van Soekhoroets- jenkov, Sojoen, Averin en Bari- vijfde in het klassement en de beste helper van Florez. reageerde telkens onmiddellijk en hield het peloton bij elkaar. De ultieme ontsnapping van Bari nov kon geen kwaad en was al leen voor de ritzege. Onderweg deden zich wel strubbelingen voor tussen de Sowjets en de Columbianen. Er was op een be paald moment zelfs sprake van een klein handgemeen. Sojoen kreeg tien strafseconden en 25 gulden boete. Vandaag valt de beslissing in de Toekomstronde. De uitslag: 1. Joeri Barinov (Sow) 117 km in 2.37.19; 2. Rikho Sojoen (Sow) op 7 sec.; 3. Flippo Piersanti (Ita)z.t.; 4. Sixten Wackstrom (Fin) z.t.; 5. Regis Clere (Fra) z.t. Het algemeen klassement: 1. Al fonso Florez (Col) 33.01.19; 2. Joe ri Katsjerin (Sow) op 4.06; 3. Ser gei Soekhoroetsjenkov (Sow) op 4.15; 4. Jiri Skoda (Tsj) op 5.21; 5. José Jimenez (Col) op 7.40. Jeugd De Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie heeft zeven renners aangewezen voor de wereldkam pioenschappen voor junioren, die van 13 tot 19 oktober in Mexi co Stad zullen worden gehouden. De ploeg bestaat uit Teun van Vliet (Maasland). Leon Kersten (Gel drop), Ralph Elshof (Naarden), Jan Paul Poppel (Tilburg). Dirk van Oorschot (Schijndel), Peter Pieters (Zwanenburg) en Corne lls Verschuur (Maastricht). Onzekerheid Dat laatste werd door mr. A. van de Werf namens de Utrechtse sponsor Bioform bestreden: „De spelers zouden vóór 1 mei een definitieve overeenkomst voor gelegd krijgen met wat aanpas singen. Die bleef uit, waardoor ze in grote onzekerheid verkeer den. De Utrechtse club heeft ze toen een contract aangeboden dat ze hebben getekend. Pas op 17 juni kwam Groningen met een aanbieding. Verder hebben die driejarige contracten geen waarde, want die overeenkom sten zijn gemaakt met de inmid dels opgeheven stichting Bondsspaarbank. Mr. Van de Werf haalde aan dat de buitenlandse spelers het vorig jaar ook al in grote onzekerheid verkeerden in Groningen. Des tijds kregen de spelers pas in ok tober werkovereenkom sten. Overigens vond mr. Van de Werf het belachelijk dat de firma Bio form door de Groningers was ge dagvaard, „omdat Bioform de Utrechtse club alleen maar fi nanciert". Volgens mr. J. W. M. Wagenaar van de SIJC Utrecht had Groningen er verstandiger aan gedaan om de betreffende spelers voor de rechtbank te halen. „Blijkbaar durft men het in Groningen niet aan om zich te confronteren met de spelers die ze zo lang in de steek hebben gelaten", aldus de advocaat. Volgens hem zet de stichting Snickers zijn lidmaat schap van de NIJB op het spel door de financiële eisen in de dagvaarding. Op de vraag van mr. Holtz welk nut het kort geding heeft na de uit spraak van het bondsbestuur, antwoordde mr. Wagenaar „Mis schien gaat de bond de volgende week wel overstag. Als de spelers goede argumenten aandragen, dan kan dat zomaar gebeuren. Daar zijn ze nogal soepel in" Voorlopig houdt Utrecht de spelers aan de droge kant van de boar ding. Een kort geding tegen de NIJB moet de overschrijving alsnog bewerkstelligen. Over de eis van de Groninger stichting neemt de Leeu\yarder vice-pre sident volgende week donderdag een besluit. Dat is precies een dag voor de start van de ijshockey- competitie. DEN HAAG - De midlotto 37a van afgelopen woensdag heelt geen winnaar van de eerste prijs op geleverd. Zeven deelnemers moeten de tweede prijs delen. Zij ontvangen ieder een bruto be drag van 21.819.60. De resultaten van midlotto 37a zijn: Eer ste prys: geen winnaar, van het prg- zenbedrag van ƒ314.459.37 gaat 62.891.89 als jac kpot naar lotto 39. De resterende 251.000.- gaat naar de overige winnaars van deze midlotto Tweede prijs: zeven winnaars, die ie der bruto ƒ21.819.- ontvangen Derde prijs: 105 winnaars, die ieder bruto 1882.40 ontvangen Vierde prijs: 5196 winaars, uitkering 46,60 Vijfde prgs. 11.392 winnaars, uitkering ƒ21.20 7£CPA//SCP£ £P TAC T/ÓCP£ r/P g /tfP /A.03 IPW OF mcopft WP£ 0&V<T£/< Ó£SPACPT P£T AN6ST- AAN.JA6END Hip ST£M- C£LU/P TiNL-C- u VAN DE ■I UÜU-PULP /7r23 DO£T U£T AFJPPSFOOPTSE £>£P£ALS/£ PUO f<£/ £N AT/A/A/ZP ALS AAP GE OPOA/P C£NA&£LP STAAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11