Leden Turks parlement in arrest Regering aanval op Iran doet felle Buurland Irak De opvallendste coupé van Nederland Doodvonnis tegen Kim bekrachtigd Samenwerking nieuwe vakbonden Polen Bisschoppen vaag over steun aan partij Strauss SUZUKI VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 SEOEL (UPI, AFP. ANP, Reu ter) - Het doodvonnis, dat is uitgesproken tegen de Zuid- koreaanse dissidente leider Kim Dae Jung is gisteren in Zuid-Korea bekrachtigd. De Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Lho Shin-Yung, heeft tegenover de ambassadeurs van de Ver enigde Staten en Japan ver klaard dat een deel van de pers in die landen een zodanig .overmatig' belang hecht aan het proces tegen Kim Dae- Jung dat het bijna neerkomt om inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Zuid-Korea en op misleiding van de openbare mening. Dit hebben Zuidkoreaanse bla den gisteren gemeld. Officieel heeft de regering in Seoel tot dusver niet gereageerd op de vele kritiek uit de gehele we reld op de terdoodveroorde ling van de oppostieleider. Volgens genomede persbe richten heeft minister Lho er tegenover de twee ambassa deurs die hij afzonderlijk ont ving, op gewezen dat het pro ces volgens de bestaande wet telijke bepalingen is gevoerd. Protesten tegen het doodvonnis duren voort. Zo heeft het Noorse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren de Zuidkoreaanse ambassadeur, Sang Kook Han, ontboden. De hoop werd uitgesproken dat het vonnis niet zou wor den uitgevoerd. De socialistische internationale protesteerde in een in Londen uitgegeven verklaring krach tig. De veroordeling is het re sultaat van een proces dat een aanfluiting was van de inter- antionale regels op justitieel gebied. De Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, telegra feerde de Zuidkoreaanse eer- ste-minister, Nam Tok-Oe, waarin deze gevraagd werd tussenbeide te komen ten gunste van Kirn. Ook Joegoslavië en Bulgarije verhieven hun stem tegen hét proces in Seoel. Ook de Nederlandse regering heeft bij diverse gelegenhe den Zuid-Korea van haar on gerustheid over de terdood veroordeling van oppositie leider Kim Dea-Jung doen blijken. De woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag, die dit gisteren meedeelde, zei dat dit is gebeurd in New York, waar beide landen een permanente vertegenwoor diging bij de Verenigde Na ties hebben, in Den Haag en de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Kennelijk om niet bij voorbaat de indruk te wekken dat het niet veel betekenis hecht aan de twee beroepsmogelijkhe den die Kim nog openstaan, heeft Nederland zich niet aangesloten bij het initiatief van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, om de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap geza- melijk een initaitief in Seoel te laten ontplooien. Neder land volgt de ontwikkelingen in de zaak Kim nauwkeurig en staat in nauw contact met zijn Europese partners, aldus de woordvoerder. Walesa bang voor reactie autoriteiten GDANSK/WARSCHAU (AFP/Reuter/ DPA) - De onafhankelijke vakbonden in Polen willen zo nauw mogelijk onderling samenwerken, een voor alle delen van het land geldend statuut opstellen en zich ge zamenlijk bij de districtsrechtbank van Warschau laten registreren. Dit is gisteren met nadruk verklaard in het gebouw van de onafhankelijke vakbonden aan de Oostzeekust in Gdansk. Daar kwamen woensdag ongeveer 250 af gevaardigden uit het hele land bijeen om te beraadslagen over de mate van onder linge samen werking. De organisatoren van het overleg van woensdag schatten het aantal aspirant- -leden van de vrije vakbonden op min stens drie miljoen. Ongeveer 13 miljoen Polen zijn lid van de officiële vakbonden, maar men verwacht een verdere toene ming van het aantal leden van de nieuwe bonden. Verscheidene bonden van beroepsoefena ren hebben besloten de "centrale raad van de vakbonden" (de officiële aan de partij ondergeschikte vakbond) te verlaten en zich voortaan zelfstandig noemen. Voor beelden zijn de bonden van havenarbei ders, mijnwerkers, scheikundigen en werkers in de energiesector. Veel af gevaardigden naar de vergadering van woensdag verklaarden echter dat deze or ganisaties hetzelfde kader houden. Het zijn "nieuwe flessen met oude doppen" die huns inziens verwarring stichten. De stakingsleider van Gdansk, Lech Walesa zei gisteren in een vraaggesprek met het persbureau AFP dat hij bezorgd was over de uitvoering van de regeringsbeloften. Hij benadrukte de eensgezindheid die be reikt is over de eenheid van handelen van de bonden, maar schijnt ongerust over de verslagen van de afgevaardigden uit heel Polen. Over de uitvoering van de akkoor den van Gdansk zegt Lech Walesa: "De autoriteiten zijn bezig ze stuk voor stuk terug te nemen omdat onze eenheid on voldoende is. Wij praten heel concreet maar houden er niet van dat men ons aan het hoofd zeurt. Wij zijn te verzoeningsge zind geweest, en de autoriteiten hebben er door hun diplomatieke optreden munt uit geslagen. Dat moet fundamenteel anders worden". Als voorbeeld noemt hij de mis via de radio. "Afgesproken was dat de mis over het eerste radionet zou worden uitge zonden en nu heeft een afgevaardigde van het episcopaat ons te hulp geroepen want men legt hen een gecensureerde uitzen ding per regio op. Ik heb al twee keer de minister opgebeld. Een antwoord heb ik nog niet". Walesa dreigt dit nieuws open baar te maken.^We zullen erover moeten nadenken wat ons te doen staat, een sta king inbegrepen. Concreet, vastbesloten, uit met de lol, men probeert ons op een dood spoor te zetten", zo voegt hy er aan toe. De stakingen gaan in Polen nog incidenteel door. De stad Katowice is verstoken van openbaar vervoer als gevolg van een sta king die zich uitbreidde tot naburige ste den als Bedzin en Chorzow. Dit is gisteren uit welingelichte bron vernomen. De stakers eisen loonsverhoging en de komst van een regeringsdelegatie ter be spreking van hun eisen. Kazimierz Switon, secretaris van de "onaf hankelijke vakbond" van de staalindus trie "Huta Katowice, die naar de stakers was gegaan, werd gedurende een half uur door de militie vastgehouden voordat hij in contact met de stakers kon treden. Vakbondskantoren gesloten ANKARA (AFP/UPI) De nationale veiligheidsraad in Tur kije deelde gisteren in een communiqué mee dat vijftig Turkse parlementsleden in hechtenis verblijven en dat enkelen juridisch zijn vervolgd na de staatsgreep van vo rige week. Het communiqué, dat voor de radio werd voorlegezen, zegt dat onder de gearresteerden 25 leden zijn van de sociaaldemocratische republikeinse volkspartij, elf leden van de uiterst rechtste nationalistische beweging, zeven van de rechtse rechtvaardigheidspartij, vijf van de traditonalisti- sche mohammedaanse partij van nationale redding, een onafhankelijke en een voor het leven benoemde senator. Onder deze vijftig zijn parlementsleden die vervolgd zijn wegens misda den tegen de openbare orde en de staat, alsmede degenen die voor eigen bescherming in hechtenis zijn genomen". De meesten zitten in een kazerne in het centrum van Ankara, naast de Amerikaanse luchtmachtbasis te Balgat, zo is van de militairen verno- De twee voornaamste politici, oud-premier Soeleiman Demirel en opposi tieleider Bulent Ecevit, vertoeven in een comfortabele badplaats voor militiar personeel in het westen van Turkije. Twee andere bekende politici, Erbakan en Turkes, zitten op een eiland in de militaire zone in de egeische Zee. Eerder op de dag verklaarden generaal Evren en de vier leden van de veiligheidsraad in het parlement een nieuwe grondwet te zullen opstel len op basis van een republikeinse democratische burgerrepubliek. Aanwezig waren bevelhebbers van strijdkrachten en politie, de hoogste Turkse ambtenaren en rectoren van de universiteiten. Gisteren werd ook bekend dat de machthebbers in Turkijke meer dan 150 vakbondskantoren in het gehele land hebben gesloten en jong en oud opdracht hebben gegeven tegen het leger gerichte leuzen die op muren zijn aangebracht te verwijderen. Na de sluiting van de bureaus van alle politieke partijen heeft het leger nu zijn aandacht gericht op de vakbeweging. Volgens regeringskringen vormen de bonden waarvan de kantoren gelsoten zijn, een doorsnede van de diverse politieke overtuigingen. Onder de betrokken vakorgani saties bevindt zich de bond van journalisten. Door de nieuwe actie van de militairen zijn de laatste haarden van eventueel verzet tegen de staatsgreep uitgeschakeld. Intussen zijn er geruchten dat de zes leden tellende junta moeilijkheden ondervindt bij de vorming van een burgerregering, die er volgens toe zeggingen nog deze week moet komen. Verscheidene politici en techno craten die waren gepolst, zouden hebben bedankt. Voorts zou er tussen de generaals verschil van mening zijn over de vraag wie het kabinet zal leiden. Bij afzonderlijke incidenten kwamen woensdag twee van linkse terreur daden verdachte mannen en een politiecommissaris om het leven. Kort na de dood van de commissaris in Istanbul vaardigde het militair gezeg een decreet uit waarbij de politie de bevoegdheid krijgt verdachten 30 dagen vast te houden zonder dat er een aanklacht tegen hen wordt ingebracht. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De voorzitter van de Duitse bisschopenconferen tie, Joseph Kardinaal Höffner heeft de vooral door de regeringspartijen geuite heftige kritiek op een herderlijk schrijven naar aanleiding van de Bondsdagverkiezingen krachtig van de hand gewezen. De kardinaal legde er de na druk op dat de bisschoppen zich slechts hebben bekeerd tot de ka tholieke sociale leer. Volgens hem beperkt deze leer zich niet tot wat in het oude en nieuwe tes tament staat, maar moet zich ook bezighouden met de gevolgen van moderne ontwikelingen. TEHERAN, BAGDAD, WASHINGTON (AFP/Reuter/ DPA) - Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een felle aanval gedaan op Irak en gezegd dat het nooit zal ingaan op de aanspraken die dit land op wat genoemd wordt Iraans grondgebied laat gelden. Wat de aanspraken betreft, aldus het ministerie, is sprake van een samenzwering van de Iraakse re gering tegen de belangen van mohammedaanse naties. Irak ging woensdagavond over tot opzegging van een verdrag uit 1975 met Iran en vestiging van zijn soevereiniteit over de ge wichtige straat Sjatt al-Arab aan de Perzische Golf. Iran. aldus de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft zijn deel van het verdrag dat in Al giers werd ondertekend door president Saddam Hoessein van Irak en het bewind van wijlen de ex-sjah al uitgevoerd. „Evenzeer als wij de invasie van Arabisch grondgebied door Is raël, de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan en de militaire aanvallen van de Verenigde Sta ten op andere landen veroorde len, veroordelen wij de vijande lijke inval in Iran door het regime van Irak", aldus de verklaring. Terwijl de gevechten in het grens gebied van Khoezenstan voort duurden, ontving imam Chomei- ni de belangrijkste Iraanse mili taire leiders en ontbood het Iraakse ministerie van buiten landse zaken de diplomatiek ver tegenwoordigers in Irak van de golfstaten. Zij werden op de hoogte gebracht van het .onver antwoorde optreden van het Iraanse bewind tegen Iraakse vliegtuigen die de verbindingen tussen de golfstaten onderhou den".. Naar Radio-Teheran gisterochtend meldde, zijn 11 Iraanse militairen bij grensgevechten gewond. De Iraniërs zouden vijf Iraakse grensposten hebben verwoest en 14 tanks buiten gevecht hebben gesteld. Volgens de Iraanse radio zou Iran tot dusver een ge vechtsvliegtuig van het type F-4, een helikopter en enige tanks hebben verloren. Gisteravond heeft de Iraakse luchtafweer een Iraans vliegtuig neergeschoten in de sector Mis- san in het zuidoosten van Irak, aldus het Iraakse persbureau INA. Iraakse strijdkrachten heb ben voorts een tank buitgemaakt die trachtte een Iraakse grens post bij Seif Saad in de provincie Dvala aan de noordoostelijke grens te naderen. De V.S. "zijn niet betrokken in het huidige geschil tussen Iran en Irak en wij zijn niet van plan daarin betrokken te worden". Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington, John Tratt- ner. gisteren verklaard. Hij zei de gewapende botsingen tussen beide landen te betreuren en hoopte dat Iran en Irak "met vreedzame middelen een einde aan het geweld zullen maken" De brief van de bisschoppen, die zondag vanaf de kansel moet worden voorgelezen, wordt door SPD en FDP beschouwd als niet toelaatbare verkiezingshulp voor de CDU-CSU en kandidaat-kan selier Strauss. De geestelijken beweren namelijk dat de staats schuld een „gevaarlijke hoogte" heeft bereikt en dat dit moet worden gecorrigeerd. Met name bondskanselier Helmut Schmidt is hierover uiterst ver bolgen, omdat hij door de opposi tie wordt uitgemaakt voor „Schuldenmaker", die ervoor heeft gezorgd dat de Bondsre publiek zowat aan de financiële afgrond staat. Kardinaal Höffner beweert dat de bisschoppen in hun herderlijk schrijven geen enkele slogan van welke politieke partij dan ook hebben overgenomen. Dat er te veel schulden zijn gemaakt, ligt volgens Höffner aan iedereen. Dus niet alleen aan de Bondsre gering, maar ook aan de door de CDU-CSU geregeerde deelstaten en gemeenten. Prachtig Dat klinkt allemaal prachtig, maar Höffner weet waarschjnlijk net zo goed als de critici van de bis schoppen, dat de gemiddelde Duitse burger in eerste instantie de Bondsregering verantwoor delijk acht voor de hoogte van de staatsschulden. Kanselier Schmidt kondigde aan dat hij na de verkiezingen een verklaring zal afgeven over de bisschops- brief. Die zal gaan over de ver houding tussen kerk en staat. Inmiddels heeft een aantal pas toors overigens laten weten de brief niet in de kerk te zullen voorlezen. Of dit voor hen conse quenties zal hebben, is niet be kend. De regeringspartijen en speciaal de SPD, hebben meer reden om zich op te winden dan alleen het her derlijk schrijven van de katholie ke kerkvorsten. Volgens een gis teren in het weekblad Stern ge publiceerde enquête van het in stituut Allensbach wint de CDU- CSU stemmen. Drie weken voor de verkiezingen gaf 45 procent van de ondervraagden aan voor de CDU-CSU te stemmen, 45,1 procent voor de SPD en 7,7 voor de FDP. Zes weken voor de ver kiezingen kreeg de CDU-CSU nog maar 43 procent, de SPD 46,8 en de FDP 7.6. Dit onderzoek wijst weliswaar uit dat de huidige regeringscoalitie SPD-FDP meer dan voldoende stemmen krijgt om ook na 5 ok tober weer te regern. Toch is er vooral bij de SPD een sombere stemming ontstaan. Het doel van de sociaal-democraten, namelijk om net als in 1972 weer grootste fractie in de Bondsdag te worden, zien velen nauwelijks meer als bereikbaar. Suarez krijgt vertrouwen parlement (Van onze correspondent) MADRID - Met 180 stemmen voor, 164 tegen en twee ont houdingen heefl de Spaanse Tweede kamer gisteravond het nieuwe regeringspro gramma van premier Adolfo Suarez goedgekeurd. Naast de stemmen van de rege ringspartij Unie van het De mocratisch Centrum (UCD) kreeg de minister-president de steun van de Catalaanse partij Convergencia Demo- cratica de Cataluna (CDC) onder leiding van Jordi Pu- gol, van de socialistisch An- dalusische partij PSA, van Alejandro Rojas Marcos en van een onafhankelijke poli ticus. De regeringspartij UCD. die op voorhand wist dat zij dank zij de Catalaanse regionale partij CDG de vereiste meerderheid in de Kamer zou halen, kreeg woensdagavond onverwacht de steun van de Andalusische partij PSA in ruil voor toege zegde beloften over de zelf standigheid in Andalusië. De oppositiepartijen, zoals de socialistische arbeiderspartij PSOE, de Eurocommunisti- sche partij PCE en de gema tigde Baskisch Nationalisti sche partij PNV uitten heftige kritiek op het economische gedeelte van het regerings programma. In UCD-kringen was men gisteren zeer ont stemd over het feit dat de Baskisch nationalistische partij PNV en de conservatie ve democratische coalitie CD, waarmee premier Suarez te vergeefs een pact probeerde te sluiten om een ruime meerderheid in het parlement voor zijn regeringsprogram ma te verkrijgen, tegen stem den. ers in Stak Berlijn met De Turkse politie ging gisteren door met het aanhouden van mensendie ervan worden verdacht extremistische sympathieën te hebben. Er werden razzia's gehouden in arbeiderswijken. Sinds de staatsgreep op 12 september zijn honderden mensen in heel Turkije aangehouden. tslai on bedreigd WEST-BERLIJN (Reuter) - Func tionarissen van de Oostduitse spoorwegen (de Reichsbahn) hebben gisteren gedreigd dat zij enige honderden stakende West- berlijnse werknemers zullen ont slaan als zij het werk niet hervat ten. De Westberlijners eisen ho gere beloning en vrije verkiezin gen binnen de Oostduitse vak bond waarbij zij zijn aangesloten. De stakers zijn werkzaam bij de Reichsbahn, die het stadsspoor verzorgt in zowel Oost- als West- Berlijn. Bij het stadsspoor wer ken ongeveer 3.500 werknemers uit het westelijk stadsdeel zij aan zij met Oostduitse arbeiders. On danks aandringen van de stakers hebben deze het werk niet neer gelegd. De Westberlijnse spoorwegarbei ders zijn aangesloten bij de Oost duitse confederatie van vakver enigingen. Kennelijk zijn diege nen die dinsdag in staking zijn gegaan niet bijster tevreden over de gang van zaken binnen deze organisatie gezien hun eis dat er vrije verkiezingen moeten ko men voor hun leiders binnen hun vakbond. Bovendien willen zij voortaan zelf uitmaken of zij zich aansluiten bij de Oostduitse dan wel de Westduitse spoorweg- bond. Begrafenis Somoza in VS WASHINGTON (DPA'AP) - Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat de in Paraguay vermoorde ex-president van Ni caragua, Anastasio Somoza De- bayle, in de V.S. zal worden be graven. Een radiostation in Paraguay meldde gisteren dat de politie een van de vermeende moordenaars van Somoza, gisteravond in een voorstad van Asuncion heeft doodgeschoten. ADVERTENTIE LIMA (AFP) - Hernan Silez Zuazo, die bij de presidentsverkiezingen van juni in Bolivia de meeste stemmen behaalde maar door een militaire coup verdreven werd. heeft zijn land kunnen ont vluchten. Hij is op weg nagr Equador in Peru aangekomen. Zuazo zei Bolivia te hebben verla ten om aan arrestatie te ontko men. Hij leidt na de militaire machtsgreep de clandestiene re gering van nationale eenheid. Hij Silez Zuazo strijd verder in buitenland zei van plan te zijn "het verzet te gen het militaire bewind voort te zetten". Hij zou naar Bolivia te rugkeren na enkele taken in het buitenland te hebben vervuld. Zuazo zou verder de mogelijk heid van vestiging van zijn clan destiene regering in Quito in Equador bestuderen. Anderzijds is in kringen van Boli viaanse politieke ballingen in Lima vernomen dat de belang rijkste leiders van de democrati sche volksunie, UDP, die bij de verkiezingen de meerderheid behaalde, zich in Lima bevinden Het opvallendste zit hem niet alleen in z'n kompakte flitsende lijn Daar begint het pas! In een komfortabele sportstoel zit U oog m oog met een toeren- teller, dagteller, oliedrukmeter, temperatuurmeter, radio, en kontrolelampjes En schakelaars voor de achterruitverwarming, interval schakelaar, elektrische ruitensproeier. aansteker en de aanjager met 2 snelheden Zo com pleet had U hem vast niet verwacht. U start en ongehoord geruisloos flitst de coupe weg U heeft zo 140 op de teller, maar honderd mag in Nederland en dat kan hij uren lang want op normale benzine rijdt hij dan 1 20 En het fantas tische zit hem ook in de prijs f 9 999,-mcl BTW VALKENBURG ZH Autobedrijf A.R i l de complete snelle sportcoupe

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9