Kamer praat in november over abortusontwerpen Ziekenhuis gebouwd op "vuile" grond Unieke schildpad in Apeldoorn Trans: uwgids voor een weekend aan zee. Schippers willen nog even wachten met acties Man gewurgd in Den Bosch Voorstel oppositie later behandeld RUMOER IN ROTTERDAM IN TOEKOMST MEER EINDEXAMENVAKKEN IBOMAVO EN HAVO VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het zand en grindvervoer gaat voorlo pig niet via de evenredige vrachtverdeling, de zogehe ten schippersbeurs. De Tweede Kamer heeft in meerderheid een motie aan genomen van WD en CDA, die een regeling tot 1982 uit stelt om een beoordeling te kunnen maken van een alter natief plan van de handelaren en producentenvervoerders. PvdA, D'66, CPN. PPR, PSP en DS'70 stemden tegen de motie. Bij de stemmingen bleek even als tijdens het debat de eige naardige situatie dat staatsse cretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) werd verdedigd door de oppositie partijen. Deze wilden het winstgevende vervoer van zand en grind via de schip persbeurs over de vervoer ders verdelen. Tijdens het debat van woens dag heeft de staatssecretaris aangekondigd de motie in geen geval uit te voeren. Na de stemmingen, waar me vrouw Smit-Kroes zich liet vertegenwoordigen door staatssecretaris Koning (bin nenlandse zaken) zei Koning dat mevrouw Smit-Kroes zich nog verder moet beraden over de gevolgen van de motie. Op zo kort mogelijke termijn zal zij de Kamer schriftelijk me- delen of zij de motie wel of niet zal uitvoeren. De schippersbonden ONS en ASV hebben in een reactie op het besluit van de Kamer la ten weten zeer teleurgesteld te zijn. Zij zullen echter nog geen acties gaan voeren, tot dat zij weten wat mevrouw Smit-Króes met de motie gaat doen. APELDOORN (GPD) - Wie in Apeldoorn het dierenpark de Apenheul bezoekt, loopt de kans te worden aangestaard door een wezen met twee kop pen: een schildpad. Duplo, zoals het biologisch fenomeen is genoemd, is een zevenjarige schildpad met een gewicht van een half pond. Toch zwemt Duplo al sedert 1974 in de Apenheul rond. Hij ligt constant met zichzelf over hoop. Als Duplo eet probeert de ene kop een brok voedsel naar binnen te werken, ter wijl de andere probeert er ook een stukje van te bemachti gen. De tweede kop hapt kwaad naar de buurman als dat niet lukt. Als Duplo zwemt wil bij een paaltje de ene ka pitein rechtsom en de andere linksom. Het dier zwemt daarop rechtdoor, totdat het schild tusseri beide gezag voerders op de klippen loopt. En zo is er doorlopend ver warring. Wim Mager, eigenaar en direc teur van de Apenheul, kreeg het unieke dier samen met nog zes exemplaren van dezelfde soort van een indiaanse gids ten geschenke, die hem op een studiereis door Columbia be- geleidde. Het waren baby schildpadden van nog geen jaar oud. In Nederland werd een aquarium met landge- deelte voor de diertjes inge richt en de tweekoppige werd Duplo gedoopt. Er was enige lokale publiciteit rond Duplo, maar in wijdere kring werd het fenomeen niet bekend,omdat Wim Mager, op grond van wat hem van ver schillende kanten werd voor speld, niet verwachtte dat het beestje langer dan een paar weken zou leven en bovendien omdat de Apenheul er nu eenmaal voor de apen is. On dertussen bleef Duplo toch in leven. De schildpadjes kregen een per soonlijke verzorgsterMarian Pasman, die nu al zes jaar met ze meeleeft in hun wel en wee.Marian vertelt: .Jhiplo is minder afwachtend, minder schuw dan zijn kameraden in de bak. Ze eten erg veel en worden volkomen door hun soortgenoten geaccepteerd" Marian spreekt over Duplo afwisselend in enkelvoud en meervoud, eigenlijk ervaart ze Duplo als twee dieren. En daar lijkt het ook wel op. De vier ogen functioneren alle. Er is twee stel hersenen. Die van de rechterkop commanderen de rechtervoorpoot,die van de linkerkop de overige poten. Terwijl de rechterkop slaapt kan de linkerkop actief zijnen omgekeerd. Drie of vier lon gen en een dubbele bloedsom loop lijken aanwezig te zijn. Qua lichaamsbouw heeft Du plo iets meer van een man netje dan van een vrouwtje. Voor de experts is er de inte ressante speculatie of er twee geslachtsorganen zijn. Dan is er een kans dat in dit schild een mannetje en een vrouwtje zitten verpakt. DEN BOSCH (GPD) - Vijfentwin tig rechercheurs uit Den Bosch en Vught speuren op het ogenblik naar aanwijzingen die kunnen leiden tot de oplossing van een moord, die gisteren is ge pleegd in Empel bij 's-Hertogen- bosch. Daar werd namelijk in de ochtenduren het stoffelijk over schot gevonden van de 27-jarige A. Zouhir. De man van Marok kaanse afkomst bleek gewurgd te zijn. Zijn kleding was gescheurd, in het gras waren sleepsporen te zien. Zouhir, pas gescheiden van een Nederlandse vrouw, kwam in 1978 Nederland legaal binnen. Hij werkte in 's-Hertogenbosch in een ziekenhuis als röntgenolo- gisch laborant. Omtrent de oorzaak van de moord tast de politie volkomen in het duister. Het slachtoffer stond volgens de politie erg goed be kend in Den Bosch. Zijn collega's spraken met grote waardering over hem. Het onderzoek heeft op dit moment nog niet veel opgeleverd. Door de dienst luchtvaart van de rijkspo litie zijn luchtfoto's van het ge bied gemaakt; ook een speur hond is ingezet. Het gehele ge bied wordt door een mobiele eenheid uitgekamd. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal begin novem ber het debat houden over twee van de drie ingediende abortuswetsontwerpen. Pas twee weken na afloop van dit debat zal de schriftelijke behandeling beginnen van het PvdA-D'66-initiatiefvoorstel. Dit zal echter alleen gebeu ren indien het regeringsvoorstel geen meerderheid heeft gekregen. ALMELO - Het toepassen van stroplaten en een lichte staalconstructie hebben er vol gens de Almelose brandweer toe bijgedragen dat de sporthal in de wijk "De Schelfhorst" giste ren in nauwelijks twintig minu ten afbrandde. De oorzaak van de brand hebben brandweer en politie nog niet achterhaald. Tegen het einde van de middag was de stroomvoorziening van "De Schelfhorst"waar tiendui zend mensen wonen, weer nor maal. De stroom was uitgescha keld omdat er gevaar bestond dat een muur op een transfor matorhuisje voor hoogspanning zou vallen. Op het moment dat de brand uitbrak,hadden schoolkinderen in de hal les. Ze konden zich ter nauwernood in veiligheid stel len. Dat gold ook voor enkele medewerkers van de gemeente en van een dakdekkersbedrijf die zich op het dak van de hal bevonden. Van paniek is vol gens de brandweer, die op de fo to nablussing swerkzaamheden verricht, geen sprake geweest. Bouw amusementscentrum Scheveningen stopgezet DEN HAAG (GPD) - Het bouwbedrijf Bredero moet de bouw van het nieuwe amusementscentrum in Scheveningen stop zetten. In de bouwvergunning waren vier bioscopen opgenomen, maar Bredero bouwt er kantoorruimte. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben wel akkoord willen gaan met deze eigen machtige wijziging, maar de raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft het niet geaccepteerd. Het Scheveningse vernieuwingsplan omvat de restauratie van het Kurhaus, een flat en patiowoningen op de plek waar vroeger het Grand Hotel stond (beide projecten zijn inmiddels gerealiseerd), flats op het plein voor het Kurhaus (ze zijn in aanbouw) en een amusementscentrum, plus flats, op de plaats waar het Palace Hotel heeft gestaan. Volgens de gemeenteraad zijn in de reeds afgebouwde projecten meer kantoorruimten en winkels gebouwd dan met het Bredero- consortium is overeengekomen. Burgemeester en wethouders zeggen dat destijds slechts richtgetallen zijn afgesproken. De kwestie van het niet bouwen van de bioscopen ligt duidelijker. Hier zijn geen verschillende visies mogelijk over het al of niet hard zijn van vroeger gemaakte afspraken. Er wordt afgeweken van een bouwvergunning. Het was het college van B en W overi gens bekend. Tot deze procedure heeft gisteren de speciale kamercommissie be sloten die zich bezig houdt met abortus. CDA en WD zijn hier mee tegemoetgekomen aan de PvdA en D'66. Deze afspraak voorkomt dat de WD gedwongen zou kunnen zijn te siemmen tegen het initiatief wetsontwerp omdat het rege ringsontwerp nog op tafel ligt. Die situatie kon zich voordoen omdat het initiatiefvoorstel het meest vergaand is, en dus vol gens de normale regels het eerst in stemming zou komen. De procedure, waartoe de commis sie nu heeft geadviseerd, maakt het mogelijk dat de VVD het PvdA-D'66-voorstel gaat steunen mocht het voorstel van de rege ring geen meerderheid krijgen. Het SGP-GPV-initiatiefvoorstel, dat gelijktijdig met dat van de re gering behandeld zal worden, heeft geen kans een meerderheid te krijgen. Teneinde de voorbereidingen voor het debat begin november goed te laten verlopen, heeft de com missie er bij het kabinet op aan gedrongen binnen veertien da gen de laatste schriftelijke reactie bij de Kamer in te dienen. Dat zou de kamerleden ruim een maand geven tot het voorbereiden van wijzigingsvoorstellen. Het besluit van CDA en WD om de drie wetsontwerpen niet gelijk tijdig te behandelen komt nau welijks als een verrassing. PvdA en D'66 hadden al laten weten zo nodig hun initiatiefwetsontwerp weer in te trekken, teneinde ge lijktijdige behandeling te voor komen. De WD kan zich daar naast bijzonder goed vinden in het initiatief omdat het vrijwel gelijk is aan het PvdA-W"D- voorstel, dat in 1974 in de Eerste Kamer sneuvelde. Toch hebben beide regeringsfrac ties uitgebreide discussies ge voerd over de voor- en nadelen van de twee keuzen. Uiteindelijk koos men voor niet-gelijktijdige behandeling omdat zij het een oneigenlijk middel zouden vin den om langs de weg van gelijk tijdige behandeling het PvdA- D'66-initiatief te blokkeren. ROTTERDAM (GPD) - Het Rotter damse Sint Franciscus Gasthuis is op verontreinigde grond ge bouwd. Die conclusie kan ge trokken worden uit hetgeen gis termiddag op een persconferen tie in het stadhuis van de ge meente Rotterdam werd be kendgemaakt. Het betreft de re- sulaten van een onderzoek dat door de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond (DCMR) is ver richt op een tweetal voormalige huisvuilstortplaatsen binnen de gemeente Rotterdam. Op beide terreinen werden naast andere verontreinigingen ontoelaatbare hoge concentraties lood, cad mium en mangaan aangetrof fen. Op het ene terrein aan de Xerxes- weg staat sinds 1975 het nieuwe Sint Franciscus Gasthuis, een ziekenhuis met 652 bedden, en op het andere terrein kan de ge meente Rotterdam nauwelijks wachten met het realiseren van het bouwplan Oude Haven- Groenendaal. Dit plan voorziet in de bouw van 160 a 200 wonin gen. Tijdens dit eerste slechts summiere onderzoek werden door de DCMR 13 bodem- en watermon sters op de vele hectaren grote terreinen genomen. Het is dan ook niet uitgesloten dat bij een verder onderzoek nog meer bo dem- en waterverontreinigende stoffen in onaanvaardbare con centraties zullen worden aange troffen. De verantwoordelijke wethouder van milieuzaken van Rotterdam Van der Pols stelde dat er al in 1972 onderzoek door het TNO was verricht en hij bedoelde daarmee het terrein waar nu het nieuwe ziekenhuis staat en dat er toen niets werd gevonden. Hem werd echter tegengeworpen dat dit onderzoek van TNO zich slechts heeft gericht op het sul faatgehalte en de zuurgraad van de grond. Dit om te kunnen be palen met welke bouwmaterialen er moest worden gewerkt. TNO heeft echter in 1972 beslist niet naar verontreinigingen ge zocht. Pas nadat begin dit jaar publicaties in de pers verschenen en er ook tal van particuliere meldingen binnenkwamen over vroegere illegale stortingen van chemisch afval op deze terreinen heeft de gemeente Rotterdam omstreeks begin juni van dit jaar opdracht gegeven aan de DCMR om een onderzoek in te stellen. Een tweede „prikkel" om een onderzoek te laten instellen is de mei-circulaire van de provincie Zuid-Holland geweest waarin de gemeente werd gevraagd een in ventarisatie te maken van alle voormalige stortplaatsen. Wethouder Van der Pols stelt dat de stortplaatsen van de gemeente waar het nu om gaat van 1953 tot 1964 in gebruik zijn geweest en dat zij gedurende die tijd omge ven waren met hekken en dat er per stortplaats twee man bewa king van de Roteb aanwezig wa- ADVERTENTIE Weekend Bergen v.a. f 142,-. Een kort bezoek aan deze kustplaats, die zowel aan bos als aan zee ligt, is al leszins de moeite waard. Maar Trans kent nog veel meer reizen in eigen land. Deze zijn uitvoerig beschreven in de kleurrijke nieuwe Trans gids: ^-^„Vakantiereizen in herfst, winter en lente 80/81". ^N^Tr0ITQ gjjgfHaal 'm even bij het NS-station, de Rabobank of V^xuw reisbureau. Of bel: 030 - 62.78.44. Vikdntiereizen Trans: het aktieve reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen. ren die alleen huisvuil accepteer den. Hij verbond daar de ietwat voorbarige conclusie aan dat er dus niet illegaal gestort is en ze ker geen chemisch afval. Blijft natuurlijk de vraag wat er is gebeurd vóór 1953 er na 1964. En welke zekerheid er verder bestaat dat de aannemende ambtenaren, onwetend, geen chemisch afval hebben geaccepteerd. Het staat vast dat in die periode zeker niet iedere vrachtwagen werd gecon troleerd en ook dat men che misch afval niet noodzakelijk aan de verpakking heeft kunnen her kennen. En ook blijft natuurlijk de vraag overeind waar de nu ge vonden stoffen van afkomstig zijn. Deskundigen stellen dat deze stof fen zeker niet het gevolg zijn van het storten van gewoon huishou delijk afval. En zeker niet qua samenstelling uit huishoudelijk afval in de periode 1953-1964. Te genwoordig worden wel veel chemische verontreinigingen in het huisvuil aangetroffen. Maar in de periode waar het nu om gaat was dat nog niet het geval. Een feit blijft in ieder geval dat bij voorbeeld cadmium voor de mens gevaarlijk is omdat het zich in het lichaam ophoopt. Ook lood is voor de mens niet ongevaarlijk, maar dan alleen bij direct contact met grote concentraties. Afgraven en afdekken met nieuwe grond schijnt hiervoor, althans volgens de aanwezige deskundi gen van de landbouwhogeschool te Wageningen, de oplossing te zijn. Alleen praten we hier over circa 50.000 m3 grond met daarin 70.- tot 75.000 ton lood. Althans dat is de hoeveelheid volgens de schattingen van de DCMR. Voorlopig kondigde wethouder Van der Pols eerst een nié uitgebreider onderzoek a eveneens door de DCMR menwerking met andere instan ties, zal worden uitgevoerd. Toch blijft men zich afvragen hoe het heeft kunnen gebeuren dat men een ziekenhuis neerzet en wo ningen wil bouwen op voormali ge vuilstortplaatsen zonder eerst na te gaan welke bodem- en wa- terverontreiningen er in de stort plaats voorkomen. Een tweede vraag is of er niet een voorlopig bouwverbod van de regering moet komen tegen het bouwen op vroegere vuilstortplaatsen. Dit om Lekkerkerkse ontwikke lingen te voorkomen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal vakken waarin eindexamen moet worden gedaan in het lbo (lager beroeps onderwijs), mavo en ha vo, zal worden verhoogd van zes naar zeven. Op den duur zal er één gemengde eindexamenrege ling komen voor mavo en lbo. Leerlingen van het vwo en havo krijgen de mogelijkheid respec tievelijk na het vierde en derde jaar toetsen af te leggen in de vakken die ze niet in hun eindex amenpakket kiezen. Het CITO (het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling) krijgt op dracht daar toetsen voor te ont wikkelen. Dat zijn een paar hoofdpunten uit de concept-beleidsnota „exa mens in het voortgezet onder wijs" die staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn. van onderwijs en wetenschappen heeft gepubli ceerd. Omdat, naar de mening van de staatssecretaris, de exa mens geen zaak voor de overheid alleen zijn, gaat de nota eerst in conceptvorm ter discussie naar de betrokken organisaties. Aan het begin van het volgend jaar Nummer voor iedere Nederlander DKN HAAG (GPD) - Alle Neder landers krijgen spoedig een per soonlijk nummer, dat bestemd is voor alle overheidscompu- ters. Het nummer zal willekeu rig zijn, dat wil zeggen dat het nummer niets verraadt over de persoon, het adres en de levens omstandigheden van de betrok kene. Verschillende gemeenten maken al gebruik van deze nummers. Staatssecretaris Koning (binnen landse zaken) maakte dit giste ren bekend tijdens een persbij eenkomst op zijn departement. hoopt de staatssecretaris de be leidsnota aan het parlement aan te bieden. De in de nota voorge stelde regelingen moeten vervol gens na goedkeuring van het parlement in „examenbesluiten" worden omgezet, waarna invoe ring op de scholen kan vol gen. In de eerste fase van het voortgezet onderwijs wil de staatssecretaris komen tot drie niveaus. De kan didaat kan dan per vak bepalen in welk niveau hij of zij examen af legt. De niveaus zijn te vergelij ken met de niveaus van het hui dige lbo, lbo-c, mavo-3, en mavo- 4. Voor het mavo en lbo wil de staats secretaris met ingang van 1984 het „slagen" en „zakken" af schaffen. In plaats daarvan krij gen alle kandidaten een getuig schrift waarin de behaalde resul taten staan vermeld. Uit die ge tuigschriften zijn dan natuurlijk bepaalde mavo- of lbo-diploma's af te leiden. Vanaf hetzelfde jaar zal het ook mogelijk zijn voor alle mavo-kandidaten examen te doen op twee niveaus. Voor de langere termijn heeft de staatssecretaris plannen om ook voor het vwo en havo een certifi- caatregeling in te stellen. Het wordt dan mogelijk certificaten te krijgen voor de vakken die voldoende zijn op het eindexa men, ook als men niet geslaagd is. De certificaten zullen geldig zijn voor dag- en avondonderwijs Bij het avondonderwijs is overigens al een certificaatregeling van kracht. Ook wil de staatssecretaris een ein de maken aan de vaak sterk uit eenlopende eisen die vervolgop leidingen stellen aan de vakken pakketten van hun eerstejaars studenten. Voortaan mogen ze nog maar drie vakken verplicht stellen. Overigens houdt dat wel in dat de algemene geldigheid van het vwo-diploma voor het wetenschappelijk onderwijs ver dwijnt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7