Nota Leidse wethouder doet schoolstrijd weer oplaaien Nadruk op de combinatie Gastkolorh Het hek is van de dam 50.000 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 Modeshow De Groot: LEIDEN - Ook het Leidse mode huis De Groot heeft voor de ko mende winter het combineren van verschillende kledingstuk ken hoog in het vaandel staan. Dit bleek gistermiddag tijdens een modeshow die De Groot hield in zijn winkel aan de Breestraat. Tijdens de show werd een greep uit de collectie van het modehuis getoond aan een geheel uit vrou wen bestaand publiek. De Groot heeft voor de komende winter kleding van in de mode wereld zeer bekende huizen. De boventoon voert echter wel de mode van Delmod, een huis dat vooral bekend is om zijn mantels en kostuums. Zo liet De Groot gisteren een tweed combinatie van Delmot zien, bestaande uit een geruite rok met een bijpas- Voor de komende winter biedt de mode opvallend veel combinaties. Op de foto een pakje van Betty Barclé, bestaande uit rok, blouse en vest. Opvallend aan deze combina tie was het ingebreide plissé-effect send getailleerd jasje van uitste kende snit. Daar moet dan ook wel voor betaald worden. Onder de vierhonderd gulden kom je zelden klaar voor een combinatie zoals De Groot die in de winkel heeft hangen. Daarvoor wordt dan wel kleding van goede kwali teit en pasvorm geboden. Opvallend was gisteren de veelheid aan plooirokken, uitgevoerd in een aan de Schotse ruit verwant dessin. De kleuren deden veelal denken aan donkere herfsttinten als groen, bruin en blauw. De rokken zijn het komende seizoen overigens een stuk korter dan ze zijn geweest: ze vallen net onder de knie. Plooien ontbreken vrij wel nergens en zelfs de plissé is weer helemaal terug. Aan mantels had de Groot gisteren een grote variatie te bieden. Eruit sprong een sjieke aqua-blauwe jas van het vrij nieuwe materiaal alcantara. Dat is een suèdesoort dat gewoon in de machine kan worden gewassen. De prijs van het spul is echter niet misselijk. Voor een mantel, uitgevoerd in alcantara. tel je toch snel over de duizend gulden neer. Van een wat lagere prijsklasse werd giste ren een mantel geshowd die doordat hij doorgestikt was, een gewatteerde indruk maakte. Hoewel komende winter de nadruk ligt op combinaties (rok, blouse en gebreid vestje of blazer) waren er gisteren ook enige japonnen te zien. Opvallend was dat veel van deze kledingstukken in het blauw waren uitgevoerd. Boven dien kwamen de dit seizoen ook veel gebruikte kleuren aubergine en grijs aan bod. De jurken slui ten veelal erg hoog en zijn vaak voorzien van een opstaand kraagje. Het sluitstuk van de modeshow van De Groot bestond uit een viertal avondtoiletten. Opvallend aan de avondkleding was het zwierige, ietwat romantische karakter. Al met al waren het stuk voor stuk japonnen die het op een sjieke gelegenheid goed zullen doen. Er moet daarvoor echter wel diep in de beurs worden getast. CONNY SMITS LEIDEN - Hadden we een groot deel van de negentiende eeuw te maken met een schoolstrijd, en dachten we er heden ten dage voorgoed mee te hebben afgerekend, anno 1980 laait deze in Leiden weer hoog op. Het ver schil is echter, dat het nu niet gaat om oprichting van katholieke en protestants-christelijke scholen, maar om opheffing van enkele van deze scholen. De wethouder van onderwijs, Van Dam, kwam eind vorige week met een discussienota waarin hij het plan ontvouwde dat veertien kleuter- en lagere scholen niet langer voor instandhouding in aanmerking komen. Het 'toeval' wil dat dit zeven scholen zijn uit de protestants-christelijke hoek en zes scholen van katholieke signatuur. Ook één openbare school, kleuterschool de Bo terbloem, moet er aan geloven. Door het afnemende kinderaantal, ontvolking van de binnenstad, zijn een aantal scholen beneden het 'bestaansminimum' geraakt. De wethouder vindt dat het on derwijs daar niet mee is gediend. Zeker niet, zo stelt hij, als in 1983 kleuterschool en lagere school samenvloeien tot één basis school. Dan moet er een leer- krachtengroep zijn tenminste be staande uit twee kleuterleidsters en vijf onderwijzers om de ver schillende groepen goed op te vangen en het leerplan aan te passen aan de onderwijsver nieuwingen. Voor een te klein team zou dit een te zware klus worden. Dat er bij dit beleidsplan slechts één openbare school is getroffen komt, volgens wethouder Van Dam, omdat de gemeente in de loop van de jaren al openbare scholen heeft opgeheven of sa mengevoegd wanneer dit moge lijk was. Hij verwijt de katholie ke, en protestants-christelijke schoolbesturen dat deze, tegen alle normen in, scholen in stand trachten te houden. Hun beleid is onvoldoende gericht op de toe komst, aldus de wethouder. Daar komt bij dat Van Dam in deze no ta duidelijk heeft gekozen voor het openbaar onderwijs. Als er twee of drie scholen in een wijk beneden de wettelijk vastgestel de normen (minimaal 120 leerlin gen lagere school en 40 leerlingen kleuterschool) vallen is de wet houder voor het instandhouden van de openbare school. "We zullen moeten leren leven met het gegeven," zegt hij, "dat de leer lingenaantallen niet meer zo zijn dat voor iedere richting in iedere Tegenovergestelde De besturen van de Stichting Ka tholiek Onderwijs en de Protes tants Christelijke Schoolvereni ging hebben gisteren officieel ge reageerd. Hun standpunten staan lijnrecht tegenover die van de wethouder. Afgezien van de gevolgde procedu re bij de publicatie, die zij zonder meer onelegant en zelfs schanda lig noemen, zijn zij ook zeer kwaad over de suggestie van wethouder Van Dam dat de kwa liteit van het onderwijs afhakke- lijk is van een aantal leerlingen. De beide besturen prefereren juist kleinere scholen per wijk boven grotere scholen die moei lijk bereikbaar zijn. Direkteur W.W. Sanders van de Stichting Katholiek Onderwijs noemt de voordelen: "Afstand school-thuis is kleiner, beter con tact met ouders, betere aanslui ting op speel- en leersituatie, geen scheiding tussen school- en buurtkind. Voorts heeft de kleine school kleinere groepen, waar door individuele eigenschappen beter ontwikkeld kunnen wor den". Tegenover het motief dat op een grotere school het hoofd in de gelegenheid wordt gesteld zich vrij te maken om zich bezig te houden met onderwijsvernieu wingen, stellen de besturen dat het maken van schoolwerkplan is gegaan aan het feit, dat twee van de genoemde kleuterscho len, 'T Klompje en de H. Hart, zijn opgegaan in basisscholen, zodat zij onder de experimenteerwet vallen. Wettelijk Het college van B en W heeft wette lijk geen enkele bevoegdheid om scholen van het bijzonder on derwijs op te heffen. Wel moet voor scholen, die langer dan drie jaar achtereen beneden de norm blijven, van jaar tot jaar bij de mi nister ontheffing van deze in standhouding en maatregel wor den gevraagd. Bij de beslissing hierover, vraagt de minister on der andere advies aan de gemeen te. Het is duidelijk dat dit advies vanaf heden negatief zal luiden. Het is de vraag hoe de minister zo'n beleid van een gemeente zal interpreteren. Financieel gezien is er bij dit be leidsplan (nog) niet zoveel te ha len. Vermindering van leeg staande lokalen voor het lager onderwijs zal de gemeente slechts financieel voordeel ople veren, indien het aantal lege lo kalen van het openbaar onder wijs vermindert. Hoe meer leer lingen, hoe minder kosten per leerling. Op basis van de kosten per leerling in het openbaar on derwijs kregen de bijzondere scholen hun vergoeding per leer ling. Dit is in de wet vastgelegd. Voor een kleine school kan dit nadelig uitvallen. Minder leerlin gen, meer kosten per leerling. Maar daar lachen de besturen om. Zij zijn nergens van afhankelijk en menen genoeg financiële arm slag te hebben om dat op te van gen. Zieltjes winnen? Natuurlijk heeft wethouder van Dam het recht - plicht bijna - om een beleid uit te stippelen. Ech ter, een wethouder van onderwijs is niet alleen belast met bevoegd gezag over het openbaar onder wijs, maar is ook gemeentebe stuurder voor alle burgers van de gemeente, inclusief de burgers die voorkeur hebben voor bij zonder onderwijs. In de projecten in de Merenwijk, waar de drie signaturen in ver schillende gebouwen op één ter rein staan, blijkt de bezettings graad bij alle drie de scholen even hoog te zijn. De voorzichtige conclusie zou kunnen luiden, dat ouders bewust kiezen voor de signatuur van de school. Is dat het geval dan zou het onbil lijk zijn om burgers metopenbare scholen op te schepen. Er zal ook nog eens goed onderzocht moe ten worden - ook het ministerie is reeds met zo'n onderzoek begon nen - welke bezettingsgraad 'goed' onderwijs garandeert? Het prachtigste zou zijn een sa menwerkingsvorm met een openbare school. Echter, daar willen besturen niet eens over denken omdat zij menen dat dat een sterke ontwaarding van eigen identiteit betekent. Mevrouw jGeelkerken benadrukte dat gisteren nog eens door te zeg gen dat zelfs godsdienstonder wijs in zo'n samenwerkingsvorm geen oplossing biedt. De hele manier van onderwijs geven be paalt de signatuur, meende zij. Voorlopig zal iedere school zich op het pasgeboren leven storten. Zal het zover komen dat lopers wor den uitgelegd en cadeau's wor den aangeboden voor elke aan gebrachte leerling? Het laatste woord hierover zal niet gezegd zijn. Voordat het voorstel in december de gemeenteraad passeert is er nog een "lange" weg te gaan. SASKIA STOELINGA het derwijs taak i het i het team. Slecht De voorzitter van de Protestants- Christelijke schoolvereniging, mevrouw J. Geelkerken vindt dat de nota zeer slecht in elkaar steekt. Zij kan zich niet aan de indruk ont trekken dat de wethouder van toeten noch blazen weet. Terzijde merkt ze even op dat in de nota ook namen van scholen en stra ten verkeerd staan genoemd. Veel erger vindt ze dat er voorbij Leidato: bezoekers LEIDEN - De 50.000ste bezoeker op de Leidato is gisteren met bloemen ont haald. Het was het echtpaar De Mooy uit Rijnsburg. Alle cadeau's hebben zij ge schonken aan de Leidse car navalsvereniging de "Hut spotten". Nierstichting In de week van 22 tot en met 28 september wordt de nationale collecte voor de Nier Stichting Nederland gehouden. De or ganisatie in Leiden is nage noeg rond. hoewel men nog steeds collectanten kan ge bruiken. U kunt u als collec tant opgeven bij de heer H. Vis, Koninginnelaan 80, tel. 071-123900. Cursus Indonesisch De Stichting Indonesisch Do cumentatie- en Informatie centrum start maandag 22 september een cursus Indone sisch voor beginners. De cur sus omvat onderrichi in grammatica en woordenschat alsmede oefening in leesvaardigheid. De lessen beginnen om half acht in zaal 300 van het universiteitsge bouw aan het Stationsplein 10. dag voor de vijfde achtervol gende maal een majoretten- concours op het speelterrein aan de Anjelierstraat. Het concours begint om half elf 's ochtends en duurt tot onge veer zes uur 's avonds. Aan het concours wordt deelgenomen door niet minder dan 27 ma- joretttengroepen uit Leiden. Katwijk, Wassenaar en Alk maar.. Er wordt gestreden in drie afdelingen. Natuurwandeling Op zaterdag 20 september or ganiseert K&O in samenwer king met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) een natuurwandeling door de Horsten in Wasse naar. De wandeling door de bebossing van de oude strandwallen staat onder lei ding van een ervaren natuur- gids. De terreinverkening duur ongeveer anderhalf uur en begint om tien uur. Majorettenconcours Oostvliet De speeltuinvereniging Wester kwartier organiseert zaler- De Leidse tuingroep "Oostvliet" aan de Vlietweg bestaat 15 jaar. Ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal wordt morgen een feestelijke receptie gehouden in het club huis. Het begint om tien uur 's morgens. Jab Jab De Engelse reggaeband Jab Jab" treedt vanavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De sa menstelling van de groep is: Joe Augustin (zang, bas), Charles Augustin (zang, gi taar), Skinhead Dick (zang, drums) en Richard Washing ton (toetsen). De zaal is ge opend vanaf 9 uur en de toe gangsprijs bedraagt f7.50. Disco-avond In de l amooerijn aan de Vale- riusstraat 73 wordt van avond om 8 uur een disco ge houden. Iedereen vanaf 16 jaar is welkom. De entreeprijs bedraagt twee gulden. LCKV-jubileum De Leidse Christelijke Kampeer Vereniging (LCKV) sluit de feestelijkheden ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan morgenavond af met een ju bileumbijeenkomst in Avi fauna in Alphen aan den Rijn. Tijdens de avond treden onder meer de Leidse formatie The Old Black Horse Saloon Band en Ritmico Especial op. Verder is er cabaret en een disco. Bingo-avond De wijkvereniging Aktief in Zuid-West bestaat dit jaar tien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt vandaag een grote bingo-avond georgani seerd, afgewisseld met dan sen Men beg int om acht uur in de kantine van Adler aan de Rooseveltstraat. De avond is voor alle wijkbewoners toe gankelijk. LVL-avonden De werkgroep Lesbiese Vrou wen Leiden organiseert vanaf vandaag elke week een open huisavond in de nieuwe ruim te aan de Caeciliastraat 18. De ruimte is steeds vanaf 21 uur geopend, met uitzonde ring van vrijdag 3 oktober. Voor meer informatie tel. 071-764236 of 071-142730. PvdA-vergadering De PvdA-afdeling Leiden houdt vanavond een leden vergadering in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Aan vang 20 uur. Aan de orde is de voortgezette behandeling van het verkiezingsprogramma. Tevens zal aandacht worden besteed aan de komende par tijraad van 26 en 27 septem ber, waar de lijsttrekker voor de komende verkiezingen zal worden aangewezen. Door Sybren de Hoo, lid van de kerngroep van de PSP DE TAAL OP DE MUUR. Dagelijks kom ik er langs. De Langegracht is al twee jaar het decor van mijn fietstocht van wonen naar werken en omge keerd. De geschiedenis van Noordvest is in de loop der tijd op de muren geschreven. Begin 1978 schreeuwden de af fiches het uit: "DIGROS ROT OP". Dat liet weinig te raden over, dacht ik. De buurtbewo ners en de middenstanders van Noordvest wilden en willen Di- gros niet. Wat verder richting molen "De Valk" staat al zeker net zo lang de kreet "WIJ EISEN EEN STOEP" op een dichtge spijkerde woning. Elke twee weken vind je daar een nieuwe editie van de Leidse Muurkrant, die Digros ook nooit een warm welkom heeft toegewenst, inte gendeel! Maar als bewoners van een oude buurt wat willen, dan zegt dat nog steeds niet dat dat ook ge beurt. Kort geleden zijn name lijk die onwaarschijnlijk grote letters boven de ingang in een nieuwe gevel gehesen: DIGROS. In de reklame-folders die onge vraagd mijn brievenbus inrol len las ik dat Digros de eerst pa rel wil zijn in de deze vernieuw de straat. De Langegracht zou een Boulevard Champs-Elysées moeten worden, een moderne winkelstraat in optima forma. Op één punt is er inderdaad sprake van enige overeenkomst, maar die zal Digros niet bedoe len. De Champs-Elysées is aan gelegd tegen de wil van de be woners van de aangrenzende Parijse wijken en leidde bijna tot een volksoproer. Zóver is het in Noordvest nog niet, maar spanning heerst er wel. Ondertussen is Digros met veel potentie-vertoon geopend en het Leidsch Dagblad gaf de situatie weer met de woorden "Chaos dreigt bij opening" (LD 14-8-80). Geen woord meer over de ellende voor de buurt, maar wel waren er veel, te veel kooplustigen. De bewoners van Noordvest uit ten hun onvrede opnieuw op de muur: "DIGROS LOS. NOORDVEST DE KLOSstaat er te lezenNiet alleen Noordvest is de klos, ook voor passerende weggebruikers is de verkeerssi- tutatie zeer gevaarlijk. Jan van den Broek (Digros) laat er dan ook geen gras over groeien en wil snel een parkeergarage op het voormalige Krantz-complex aan de Langegracht. Het LD komt twee dagen achter een met hetzelfde bericht over deze parkeergarage LD 27-8-'80l28-8-'80) en de zalvende werking die daarvan moet uit gaan op de binnenstad. Met bibberende hand staat het vol gende hoofdstuk van deze affai re al op de muur gekalkt: GEEN PARKEERGARAGE HIER" Het gaat hier om zeer ernstige zaken, zowel voor het stadsbe stuur als voor de bewoners. Hoe moet een houding bepaald worden tegenover dit onge wenste grootwinkelbedrijf en de problemen die het met zich meebrengt? Terug in de tijd, is mijn devies, want er hangt over de afgelopen periode een mist gordijn dat het uitzicht op wat nu gebeurt ernstig belemmert. Begin 1977 werd duidelijk dat de textielfabriek van Krantz zou gaan sluiten. Om project ontwikkelaars te vlug af te zijn neemt de gemeenteraad een zo genaamd voorbereidingsbe- sluit, waardoor het gebied tus sen de Korte Mare, de Lange gracht, de Volmolengracht en de Oude Vest tijdelijk planolo gische bescherming krijgt. De ze taktische zet heeft succes en de gemeente koopt uiteindelijk het Krantz-terrein. Het staat m de spelregels van de ruimtelijke ordening als een onvergeeflijke fout bekend, wanneer zo'n voorbereidings- besluit na één jaa verloit, zoeer dateenontwer estemmgsplater ieage is elegd. jhet baartcomié heeft daar ook voortdurend op gewe zen. Toch is dat gebeurd met alle gevolgen van dien: de in middels ingediende bouwaan- vraag van Mijnders (en Digros) moest worden gehonoreerd. Alles wat daarna plaats vond, het intrekken van de vergun ning en het instellen van een be roepsprocedure door de ge meente verwijs is naar de cate gorie "politieke mist": het be dekken van een falend beleid onder krasse taal. Mijnders en Van den Broek wa ren destijds dan ook helemaal niet onder de indruk (LD (LD 28-4-'78): .wethouder Van Aken wist ervan, juridisch heeft de gemeente geen poot om op te staan en als ze een proces wil len, dan moeten ze dat maar doen, maar de gemeente zal het uiteindelijk verhezen". En zó gebeurde het. Wanneer het bed rijf er ten slotte toch komt, zou je van het ge meentebestuur minimaal ver wachten dat de noodzakelijke maatregelen voor de beperking van overlast tijdig worden ge nomen. Actieve maatregelen ter beperking van de parkeer overlast, een kleinschalige op lossing van hét probleem van laden en lossen en een preven tief politieoptreden behoren tot zo'n pakket minimale maatre gelen. Er gebeurde echter niets, ook niet na nadrukkelijk ver zoek van het buurtkomitee. DIGROS ALS SMAAKMA KER VAN HET LEIDSE PAR KEERBELEID? Wanneer je het bovenstaande overziet is hét onbegrijpelijk dat in dit door de gemeenteraad inmiddels vastgestelde bestem mingsplan de mogelijkheid van een parkeergarage is openge houden. De bezwaren die tegen deze bestemming zijn gemaakt, zullen dan ook zeker tot aan de Kroon worden volgehouden. Het is dus onzin dat op dit mo ment op grond van het bestem mingsplan Noordvest al een parkeergarage kan worden ge bouwd. PSP-raadslid Jos van der Putten heeft via schriftelijke vragen aan het college van B en W de knuppel in het hoenderhok gegooid. Door te herinneren aan verschillende moties die in de loop der jaren in de raad zijn aangenomen, werpt hij de eerste barrières op. Naar aanleiding van deze vra gen komt Trouw (6-9'80) tot de conclusie dat B en W voor een pijnlijke politieke keuze is ge- plaptst. Dat is inderdaad waar het om gaater moet een politie ke keuze worden gemaakt over de plaats die auto's en andere dingen die voorbijgaan, in deze stad moeten innemen. Op geen enkele manier kan de redene ring: "Digros zit er nu en om de verkeersoverlast in de wijk te beperken moet de Digros-par- keergarage er ook maar ko men", worden volgehouden. Zoals hierboven aangegeven, kunnen de problemen in Noord vest ook op een heel wat klein schaliger manier worden opge vangen. Daarbij komt dat een parkeergarage met zo'n sterke binding, wat plaats en eigen domsverhoudingen betreft, met Digros een aantasting is van het kern winkelapparaat in de Leidse binnenstad en een ver dere concurrentiestrijd aan wakkert, waarvan de kleine winkeliers de dupe dreigen te worden. Het kan politiek gevoelig liggen, maar de keuze voor een par keergarage naast Digros zou een zeer slechte politieke keuze betekenen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4