Leesfeest motto van 3 oktober-optocht V erbrandingsinstallatie voldoet niet aan eisen Programma biedt traditionele evenementen, waterfietsen en beatnacht Haring en wittebrood: Ij 15.000 inschrijvingen Leidse stadsrubriek Twijfel aan nut enquête winkel publiek Auto rijdt wegen neemt pomp mee VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - Tien muziekkorpsen, twintig praalwagens en vijfhonderd deelnemers, onder wie meer dan honderd ruiters vormden de ingrediënten voor de traditionele optocht die op 3 oktober door de Leidse binnenstad zal trekken. Het gebeurt ditmaal onder het motto "Lees feest", waarmee onder meer aansluiting wordt gezocht bij de Kinderboekenweek, die in die periode wordt ge houden. Het programma dat gistermiddag door het bestuur van de 3 October Vereeniging werd gepresenteerd, bevat weer een groot aantal jaarlijks terugkerende evenementen. Voor zitter A. Rörsch: "We zijn nu eenmaal een traditionele vereniging, en als we iets veranderen dan doen we dat langzaam. Het betekent niet dat we nooit iets nieuws brengen". Dat nieuws is dit jaar een waterfiet- senrace, die van half tien tot half twaalf wordt gehouden achter het stadhuis in de Nieuwe Rijn. Verder is er een tekenwedstrijd "Rpatnanht voor de jeugd in de Haarlemmer- straat en een demonstratie met Rhónraderen op de Breestraat bij de Stadsgehoorzaal van half elf tot kwart over elf. gres. Verder zijn er de dames Ba be en een limboshow door Ricar- do Aziz and The Fames. Zoals gebruikelijk wordt aan de vooravond van de derde oktober weer een grote taptoe gehouden met de deelname van tientallen Leidse verenigingen. Verwacht wordt dat er weer zo'n 6000 Lei- denaren in de kilometers lange stoet zullen meelopen. Om het formeren van de stoet op de Kaasmarkt in nog betere banen te leiden, zullen er meer dranghek ken geplaatst worden, terwijl ook het toezicht zal worden ver scherpt. De taptoe vertrekt om half acht vanaf de Kaasmarkt en volgt dan de volgende route: Pelikaan straat, Haarlemmerstraat, Prin- sessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Steenschuur(oostzij- de), Van der Werfpark, Doeza- straat, Princes sekade van Hout kade, Geregracht. Na afloop zal er omstreeks kwart over negen een volledige taptoe worden ge speeld op het Stadhuisplein door Ken G. De kermis op het Schuttersveld en rondom molen De Valk draait dan inmiddels enkele uurtjes. In totaal meer dan 20 attracties. Dit jaar is er geen reuzenrad, maar wel een achtbaan. Tot de grote at tracties behoren verder een su- peijetbob, de astroliner en de wa terscooter. Bovendien is er een ouderwetse draaimolen. Voor het eerst zullen dit jaar de attracties voor de kinderen op twee plaat sen worden geconcentreerd. Dat gebeurt op de Lammermarkt en halverwege de Schuttersveld- weg. Kerkdienst Tot de traditionele programmaon derdelen op 3 oktober behoren onder meer de koraalmuziek in het Van der Werfpark, de touw trekwedstrijden in de Doeza- straat, de poppenkastvoorstel ling op de Haarlemmerstraat bij de Hartebrugkerk en de herden kingsdienst in de Hooglandse Kerk met medewerking van de koninklijke Militaire Kapel en het Rijnlands Christelijk Man nenkoor. Ditmaal wordt aan de dienst ook meegewerkt door een gemengd koor uit de Engelse zus- tergemeente Oxford. De belang stelling voor deze kerkdienst groeit de laatste j aren sterk. Vorig jaar woonden 2600 personen de dienst bij, en waren er in de kerk onvoldoende plaatsen. Onder het motto 4xD wordt 's och tends van 10 tot 11 uur ook een showprogramma verzorgd voor het stadhuis op de Breestraat. Daaraan wordt onder meer mee gewerkt door de Fourty Four De grees en de Deltaband uit Vlis- singen. Nog meer show is er vrij wel de gehele dag op het Stad huisplein. Er komen vertegen woordigers van een twaalftal ou de ambachten en in de muziek tent zullen van 10 tot 18 uur steeds artiesten optreden. Het Leidse Harmonie Kapel opent de rij gevolgd door de Key Stork Jazz Band en het Trio Los Ale- Nog meer muziek is er 's avonds in de Stadsgehoorzaal tijdens de Beatnacht. Daar treden acht oude Leidse groepen op, omlijst door andere artiesten en jazzballet. Voor de sensatie zorgen in de ochtenduren Less Arani's op het Ir. Driessenplein. De Groep brengen staaltjes van durf en moed, op een stalen draad die uitkomt in een veertig meter ho ge mast. De optocht "Leesfeest" die in de middaguren door de stad trekt, trekt langs de volgende route: Hoge Rijndijk, Hogewoerd, St. Jorissteeg, Levendaal, Korevaar- straat, Breestraat, Kort Rapen burg, Princessekade, Blauw- poortsbrug, Steenstraat, Sta tionsweg, Oegstgeesterweg, Sta tionsplein, Morssingel, Steen straat, Blauwpoortsbrug, Haar lemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, St,Joris steeg, Levendaal, Korevaar- straat, Breestraat. Bij de Stads gehoorzaal wordt de stoet ont bonden. Om te voorkomen dat de optocht dit jaar vertraging ondervindt van verkeerd geparkeerde auto's zullen aan de stoet de twee weg- sleepauto's vooraf gaan. Op tochtcommissaris Janssen: "In voorgaande jaren was het moei lijk om er iets aan te doen, maar nu de wegsleepregeling in Lei den van kracht is, zal er ook=ge bruik van worden gemaakt wan neer dat nodig is." Traditiegetrouw worden de festivi teiten 's avonds om half twaalf af gesloten met groot vuurwerk dat wordt afgestoken op een terrein achter het Schuttersveld. LEIDEN - Dat de traditionele viering van Leidens ontzet nog steeds springlevend is werd gisteren bewezen bij de inschrijving voor de uitdeling van haring en wittebrood. haring en wittebrood op 3 Al 15.000 mensen lieten zich gisteren inschrijven voor de gratis uitreiking oktober. Er is nog een gelegenheid tot inschrijving: op 25 september. Al ruim een voordat een begin werd gemaakt met de inschrijving stonden de eerste wachtenden al voor de Stadsgehoorzaal. In de loop van de middag groeide het aantal inschrijvers uit tot een rij van enkele tientallen meters. Toen rond negen uur de deuren werden gesloten, hadden de me dewerkers van de 3 October Ver eeniging ongeveer 15.000 perso nen geregistreerd. Er werd reke ning gehouden met de mogelijk heid dat een aantal Leidenaars zich pas later zal melden. In de officiële feestwijzer die dezer da gen huis aan huis wordt ver spreid staat namelijk vermeld dat de inschrijving op 25 september Het bestuur heeft inmiddels maat regelen getroffen om personen die daardoor in de war zijn ge- LEIDEN - De vuilverbrandingsin stallatie aan de Gabriël Metzu- straat voldoet op geen enkele manier aan de eisen die Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland voor een dergelijke installatie hebben vastgelegd in een ont werp afvalstoffenplan voor de provincie. Er zou twee keer zo veel vuil in verwerkt moeten kunnen worden dan nu mogelijk is, de installatie is op de verkeer de plaats gebouwd, er is geen mogelijkheid om de bij verbran ding vrijgekomen energie te be nutten en het is ook niet mogelijk om het aangeboden vuil naar soort te selecteren. Directeur Van Overmeire van de Dienst Reiniging zei dat gister avond in de raadscommissie eco nomische aangelegeheden, bij de behandeling van dat ontwerp af valstoffenplan. Het ontwerp is ter discussie gezon den aan alle betrokken gemeen tebesturen in de provincie. Uit gangspunt is via het vaststellen van samenwerkingsgebieden tot een gezamenlijk beleid voor de afvalverwerking te komen. Zo'n beleid stelt de overheid verplicht in de afvalstoffenwet die in okto ber 1978 door het parlement is aangenomen. Hoewel bijvoorbeeld de gemeente Leiden met een aantal gemeen ten in de omgeving op het terrein van afvalverwerking samen werkt, is er provincieel gezien nog absoluut geen sprake van een gelijke aanpak. In sommige ge vallen wordt het afval in eigen in stallaties verbrand, andere ge meenten brengen hun afval, of delen daarvan, naar leemputten in België, terwijl weer andere gemeenten tyet illegaal storten oogluikend toestaan. De raadscommissie onderschreef de nadelen van die veelvormig heid in aanpak maar was het ver re van eens met de eisen die de provincie nu wil gaan stellen. Wethouder Fase wees erop dat de vuilverbrandingsinstallatie in Leiden destijds is gebouwd uit: gaande van de eisen die toen aan zo'n installatie werden gesteld. "Wij zijn tevreden over onze aan pak. Zeker nu de gemeente Was senaar tot onze gemeenschappe lijke regeling is toegetreden is ook de capaciteit weer goed be nut. Het inbrengen van een scheidingsinstallatie voor het vuil en ook de ombouw die nodig is om de vrijgekomen energie te kunnen gebruiken, is te kostbaar en voor ons dan ook niet aan de orde" Directeur Van Overmeire, die sa men met wethouder Fase het overleg over het plan voert, heeft de bezwaren inmiddels al bij GS op tafel gelegd. Leidenaar gooit minder weg LEIDEN - Het lijkt er op dat de Leidenaar wat terughou dender is geworden bij het vullen van de vuilniszak en bij het weggooien van oude spulletjes. Die conclusie valt te trekken uit cijfers die di recteur Van Overmeire van de dienst Reiniging gisteren voorlegde aan de leden van de raadscommissie Econo mische Aangelegenheden. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de vuilophaal dienst vijf tot zes procent minder binnengehaald. Bij de ophaaldienst voor grof vuil is zelfs een teruggang van 27% te constateren in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Van Overmeire ziet als belang rijkste oorzaak van die ver mindering de economische teruggang, die mensen zou aanzetten om minder snel dingen weg te gooien en die ook tot een andere benade ring van het begrip "on bruikbaar" heeft geleid. Ongeluk op Zijlsingel LEIDEN - Een 18-jarige Leidse bromfietser is gistermorgen om tien uur met hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd na een ongeluk op de Zijl singel. De brommer tikte een fietser aan bij het inhalen. De fietser viel en de brommer begon te slingeren. Precies op dat moment^passeerde een auto. De bromfietser viel te gen het achterportier van de auto. In bewusteloze toestand werd hij naar het AZ gebracht. door René van der Velden Jaap Visser Goudkust Over niet al te lange tijd heeft de nu al verbleekte goudkust van Leiden, het Waardeiland, een tweede verbinding met het vaste land. De Domela Nieuwenhuisbrug nadert z'n voltooiing. De brug, een be tonnen boogbrug, ligt een paar honderd meter naast de oude Kettingbrug, aan de Hoge Rijndijk-zijde dus. De brug, die aansluit op de Van Hogendorpstraat is oor spronkelijk bedoeld voor voetgangers en fietsverkeer maar is voor alle zekerheid van kaliber 45 gemaakt, wat wil zeggen dat ook zwaar vrachtverkeer zonder een centje pijn de brug kan ne men. Politie en brandweer kunnen er dus zo overheen. De brug kost alles bij elkaar zo'n zes ton, welk bedrag voor rekening komt van de West- land Utrecht Projectontwik keling, sinds 1977 de exploi tant van het eiland. Met de aanleg van de Domela Nieuwenhuisbrug waren de bewoners van het Utrechtse Jaagpad aanvankelijk alles behalve in hun schik. "Nog meer verkeer en een nog gro tere kans dat op het Jaagpad spelende of fietsende kinde ren door die rijke stinkerds van het Waardeiland tegen de vlakte worden gereden", zo ongeveer redeneerden de Jaagpad-bewoners. De achterdocht van de Jaag pad-bewoners ten opzichte van de eilandbewoners werd gevoed door het feit dat op het eiland allerlei fraaie voorzie ningen verrezen terwijl ze op het Utrechtse Jaagpad nog niet eens een behoorlijk riool hebben. Inmiddels is door beide bewo- nersgroepen de vrede gete kend en zijn de gelederen zelfs gesloten. Gezamenlijk wordt gestreden voor meer en betere faciliteiten, zoals maatregelen die de verkeers veiligheid in de omgeving kunnen bevorderen. Zo luidt helemaal absurd is dat wij nog geen normaal riool heb ben" begin worden gemaakt met het aanbrengen v althans de formulering van de Westland Utrecht en de Waardeiland-bewoners. Vrede gesloten en gelederen gesloten. Hans van der Meu- len, bewoner van het Utrecht se Jaagpad drukt zich iets an ders uit: "We gaan nu inder daad veel beter met elkaar om dan voorheen. Toen was de sfeer ronduit gespannen. Nu accepteert men elkaar. Er is overleg. Bovendien is er een aantal gemeenschappelijke belangen. Het zou volstrekt belachelijk zijn om afzonder lijk voor die belangen op te komen. Bepaalde zaken pro beren we dus gezamenlijk voor elkaar te krijgen". Zaken die bijvoorbeeld betrek king hebben op de verkeers veiligheid. De heer Fleers, woordvoerder van de Waar deiland-bewoners: "We heb ben alle bewoners op het hart gedrukt om het Jaagpad als voorrangsweg te beschou wen, dus te stoppen voor fiet sers en bromfietsers. Maar daar houdt het natuurlijk niet mee op. We hebben bij er bij de gemeente op aangedron gen dat wanneer de nieuwe brug klaar is hier op de kruis punten borden en eventueel spiegels worden geplaatst. Het is in elk geval hard nodig dat er wat gebeurt want het is nogal eens raak hier" T-stuk Waardeiland met het vaste land worden verbonden. Er zal een zogenaamd diepriool worden aangelegd. Onder de Nieuwe Rijn en de Kettings traat door. Dat betekent dat de Kettingstraat een tijdlang zal zijn opgebroken. Vonden ze op het Jaagpad aanvanke lijk ook niet zo leuk maar nu de Westland Utrecht heeft beloofd om een zogenaamd T-stuk aan de rioolbuis te zet ten is de kritiek verstomd. Hans van der Meulen: "Nu is het mogelijk dat ons toekom stig riool op het diepriool kan worden aangesloten. In feite is het natuurlijk te gek om los te lopen dat een particuliere maatschappij daar voor moet zorgen, terwijl het natuurlijk Verbleken Terug even naar het Waardei land. Het eiland had de goud kust van Leiden moeten wor den. Het in elkaar storten van de huizenmarkt deed de goudkust verbleken. Een kleine 200 woningen zijn nu bewoond, een gedeelte wordt noodgedwongen verhuurd. Op het ogenblik worden 85 woningen klaargemaakt voor verhuur terwijl er 42 in aan bouw zijn. Zo'n 50 woningen staan op het ogenblik leeg, als gevolg van het feit dat de hu ren gigantisch zijn. Variërend van 800 tot 1800 gulden per maand. Kale huur. Het is op het ogenblik nog onzeker of het Waardeiland helemaal zal worden volgebouwd. Vol gens projectleider De Graaf van de Westland Utrecht kan nog niet worden gezegd dat het Waardeiland-project een grote flop is geworden. "Het project is op het ogenblik niet bepaald winstgevend, dat geef ik toe. Bovendien is het verhuren een noodzakelijk kwaad. We willen daarmee voorkomen dat de woningen te lang leeg blijven staan". Bang voor kraakacties op het Waardeiland is de heer De Graaf niet. Logisch, want het eiland wordt bewaakt door Bouvier-bewaking Holland. De Graaf: "Die bewaking heeft een dubbelfunctie. In eerste plaats tegen diefstal van bouwmaterialen, want er is hier al heel wat afgestolen, en in tweede plaats tegen mo gelijke kraakacties. Schrijf maar dat mensen die op het Waardeiland een woning willen kraken bij ons terecht kunnen om er een te huren". bracht volgende week alsnog in te schrijven. Alle deelnemers aan de uitdeling bij het Waaggebouw kunnen rekenen op twee harin gen. Volgens bestuurslid H. Meijer, die de haringen heeft ge keurd, zijn ze van uitstekende kwaliteit Behalve de haringen krijgen de deelnemers ook nog een witte brood. Om te zorgen dat er op de ochtend van de derde oktober voldoende vers wittebrood aan wezig is, zijn vele Leidse bakkers ingeschakeld. Tot de belangstellenden die zich gisteren aanmelden behoorden vele bewoners van de Leidse be jaardencentra. Maar er waren er ook die van heinde en verre kwamen om de Leidse traditie in ere te houden. LEIDEN - De raadscommissie economische aangelegenheden voelt niets voor het voorstel van de christendemocraat Bleijie om een enquête te houden onder het winkelende publiek in de Leidse binnenstad. Een aantal commissieleden, onder wie Van Oosten (PPR) en Maat (PvdA) had sterke twijfels over het nut van zo'n onderzoek. WD-raads- lid Kuijers en Van Aken (PvdA) voelden meer voor een degelijk onderzoek, zodra de belangrijk ste verbeteringswerkzaamheden (herbestrating, restauratie van bruggen en walmuren) zijn afge rond. Bleijie toonde zich vooral geïnte resseerd in de effecten van bij voorbeeld de vestiging van Di- gros aan de Langegracht en de opening, in de nabije toekomst, van het winkelcentrum Winkel hof in Leiderdorp. Bleijie ver wees naar een eerder, groots op gezet onderzoek in '76. Dit had aan het licht had gebracht dat het aantal speciaalzaken in de Leidse binnenstad afnam. Hy wil onder zocht zien hoe de consument op die afname heeft gereageerd. Ook vindt Bleijie het zinvol om het economische beleidsplan, waar aan door wethouder Fase wordt gewerkt, mede te baseren op de resultaten van zo'n enquête. Bleijie zei voorts te willen weten of de suggestie dat het winkelge bied in de binnenstad niet aan trekkelijk genoeg zou zijn, door de resultaten van zo'n onderzoek wordt bewaarheid. Afgesproken werd tijdens de gis teravond gehouden vergadering dat na afronding van de herstel werkzaamheden de noodzaak van zo'n onderzoek opnieuw zal worden bekeken. LEIDEN - Met een volle tank reed een man uit Delft gisteravond weg van de benzinepomp van Janson aan het Levendaal. Hij liet een steekvlam achter De pompslang bleek aan twee ha ken te hangen: aan de haak van de benzinepomp en aan de trek haak van de auto. Toen de Delf tenaar wegreed nam hij de hele pomp mee. De brandweer rukte uit. Maar het personeel van de benzinepomp had de pomp snel afgesloten en bluste het brandje zelf.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3