Jachthaven 'De Kaag' kan worden uitgebreid Zoeterwoudse vrouwen brengen emancipatiezaken onder één dak SZ2EE2 Circus 'Holiday' in Voorschoten Op Warmonds grondgebied "Besluit om nit WD-bestunr te stoppen is onherroepelijk" 'Matrogoth' presenteert 'De verborgen handdruk' Nieuwe Dorpsstraat Benthuizen in gebruik [Le/cfee agenda 'Kosten energiebesparing voorschieten VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1 ZOETERWOUDE - In Zoeterwou- de begint volgend jaar één over koepelende stichting die zich bezighoudt met emancipatie activiteiten. Tot nu toe waren de VOS-groepen (vrouwen oriënte ren zich op de samenleving) en de werkgroep praatochtenden voor vrouwen (thans vrouwen café) gescheiden bezig. Vanaf 1 januari zal het vrouwencafé on der de stichting VOS-Zoeter- woude vallen. Burgemeester en wethouders van Zoetèrwoude stellen de gemeen teraad nu trouwens voor om het vrouwencafé 500 gulden subsidie toe te kennen. Het gaat hierbij wel om een eenmalige subsidie, die bedoeld is om reeds door de werkgroep gemaakte en nog te maken kosten dit jaar, te dekken. Eerder wezen B en W een voorge stelde subsidie van 1100 gulden af. Het voortbestaan van de praatoch tend voor vrouwen werd enkele maanden geleden onzeker toen burgemeester en wethouders de raad voorstelden geen aanvangs- subsidies te verlenen aan deze werkgroep. B en W vonden dat de gemeente al genoeg geld be steedde aan emancipatie-activi teiten met het subsidiëren van de VOS-cursussen. Daardoor was de pot voor emancipatie-doel einden trouwens leeg Met dit voorstel B en W het advies van de raadscommissie voor fi nanciën om 1100 gulden voor de praatochtenden te geven, naast zich neer. Volgens het college zou de enige oplossing van de werk groep het verminderen van de VOS-activiteiten kunnen zijn. Men attendeerde daarbij op de 5000 gulden die in Zoeterwoude wordt uitgetrokken voor de VOS-groepen. Dit bedrag is ruim het dubbele van het bedrag dat door het rijk voor emancipatie activiteiten beschikbaar wordt gesteld. De gemeenteraad ging echter niet mee met het voorstel van B en W en het voorstel werd ingetrok ken. De raad gaf burgemeester en wethouders de opdracht met een nieuw voorstel te komen waarin een betere samenwerking tussen de werkgroep en de organisato ren van de VOS-cursussen tot uitdrukking moest komen. Dat nieuwe voorstel ligt nu op tafel en zal de volgende week donder dag in de Zoeterwoudse gemeen teraad worden besproken. Of het bedrag van 500 gulden wordt geaccepteerd door een meerder heid van de raad blijft nog een open vraag. Een meerderheid van de raadscommissie voor finan ciën houdt in elk geval vast aan haar eerder advies om 1100 gul den subsidie uit te trekken. Enige leden van c gingen echter akkoord met het voorstel om 500 gulden beschik baar te stellen wanneer zou blij ken dat dit voldoende is om de eerste gemaakte kosten te dek ken. Volgens B en W heeft één van de initiatiefneemsters van de praat ochtenden aangegeven dat 500 gulden voldoende is voor 1980. VOORSCHOTEN - Nederlands nieuwste circus "Holiday" doet donderdag 2 oktober op een toernee door het land de gemeente Voorschoten aan. Het programma van het circus bestaat uit ongeveer 20 attrac ties. Als belangrijkste num mer presenteert het circus "The Starlords", tien jonge mensen uit Zuid-Afrika aan de trapeze. Spanning en sen satie moet komen van de Franse dompteur Alfredo Beautour, met vijftien Afri kaanse, Indiase en Javaanse panters (die hij onder andere laat koorddansen. "Los Ginos", "De Winibaldi's", "Charivari", de "Bouncing Renowns" en de "Luna- tricks", vier clownsgroepen komen in de manege om de lachspieren los te maken. Ook de olifanten ontbreken niet in dit circus. Mario Spindler heeft vier Indische olifanten gedresseerd, die allerlei kun sten uithalen. Striptease uitgevoerd door chimpan sees. Evenals de apen komen ook "Les Carolls", uit Frank rijk. Deze drie jonge vrouwen brengen een zogenaamd an tipodenummer waarbij be weeglijkheid en lenigheid voorop staat. Naast dit alles zullen ook nog zwarte Friese volbloed hengsten en gevlek te tijgerpony's in de manege komen. Als speciale attractie heeft het circus Conny Vink aange trokken, die in de matinees het programma zal presente ren. Een extraatje vormt het circusmuseum dat met "Ho liday" meereist. In deze ten toonstelling over het circus kan men kennis maken van het Nederlandse circus- en het clowns- en kermismu- seum. Er zijn kostuums, in strumenten, oude foto's affi ches en programma's te zien. Het nieuwe circus staat onder directie van Hans Martens, zelf oud-trapeze-artiest, Wil lem Smit (41). In totaal wer ken veertig artiesten in het circus mee. Daarnaast zijn er nog vijfentwintig vaste per soneelsleden: Interessant voor circusliefheb bers zal zeker ook het opbou wen en afbreken van de grote tent zijn. Deze zal in minder dan vijf uur worden opge trokken en in tweeëneenhalf uur weer rijklaar worden af gebroken. Dit jaar bezoekt "Holiday" in totaal 135 Ne derlandse gemeenten en brengt 420 voorstellingen. Bijna vier uur wachten voor spoorbomen... LEIDEN/VOORSCHOTEN - De spoorbomen bij de spoorweg overgang Papelaan in Voorscho ten zijn gisteren geruime tijd dicht geweest als gevolg van een technische storing in het sein- stelsel. Tegelijkertijd liepen door deze sto ring achttien treinen een vertra ging op van ongeveer een kwar tier. De storing aan de seinen en de bo men, die van ongeveer 17.00 uur tot 20.35 uur gisteravond heeft geduurd, ontstond door het ver branden van een railspoel. Dit is, eenvoudig gezegd, een electrisch apparaatje in de rails dat de ver schillende stroomsoorten scheidt. Bij een dergelijke storing gaan de bomen dicht en de lichtseinen blijven op rood staan. Politie belt eigenaars onafgesloten auto's uit bed VOORSCHOTEN - De politie uit Voorschoten heeft gisternacht omstreeks half drie tal van men sen uit bed gebeld die hun auto onafgesloten langs de weg had den staan. In het kader van de actie "voorko ming misdrijven" controleerde de politie vannacht 1072 auto's in de wijken Adegeest en Bijdorp. Negentien procent van de auto's (204 auto's) bleek niet afgesloten. Bij een zelfde politie-actie in maart was dertig procent van de auto's niet afgesloten. De politie vond in de niet afgeslo ten auto's onder andere kente kenbewijzen, rijbewijzen en por temonnees. De politie heeft de automobilisten van wie de naam te achterhalen viel telefonisch verzocht hun auto alsnog af te sluiten. Nieuw statenleden komen uit Leiden DEN HAAG - Het Leiderdorpse raadslid mevrouw Tich- ler-Moerman is gisteren toege treden tot Provinciale Staten van Zuid-Holland. Zij volgt in de WD-fractie Wassenaarder Cle- ton op. Hij heeft wegens drukke werkzaamheden zijn functie neergelegd. Ook het voormalige Leidse ge meenteraadslid Houtman maak te gisteren zijn entree in de Sta ten, als lid van de SGP-fractie. Hij is in plaats gekomen van het deze zomer overleden statenlid Mulckhuijse uit Driebruggen. 'Imperium' speelt in Maastrieht LEIDEN - De Leidse toneelvereni ging 'Imperium" neemt dit weekeinde deel aan een ama teur-eenakterfestival in Maas tricht. Ze zal daar haar jongste produktie 'Puh, het zal me een zorg zijn' op de planken brengen. Aan het fes tival nemen nog twee andere Ne derlandse groepen en drie Belgi sche groepen deel. •v Het terrein in de Veerpolder, waar 10.000 vierkante meter bedrijfshallen worden neergezet. Een deel i gebruikt ALS tennisbal, zolang het bedrijf deze ruimte niet nodig heeft voor het opslaan van hout. i de hallen zal worden WARMOND - De jachthaven van de Koninklijke Watersportvereniging "De Kaag" in Warmond kan worden uitgebreid. Bovendien zal op het terrein parkeergelegenheid kunnen worden gemaakt. Deze zaken zijn mogelijk gewor den door plannen van de ge meente Warmond om het be stemmingsplan "Zuid" te her zien. Dit plan beslaat het in aan bouw zijnde industrietrrein in de Veerpolder. Jachthaven "De Kaag" was al enige tijd in onderhandeling met de gemeente om de capaciteit te vergroten. Aanvankelijk voelde Warmond er niet veel voor, maar nader overleg heeft de gemeente nu van gedachten doen verande ren. Als resultaat van de onder handelingen is de indeling van het bedrijfsterrein gewijzigd en wordt de toegangsweg aange past. Voor een goede afwatering van het terrein is ook voorzien in een nieuwe watergang en een pomp- gemaal. De Warmondse gemeen teraad moet nog wel instemmen met deze wijziging van het be stemmingsplan. Verwacht wordt dat de provincie geen moeite met de nieuwe gang van zaken zal hebben. In totaal wil Warmond vier wijzi gingen in het bestemmingsplan aanbrengen. Een tweede wijzi ging heeft te maken met de ver plaatsing van de houthandel Van der Willik van Ter Leede naar het bedrijfsterrein in de Veerpolder. De houthandel is in andere handen overgegaan (Dekker) en met de nieuwe eigenaar is een andere overeenkomst gesloten. Mede in verband met de ongunstige ter- reinvorm zal daarom de indeling en begrenzing van het terrein tussen de ontsluitingsweg en de Schiphol-spoorlijn worden aan gepast. Het middengedeelte houdt een bedrijfsfunctie; ter weerszijden daarvan is gelegen heid geschapen voor zaalsport accommodatie. Gedacht wordtin de eerste plaats aan tennis. Groenstrook Laatstgenoemde wijziging maakt nog een herziening van het be stemmingsplan "Zuid" noodza kelijk. De bedrijfsbestemming tussen de ontsluitingsweg en de opvanghaven moet worden ver breed. De afschermende groen strook is in oostelijke richting verschoven. De Warmondse gemeenteraad zal zich op 25 september uitspreken over de geplande wijzigingen. De gemeentelijke commissie voor ruimtelijke ordening heeft zich er reeds mee kunnen verenigen. LEIDERDORP - "De beslissing om uit het landelijk bestuur van de WD te stappen heb ik niet zomaar genomen en is onherroe pelijk". Met deze uitspraak onderstreept de campagneleider van de VVD J.P. van der Meulen uit Leiderdorp, bij.de komende verkiezingen zijn opstappen uit het dagelijks be stuur van die partij. Van der Meulen verschilt met zijn mede bestuursleden van inzicht over de taakverdeling bij de presenta tie van de VVD-verkiezingscam- pagne. "Ik heb die stap zelf genomen zon der de partij daarmee te willen J.P. van der Meulen benadelen. Maar daarover zal eerst nog een gesprek plaatsvin den met mijn mede-bestuursle den. Die hebben mij dat per brief Meer wil hij voorlopig niet kwijt. Van der Meulen, die in het be stuur belast was met propaganda, heeft tien maanden in dat bestuur zitting gehad. Hij was de schrij ver van de WD-propaganda en -campagne-kranten. LEIDEN - 'Chicago Death March Blues', een compositie van Bram Groot hof, was gisteravond te horen in het KWJ-Marinecomplex aan het Noordeinde, waar 'Matrogoth' zijn jongste expositie 'De verborgen handdruk' aan het publiek presenteerde. Lampie had even daarvoor dit Matrogoth-evenement voor geopend verklaard. Hij citeerde daarbij Frank Berbeé, de stuwende kracht achter 'Matrogoth', die veelvuldig als stelling verkondigt, dat 'mensen vaak hun mond open laten staan, ter wijl ze denken'. Naast Frank Berbeé en Bram Groothof, die uit z'n bed vrijwel letterlijk de expositieruimte van 'De verborgen handdruk' bin nen kan rollen, hebben Sue Goodwin, Roosje Berbeé, Karen Lancel en Jessica Kuiper (affiches) zich voor Matrogoth's 'De verborgen hand druk' verdienstelijk gemaakt. Tijdens de opening gisteravond heerste een wat Parijs-achtige sfeer, waarbij, naast Groothof ook Zeno Durvorst niet onverdienstelijk piano speelde. Frank Berbeé liet zich inmiddels ook niet onbetuigd. In de rechtermondhoek een shaggie; in de linker een saxofoonblaasstuk, slaagde hij er in een zeer ongedwongen sfeer te creëren. 'De verborgen handdruk', in drie weken in grote haast in elkaar gezet, laat zich zeer moeilijk omschrijven of beschrijven. Weer is gebruik gemaakt van ge kleurd papier maché, materiaal, dat we ook kennen van vorige Matro- goth-manifestaties. De publieke belangstelling kon gisteravond rede lijk worden genoemd. Voor hen, die gisteravond niet in de gelegenheid waren 'De verborgen handdruk' te bezichtigen, bestaat daartoe vanaf vandaag tot en met 25 september a.s. van 10.00 uur tot 17.00 uur de gelegenheid. En als u daarom vraagt, is er beslist wel iemand bereid de nodige toelichting te geven. BERT KOEKEBAKKER BENTHUIZEN - De heringerichte Dorpsstraat in Benthuizen zal morgen officieel worden ge opend door ir. N. Buijsert, lid van Gedeputeerde Staten (het dage lijks bestuur) van de provincie Zuid-Holland. De openingshan deling zal rond 10.30 uur op het kruispunt Dorpsstraat/Dr. Albert Schweitzerlaan plaatsvinden. Aan deze opening is een feest programma gekoppeld dat zien met name afspeelt in de splinter nieuwe Dorpsstraat. Zo is er om 10.30 uur een braderie, de eerste in de geschiedenis van Benthuizen. Een kwartier na het begin daarvan wordt dag-vuur werk ontstoken op het kruispunt Dorpsstraat/Dr. Albert Schweit zerlaan. Gedurende de gehele dag probeert de Benthuizense middenstand zich met barbecue, koek-bakken, kaassnijden, dropwegen, wijn-proeven, noten branden enzovoorts te presente ren aan de bevolking. Om 10.45 uur begint ook de demon stratie van oude ambachten. De hele zaterdag kan men in de Dorpsstraat onder andere stoelen matten, glasblazen, mattenvlech- ten, kantklossen, klompenma ken en handgraveren bewonde ren. In het gebouw "De Bron" zijn doorlopend dia-voorstellin gen van het hoogheemraadschap "Rijnland". De politie, brand weer en andere instellingen de monstreren ook hun bezigheden. Om 14.00 uur landen parachutisten op het terrein aan de Juliana- straat. Een half uur later begint een balonnenwedstrijd voor kin deren in dé Dorpsstraat. Het op stijgen van een hete-luchtballon vanaf een terrein aan de Dijk, ten noorden van de Ringvaart, zal rond 16.00 uur zeker vele toe schouwers trekken. Rond 17.00 uur komt een eind aan al het feestgebeuren. Bij de herinrichting staat de voet ganger centraal, met name op het stuk tussen Dorpsstraat 22 en de Albert Schweitzerlaan, tot het winkelcentrum "De Korf'. Het opnieuw inrichten kostte 960.000 gulden. Benthuizen heeft in to taal 577.500 gulden subsidie daarvoor gekregen van het minis terie van verkeer en waterstaat, Gedeputeerde Staten en het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. VRIJDAG Leiden - Parlement - Nieuwe Rijn 22, 20.00 uur, Ledenvergadering P.v.d.A. Antoniusclubhuis - Bijeenkomst D '66, 20.00 uur Ceciliastraat 18 - open-huisavond les- biese vrouwen, 21.00 uur tel: 76423 Adler - Rooseveltstraat, bingo-avond, 20.00 uur Tamboerlin Valeriusstraat 73, 'Disco Utvad', vanaf 16 jaar, 20.00 uur Leids Vrijetijds Centrum - Reggeaband 'Jab-Jab', 21.00 uur Gehandicapteris'oos - van 10.00 - 15.00 uur, tel: 02522-14797 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20.00 uur Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur Dierenbescherming Leiden - melding zwerf en gevonden dieren, tel: 1Ï2847, b.g.g.: 124295 v Filmhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, De Klompenboom van de neo-realist Ermanno Olmi 1978, 20.00 uur Leiderdorp - Scheppingskerk - receptie Ds. van Loenen, 19.00 uur Zoeterwoude - Kosterpad - Missievei ling Ons Huis, 20.00 uur ZATERDAG Leiden - Tuincomplex Oostvliet - recep- majorettenconcours tie, 20.00 t Anjelierstraat Zuiderkwartier 10.30 l Stadsgehoorzaal - Leids Volksfestival, 14.30 - 24.00 uur Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt, 9.30 - 17.00 uur Artsen Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om :aterdag: J. Rus, Middelstegracht 131, el: 1325"" ïdag: 130177. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard; za terdag W. de Bruijne, de Laat de Kan terstraat 32, tel: 126866. Zondag; J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel: 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west Zaterdag: H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel: 121334. Zondag: A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420. Voor de praktijk van de dokto ren Groeneveld, R. van Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, van Tol, en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door Y. Groenveld, Brikkenwal 19, tel.: 133834. Spreek uur zaterdag-zondag 11-11.30 uur. Leiderdorp - Dr. O. Du Ry v. Beest Hol le, Dr. M.P. Hennink.' Vlaskamp 1£. teynlaan 2, tel.: 2520. Zat. 23.00 tot zond 23.00 uur J. Vryenhoek, Bach- laan 1, tel.: 2356. Warmond/Voorhout - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01710-10030. Wassenaar - Noord, H.W. Plink, Prin- senweg 44a, tel.: 12075. Zuid - J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. 'Wouw' opent winterseizoen ZOETERWOUDE - Met een voor stelling van 'De Rode Kijkdoos' opent de werkgroep "Wouw" aanstaande zondag het nieuwe (kinder) theaterseizoen in Zoe terwoude. Met inmiddels verkre gen gemeentesubsidie heeft deze werkgroep een nieuw winterpro- gramma vastgesteld. De spits van het nieuwe seizoen wordt afgebeten door het pop pentheater 'De Rode Kijkdoos', dat zondagmiddag in 'Ons Huis' aan het Kosterpad een voorstel ling geeft. Aanvang van dit spek takel is om 14.30 uur. Hoewel het theater eigenlijk be doeld is voor kinderen van 6 t/m 12 jaar, zijn natuurlijk ook de ou ders welkom. Apotheken' De avond- en nacht-, zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen 19 tot 26 sept. door apotheek "Leiden Zuid-West", Brahmslaan 20, tel.; 763131, apotheek Beker, Lijtweg 4 Oegstgeest, tel.: Wijkverpleging heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel.: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis Lijtweg 7, tel.: v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - L. Alders, Lindenhofstraat 20, Noordwijk, tel.: 01719-17143. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling Helder, Roest,: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Merenwijk, tel.: 071-146686. LEIDERDORP - Het energiebe drijf moet het geld dat ëverituele energiebesparende jnaatregelen kosten voor burgers voorschie ten. De Leiderdorpse gemeenteraad en de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer moeten proberen dit mogelijk te maken. Dit is de tendens van een motie die gisteravond werd aangenomen tijdens een ledenvergadering van de PvdA-afdeling in Leiderdorp. Terugbetalingen zouden moeten, plaatsvinden uit de maandelijkse' rekening van het elektriciteits bedrijf, aldus de motie. Tevens zullen de partij-afdelingen in de regio wórden gevraagd deze motie eveneens te steunen. Vol gens de Leiderdorpse afdeling neemt de noodzaak én de wense lijkheid tot energiebesparing toe door de steeds hogere energie prijzen. Door die kostenstijging zullen minder mensen in de gele genheid zijn om zich dubbelt ra men of isolatiemateriaal aan te schaffen. Volgens de motie is voorschieting het middel om de besparings-in- vesteringen op peil te houden zonder enige lasten-verzwaring. leidsch £l dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Poótbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post r'254,10 Losse nummers f 0,65. overschrijving geen administratie- en incassokosten. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Reactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-89084"7. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2