T"~~ Hoger personeel wil wel praten over matiging Drie miljoen verlies Meneba vort zakelijk Kans op slagen gering Bedrijf ontslaat bewust aantal gehuwde vrouwen Produktie van OPEC-olie 10% lager? IJDAG 19 SEPTEMBER 1 ECONOMIE /olkswagen Iet Volkswagenconcern heeft in de eerste helft van dit jaar minder winst gemaakt dan in de over eenkomstige periode van 1979. De nettowinst kwam uit op 216 miljoen mark tegen 300 miljoen in de eerste zes maanden verle- i den jaar. De omzet steeg van 15,26 tot 16,96 miljard mark. n de eerste helft van 1980 heeft Volkswagen over de hele wereld 1,31 miljoen auto's verkocht te gen 1,33 miljoen in hetzelfde tijd vak van 1979. De afzet buiten Duitsland steeg van 814.000 tot 852.000. Bos Kalis Bos Kalis Westminster Groep ver wacht voor dit jaar een netto winst van ongeveer 50 miljoen. Over 1979 bedroeg de winst/ 13,7 miljoen, maar dit was na aftrek van het aandeel van 38,2 mil joen in het liquidatieverlies van Netherland Offshore Company. j)\ )e omzet verricht werk zal dit jaar de 2 miljard overschrijden (1979: 1,6 miljard). De werk- voorraad bedroeg per 1 juli 3,1 miljard tegen 2,7 miljard eind 1979. De al eerder gesignaleerde tendens dat het aantal relatief grote en langlopende contracten "T toeneemt, zet zich voort, aldus v het concern. Volker Stevin 3ij Koninklijke Volker Stevin NV zal het resultaat over geheel 1980 vermoedelijk negatief worden, hoofdzakelijk omdat een verdere verslechtering is opgetreden op het aan het eind van dit jaar ge reed komende leidingwerk in Oman andervliet-W ernink bouw- en projectontwikke lingsmaatschappij Vandervliet- Wernink verkeert in ernstige fi- nanciële moeilijkheden. Volgens B een woordvoerder van de onder neming wordt op het ogenblik druk overleg gevoerd met de banken om te trachten een oplos sing te vinden. Ook de onderne mingsraad wordt op de hoogte gesteld. Bij Vandervliet-Wernink werken ongeveer 570 mensen. FNV De top van de vervoersbonden FNV heeft gisteren laten weten dat de drie Rotterdamse regiobe stuurders voor de haven, Sannes, Ros en Marges niet bang hoeven te zijn voor hun positie in Rotter dam. In een vergadering stelde de bondsraad vast dat er geen en kele noodzaak is om Sannes, Ros en Marges te ontslaan of over te plaatsen. Het drietal heeft gewei gerd in het havenoverleg op de FN V-lijn te gaan zitten. SNEEK (GPD) - Het Mene- ba-concern heeft in de eer ste helft van dit jaar een verlies geleden van 2,9 miljoen gulden. Dit slech tere resultaat - over de zelfde periode van het vo rig jaar bedroeg het verlies nog 1 miljoen - wijt de Me- neba-top aan de hoge ren te. Door het kappen van verliesgevende zaken en activiteiten - een proces dat veel geduld en tijd vraagt, aldus de raad van bestuur - hoopt Meneba echter de positie voor het tweede halfjaar te verbete ren. Meneba's voorzitter mr. Martin wees gisteren bij de presentatie van het halfjaarverslag op een aanzienlijke verbetering van het bedrijfsresultaat in de sector mengvoer; een eveneens belang rijke verbetering bij de overige delen van deze divisie; een veel geringer verlies op crackers en biscuits als gevolg van de sane ring (en sluiting) van Patria-Bis- cuits; een achteruitgang bij de meeldivisie voorts een verslech tering bij de bakkerijdivisie: hoewel in deze (brood)sector het resultatenbeeld nogal gevarieerd was, omdat in sommige regio's met overcapaciteit wordt ge werkt en slechtere resultaten be haald. De Nederlandse Bakkerijstichting is in overleg met de overheid over een broodprijsverhoging van ruim vijf cent. Indien daarover snel een besluit valt, betekent dat (op jaarbasis) voor Meneba een winst van tussen de twee en drie miljoen gulden. Voor de divisie watersportbedrij ven (Arie de Boom) toonde de raad van bestuur zich niet hoop vol gestemd. Er is een duidelijk plan om met een grote jachtha ven door te gaan en daarbij de nadruk op de verkoop van jach ten te verstevigen. Meneba heeft in de eerste 24 weken van 1980 een bedrijfsresultaat behaald van 8,4 miljoen; dit was vrijwel gelijk aan de overeen komstige periode van 1979 (8,6 miljoen). De zeer hoge rentevoet in het eerste halfjaar 1980 is de belangrijkste reden dat deson danks een verlies geleden werd van 2,9 miljoen (vorig jaar verlies bijna een miljoen). Door de sane ring werd in dit eerste halfjaar het aantal werknemers verminderd met 218 en bedraagt het totaal bij Meneba thans 5.296 personeels leden. De verdere afslanking denkt Meneba zonder al te veel gedwongen ontslagen te bewerk stelligen. CAO De ongeveer 600 werknemers uit de meeldivisie van het Meneba-con- cern hebben de industriebond FNV teruggestuurd naar de on derhandelingstafel met cao-ei sen, zoals die voor de zomer al geformuleerd waren. Een tegen aanbod van de directie is op twee ledenvergaderingen afgewezen. Volgens districtsbestuurder Jans sen van de industriebond FNV in Rotterdam is de cao van de meel divisie maatgevend voor het hele bedrijf met zijn 5500 man perso neel. De Meneba heeft meelfa brieken in Rotterdam en Leiden. De werknemers daar eisen: gelei delijke invoering van een 37-uri- ge werkweek (nu 40 uur), ver vroegde uittreding (van 63 naar 62 jaar), toeslagen voor vuil werk en een loonsverhoging van één procent. LEIDEN - VEILING VAN 19-09- 80 Andijvie 0.42-0.64, Augurken 0.55-0.90. Snijbonen 1.60-3.10. Stambonen 2.40-2.70. Groene kool 0.72-0 78. Postelein 0.73-0.81, Prei 0.33-0.78, Ra barber 0.46-0.56, Spinazie 0.65-0.97. Spruiten A 0.78-0 96. Spruiten B 0.80-0.89. Spruiten C 0.41-0.42, Sprui ten D 0.70, Uien 0.10-0.58, Winterpeen 0.44, Witlof 3.90-7.10, Meloenen 1.75-2.25, Bloemkool 1 x 6 3.20-3.25, Bloemkool 8 st. 2.60, Bloemkool 10 st. 0.50. Knolselderij 036-0.52. Sla 0.10-0.30, Bleekselderij 1.24-1.29. Bos- peen 0.90-1.19, Peterselie 0.28-0.30, Radijs 0.16-0.21, Selderij 0.30-0.56, Pa prika kg 0.75, St. 0.11-0.53. LONDEN - De werkgevers in de Britse havens en afgevaardigden van de bootwerkers hebben in Londen bekendgemaakt dat ze een overeenkomst hebben be reikt, waardoor een staking van de 23.000 Britse havenarbeiders, die aanstaande maandag zou be- ginnem, niet door zal geven. Het ontslag van 178 dokwerkers in de noordelijke havenstad Liver pool, doordat er geen werk meer voor hun was, was de aanleiding tot de staking. Dit voelt de raad van bestuur zich thans gedwongen mede te delen. 'mln het jaarverslag werd eerder ge steld, dat de winst, die vorig jaar nog 80,5 miljoen bedroeg, tot ca. 60 miljoen zou kunnen dalen. mHero 'm8ij Hero Nederland NV is in het eerste halfjaar 1980 het volume m van de omzet achtergebleven bij dezelfde periode van 1979 voor in namelijk als gevolg van lagere omzet van groenteconserven in m blik. Ook de erwtensoepverko pen bleven iets onder het niveau m dat in het eerste halfjaar 1979 door de strenge winter gehaald kon worden. Door introductie in van nieuwe artikelen kon nieuwe i|. afzet worden verkregen. Alles j bijeen genomen bedroeg daar- door de omzet 76,3 miljoen, juist iets meer dan in 1979. De directie verwacht dat 1980 niet met winst zal kunnen worden af gesloten (1979: 0,5 miljoen ver lies). HOLTEN - Ongeveer veertig werknemers van het vleesbe drijf U-vlees in Holten houden sinds gisteren de stal van het bedrijf bezet in de stal worden de varkens aangevoerd en vast gehouden voor ze de slachtlijn opgaan). Doel van de bezetting is onderhandelingen af te dwingen over een loongarantie voor de 35 man tellende slacht- ploeg van het bedrijf. Daartoe was woensdag al de poort van het bedrijf geblokkeerd. Aan de ze blokkade werd echter na en kele uren door de politie een einde gemaakt. Er is nogal wat emotie rond deze bezetting om dat de andere 100 werknemers wel aan het werk willen. Directeur Udema van U-vlees heeft de stroom voor de verlich ting uitgeschakeld en de aan de binnenkant gebarricadeerde deur aan de buitenkant op slot gedraaid. De bezetters kunnen nu alleen door de ramen naar buiten. VENLO (ANP) - Het levensmid- delenbedrijf "Die Zwei Brüder" in Venlo heeft bij het "selecte ren" van 17 personen, die moes ten worden ontslagen, bewust en uit sociale overwegingen geko zen voor de gehuwde vrouwen binnen het bedrijf. Volgens een woordvoerder van het bedrijf, omdat "de gehuwde vrouwen die bij ons parttime als verkoopster of cassière werken, een man ach ter zich hebben staan die ook verdient". De ontslagen waren noodzakelijk geworden, omdat onze oosterbu ren de laatste tijd steeds minder besteden in Venlo. Bij de le- vensmiddelenbedrijven in de grensstreek wordt over de hele linie een daling van de verkopen aan Westduitsers geconstateerd. Dit komt omdat de prijzen voor NEW YORK - Het hoogste bouw werk van New York City, het World Trade Center in Manhattan met zijn twee 110 verdiepingen tellende torens, wordt te koop aangeboden. Dit is bekendgemaakt door gou verneur Carey van de staat New York. Het World Trade Center is tien jaar geleden gebouwd voor 700 mil joen dollar. Vanwege de astro nomische onderhoudskosten werd het al gauw aangeduid als "reus op twee lemen voeten" diverse artikelen de laatste tijd in Nederland hoger liggen dan in West-Duitsland, aldus de woord voerder. Overigens is de ontslagvergunning voor de zeventien vrouwen in middels door het arbeidsbureau verleend. Bij het levensmidde- lenbedrijf zijn in totaal vijftig personen werkzaam. WIELRENNEN - Joop Zoetemelk zal op vrijdag 3 oktober in het sportpaleis in Rotterdam deel nemen aan de strijd om de Euro pese titel achter demies. VOETBAL - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Fortuna- speler Zuidersma voor drie duels geschorst naar aanleiding van zijn derde gele kaart. TAFELTENNIS - Engeland heeR gisteren zijn eerste wedstrijd in de eredivisie van de Europese ta- feltenniscompetitie tegen West- Duitsland met 5-2 gewonnen. VOETBAL - FC Den Bosch-speler Dick Salm is naar aanleiding van zijn rode kaart tegen DS'79 voor twee duels geschorst. VOETBAL - PSV-doelman Pim Doesburg is op zijn besluit om zich weer beschikbaar te stellen voor Oranje teruggekeerd. Hij heeft dit in een persoonlijk ge sprek met bondscoach Zwart kruis meegedeeld. ASSEN (ANP) GPD) - De Raad voor Middelbaar en Hoger personeel is bereid tot overleg met de andere werkne mersorganisaties, de werkgevers en de regering over mo- gelijheden om de voor 1981 voorziene loonsomstijging van acht procent vrijwillig tot zes procent terug te bren gen, zoals het kabinet heeft gevraagd. Maar veel kans van slagen geeft de MHP zo'n beraad niet. Het hoofd van de afdeling economische zaken van de MHP, J.W. Verdonk, zei dit gisteravond in Assen. In de al afgesloten cao's is volgens Verdonk al gematigd en het zal geen eenvoudige zaak zijn die ca o's open te breken voor een extra matiging. Zo'n extra matiging kan over de hele linie worden be reikt door de stijging van de energieprijzen uit de prijscom pensatie te halen. Maar gesleiitel aan de prijscompensatie noemde Verdonk "uit den boze", omdat de prijscompensatie is gekozen als instrument om overeenge komen loonniveaus ondanks de inflatie op peil te houden. Principieel juister is het volgens hem. de prijscompensatie onge schonden te laten om vervolgens, na toekenning daarvan, geen percentage "initieel" (echte koopkrachtstijging) op de lonen en salarissen te zetten, maar er een percentage initieel af te ha len. Uitzendbureaus Het personeel van een groot aantal uitzendbureaus heeft samen met de vakbonden Unie BLHP en de Dienstenbond CNV geprotes teerd bij minister Albeda (sociale zaken) tegen de veranderingen die hij in zijn beleid op het gebied van de uitzendarbeid wil aan brengen. Zij zien deze plannen als een "regelrechte aanslag" op de betrouwbaarheid van hun werk. Er dreigt ook afbrokkeling van werkgelegenheid. Per telegram hebben de vaste me dewerkers van de bij de Algeme ne Bond van Uitzendbureaus aangesloten ondernemingen van hun verontrusting kennis gege ven. De minister heeft de Stich ting van de Arbeid advies ge vraagd over diverse beperkende bepalingen, onder meer over het brengen van de maximumtijd voor een tijdelijke baan op drie maanden in plaats van zes. De Unie BLHP en de Diensten bond CNV hebben begrip voorde verontrusting van de werkne mers. In het telegram wordt er op aangedrongen dat de minister overlegt met de bonden, die zo wel de vaste werknemers van uit zendbureaus als de uitzend krachten vertegenwoordigen. Zo'n overleg wordt op korte ter mijn gewenst geacht. De uitzendbureaus hebben aan duizenden tijdelijke werkers moeten meedelen dat hun werk plotseling moest worden beëin digd. De vaste krachten, die da gelijks met de uitgezonden om gaan. vinden dat een verscherpt beleid voor "tienduizenden uit zendkrachten dagelijks leed en onzekerheid zal brengen". Bij de uitzendbureaus werken 2500 vrouwen en mannen in vaste dienst. Samen zenden zij dage lijks 50.000 tijdelijke arbeids krachten uit. Wiegel Minister Wiegel van binnenlandse zaken zal zijn collega Pais van onderwijs uitnodigen in oktober in het georganiseerd ambtena- renoverleg met de vijf ambtena- rencentrales te komen praten over de bezuiniging van ongeveer 250 miljoen op de ambtenaren salarissen. Hij heeft dit de cen trales in een gesprek toegezegd. De centrales zijn namelijk van me ning dat overleg over salarissen van onderwijs en overheidsper soneel thuishoort in het georga niseerd overleg tussen hen en de minister van binnenlandse zaken onder wiens verantwoordelijk heid de salarissen van overheids personeel vallen. "We willen voorkomen dat iedere minister een eigen salarisbeleid gaat voeren", aldus voorzitter Dutman van de grootste centrale, de ACOP. De hoogste salarisgroepen in het onderwijs - boven de f 4020 bruto per maand - moeten van minister Pais (onderwijs) 2 procent per maand (f 80) inleveren. Inkomens van f3610 zullen 1,77 procent dalen, inkomens van f3210 1.5 procent, salarissen van f 2810 1,14 procent, en wie f2410 bruto ver dient moet twee derde procent achteruit. Modaal (f2010) blijft hetzelfde. De ambtelijke en politieke topsala rissen zullen in vijf jaar worden afgebouwd tot een lager niveau, aldus minister Wiegel. De cen trales van overheidspersoneel voelden meer voor een bevrie zing van de salarissen op het hui dige niveau en inschaling van nieuwe topambtenaren op een lager niveau. Wiegel zei dat niet onredelijk te vinden, maar het kabinet houdt vast aan afbouw in vijfjaar. Skol-Helmond (380 man) moet verdwijnen BREDA - Skol brouwerijen NV moet de fabriek in Helmond en de daarmee verbonden vestiging in £rcen sluiten om de kosten verder te verlagen. Tevens zullen bij het bedrijf in ca. twee jaar 380 arbeidsplaatsen moeten verval len. 150 bij de bierproduktie en ongeveer 230 arbeidsplaatsen in andere sectoren van de onder neming. Dit zijn aanbevelingen uit een rap port van het organisatie-advies bureau Horringa en De Koning, aldus Skol. De huidige Raad van Bestuur zal moeten opstappen. De commis sarissen, aandeelhouders en Raad van Bestuur zijn het er na melijk over eens, dat het team dat de noodzakelijke versobering moet bereiken, niet de zittende Raad van Bestuur kan zijn. Nehem moet naar Den Haag Minister Van Aardenne DEN HAAG - Minister Van Aardenne van economische zaken, heeft het bestuur van de Nederlandse herstructure ringsmaatschappij )Nehem) verzocht het bedrijf op zo kort mogelijk termijn van Den Bosch naar Den Haag te ver plaatsen. Van Aardenne vindt dat in ieder geval een gedeelte van de Nehem, waar een klei ne vijftig mensen werken, zo snel mogelijk naar Den Haag moet. De achtergrond van de verhui zing is het verbeteren van het contact van de Nehem met de departementen. Volgens een woordvoerder van het minis terie van economische zaken brengt het werk van de Ne hem een frequent persoonlijk contact met de genoemde in stanties met zich mee. Voor zitter Hendriks van het be stuur van de Nehem ver klaarde desgevraagd het daar volledig mee eens te zijn. Hij verwacht dat de overplaat sing tegen het einde van vol gend jaar zal zijn voltooid. WENEN-ABOE DHABI - De lan den van de OPEC. de Organisatie van Olie Exporterende Landen, zouden het tijdens hun bijeen komst in Wenen eens geworden zijn over een verkleining van hun olieproduktie met tien procent. Volgens een Arabisch persbu reau is het besluit niet officieel bekendgemaakt, maar zal het merkbaar worden op de interna tionale oliemarkt. Het persbu reau heeft berekend dat de OPEC cp het ogenblik per dag 2,5 tot drie miljoen vaten "teveel" pro duceert. Kon. Ned. Pap. 30,00 KNSM eert. 61,10 Kra.snap.sky 69.50 I/RIJD AG 19 SEPTEMBER 1980 BINNENLANDSE AANDELEN M.™ „land I (alvi-D. SB* iu. L™ 237.00 "d. re lilTL. Sarakreek 58.30 Schev. Espl. 1,24 134 Schlumberger 1460.00 1400.00 Schokbeton 435,00b 438.00 Schuitema 98,50 Schuppen Schuttersv. 59,00 58.00 Slavenb. Bnk. 207.00f 205.70 Smit Intern. 37,00e K 191,50 17,80 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs beland de deze laatste beursdag van de 71,00 71.0C BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Ook HBG raakte nog weer eens een gulden kwijt op 163.20 Bos- Kalis beperkte hel verhes tot der tig cent op f94.20 Het bedrijf

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25