Veiling Boskoop opent twee nieuwe hallen zit schot in ontwikkeling tuinbouwgebied Beste lezer, let u even op? -ISHüSSB- Pop in het weekeinde Kloosterschuur in Rijnsburg KIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 iOSKOOP - De Coöperatieve Vereniging "De Boskoopse Veiling" aan de Middelburgseweg heeft vandaag een tweede en derde veilinghal officieel in gebruik genomen. Ir. J.E.C. Spitho ven, voorzitter van het Produktschap voor Sier gewassen, heeft vanmiddag de opening ver richt. iet financieel rondkrijgen van de hallen had heel wat voeten in de aarde. De bekostiging van de nieuwbouw is echter, mede door een fikse subsidie van het rijk en de Europese Gemeenschap, toch voorelkaar gekomen. Een man die zich hier veel moeite voor ge- i troost heeft is L. de Kooter, voor- 1 zitter van de Boskoopse Veiling. Het is een ellenlange weg om de subsidies te krijgen. Talloze sta ten, prognoses en dergelijke i moesten worden ingeleverd bij het ministerie van landbouw Voor dit werk heb je natuurlijk accountants nodig. Alleen al aan deze mensen was de veiling 50.000 gulden kwijt. Maar, uit eindelijk kregen we van de E.G. een subsidie van 500.000. Van dit bedrag is nu tweederde bin nen. Bij elkaar heeft de aanvraag van de subsidie zo'n anderhalf jaar geduurd", aldus voorzitter De Kooter. De benaming 'veilinghallen' doet vermoeden dat er wordt geveild. In de hallen, die een week of zes geleden werden opgeleverd, GrOGi worden echter voornamelijk de bestellingen voor binnen- en bui tenland klaar gemaakt. Het grootste gedeelte van de handel vindt plaats op het achterliggen de terrein. Een terrein van 18.000 vierkante meter, onderverdeeld in 225 boxen Hier hebben de aan de veiling ver bonden kwekers de ruimte om hun waren te stallen. De kopers laden de spullen in hun wagen, rekenen af in het kantoor van de veiling en de zaken zijn gedaan. Het afrekenen met de kopers en de kwekers gebeurt met het pa radepaardje van de veiling, een computer. Dit systeem, dat 200.000 kostte, is aangeschaft met de subsidie van de EG De ruim 200 kwekers (tezamen een kwart van het totaal aantal kwekers in Boskoop) zorgen dit jaar voor een omzet van bijna elf miljoen gul den; dit is ruim tien procent van de totale omzet van de Boskoop se kwekers. Dat de omzet van de veiling in het verleden wel eens anders is geweest, weet voorzitter De Koeter maar al te goed. 'Ik heb eens een omzetcijfer van de veiling van rond 1900 onder ogen gehad. Dat was een bedrag van één miljoen gulden. Toen ik hier in het bestuur kwam, in 1972, was er een omzet van beneden het half miljoen. We zaten toen nog in de bloemenveiling in het dorp." ''Pakweg zeven jaar geleden zijn wij naar hier verhuisd en begon nen we in bomen en planten. Vo rig jaar kon een omzet van 7,5 miljoen genoteerd worden. Me dio tachtig verwachten wij een omzet van achttien miljoen gul den. Het aantal personeelsleden is ook flink gegroeid. Van vijf man naar 25. En ik hoef natuur lijk niet te zeggen dat het bedrijf kerngezond is", aldus de voorzit ter, die buiten deze functie zelf ook kweker is. Met de bouw van de hallen II en III is een driejarig ontwikkelings programma afgesloten dat onge veer twee miljoen gulden heeft gekost, mede door de aanschaf van het computersysteem. De hallen bieden voorlopig ruim voldoende mogelijkheden voor de noodzakelijke werkzaamhe den. Plannen voor eventuele ver dere uitbreiding zijn er nog niet. "We gaan een korte tijd van 'rust' tegemoet. Even bezinnen en kij ken hoe we verder gaan", zegt L. de Kooter. Veiling-voorzitter L. de Kooter toont, trots, de nieuwe veilinghal in Boskoop. "Zeker is wel dat de export een steeds belangrijker plaats zal gaan innemen. Met de uitvoer naar het buitenland zijn wij vorig jaar begonnen. Bovendien is het op het ogenblik moeilijk om alle kwekers in te schrijven. De aan vragen van kwekers stapelen zich op, maar wij hebben nu al de handen vol aan het wegwerken van de produkten van de inge schreven kwekers. Bovendien is het wijs om eens rond de tafel te gaan zitten met Stibos, die een goed plan heeft dat op veel pun ten parallel loopt met de doel stellingen van deze veiling. Een gesprek is echter nog nooit tot stand gekomen. Misschien dat de toekomst daar verbetering in brengt". [Stibos, een overkoepelende kwe kersorganisatie, heeft een plan opgesteld: 'Het Groene Hart'. In het kort stelt dit plan voor om de kwekershandel van Hazerswou- de en Boskoop te centraliseren in één complex). De Boskoopse veiling is goed be kend door de geroemde kerstvei lingen, waar beshulst en andere kerstgroene artikelen worden geveild. Deze in totaal negen vei lingen trekken vele kopers. Het is deze tijd dat gebruikt wordt ge maakt van de veilklok. Voor de rest van het jaar wordt de klok niet gebruikt. Dat de nieuwe hallen niet alleen ten eigen bate worden gebruikt mag wel blijken uit het feit dat dit jaar voor het eerst de kleinvee-ten- toonstelling in het complex wordt gehouden. Voor een prijs van rond de twee mille kunnen de hallen, indien mogelijk, worden gehuurd. ADELDOM - De Tweede Kamer krijgt meer invloed op het verle nen van adeldom. Deze zeggen schap moet tot uiting komen in een speciale adeldomswet, die de regering moet gaan opstellen. Dit is vastgelegd in een aangenomen wijzigingsvoorstel van de rege ringspartijen op de grondwets voorstellen van de regering over de adeldom. ANTI-ATOOMBOMMARS - Voor de achtste maal sedert 1966 zal op zaterdag 27 september een anti- atoombommars worden gehou den naar de legerplaats 't Harde, waar een opslagplaats is voor Amerikaanse raketten met atoomkoppen. De vijftien lande lijke organisaties (waaronder de grote vredesbewegingen) die de mars voorbereiden, mikken op enige duizenden deelnemers uit het hele land. JLPHEN AAN DEN RIJN - Bintangs, al zeventien jaar meedraaiend in et vaderlandse popcircuit, doet binnenkort Alphen en Zwammerdam reer eens aan. Morgen biedt jongerensociteit "Spider" in Zwammerdam anaf21 uur een Bintangs-concert en zaterdag 27 september is jongeren- entrum "Midas" aan de beurt. >e zesde langspeelplaat van de Bintangs is april dit jaar verschenen. De lpee is getiteld "Mickey Finn" en bevat, in tegenstelling tot de vijf voor- aande elpees, uitsluitend eigen materiaal. Na de opnamen voor Mickey *inn heeft tweede gitarist Alber Schierbeek de groep verlaten; hij speelt egenwoordig bij het rock-collectief "Carlsberg." lintangs ging zonder hem met vier man verder en dat zijn: Gus Pleines zang, harmonica,- gitaar). Jack van Schie (gitaar), Frank Kraayeveld (bas ang) en Barry Schierbeek (slagwerk). flidas heeft voor morgen, voor de tweede keer binnen een halfjaar een •ptreden met de als een paddestoel uit de grond geschoten band "Lan- ee". Het vorige optreden sloeg in als een bom in het gammele Midas; dat iet gebouw er nog staat mag een wonder heten. )e voorgeschiedenis van Lancee begint in 1971Peter Koelewijn ontdekte 'erdy Lancee en lanceerde hem als solo-artiest, wat jammerlijk mislukte. !en ontmoeting met producer Frank Klunhaar (House Band, American ïypsy) resulteerde in een Vruchtbare samenwerking waaruit Lancee ont- tond. )e debuutelpee "Models" ontving een Edison. Na deze elpee werd toetse- list Marcel Lahaya vervangen door Leon van de Akker, zodat de band er iu als volgt uitziet: Ferdy Lancee (zang, gitaar), Frank Klunhaar (toetsen in zang), Pieter Korremans (bas), Leon van de Akker (gitaar) en Jos van de )ries (slagwerk). Het optreden begint om 21.30 uur. Tocht in verbouwde raadszaal VOORHOUT - De eerste ge meenteraadsvergadering in de opgeknapte raadzaal van Voorhout verliep gisteravond niet geheel zonder proble men. De gehele CDA-fractie zat met een kapotte geluids- installattie, een euvel dat na 10 minuten kon dit probleem worden verholpen. Eén van de redenen waarom de raadszaal werd verbouwd was de slechte ventilatie. De verbouwing is blijkbaar zo goed uitgevoerd dat de men sen nu klaagden over tocht. De ramen in de alkoof, waar vroeger de burgemeester en de wethouders zaten, worden binnen enkele weken tocht vrij gemaakt, zodat ook deze klacht wordt weggenomen. Maanreiziger naar naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Dr Amerikaanse astronaut Ja mes Irwin houdt woensdag 24 september om 20.00 uur een lezing in de Adventskerk aan de Julianastraat in Alphen. James Irwin spreekt die avond over zijn ervaringen met de maanreis van de Apollo 15 en wat dat beteken de voor zijn geloof. Sinds zijn maanreis reist James Irwin de wereld rond om over zijn ervaringen te vertellen. Volgens de astronaut heeft hij op de maan de aanwezigheid van God op een bijzondere manier ervaren. De bijeenkomst in de Advents kerk is voor iedereen vrij toe gankelijk. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor cnsisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest. tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden. Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. .Bureau voor geboorteregeling en scxualiteitsvragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur. vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur. tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag an 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot22 uur, tel. 143762. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO Hulpverlening vrouwen in de over gang. tel. 891262 126646 en 412808 IJNSBURG - Er zit schot in de ontwikkeling van het nieuwe tuinbouwgebied in Rijns De stichting verbe tering tuinbouwstructuur Rijnsburg, die verant is voor de uit van de grond in Kloosterschuur, voert momenteel gesprekken met tuinders die zich in gebied willen vestigen. Met sommigen van hen zijn die gesprekken in een stadium. "Men moet echter niet denken dat het hele gebied over enkele maanden 'vol' is", zegt. de secre taris van de stichting, T. Lange- rak. Wel verwacht hij dat op korte termijn (waarschijnlijk nog dit jaar) de eerste kwekers zich in Kloosterschuur zullen vestigen. De serieuze kandidaten met wie nu nog wordt gepraat zijn allen kwekers uit Rijnsburg. Zij heb ben belangstelling voor percelen grond die variëren van één tot anderhalve hectare. Het gehele gebied Kloosterschuur/ Trappenberg (nabij Voorhout) omvat ongeveer veertig hectare. Ook van buiten Rijnsburg, vooral uit omliggende dorpen, maar ook uit het Westland, hebben kwe kers belangstelling getoond voor de nieuwe mogelijkheden in Kloosterschuur. Tuinbouwgrond is schaars, voor tal van tuinders is het moeilijk om hun huidige be drijfsterrein uit te breiden. Ver huizing van sommige bedrijven schept bovendien ruimte voor de buurman. Vertraging Het gebied is, zoals dat heet, thans ontsloten: het gebied is toegang- kelijk gemaakt. Het voorberei dende grondwerk zit erop en de wegen zijn aangelegd. Er wordt momenteel gewerkt aan het leg gen van de nutsleidingen: de lei dingen van gas, water en elektri citeit en de riolering. Een karwei dat binnenkort zal zijn geklaard. De ontwikkeling van het nieuwe tuinbouwgebied Kloosterschuur heeft overigens ongeveer één jaar vertraging opgelopen. De grond werd in 1978 gekocht. Toen werd nog verwacht dat al halverwege vorig jaar de eerste tuinders zich in het gebied zouden vestigen. Het bezwaar van het provinciaal Ernstig gewond na val van jacht HAZERSWOUDE - Bij jachtweri Van der Poel aan de Rijndijk is de 23-jarige A.P.T.V. gistermorgen van een in aanbouw zijnd jacht gevallen. Hij kwam drie meter la ger op een betonnen vloer te recht. Met hoofdletsel werd hij in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. Zijn toe stand is ernstig. bestuur tegen kassenbouw in het gebied is de voornaamste oor zaak van die vertraging geweest. In het streekplan Zuid-Holland West, dat dateert van 1978, werd kassenbouw in het noordelijk deel van Kloosterschuur/Trap- penberg niet toegestaan. Op grond elders in de regio (met na me in Voorhout en Noordwijk) mochten wel kassen worden ge bouwd. Rijnsburg moest, zo meende de provincie, maar met Voorhout en Noordwijk onderhandelen over de benodigde grond. De opstel lers van het streekplan hadden echter geen rekening gehouden met een eerdere uitspraak van de Kroon (de hoogste beroepsin stantie in ons land) dat kassen bouw in Kloosterschuur wél was toegestaan. Rijnsburg maakte echter toch een eigen plan voor kassenbouw in Kloosterschuur. Omdat de on derhandelingen met Voorhout en Noordwijk niet tot resultaat leid den en de gemeente zich gedekt wist door de uitspraak van de Kroon, besloot de provincie kas senbouw in Kloosterschuur uit eindelijk toch toe te staan. Slechts de uiterste punt in het noordoosten (in totaal ongeveer drie hectare) van het gebied moet onbebouwd blijven. Door de vertraging valt volgens Langerak het plan ook iets duur der uit. Assortiment De kassenbouw is overigens een zaak van de tuinders zelf. De ko per van een perceel grond beslist zelf wanneer en door wie hij de kassen laat bouwen. Een echte selectie van kandi daat-kopers op grond van het as sortiment dat zij kweken is er niet. Wel heeft Langerak een voorkeur voor die kwekers die soorten bloemen kweken die in en rond Rijnburg niet zoveel voorkomen. Dat is weer gunstig voor de veiling 'Flora', die dan een groter assor timent kan bieden", aldus de se cretaris van de stichting tuin- bouwverbetering. Vol Wanneer het nieuwe gebied vol is, betekent dat niet dat de glastuin bouw uit de ruimteproblemen is. Er zal meer tuinbouwgrond moe ten worden ontwikkeld. Met na me Noordwijk lijkt hoge ogen te gooien wanneer opnieuw moet worden uitgebreid. Overigens zijn daarvoor nog geen concrete plannen. Voorlopig wordt alle aandacht gericht op Klooster schuur. Dinsdagavond is in Rijnsburg een hoorzitting. Op de agenda staat ook de stand van zaken van •Kloosterschuur Beenbreuk bij motorrijder SASSENHEIM - De 22-jarige mo torrijder D.H. uit Lisse is gister middag bij een aanrijding op de Sassenheimse Hoofdstraat ge wond geraakt. De motorrijder reed in de richting Lisse Hij kreeg geen voorrang van de 64-jange automobilist J. van den L. uit Amsterdam, die vanuit de Nachtegaallaan de Hoofdtraat opreed. De motorrgdcr werd geschept en liep daarbij een dubbele onder- beenbreuk op. Hij is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Op de krant van woensdag 24 september? Dan gaat namelijk de Leidsch Dagblad Jubileum Sleutel Aktie van start Dat is een in samenwerking met de Leidse middenstand georganiseerd grandioos winkelspel, waarbij vele prachtige prijzen te winnen zijn. Let dus op de krant van woensdag 24 september!

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23