Industrieel gesleutel aan erfelijkheid begint Canada nog altijd zonder grondwet Problemen voor premier Trudeau VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 Haastiger GRONINGEN - Het ziet ernaar uit dat deze maand de eerste Hinderwetvergunning zal worden afgegeven voor industriële research met de recombinant- DNA-techniek (het sleutelen aan de erfelijkheid van bacteriën). In 1978 gaf de gemeente Groningen de eerste hinderwetvergunning af voor zuiver weten schappelijk onderzoek aan de Groninger rijksuni versiteit in het scheikundecomplex in Paddepoel. Rijnmond geeft - eveneens na jarenlange voorbereiding - de eerste vergunning af aan de industrie gigant Unilever voor zijn researchlaborato- rium in Vlaardingen. En daarmee is ook in Nederland het sleutelen aan de erfelijk heid van micro-organismen in een nieuwe fase geko men. Een riskante fase. Immers: de overtuiging groeit, dat de re- combinant-DN A-techniek een ware goudmijn kan wor den. Dat betekent, dat de in dustriële research onder de hevige druk van de goud koorts zal komen te staan. Er zal jachtig onderzoek worden verricht naar financieel inte ressante projecten: het hele terrein van de „nieuwe biolo gie" zal ijlings worden afge graasd. In Nederland niet alleen door Unilever. Gist-Brocades, AKZO-Pharma, Organon, Philips Duphar, Naarden In ternational, Heineken, DSM, Shell en de Avebe hebben al te kennen gegeven om spoe dig ook te willen starten of in teresse te hebben. Internatio nale contacten zijn ook al ge legd: zo gaat Unilever sa menwerken met de in Zwit serland gevestigde „denk tank" op dit gebied Biogen en nam in juli het tot AKZO- Pharma behorende Boxmeer- Intervet International het Amerikaanse bedrijf Inter- Continental Biologies Inc. in Millsboro (Delaware) over. Het blijft nog wetenschappelijk onderzoek, zij het econo misch veel gerichter en haas tiger dan het onderzoek in de rustige laboratoria van de universiteiten. De volgende, onvermijdelijke fase is die van industriële toepassing van de resultaten van dit on derzoek. Dat betekent kwe ken van bacteriën met „vreemd" erfelijk materiaal maken, die niet-zoals bij we tenschappelijk onderzoek - maximaal tien liter groot mo gen zijn, maar 100.000 tot 600.000 liter meten. Unilever en de andere indus trieën zullen daar nieuwe Hinderwetvergunningen voor nodig hebben. Maar hoe kunnen die hun geweigerd worden als ze nu toestem ming krijgen geld in onder zoek te investeren? De vraag of de veiligheidsvoor schriften voor dit sleutelen aan de erfelijkheid van bacte riën deze geweldige druk kunnen weerstaan, kan in middels als ontkennend beantwoord worden. De Ne derlandse veiligheidsvoor schriften (waarvan althans gezegd wordt, dat ze de strengste ter wereld waren) stonden al onder sterke bui tenlandse invloed. Indus triële druk in met name de Verenigde Staten bewerk stelligden daar in korte tijd tot tweemaal toe een aanmer kelijke versoepeling van de voorschriften: Nederland nam die versoepelingen over. De vergunning, die Unilever krijgt, bewijst dat men zelfs bereid is op deze versoepelde richtlijnen nog verzachtingen toe te passen. Zo wil Unilever onder andere experimente ren met het inbouwen van er felijk materiaal van een zoog dier in de kreupelgemaakte darmbacterie Escherichia coli (stam K12). Ook volgens de nieuwste richtlijnen mag zulks alleen in een heel spe ciaal beveiligd laboratorium (C-III-niveau), dat in ons land nog niet bestaat. Maar Unile ver mag deze experimenten toch in het minder beveiligde laboratorium in Vlaardingen uitvoeren, als het een E-coli- bacterie gebruikt van een nog wat verder verzwakte stam (Chi 1776). Overigens besloot het kabinet-Van Agt vorige maand tot de bouw van zo'n C-III-laboratorium bij het Medisch-Biologisch Labora torium van de Gezondsheids- organisatie TNO in Rijswijk, kosten vijf miljoen gulden, waarvan de industrie gebruik mag maken. Toezicht Toezicht op de naleving van de veiligheidsvoorschriften is bovendien volgens de ver gunning voor Unilever opge dragen aan een biologisch veiligheidsfunctionaris, die in dienst is van Unilever zelf. Voor een eventuele steek proefsgewijze controle na mens de Inspectie voor de Volksgezondheid te verrich ten door bijvoorbeeld het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid, is nog niets gere geld. Zonder de oprechtheid van de Unilever-functionaris- sen bij voorbaat in twijfel te trekken: zo hoort het niet; toezicht dient te worden uit geoefend door onafhankelij- ken. De andere geïnteresseerde in dustrieën krijgen het nog ge makkelijker. Zo de vergun ningverlening op grond van de Hinderwet per 1 septem ber onder de werking van de wet Algemene Milieuhygië ne, waardoor de procedure wordt verkort tot maximaal zeven maanden. Dat is met opzet zo gedaan: de regering wil de biotechnologie stimu leren. Door Kees Wiese De commissie-Winkler, die na mens de minister de zwaarte van de veiligheidsvoorschrif ten per experiment bepaalt, streeft er bovendien krachtig naar dat plaatselijke overhe den geen extra veiligheids voorschriften gaan geven. Groningen eiste een lijst van 38 maatregelen bovenop de voorschriften van de voor ganger van de commissie- Winkler (de KNAW-commis- sie-Van Kammen), waaron der een maandelijkse rappor tage over de experimenten aan het gemeentebestuur door de universitaire onder zoekers; Rijnmond vraagt onder andere jaarlijkse rap portage door Unilever. Het zal - gezien ook de houding van minister Ginjaar (volks gezondheid en milieuhygië ne) en minister Trier (weten schapsbeleid) wel voor het laatst zijn, dat zulks kan, hoewel de commissie- Winkler in haar eerste half jaarlijkse verslag aan de mi nister toegeeft, dat „het veel moeilijker zal zijn plaatselijke functionarissen en het plaat selijk bevoegde gezag ervan te overtuigen, dat er geen gronden bestaan om eisen te stellen, die boven de richtlij nen van de commissie uit gaan". Maar krijgt de com missie zijn zin, dan is het daarna in feite de commissie, die de Hinderwetvergunning verleend. Het lijkt alleszins redelijk te stellen, dat aan het sleutelen aan de erfelijkheid van bacte riën risico's verbonden zijn waarvan de grootte door ge brek aan kennis niet met eni ge nauwkeurigheid te bepa len is. Duidelijk is ook, dat die risico's beter hanteerbaar zijn bij zuiver wetenschappelijk onderzoek aan hijvoorbeeld de universiteiten, dan bij in dustriële research, om van industriële produktieproces- sen met deze techniek nog maar niet te spreken. En dat bij het werken met deze tech niek ook ehtische vragen rij- Risico's Het lijkt ook alleszins redelijk te stellen, dat deze techniek een zeer grote invloed op de maatschappij kan hebben, zowel door de risico's en de ethische problemen als door de produkten, die ermee kunnen worden gemaakt. Recombinant-DNA wordt naar invloed op het maat schappelijk gebeuren dan ook wel vergeleken met chips en kernenergie. Dat leidt als vanzelfsprekend tot de conclusie, dat de mon dige burgers in die maat schappij een duidelijke stem moeten hebben in het hele re- combinant-DN A-gebeuren. Zowel rechtstreeks als via de door hen gekozen vertegen woordigers in politieke orga nen. Die duidelijke stem heb ben zij echter niet; men kan zelfs zeggen dat die hen met enige behendigheid wordt onthouden. Zo beloofde de regering de Tweede Kamer al in septem ber 1978 de instelling van een breed samengestelde com missie (waarin onder andere vertegenwoordigers van werknemers- en werkgevers organisaties) „ter bestudering van de maatschappelijke en ethische aspecten van werk zaamheden met erfelijk heidsmateriaal." Die com missie zou met voorrang moe ten adviseren over het al of niet in ons land inrichten van een sterk beveiligd laborato rium (C-III); gesuggereerd werd zelfs, dat die commissie een soort brede maatschap pelijke discussie zou mogen starten. De regering erkende daarmee in ieder geval, dat de mondige burger een duidelij ke stem moet hebben. Maar die commissie is er nog steeds niet; de beslissing het C-III-laboratorium te bouwen daarentegen wel. Het advies van de commissie wordt „thans niet meer opportuun geacht" (aldus minister Van Trier) en dat is logisch: wie wil nog advies over een be slissing, die al is genomen. En hij ziet het daarom „in de rede liggen" de taakstelling van de nog in te stellen commissie te verruimen tot het nader be zien van de maatschappelijke en etische aspecten van de hele „nieuwe biologie": ofte wel „de ontwikkelingen ten gevolge van de moleculaire benadering in genetica en celbiologie". „Het geïsoleerd bekijken van het recombinant-DNA-on- derzoek zou tot een overbe licht en slecht met andere ter reinen te vergelijken beeld van dit terrein kunnen lei den", zo meent de bewinds man, die kennelijk op voor hand al weinig vertrouwen in de nog in te stellen commissie heeft. Maar intussen vallen op dit „geïsoleerde gebied" al wel de beslissingen zoals het verlenen van de eerste Hin derwetvergunning voor in dustriële research. Zwijgplicht Het ingaan van de fase van de industriële research betekent voor het eerst ook een strikte geheimhouding over de on derzoekprojecten. Uit con- currentie-overwegingen. die bij universitair onderzoek niet gelden. Neveneffect is, dat de belangstellende mon dige burger niet hinderlijk kan worden en adviserende commissies en plaatselijke besturen een zwijgplicht krij gen opgelegd. De wet Alge mene Bepalingen Milieuhy giëne, waar de Hinderwet vergunningen voor het wer ken met recombinant-DNA per 1 september onder valt, kent - aldus minister Van Aardenne (economische za ken) - „een duidelijke ge heimhoudingsregeling". Het uitstellen van het vormen van een adviserende commis sie onder het mom van een in de rede liggende taakverrui- ming - het is een heel oude uit de politieke trucjesdoos, waaruit bewindslieden kun nen putten. Maar hij werkt je dwingt er zelfs de Tweede Kamer mee tot een min of meer lijdzaam wachten tot na de maaltijd nog wat mosterd kan worden geserveerd. Het opleggen van een geheim houdingsplicht aan advise rende commissies en be stuurders, met als (uiteraard ongewild) neveneffect het machteloze zwijgen van mondige burgers - ook daar van kan men niet zeggen, dat het gloednieuw is. Maar ik vrees, dat het nog steeds werkt. MONTREAL - Voor de twaalfde keer in 53 jaar is het een Canadese regering niet gelukt met de provincies tot overeenstemming te ko men over een eigen Canadese grondwet. Voor premier Trudeau was het al de vierde keer dat een grondwetsconferentie mislukte. Tot nu toe heeft een Britse wet dienst gedaan als grondwet voor Cana da. In 1864 kwam een groep politici in Quebec-City bijeen om een docu ment op te stellen dat Canada tot een echt land zou maken, omdat ernstig werd gevreesd dat de Verenigde Sta ten van plan waren de Britse kolonie binnen te vallen. In 17 dagen nam het groepje 73 re- soluies aan die, nadat ze door het Britse parle ment waren aangeno men, de basis vormde voor de Britse Noord- Amerika Akte (BNA). Die akte doet vanaf 1867 dienst als Canada's grondwet. De BNA-akte, zoals hij altijd wordt genoemd, kan alleen worden veranderd of aange vuld met toestemming van het Britse parlemer^J., en pre mier Trudeau heeft herhaal delijk gezegd dat dit een be schamende toestand is, die „Canada in de grondwettelij ke kleuterschool" houdt. Referendum Quebec De nu mislukte conferentie is een direct gevolg van het refe rendum dat op 20 mei in de provincie Quebec werd ge houden over een politieke af scheiding van Canada met behoud van een economische unie. Premier Trudeau, die wel in de gaten had dat min stens de helft van de bevol king in Quebec niet afkerig was van politieke afschei ding, beloofde toen dat er na het referendum ingrijpende veranderingen in het federale systeem zouden komen. Zestig procent van de stemmen was inderdaad tegen politie ke onafhankelijkheid, en Trudeau beloofde daarom af- gelopen juni dat Canada voor het einde van het jaar een ei gen grondwet zou hebben. En als de provinciale regeringen niet aan het einde van de vo rige week tot overeenstem ming zouden komen over hoe zo'n grondwet eruit moest zien, zo zei hij toen, dan zou hij zonder hen de beslissing voorleggen aan de tweede kamer en de senaat. Door Marbot Minjon Naar verluidt voelde premier Trudeau zich zo zeker van zijn zaak ten opzichte van de tien provinciale eerste-ministers, omdat een opiniepeiling, waarvan de uitkomst niet be kend werd gemaakt, zou heb ben uitgewezen dat 80 pro cent van de bevolking, ver spreid over heel Canada, ach ter zijn voorstel voor een grondwet stond. Trudeau's voorstel voor een grondwet is gebaseerd op de BNA-akte, met 12 verande ringen. Canada zou dan een onafhankelijke staat worden met koningin Elisabeth als staatshoofd. Omdat het geba seerd is op die akte, wordt er in Canada gesproken over het 'thuisbrengen' van de grond wet. Van de 12 veranderingen is het vastleggen van grondwette lijke rechten voor alle Cana dezen voor premier Trudeau het belangrijkste. Hij wil dat alle Canadezen het recht heb ben te wonen, werken en ei gendom te bezitten in heel Canada. Dit lijkt vanzelfspre kend, maar is het niet. Cana da's tien provincies en twee rijksgebieden beslaan een oppervlakte die 285 keer gro ter is dan Nederland, en niet alle delen van het land zijn even welvarend. Jan Modaal in de provincie Al berta heeft een gemiddeld in komen van f35.000, terwijl een gezin met twee kinderen in Prince Edward Island het met f25.000 moet doen. Sommige provincies met een hoog werkloosheidscijfer willen liever dat hun eigen mensen eerst aan de beurt komen als er werk is. Op Prince Edward Island wil de provinciale regering niet dat niet-inwoners land of huizen bezitten. Burgerrechten Trudeau wil ook dat in de grondwet komt te staan dat alle Canadezen het recht heb ben op vrijheid van gedachte, meningsuiting, godsdienst en drukpers. Niemand mag worden gediscrimineerd op rond van ras, godsdienst, taal, huidskleur, leeftijd of ge slacht. Dit lijkt ook allemaal heel vanzelfsprekend, maar toch hebben zeven van de provincies zich tegen het vastleggen van dergelijke fundamentele rechten ver klaard. Zij vinden dat de provinciale regeringen dichter bij de mensen staan en daarom be ter dergelijke wetten zelf kunnen maken. Die wetten kunnen dan uiteraard ook weer vrij gemakkelijk wor den veranderd, maar de pro vincies vinden dat een voor deel omdat „de maatschappij immers ook snel veran dert". Quebec, dat zelf een wet op de burgerrechten heeft, wil ab soluut niet dat in de grondwet komt te staan dat iedere Ca nadees mag wonen en werken waar hij of zij wil, of dat nie in de inleiding van de nieuwe grondwet. Geen Britse zaak Premier Trudeau, die onlangs zei nog steeds te hopen dat Canada voor het einde van het jaar een eigen grondwet heeft, kan nog een hoop moeilijk heden verwachten als hij dat probeert door te drijven zon der de instemming van de provinciale regeringen. For meel heeft hij hun toestem ming niet nodig, maar in de secties 91 en 92 van de BNA- akte staat dat de provincies» zelfbestuur heben in plaatse lijke zaken, eigendomsrecht en burgerrechten en dat ze de eigenaar zijn van hun delf stoffen. De provinciale rege ringen hebben al laten weten dat ze in het geval Trudeau niet van zijn plan afwijkt, alle bepalingen in de nieuwe grondwet aan het hoogge rechtshof zullen voorleggen en dat kan jaren duren. Zou Trudeau toch de vereiste meerderheid in beide Kamers krijgen dan zit hij nog met het probleem dat de Britse rege ring niet erg ingenomen is met een Canadees verzoek om de BNA-akte te wijzigen en dan aan Canada over te dragen als de provinciale re geringen het daar niet mee eens zijn. Nicholas Ridley, de Britse mi nister van staat voor buiten landse- en Gemenebestzaken, heeft afgelopen juni in Otta wa gezegd niet te hopen dat Canada de Britse regering met haar grondwetproble men opzadelt. Hij. waar schuwde dat oppositie tegen de plannen voor een nieuwe grondwet niet thuishoorde in het Britse Lagerhuis. Lachende derde is eerste-mi- nister René Levesque van Quebec. Al voor het referen dum zei hij regelmatig dat de provinciale regeringen het toch niet met elkaar eens zouden kunnen worden over een nieuwe grondwet die de provincies meer zelfbestuur moet geven, en hij heeft gelijk gekregen. Er doen hardnek kige geruchten de ronde, dat er in november in Quebec vervroegde verkiezingen zullen worden gehouden en in dat geval is een verkie zingsoverwinning voor de Parti Quebecois, die streeft naar onafhankelijkheid van Canada, niet onwaarschijn lijk. Mochten de plannen van Tru deau doorgaan dan is het nog niet zo dat de originele, gewij zigde BNA-akte in een mooie vitrine in de parlementsge bouwen in Ottawa komt te liggen. Op het moment wordt de akte bewaard in een kamer in de Victoria Tower in Lon den. onder het strenge toe zicht van F. S. Cobb, die op alle documenten van het Brit se Hogerhuis let. Kobb zegt. dat hij niet van plan is om de BNA-akte zo maar 'weg te geven'. „Stel je voor dat we al onze documenten zo maar begonnen weg te geven aan iedereen die onafhanke lijk werd. Binnen de kortste keren waren al onze mooie aktes over de hele wereld ver spreid en dat gaat tegen alle archiefprincipes in." Trudeau: "Canada in grondwettelijke kleuterschool" mand gediscrimineerd mag worden op basis van taal. Er bestaat sinds 1977 in Quebec namelijk een wet die het En gelssprekende Canadezen uit andere provincies verbiedt hun kinderen in Quebec naar een Engelse school te sturen. Engelssprekende Canadezen mogen in Quebec ook alleen een officieel beroep uitoefe nen als ze kunnen bewijzen dat ze goed Frans speken. De Parti Quebecois-regering vond dat een dergelijke wet geving noodzakelijk was om de Franse taal te bescher men. Delfstoffen Een ander belangrijk punt is, wie de meeste zeggenschap krijgt over economische za ken: de federale of provin ciale regering. Volgens para graaf 109 van de BNA-akte zijn de provincies eigenaar van delfstoffen in hun gebied. Ze willen nu dat in de nieuwe grondwet wordt vastgelegd dat ze medezeggenschap krijgen over inter-provinciale en internationale handel. Maar de federale regering ziet Canada als een economische unie en wil de provincies be letten protectionistische maatregelen te nemen om hun eigen handel en industrie te beschermen. Een ander heet hangijzer tij dens de conferentie was de vraag hce grondwetsherzie ningen tot stand moeten ko men. Tot nog toe kan de BNA- akte alleen worden gewijzigd als alle tien provinciale rege ringen plus de federale rege ring het daar mee eens waren, waarna het Britse parlement de herziening moest goed keuren. Dit laatste is een for maliteit. Andere voorgestelde verande ringen in de BNA-akte heb ben betrekking op de visserij, de olie- en gasvoorraden, die in de zee bij New Foundland zyn gevonden (de provincies vinden dat ze daarover zelf moeten mogen beslissen), nieuwe rechten voor het ge zin. een nieuw hooggerechts hof en de vraag wie het mees te te zeggen krijgt over plaat selijke televisie- en kabeltele visie. de federale regering of de provincies. Quebec wil bo vendien het recht op zelfbe schikking voor deze Franse provincie vastgelegd hebben

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19