'Droom' van Leiden wreed verstoord na vertrek topspelers Von Meyenfeldt ontwerpt strategie voor de Swapo Caesar houdt boeken dicht NIJB erkent stichting Ontbreken van clubhuis reden brandstichting Britse voetbalfan in Madrid overleden Russen imponeren op de weg Carter vindt Ronald Reagan geen racist Lotto toto VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1980 DO/ST SPORT PAGINA 17 LEIDEN - In een tijdsbestek van vijftien minuten is de Leidse basketbalvereniging Luba vorige week donder dag van een potentiële kampioenskandidaat gedegra deerd tot een rayon eersteklasser, die waarschijnlijk moet gaan vechten om klasseverlaging te vermijden. MADRID (UPI) - Een 18-jarige Engelse jongeman is tijdens verwarde gevechten tussen supporters van West Ham United en oproerpolitie voor het Bernabeustadion in Ma drid door een bus overreden en aan zijn verwondingen overleden. Al bij het begin van de Euro pacup Il-wedstrijd tussen Castilla en West Ham United was het onrustig in het Ma- drileense stadion. Engelse fans gooiden uit de tweede ring flessen op het veld en spuwden en urineerden op toeschouwers beneden Toen hierop vuistgevechten uit braken kwam de Spaanse oproerpolitie onder luid ap plaus van het Spaanse publiek in actie. In totaal werden acht Engelse op roerkraaiers gearresteerd. Haags ijshockey gered „De spelers dié aan de basis van de successen moesten staan, namen binnen een kwartier de beslissing om te vertrekken", vertelt trai ner/coach Jan van Bemmelen. Zijn illusie om volgend jaar in de eerste divisie, de één na hoogste afdeling, te kunnen uitkomen was daardoor in één klap vervlo gen. „We moeten de doelstellin gen nu wat aanpassen", vervolgt hij cynisch. „We gaan nu trachten degradatie te voorkomen. Dat moet haalbaar zijn met de spe lers, die zijn overgebleven". Terug naar de wortel van het kwaad. In mei van dit jaar vond een bespreking plaats, waarbij een aantal afspraken werd ge maakt. Ton Kallenberg, één van de pijlers waarop de club steunde en die is opgestapt „We hebben toen afgesproken dat de sfeer zou worden verbeterd, dat er minder zou worden gekankerd. Mini maal twee keer trainen per week. Op tijd in de zaal bij trainingen en wedstrijden en in normale staat verschijnen. Het is het afgelopen seizoen gebeurd dat spelers met al wat achter de kiezen op trai ningen en bij wedstrijden ver schenen. Ik zei daar nooit wat van. Ik vond het zelfs wel grap pig, maar Jan van Bemmelen maakte zich er wel heel druk over. Zeker als het prominente spelers waren" Beloftes In de voorbereidingsperiode naar de competitie werden de beloften echter niet door iedereen nage komen. Hoewel Van Bemmelen over een 14-koppige selectie be schikte, bleef vaak meer dan de helft om uiteenlopende redenen weg bij de oefenduels. Twee mo gelijke aanwinsten, Peter Walt- man (Argus) en John Raan (ex- Lisc), trokken daaruit hun conclusies en zagen van over schrijving af. Jaap de Waard, één van de basket ballers, die de aanlooptijd naar het seizoen 1980/'81 niet volledig meemaakte, vertelt waarom: „Ik was zeker wel gemotiveerd, maar door mijn werk kon ik er niet al tijd bij zijn. Als dat dan verkeerd wordt uitgelegd aan die nieuwe lingen, dan denken die ook: 'Wat een zooitje' en stappen op. Dat is zonde, maar het kan mij eigenlijk niet zo veel schelen. Alleen voor de coach vind ik het veivelend. Die heeft zijn best gedaan en treft ook geen enkele blaam". Om alle ontstane problemen uit te praten werd de avond voor de seizoen ouverture tegen Snel Reizen een gesprek gearran geerd. Lodewijk Devilee (Van Bemmelen: „Hij was zo ongeveer de beste speler") kondigde bij die gelegenheid aan om privérede- nen te stoppen, terwijl ook Ton Kallenberg dat deed. „Want ik werd voor het blok gezet spelen of wegblijven en het lidmaat schap opzeggen", aldus Kallen berg. „Als ik had gespeeld, dan was dat mijn eerste bindende wedstrijd geweest en zou ik niet meer kunnen vertrekken. Ik heb daarom voor het laatste geko- Jan van Bemmelen tussen de overgebleven spelers. "We gaan trachten degradatie te voorkomen" Vreemde vogel Kolenberg schermt inmiddels met aanbiedingen van het Alphense BVO, dat door zijn vader wordt getraind, MSV uit Noordwijk en het Voorschotense Blitz. „Maar voor al die verenigingen ben ik in feite een vreemde vogel. Door mijn komst moet iemand naar het tweede team verhuizen. Dat is frustrerend. Zeker als zo'n figuur de hele voorbereiding heeft ge maakt. Ik dring me dan ook niet op bij een vereniging. Ik wacht af. Misschien blijf ik wel bij mijn oude club. Veel vertrouwen, dat dat gebeurt, heb ik in elk geval Omdat Rolf van Oort in militaire dienst zit en de van Achilles af komstige John Codrington zich wel heeft aangemeld, maar nog niet heeft geacteerd, zit Jan van Bemmelen met een min of meer kwaliteitsarme spelersgroep. De Zoetermeerder, die onder meer bij ASVU eredivisie-ervaring heeft opgedaan, heeft dan ook weieens overwogen om te stop pen. „Dat is echter wat al te sim pel. Ik voel me er toch ook weer niet toe geroepen om op te stap pen omdat enige spelers zijn weggegaan. Zo impulsief ben ik niet". Hij vervolgt: „Maar ik heb wel mo menten gekend, dat ik dacht, ik zak door de grond. Want dat kampioenschap zat er echt in. Het vertrouwen was net weer een beetje teruggekeerd en dat maak je dit mee. Ja, dan baal je wel als een stier" HERMAN POOS TILBURG (ANP) - De Ne derlandse ijshockeybond heeft gisteren besloten de stichting Haagse ijshoc- keystichting te erkennen. De NIJB nam dit besluit ten einde het ijshockey in Den Haag veilig te stellen. De bond had al op 22 augustus meegedeeld HIJS niet langer als lid van de bond te beschouwen. Rimini helpt Amstel Tijgers met nederlaag AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) - De Europese bekerhou der Rimini heeft de kans het bezit van deze trofee te prolongeren aanzienlijk zien dalen. Na de ne derlaag van 0-1 op de eerste dag van het toernooi tegen Amstel Tijgers, kwam de ploeg gisteren in de broederstrijd tegen de tweede Italiaanse deelnemer Parma na negen innings niet ver der dan 2-2. De duisternis maakte daarna een einde aan het duel. Hierdoor bezit Rimini uit twee ontmoetingen slechts één punt en Parma drie. De papieren voor de Nederlandse kampioen Amstel Tijgers om de beker te veroveren liggen nu een stuk gunstiger. Neptunus startte het toernooi met een ruime over winning op het Zweedse Lek- sand: 6-1. BEEK (ANP) - De zondaghoofdklasser Caesar uit Beek is in ernstige moeilijkheden. Deze voetbalvereniging heeft tot op heden niet gerea geerd op de sommatie van de Afdeling Limburg van de KNVB de boe ken te overleggen. De sectie amateurvoetbal van de bond stelt een onderzoek in naar on geoorloofde betalingen bij amateurverenigingen in Limburg. Aanlei ding tot het onderzoek zijn uitlatingen van spelers en bestuurders in vraaggesprekken, die werden uitgezonden door de regionale omroep Zuid. Een aanvankelijk besluit om het eerste, tweede en het derde elftal van Caesar het komend weekeinde geen toestemming te geven wedstrijden te spelen, werd gisteren herroepen. Men achtte dit middel te zwaar. Vanavond zal de Afdeling Limburg van de KNVB zich bezinnen op eventuele maatregelen tegen de arr.ateurvereniging. daar de Haagse formatie niet meer de beschikking over een kunstijsbaan had. De nieuwe ge vormde stichting Haagse ïjshoc- keystichting zal het komende seizoen uitkomen in de tweede divisie. De Hagenaars zoeken een sponsor, met de steun waarvan een snelle terugkeer naar de hoogste afdeling kan worden bewerkstelligd. Het bestuur van de Nederlandse ijshockeybond heeft gisteren het verzoek om overschrijving van drie spelers van Groningen afge wezen. De aanvraag van Al Pluymers. Rick van Gogh en Rob van Onlangs om het komende seizoen voor SIJC'in Utrecht te mogen uitkomen was na de reglementaire datum ingediend. Bovendien verleende de leiding van ijshockeyclub Groningen geen toestemming voor de trans fer. Volgens het bestuur van de ijshockeybond zijn geen door slaggevende argumenten aanwe zig, die een overstap "in het be lang van de ijshockeysport in Nederland wettigen". LA CLUSAZ (AFP) - Met vyf overwinningen in negen etappes heeft de wielerploeg van de Sowjet-Unie eens te meer zijn sterkte bewezen in de Ronde v.d. Toekomst. Deze keer was de beurt aan Joeri Barinov, nadat eerder zijn ploeggenoten Kasjinn (eerste etappe), Galaletdinov (derde), Sojoen (vierde) en Soek- horoetsjenkov (achtste) de zege behaalden. De winnaar van de Vredeskoers en de zilveren medaille in de olym pische wegwedstrijd vond zijn eigen erelijst en die van zijn land blijkbaar nog niet groot genoeg en voegde er de overwinning in de negende etappe aan toe. DEN HAAG (ANP) - De generaal buiten dienst. M. von Meyenfeldt, die dit jaar afscheid neemt als gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, heeft een fpijitaire strategie ontworpen voor de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo voor haar strijd tegen het apartheidsregime in Zuid-Afrika. De strategie, een ge- spreksnotitie genoemd, is gepresenteerd op de Namibië- conferentie die onlangs in Parijs is gehouden. Volgens een medewerker van Swapo, geïnterviewd voor de IKON-radio, kwam het stuk van Von Meyenfeldt als een verras sing. De gedachten die in de stra tegie zijn verwerkt niet helemaal nieuw, aldus de Swapo-mede- werker, maar voor de bevrij dingsbeweging in bemoedigend Afrika is het zeer benoedigend dat nu een ex-generaal uit een NAVO-land heeft uitgesproken dat geweld tot een oplossing kan leiden in het betrokken gebied. Een nuttige aanwijzing in de stra tegie van Von Meyenfeldt noem de de Swapo-medewerker dat de strijd meer 'van binnenuit dan van buitenaf moet worden ge voerd. Eén van de kernpunten in de strategie is dat de ex-gouver neur van de KMA uitgaat van Zuid-Afrika als vesting. Die ves ting wordt met een aanzienlijke militaire macht verdedigd en van buitenaf alléén is het moeilijk de vesting te veroveren. storen van de militaire commu nicatie en het zoveel mogelijk vernietigen van de militaire in- fra-structuur. Volgens Von Meyenfeld's zienswij ze moet de strijd tussen de be vrijdingsbewegingen en de Zuidafnkaanse regering meer naar het zuiden gevoerd worden, waarbij ook alle frontstaten be trokken moeten zijn. Een onderdeel van de strategie is ook het stagneren van de aanvoer van militaire goederen naar Zuid-Afrika. In een toelichting op zijn "gespreksnotitie" zei Von Meyenfeldt, daarover onder vraagd door de IKON-radio, dat hij zich kon voorstellen dat het stagneren van die aanvoer, an ders dan door onderhandelen, ook in Nederland zou plaatsvin den als zou blijken dat vanuit ons land op slinkse wijze de embar go's tegen Zuid-Afrika worden geschonden. Volgens hem zijn er allerlei mogelijkheden om die aanvoer te saboteren. In zijn toelichting zet Von Meyen feldt overigens dat hij bij zijn no titie met opzet niet stil heeft ge staan bij de discussie over het al dan niet gebruiken van geweld: "Er wordt nu eenmaal geweld gebruikt bij de bevrijding van zuidelijk Afrika". Hij verklaarde het gebruik van geweld zoals dat in het betreffende gebied voor komt volstrekt verantwoord te vinden. Het is hypocriet om, ter wijl de dreiging met atomair ge weld nog door het westen wordt geaccepteerd, het geweld van de bevrijdingsbewegingen ter dis cussie te stellen. Von Meyenfeldt die lid is van het deputaatschap voor de bestude ring van het oorlogsvraagstuk van de gereformeerde kerken, meende dat er door de kerken steun kan worden verleend bij het financieren van de strategie. ROTTERDAM (ANP) - Onvrede over het feit, dat de gemeente haar toezegging om een clubhuis voor de jongeren in de buurt beschikbaar te stellen niet nakwam, leek voor de 20-jarige Dries G. de voor naamste reden te zijn geweest om in april tot twee maal toe brand te stichten in de houten kleuter school aan de Bisschopstraat in Rotterdam. Na een mislukte poging op 7 april zorgde Dries er een week later voor dat de school tot de grond toe afbrandde. Schade 750.000 gulden. Officier van justitie, mr. Van Brummen, wilde dit gisteren tijdens de behandeling van Dries 'zaal voor de Rotterdamse rechtbank bestraft zien met tien maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Mr. Van Brummen vond wel dat de gemeente bestuurlijk onverstandig had ge handeld dqor na de toezegging voor het clubhuis in september vorig jaar de jongeren aan het lijntje te houden. "Het was beter geweest als de gemeen te had gezegd waar het op stond. Dit was volgens de officier echter niet de enige oor zaak voor de baldadigheid, waarmee de groep van zo'n veertig jongelui de bewoners van de omge ving van de Nobelstraat-Statenweg terroriseerde. De bemoeienissen van de politie en een grenzelo ze verveling dreven Dries en twee van zijn vriendjes ertoe om de school in brand te steken. Toen dit mislukte gooide de groep jongeren op 12 april de ruiten van de school in. De volgende dag konden 35 brandweerlieden niet voorkomen dat de school door brand werd vernietigd. Eén van dries' mededaders werd 16 juli door de kinder rechter veroordeeld tot drie maanden, een straf gelijk aan het voorarrest. Dries zei gisteren niets te zien in een psychiatrische behandeling, die wel nodig werd geoordeeld om hem bij te brengen zijn agressie voortaan op ande re manier te uiten. "Ik laat me niet zo maar gek verklaren", aldus Dries. Hij is ook niet van plan de veroorzaakte schade te vergoeden. Op een sug gestie van de rechtbank- president reageerde Dries: "Hoe zou ik dat moeten doen. Dat ben ik niet van plan". De raadsvrouw van Dries zei weinig heil te ver wachten van een gevangenisstraf. Zij vroeg de rechtbank de straf zoveel mogelijk voorwaarde lijk op te leggen en Dries onder toezicht te stellen. Uitspraak 2 oktober correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter vindt zijn Republikeinse rivaal voor het presidentschap, Ronald Reagan, geen racist en hij ontkent ten stel ligste dat hij zelf een gemene campagne voert. Carter zei dat gistermid dag tijdens een persconferentie in antwoord op vragen naar aanleiding van zijn opmerking in Atlanta, dat de verkiezingscampagne wordt be roerd door haat. Maar Carter, die zich noch tegenover politieke tegenstanders, noch tegen over regeringsfuntionarissen die hem afvallen (Vance) een vergevens gezind leider heeft betoond, bleef verre van een bevredigend antwoord, temeer omdat zijn eigen minister van volksgezondheid Patricia Harris, een relatie tussen de Republikeinen en de Ku Klux Klan heeft gesugge reerd. De persconferentie diende voornamelijk Carters belang om zich op de nationale televisie „live" als hardwerkend staatshoofd te presenteren, die nog andere dingen aan zijn hoofd heeft dan de strijd om herverkie zing. Nieuws had hij echter niet te vertellen. De VS zullen Iran geen verontschuldigingen aanbieden, Carters beleid is ongewijzigd: de eer en de integriteit van de VS moeten gehandhaafd blijven en er zal niets worden ondernomen dat het leven of de veiligheid van de gegijzelden in gevaar kan brengen. De VS blijven voor een inter nationaal tribunaal dat Iran de gelegenheid kan geven zijn grieven te luchten. Carter kon niet voorspellen wanneer vrijlating van de gegijzel den kan worden verwacht. Carter kondigde aan dat in oktober de onderhandelingen met de Sowjet- Unie zullen beginnen over de atoomwapens voor de middellange af stand in Europa. Hij zei voorts dat het voor de VS, zijn bondgenoten en zijn potentiële tegenstanders van doorslaggevend belang is te weten dat atoomwapens zullen worden gebruikt om. zo nodig, de VS en West-Eu ropa te beschermen. Hij legde echter de nadruk op het streven de kern arsenalen te verminderen en op het verlangen in geval van conflict het gebruik van atoomwapens te vermijden. Cubaan met Russische veteraan ruimte in MOSKOU - Een Cubaanse en een Russische kosmonaut zijn gisteravond aan boord van de Sojoez-38 de ruimte ingescho ten, zo heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld. De Cubaanse kosmonaut, Ar- naldo Tamayo Mendez is de zevende niet-Rus die meevliegt in het Russische in- tercosmos Ruimte-program- Mendez en de Russische vete raan Yuri Romanenko zullen een bezoek brengen aan het Saljoet-6 ruimtestation, waar twee Russische kosmonauten binnen twee weken een nieuw ruimterecord zullen vestigen. Zij zijn al meer dan vijf maanden in de ruimte. De televisie toonde beelden van de lancering die plaatsvond op het ruimte-centrum bij Baikonur in Centraal-Aziè DEN HAAG (ANP) - Lotto 37 van zondag 14 september heeft twee winnaars van de eerste prijs op geleverd. Zij ontvangen iedereen bruto bedrag van 319.834,30. In de toto 37 voorspelde niemand de twaalf wedstrijden goed. Er waren 29 deelnemers, die elf vakjes goed hadden aangekruist. Zij ontvangen ieder een bruto bedrag van 2535.90. Ook de to to-gelijk 37 leverde geen winnaar van de eerste prijs op. De resultaten zijn: Lotto 37 Eerste prijs: 319 834.30. Tweede prijs: 29.570,30. Derde prijs: 1173.40. Vierde prijs: f. 31,60. Vjjfde prijs: 15,80. Toto 37: Geen deelnemer voorspel de twaalf goed. Tweede prijs (elf goed): 2535,90. Derde prijs (tien goed): 325,10. Toto-gelijk 37: Geen winnaar van de eerste prijs. Tweede prijs (vier goed plus toege voegde wedstrijd): 932,70. Derde prijs (vier goed): 125,90. Vierde prijs (drie goed): 6,30.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17