Turkije: nog deze week nieuwe burgerregering NAVO is boos op België' Je kijkt om je heen. Maar zie je wel alles? Laatste fase gevecht Reagan-Carter bitter Zuid-Korea nu bezig met morele zuivering "Vrees voor misdaad verlamt Amerika" Volgens generaal Evren Bokassa: "Ik gaf Giscard heel wat „Natuur"zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 NEW YORK (UPI) - Veertig procent van de Amerikanen loopt met de vrees rond slachtoffer van een misdrijf te worden dan de helft heeft pens ter bescherming van zijn huis. Dit is gebleken uit een rondvraag per telefoon die is uitgevoerd door een firma die alarmsystemen en sloten maakt. "Vrees voor misdaad verlamt langzaam aan de Amerikaan se samenleving", aldus dr. John Crothers Pollock, die voor de firma de enquete on der 1.000 willekeurig gekozen Amerikanen uitvoerde. "De Amerikanen zijn vandaag de dag bang geworden van elkaar". Het meest bang zijn vrouwen, zwarten, stadsbewoners en armen. Vuurwapens moet men het eerste zoeken bij jonge mensen en zwarten en dan vooral in het zuiden, waar zeven van de tien huishou dens gewapend zijn. Uit de enquete blijkt dat vrees voor misdaad de misdaad in de schaduw stelt en de leef stijl van miljoenen verandert. Veertig procent van alle Ameri kanen zijn erg bang slachtof fer van een geweldsmisdrijf te worden en 25 procent gaat met angst in het hart naar ver trouwde plaatsen in de buurt. "Het beeld dat oprijst is dat van een Amerika dat uitermate voorzichtig is en bedacht op veiligheid", aldus Crothers Pollock. Zo vergewist 86 procent der Amerikanen zich er eerst ter dege van wie heeft aangebeld. De helft der ondervraagden toonde zich bereid meer be lasting te betalen ter verbete ring van dè bescherming door de politie. Russische deserteur mag blijven WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft toestemming gegeven voor het voorlopig ver blijf van een gedeserteerde Rus sische soldaat in de ambassade van de Verenigde Staten in Ka boel. De maandag overgelopen soldaat heeft om politiek asiel in de Ver enigde Staten gevraagd. Het is de eerste keer dat een Rus in Afgha nistan om asiel vraagt in de Ver enigde Staten. Amerika staat geen asiel in ambas sades toe. Alleen indien de aan vrager in levensgevaar verkeert wordt op die regel een uitzonde ring gemaakt. In kringen van het ministerie in Washington werd gesproken van Amerikaanse pogingen om ,de zaak met vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie en Afghanis tan bij de Verenigde Naties te be spreken, alsmede in de Afghaan se hoofdstad zelf. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken ver klaarde dat de asielaanvrage po sitief zou worden benaderd. De diplomatieke staf van de Ver enigde Staten in Kaboel is vorig jaar teruggebracht tot 20 man. SEOEL (AFP) - Na verscheidene weken van "sociale zuivering" die leidde tot de verdwijning van duizenden "ontaarden" en onbe- kwamen" uit het openbare leven, voert Zuid-Korea thans een grootscheepse campagne voor "morele zuivering"Lange haren en korte rokken zijn voortaan uit den boze. Geweld en erotiek op de televisie zijn verboden. Toen ge neraal Chun Doo Whan bij zijn verkiezing tot president van de republiek een nieuw tijdperk be loofde, doelde hij op een "nieuwe orde" waarin de nadruk ligt op een strakke soberheid, en waarin elk uiterlijk teken van rijkdom wordt verboden. De president betoogde in de toe spraak bij zijn ambtsaanvaar ding op 1 september, dat de nieu we waarden die de burgers zullen moeten cultiveren, eenvoudig be tekenen: "Het afstand nemen van niet gehouden beloftenleugens, op een kwalijke wijze verworven rijkdommen, hang naar luxe en spilzucht". Met dat doel wil hij heeft onderwijs gaan hervormen en een nieuwe nationale cultuur kweken. Tijdens de laatste twee weken van augustus hebben duizenden men sen op openbare manifestaties in het hele land hun verlangen tot uiting gebracht de "maatschap pelijke kwalen" uit te roeien en een "rechtvaardige gemeen schap" op te bouwen. De vrouwenorganisaties hebben beloofd de beweging te steunen, en zelfs de vuilnismannen hebben besloten een zuivering te onder gaan: voortaan zullen ze weige ren fooien aan te nemen. De campagne heeft zich ook uitge breid tot religieuze kringen, zo wel boedhistische als christelijke. Comité's voor zelf-zuivering gaan zich inspannen om de rivaliteit tussen sekten op te heffen en de kwaliteit van de priesters en van de instituten voor godgeleerdheid te verbeteren. Kenschetsend voor de sociale ver nieuwing is wel dat het leger on geveer 9.000 'boeven' in vrijheid stelde nadat ze vier weken in "heropvoedingskampen" hadden doorgebracht. Overdag werden ze onderworpen aan zware li chamelijke inspanningen en 's avonds moesten ze een dagboek schrijven waarin ze in hun verle den begane misdrijven moesten vermelden. Vrolijk Een groep, van hen is gefotogra feerd.Hun haarwas kort geknipt, en ze wuifden vrolijk naar een kolonne soldaten. Tweehonderd anderen werden op een militaire basis gezamenlijk gedoopt en ge vraagd overal in het land voor de goede zaak te gaan preken. De re gering is begonnen met het orga niseren van herscholingszittin- gen voor directeuren in de admi nistratie en van grote bedrijven. Hoge ambtenaren, schooldirecteu ren, hoogleraren, rechters en reli gieuze leiders zullen om de beurt drie dagen en twee nachten door brengen in speciale centra om er onderwerpen te bestuderen zoals de aan gang zijnde beweging voor nationale vernieuwing, de taken van het nieuwe bestuur en de internationale betrekkingen. Ongeveer 650 echtgenoten van di recteuren van grote bedrijven zullen een gelijksoortig pro gramma volgen dat vijf dagen en vier nachten in beslag zal nemen. De campagne voor "morele zuive ring" heeft de jongste dagen een meer concreet karakter gekregen. Vierentwintig zangers en televi- siesterren mogen niet meer in het openbaar optreden omdat zij een "onzedelijk leven" leidden of op een "triviale"mgnierzongen.Het ethisch comité van de Koreaanse radio- en televisievereniging heeft nu éen strenge code opge steld om de moraal weer op het scherm te brengen. Erotische scenes, die zich afspelen in bed en buiten de huwelijks band, zijn volledig uit den boze. Dat geldt eveneens voor familie drama's waarin generatie conflicten of zwangerschap voor het huwelijk worden vertoond. Ook films waarin luxueuze le venswijzen worden tentoonge spreid zullen worden verboden. En men gaat nog verder: scènes waarin sprake is van verkeers overtredingen, van speculaties in onroerende goederen, of waarin mensen worden vertoond die op straat spuwen, zijn taboe. Het spreken van dialect in de plaat selijke radiostations zal worden beperkt om de regionale eigen heid te beknotten. Ook het weer gegeven van gevechten in films wordt tot een minimum beperkt. ANKARA (Reuter) - Generaal Kenan Evren, die verleden week in Turkije de macht overnam, heeft gisteren ver klaard dat er nog deze week een ministerraad zal worden gevormd. Op zijn eerste persconferentie sinds hij vrijdag de touwtjes in Turkije in handen heeft genomen zei de generaal dat binnenkort een voorlopige grondwet zal worden opgesteld en dat er een grondwetgevende verga dering komt. Het programma voor economische stabiliteit van de afgezette rege ring zal worden voortgezet, aldus de generaal. Dit programma is opgezet om het land uit de eco nomische crisis te halen, de le vensstandaard van het volk te verbeteren en het investe ringsklimaat te verbeteren door de economische ontwikkeling te versnellen. Hij deed een beroep op de OESO (organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling) en andere finan ciële en economische instellin gen dit programma te ondersteu- De 62-jarige generaal beloofde een wereldlijk, republikeins regime te creëren, gebaseerd op de men senrechten en de individuele vrijheden. Hij benadrukte nog eens dat de staatsgreep volgens hem nodig was om de democratie te redden. "Dit was geen staats greep zoals de geschiedenisboe ken die vermelden". Deze opera tie is in overeenstemming met de wensen van het volk en het leger. Wanneer er niet gehandeld was, dan hadden verraderlijke krach ten geïnfiltreerd in het leger en geprobeerd daar verdeelheid te Arrestaties sen die er van verdacht worden iets te maken te hebben met ter roristen of te behoren tot extre mistische politieke partijen. De Turkse ochtendkranten meldden gisteren dat de afgelopen 24 uur meer dan 1.000 personen, onder wie vakbondsleiders, professo ren, studenten en arbeiders, door het leger opgepakt zijn. Evren benadrukte dat de nieuwe uit burgers bestaande minister raad geen onafhankelijk lichaam zal zijn, maar onderworpen zal zijn aan het gezag van de militaire autoriteiten. Over de samenstel ling van de ministerraad zei hij verder niets. Hangende de formatie van het nieuwe kabinet is Turgut Ozal in- ter-premier. Hij is de architect van het economische programma dat de Turkss economie uit het slop moet halen. Verwacht wordt dat het besluit van de militairen vast te houden aan dit program ma, zowel bij het Turkse be drijfsleven als bij de buitenland se investeerders, goed zal vallen. Tijdens zijn persconferentie lever de Evren, die nu officieel ook president is, kritiek op de politie ke partijen. Hij beschuldigde de ze er van zich "totaal ongeïnte resseerd" te hebben opgesteld in de ontwikkeling van democrati sche rechten in Turkije. Evren verklaarde desgevraagd dat de militairen geen overleg had den gepleegd met de V.S. voor de staatsgreep. "Zelfs onze vrouwen en kinderen wisten van niets", aldus Evren. Op de vraag hoe lang de militairen aan de macht zullen blijven, zei de generaal: "De strijdkrachten zijn niet van plan deze verantwoordelijkheid lang op hun schouders te ne- FULDA (W.Dld) - Westduitse soldaten verjagen wat vee in een dorpje om de weg vrij te maken voor een tank. In de Bondsrepubliek worden op het ogenblik manoeuvres gehouden waaraan 170.000 soldaten uit de VS., Groot-BrittanniëDenemarken en Canada deelnemen. PARIJS (DPA/AFP) - Het Franse satirische weekblad "Le canard enchainé" heeft een telefoongesprek met de onlangs afgezette keizer Bo kassa van de Centraalafri- kaanse Republiek gepubli ceerd waarin deze bevestigt dat hij destijds diamanten a president Giscard d'Estaing had geschonken. Dat gebeurde tussen 1973 1975. Giscard heeft dit niet te- gengespeoken maar alleen bestreden dat het om een waarde van miljoenen ging. Bokassa, die nu in ballingschap in Ivoorkunst woont, heeft in een zelf aangevraagd gesprek nu gezegd: "U kunt zich niet voorstellen wat ik aan dat ge zin heb overhandigd". Bokassa vond het goed dat het telefoongesprek op de band werd vastgelegd. Het duurde een uur. Hij bevestigt volgens het blad dat de documenten die de Canard in 1979 als be wijs voor de geschenken aan Giscard had gepubliceerd echt zijn. Diamanten Bokassa zei ook dat de vrouw van de Franse president in het bijzijn van de ministerraad van Centraal-Afrika "veel diamanten" had gekregen, evenals andere familieleden van Giscard. Bokassa had voortdurend 14.000 ongeslepen en 2.7000 geslepen diamanten tot zijn beschikking, die met zijn ge spaarde geld bij zijn val in september 1979 waren ver dwenen, aldus zijn verkla ring. Bokassa was met medewerking van Franse troepen afgezet nadat talrijke schendingen van de mensenrechten in Centraal-Afrika aan het licht waren gekomen. WASHINGTON (GPD) - VS-presi- dent Jimmy Carter heeft tijdens een verkiezingstoespraak in At lanta gezegd, dat er geen vooruit zicht is op een snelle vrijlating van de gegijzelden in Iran. Hij onderstreepte daarmee het standpunt van zijn minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie die zich maandag aan merkelijk minder optimistisch over het gijzelingsvraagstuk en zijn afloop had uitgelaten dan de president. Hun verklaringen lie pen zo ver uiteen, dat Carters overigens nog zeer voorzichtige zinspelen op vooruitgang, dreig de te worden uitgelegd als een manoeuvre terwille van eigen politiek welzijn. En zodoende deed zich in deze tu multueuze dagen van Ameri kaanse binnenlandse politiek dan ook de omstandigheid voor dat alle drie kandidaten van be tekenis, Carter, Reagan en An derson, verklaarden dat het beter was om de Iran-kwestie buiten de politieke campagnes te houden, hoewel zij alle drie bij die gele genheid hun opinies ventileer den. In de Ebenezer kerk van Atlanta, waar ooit Martin Luther King jr. preekte, uitte Carter gisteren een zware beschuldiging, die met donderend applaus werd begroet door zijn voornamelijk zwarte toehoorders: hij signaleerde in de campagne „de roerselen van haat", verwijzend naar Reagans uitspraken over de Ku Klux Klan. „Deze boodschap doet aan de politieke horizon een wolk rij zen. Voor haat is in dit land geen plaats. Racisme hoort in dit land niet thuis". Carter, in de aanval en Reagan kwalificerend als een exponent van rassenhaat, zet op zijn beurt een toon, die doet vermoeden dat het laatste deel van de verkie zingscampagne buitengewoon bitter zal zijn. Niet zonder reden zei Carter dat Reagan door zijn eigen organisatie in de watten is gelegd: geen interviews meer ten zij het niet anders kan, geen geïmproviseerde uitspraken. Want Reagan heeft zichzelf in de eerste week van de campagne op eigen houtje zo in verlegenheid gebracht, dat zijn Republikeinse wapenbroeders de debatten die gaan komen ongetwijfeld met de grootste zorg tegemoet zullen zien. Rampzalig Het feit dat Reagan en Anderson op 21 september in Baltimore gaan debatteren, (dat is aanstaande zondag) kan voor Reagan uiterst rampzalig worden, want zijn le gendarische welbespraaktheid verpietert zeer snel wanneer de teksten gaan ontbreken en het enige wapen dat hem dan nog rest zijn gewiekste uitspraken, om de lachers op zijn hand te brengen zoals dat heet. Maar het debat is nu niet meer een discus sie waarin Reagan en Anderson zich, onafhankelijk van elkaar zullen storten op de diverse as pecten van Carters regeringspe riode. Dat komt wel aan bod, maar zonder weerwoord van het Witte Huis zet dat niet veel meer zoden aan de dijk dan de losse uitspraken uit zijn verkiezings redevoeringen of de advertentie campagne per televisie. Integendeel, het debat nu zal zich ook moeten toespitsen op de vraag waarom de Republikein Anderson zich van zijn partij heeft losgemaakt. En die reden is de kandidatuur van Ronald Rea gan. Het is onbetwistbaar dat Carter veel en veel beter af is als kijker naar dit debat dan als deel- Dat alles wil niet zeggen dat Carter zal winnen in november, ook al staat hij in de opiniepeilingen, Anderson ten spijt, met Reagan gelijk. Want Reagans stemmen komen uit staten met meer kies mannen dan daar waar Carter voorop loopt en die kiesmannen wijzen de president aan, na de verkiezingen. Vuistregel in de huidige omstandigheden is: als Carter en Reagan gelijk liggen verliest Carter". En zodoende zal de president zondag toch wat on rustig bij zijn televisietoestel zit ten om te aanschouwen hoe zijn tegenstanders elkaar tel ij f gaan. BRUSSEL (GPD) - „De reputa tie van België als NAVO- bondgenoot is ernstig aange tast. Onze NAVO-partners beginnen zich ernstig af te vragen wat er met België aan de hand is. Het is drama tisch, dat de reputatie van België wordt aangetast ter- wille van enkele druppels benzine. België is een probleem-bondgenoot. Deze zinnen stonden gisteren in verschillende Belgische krante artikelen Aanleiding hiertoe is een besluit van j.l. zaterdag zes honderd Belgische para's niet aan een NAVO-oefening in Tur kije te laten deelnemen „uit pro test tegen de militaire staatsgreep in Turkije". In NAVO-kringen werd deze beslissing „rampzalig" genoemd. Gesproken werd zelfs van een „acute malaise" in het bondgenootschap als gevolg van de Belgische stap. De verontwaardiging bij NAVO en SHAPE (het militaire hoofd kwartier van de alliantie, waar volgens „het Laatste Nieuws" Belgische generaals van schaam te de grond inkropen") is groot minister Charles-Ferdinand No- thomb (buitenlandse zaken) gaf maandag te verstaan dat niet al leen verontwaardiging over de Turkse staatsgreep, maar ook de noodzaak om te bezuinigen aan de basis lag van zijn besluit het bataljon para's maar thuis te houden. De Belgische bewindsman nam dus een flinke aanvaring met de NAVO-bondgenoten op de koop toe bij zijn poging om de Vlaamse socialistenleider Karei van Miert een pleziertje te doen, zo kon men vervolgens in Brussel vernemen. Van Miert en zijn partij verzetten zich immers tegen een spoedig besluit van de regering over de vraag of België bereid is Cruise raketten op zijn grondgebied te installeren. Deze kwestie is voor de NAVO veel belangrijker dan meedoen aan een militaire oefe ning, zo was de berekening van minister Nothomb. Het onhandige optreden van No thomb inzake de Belgische afwe zigheid bij de Turkse NAVO-oe fening is voor velen in het N AVO- hoofdkwartier en in Washington en Bonn het zoveelste bewijs dat België een loopje neemt met de afspraken die in het bondgenoot schap worden gemaakt. De vol gende voorbeelden worden ge noemd: - Twee jaar nadat de NAVO-landen besloten tot invoering van „vlie gende radarstations" (AWACS) is nog steeds niet duidelijk of Bel gië meebetaalt in dit dure pro ject: - wegens gebrek aan geld besloot België in juni niet mee te doen aan de jaarlijkse herfstmanoeu- vres van troepen van vele NAVO- landen in West-Duitsland; - om dezelfde reden zag de Belgi sche marine af van deelname aan NAVO-vlootoefeningen op de Atlantische Oceaan; - dit jaar was België een van de weinige rijke NAVO-landen die niet voldeden aan de afspraak om de defensie-uitgaven jaarlijks met drie procent te laten stij gen. De bezorgdheid in de belangrijkste hoofdsteden van de NAVO-lan den geldt vooral het voortduren de uitstel van de Belgische be slissing of België Cruise-raketten op zijn grondgebied zal opstellen, zoals voorzien in het TNF-mo- derniseringsbesluit van vorig jaar. Onder druk van de Vlaamse socialisten zei de Belgische rege ring destijds na zes maanden een definitieve beslissing te zullen nemen. Maar die is er nu, negen maanden later, nog niet. De Vlaamse socialisten willen de beslissing over de opstelling van kernraketten in België verdagen tot na de Duitse verkiezingen, de eerste besprekingen tussen Was hington en Moskou over de be perking van kernraketten in Eu ropa en tot na afloop van de con ferentie over Europese veiligheid in Madrid. Dan pas is duidelijk of het TNF-besluit doorgezet moet worden. Misschien is ook ver mindering van de kernbewape ning in Europa, inclusief de Rus sische SS-20-raketten, mogelijk zonder tot installatie van Cruise- raketten aan westelijke kant over te gaan, zo is de redenering van de Vlaamse socialisten. In Washington en Bonn wordt ge vreesd, dat het Belgische uitstel tot afstel zal leiden en dat het Belgische voorbeeld t.z.t. ook door Nederland of Italië zal wor den nagevolgd. In Bonn wordt al gesproken over het „Belgische virus" dat de samenhang in de NAVO zou kunnen aantasten. Het wantrouwen groeit, schreef ondanks de bekende militaire specialist van de Frankfurter All- gemeine Zeitung, Adelbert Weinstein. ADVERTENTIE Een fraai landschap. Een vlinder in alle kleuren van de regenboog. Een moeder ege die met 'n trits kleintjes over een bospad trip pelt. Zo zien we de natuur. Als een reeks mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant. Maar er zit nog zoveel achter. Hele verhalen en geschiedenissen. Kleine ver anderingen en grote rampen. Overal in dit 176 pagina's dikke boek groeien en bloeien de foto's en aquarellen. Het nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek. En als je daar wat meer van weet, kijk je opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. Geschreven door Ben Garthoff. Een man die als geen ander boeiend kan venellen over alles wat groeit en bloeit. Maar de natuur laat zich uiteraard niet alleen in woorden vangen. Tot en met 4 oktober f 22,50. Daarna f 10,- duurder. De aanbieding is geldig t/m 4 oktober. Echter zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9