'n Leesbril. BRIL 58 j Brokx: meer ruimte voor splitsing etagewoning Zeevalking nu kandidaat voor commissarispost PRINSJESDAG ZONDER PRINSJES CNV deelt opvatting werknemers Dodewaard Gelderland gaat hard optreden tegen illegale stort Nieuw protest tegen homo-besluit VS WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 Voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens DEN HAAG (ANP) - Als nieuwere etagewoningen of een gezinshuizen in gemeenten niet meer voldoen aan de he dendaagse wooneisen voor gezinnen, kunnen deze met subsidie van het rijk worden verbouwd of gesplitst voor de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens. Jaar cel en kwart miljoen boete geeist voor fraude alcoholaccijns ROTTERDAM (ANP) - Wegens het op grote schaal ontduiken van accijns op sterke drank heeft de officier van justitie in Rotterdam, mr. Schoonaard, gisteren een boete van een kwart miljoen gul den en een jaar gevangenisstraf geëist. De hoofdverdachte in de ze zaak, de 49-jarige econoom Bram P. moet aan de uitgebreide malversaties miljoenen hebben overgehouden. "Helaas weet ik niet waar hij zijn geld heeft", zo zei de officier. Met het eisen van een hoge geldboete en een maximale gevangenisstraf wil de officier P. het plezier ontnemen, dat hij van het geld zou kunnen hebben. Tegen P.'s mededaders, de 28-jari- ge Frank van W. en de 34-jarige Jan C. eiste de officier respectie velijk vijf maanden voorwaarde lijk en 25.000 gulden boete. Frank van W. gaf als enige zijn aan deel in de zaak toe. In maart 1977 werd hij door P. benaderd om op te treden als expediteur voor par tijen whisky die P. had gekocht en die bestemd waren voor door voer naar Italië. Van W. zocht op zijn beurt Jan C. aan, die een transportbedrijf had en die whis ky op moest halen uit de doua neloods in Schiedam. De drank kwam echter nooit in Ita lië aan, maar werd tegen concur rerende prijzen verkocht aan ver schillende drankgroothandels in Nederland. De douane-docu menten werden door Frank van W. opgesteld alsof de drank werd uitgevoerd. P. zorgde ervoor dat de documenten werden voorzien van valse Italiaanse douanes tempels. Door deze frauduleuze handelingen werd v.oor ongeveer vier miljoen gulden aan accijns ontdoken. Doordat de vervalsin gen een paar keer mislukten kwam de zaak aan het licht. Met de arrestatie van het drietal zijn volgens de officier de belangrijk ste figuren in deze zwendelzaak gepakt. "Er waren ongeveer vijf tien verdachten, maar bij gebrek aan tijd hebben wij ons op de gro- te jongens geconcentreerd". Het feit dat het drie jaar heeft ge duurd voordat de zaak voor de rechtbank kwam, was volgens de officier te wijten aan het uitge breide en langdurige onderzoek door de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst. Uitspraak 30 september. Dit heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening gisteren aan alle gemeenten geschreven. De staatssecretaris verruimt daar mee de mogelijkheid etagewo ningen, die niet meer zo geschikt zijn voor gezinsbewoningen, te splitsen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Het splitsen van oudere etagewonin gen houdt zijn voorkeur, maar het is hem gebleken dat in be paalde gemeenten ook nieuwere flats en zelfs eengezinswoningen in aanmerking kunnen komen voor verbouwing of splitsing. Voorwaarde is wel, dat de wonin gen in bezit zijn van gemeenten, woningcorporaties of door de staatssecretaris toegelaten niet- winstbeogende instellingen. De ervaring heeft inmiddels ge leerd, dat verbouwen of splitsen van een enkele etagewoning naar verhouding hoge kosten met zich meebrengt en veel hinder veroor zaakt voor de omwonenden. De staatssecretaris wil dat gestreefd wordt naar een planmatige aan pak bij woningsplitsing. In de meeste gevallen zullen echter niet alle boven elkaar gelegen etagewoningen gelijktijdig vrij komen voor verbouwing. Aan de zittende huurders, die hun wo ning vrijmaken voor het verbou wen of splitsen, kan een bijdrage in de verhuis- en herinrichtings kosten worden gegeven van maximaal 3.500 gulden in de ste den Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en maximaal 3.000 gulden in alle overige ge meenten. In Groningen Worstelen DEN HAAG - Zoals - naar koningin Beatrix in haar Troonrede zei - de règering heeft geworsteld met de begrotings problemen, zo worstelde minis ter Van der Stee (financiën) gis termiddag in de Tweede Kamer met het speciale Derde-Dins dagkoffertje"Slechts dank zij hulpvaardigheid van een bode kon hij de sloten open krijgen en de rijksbegrotingen aan ka mervoorzitter Dolman aanbie den. Ook Van der Stee zei nog eens dat de besluitvorming in het kabinet moeilijk was geweest. De stukken bevatten geen op wekkende boodschap, want de toestand van 's lands economie is niet rooskleurig, zei hij. De minister kondigde aan dat de regering zo spoedig mogelijk het overleg zal openen met werkge vers en werknemers over ver dere inkomensmatiging. Die matiging is nodig om het eco nomisch evenwicht en de werk gelegenheid te herstellen, aldus Van der Stee. DEN HAAG (GPD) - Het Haagse „circuit" gonst op het ogenblik van de verhalen over de kandida ten voor de post van commissaris van de koningin in Groningen. Serieuze kandidaat namens D'66 is nu ook de Rijswijkse burge meester Henk Zeevalking, nadat eerder namens die partij Laurens Jan Brinkhorst, Hans van Mierlo, Aar de Goede en Jan Glastra van Loon waren genoemd. In Den Haag dook gisteren de naam van Zeevalking op nadat minister Hans Wiegel (binnenlandse za ken) van de Groningse statenle den een profielschets had ge vraagd. Henk Zeevalking heeft ruime be- stuurservaring als wethouder van Utrecht, staatssecretaris van justitie en Tweede-Kamerlid terwijl hij nu een grote gemeente runt en tevens nog voorzitter is van D'66. De heer Zeevalking is kandidaat voor Groningen omdat minister Hans Wiegel van me ning zou zijn dat er best nu eens een D'66-commissaris post mo gelijk moet zijn. Laurens Jan Brinkhorst, die in juni DEN HAAG (GPD) - Naar aanleiding van de aangekondigde acties van de Gelderse Stroomgroepen in en bij de kerncentrale in Dodewaard deelt het CNV de opvatting van de werknemers van de kerncentrale dat zij recht hebben op een adequate bescherming bij de toegang tot het werk op de centrale. Het CNV dringt er bij de regering op aan de eerder verstuurde open brief van de werknemers, waarin op de eventuele gevaren bij een blokkade van de centrale werd gewezen, zeer ernstig te nemen. Volgens het CNV moet aan de wensen van de werknemers ten aanzien van de veiligheid tegemoet worden gekomen. Tevens vraagt het CNV de regering om de onrust onder de bevolking van Dodewaard weg te nemen. Het christelijk nationaal vakverbond is het volstrekt eens met de stelling in de brief van de werknemers aan de regering dat de bevoegde autoritei ten zich moeten beraden op de vraag of de groeperingen die het slachtof fer zijn van acties, niet de bescherming behoren te krijgen, waarop zij krachtens de wet recht hebben. Het CNV verwijst naar een eerdere verklaring van de verbondsraad waarin het ontoelaatbaar wordt ge noemd dat actiegroepen uitspraken van de overheid negeren. Afbraak Het CNV is het blijkens de vandaag uitgegeven verklaring eens met de stelling dat er dan een situatie zal ontstaan die zeer dicht komt bij een aantasting van de rechtsorde. Volgens het vakverbond werkt degene die zich niet aan de spelregels van de democratie houdt, mee aan de afbraak van die democratie. nog een serieuze kandidaat werd genoemd, zou hebben laten we ten niet naar Groningen te willen omdat hij verwacht in een vol gend kabinet met CDA en PvdA een ministerpost te kunnen ver vullen. Brinkhorst was eerder in het kabinet Den Uyl staatssecre taris van buitenlandse zaken on der Max van der Stoel van de PvdA. Brinkhorst is nu kamerlid en zal de volle vier jaar volmaken tot de verkiezingen, zo heeft hij laten weten. Zeevalking is binnen D'66 de man met de meeste bestuurservaring zo wordt in die partij vernomen en dus de meest aangewezene om de post in Groningen te vervul len. Van de Rijswijkse burge meester wordt gezegd dat hij re delijk goed in staat is om de poli tieke geschillen in de provincie Groningen binnen de perken te houden. .De eventuele benoeming van Zee valking hangt overigens met de toekomst van Friesland samen. In Den Haag valt te horen dat mi nister Hans Wiegel Groningen eventueel zou willen "weggeven" 6, als hij er maar op kan rekenen dat te zijner tijd in Friesland dan een VVD-commis- saris kan worden benoemd als opvolger van mr. Hedzer Rijpstra (CDA) die over enkele jaren met pensioen gaat. Het CDA heeft in Nederland al 6 van de 11 commis- sarisposten en de WD heeft er tot nu toe twee: Gelderland en Groningen. Voor Friesland heeft minister Hans Wiegel - zo valt in Den Haag te horen - dan ook al een kandidaat in het achterhoofd: Hans Wiegel. De huidige minister van Bin nenlandse Zaken zou volgend jaar (als de verkiezingen slecht voor hem uitvallen) overwegen om het rustiger aan te doen. Ook wordt gewezen op de woning die Wiegel al bezit in het Noordoost- friese EE nabij Dokkum. Dat de Utrechtse burgemeester Henk Vonhoff (WD) misschien commissaris in Groningen wordt, is nog niet voor 100 pro cent uitgesloten. De echtgenote van Henk Vonhoff, die Eerste- Kamerlid is, liet gistermiddag weten dat zij en haar man toch wel vereerd waren door de op merkingen van PvdA-fractie- voorzitter Roel Vos in de Gronin ger Provinciale Staten Vos liet weten, dat wanneer Wiegel een WD'er wil benoemen in Gro ningen, hij het beste kan gaan praten met de Utrechtse burge meester. Mevrouw Vonhoff wilde zich er gis teren niet over uitlaten of zij en haar man nu wel of niet zin heb ben in de functie in Gronin gen. DEN HAAG (GPD) - Een warm najaarszonnetje speelt door de bomen op het Haagse Lange Voorhout waar de eerste bladeren af dwarrelen. Over een uur zal Koningin Beatrix hier in de gouden koets stappen om na een rondrit door de Haagse binnenstad haar eerste troonrede af te steken in de Ridderzaal op het Binnenhof. De rijtoer heeft heel wat straatven- lende kruispunten staan zieken- ters en -muzikanten op de been wagens en mensen van het Rode gebracht. Ijskarretjes, frietkra men en een poffertjeskraam heb ben zich langs de route opgesteld. Twee jongens drukken de voor bijgangers oranjebedrukte reclamefolders van een Italiaans restaurant in de handen. Een ou dere man loopt met armen vol vaantjes te leuren. ,';Ik heb Julia na en Beatrix." Naar zijn verkoop te oordelen ligt ook de oude vor stin nog goed in de markt. Al ver voor de vorstin de menigte vanuit de gouden koets toe zal zwaaien, staan de mensen drie rijen dik langs de weg opgesteld. Sommigen met de onvermijde lijke klapstoeltjes. Op vèrschil- ADVERTENTIE ...wordt gemaakt door de keuze van de juiste glazen. Dat kunt u aan uw opticien overlaten. Zoekt u maar een mooi montuur uit waar we die glazen in kunnen zetten. Bij Bril 58 hoeft u van de prijs niet wakker te liggen. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148.1 Kruis. •Een met tientallen belletjes uitge doste straatmuzikant trekt stevig aan zijn harmonica. Zijn hulpje geeft dansend de maat aan. De centenbak wordt even vakkun dig gehanteerd door twee man nen die een draaiorgel over het Lange Voorhout slepen. Om de kakafonie van geluiden compleet te maken, trekt een muziekkorps door de stad richting Paleis Lan ge Voorhout. Voor het paleis staan 100 man ere wacht van de Koninklijke Luchtmacht. Rechts van hen blaast de kapel van de Koninklij ke Luchtmacht het koper warm. Mensen in rolstoelen en school kinderen gewapend met de driekleur bezetten de eerste rang. Een meisje met rood-wit-blauwe haarspeldjes klimt op het drang hek. Een gezette vrouw schiet een filmpje van haar pocket ca mera vol. Het rechterdeel van haar forse boezem gaat schuil achter een stuk handwerk. Op de gehaakte rozet prijkt in gebor duurde letters: „Het blijft oran- Klapstoeltjes Pal voor het paleis steekt een een zaam oranje vaandel de lucht in: „Oranje Hofstad". Onder het vaandel zitten op klapstoeltjes de leden van de Haagse oranjever eniging onder aanvoering van de 75-jarige Gravin Van Limburg- Stirum. „Om negen uur vanmor gen waren we hier al. Toen heb ben we namens de Oranjevereni ging aan koningin Beatrix en prins Claus bloemen aangebo den", zegt Gravin Van Limburg- Stirum. „Het is de drieënzestigste of tweeënzestigste keer dat ik hier sta. Precies weet ik het niet Voor de gravin is het voor de derde maal „een bijzondere Prinsjes dag. De eerste keer was de Prinsjesdag toen Wilhelmina na de Tweede Wereldoorlog terug kwam. En die keer na de inhuldi ging van Juliana en nu Beatrix. Ik heb grote verwachtingen van haar. Ze zal het een stuk moeilij ker krijgen dan Wilhelmina en Juliana. Ik denk wel dat ze het Prins Claus, koningin Beatrix, Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet op het balkon van het paleis Lange Voorhout nadat de koningin in Haagse Ridderzaal voor de eerste maal de Troonrede had uitgesproken. allemaal aan kan, want voor de inhuldiging zei ze nog dat haar kracht in de wortels van haar ge loof ligt". Na een schreeuw van een lucht machtofficier gaan honderd blauwgehelmde jongens van de luchtmacht-kaderopleiding uit Arnhem stram in de houding staan. De koetsen voor het gevolg komen om de hoek aangereden en de paleisdeuren zwaaien on der applaus open. Onder een Wil helmus van de kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht stapt het vorstenpaar in de gouden koets, getrokken door acht donker bruine paarden. De rijtoer richting Binnenhof ver loopt vrij rustig. De duizenden toeschouwers zijn nog niet warm. Af en toe roepen en zingen kleine groepjes iets richting koets waarin een glimlachende in ko- renblauwe zijde gehulde vorstin de massa samen met haar echt genoot toezwaait. Demonstrant Een „demonstrant" zorgt even voor consternatie onder de duizenden toeschouwers. Op het moment dat de rijtuigen de hoek Kneu terdijk-Lange Vijverberg nade ren, steekt een jongen een bord omhoog met de tekst „Troonre de: H.M. leest voor wat ministers schrijven. Foei!" Omstanders dringen er bij politie-agenten op aan om in te grijpen. Zij zijn ech ter op de hoogte van deze tele visieopname voor een TELEAC- De gouden koets is nog maar net Het Lange Voorhout op gereden of een groot deel van de mensen haast zich naar Het Binnenhof. Deze pogingen stranden op de talloze politieafzettingen. De terugtocht van de vorstin na het openen van de Staten-Generaal wordt door de mensenmassa en thousiaster begeleid dan de heenweg. De gouden koets wordt gevolgd door een immense me nigte die het 'Oranje Boven' aan heft. Een afzetting van touwen zorgt er voor dat de massa pas op de plaats moet maken. Een glim lachende, zwaaiende vorstin sa men met prins Claus, prinses Margriet en Mr. Pieter van Vol lenhoven op het bordes van Pa leis Lange Voorhout luidt het einde in van een Prinsjesdag zonder prinsjes. Tekort aan fysio therapeuten in grens gebieden DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse grensgebieden, vooral de Noordbrabantse grensregio en Zeeuwsch- Vlaanderen, kampen met een tekort aan fysiotherapeuten. Het zijn vooral Belgen die om die reden de grens over trek ken en als fysiotherapeut gaan werken. Dit meldt staatssecretaris Veder-Smit. Mevrouw Veder wil er echter „al het mogelijke aan doen" om ook Nederlanders naar de Brabantse en Zeeuwse grensgebieden te krijgen, vooral gezien de grote aan tallen afstuderende Holland se fysiotherapeuten. Er zijn regionaal gezien nu nog niet genoeg houders van het Ne derlandse bewijs van be voegdheid van fysiothera peut. In '70 hebben buiten landers zo'n 250 vergunnin gen gekregen om in Neder land te werken. De staatssecretaris wil vooral de toekomstige werkgevers van fysiotherapeuten in de grensprovincies warm maken voor het idee vooral Neder landers aan te trekken. Be halve voornamelijk Belgische fysiotherapeuten werken er in de grensgebieden ook bui tenlandse diëtisten, mondhy giënisten en radiotherapeuti sche en radiodiagnostisch la boranten. ARNHEM (GPD) - „Na Lekker- kerk had ik gehoopt dat het be drijfsleven een les had getrok ken. Het geval van stortingen van vieze vettigheid bij Stroe op de Veluwe bewijst mij dat die hoop ijdel is geweest. Bij het dumpen van afvalprodukten van een be drijf uit Ermelo zijn ten minste zes wetten of verordeningen overtreden. We gaan er dan ook zeker paal en perk aan stellen". Dat zegt gedeputeerde mr. J. Fokkens (van milieuzaken) tij dens een persconferentie naar aanleiding van de geruchtma kende vuilstort op de Velu- Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben intussen alle be trokkenen per aangetekende brief gesommeerd onmiddellijk I op te houden met het vervoer en het storten van de vettige afval produkten. De eigenaar van het terrein, D. de Koning, moet ui terlijk 1 november de gestorte bleekaarde met de vetrestanten verwijderen. Hij heeft voor het storten van dit afval bomen laten kappen en sleuven laten graven. Bij de provincie bestaat liet ver moeden dat ongeveer 2000 ton aarde moet worden verwijderd om het terrein weer schoon te krijgen. Voldoet de eigenaar niet aan de eis tot opruiming, dan zal de provin cie de werkzaamheden laten uit voeren en daarna de rekening bij De Koning presenteren. De vetti ge afvalprodukten zijn afkomstig van de handelsonderneming Technivet, die grondstoffen le vert aan margarinefabrieken. Het storten heeft tal van maanden geduurd. Medio juni is vanuit het provinciaal bestuur met een on derzoek begonnen De afgelopen zomer is in de buurt van Apeldoorn ook bleekaarde met vetrestanten gedumpt, even eens van Technivet. Toen op dat terrein later mais werd ingezaaid bleek er niets van terecht te ko men. Voor het provinciaal be stuur van Gelderland een bewijs dat beweringen van de heer De Koning als zou een fikse vetlaag goed zijn voor de Veluwse bodem op onwaarheid berusten. Snel in grijpen bij Stroe werd ook nood zakelijk geacht omdat zich daar in de buurt enkele particuliere waterwinplaatsen bevinden. De ze kunnen gemakkelijk schade lijke effecten ondervinden van de illegale vuilstort. DEN HAAG (GPD) - De PvdA-Tweede-Kamerle- den Kosto en Van den Bergh hebben minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gevraagd opnieuw bij de Amerikaanse regering te proteste ren tegen de maatregelen die toelating van homo seksuelen tot de Verenigde Staten bemoeilij ken. Elke discriminatie op grond van seksuele voorkeur dient te worden afgewezen omdat zij in strijd is met de elementaire mensenrechten, schrijven de kamerleden. Vorig jaar protesteerden zij al - e' gehele Tweede Kamer - tege regel dat homoseksuelen de t< kon worden geweigerd. Er wei meer dan 120 kamerleden een rikaanse Congres gestuurd Die regel is onlangs gewijzigd in die zin, dat vri delingen niet langer ondervraagd r over hun seksuele geaardheid, maar dat iedereen die vrijwillig meedeelt homoseksueel te zijn, toch de toegang tot de VS kan worden geweigerd. Ook deze regel keuren de PvdA'ers af. i het Ame- irden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7