Zes jaar geëist tegen overvaller Kopermolen Bouwgrens Leeuwenhoek steeds vager Ruimtegebrek in Zijlwijk Salaris omlaag Bij Endegeest? dssSpi WENSEN EN VRAGEN Verdachte met groot strafblad blijft ontkennen Bewoners boos over bouw rouwkapel ilbiilfl'lll: i li «fl WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 Botanisch centrum De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde organiseert vandaag een lezingavond in het Rijks herbarium aan de Schelpen kade 6. Het onderwerp is "Bo- gor als botanisch centrum". De inleiding wordt gehouden door dr. M. Jacobs, weten schappelijk medewerker van het Rijksherbarium. Bogor, vroeger bekend als Buiten zorg, ligt in west-Java zestig kilometer ten zuiden van Ja karta, aan de voet van de ou de vulkaan Salak op 250 me ter hoogte. Hengelsport (1) VOP '74 hield een viswedstrijd in de Rijn en de Heimanswe tering. De uitslag was: 1. J. Kokkedee 7 stuks, 1230 gram, 2.GJ .Kokkedee 15 stuks. 1020 gram, 3. H. v.d. Meij 7 stuks, 680 gram,4F. Reijken 5 stuks. 860 gram, 5. M. Kerkvliet 5 stuks. 410 gram, 6. J. Heij- mans 4 stuks, 500 gram, 7. P. A ben 3 stuks, 200 gram, 8.H .v. Houten 3 stuks, 170 gram. 9. JA. la Lau 3 stuks, 140 gram, 10. J .Noppe 2 stuks, 350 gram. Hengelsport (2) Visvereniging "Hengelsport" hield een viswedstrijd in de Herengracht en in de Oude Rijn. De uitslag was: 1. Ph. Verstraten jr. 36 stuks, 2520 gram, 2. F. v. Eijgen 25 stuks, 2190 gram, 3. A. Levarht 20 stuks, 1580 gram, 4.1. Jansen 21 stuks, 1560 gram, 5. Ph. Verstraten sr. 21 stuks, 1410 gram, 6. E.v. Houten 17 stuks, 1330 gram, 7. W. den Edel 16 stuks, 1270 gram,8. P.Devilee 18 stuks, 1120 gr am, 9. D. Boon 14 stuks, 910 gram, 10. T. Blansjaar 14 stuks, 750 gram. Hengelsport (3) HSV "Zuid-West" deed het af gelopen weekeinde mee aan het kampioenschap van Ne derland van het CNHV. Wat de voorgaande drie jaar wel lukte, namelijk om kampioen te worden, lukte ditmaal niet. Bij de categorie "maatse vis" kwam het eerste korps niet verder dan een vierde plaats. Het tweede korps deed het be ter, een tweede plaats in de groep "alle maten". In het in dividueel klassement bezette J. Boef een tweede plaats. Hengelsport (4) "De Brasem" hield de derde wedstrijd in de Rijn. De vangst was matig. De uitslag: 1. J. Blikman 18 stuks (2150 gram), 2. P. Eradus jr. 25 stuks (1290 gram), 3. J.P. v.d. Hulst 23 stuks (1200 gram). 4. B. Eradus 15 stuks (970 gram) 5. S. den Dubbelden 13 stuks (720 gram), 6. F. v.d. Pauw Kraan 11 stuks (750 gram), 7. P. Eradus sr. 8 stuks (480 gram),8.Gr.Cramasr.8stuks (480 gram), 9. J. Harteveld 6 stuks (380 gram), 10. K. Keij- zer 6 stuks (360 gram). Bewapening De Raad van Kerken organi seert vandaag een lezing avond in het Bonaventura- college aan de Burggraven- laan 2(hoek Hoge Rijndijk). Aanvang 19.45 uur. Prof. Blok, hoogleraar in de biofy sica aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, zal spreken over het onderwerp "Ethiek en techniek van de moderne be- wapening" .Na afloop is er tot 22 uur gelegenheid voor dis cussie. Open School Leren via de Open School in Zuid-West. De Open School is er speciaal voor volwassenen. Wie meer over die onderwijs wil weten, is vanavond van 20 tot 21.30 uur welkom in het clubhuis "De Klinker" aan de Berlagestraat 2. El Salvador De jongerenvereniging Augus- tinus organiseert vanavond in het gebouw aan het Rapen burg 24 een bijeenkomst over het midden-Amerikaanse land El Salvador. Er zal een film van Frank Diamant worden gedraaid, terwijl de zanger José 'Amijo uil El Sal vador zal optreden. Verder kan men er informatie krij gen over recente ontwikkelin gen in het land. De bijeen komst begint om acht uur en de toegang is gratis. Filmochtend De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen orga niseert morgen een filmoch tend in "In 't Want" aan het Noordeinde 2a. Er wordt een film iwrtoond, getiteld "Wij vrouwen van Marrakesj". De film handelt over een groep Engelse vrouwen dat een kijk je neemt achter de schermen van de Vrouwenwereld in Ma rokko. De ochtend begint om 8.45 uur. LEIDEN - Voor het vijfde jaar in successie zetten de wijk- comité's, buurt- en wijkver- enigingen hun wensen over de wijk op papier. Het overleg wijkorganen (on derdeel van de Stichting Welzijn) bundelt deze wen sen en vragen om het boek werkje binnenkort aan de gemeente te overhandigen. Wethouders, raadsleden en ambtenaren gaan zich dan over de knelpunten, vragen. eisen buigen. Alle buurten komen ook in de krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Zijlwijk. LEIDEN - Ruimtegebrek is de gro te boosdoener in de ogen van de stichting Zijlwijk (Merenwijk). Zo is.er ruimtegebrek bij de akti- viteiten voor jongeren van 14-18 jaar, voor recreatieve sport en voor gezelligheidsavonden voor ouderen. Oorzaak van het ruim tegebrek is de planning voor de Merenwijk, waarbij destijds geen rekening is gehouden met tal van aktiviteiten. Het wijkgebouw in de Slaaghwijk biedt geen uit komst. Het ligt voor de Zijlwijk te ver weg en wordt helemaal door de Slaaghwijk in beslag geno men. De stichting zou graag met de buurten in de Merenwijk een tweede buurtvoorziening opzet ten en denkt daarbij aan (de zol der van de boerderij. Scholen-met-ruimte genoeg in de Merenwijk, aldus de stichting, maar de ruimte die in een aantal scholen leegstaat blijft onbenut. "Ze doen moeilijk als je ruimte van hen gebruikt (voor zover je dat tenminste mag") aldus de stichting in 'wensen vragen'. "En dat terwijl ze extra gelden kunnen krijgen van Onderwijs voor nevenaktiviteiten, in tegen stelling tot de stichting". Er moeten meer parkeerplaatsen komen in de Merenwijk, vindt de stichting Zijlwijk. De parkeer- norm voor het winkelcentrum moet dan ook worden verhoogd van twee naar tien parkeerplaat sen per zeventig vierkante meter winkeloppervlak. Aan het begin van de wijk ontbreekt een over zichtskaart, die bereikbaar is voor anderen dan automobilis ten. De detail kaartjes aan het be gin van buurten zijn al tijden door de zon totaal vergeeld en onlees baar geworden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Den Os, heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige J. van W. uit Nieuwerkerk. Van W. wordt ervan verdacht een van de deelnemers te zijn geweest aan een overval op een PTT-beambte die bezig was in het winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk een geldzak naar een auto over te sjouwen. Dat gebeurde op 7 maart van dit jaar. Onder bedreiging van een vuurwapen en een breekijzer werd de PTT-beambte gedwongen de geld zak te laten vallen. De overvallers gingen er met de zak en de inhoud, 95.000 gulden, vandoor. werd teruggevonden. In korte tijd werd de politie met veertig antiek diefstallen (o.m. in Wassenaar en Leiden) geconfronteerd die steeds volgens dit procédé werden ge pleegd, met gebruikmaking van in totaal 25 gestolen auto's. Sinds Van W. c.s. achter slot en grendel zitten hebben diefstallen op dergelijke wijze zich niet meer voorge daan. ken zijn geweest, maar dat M. slechts vier namen heeft genoemd. „M. zwijgt over de vijfde dader. Hij beschermt iemand", aldus mr. Kee- reweer. Volgens de raadsman ver toefden in de omgeving van M. wel meer mensen „die niet vies waren van overvallen" In juni van dit jaar werden door de Haagse rechtbank al straffen in de ze zaak uitgedeeld. Leidenaar H.M. werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en Rotterdammer C. V. tot vijfjaar. Tegen beiden was resp. vier en zes jaar geëist. Behalve een van de overvallers op de PTT- beambte was M. ook lid van een bende antiekdieven, terwijl V. had deelgenomen aan deels mislukte en deels gelukte overvallen op juwe liers in Bodegraven en Waddinx- Van Van W. wordt aangenomen dat ook hij lid was van de antiekbende, waarop een speciaal team van rijks- en gemeentepolitie, voor die gele genheid Randstadteam genaamd, anderhalf jaar heeft gejaagd. De Nieuwerkerker ontkende overi gens vanaf het moment dat hij door de politie werd aangehouden elke betrokkenheid bij zowel de overval in de Kopermolen als de antiek diefstallen. Ook gisteren zei hij: „Ik heb niks gedaan". Getuige Aanvankelijk zou ook Van W. in ju ni van dit jaar worden berecht, maar op verzoek van zijn advocaat werd de zaak toen aangehouden. Op deze manier zou een getuige kunnen worden gehoord, die op de dag van de overval in Leiden bij Van W. op bezoek zou zijn geweest, waardoor deze in het bezit van een alibi zou zijn. Deze getuige is in middels doorderechter-comissaris gehoord. Zijn verklaring komt erop neer dat hij vermoedelijk op 6 maart bij Van W. in Nieuwerkerk is geweest, maar hij sluit het niet uit dat dat ook een dag later, de dag van de overval dus, geweest kan zijn. „Een verklaring van nul en generlei waarde", vond de officier van justi tie, mr. Den Os, gisteren. Het bewijsmateriaal tegen Van W. is voor een belangrijk deel opge bouwd uit de verklaring van Lei denaar H.M. die destijds bij het verhoor door de politie uiteindelijk is doorgeslagen en de namen van de overige overvallers heeft genoemd. Een andere man, die betrokken was bij de overvallen in Bodegraven en Waddinxveen, heeft met Van W. gepraat over het plan om de overval in de Kopermolen te plegen, nadat eerst het geldtransport van de Leidse veemarkt, in de buurt van de Groenoordhallen als mogelijk doelwit ter sprake was geko- Professioneel Van W. is volgens mr. Den Os een van de leidende figuren geweest bij de overval in de Kopermolen en ook bij de antiekdiefstallen die op uiterst professionele wijze werden gepleegd. Daaraan ging steeds het stelen van een auto, meestal een BMW vooraf, die na de diefstal veelal ergens in brand gestoken De officier van justitie omschreef .Van W. als „een zeer gevaarlijk man die tot alles in staat is en het gebruik van een vuurwapen niet schuwt. Iets bekennen zal hij in be ginsel nooit". De Nieuwerkerker heeft al vele malen in de gevangenis gezeten; sinds 1953 is tachtig maal een proces-verbaal tegen hem op- genmaakt. De raadsman van Van W., mr. Kee- reweer, meende dat Leidenaar M. als getuige niet betrouwbaar was en dat mede daarom het bewijs tegen Van W. onvoldoende was. Hij wees erop dat volgens andere getuigen, uit het publiek, vijf man bij.de overval in de Kopermolen betrok- De raadsman vroeg vrijspraak en verzocht de rechtbank dat vonnis onmiddellijk te wijzen. Op dat laat ste ging de rechtbank niet in; de uitspraak is over twee weken. De zaak tegen een vierde vermoe delijke deelnemer aan de overval in de Kopermolen (tevens lid van de bende antiekdieven), de 31-jarige P. van D. uit Zoetermeer, werd giste ren andermaal aangehouden. Dat gebeurde op verzoek van diens raadsman, mr. Boekhoff. Deze maakte er bezwaar tegen dat vier getuigen die wel door de rechter commissaris zijn gehoord, niet voor de rechtzitting waren opgeroepen. Een verzoek van mr. Boekhoff om Van D. onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank af gewezen. LEIDEN - Het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest zal volgend jaar met minder vakantiegeld genoegen moeten nemen. Bovendien zullen de toelagen voor ploegendienst en on regelmatige dienst aanzienlijk worden verminderd. Eén en ander is het gevolg van een aanpassing van de bestaande toelageregeling aan de rijksregeling. Het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven (COZ) weigert al enkele jaren om de kosten van de afwijking van de rijksregeling in de verpleegprijs van het psychiatrisch ziekenhuis op te nemen. Tot nu toe konden deze extra kosten op andere wijze worden betaald, uit de begroting van Endegeest. Met ingang van 1981 zou dit onmogelijk zijn en staat de gemeente voor dé keus de extra kosten voor haar rekening te nemen of de vakantietoeslag en de toelageregeling voor onregelmatige- en ploegendienst aan te passen aan de rijksregeling. Als de gemeente die extra-kosten voor haar rekening zou nemen zouden die ongeveer 220.000 gulden per jaar gaan bedragen. Vol gens een voorstel van het college van B en W, dat aanstaande maandag in de gemeenteraad zal worden behandeld, is het niet verantwoord een dergelijk hoog bedrag door de gemeente te laten opbrengen. Het college zegt zich daarom genoodzaakt te zien om de toeslagen voortaan volgens de rijksregeling te bere kenen. Een meerderheid van de PvdA-fractie bleek, in een fractievergade ring gisteravond, ernstige bezwaren te hebben tegen dit voorstel van B en W. Het raadslid Van Dongen wees er op dat het Ende geest-personeel door deze maatregel zal worden achtergesteld bij het overige personeel in gemeentedienst. Mevrouw Van Don gen hield haar fractiegenoten een passage voor uit het verkie zingsprogram van de PvdA waarin staat dat personeel van Ende geest hetzelfde moet worden behandeld als ander personeel in gemeentedienst. Een meerderheid van de PvdA-fractie (inclu sief wethouder Tesselaar) ging overstag en verklaarde zich tegen het voorstel van B en W. De PvdA-fractie zal het college maandag vragen om het voorstel terug te nemen en de consequenties voor de gemeente verder te bekijken. Indien de opstelling van het college daar aanleiding toe geeft zal de PvdA een motie over deze kwestie indienen. De uiterste consequentie, waarbij de gemeente voor de extra kosten moet opdraaien, wordt door een meerderheid van de PvdA-frac tie niet op voorhand afgewezen. Volgens wethouder Van Dam zal het verzoek van de fractie niets opleveren. De wethouder vindt dat Endegeest zelf de problemen maar moet oplossen. LEIDEN - De bewoners van een deel van de Rossinistraat in Lei den Zuid-West hebben aan het gemeentebestuur hun bezorgd heid uitgesproken over de bouw van een rouwkapel annex bezin- ningsruimte bij het bejaardente huis Haagwijk. Deze kapel, die deel uitmaakt van de algehele re novatie van Haagwijk, blijkt na melijk pal achter hun achtertui nen te verrijzen. Het steekt de bewoners het meest dat zij niet vooraf zijn ingelicht over de bouw van de rouwkapel. "De werkzaamheden na de bouwvakvakantie kwamen voor ons als een donderslag bij heldere hemel. In een tijd waar het woord "inspraak" met hoofdletters wordt geschreven, heeft dit ons ten zeerste verbaasd. Niemand van ons heeft maar iets van deze plannen afgeweten". Daarnaast zijn de bewoners van de Rossini straat bezorgd over de groen strook, die onherstelbaar ver nield is; de plaats van de in- en staan. De brief dels uitrit van de kapel; geluidsover last van het orgel dat vrijwel ze ker in de kapel zal komen te van de bewoners is inmid- an de raadsvergadering en llege van burgemeester en wethouders voorgelegd. B en W hebben daarop de directeur ge meentewerken opdracht gege ven de wensen van de bewoners (herstellen groenstrook, behou den wandelpaden en voldoende geluidsisolatie) te onderzoeken. Het wachten is nu op het advies van de directeur. Over het feit dat de omwonenden niet van te voren zijn ingelicht over de bouw van de kapel, is de woordvoerder bij het Stads- bouwhuis kort: "Het is niet de gewoonte dat burgers in kennis worden gesteld van het verlenen van een bouwvergunning wan neer die volkomen in overeen stemming is met het bestem mingsplan". LEIDEN - Evenals zijn gemeente lijke gesprekspartner, wethouder P. Bordewijk, werd de woord voerder van de Leidse universi teit mr. W. Koppelaars begin sep tember geconfronteerd met en kele nieuwe lichtpunten op de problematiek rond de bebou wing van de Leeuwenhoek (het gebied tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan). "Wij wisten dat de Zuidhollandse inspecteur voor de volksgezondheid een be paalde zonering in gedachten had; dat was ons uit een paar ge sprekken wel duidelijk gewor den. Wij wisten echter beslist niet dat hij binnen een gebied van 100 meter van de laboratoria geen woningbouw en geen universi taire instellingen zou dulden", aldus mr. Koppelaars. "In die zin waren wij dus ook verrast". Aan het begin van deze maand vond zoals bekend een gesprek plaats tussen vertegenwoordi gers van de gemeente, de provin cie. de Leidse universiteit en de Zuidhollandse inspectie voor de volksgezondheid. Hardlopen Directe aanleidingen voor het ge sprek vormden een toezegging van de gemeente (daterend uit maart) "om eens rond de tafel te gaan zitten" en een brief van het college van bestuur van de uni versiteit waarin één en ander met betrekking tot het omstreden ge bied werd gesuggereerd. Om met Koppelaars te spreken: "Wij we ten uit ervaring dat je de inspec teur iets moet voorleggen, wil hij met een concreet standpunt op tafel komen". Belangrijkste mededeling in de brief van de universiteit: het is in verband met de veiligheid wen selijk dat pas op 150 meter af stand van de laboratoria wonin gen worden gebouwd. De ge meente Leiden vond deze sug gestie nogal arbitrair en stelde zich op het standpunt dat een zo ne van 100 meter voldoende Zowel de gemeente als de siteit waren het er echte eens dat binnen de grens sitaire gebouwen mochten ko men. Koppelaars: "We hadden alleen moeite met de stelling van de gemeente dat binnen de zone een paar gebouwen van studenten huisvesting zouden kunnen ko men. Wij waren het daarmee on eens. Zij hebben hun standpunt letterlijk verdedigd met de me- Het Gorlaeuslaboratorium in de Leeuwenhoek. Bouwen op een afstai geen studentenhuisvesting. Het blijft allemaal wat duister. dedeling: "Studenten kunnen Behalve een duidelijke uitspraak harder lopen als er iets gebeurt". over de zone heeft de inspecteur i 110 meter of 150 meter, wel of volgens mr. Koppelaars ook iets belangrijks gezegd met betrek king tot de veiligheid van de la boratoria: "Als ik de inspecteur goed heb begrepen, dan heeft hij min of meer gezegd dat de ge meente Leiden in het gebied geen woningen kan neerzetten en dan zeggen: "De laboratoria moeten worden aangepast". Logisch na tuurlijk: wij hebben tenslotte de hinderwetvergunningen al op zak". Hoe het nu verder moet weet mr. Koppelaars niet precies, wel wil hij kwijt dat de universiteit zich afwachtend op zal stellen. "Wij krijgen pas klaarheid als het Leidse college van B en W haar standpunt bepaalt; zij moeten tenslotte een ontwerp-bestem- mingsplan maken. Het is begrij pelijk dat wij in de tweede wagon zitten en pas reageren als de vol gende zet is gedaan". TENNIS - Het internationale ten nistoernooi in Dortmund, dat gis teren zou beginnen, is op het laat ste moment afgelast. De organi satoren besloten hiertoe toen Wimbledonkampioen Björn Borg en de Amerikaan Harold Solomon op het laatste moment bericht van verhindering stuur den. leiden ..merenwuic Overzichtskaart aan het begin van de Merenwijk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4